Oplage 10000 Ex. Woensdag 24 October 1883. No. 91. FEUILLETON. De vloek des'Vaders. BIN\EMLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand 40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand Afzonderlijke No miners schijnt DaijeSijks uityensmen Zon- on alyemeene Fesstdayen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMANS Co,, te Haarlem. ADVERTENTIES: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent- Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. D.VUBE Co, JOHx. F. JONES, Sncr.. Parijs, 31bis, Faubourg Moutrnartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.09, 8.17, 9.—, 9.33, 11.15, 11.44* 11.56, 1.8, 2.40* 3.53, 4.13, 4.31, 4.44, 5.42. 7.13, 7.39*, 8.41, 9,36, 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31, 7.53* 8.37,9.11,10.16, 12.17* 12.46, 1.56, 3.17, 4.16, 5.30*, 5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—. 7.—, 7.30* S.10, 8.40, 9.35, 9.49,11.5,11.55*, 12.15, 1.5. 1.30, 2.50, 3.45, 4.30. 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, 8.30, 10.—, 11.—, Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—, 8.10, 9.10,10.20* 11.5, 1.25*, 2.30. 3.35. 5.10, 6.20*, 7.—, 7.55, 8.50, 9.45*. De vertrekuren zijn berekend van de Delftsche Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 10.7,1.34, tot Alkmaar, 4.57, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station II. IJ. S. M. 7.15, 8.07, 10.18, 11.82, 1.32, 4.17, 5.1, 8.58. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.42, 8.35, 10.4S, 12.41, 3.47, 4.38 7.13, 9.31. Onze dbonné's en zij die h et in den loop van dit jaar wordenontvangen als premie den beroemden ro man van Fr. Levantide Vloek des Vadersuit het Hoogduitsch vertaald, benevens een in vier Meuren gedrukten Adverten tie- Wandkdlender Zij, die op dezen Wandkalen der willen adverteeren, vervoe gen zich daartoe aan 't Bureau, Kleine Houtstraat, No. 9. ALGEMEEN OVERZICHT. Voor Frankrijk zijn de jongste berichten van het oorlogstooneel in Azië, alles behalve bemoedigend. Niet alleen dat de onderhandelingen met China al zeer weinig" vorderen, maar ook komen er weer onrust- harende geruchten omtrent den toe stand van het. operatieleger, die verre van gunstig zijn moet. Pp het eiland Madagascar, waar, zooals men weet, Frankrijk insgelijks met de inboor lingen overhoop ligt, is het weder minder gunstig dan eenige weken geleden. De nieuwe koningin heeft de onderhandeling-en met den Franschen zaakgelastigde weder afgebroken, ja, men spreekt er zelfs van, dat de vijandelijkheden weder hervat zijn. Ofschoon dit laatste van bevoegde zijde wordt tegengesproken, schijnt er toch reden te bestaan om te vree zen, dat het weldra weder tot daden zal komen, en de oorlogsvloot mis schien genoodzaakt zijn zal, het bom bardement van de hoofdstad Tama- tave, te hervatten. Al deze jobstij dingen kunnen, met het oog op de hervatting' der perlementaire werk zaamheden, de regeering niet dan Naar hui [Hoogduitsch VAN Fr. LEY AH TL 52) De reis wa^ voor haar als een droom, en zij ontwaakte niet eerder daaruit, voor zij te Mentone in het salon stond en de verschrikte oogen der gravin zag. Lieve hemel! riep zij uit, dat is Freia niet, dat is slechts hare schaduwIk meende, dat Hilda ziek was? Zoo is het ook. Ik hen niet ziek, zeide eene stem, waarin de gravin moeilijk het heldere orgaan van Freia herkende. Ik hen zeer wel, maar de reis heeft mij erg ver moeid. hoogst onaangenaam zijn, omdat zij de oppositie, die zich zeker niet onbetuigd zal laten, de wapenen in de hand geven, waarmede zij het kabinet geducht in het nauw kan brengen. Het is dan ook wel te voor zien, dat het debat over de alg-e- meene politiek, niet van zeer groote welwillendheid zal getuigen, zoodat de spaanders misschien geducht vlie gen zullen. Wanneer er sprake is van eene inlandsche bevolking schij nen de Fransche militairen het met de menschelijkheid zoo nauw niet te nemen, indien ten minste de be schuldiging door een hunner marine officieren, openlijk tegen hen uitge bracht, waar is. Deze beschuldiger, die zeker wel niet van partijdigheid verdacht zal worden, verklaart, dat weerlooze vijanden hij hoopen door de matrozen der vloot zijn neerge sabeld, en men zich zelfs niet ontzag zijne woede op vrouwen en kinderen te koelen. Bij het lezen van zulke berichten,zou men zich onwillekeurig een drietal eeuwen terug wanen, toen dergelijke tooneelen, helaas, niet tot de zeldzaamheden behoorden. Het is te hopen, dat de regeering een enquête daaromtrent zal instel len, om het Fransche leger en de vloot van dien blaam te zuiveren of de-,schuldigen te straffen. In Spanje keert alles zoo lang zamerhand tot den gewonen toestand terug.De buitengewone maatregelen, door den opstand noodzakelijk ge worden, zijn zoo hier en daar reeds huiten werking gesteld. Zoo is onder meer ook het verbod om telegram men in cijferschrift te verzenden, opgeheven, terwijl de gemeenteraad verkiezingen, die op hoog bevel tot nader orde uitgesteld waren, vast gesteld zijn op 1 November a. s. Van het nieuwe ministerie, welks Wat is de oorzaak hiervan? Was haar leven verwoest? dacht de gravin. Zij gelijkt mij eene bloem, die door den stormwind is ikuakt. Toen zij gelegenheid vond om een paar minuten met den generaal al leen te zijn, zeide zij, met een angs tig' gelaat: Generaal, zeg mij eens, wat is er met Freia voorgevallen? Met Freia? Niets, zeide hij. Niets? zeide de gravin, zijt gij blind, dat gij dat niet kunt zien? De dood ziet uit hare pogen. - Liefste vriendin, gij overdrijft, zeide de generaal lachend. Zij was in den laatsten tijd niet wel; zij heeft zich met dè verpleging" van hare zuster al te zeer ingespannen, j en i >ok de reis was zeer vermoei- j end. Onzin, zeide de gravin. Dat alles brengt zulk eene ver leden trouwens tot de uitstekendste mannen op politiek g'ebied gerekend worden, blijft men de beste verwach tingen koesteren, en de groote meer derheid, waarover hét in.de Cortes beschikt, zal het misschien mogelijk maken, voor dit kabinet, om die ver wachting-en te verwezenlijken. Tusschen Pruisen en het Vati- kaan worden de onderhandeling-en met kracht voortgezet, en van weers zijden schijnt men er naar te stre ven, tot eene bevredigende oplossing der- kerkelijke rhoeielijkheden te ge raken. De regeering beseft maar al te wel, dat de spanning, die deze strijd reeds jaren lang in het rijk veroorzaakte, zeer in het nadeel van 's lands belangen was, terwijl ook Z. H. de Paus, overtuigd dat op kerkelijk gebied de toestand zoo niet langer houdbaar is, op enkele pun ten, waar dit kan, toegeeft, ten einde zoodoeflde de zoo hoog noodig-e over eenstemming- te bewerken. Aan gaande den gezondheidstoestand van Prins Bismarck blijven de berichten gunstig luiden. Op aanraden van zijn geneesheer, heeft hij evenwel besloten te breken met zijne vroe gere gewoonten, om zijn veelom- vattenden arbeid vooral in den nacht te volbrengen. Gelijk het allen oud jes past, gaat hij thans vroeger naar bed, en bevindt hij zich daar uit stekend bij. zeg-t zijn officieus orgaan de Köïnische Zeüung. De nadere berichten uit de Griek- sche Archipel omtrent de aard beving, die enkele eilanden teister den, en zich insgelijks in Aziatisch Turkije deed gevoelen, doen duide lijk zien, hoe hevig hare werking geweest is. Niet alleen hebben on derscheidene gezinnen den dood ge vonden onder het puin hunner in- andering niet te weeg. Zeg mij eens ik ben uwe beste vriendin alles in orde met Loneck en Freia? Ja. De bruiloft werd om Hilda's ziekte .uitgesteld, en Erwin zou mee- jekomen zijn, als hij niet om eene verkiezing voor den rijksdag was tehuis gebleven. - En gij zijt er zeker van, dat geen misverstand tusschen de beide jongelieden heerscht? vroeg de gravin hoofdschuddend. O ja, ik ben er vast van over tuigd, dat alles goed is. Erwin ver gezelde ons tot aan het station, en gij hadt liet afscheid der beminden eens moeten zienAlles is In orde. Het schoone meisje gaat den dood tegemoet, zeide de gravin in zich zelf, en niets kan mij er an overtuigen, dat het tusschen de jongelieden in orde is. De generaal werd een weinig on rustig, toen hij van zijne nicht af gestorte woningen, maar zij, die zich door de vlucht konden redden, zijn thans van alles beroofd. Ruim een 15000 tal menschen lijden gebrek, en moeten onder den blooten hemel overnachten. Waarlijk een treurig lot, waarvan wij ons moeielijk een juist denkbeeld kunnen vormen. De gezondheidscomm. in Egypte, die reeds herhaaldelijk tegen de Britsche oppositie en hare wille keurige handelingen, omtrent de voorgeschreven quarantaine maat regelen, heeft geprotesteerd, schijnt het eindelijk moede te worden; al thans men spreekt er van, dat een groot deel harer leden hun ontslag zullen vragen. Dat goede voorzorgsmaatregelen tegen de cholera anders nog-geens zins overbodig- zijn, blijkt uit het feit, dat te Alexandrië zich weder drie sterfgevallen hebben voorge daan en een dorpje in de nabijheid van deze stad geheel ontruimd moest worden op bevel der regeering-. In Zuid-Amerika komen de republieken Peru en Chili, die el kander geruimen tijd zoo hardnek kig beoorloogden, weder tot rust. In de eerste staat is Iglesias als president geïnstalleerd, en deze heeft onmiddellijk de afgevaardigden van het volk bijeengeroepen om het vredesverdrag, hetwelk hij voorloo- pig reeds geteekend had, te be krachtigen. Van hunnen kant ont ruimen de Chïlianen enkele plaatsen die zij tot nu toe bezet hielden; zoodat men met grond mag- ver wachten, dat eindelijk aan den worstelstrijd, die de beste krach ten der beide volkeren verslond, een einde gekomen is. Als nu maar niet de eene of andere onverwachte om standigheid het vuur van den volks haat weder aanblaast. Die lieden zijn zoo hartstochtelijk, dat er slechts weinig- noodig is om hen in vuur en vlam te zetten. Intusschen zullen er zelfs onder de gunstigste omstan digheden jaren verloopen, eer Peru zich hersteld heeft van de slagen, die liet in dezen langdurigen en verwoeden oorlog heeft ontvangen. Haarlem, 23 Oct. '83. Door de Regeering is aan de Tweede Kamer overgelegd een bun del stukken betreffende den brand op de marinewerf te Amsterdam. De Justitie vond daarin geen aan leiding nader onderzoek in te stellen: de aanbesteding- der beschadigde materialen moest op korten termijn geschieden. De gebruikelijke aankon digingen en aanwijzingen zijn echter g-eschied. Gewone taxatie was onmogelijk met het oog op buitengewone wan orde op het terrein. De ontreddering daarvan zou ook veel goeden tijd gekost hebben. Alle verkochte mate rialen waren voor marine-gebruik ongeschikt, in 't hijzonder het ijzer. Projecten worden er g-emaakt voor gesloten kappen, vatbaar voor ge noegzame opening na afloop dei- werkzaamheden. Later zal overwogen worden of de werklieden der Rijks werf kunnen gebruikt worden tot het ineenzetten dier kappen. De minister van financiën heeft vastgesteld het plan der 314de staats loterij, waarvan de collecte wordt geopend op 14 en gesloten op 24 November a. s. De trekking- begint op 10 December a. s. en eindigt 1 Maart 1884. De berichten omtrent den staat, der gezondheid van den oud-minister scheid nam. Zij zag er inderdaad slecht uit, dat was niet te loochenen, n de manier waarop zij hein om armde en woorden van danbaarheid murmelde, verwarde en beangstig de hem. De gravin spaarde g-eene moeite, om Freia's vertrouwen te winnen. Toen de familie eene week te Men tone was, bevond Hilda zich veel beter, j Freia, zeide de gravin op zekeren dag tot haar, ik wasj altijd uwe beste vriendin. Ik houd, zoo ontzettend veel van u. -Gij zijt j ongelukkig, wilt gij zeggen waar- om? Freia kuste de hand der gra vin, en hield die vast in de hare geklemd. Ik hen zoo gelukkig-, als ik dat met mijne natuur maar kan zijn. zeide zij zacht. Zeg mij maar, of er iets tus-j sollen u en uwen verloofde is voor-1 gevallen. Alles is zooals het zijn moet, antwoordde zij. Lieve gravin, ik heb niets te vertellen. Indien dat het geval was, dan zou ik het n, mijne beste vriendin, wel meegedeeld hebben. De gravin was niet tevreden ge steld. Indien gij niet ongelukkig zij', dan zijt gij ziek. Geen meisje kan er zonder reden zoo uitzien. Gij zijt zeer in 't oog loopend veranderd, en iedereen vraagt mij wat u scheelt. Na dit gesprek, nam Freia een plotseling besluit. Te Mentone woonde een Duitsche dokter, een zeer beroemd geneesheer, dokter Enzel genaamd. Hij woonde met zijne moeder in eene fraaie villa. Ofschoon iedereen veel van hem hield, toch bleef hij ongehuwd. Men zeide, dat hij geen tijd had, om naar eene vrouw uit te zien. Toen hij op zekeren avond alleen in zijne studeerkamer zat, meldde

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1