Vatikaan aaiibeval. Hoewel de scha-1 vuit reeds Keel wat op zijne rekening bad, en hein reeds verscheidene vonnissen beteekend waren, had hij tot nu toe de justitie weten te ver-' schalken, en zich onder een valschen naam bij Schlosen weten in te drin gen. Met de geheimen, die hem als tusschenpersoon waren toevertrouwd nam hij liet zoo nauw niet, en her haaldelijk verschafte hij als corres pondent van een paar Duitsche bla den, der redactie inlichtingen, die natuurlijk dikwijls juist waren en heel wat kwaad bloed zetten. Aan de bemoeiingen der Italiaan- sehe politie is het voornamelijk te danken, dat hij op dit oogenblik achter de traliën op zijn gemak kan nadenken over de zonderlinge rol, die hij zoowel op politiek gebied, als in zijn particuliere zaken al ge speeld heeft, liet is anders nog al merkwaardig zijn zondenregister zoo eens te hooren aflezen. Uit China komen slechte be richten. Te Hongkong schijnt de lang gevreesde uitbarsting der volks woede tegen de vreemdelingen ein delijk plaats gehad te hebben, en liet is alleen aan de tegenwoordig heid van Enropeeselie oorlogssche pen in de havens te danken, dat de slachtoffers van die uitbarsting niet zoo talrijk zijn als men vreesde. Het zou echter best kunnen gebeu ren, dat dit muisje nog een langen staart had, want is eenmaal de stroom buiten hare oevers getre den, dan valt het moeielijk te be palen, waar zij gestuit zal worden. De Europeanen beleefden intussehen met dat al, daarginder bange da gen, en het is te hopen, dat het der regeering spoedig gelukke, de rust in haar g-ebied te herstellen. l)e onderhandelingen met Frankrijk omtrent de Tonkin-aangelegenheden worden nog steeds voortgezet, en hoewel zij voor het oogenblik wei nig vorderen, heeft men nog geens zins alle hoop op eene bevredigende oplossing- opgegeven. Engeland schijnt er ernstig over te denken, nogmaals een deel van het bezettingsleger uit Egypte terug te roepen: vooral omdat generaal Wood van meening is, dat de toe stand aldaar zoo gerekend lean wor den, dat met behulp der inlandsche politie de rust kan gehandhaafd worden. Als men maar niet te veel op de ordelievendheid en de disci pline van dat volkje vertrouwt. De Sandwichseilanden welker regeering' nog voor korten tijd een protest liet hooren tegen de annex- atiezucht van elkele Europeesche staten, omtrent Australische eilan den, zijn weder eens het tooneel van een geduchten opstand. Te Port au Prince, de hoofdstad van Haïti, hebben oproerige benden bijna de halve stad in brand gestoken, zoodat er groote verwarring heerscht en men het ergste ducht. De re geering wanhoopt er nog niet aan, de orde te kunnen herstellen. De Keizer van Rusland is be houden te Petersburg aangekomen. BIWKMiAXD. Haarlem, 16 Oct. '83. In den hoogen ouderdom van ruim (.*2 jaren is Zaterdag alhier overle den jonkvrouwe Elisabeth Anna van heim vernomen had. Getuige van Hilda's lijden te zijn, was hem on mogelijk, en de gedachte, dat Freia totaal hopeloos zou zijn, was hein even ondragelijk. Hij vond geenen uitweg en kwam tot de overtuiging, dat hij eerst moest pogen tot rust te komen, voor hij een besluit kon nemen. Hij bracht een akeligen nacht door; de beide zusters schenen aan zijn bed te staan: Hilda, die hij beminde, en Freia, die hem harts tochtelijk lief had. Hij begreep, dat, indien het zoo langer moest blijven, hij ongetwijfeld krankrinnig moest worden. De morgen bracht treurig nieuws. Freia schreef hem, dat Hilda ziek was geworden, en dat de dokter, die zij geroepen hadden, het ver klaarde, dat zij eene gevaarlijke her senontsteking liad. Kom zoo spoedig mogelijk en troost mij. De vreeselijke angst, die Sypestevn, laatst overgebleven kind j van jlir. mr. Wigbold van Sypesteyn, j secretaris der stad Haarlem, en van j vrouwe Petronella Catharina Oom- i melin. De overledene stond bekend als een groote weldoenster der ar men en haar verlies zal ook uit de zen hoofde door velen worden be treurd. Naar wij vernemen, zijn met liet oog op het aanstaand bezoek van IIH. MM. den Koning en de Koningin van Belgie hier te lande o. a. de volgende beschikkingen ge nomen: Z. M. onze Koning heeft den opper-hofmaarschalk en den opper- intendant der koninklijke paleizen opgedragen het koninklijke echt paar aan de grens van ons land te begroeten en verder naar het Loo te geleiden. Gedurende het verblijf van het Belgische koningspaar in de hoofd stad zijn hun van wege rsKonings dienst toegevoegd twee hofdames, de adjudant-generaal der marine tweede chef van het militaire huis, vice-admiraal jhr. Van Cappelle, Zr. Ms. adjudant en eerste stalmees ter majoor baron Bentinck, alsme de hofmaarschalk graaf Van Lijn den. Z. M. de Koning wordt Zater dag of Zondag te Amsterdam ver wacht tot het brengen van een contra bezoek aan het Belgische koningspaar. Morgen ochtend worden de hof- rijtuigen naar Amsterdam overge bracht, die tijdens het verblijf van de koninklijke bezoekers aldaar ter hunner beschikking zijn. Het gevolg van HH. MM. den Koning en de Koningin van Bel gie bij hun bezoek aan ons hof, zal bestaan uit: gravin dTIeinmourt de Grunne. grootmeesteres: burg gravin De Namur d'Elzée, hofda me van H. M. de Koningin; graaf Van der Straeten Ponthoz, opper hofmaarschalk; graaf Do Lannoy, grootmeester van H. M. de konin gin; kolonel baron Van Rode, or- donnanceofficier; graaf d'Oultre- mont, adjudant van het paleis; en d' Anethan graaf du Chastel, atta ché militair. Blijkens een bij het departe ment van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Bali, onder bevel van den luitenant ter zee der 1ste klasse II. G. Hildebrandt, in den namiddag van 14 dezer te Aden aangekomen. Aan boord was alles wel. (Sl.-Ct.) Naar men ons mededeeld heeft de Minister van Oorlog bevolen dat de sergeant, die zich eenige dagen geleden te Utrecht tot jeneverdrin- ken liet verleiden, voor een krijgs raad zal terechtstaan. Het laat zich verwachten, dat bij die gelegen heid de namen bekend zullen wor den van hen, die een jong, oner varen militair verleid hebben zijn plicht in zulk eene mate te ver zaken. Vad.) Heemstede. In den nacht van Zondag op Maandag 11. is ingebro ken op de boerderij van Baron van Verschuer, gelegen aan de Glip onder deze gemeente. Door het open breken van eene deur heeft de dief zich toegang verschaft, en ontvreemd 18 kazen, een juk met twee emmers en een hooivork. Amsterdam. Op den Zeedijk mij overvalt bij de gedachte, dat ik mijne zuster weer heb gevonden, slechts om haar te verliezen, maakt mij ongelukkig. Indien zij sterft, dan heb ik haar vermoord! dacht Erwin, zich zelf aanklagend. Toen hij te Altlinden aankwam, vond hij allen troosteloos. De gene raal stak hem met een treurig ge laat de hand toe, en zeideEene hersenontsteking! God in den hemel wat kan toch eene hersenontsteking veroorzaakt hebben? Ik begrijp er niets vanEn zij is in gevaar? Arm, lief kind! O, wat moeten wij toch beginnen! De jonge man kon niets anders doen, dan zijne deelneming uitdruk ken. Indien er iets was, dat de ge neraal troost gaf in deze treurige oogenblikken, dan waren bet de hartelijke, eerlijke bewijzen van me - degevoel van zijn jongen vriend. Ik heb naar de stad getele bij de Stoofsteeg had gisterenmor gen een werkman, die op een var kenswagen met een voerman mee reed, het ongeluk van den wagen af te glijden bij een poging om een jongen te verjagen, die er achter opgeklommen was. Ilij viel met het hoofd voor een der wielen en het voertuig ging hem over den hals. De ongelukkige was onmiddelijk een üjk. De net gekleed persoon, die -voor eenige dagen in hechtenis werd genomen, waarvan we meldingmaak- ten, had op het Rokin in een twist met zijne vrouw, gedreigd haar met een ines te doorsteken. Door tusschenkomst van eenige burgers kon hij de daad niet vol brengen en hij had juist tijd genoeg om het mes in het water weg te werpen, toen hij in arrest werd ge nomen. Zaterdag-nacht is ingebroken in de werf Het Jagtaan de Lijn baansgracht, en uit het kantoortje f 200 ontvreemd. De Paneelzagers hebben zich alhier weer vertoond, en wel op het Kadijksplein. De eigenaar van een manufactuurwinkel aldaar kwam Zaterdagnacht naar huis en bemerkte bij zijne deur twee mannen, die het op een loopen zetten, toen hij aan kwam. Terwijl hij de deur opende, viel het paneel, dat netjes uitge zaagd was, tegen hem aan. De die ven hebben echter geen tijd gehad, iets mede te nemen. Nieuwediep. Bij het vuren jmet losse kardoezen uit de gewa pende sloepen van de Evertsen al hier. is gisterenmiddag een luite nant ter zee vlak in het aange zicht en een kwartiermeerster in den hals getroffen. De wonden zijn niet gevaarlijk. Het ongeval wordt aan onvoorzichtigheid toegeschreven. Leiden. De lieer. J. W. Schaap herdacht gister den dag, waarop hij vijftig jaren geleden liet onderwijs in de bouwkunde aan het genootschap Mathesis Scienti- arum Cennitrix, alhier aanvaardde, welke betrekking hij thans nog vervult. 's-Gravenhage. De onbezol digde rijksveldwachter der Nederl. Vereeniging tot bescherming van dieren heeft 11. Zaterdagavond op den Loosduinschen weg alhier 160 spreeuwen, die naar de stad werden vervoerd, in beslag genomen en te gen de vervoerders, tevens de van gers dezer door de wet beschermde vogels, werd proces-verbaal door hem opgemaakt. Delft. Het bestuur van 'sRijks Werlieden-pensioen verbond alhier, hield Zaterdag avond eene alge- meene vergadering. De lieer J. C. Van Marken Jr. had zich bereid verklaard te spreken over pensi oen voor werklieden, in verband met levensverzekering, en gaf daar bij kort en duidelijk zijne gedach ten ten beste. Ieder aanwezige, had slechts te vragen en menige vraag over dit belangrijk onderwerp werd er gedaan. Er werd ten slotte besloten, met het «og op de bestaande toestan den, vooralsnog er niet verder werk van te maken om in het genot van een rijkspeusioen te geraken, en dit tot gunstiger tijden uit te stel len. Intussehen zou men kunnen beginnen met zich bij bestaande particuliere Maatschappijen voor kleine sommen te verzekeren. De heer G. Knuttel stelde zich welwillend ter beschikking om de grafeerd, voer de generaal voort, om twee oppassters Freia mag, niet altijd in de ziekekamer zijn we kunnen niets meer doen dan geduldig afwachten. Vreest de dokter gevaar? vroeg Erwin met bleeke lippen. Ja, de koorts is sterk en zij is helaas zeer zwak. Ik hoop in Freia's belang, dat gij zeer veel bij ons zult zijn. Ach, er zullen treu- rige dagen voor haar aanbreken. Gij kunt op mij vertrouwen, zeide Erwin en stak de generaal de hand toe. Er volgde inderdaad een treurige tijd, en eenige dagen zweefde de engel des doods boven het huis. Men hoorde slecht fluisterende woor den, zachte voetstappen en gebeden voor het arme zieke meisje, dat be wusteloos nederlag. De beste ver pleging en de innigste liefde, die een zieke ten goede kan komen, kon eenige dagen lang het levens noodige inlichtingen te verstrekken, welke nader op dit punt mochten worden wenschelijk geacht. De vergadering werd met een woord van dank aan den heer Van Mar ken gesloten. A'. 11. CL Oud-Beierland. Eene vrouw alhier begaf zich naar een genees kundige, om zich te laten inenten, onder voorwaarde echter dat de dok ter het volstrekt niet aan haren man mocht zeggen. Den volgenden avond liet zich de man door denzelfden dokter en onder dezelfde voorwaar den inenten. N. R. CL Rotterdam. Zondag in den vroegen morgen ontdekte men brand bij den boter- en kaaskooper Kok, aan het einde van den Oppert al hier, terwijl niemand der bewoners daar aan huis was. Door de politie werd toegang tot de woning' ver schaft en het gelukte aan de in middels toegesnelde brandweer den voortgang der vlammen te stuiten, maar niet dan nadat belangrijke schade was aangericht. Personen zijn er niet bij gedeerd. Toch heeft men de bovenbewoners van het ge melde perceel slechts met moeite kunnen redden. De schade is door assurantie gedekt. Het request van de drankver- i koopers alhier is Zaterdag door den secretaris van de Vereeniging van Kleinhandelaars in sterken drank, den lieer D. Petersen, persoonlijk aan den minister van Binnenl. Za- ken overhandigd en breedvoerig I mondeling toegelicht. Gisteren namiddag hebben er in eene tapperij aan den Schie- 1 damsclien Dijk alhier ongeregeld heden plaats gehad, ontstaan door een twist tusschen eenige bezoe kers en een bediende in die tapperij. Aan den inboedel der tapperij werd heel wat schade toegebracht en eenige glasruiten werden verbrijzeld. Een der bezoekers, die in beschonken toestand aanleiding tot den twist schijnt te hebben gegeven, werd aan het hoofd gewond. Ofschoon die wond zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, bleek zij later van minder beteekenis te zijn. Wijk-bij-Diiurstede. Alhier is op eene merkwaardige wijze een meisje vau circa 2V3 jaar van den dood gered door een hond. Het kind was in de Lek gevallen, reeds een eindweegs door den stroom meege sleept en zou zeker verdronken zijn, zoo niet een in de nabijheid zijnde hond (haar geheel vreemd en zonder begeleider) haar benarden toestand had bemerkt; het dier bracht het kind aan den kant, doch niet vol doende, zoodat het weder te water ging, daarop het getrouwe beest de kleine toen van een anders wissen dood redde, door haar nogmaals, nu ver genoeg, op het clroge te brengen. Dinksperloo. Alhier is eene vrouw opgepakt, verdacht van dief stallen. Bij onderzoek te haren huize is gebleken, dat zi j dat bedrijf reeds geruimen tijd bij de hand heeft ge had en toen men hare kisten opende en ledig maakte, kwamen allerlei zaken te voorzien, lakens, linnen goederen, kousen, messen, lepels, vorken, kachelringen en deksels, koffiepotten, oud ijzer, allerhande soort van levensmiddelen, enz. Op de vraag hoe zij daaraan kwam, antwoordde zij steeds het niet te weten, en eindigde met te zeggen: «bij vergissing medeg'enomen. 's-Hertogenbosch. Aan den Commissaris des Konings in deze gevaar niet verdrijven. Freia deed alles wat in haar vermogen was. Er werd g*een enkel bezoek aan genomen, geen toon werd gehoord, en als Freia het suizen van den wind had kunnen verhinderen, dan zou zij het gedaan hebbeu. Het was zoo stil mogelijk in het geheele huis. Zelfs hoorde men geen enkele hond blaffen, wijl zij bevel gegeven had om alle honden zooveel mogelijk van het huis verwijderd te houden. De g'emartelde hersens van de arme lijderes konden het minste geluid niet verdragen. liet was treurig, te zien, hoe het schoone hoofdje zich rusteloos op het kussen heen en weder bewoog; nooit lag zij stil, maar onophoudelijk wierp zij zich van den eeneii kant naar den an deren, en hare murmelende stem was niet tot zwijgen te brengen. Geen enkel woord was echter te verstaan. Een- of tweemaal ver beeldde Freia zich, dat zij den provincie is de opdracht verstrekt H.H. M.M. den Koning* en de Ko ningin van België Vrijdag a. s. na mens II.II. M.M. den Koning en de Koningin der Nederlanden aan het station te Roseudaal te begroeten. Eindhoven. De gemeenteraad heeft besloten eene fraaie wandel plaats rondom de stad aan te leggen. Dit besluit vindt bij de ingezetenen algemeen bijval. Tilburg. Het zingen door de straten des avonds, na den afloop der werkzaamheden in de fabrieken, heeft sedert eenige dagen hier tot samenscholingenaanleidinggegeven. Zondag-avond waren dat zingen en die samenscholing merkelijk ver meerderd en hadden vechtpartij, bal dadigheid, ing'ooien van glasruiten en in verzekerde bewaring nemen van een 8 of Dtal personen, ten ge volge; ter voorkoming van verdere wanordelijkheden en rustverstorin gen zijn heden door den burgemees ter als hoofd der politie algemeene voorschriften uitgevaardigd! en alle samenscholingen van meer dan drie personen verboden. De conducteur van de Staats spoorwegen, wiens deerlijk verjninkt lijk Zondag per waggon naar hier is overgebracht, werd gisterenoch tend, door tien zijner ambtsbroeders en een onder-stationschef, begeleid, op het protestantsche kerkhof te dezer stede ter aarde besteld. Baarle Nassau. In het ge hucht Castelree, is de woning met stal van Schuurmans tot den grond afgebrand. Huis noch inboedel was verzekerd. Middelburg. Maandag is in de Watergang aan den Veerschen Rijweg' het lijk gevonden van het 14-jarig meisje, dat voor twaalf dagen het ouderlijk huis alhier had verlaten, zonder dat men haar spoor had kunnen ontdekken. Winschoten. Alhier heeft een moeder haar 12-jarig zoontje zoodanig' tegen den buik geschopt, dat het Vrijdag jl. aan deg-evolgen is overleden. Arcen. Het huis van Frans Peters alhier nabij de Limburgsche grens is Zaterdag, tijdens de lieden afwezig waren, door eene onbekende oorzaak afgebrand. Vier kinderen van I1/*, 3, 4 en 5 jaren vonden hunnen dood in het vuur; men vond de verkoolde lijken onder het puin. Zwolle. Door het hoofdbestuur der schippers-vereeniging «Schutte- vaer», is heden een adres verzonden aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, inhoudende het verzoek, dat de uitgetrokken som op de be grooting van het volgend jaar, ten behoeve der verbetering van het Rijksvaarwater, hetDrcntsche Hoofd kanaal, moge worden aangenomen. Deze vaart verkeert in een zeer slech ten en onlioudbaren toestand, daar alleen ledige of slechts weinig diep gang hebbende vaartuigen dien wa terweg kunnen bevaren. Het hoofd bestuur dringt aan op uitdieping of verhooging van peil. Noord-Schermer. Vrijdag nacht had men de brutaliteit om in te breken in de consistoriekamer van de Herv. Kerk alhier. Het doopgocd, vloerkleed en andere benoodigdheden heeft men op ge heimzinnige wijze medegenomen. Daders of dader nog onbekend. GEMENGD NIEUWS. Te Haren aan de Pruisische grens is tusschen twee broeders, Moors genaamd, twist ontstaan, die naam Lingenfeld hoorde, maar zij bedacht telkens, dat zij zich wel vergist zou hebben. Hare opmerk zaamheid werd er niet bijzondei' door gewekt, het was immers slechts den naam van het landgoed van haren verloofde. Gedurende deze lange dagen en weken, waande Erwin als een scha duw rond. Hij waagde het niet, Altlinden te verlaten en kon het ook niet uitstaan, alleen te zijn. Het grootste gedeelte van den dag vroeg hij aan iedereen, die maar eenigs- zins met Hilda in aanraking kon komenHoe gaat het met haar? Freia was zeer bezorgd voor hem. en smeekte hem, toch altijd voor zichtig te zijn, want zij vreesde, dat ook hij ernstig ziek kon worden. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2