<le eenige die bereid gevonden werd j liet besluit der kamer, waarbij dem prinsen het recht tot liet vervullen van militaire graden ontzegd werd, ten uitvoer te leggen, daar alle gene raals, van eenige beteekenis. weiger den, eeue wet te bekrachtigen, dié het prestige van het leger moest ondermijnen. Nu Thibaudin evenwel de eerste is, die het ministerie ver laten heeft, meenen de drijvers, dat een dergelijk voorstel zeker eeue vijandige beteekenis heett, ten op zichte der regeering, terwijl zij mis schien rekenen op eenigeu steun j van de zijde der vreesachtigen onder de republikeinen, die iu de aan wezigheid der prinsen van Orleans een gevaar zien voor de tegenwoor dige regeeringsvorm. Wij durven het evenwel gerust te wagen, de Ueeren weinig succes met hun plan te voorspellen, daar de meerderheid wel zoo verstandig zal zijn, zich niet in den val te laten lokken. Engeland zal eerstdaags een bezoek ontvangen van de Trans- vaalsche deputatie, die onder pre sident Ivruger op reis is naar Europa, ten einde met Brittanië de hangende zaken te regelen, en zoo mogelijk met andere staten, handelsverdra gen te sluiten. Of de ontvangst te Londen evenwel van bijzondere hartelijkheid zal getuigen is nog de vraag. De verstandigen in den lande zullen zich zeker wel inspannen om hot gebeurde te vergeten, doch andere zullen weinig moeite doen om hunne antipathie tegen de boe-! ren te verbergen. Een klein voor proefje van de houding- dezer laatste partij geeft ons reeds het antwoord, hetwelk de nieuwe Lord Mayor aan de hoofdstad gaf, op een tot hem ge richt verzoek, om de deputatie eene eenigszins omcieele, feestelijke ont vangst; te bereiden. Dat antwoord, was alles behalve vleiend voor de Transvaal en zijne bevolking, ja men zou het lomp en onstaatkun dig kunnen noemen, daar het oor deel. hetwelk er ongevraagd in wordt uitgesproken, toch een Staat geldt, waarmede men op dit oogen blik in vriendschap verkeert, en die misschien *n dc- toekomst voor den handel van Engeland belang rijk kan "orden. Werd cf eerst van schijnbaar goed ingelichte zijde medegedeeld dat Frankrijk plan had te Corsika een militairen gouverneur aan te stéllen, als vreesde het voor een aanval op dit eiland, thans weder verneemt men dat Italië omtrent Sardinië hetzelfde voornemen koes tert. Of dit bericht waar is, en zoo ja, waartoe deze handeling dan zou moeten strekken, is eene vraag, waarop de toekomst antwoord zal moeten geven. Het nieuwe ministerie in Spanje komt er openlijk vooruit, dat het met Frankrijk op een goeden voet wenscht te blijven, ja zelfs dat het bij voorkeur de vriendschap van dezen staat zoekt. Was men bij het bezoek van Koning Alphonsus aan Duitschland te Parijs beducht voor een Spaansch-Duitsch verbond, zoo zelfs dat een deel der bevolking de deur stond, weigerde zij, om met ■Ie gravin en Hilda uit rijden te gaan. Hare oogen schitterden, haar gelaat was bleek, maar een zeldzame glans lag er over uitgespreid. Indien gij niet met ons wilt uitrijden, zeide de gravin tot Freia, beloof mij dan ten minste, dat gij u een weinig kalmeeren en uitrusten zult. Daarop ging zij naar hare kamer, en de gravin zond haar nog ver- sche vruchten en wijn. Ik ben over Freia's toestand bezorgd, zeide de gravin tot Hilda, toen zij in het rijtuig zaten. Ik vrees, dat zij ernstig ziek is, en dat haar toestand gevaarlijker is dan zij zelf meent. De kleur van haar ge laat, eu de uitdrukking harer oog-en l>evallen mij niet, en ik wenschte wel, dat von Loneck en de generaal kwamen. Een ding heb ik vast be sloten, namelijk, dat ik een dokter wil laten roepen. Het mag zoo niet langer blijven. Kunt gij niet ver moeden, Hilda, wat haar zoo onge lukkig maakt, en zijt gij er zeker van, dat tusschen haar en von Lo neck alles in orde is? Ik heb niet het minste van het tegendeel gehoord, zeide zich door die vrees tot de bekende' ergerlijke tooneelen liet verleiden, thans schijnt aan Pruisen de beurt te wezen om zich op Spanje ver stoord te toonen, ten minste uit Berlijn komt het bericht tot ons, dat Prins Bismarck de toenadering tusschen Madrid en Parijs met wan trouwen gadeslaat. Zelfs voegt men hier aan toe, dat liet voornemen bestaat den Duitschen gezant terug te roepen en hem te vervangen door een ander. Het is evenwel best mogelijk, dat wij hier weder te doen hebben' met een sensatiebericht van den een of den anderen alarmist, die de zaken wat donker inziet. I Pruiseu's houding in de buitenland- i sche aangelegenheden heeft zich in den laatsten tijd niet door eene groote overgevoeligheid gekenmerkt, zoo dat wij eerst nadere tijdingen daar- omtrent dienen af te wachten, al vorens wij hieraan onvoorwaardelijk J geloof slaan. De Hongaarsche regeering heeft het voornemen, de troepen, die tot herstel der orde naar Croatie ge zonden waren, naar hunne gewone garnizoensplaatsen terug te zenden, daar voor eene herhaling der onge regeldheden geene vrees meer be staat. Zeker een goed Terschijnsel. Dat Nederland niet de eenige Staat is, die met een tekort op de begroo ting sukkelt, bewijst het bericht uit Servië, waaruit men verneemt, dat ook daar de gewone uitgaven de inkomsten met een millioen ducaten overtreffen. Als men in Turkije het ongeluk heeft, bij den Sultan in ongenade te vallen, iets wat bij regeerings- personen nog al eens voorvalt, dan is men niet geheel zeker van zijn leven, tenzij de Westersche mogend heden zich belasten met de taak, een oogje in het zeil te houden. Zoo iets heeft ook Midhad pacha, de ex groot-vizier ondervonden. In zijne verbanningsplaats Djeddah, was hij, naar het schijnt niet meer ge heel veilig tegen de aanslagen zijner hooggeplaatste vijanden, en hoewel zijn leven onder bescherming van Engeland stond, en de Britsche con sul verplicht was zoo nu en dan zich eens te vergewissen van den welstand des bannelings, gaf vooral de houding van den nieuwen gou verneur reden tot ernstige bezorgd heid. Onder begunstiging van Enge land is hij dan ook uit zijne bal lingschap ontsnapt, en bevind zich op weg naar Londen, waar hij zich zeker beter op zijn gemak zal ge voelen, dan in zijn eigen land. HIWËNLAM» Haarlem, 24 Oct. '83. Maandagavond is door de politie alhier gearresteerd, een 17-jarige matroos van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis die sedert 14 dezer was gedeserteerd en zich alhier had schuldig gemaakt aan diefstal van een groot stuk baai ter waarde van ƒ50, bij den winkelier Baaten in de Groote Houtstraat. Hij is ter be schikking van de militaire autoriteit gesteld. Hilda zacht blozend, maar dik wijls verwonder ik mij over haar veranderd uitzien. De gravin was gedurende het geheele ritje zeer onrustig. Zij hield veel, zeer veel van Freia, en was dus zeer bezorgd voor hare lieve ling. Toen Freia op hare kamer was, scheen de zon daar helder en warm, en de lucht was vervuld met bloe mengeur. Zij gevoelde zich echter zeer vermoeid en een eigenaardig, hartstochtelijk verlangen naar rust, dat haar geheel vreemd was, over meesterde haar. Zij wilde eenen brief schrijven, maar het gevoel van ver moeidheid was zoo groot, dat zij nauwelijks in staat was, hare schrijf cassette te openen. Ik moet schrijven, zeide zij, anders heb ik geene rust. Daarop nam zij een kastje met sieraden, dat zeer moeilijk open ging, en dat met een bijzonderen sleutel werd losgemaakt. Daaruit nam zij het étui met den ring, dien Erwin haar gegeven had. Toen zij echter het étui opende en den ring er uit wilde nemen, ontgleed hij haar en viel in twee stukken gebroken in hare handeii. Hoe dat kwam, wist Prinses Hendrik is gisteren uit Hamburg te 's-Gravenhage terug gekeerd. De minister van Koloniën de heer Van Bloemen Waanders, is door den keizer van Brazilië benoemd tot grootkruis van de Roos van Brazilië. Het Vaderland is er achter gekomen, dat de ministers van Biu- nenlandsche en van Buitenl. Zaken Zaterdag op de audiëntie bij den koning van België reeds de versier selen van het grootkruis der Leo poldsorde droegen, hoewel art. 65 der Grondwet voorschrijft, dat Neder- landers geen vreemde ordeteekenen mogen dragen zonder bijzonder verlof van den koning. De commissie voor de grond wetsherziening heeft Maandag zit ting gehouden, en is van plan dage lijks te vergaderen om haren arbeid ten einde te brengen. De toestand van den oud-mi nister van justitie mr. Modderman, verbetert niet. De koorts houdt aan; de thermometer wijst bij den lijder 39°. In den loop dezer week werden vijf zijner kinderen uit den Haag te Wiesbaden verwacht, terwijl twee voorloopig zullen blijven, met het oog op hunne studiën aan 't Gym nasium aldaar. De Standaard schrijft het vol gende Do boomkweekers te Boskoop en elders zijn zeer ontstemd en terneergeslagen, nu de Tweede Kamer is uiteengegaan, zonder in de gelegenheid te zijn geweest, om al thans in do afdeelingen, te onderzoeken liet ontwerp van toetreding tot de conventie tegen de dniifluis. Men kan liet zich niet verklaren, wat wel de reden mag zijn, dat de aanvraag ter goedkeuring nog niet bij de Kamer is ingekomenhet antwoord, onlangs door den minister aan don heer Yirulv Verbruggen op diens interpellatie gegoven, deed verwachten dat het aan den uoodigen spoed niet zou ontbreken, en daarom had men hoop gehad, de ordei's, die uit Duitschland bij de kweekers zijn ingekomen, vóór het invallen der vorst te kunnen uitvoeren, welke hoop nu, natuur lijk, is vervlogen. Men betwijfelt, of wel algemeen inge zien wordt het hoog belang, om de weder invoering van hoornen en planten in D litschland to zien toegestaan. Denkt men dat de kweekers er in toegestemd zouden hebben, om al hun druivenboomen, zoo groote als kleine, te doen vernietigen, zooils nu is geschied, als men er niet van overtuigd was geweest, dat dc weder- «penstelling ran Duitschland voor boom- en plantgewassen een kwestie is van het al of niet voortbestaan der kweekerijen hier te lande? En niet de kweekers al leen, neen, tal van andere personen, die met en door den handel in genoemde ar tikelen hun brood verdienen, zien zich nu reeds tor. werkeloosheid veroordeeld en zijn derhalve broodeloos, omdat er wel ordere en bestellingen zijn, maar deze voor bet grootste gedeelte niet kunnen uitge voerd worden. Zeer is het daarom te ho pen, dat de besluiten, door een tal van kweekers in een te beleggen vergadering te nemen, iets ten goede mogen uitwerken. De abonnements-kaarten van handelsreizigers op het Staatsspoor zijn, na 31 dezer, op de lijn Utrecht Amsterdam niet meer geldig. De hond van dr. Snellen, die deNoordpool-expeditie medegemaakt en welks portret ook voorkomt op de photographie der leden, is Zater dag door den spoortrein aangereden en letterlijk doormidden gesneden. De dood van het trouwe dier wordt zij niet. Zij dacht aan een slecht voorteeken, maar verschrikte er toch geweldig door. Zij beefde van ont roering. Het was haar plan, aan Erwin te schrijven en hem den ring terug te zenden. Nu lag hij gebro ken voor haar - de ring, dien zoo vele vrouwen gedragen, dien zoo vele echtgenooten verbonden had, de ring, dien zij in het geloof aan liefde en trouw uit zijne hand ont ving, en eens tot aan haren dood wenschte te dragen. Hij was gebroken, evenals hare liefde, haar hart, haar leven! Wat zal Erwin doen? vroeg zij zich zelf af. Zal hij den ring laten herstellen? Zal Hilda hem dragen? Hare oogen hadden geene tranen meer, sedert zij wist, dat Erwin haar niet beminde, maar bij den aanblik van den gebroken ring, werden hare oogen toch vochtig. Zij kuste hem, alsof hij een levend wezen geweest ware. Een gebroken trouwring is steeds een slecht voorteekeu en be duidt ongeluk. Voor haar lag er echter iets onuitsprekelijk treurigs in. Zij nam de beide helften, wik kelde ze in een papier, verzegelde het, en adresseerde ze aan Erwin; door de leden der expeditie zeer betreurd. De aankoop van runderen in de prov. Friesland, door Duitsche kooplieden, is sedert Donderdag jl. gestaakt, nadat het verbod bekend was geworden omtrent den invoer van alle vee in Pruisen. Veel run deren, die reeds gekocht waren, kunnen nu hun bestemming niet bereiken, welke omstandigheid reeds tot veel moeielijkheden tusschen koopers en verkoopers heeft aan leiding gegeven. De werklieden van de Konink lijke Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen hebben jl. Zaterdag hun Tentoonstellingsdag gehad. Dat wil zeggen: Zij kregen van de directie een vrijkaartje (25 cent waarde) en ■moesten dien dag verzuimen. Aldus meldt de Werkmansbode. Als liet waar is, en moeten verzui men hetzelfde beteekent als:kregen dien dag niet uitbetaald, dan hebben de werklieden pleizier gehad van hun Tentoonstellingsdag. Haarlemmermeer. Een met selaar alhier heeft dezer dagen, op een zeldzame wijze, een groot gel delijk verlies geleden. Hij had juist het laatste gedeelte eener aanne- mingssqmt ten bedrage van ongeveer f 1400, ontvangen. Een zijner kin deren maakte zich in een onbewaakt oogenblik meester van de portefeuille, die op tafel lag, en wierp deze met den geheelen inhoud in de kachel, zoodat alles verbrandde! De num mers der bankbiljetten zijn onbe kend en de eigenaar heeft dus geen kans om die terug te krijgen. Een hard geval voor den man, die zoo zijne zuur verdiende gelden heeft moeten missen. Bij het ministerie van Oorlog bestaat het voornemen, op sectie L kavel 19, nabij het Hoofddorp, een fort te bouwen. De daarvoor benoo- digde grond, ter grootte van zes hectaren, is reeds aangevraagd. Amsterdam. Twee politie agenten, die gisteren avond in de Willemstraat een beschonken man wilden arresteeren, vonden spoedig zoo hevig verzet bij de burgerij, dat er met het toenemend aantal agenten een bloedige slag geleverd werd. Twee der laatsten werden deerlijk gehavend; doch de politie behield toch de overhand. Vijf-jongelieden, die zich Ut- rechtsche studenten noemden, be zochten Zaterdag-namiddag een restaurant in de Nes. Zij waren zeer luidruchtig en sarden op een wiize, die geen beschaving verried, een tweetal Israëlieten. Een en ander had tengevolge, dat de heeren stu denten met een pak slaag weder naar Utrecht konden gaan. Volgens het Handelsblad was het gebouw het Amsterdavische Wa pen verzekerd voor 80,000, de goe deren voor ƒ170,000 en de inboedel voor ƒ10,000ongeveer 70 pCt. moet vergoed worden. Tot het publiek, dat Vrijdag avond in het parterre van den Stads schouwburg zat, behoorde een dame die het kruis van de Leopoldsorde droeg, 't Was mevr. Vermeirin Coclié, die aan het hoofd staat van daarop nam zij een velletje papier, en wilde den voorgenomen brief schrijven. Hoe schoon was toch de wereld. Freia blikte uit hare schoone, groote oogen, vol weemoed op naar den blauwen hemel. Het is toch zoo hard, als iemand niet gelukkig kan zijn, als zijne lioop in rook is vervlogen, zijne liefde verloren, en zijn leven verwoest is. Zij wilde den brief aan Erwin schrijven. In dit oogenblik had zij de zwaarste beproeving* baars levens te doorstaan. Zij verlangde er naar hem te zeggen, dat zij alles wist, zij wilde hem er verwijten over maken, dat hij aan eene an dere de voorkeur had gegeven, en dat dit juist de oorzaak van haren dood was. Ja, daarnaar verlangde zij. Het was toch hard, zoo jong te moeten sterven, en geene enkele toespeling te mogen maken. Hij zou voortleven en gelukkig zijn, en nie mand zou vermoeden, hoe veel zij geleden had, en waarom zij gestor ven was. Eenige minuten zat zij met de pen in de hand, terwijl zij strijd voerde met zich zelf. Hare verzoe king was'groot! Zou zij hem alles schrijven of niet Zou het haar ge een groote fabriek van aardewerk en tijdens de feestviering in 1880 met deze onderscheiding werd be giftigd. Dudorp. Het gemeentebestuur hehft gunstig beschikt op het ver zoek der heeren Reigersburg Ver- sluys c. s. om verlenging der gun ning voor den aanleg van een tram weg van Alkmaar naar Oosthuizen tot 24 Sept. 1884. Terschelling. Alhier zijn aan gespoeld drie lijken van zeelieden. Twee zijn reeds opgebracht; naar gissing 30 en 20 jaar oud. De zee is vol stukgoederen. Men vreest het vergaan van eene Duitsche stoomboot in do buitengronden. Ook zijn kajuitsdeureu aangespoeld. Op eeue plaat op eene der aangespoel de deuren stond: Suez Canal, Ver der aangebracht een zwaard van eene bomschuit, en heeft men net ten zien drijven. Nog zijn aldaar aangedreven een witte reddingboei, gemerkt Al'me Woermann, Hamburgen ruim 70 stuks essen riemen, gemerkt I. C. Iv. en S. Cameroons. Zevenbergen. Gisteren had alhier een ontzettend ongeluk plaats. Dertien arbeiders, bezig zijnde met het beetwortelrooien, en den weg willende bekorten, maakten gebruik van een platbodem vaartuig, dat slechts voor een drie k viertal per sonen geschikt is, om alzoo de ha ven over te steken. Door het veel to groot aantal personen sloeg het vaartuig om, met het ongelukkig gevolg, dat acht hunner verdron ken. Men is nu bezig met opvis- schen der lijken. De justitie van Roermond heett zich gistermiddag naar Hel mond begeven, ten einde een on derzoek in te stellen naar de 23 jarige jongedocliter Bruynaartz, die in den verloopen nacht, naar men vermoedt, aldaar in eene sloot zou verdronken zijn. Veenliuizen. De minister van justitie heeft voor dit jaar weder f80 toegestaan ten einde de schoolbiblio theken te Ommerschans en to Veen- huizen 1, II en III uit te breiden en aan te vullen. In de rijkswerkinrichting alhier, bestemd voor veroordeelden inge volge dc drankwet, werd dezer dagen o. a. opgenomen eene chanteuse uit een cafó cliantant. Bij hare komst aldaar was zij nog gekleed in het kostuum van haar beroep, bedekt met een regenmantel. GEMENGD NIEUWS. Hoe maakt men zelf een reuk water? vraagt De Huisvroum en antwoordt als volgt: Men neemt een l/z liter van den zuiversten en bes ten alcohol (Van 90 pCt.), 15 drup pels citroenolie, 15 druppels oranje olie, 15 druppels bergamotolie, 10 druppels rosmarijnolie, 8 druppels cardamonalie. Al deze oliën giet men in den alcohol, dien men te voren in eene daartoe geschikte fiesch ge daan heeft, schudt alles goed door, en zet dan de flesch goed gekurkt 14 dagen lang op eene zonnige plaats, in welken tijd zij dikwijls geschud, moet worden. Dit krachtig lukkig maken als zij ging sterven, als zij eerst den ang*el van 't berouw in zijne borst had gedreven? Dan zou de herinnering aan haar voor hen steeds eene bittere smart zijn. Dat was eene onbegrensde wraak. Indien hij vernam, dat de smart haar doodde, dan kon hij nooit weer gelukkig zijn. Hij was een recht schapen, eerlijk man, als hij dit wist, zou hij nooit Hilda huwen. Hij was niet een van hen, die hun geluk louwen op het graf eener vrouw, die hen heeft liefgehad. Zij beoordeelde hem goed. Indien hij de waarheid geweten of vermoed had, zou hij geen oogenblik weer geluk kig geweest zijn. Het was eene groote verzoeking, haar hart klopte en haar geheele lichaam sidderde. Haar edel hart behaalde echter de overwinning. Zelfs hij, dien zij be minde, noemde haar zelfzuchtig, toen hij hare geschiedenis hoorde nu wilde zij het tegendeel bewijzen. Zij kon het grootste offer brengen, dat ooit eene vrouw gebracht had, en slechts de hemel en zij zouden het weten. (Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2