BINNENLAND. brengt. Tot nu toe bepaalt zich alles, wat omtrent deze zaak wordt ge daan, tot vriendschappelijke vertoo- gen, en onthouden zich beide par tijen van openbare stappen, omdat men aan den eenen kant den Fran- schen trots, die van geen terugtre den zou willen weten, tracht te ont zien, en aan den anderen kant zoo lang mogelijk wil tegenhouden, dat vreemden er zich mede bemoeien. Als het intusschen zoo voortgaat zal Frankrijk weldra met de ge- heele wereld overhoop liggen. In Ierland houdt tegenwoordig de leider der Engelsche Conserva tieven, Sir Stafford Northcote tal van redevoeringen, waarin het natuurlijk niet aan aanmerkingen op het beleid der regeering ontbreekt. Dat hij zich daar op gevaarlijk terrein bevindt behoeft zeker geen betoogwant de partijen staan er als altijd scherp tegenover elkander, en de Ieren be hoeven waarlijk den steun der En- gelschen niet oin tegen het minis terie te kampen. Over het geheel evenwel, heeft de nationale partij van het liberale kabinet meer ge daan gekregen, dan zij van zijne tegenstanders misschien in eenwen zou kunnen bekomen, doch men zou zich sterk vergissen indien men eenige erkentelijkheid harerzijds, daarvoor zou verwachten. In de jong ste redevoering behandelde North cote de pachtwet, waarlijk een teère kwestie op die plaats, waarover hij zich nog al vrij voorzichtig uitliet. Hij keurde haar noch goed noch af, en wees er op. dat hierbij veel op de uitvoering aankwamgelukkig ont hield hij zich ook daaromtrent van een oordeel, zijne hoorders verwij zende naar de woorden over dit punt elders reeds door hem gesproken. Na Spanje heeft ook Portugal eens een repuhlikeinschen opstand gehad, die evenwel niet zoo'n vaart genomen heeft. Wilde men de eerste berichten gelooven, dan had de om wenteling reeds tamelijk groote ver houdingen aangenomen, doch ge lukkig stellen ons latere telegram men daaromtrent gerust. Wel zijn hier en daar oproerige kreten ge hoord. doch de militairen, die uit gerukt waren om de orde te her stellen, behoefden niet eens van hunne wapenen gebruik te maken, daar de onrustigen bij hunne nade ring, stilletjes afdropen. Geen enkele doode of gekweste is er dan ook gevallen, en de gebeele vertooning had meer van eene wel is waar ge vaarlijke grap, dan van een ernstig gemeend verzet. Niemand zal dit be treuren, doch het gebeurde is al weder een bewijs te meer, hoe weinig men somtijds op losse geruchten kan vertrouwen. De bevolking van Croatië schijnt met het wegnemen der wapenbor den, die een opschrift in beide talen bevatten, en hunne vervanging door anderen, waarop een bijschrift ont breekt, geheel te vreden gesteld te zijn: zoodat de regeering eer heeft van haar verzoenend optreden in deze zaak. Hare taak was nog al gemakkelijk. Elders zou het haar zeker moeielijker gevallen zijn ieder een den zin te geven. De keizer en de keizerin van Rusland, te Petersburg terugge keerd, hebben' gisteren aldaar den eersten steen gelegd voor de kerk dér'opstanding, welke verrijzen zal op dezelfde plaats, waar Alexander met den graaf en de gravin in het rijtuig. Ik ging te voet en gij wist niet, dat gij in volle vaart uwen vader voorbij snordet. Spoe dig vernam ik, dat Erwin von Loneck uw verloofde was en men fluisterde mij toe of het waar heid was of niet, wat men zeide wist ik niet dat gij den jongen Loneck meer bemindet dan hij u, mijn trotsch, hoogmoedig kind! Ik nam mij voor, om alles eens nauwkeurig gade te slaan, om mij zelf eens te overtuigen, of het waar is. Op eene dag, toen we samen praatte ik was reeds sukkelend en zwak toen vertelde ik von Loneck oppervlakkig onze geschie denis, hoe een aristokraat, die op zijn vermogen en zijn geboorte trotsch was, tot mij kwam en mij mijn kind ontroofde, ik zeide hem, welke keuze de beide zus ters gedaan hadden, hoe de eene II den 13en Maart 1881 het leven liet, tengevolge eener nihilistische aanslag. Het is zeker een eigen aardig denkbeeld, een kerk te bou wen, op de plek waar een vorsten moord heeft plaats gehad. Haarlem, 18 Oct. '83. Bij den in den afgeloopen nacht alhier gewoed hebbende storm, uit het Zuidwesten, zijn honderden lap pen zink afgewaaid. Het grootste getal hiervan van de huizen in de Wilhelminastraat: een aantal dak pannen hier en daar, een boom aan het Prinsen-Bolwerk enz. Persoon lijke ongelukken zijn echter niet voorgevallen. Z. K. H. de Prins van Oranje is naar men verneemt ongesteld en daardoor bedlegerig. Naar aanleiding van het ko ninklijk besluit van 31 Maart jl., waarbij bepaald is dat loten in de Nederl. Staatsloterij, die met een niet uitkomen, den houders geen recht meer geven op een klassikaal lot in de daaraanvolgende loterij tegen den inlegprijs, zijn er om streeks 2500 klassikale loten vrij gekomen. Naar wij vernemen, zijn deze thans onder de gedelegeerden eerste klasse verdeeld, met verhooging van vier gulden per lot ten behoeve van het Rijk, zonder dat bij het verkoopen dier loten of van gedeel ten daarvan, meer van de spelers mag gevorderd worden dan hij het plan vastgesteld is. Tengevolge dezer beschikking wordt ten bate, die de Staatsloterij aan de schatkist afwerpt, nu f30,000 jaarlijks grooter. Het Koninklijk Echtpaar van Belgie in Nederland. Gisteren namiddag te 1 uur 55 min. zijn de Koning en Koningin van Belgie op Het Loo aangeko men. Onze Koning en Koningin begaven zich even te voren naar de tent, die voor de ontvangst der hooge gasten geplaatst was op het perron van'sKonings spoorweglijn. De ontvangst was hartelijk. In vijf open rijtuigen reden de vorstelijke personen naar het paleis. Naast onzen Koning ter rechterzijde zat Koning Leopold, en teg-enover hen zaten de beide Koninginnen. Er was onder de menigte aan wezigen veel belangstelling, en met luide toejuichingen werden de vor stelijke personen begroet. De ingezetenen van Apeldoorn waren door den burgemeester uit- genoodigd van hunne belangstelling te doen blijken door bet uitsteken der vlaggen. Te kwart vóór drie uur zijn de vorstelijke personen uitgereden om een rijtoer te maken door het Soe- rensche bosch en door het dorp. De beide Koninginnen zaten inéén rijtuig, de beide Koningen in het volgende. Om zes uur was er gala-diner ten hove. Onder de genoodigden be hoorden de Commissaris des Konings in deze provincie, de heer mr. J. A. Van Hasselt, burgemeester van Apeldoorn, en generaal Pel. In den loop van den middag is een rijtoer gemaakt door het dorp en den omtrek. voor den vreemdeling van haar tehuis, hare zuster en van mij haren vader afstand deed en hoe de andere trouw en liefdevol de armen om mijnen hals sloeg. Ik noemde geene namen en zeide geen enkel woord, dat zijne ge dachten op u kon brengen. Daarop vroeg ik hem ronduit, wat hij dacht van de dochter, die mij verachtte en hare zuster verliet. Hij wist, niet, wie deze was, waar van ik sprak, hij wist slechts de geschiedenis en veroordeelde u, met wrok jegens u vervuld. Hij zeidede dochter, die mij en hare zuster had verlaten, was zelf zuchtig, dat was zijn woord, zelfzuchtig. Is dat waar, Freia? Als dat zoo is, dan geef ik u gelegenheid tot een offer, dat meteen het bewijs levert, dat gij niet zelfzuchtig zijt. De vlammen van het vuur sche nen te verminderen, en het licht Na het gal.-diuer, dat te 6 uur plaats had, aaivaardden de Koning en de Koningii der Belgen in den trein van Konng Willem III de reis naar Amsterdam, waar zij te 10.10 arriveerden, onler tromgeroffel, on- middelijk gevogd door de Braban- conneaangeheven door de stafmu- ziek der schutterij. De trein reel binnen. De Belgen liepen Vive le Rolen na de begroeing door de directie der Holl. lJzeèn Spw.-Maats., ver tegenwoordigd door de heeren Roëll, Westerwoudt ui Van Hasselt, wer den HH. MM door de leden der Belgische ambissade gecomplimen teerd en door dï Belgische vertegen woordigers in dehoofdstad ontvangen. Na minzaam onderhoud vertrokken HH. MM. nay het Paleis op den Dam, waar min over het gelieele plein man aan man was geschaard. Ook hier was dl ontvangst niet min der hartelijk en luide klonken de toejuichingen ut duizenden monden. De ontvangs. van het Belgisch koningspaar was, zooals men die van goede buren mocht verwachten, schitterend, en liet niets te wen- schen over. IIH. MM. zullen heden te 9 uur het Trippenhui; en te 11 uur het Stadhuis bezoelen. Te 12.35 konen onze Koningen Koningin van het Loo alhier. Zij zullen zich met hunne gasten op het balkon van het Paleis vertoonen. Het plan bestaat na het déjeuner ten Paleize een rijtoer te maken met de Belgische gasten. De terugreis naar het Loo is te 5.35 bepaald. Verschillende apartementen in het woonhuis van den Belgischen gezant alhier zijn op weelderige wijze in orde gebracht voor de ontvangst van den Koning en de Koningin van Belgie. Amsterdam. De heer David Tobias Bamberg, een lid van het bekende goochelaarsgeslacht, dat sinds langer dan een halve eeuw oud en jong van tijd tot tijd aan genaam bezig houdt, herdenkt dezer dagen het feit dat hij de goê ge meente twintig jaar op de gezelligste manier bedrogen beeft. Dat be drog was echter »zoo onschuldig en eigenaardig, dat zeker menigeen zich met genoegen herinnert er het slachtoffer van geweest te zijn. De heer Bamberg rekent daar althans op. Vandaar zijn voornemen om in Odéon bi; 't begin der vol gende maand een voorstelling te geven, waarbij ook zijn alleraardigst dwergtooneel, dat op de laatste Fan cy fair zoo zeer in den smaak viel, vertoond zal worden. Wij hopen met den beer Bamberg dat de inteekenlijsten, welke eerst daags aangeboden worden, een gun stig onthaal zullen genieten. Aan den heer Martinetti, die hier ter stede over de 100 keeren in den Parkschouwburg de hoofdrol in Jocko heeft vervuld, werd giste renavond bij de slotopvoering een groote gouden medaillon aa ngeboden, dat aan de eene zijde de keurig be werkte massieve letters P. P. S. draagt en aan de andere zijde de opdracht. Het fraaie stuk is in vier of vijf dagen bij den heer P. Van Santen Nz. alhier afgewerkt. Dat de Amsterdamsche brand weer steeds haar werk wel vinden kan, blijkt uit het volgende: Een rookende puinhoop, door een paar brandweermannen bewaakt, lokte gisteren middag vele nieuwsgierigen buiten de Muiderpoort te Amsterdam. In een der nieuwe zijstraten van het Oetgenspad waren een vijftal in aanbouw zijnde huizen, in den ochtend de prooi der vlammen ge worden. Vermoedelijk is de brand ontstaan door onvoorzichtig omgaan met vuur bij de licht ontvlambare werd zwakker, Freia kon deletters niet meer duidelijk zien, als een nevel zweefden zij voor hare oogen. Werktuigelijk stond zij op en stookte het vuur weer aan. De vlammen beschenen den brief, toen zij hem weer opende en het kwam haar voor, alsof de woorden met bloed geschreven waren. Het was een doodvonnis, dat zij in de hand hield. Zij las verder. (Wordt vervolgd krullen. Toch zouden zeker niet alle perceelen, die samen een afzonder lijk blok huizen uitmaakten, zijn verbrand, zoo niet door de werken voor de nieuwe riolen de wateraan- voer werd belemmerd. Nu moest het water uit de Wagenaarstraat worden aangevoerd en kon slechts ééne stoorabrandspuit in werking komen. Gisteravond brak er weder brand uit in de Wagenaarstraat, in het door verscheidene gezinnen bewoon de perceel 43, die weldra zoo in hevigheid toenam, dat niet alleen het perceel waarin de brand ont stond, maar ook het huis genum merd 47, beide door vier of vijf ge zinnen bewoond, gedeeltelijk uit brandden. Achter het woonhuis van perceel 43 bevond zich beneden een meu- belmakerswerkplaats, en toen daar om negen uur door tot dusver on bekende oerznak de vlammen uit braken, grepen die door den storm wind aangewakkerd, al dadelijk zoo verwoed om zich been, dat in een oogwenk de beide andere huizen waren aangetast en in volle vlam geraakten, die tot op verren afstand werd gezien. Te tien uur was de geheele lucht in den omtrek rossig verlicht en te middernacht stonden van tweeper- ceeleu, slechts de zwart gebrande voorgevtls, waarachter men door de venstergaten de zware rookwol ken, die uit de puinhoopen opste gen, zag spelen. Ilad de dappere bemanning- zich niet met zulk een edele toewijding van haar taak gekweten, de geheele straat had het lot der drie huizen kunnen deelen. Een aantal inboedeltjes zijn door het vuur vernield, of na uitgedragen te zijn, op straat door het water onherstelbaar beschadigd. Dit is te treuriger, daar onderscheidene dier inboedels niet waren verzekerd. Per soonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Tessel. Dinsdagmiddag zijn 2 lichtmatrozen, aan boord van Zr. Ms. stoomschip «Tromp,» liggende ter reede van «Tessel,» die zich tot het uitvoeren van gegeven bevelen in den mast bevonden, naar beneden gevallen; een van hen, zekere P. M., kwam op het dek terecht en werd bewusteloos en zwaar gekneusd opgenomen; in de sloep gedragen zijnde, om naar het marine-hospitaal te Willemsoord te worden vervoerd, gaf hij den geest. De ander wist zich onder den val aan eenig touw werk vast te klampen en bleef daar door ongedeerd. Aan dek gekomen, ging deze onmiddellijk zijn werk zaamheden hervatten. Maassluis. Gisternacht had een felle brand plaats in eene kui perij in de Ankerstraat, welke met den voorraad tonnen, duigen hoe pen en gereedschappen geheel is uitgebrand. Spoedige en flinke werking van vier spuiten is oorzaak dat de he lende gebouwen ofschoon die veel geleden hebben, zijn gespaard ge bleven. Alleen het gebouw was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Door de vele vonken was ook een begin van brand ontstaan in een van de torentjes op de Groote Kerk der Hervormde gemeente. De ze brand werd binnen door met emmers water gebluscht. Schiedam. Als een zeld zaamheid verdient ongetwijfeld ver melding, dat de heer J. Van de Water den 18en November a. s. den dag zal herdenken, waarop hij vóór 60 jaar collectant werd in de kerk van den H. Johannes den Dooper. Nog altijd behartigt de 83-jarige man de belangen van Schiedams weezen met ijver en liefde, zoodat bet hem dien dag zeker niet aan belangstelling zal ontbreken. Amersfoort. Op dit oogen- blik staat van het depot-escadron huzaren alhier voor den krijgsraad de huzaar G. K., die nog geen jaar in dienst is en thans reeds wegens 2e desertie in tijd van vrede, opgevolgd door arrestatie, zich zal hebben te verantwoorden. Deze 28-jarige jongeling, van goede fa milie afkomstig, en die reeds nu grootelijks door eigen toedoen een kapitaal van ruim eene ton gouds verspeeld heeft, werd ditmaal te Dordrecht in schamele kleeding en op klompen, wegens gebrek, op verzoek opgenomen en toen aange houden. (jV. v. d. D.) Tiel. Bij gelegenheid zijner 36-jarige dienstvervulling bij de schutterij, ontving Dinsdag de ad judant-onderofficier J. H. Kiffe van den majoor-commandant een gouden anker-horloge, als blijk vau waar deering der veelvuldige diensten aan de schutterij bewezen. Het korps officieren bood den jubilaris een album aan met inscriptie en portretten. In den afgeloopen nacht heb ben alhier twee brutale >nbraken plaats gehad, de eerste in liet sta tionsgebouw, de tweede in bet kantoor der ga.-4'abnek. Het is den dieven gelukt uit het bureau van het station eene som van f 130 weg te nemen; in de gasfabriek vonden zij niets van hunne gading. Waar schijnlijk zijn de schuldigen onder de vreemde kermisbezoekers te vin den, die thans in grooten getale in de stad aanwezig zijn. Bergen-op-Zooin. Een op passend huisvader alhier vund bij tehuiskomst zijne woning verlaten. Zijne wederhelft heeft met mede neming' der beide kinderen het hazenpad gekozen, zonder een brigije achtergelaten te hebben waarheen. Oorzaak onbekend. Tilburg. Wegens de oploopeu, die 's avonds alhier plaats hebben was de aldaar gestation lieerde bri gade mar'éckansées, versterkt door een detachement uit 's-Bosch, Dins dagavond te paard en gewapend op de plaatsen, waar de samenscholin gen geschieden, terwijl de straten werden afgesloten voor het openbaar verkeer. Er was veel volk op de been, zoodat nu en dan eene pat rouille met de blanke sabel ruim baan maken moest. Verwijderde de patrouille zich, dan werd zij met luid geschreeuw uitgejouwd. Er hebben verscheidene inhechtenisnemingen plaats gehad. Te lO'/s uur waren de straten ledig en bleef alles verder rustig. Vlissingen. Het koninklijke Engelsche jacht Osborne met den Prins van Wales en zijne familie aan boord, is gisteren nacht te half twee naar Londen vertrokken. Assen. Terwijl de Drentsehe bodem op vele plaatsen eene hoe veelheid ijzer-erts die het delven waard is bevat, blijft echter het vervoer een der grootste bezwaren, aan deze ontginning verbonden, omdat de gemeenschaps- en ver bindingswegen te schaarsch zijn. Met het oog hierop moet door eenige heeren het plan ontworpen zijn om in die provincie een smeltoven te vestigen. Zoodoende zou de ijzer industrie iu Drente eenigszins be langrijk worden. Groningen. Dezer dagen ont ving een ingezetene alhier den vol genden brief: «Breedevoort 9 Oct. 1883. (Gelderland) Mijnheer! Reflec- teerende UE. Firma en adres mij als Handelaar in Granen bij voorgeko men gelegenheid mij toevallig aan bevolen is dienende mede te deelen dat ik bij gelegenheid van een aan staand Famillie Feest ter cadeau wenschte aan te koopen. Een accuraat loopend Anker Horloge en dito Cilin der Horloge bijde in Zilver, en stel U voor deze mij te leveren. Derhalve verzoek ik per eerste gelegenheid aan mijn adres te verzenden Per Postpakket 2 anker, 2 Cilinder Hor loges. «Strekkende om daaruit eene keuze van twee stuks te kunnen doen, ik verzoek op factuur uiters te nota, en zal U ten spoedigste de niet ge kozen twee stuks per dezelfde ge legenheid terugzenden, metdaarbij- gaanden Postwissel, bedrag volgens rekening op factuur der bovenaan- geduide order. Met de meeste achting TJEd. dr. dienaar H. W. Muller. Breedevoort. De magazijnhouder was verstandig genoeg eerst een onderzoek naar be doelden persoon in te stellen, alvo rens aan zijn verzoek gevolg te geven. En weldra bleek het hem, dat hij hier weder met, een oplichter had te doen, tegen wiens handeling vroe ger reeds door de politie te Arnhem was gewaarschuwd. Ieder zij dus op zijn hoede! ProvGr. Ct.) GEMENGD NIEUWS. Het nieuwe paleis van justi tie te Brussel bood Maandagavond, toen het electrisch verlicht was, een grootsch schouwspel aan. Van verre zag men het als een reus-

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2