Oplage 10000 Ex. Vrijdag 26 October 1883. No. 93. FEUILLETON. De vloek des Vaders. AB0N.N EMENTSPRIJ 8: Voor Haarlem per maand40 Cents, Franco-door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. Bureau: KUETNE HOUTSTRAAT No. 9. IruMsers-UitgeyeTs: BOMAHS k Co., te Haarlem. AD VERTE NT IËN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent- Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentién worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Hoofdagenten het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicité Btrangferc G. L. DAUBE Co, JOHn. E. JONES, Sncr.. Parijs, 31bis, Faubourg Montmartrc. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.09, 8.17, 9.—, 9.33, 11.16, 11.44*, 11.50, 1.8, 2.40* 3.53, 4.13, 4.31, 4.44, 5.42, 7.13, 7.39* '8.41, 9.36, 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31, 7.53*, 8.37,9.11,10.16, 12.17* 12.46, 1.56, 3.17, 4.16, 5.30* 5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7.—, 7.30* 8.10, 8.40, 9.35,9.49,11.5,11.56», 12.15, 1.5, 1.30, 2.50, 3.45, 4.30, 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, 8.30, 10.—, 11.—, Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—, 8.10, 9.10,10.20* 11.5, 1.25*, 2.30, 3.35,5.10,6.20* 7-—, 7.55, 8.50, 9.45* De vertrekuren zijn berekend van dc Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 10.7,1.34, tot Alkmaar, 4.57, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.15, 8.07, 10.18, 11.32, 1.32, 4.17, 5.1, 8.5S. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.42, 8.35, 10.4S, 12.41, 3.47, 4.3S 7.13, 9.31. Onze dbonné's en zij die het in den loop van dit jaar ivo rdenontvangen als premie den beroemden ro man van Fr. Levant ide Vloek des Vaders u it het Hoogduitsch vertaald, benevens een in vier kleuren gedrukten Adverten tie- Wandkalender. Zij, d ie op dezen Wandkalen- derivillen adverteeren, vervoe gen zich daartoe aan 't Bureau Kleine Houtstraat, 2?o. 9. ALGEMEEN OVERZICHT. De Fransche regeering is, voor een gedeelte althans,den vraagzieken afge vaardigden voor ge weest,en heeft hen bij het openen der kamers, de weg tot onderscheidene interpola ties afgesneden, door een gedrukte nota van inlichtingen te laten rond- deelen, waarin een overzicht gege ven werd van de aangelegenheden met China en Tonkin. Veel nieuws betreft die nota intusschen niet, want de meeste zaken waren reeds bekend. Alleen heeft de regeering' thans officieel het gerucht beves tigd dat de onderhandelingen met het Hemelsche rijk afgestuit zijn op de liooge eischen, die deze staat stelde. Daarbij werd dan ook niet minder verlangd dan eene algeheele ontruiming' van Tonkin, en eene grensregeling voorgesteld, geheel in het nadeel van Frankrijk. Het ka binet hoopte thans nog, dat China tot andere inzichten zal komen, wanneer de versterkingen, die in voldoend getal worden afgezonden, Naar het Hoogduitsch VAN Fr. BE Y ANTI, 54) (Slot.) Indien Freia in haar leven inder daad eg'oïstisch geweest was, dan zou die misdaad nu verzoend wor den. Zij wilde slechts eenen een- vondigen brief' schrijven, waarin zij van liefde noch verwijten, van le ven nog dood zou spreken, maar hen eenvoudig berichten, dat zij den trouwring gebroken had. Zij schreef: Lieve lümm! Tot mijne groote verbazing vond ik bij het openen van het étui, den trouwring gebroken. Ik heb hem ingepakt, want gij weet be ter dan ik, wat er mee gebeuren moetik zijn aangekomen en het gelukt zal zijn de oorlogstoestand daar ginds voor dien van den vrede plaats te doen maken. De telegrammen uit Parijs maken er melding- van, dat deze verklaringen over het algemeen een gunstigen, indruk gemaakt hebben. Thans komen de begrootingen aan de orde, en daarbij zal de eigen lijke strijd eerst eens recht losbre^ leen. Reeds bestaat er tusschen den minister van financien Firard en de financieele commissie- uit de kamer, een ernstig' verschil van. gevoelen, waarbij geen van beiden van toege ven schijnt te willen weten. 't. Betreft de amortisatie van een gedeelte der schuld, die de minister tot een aan merkelijk hooger bedrag uitgetrok ken heett, dan in de bedoeling der commissie lag. Intusschen zijn de andere vragen, die de oppositie vooral zich voorgenomen had te doen, de regeering nog geenszins geschon ken binnen enkele dagen kan men ze stellig verwachten. Bij de rege ling der werkzaamheden is boven alles aan de behandeling der ge meentewet de eerste plaats inge ruimd, zoodat die weldra aan de orde zal komen. De afg-evaardigden van Parijs zullen daarbij zeker wel al hunne krachten inspannen, ten einde de door de hoofdstad ge- wenschte veranderingen daarin te brengen, doch voor het oogenblik staan de kansen daartoe niet zoo heel ghnstig. In Engeland is de vergadering van de afgevaardigden der onder scheidene liberale vereenigingen nog steeds het onderwerp van vele ge sprekken en courantenartikelen. De besluiten op die bijeenkomst geno- Verder kwam zij niet. Snel en plotseling, evenals de dokter voor speld had, overviel haar de dood, zonder smart, zonder pijn, zonder doodstrijd. De pen viel uit hare bleeke hand, haar hoofd zonk voor over op het papier. Zij stierf met eenen glimlach op de lippen. Het arme, geplaagde, gebroken hart had opgehouden te kloppen. Het ruischen van den wind in de hooge boomen was haar doodsbed, en droeg hare ziel omhoog naar betere gewesten, die haar schoon, koud lichaam ach ter liet in de armen des doods. Zoo vonden zij haar dood, met den half g'eschreven brief en den •ebroken ring. De gravin kon niet gelooven, dat Freia dood was. Het is onmogelijk, verklaarde zij. Zij riep om azijn, water, wijn ja, om alles wat men in dergelijke ge vallen bedenken kan. Zij wilde de teekenen des doods niet op het ge laat zien. Snel zond zij om eenen dokter, en de eerste die kwam, was dokter Enzel. Hij eerst kon haar men, zijn natuurlijk geheel in den geest der liberalen en volgens hen ook in dien van de groote meerder heid der natie. Van verschillende zijden wordt er dan ook bij de regee ring op aangedrongen, dat zij zich haasten zal, orn dewetten en voor schriften, waarvan de noodzakelijk heid betoogd is, in te dienen, en onder deze staat de wet op de uit breiding van het kiesrecht bovenaan. Toch gelooft men niet, dat zulk eene wet, in den eersten tijd althans, in het voordeel der liberale partij zal zijn, want vele personen op het platteland, die dar door tot kiezers gemaakt zullen worden, behooren tot de conservatieven. Het is dan ook alleen met het oog* op de toekomst, dat zij dezen maatregel aanprijzen, omdat zij meenen er op te mogen rekenen, op den duur te zullen win nen bij een uitgebreid kiesrecht. In Noorwegen is een aanvang' gemaakt met het proces tegen het ministerie, dat, zooals onze lezers zich zullen herinneren, voor het rijksge recht gedaagd is, als beschuldigd van hoogverraad. Voorloopig'isalleen de aanklacht tegen den heer Selmer, minister van staat, aan de orde, doch is in diens zaak het vonnis, dat, zooals men algemeen verwacht, veroordee- lend zal luiden, geveld, dan komt ook de beurt aan de overige leden van het kabinet. Het is waarlijk een benijdenswaardige taak te Christiania tot de regeering te behooren, en in menig land zitten de ministers vrij wat geruster op hunne zetels, dan ginds het geval is. De Iersche Fenians bepalen er zich niet alleen toe, de gehate overtuigen. Dit nu was het onge lukkige meisje, dat hem bezocht had, en dat van ganscher harte naar den dood verlangde. Hare bede was verhoord. Hij was aan zuchten en tranen gewoon, aan elke ziekte en hare gevolgen, maar niets nog had hem zoo weemoedig gestemd, als de dood van dit schoone ongelukkige meisje. De tranen .stonden hem in de oogen. De diep ontroerde gravin vertelde hem van den gebroken ring, zij vond dat een zeldzaam samen komen van omstandigheden. Deze kleine geschiedenis was den dokter voldoende, hem was nu alles hel der. Hier was natuurlijk verder niets te doen. Dokter Enzel zeide, dat men verder geen onderzoek be hoefde te doen, de oorzaak van haar dood was eene plotselinge verlam ming' van 't hart daaromtrent was geen twijfel meer. Gravin Eggenberg hief verbaasd de handen omhoog. Eene verlamming van :t hart! riep zij, ik heb nooit, gehoord, dat zij over haar hart heeft geklaagd Engelsche overheden met allerlei wettelijke en onwettige middelen in hun eigen land te bestoken, ook elders trachten zij hunne woede op de onderdrukkers, de tirannen, zoo als zij hunne vijanden steeds noe men, te koelen, en nergens kunnen deze dan ook zich volkomen veilig rekenen tegen de aanslagen der ge heime genootschappen. In het laatst der vorige week, hoorde men dan ook weder, dat een uitgebreid complot ontdekt was, hetwelk zich ten doel gesteld had, den gouver neur van Canada, te Quebec, door middel van dynamiet te dooden. Aanstonds werden natuurlijk flinke voorzorgsmaatregelen genomen, om dit te veranderen, en talrijke arres taties hadden er reeds plaats. Wie weet of men binnen kort, ondanks dat alles, toch niet hoort, dat de aanslag is gelukt, want groot is de macht, die in het geheim werkt en over uitgebreide hrilpmiddelen schijnt te kunnen beschikken. Uit. Smyrna komt tot ons het bericht, dat de aardbevingen, die reeds zooveel verwoesting aanrich ten, nog steeds aanhouden, en de herhaalde schokken het ergste doen vreezen. De inwoners verlaten hunne huizen, omdat zij den toestand niet vertrouwen en kampeeren, ten getale van meer dan 30000 personen in het open veld. Dat daarbij veel ellende geleden wordt, zal wel niemand verwonderen. De Italiaansclie minister van Marine heeft den Koning zijn ont slag aangeboden, naar men zegt omdat hij het met de overige leden van het kabinet niet eens Icon wor- Ik heb het wel gehoord, zuchtte Hilda, zij klaagde dik wijls over eene vreemde pijn, en dat haar hart zoo langzaam sloeg. Zij moet reeds jaren langge leden hebben, zeide dokter En zel, maar hij voegde er niet aan toe, dat een groot verdriet hare kwaal in den laatsten tijd zoo schrik barend had verergerd. Hij respec teerde het geheim, dat zij zoogoed verborgen had. De gravin wilde niet toestaan, dat er iets in de kamer veranderd werd, vóór de generaal en Er win kwamen. Ze had reeds dadelijk aan heiden jetelegrafeerd. Zoo snel mogelijk ijlden ze naar Mentone, toen de ver schrikkelijke tijding hen bereikte. De geheele schoonheid harer jeugd scheen terug te keeren, toen zij haren langen slaap deed na eene lange marteling van smart en lijden. Op het schoone gelaat was niets van de smart te bemerken, de lange wim- I pers rustten als franjes op de bleeke wangen, eene majestueuze schoon heid lag' op haar marmeren voor den over enkele punten, en daaronder ook zijn voorstel om vijf vice-admi- ralen te pensioeueeren, en deze te vervangen door jeugdige officieren. Intusschen wordt het sterk in twijfel getrokken, of dit wel de werkelijke reden van zijn heengaan is. In Brazilië is eene wet in be handeling, die het burgerrecht in dezen staat zal regelen. Wordt zij aangenomen, dan is ieder die drie jaren op zijn grondgebied heeft door gebracht en niet voor den consul van het rijk, waartoe hij eerst be hoorde, de verklaring heeft afgelegd, dat hij zijne nationaliteit wil be houden Braziliaansch burger, en als zoodanig verkiesbaar tot alle ambten der regeermgsbetrekking'en, die van president niet uitgezonderd. Voor dit laatste geval zijn-evenwel bij zondere bepalingen vastgesteld, Cetewayo, de kaffervorst, die zich aan de Engelschen vrijwillig heeft overgegeven, wordt te Pretoria ge heel als staatsgevangene behandeld, zoodat hem zelfs een verblijf in de staatsgevangenis is aangewezen. Wat de reden voor deze handelwijze is ligt nog in het duister, want niemand is het bekend, waarvan de vorst wordt beschuldig'd. In ieder geval evenwel is hij in de gevan genis veiliger tegen de aanslagen zijner vijanden, dan onder zijne onderdanen, wien hij zelf niet veel vertrouwen scheukt. Den Chi lianen schijnt het thans ernst te zijn met het gesloten vre desverdrag' tusschen dezen Staat en Peru, althans de ontruiming van Lima door de troepen van den over winnaar 'i§ aigeloopen, èn president hoofd, en hare trotsche trekken schenen te glimlachen. De gravin had het doodsbed met heerlijke schoone, witte bloemen bedekt, en zoo zag Erwin, die haar op het station verlaten had, haar weder. Hij kuste hare koude, bleeke lip pen, die zoovele liéve woorden tot hem gesproken hadden. Hij weende als een kind, en het veroorzaakte hem veel smart, dat hij haar niet meer had bemind. De gravin gaf hem den brief en den ring. Hij nam ze aan, zonder een woord te zeggen. Wat kon hij ook zeggen? Midden in den nacht echter, toen alles rustig was, sloop hij naar de kamer van de doode terug, en legde de beide deelen van den gebroken ring op de koude, blankeborst. Niemand anders dan zij zou ze dra- geu, ze zouden met haar begraven wordeu. Reeds vroeg in den morgen giug hij uit, en haalde roode pas siebloemen. De generaal scheen hem nog meer te achten, toen hij be merkte, hoezeer hij om haar treurde

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1