Modderman luidden heden, dat de zieke helaas, steeds achteruitgaat. Volgens mededeeling van Zr. Ms. gezant te Berlijn is, op last der overheid te Aurich en te Dusseldorp de invoer van vee uit Nederland, met het oog op de longziekte, te rekenen van 18 October jl. verboden. Vee echter, hetwelk vóór den 18deu October in Nederland met bestem ming naar Duitschland verkocht is, zal aldaar tot aan het einde der loopende maand kunnen worden in gevoerd, onder overlegging voor elk stnk vee van een door het betrokken Nederlandsch gemeentebestuur afge geven certificaat, vermeldende: lo. de plaats van herkomst, den ouderdom, het geslacht en de kleur van het bedoelde stuk; 2o. de verklaring dat het dier ge durende de laatste zes maanden zich niet bevonden heeft op eene plaats alwaar of in den omtrek waarvan op een afstand van 20 K.M. de long ziekte heerscht of in dat tijdperk gelieerscht heeft. (Sts. Ct.) Uit een bericht in het Journal de Bruxelles blijkt dat de koningin van België al de bloemruikers, haar gedurende haar verblijf in Nederland aangeboden, naar Laeken heeft mede gebracht. HI1. MM. kwamen Zaterdagavond te 7.5 aldaar aan. De kroonprins van Portugal wordt heden avond te 's-Gravenhage ver wacht. Hij zal verblijf houden in liet Hotel den Ouden Doelen en Woensdag deelnemen aan het diner, te zijner eere te geven door den Portugeeschen gezant bij ons Hof. Door den Haagschen socialist Domela Nieuwenhuys is bij de Tweede Kamer een protest ingediend wegens het bezetten van de tribune door weesmeisjes, bij de plechtige opening der Staten-Generaal. Hij acht dit schending van art. 96 der Grondwet, waarbij wordt voorge schreven, dat de zittingen in het openbaar moeten gehouden worden. Het bezetten van de tribune door de meisjes was geschied, zonder dat er een den gewonen ingang was binnengegaan, zoodat op den be paalden tijd het publiek geen toe gang kon bekomen. In den aanvang dezes jaars werd den ingenieur-architect G. Mon- tauban vau Swijndreht, te Ouder kerk, bii koninklijk besluit vergun ning verleend tot het bedijken en droogmaken van den zoogenaamdeu «poel» bij Amstelveen, gelegen in de gemeenten Nieuwer-Amstel en Aalsmeer. Door den concessionaris zijn de ingelanden thans opgeroepen tot een vergadering, in het Paviljoen in het Vondelpark, op Vrijdag 2 November a. s., des voormiddags te 11 uur. Blij kens den oproepingsbrief bestaat het voornemen, een naamlooze vennoot schap te vormen ter uitvoering van het werk. Sedert onze laatste opgaaf zijn weder 83 vreemdelingen, waaronder 8 vrouwen, door de justitie over de grenzen van ons Rijk verwijderd: 58 als zijnde zonder middel van be staan, 23 als hebbende niet de ver- eischte papieren, en 2 wegens land- looperij en bedelarij. Amsterdam. Het groote ge bouw «het Wapen van Amsterdam», den hoek vormende tusscheu het Rusland, den Kloveniersburgwal en de Slijkstraat, is Zondagavond voor een groot gedeelte uitgebrand. Het het dienstmeisje eene jonge dame aan. Zij had geen kaartje gegeven, noch haren naam genoemd, maar zag er zeer ziekelijk uit. De dokter scheeu onaangenaam getroffen te zijn: hij hield niet van zulke geheimziunige patiënten, ook zou hij gaarne ongestoord eene si gaar gerookt hebben. Zend die dame maar hier heen, zeide hij ougeduldig. Zijn ongeduld was echter spoedig verdwenen, toen de slanke gesluierde dame binnenkwam, en rustig voor hem bleef staan. Zij sprak eerst, toen het diens-j meisje de deur achter zich gesloten had: daarop deed zij haren sluier af, zoodat hij haar kon zien. en hij was verbaasd over de teedere jonge dame. Ik weet, dat ik op een onge legen tijd kom, - - zeide zij. en ik dank u er voor. dat gij mij ont vangen hebt. Ik moet u eene vraag perceel is het eigendom van de: firma Brandt en Zoon en wordt door haar bijna geheel gebezigd voor bij belmagazijn, binderij enz. Naar men zegt, moet het vuur, dat op de bo venverdiepingen woedde, ontstaan zijn door het in brand vliegen van vet in de keuken van den concierge, en zouden de vlammen langs een luchtkoker naar de papierzolders en bergplaatsen zijn gestegen. Hoe dit zij, omstreeks vier uur sloegen de vlammen allerwegen het dak en de bovenste ramen uit, en moest de brandweer, die met de drijvende spuit, vier stoomspuiten en vijf hand spuiten was aangerukt, zich de he vigste inspanningen getroosten, om zooveel mogelijk van het groote, soliedc gebouw te sparen. Den gan- schen avond duurde het branden inwendig voort, terwijl ook nog den geheelen nacht moest worden water gegeven. Een brandwacht, op een der verdiepingen met blusschen be zig, is door een luik gevallen en kwam-eerst drie verdiepingen lager op den grond. De man bezeerde zich, maar kon reeds heden weder loopen, ofschoon het volksgerucht hem Zondagavond dood verklaarde. In de R. Kath. kerk op het Rus land kon de godsdienstoefening niet doorgaan, evenmin als in de Evan gel isch-Luthersche kerk op den Klo veniersburgwal. De schade aan het perceel en aan verbrand papier, bij bels en materieel is zeer aanzieulijk. Zondagavond is in de Rapen burgerstraat een hevig gevecht ont staan tusschen een kastelein en een zijner bezoekers, die reeds te ver heen was om hem nog meer te tappen. De kastelein bekwam daarbij eenige messteken, zoodat bij in het gasthuis terverpleging moest wor den opgenomen. De aanvaller werd door twee politieagenten in hech tenis genomen. Een ooglijder alhier, thans nog onder behandeling van dr. Mooren, meldt, dat, niettegenstaande het be richt, voorkomende in eenige dag bladen, dat de oogenkliniek te Dus- seldorf, onder directie van genoem den geneesheer, is opgeheven, dr. Mooren nog dagelijks is te consul teeren, Kaiserstrasse No. 46 te Dus- seldorf. Dezer dagen deed een bewoon ster van de Rozenstraat bij de politie aangifte, dat het horloge en de gou den ketting van haar echtgenoot uit hunne woning waren gestolen. Al spoedig werden in een der Ban ken van Leening de bewuste voor werpen gevonden, het bleek dat de aangeefster ze had beleend. 's-Gravenhage. Een man, die te veel «geofferd" had, werd Zaterdag avond in de Kettingstraat alhier door zijne vrouw eens terdege onderhanden genomen. Na hem flink afgerost te hebben, pakte zij hem bij den kraag om hem naar zijne woning op de Noordwal te brengen ongelukkig moest zij haar man als «te kennelijk" op de Groenmarkt aan de politie, die verder voor hem zorgde, afstaan. Het technisch en administra tief personeel van de fabriek der heeren Enthoven alhier, heeft Zon dag ten getale van 600 personen de Amsterdamsche tentoonstelling be zocht, waarheen zij met een extra trein van het Hollandsche spoor werden vervoerd. Zooals men weet, was hun dit uitstapje aangeboden door den patroon, den heer K. Ent hoven, als een bewijs van erkente lijkheid voor het kostbaar geschen doen, over leven en dood. Wilt gij mij antwoorden? Indien het in mijne macht is, ja, zeide de dokter verbaasd. Betreft de vraag u zelf? Ja, gaf zij ten antwoord. Daarop wist hij, indien hij naar haar uitzicht moest oordeelen, dat dood en niet leven het antwoord zou zijn. De dokter bood zijne schoone pa tiënte eene stoel aan, ging bij de tafel staan en wachtte, tot zij spre ken zou. Sterven mensclien, vroeg zij plotseling, aan een gebroken hart? Mij is een dergelijk g-eval nog niet voorgekomen. antwoordde de dokter, ik heb er echter wel van gelezen. Voor eenige maanden, zeide zij, hem met een rustigen, ernstigen blik aanziende, was ik zoo krach tig als men het maar wenschen kan. dat dezer dagen door den heer Ent hoven is aanvaard. Scheveningen. Gistermorgen kwamen alhier een twaalftal haring schuiten aan, alle met grootere of kleinere verliezen aan netten. Een vaartuig had in den laatsten storm zelfs de geheele vleek en het grootste gedeelte der zeilen verloren. Per soonlijke ongelukken kwamen ge lukkig niet voor: ten minste voor zoover 'men weet, want van onge veer 150 schepen is nog niets be kend. Heden avond kwamen weder 5 schuiten aan, doch alle met averij. Eene verloor de geheele vleet, de andere 22 tot 40 netten, de eerste heeft weinig of geen haring aan boord, terwijl de laatste een deel pekelharing en steurharing hebben. Schipluiden. Alhier is ge vankelijk naar Vlaardingen overge bracht zekere H. S., Duitscher, van beroep boerenknecht, die op naam van zijn vorigen baas een gouden horloge en ketting had gehaald. De voorwerpen waren nog in zijn bezit. Rotterdam. Gisteren nacht, omstreeks 4 ure, werd door de huis- genooten ontdekt, dat zich iemand bevond in de woning van den koop man Cohen, aan de Kipstraat. Nadat de politie was ingeroepen, werd in eene der kamers een persoon achter eene canapé verborgen gevonden, die bleek een vroegere knecht van Cohen te zijn, eu mede naar het politie-bureau werd genomen. Het bleek, dat uit verschillende kleed ing- stukken twee portemonaies met geld en een taschje met papieren geld vermist werden, welk een en ander is teruggevonden in de onmiddelijke nabijheid van de plaats, waar de verdachte zich achter de canapé verborgen had. Daar de straatdeur van de woning van Cohen Zaterdagavond te elf ure was gesloten en later niet geopend bleek te zijn, moet de verdachte vóór dat uur zijn binnengeslopen en zich hebben laten insluiten. Hij wordt ter beschikking van de justitie ge steld. Arnhem. In de afgeloopen week kwam hier eene juffrouw, zich noemende wed. Wiesenhaan, geboren Kuilchof. Zij gaf voor eene diaconesse te zijn uit een gesticht te Rotterdam. Ongeveer drie weken geleden was zij, volgens haar zeggen, uit den Haag gekomen, waar zij een staats dame had opgepast. Daar deze her steld was, kwam zij herwaarts, om aan hare twee kinderen, die hier besteed waren, een ander kosthuis te bezorgen. Zij bracht die daarheen en geraakte in kennis met zekere wed. J., met wie zij overeenkwam, dat deze haar zou huisvesten, tot zij hare kinderen van het noodige had voorzien. Daarna echter besloot zij eene kamer te huren en met hare kinderen in «Arnhem» te blijven. Dit deed zij ook. Zij kocht een tafel voor f 10, zes stoelen voor f 20, een karpet voor f18; leende bij ver schillende personen geld en toen alles in orde was, om de kamer te betrek ken, zeide zij aan de dochter der wed. J., toen deze uit werken was, dat zij naar Velp ging en later zou terugkeeren. In plaats van naar Yelp, reisde zij met hare twee kinderen per spoortrein naar Gouda, zonder iemand te betalen, terwijl zij de gekochte meubelen weder voor ge ringen prijs verkocht had. Door den officier van justitie alhier, was in het Polilieblad de aanhouding en opzending verzocht Ik was volmaakt gezond, en had een krachtig gestel. Nu heb ik nau welijks kracht genoeg om te leven, de menschen meenen, dat ik in ge vaar ben. Die meening schijnt niet zon der grond te zijn, zeide de dok ter openhartig. Ja, er is grond voor, zeide zij. Ik kan het niet loochenen, en verzoek u, mij te zeggen, of het mij dooden zal. Ik had gedurende de laatste maanden een ontzettend verdriet, dat ik in de diepte mijns harten moest begraven. Ik kon er niet over spreken, en het niemand aanvertrouwen. Het is in mijne borst opgesloten, en knaagt aan mijn hart. Ik kan niet slapen, niet eten eu de voortdurende terughonding en in spanning' heeft unij ne kracht geheel gebroken. Het is te veel geweest, en nu gevoel ik eene aandoening aan 't hart, die spoedig een einde aan mijn leven zal maken. van zekeren J. J. bijgenaamd «de Vogel», wonende te Wijier (Pruisen) nabij de grenzen. Nauwelijks had «de Vogel» gisterenochtend te Beek onder Ubbergen den voet op Neder- landschen grond gezet, of hij werd door den veldwachter van Ubbergen gevangen. Hij is terstond naar de gevangenis te «Arnhem» getrans porteerd om de hem opgelegde cel lulaire gevangenisstraf te ondergaan. Eindhoven. In deze omstre ken heerscht groote sterfte onder de kinderen, tengevolge van maze len en keelziekte. Tilburg. Vrijdagavond her haalde zich bij het uitgaan der fa brieken aan het Goirke wederom het zingen en werden 's nachts, omstreeks 121/» uur, toen op straat alles rustig was, in het huis van den heer Eras alhier, een viertal ruiten ingeslagen. Ursem. Een voormalig inge zetene alhier, den laatsten tijd in Friesland wonende, is, naar de N. R. Ct. meldt, tot de leer der Mor monen bekeerd, en gaat zich ves tigen in den staat Utah. Sedert eenigen tijd is er te Beek bergen een nieuwe godsdienstsekte ontstaan, die veel overeenkomst heeft met de methodisten. Allen, die zich bij deze vereenigiug aan sluiten, moeten opnieuw, niettegen staande zij reeds in hun kindsheid gedoopt zijn, gedoopt worden bij indompeling. Deze plechtigheid heeft bij nacht plaats, en naar men ver neemt, wordt daartoe gebruik ge maakt van een der nieuwe vijvers van de zalmkweekerij. GEMENGD NIEUWS. De onderwijzer te A. in Friesland geraakte in onmin met de kerkelijke overheid, waarop hij zijne kerkelijke ambten nederlegde, met uitzondering van 't voorzangerschap; doch men tracht hem ook deze betrekking moeilijk te maken, door hem, met behulp van een zijner ambtgenooten des Zondags te overschreeuwen, waartoe zes boeren hunne keelorga- nen leenen. Deze week werd te Londen de jaarlijksche Leeuwen-Preek gepredikt. Omtrent 250 jaar geleden ont moette een Lord-Mayor van Londen, op zijne reizen door het Oosten, een geduchten leeuw, die recht streeks op hem toekwam. In zijn angst wierp sir John Gaveszichop den grond, in gebed zijn einde af wachtende. De leeuw verwijderde zich echter; en uit gevoel van dankbaarheid stelde de Engelsche Lord-Mayor toen een bepaalde som beschikbaar, om daarvoor jaarlijks de «Leeuwenpreek" te laten houden. Dit jaar nam de gelegenheidspre diker zijn tekst uit het 10e vers van den 34n Psalm. Men verkoopt te Londen tegen woordig «poreuze» bloemvazen en potten van terrecotta, die in allerlei vormen te krijgen zijn. Zij moeten eerst eenigen tijd in het water ge legd worden. Daarna bestrooid men ze aan den buitenzijde met ver schillende zaden, vult ze met water, en twee dagen later is de vaas of pot geheel begroeid met mosachtig gras. Men zet er dan afgesneden bloemen in, en het geheel is een aardig sieraad voor tafel of schoor steenmantel. Te Bordeaux werd dezer da gen Louise Ray, weduwe Imbert. wegens opligterijen toe een jaar ge vangenisstraf en fr. 50 boete ver- Hij begon de omstandigheden te begrijpen. Zoudt gij gaarne blijven le ven? vroeg hij kortaf. Neen, ik zou gaarne sterven, gaf zij ten antwoord. Het verstandige gezicht van den dokter werd donker. Daarop begon hij te vragen, waarop zij hem open hartig antwoordde: De dokter rim pelde het voorhoofd, en bleef eeni gen tijd rustig', daarop onderzocht hij haar hart, en werd nog ernstiger. Ik geloof, zeide hij, dat gij van begin af aan eenen grooten aanleg voor eene hartziekte hebt gehad, en nu moet ik u tot mijn leedwezen zeggen, dat eene derge- lijke ziekte bij u ontstaan is. - Haar gezicht helderde op, en zij murmelde eenige woorden, die hij niet verstond. Ik wensch, zeide zij erns tig. de volle waarheid te liooren. Ze zal mij geen schrik aanjagen. oordeeld. Die vrouw speelde in den Fransch-Duitsclien oorlog een zeer belangrijke rol, want zij diende tij dens de belegering van Metz den Franschen als spion en was een der getuigen charg'e in het pro- cesBazaine, waarover zij een bro chure schreef,^getiteld: Siege de Metz 1870. Mémoires de Mad. Vee. Im bert. Onder de getuigschriften wel ke beklaagde aan de rechtbank overlegde, bevond zich een luiden de als volgt: «Ik verklaar dat de weduwe Imbert, gedurende het be leg van Metz in het jaar 1870 ge bezigd werd als overbrengster (in mansgewaad) van dépêches door de vijandelijke liniën heen; dat zij met veel scherpzinnigheid en vastbera denheid uitstekende diensten bewe zen heeft, van te meer waarde daar zij alles belangloos deed; nooit wil de zij, voor de vele moeite en last en voor de gevaren waaraan zij was blootgesteld, geld aannemen. Montauban, 23 November 1881. Generaal Lewal». De weduwe Im bert, die zich door hare bemoeiin gen ten nutte van het Fransche leger niet liet betalen, maakte in de laatstverloopen jaren te Metz vele ligtgeloovige personen, met welke zij in kennis was gekomen, tot hare slachtoffers, door hun voor te spie gelen dat zij in de regeeringskrin- gen een grooten invloed heeft. Den een beloofde zij de invrijheidstel ling van in hechtenis genomen bloedverwanten, den ander verze kerde zij hem een post te bezorgen, en op deze wijze wist zij sommen van fr. 12,000 fr. 28,000 machtig te worden. Een Amsterdamsche firma, welke op de Internationale Tentoon stelling bekroond werd met de gou den medaille, ontving van een wijn handelaar te Bordeaux de volgende curieuse circulaire «M. U. gelukwenschende met het succes, door u op de Tentoonstelling te Amsterdam verkregen, heb ik het genoegen, u mede te deelen, dat ik, evenals gij voor de uwe, voor mijn producten een gouden medaille heb verkregen. Deze hooge onderscheiding vormt als ware 't een gemeenschap tus schen de bekroonden in denzelfden graad en schijnt tusschen hen een band van gevoelens en relatiën te knoopen. Daarom, M., meen ik dat het u wellicht aangenaam zal zijn, uw nieuw succes te vieren met zijn be kroonde producten. Ik zend u hiernevens een prijs courant met een gefrankeerde enve loppe aan mijn adres. Gij kunt ver zekerd zijn, dat, welke ook uwe keuze zij, gij over mijn zending voldaan zult wezen. De hooge kekroning is een garantie voor de belangrijkheid van mijn fir ma en de uitmuntende hoedanigheid mijner artikelen. Ik hoop een be stelling te ontvangen van u, in ant woord op dezen brief. In afwach ting enz.» Het gerechtshof te Petersburg heeft uitspraak gedaan in de zaak van Perfilieff, den vroegeren direc teur der keizerlijke posterijen. Hij is schuldig verklaard aan het ver duisteren van de som van 45 mil- lioen roebels, die aan zijne zorgen was toevertrouwd, terwijl hij chef der kanselarij van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken was. Hij is veroordeeld tot 15,000 roebels boete met verlies van al zijn titels en ontslag uit zijn betrekking. Ik verkies den dood boven het le ven. Maar het is eene treurige waarheid, die ik u te openbaren heb, antwoordde hij, haar vol medelijden aanziende. Ik ben bereid u aan te hoo- reu, zeide zij. De zaak staat zoo: Ilcgeloof, dat gij altijd reeds veel aanleg hebt gehad voor eene hartziekte. Mis schien was uw leven gelukkig en zonder veel tegenspoed, en daardoor bleef het langen tijd onmerkbaar, maar verdriet en de onderdrukking uVer gevoelens hebben het gebrek gevaarlijk gemaakt. Begrijpt gij mij?—' Wordt vertolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2