BINNENLAND, Heef Gerrit op de tentoonstellins. fglesias heeft bereids weder de openbare gebouwen in bezit geno men. Haarlem, 25 Oct. '83. Aan de vergadering der kiesvër- eeniging «Haarlem», eergisteren avond gehouden, werd door veertien leden deelgenomen. De gemeente belasting en financieele toestand der gemeente werd ter sprake gebracht, <-n na vele discussien over deze pun ten, waarin hoofdzakelijk de heeren Gallandat Huët, Macaré, Hemkes, 't. Hooft, Van der Voort, Krol en De Leeuw het woord voerden, kwam men daarop neer, dat volgens de toepassing blijkt, dat men in twijfel verkeert aangaande de juiste definitie van verteering, daar in de tegen woordige opvatting onder verteering niet wordt verstaan wat men uit geeft en wat men geniet; dat men door de in zwang zijnde splitsingen oinslagtigheid en mindere opbrengst bevordert; dat het aftrekken van dienstboden evenredig met het aan tal den weg tot onbillijkheid opent dat door onduidelijke formuleering van bijzondere punten, zooals het aftrekken van aan het Rijk betaalde penningen, gelegenheid wordt ge geven tot ongepaste ontduikingen. Verder wenschte men, door den tijd genoodzaakt, tot eene conclusie te komen, en na eeuige opmerkin gen dienaangaande werd aan de discussie een gepast einde g*emaakt door een voorstel, luidende: «Het is wenschelijk, dat de gemeente belasting in Haarlem vóór 1884 van de daarin bestaande leemten worde gezuiverd.» Dit voorstel werd aangenomen met 13 stemmen, tegen één blanco. Vóór het sluiten dezer buitenge wone vergadering deelde de voor zitter den leden mede, dat a.s. Za terdag 27 October, 's avonds om acht uur, in eene openbare verga dering van de Kiesvereeniging de heer mr. Goeman Borgesius, lid der Tweede kamer, als spreker over den financielen toestand van ons land in verband met de aanhangige wetten zal optreden en dat niet- leden toegang zullen hebben tegen betaling van f0.25. Gisteren is door de politie te Nijmegen gearresteerd W. S. alhier, die nog eeuige maanden cellulaire gevangenisstraf ter zake van dief stal ten zijnen laste had, en die daarvoor door de justitie alhier reeds lang tevergeefs werd gezocht. H. M. de Koningin is Maan dag te 3 uur te Aroldsen aange komen en wordt hedenavond op het Loo terug verwacht. Met genoegen vernemen wij, dat de gezondheidstoestand van Z. K. H. Prins Alexander, Prins van Oranje, in de laatste dagen aanmerkelijk is verbeterd. De Prins houdt echter nog zijne kamer. De vorsten Von Wied worden heden uit Neuwied in het Amstel- Hotel verwacht. De heer A. Van Berkum, at taché bij het consulaat-generaal van Portugal alhier, heeft van Z. K. H. den kroonprins van Potugal een souvenir in goud ontvangen. Om aan de quaestie, of het spelen door en voor Nederlanders en zag, hoe hij de bloemen in hare handen legde. Men zou gezegd heb- ben, dat een glimlach over het ge laat van de doode gleed. Ilaar ge heim was veilig, niemand wist, waarom zij gestorven was. Hilda en de generaal leerden el kander in hunne smart meer be minnen, dan zij het in hun geluk gedaan hadden. Zij treurden lang en oprecht om Freia. De generaal was langen tijd geheel veranderd, en scheen zich van den slag niet te kunnen herstellen, en enkele malen vreesde men, dat Hilda hare zuster zou volgen. Freia's graf is het schoonste op het geheele kerkhof van Mentone. Ben groote, witte krans van mar mer draagt haren naam, en eene massa Nan wonderschoóne passie bloemen slingeren om en hangen over het graf. Vijf jaren ziju er sedert Freia's dood verloopen, maar de herinnering aan haar, leef' nog in allen die haar beminden. Erwin von Loneck van de Brabancoune beleedigend is of niet. een einde te maken, stelt het Hand. v. Antic, thans voor, dat de Monitewr officieel den tekst ver vallen zal verklaren en hem, zoo men den deun behouden wil, door een nieuwen, korten vervaugen. Het nieuwe lied moet van dien aard zijn, «dat het niemand beleedigt; dat het de uitdrukking is van de twee stammen, en vooral dat het geen onzin bevat zooals dat van 1830». Met genoegen vernemen wij i tlians weder gunstiger berichten omtrent den toestand van den oud- minister Modderman. F.) Eenige dagen geleden heeft zich een vreemdeling, die Duitsch en gebrekkig Hollandsch spreekt, te Meppel, Vollenhove, Zwartsluis en Hasselt opgehouden. Hij gaf voor, lid te zijn van de Singer- Maatschappïj, belast met het na zien der naaimachines dier fabriek. Als hij daartoe gelegenheid kan vinden, draait hij even aan het eene of andere schroefje der machine en laat zich daarvoor goed betalen, zonder dat de machine er veel be ter door word. Men neme zich voor dezen reparateur in acht. (K. IJselb.) Tusschen de Goudsluis en Aardam is een schip gezonken met 50000 Waalsteenen, zoodat de vaart aldaar gestremd is en alles over Utrecht moet worden ver voerd. Amsterdam. Een Duitscher, die alhier bij den heer G. als kan toorbediende werkzaam was, ont ving van zijn patroon een som van f 700, om daarmede eenige beta lingen te doen, doch verteerde daar van f 100 in Cafés Chantants enz. Twee dagen later werd hij door de politie gevangen genomen. Het beeld van Koning Leopold is thans in de galerij van het Pa nopticum opgenomen, dat tevens verrijkt werd met een beeld van Hendrik Conscience, waarvan de gelijkenis wordt geprezen. De Kroonprins van Portugal heeft Woensdag te 3 ure het Stad huis bezocht, waar hij door den Burgemeester en de Wethouders werd ontvangen. Z. K. H. nam met de meeste belangstelling de beziens waardigheden aldaar in oogen- schouw. Met den trein van 5 uur vertrok Z. K. H. naar Den Haag. Aan het station was o. a. de burgemeester aanwezig om Z. K. H. te compli menteeren. De Kroonprins betuigde in warme bewoordingen dat stad en volk op hem een gunstigen indruk gemaakt hebben. De Prins laat wederkeerig bij allen, die met hem hier ter stede in aanraking zijn gekomen, een allergunstigsten indruk na. Alkmaar. Eene 32jarige vrouw, wonende alhier, is te Dor drecht door de politie gearresteerd, als verdacht, in vereeniging met eeuen vooralsnog onbekenden Duit scher, op den 5 dezer diefstal te hebben gepleegd op de stoomboot Alkmaar Packetvarende tusschen Amsterdam en Alkmaar. Leiden. Dinsdagavond is in de Gouwe een praamschip, waarvan de lantaarn was uitgedoofd, door eene stoomboot aangevaren en ge zonken. Toen men de boot zag en Hilda zijn sedert drie jaren ge huwd, en wonen op Altlinden. De generaal heeft zoo lang aangehou den, dat hij daarin zijnen zin heeft gekregenhij kon niet langer alleen leven. Zoo maakten ze Altlinden tot hun tehuis, slechts van tijd tot tijd gingen ze eens naar Lingenfeld en dan vergezelde de generaal hen steeds. Hij beminde zijne nicht, en met het klimmen der jaren, werd zij zijn eenig geluk. Alleen zij, die hem het beste kenden, waren er van overtuigd, dat zij nooit Freia's plaats in zijn hart zou innemen. Ééne plaats te Altlinden was Erwin heilig hij liet haar nooit aanraken of veran deren de hoek van het terras, waar de passiebloemen groeiden. Nooit liet hij ze afsnijden, of de bloemen afplukken. lïij beminde zijne jonge vrouw van ganscherj harte, en toch kon hij nooit de laan langs gaan, zonder aan het schoone, jonge meisje te denken, dat bij zijne aankomst zoo merkwaardig tot een nieuw leven was ontwaakt. I lij was zeer gelukkigzija leven naderen, beproefde men op de praam licht te ontsteken, wat echter door de agitatie, waarin men verkeerde, mislukte, terwijl daarenboven een der opvarenden bet roer verkeerd stuurde. Nijmegen. Gisterennamiddag is door de politie alhier eene dienst bode in hechtenis genomen, die zich in de vorige week te Arnhem door bedriegelijke oplichting van een paar heeren- en een paar dames-bottines had weten meester te maken. Zij zou de volgende week in het huwe lijk zijn getreden. Aan haar aan staanden echtgenoot had zij de hee- ren-bottines ten geschenke gegeven, om op den dag van het huwelijk te draden. Men vermoedt, dat hem de herkomst der bottines bekend was. Breda. Dinsdag morgen wer den een twintigtal reizigers, die in de richting van 's-Bosch of Venloo per eersten trein wenschten te ver trekken, opgehouden, doordat er te vroeg werd afgeluid en de trein vertrok, voordat zij werden opge roepen om plaats te nemen. In het klachtenboek is van het reit mel ding gemaakt. Bokstel. Maandagmiddag be gingen vier jongens de onvoorzich tigheid, om zich met een klein ge brekkig vaartuig te wagen op de rivier den Dommel, met het ongeluk kige gevolg, dat, toen het schuitje door het indringende water begon te zinken en zij zich trachten te redden, één hunner door den snel len stroom werd medegesleept en verdronk, terwijl de anderen meer dood dan levend gered werden. Helmond. Een boer vond eergisteren-ochteud op zijn land het lijk der jongedochter B., fabrieks arbeidster aldaar. Het voorloopig onderzoek heeft aan het licht ge bracht, dat de ongelukkige met de vuist of eenig zeer stomp voorwerp is doodgeslagen. Haar geheele lichaam vertoonde de sporen van een groot aantal stompen. De vermoorde is Maandag tot in den avond in gezelschap gezien van haar minnaar, v. A. Deze is in hechtenis genomen. Eenige ge tuigen verklaarden dat zij Maan dag-avond, dicht bij de plaats waar het lijk gevonden is, hulp hebben hooren roepen. Daar het vechten op Sint-Severusd'ag te Helmond geen uitzondering is, achtten zij het toen niet noodig, te gaan zien van waar het hulpgeroep kwam. De juscitie van Roermond heeft zich naar Helmond begeven, ten einde een onderzoek in te stellen. Breskens. Gisteren voormid dag ontstond er brand in een der lokalen van het oude havenfort alhier, hetwelk door den heer F. Meijer .wordt gebezigd tot 'berging van graan. De brand liet zich in het begin ernstig aanzien, en men vreesde zelfs voor de nabijliggende bergplaatsen, waar voor duizenden guldens waarde aan vlas is geborgen. Te vergeefs zocht men naar eene oorzaak, tot, een uur nadat de brand was opgemerkt, een zekere Delaat, van Oostburg, kleermaker van be roep, zich bij de maréchauseé aan meldde als de stichter van den brand, tevens kennis gevende, dat hij zijn eigen woning te Oostburg verleden Zondagnacht in brand had gestoken, en dat alleen uit «aardig heid". Op het oogenblik van de afzen- was een rij, van met goed succes bekroonde ondernemingenzijn roem als politicus steeg van dag tot dag; maar niemand wist, dat eene vrouw uit liefde voor hem gestorven was. Men behoeft niet bevreesd te zijn, dat Freia te Altlinden vergeten zal worden. Het schoone portret van haar, dat op de tentoonstelling onder den naam van «de passiebloem» prijkte, hangt in het salon te Alt linden, en ieder die het ziet, be schouwt met verwondering het heer lijke, schoone gelaat en de donkere oogen, die den beschouwer in de ziel schijnen te grijpen. Hilda von Loneck heeft een fraaien knaap, dien zij Arthur genoemd heeft, en die hare blauwe oogen en blonde haren heeft geërfd. Zij meent, dat geen knaap op de geheele wereld op hem gelijkt, en Erwin is van 't zelfde gevoelen, ofschoon hij in zijn hart misschien het kleine meisje nog meer bemint, dat Freia beet, en hem zoo levendig herinnert aan de donkere oog'en van haar, die in het verre, vreemde land begraven ligt. ding van dit bericht, twee ure 's na middags, is men het vuur nog niet meester. Niets is tegen brandschade verzekerd. DedemsraartToen de schip- f»er Hartman dezer dagen met een ading straatmest van Haarlem naar «Dedemsvaart» op reis was, werden hij, zijn vrouw en twee kinderen door een hevige oogziekte aange tast. Terstond vermoedden zij dat de uitwaseming van den mest er de oor zaak van kon zijn, en voör zekerheid werden twee kinderen, die nog niet aangetast waren, geblinddoekt. Deze bleven vrij, zoodat het er wel den schijn van heeft, dat H. juist had gezien. Gelukkig, zijn de ooglijders spoedig hersteld. Ommersclians. Zaterdag avond bracht de verpleegde J. Berg- den zaalopziener Slaineetmau met eene kachelpook eene erstige ver wonding aan het hoofd toe, zoodat diens toestand aanvankelijk zeer zorgwekkend was. Door spoedig aangebrachte, geneeskundige hulp is de toestand van den verwoude thans echter m nder ongunstig. De dader is onmiddellijk in verzekerde be waring ge-teid en het feit ter ken nis van den officier van justitie gebracht. Zevenbergen. Omtrent het noodlottig verdrinken van acht men- schen in de haven alhier, wordt nader medegedeeld, dat één hunner gehuwd is, die eene weduwe en twee kinderen nalaat, terwijl al de overigen kinderen en jonge personen ziin. De oorzaak van het omkante- telen van het vaartuig is niet alleen geweest het te groot aantal perso nen, die zich hierin bevonden, maar vooral ook dat een paar knapen de boot lieten schommelen. De lijken der omgekomenen zijn alle opge- vischt. Eijsden. Uit de rivier is op gehaald het lijkje van een kind, dat naar de verklaring van een genees heer een of twee dagen kan geleefd hebben. Aan den hals waren sporen van verworging zichtbaar. De justitie doet onderzoek. GEMENGD NIEUWS. Dinsdag nacht tegen 1 ure werd te Straatsburg bij een apothe ker aangescheld. De bediende, een man van 50 jaar, ging de deur openen, en werd eenige oogenblik- ken later vermoord gevonden. Zijn hoofd was doormidden gespleten; hij had een steek in de borst en de polsaderen waren doorgesneden. Het in den winkel aanwezige geld, ten bedrage van ongeveer 15 mark, was gestolen. Dicht bij het lijk vond men een slachtmes. Toen een uur later de schildwacht bij den kruit- toren aan de hospitaalpoort zou worden afgelost, vond men dien man nagenoeg vermoord. Er waren hem zeventien steeken toegebracht en men had hem op de hersens gesla gen, naar het scueen met zijn eigen geweer, althans voor zoover men uit de ligging en uit het bloed aan den kolf kon afleiden. Op eenigen afstand lagen een mes en een valsche baard. Volgens de berichten gaf deze ongelukkige, toen men hem vond, nog teekenen van levenmaar er wordt niet bij vermeld of hij al dan niet later bezweken is. In de te Wiesbaden gehouden conferentie van spoormegbesturm is Op zekeren morgen speelde Hilda met haar kindje, en hield het in hare armen, juist voor het beeld van «de passiebloem.» Zie, Erwin, zeide zij, de kleine Freia wordt het evenbeeld harer tante. Erwin kwam aan hare zijde. Zij begint op haar te gelij ken. zeide hij bedaard, maar ik hoop, dat het kleine gezicht nooit den melancholischen trek zal krijgen, dien dit portret heeft. Ik hoop het ook niet, ant woordde Hilda. Freia had steeds deze uitdrukking, ook zelfs nog als zij het gelukkigst was, wat zij te zien. Ach, Erwin, hoe jong en schoon was zij toch en hoe vroeg moest zij reeds sterven! Ik denk er dikwijls over na, zeide Erwin ernstig, wat er wel gebeurd zou ziju, indien zij in 't le ven gebleven was, en toch zou ik niet gaarne gelooven, dat ons ge luk en wii zijn gelukkig, beste vrouw eeu gevolg is van haren dood. onder anderen nog besloten eene Commissie te benoemen tot het in stellen van een onderzoek naar de wijze waarop te Passau, (van welk station af de spoorwegen belangrijke tariefverminderingen toestaan voor het vervoer op de Oostenrijksche Staatsspoorwegen) goederen met bestemming naar Nederland en Belgie in andere wagens worden geladen, waardoor belangrijk minder wordt betaald dan volgens de reebt- streeksclie tarieven, welke ook voor de spoorwegen voor noordelijk Oos tenrijk gelden, zou moeten geschie den. In een dagblad van San Fran cisco loofde een zekere heer Mattheus Pepermint een som van 2000 dollars uit voor vijf Amerikaausche burgers, die zoo vriendelijk wilden zijn, den volgenden dag te komen etenvoor een fijn maal zou gezorgd worden, maar iedere gast moest, voor hij de uitgeloofde som in ontvangst nam, een der volgende zonderlinge ge rechten eteneen levende rat of een kleine slang, een schotel konijnen- oogen in azijn, drie mollen, of een bordpapieren taart. Twintig liefhebbers kwamen op, vijf concurrenten werden uitgezocht en een hotel van den eersten rang aangewezen, waar de fijnste gerech ten en wijnen aan de eigenaardige schotels zouden voorafgaan. Tegen het einde van het diner vertelde de gastheer, waarom hij eigenlijk die som uitgeloofd had. Vroeger was hij namelijk een arm handwerksgezel geweest en dikwijls had hij toen gedacht, dat hij voor eeu groote som de ongelooflijkste dingen zou doen. Daarom wilde hij nu aan een paar arme duivels gelegenheid geven 2000 dollars te verdienen. Toen hij uitgesproken bad, wenkte hij den kellner en vijf schotels wer den gebracht, waarin, tot ontzetting der gasten, de vreemde spijzen. Zij aarzelden. Maar 2000 dollars is een mooie som! Moedig gingen zij aan het werk. De ratteneter had betrekkelijk de moeielijkste, de taarteneter de lichtste taak. Éindelijk nadat elk hapje met den noodïgen fijnen wijn besproeid was, was het werk afgeloopen en de gastheer stond, na hun bravo te heb ben toegeroepen, op, om het geld te halenmaar kwam niet terug! De arme slachtoffers kregen na twee uren gewacht te hebben, van den hötelhouder de rekening voor het fijne maal, en de heer Pepermint had zich «verwijderd» met de entrée- gelden, want op een balkon in de eetzaal had men tegen betaling een menigte nieuwsgierigen toegelaten. Op bevel van den Sultan is te Smyrna eene corvet geladen met tenten, eetwaren, geneesmiddelen enz. voor de slachtoffers van de aardbeving te Tcheshme. De Gou verneur-Generaal ging zelf mede om de uitdeeling te besturen. Er zijn, uaar het schijnt, nog geen honderd dooden, maar veel gewon den, en de woningen in den omtrek zijn biina alle beschadigd. Via onzen Amsterdamschen correspondent. Toen ik met neef de volgende week het tentoonstellingsterrein eens nader ging opnemen, begaven wij ons natuurlijk onmiddellijk naar de Hilda zag hem in gedachten ver zonken aan. Zoo is het niet, zeide zij; indien zij in 't leven gebleven was, zoudt gij haar ge huwd hebben, maar zij zou nooit gelukkig geworden zijn. Ik geloof, dat zij iets verlangde, wat op deze wereld niet te bekomen is. Hare natuur was edel en verheven, en ik geloof niet, dat eene aardscbe liefde haar had kunnen voldoen. Ziet gij dien snachtend verlangen den trek op haar gelaat, hier op 't portret? Zij zou nooit gelukkig geworden zijn. Misschien niet, zeide Erwin nadenkend, terwijl hij aan den ge broken trouwringen den brief, waar bij zij gestorven was, dacht Mis schien niet, Hilda. Ik geloof, dat gij gelijk hebt, voegde hij er aan toe, toen zij zich langzaam van het portret verwijderde. En zoo werd zij door hen beoor deeld! J. K.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2