Jfo e? DVl El EtTE Oplage 10000 Ex. Zaterdag 27 October 1883. No. 94. advert en tiën: FEUILLETON. Eed Schilflerstnflie lij Maanlicht. A X km k.ntst'l! i.is: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- nn algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRA AT No. 9. Drukkeruitgevers: BQMANS Co., te Haarlem. van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Pnblieité Étrangère G. L. DAU33E Co, JOHn. F. JONES. Sucr.. Parijs, 31bis, Faubourg Mont,martre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—- 8.09, 8.17, 9.—, 9.83, 11.15, 11.44* 11.56, 1.8, 2.40*, 3.53, 4.13, 4.31, 4.44, 5.42, 7.13, 7.39*, 8.41, 9,36, 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31. 7.53* 8.37,9.11,10.16, 12.17*, 12.46, 1.56, 3.17, 4.16, 5.30*, .5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7.—, 7-30* 8.10, 8.40, 9.35, 9.49,11.5,11.55*, 12.15, 1.5, 1.30, 2.50. 3.45, 4.30, 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, 8.30, 10.—, 11.—, Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—, 8.10. 9.10,10.20*, 11.5, 1.25* 2.30, 3.35, 5.10, 6.20*, 7.—, 7.55, 8.50, 9.45*. De vertrekuren zijn berekend van de Delftsehe Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 10.7,1.34, tot Alkmaar, 4.57, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.15, 8.07, 10.1S, 11.32, 1.32, 4.17, 5.1, 8.58. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.42, S.35, 10.48, 12.41, 3.47, 4.38 7.13, 9.31. Onze abonné's en zij die het in den loop van dit jaar wordenontvangen als premie den beroemden ro manvan Fr. Levant i: de Vloek des Vader s, uit het Hoogduitsch vertaald, benevens een in vier kleuren ged,ruitten Adverten tie- Wandkalender Zij, die op dezen Wandkalen- der willen adverteerenvervoe gen zich daartoe aan 't Bureau, Kleine Houtstraat, jVb. 9. liet Winterseizoen. Vervolg.) Den naam die deze winkel draagt, is zeer juist, want men kan hier toch alles van de Artikelen de Luxe vinden, en wel in zulk een groote verscheidenheid, als de "beste en uit gebreidste zaak in deze stad ze maar aanbiedt. Gaan we iets verder, dan staan wij voor dezelfde soort van winkel als de Bazar Francais, een zelfde soort van zaak in Luxe Artike len van den zoo alom bekenden heer Bies, waarvan het den Haarlemmer* zeer goed bekend is, dat men daar in dezeartikelen goed terecht kan. en de heer Bies de man is, die zijn begunstigers immer prompt en netjes bedient. Verder ontmoeten wij in deze straat nog' een aantal winkels in verschil lende artikeleno. a. treffen wij nog aan, de winkel van de Gez. Pietjens. waar iedere jonge vrouw, die het geluk heeft in gezegende, staat te komen, zich voorzien kan van de fijnste luiermand, kindergoederen, doopgoederen enz., en men kan er op aan dat de Gez. Pietjes van dit vak op de hoogte zijn, en aan den smaak der jonge moe- (Naar het Spaansch.) i) 'tWas gedurende mijn verblijf te Valparaiso dat een Duitsche kunste naar daar aankwam, die reeds voor ongeveer acht jaren de westkust van Amerika bezocht hadtoen moet hij nog zeer jong geweest zijn, want bij onze kennismaking was hij nog geen dertig jaren oud. 't Is volstrekt aan geen twijfel onderhevig-, dat de inwoners van Chili uitmuntende menschen zijn; maar 't is even zeker, dat gebrek aan kunstzin een hunner zwakste zijden is. Ik heb hooren beweeren dat de eerste, dat wil zeggen de onderste trap van goeden smaak, aangeduid dertjes kunnen voldoen. Iets verder heeft men de zoo van ouds bekende manufacturenzaak van de firma Griindeman, een zaak niet alleen in. maar ook buiten onze stad bekend, evenzoo treft men in deze straat den sigarenwinkel van de firma Mulder aan. Ieder Haarlemmer zal toch wel met aandacht eens de telkens va- riëerende étalage .in dezen winkel bezichtigd hebben, want zulks is de moeite waard. Wij hebben zelden, een zoo ongeëvenaarden smaak ge zien als hier. Is de étalage mooi, de kwaliteit kunnen wij niet bespre ken, want wij hebben de eer niet gehad, de proef van dezelve te nemen ofschoon, wanneer zij naar evenredig heid van het uiterlijk zoo goed voldoet, wij een ieder aanraden daar eens op te steken. Ook vinden wij in deze straat nog twee merkwaardige inrichtingen, die wij niet mogen vergeten te vermel den, voor wij deze straat verlaten. Ten eerste de litographische inrich ting van de heeren Emrik Binger, welke als een der merkwaardigste inrichtingen op dit gebied, in ons land, geacht kan worden. Ten tweede de sinds 1882 aldaar gestichte Maria- school, voorwaar een schoon gebouw, en een flinke inrichting-, waarop de katholieken van Haarlem trotsch kunnen zijn. Dat deze inrichting, onder de leiding van geestelijke zus ters, goed werkt, bewijst ten eerste de g-roote uitbreiding, die deze sinds haar bestaan, reeds ondergaan heeft, en ten tweede de schitterende uit komsten, die de leerlingen in den loop van den gepasseerden zomer lieten blijken, van een onderwijs van omstreeks negen maanden. Ouders hebben het mij gezegd, dat zij dubbel tevreden waren, over de goede vorderingen hunner kin deren. «Kom», zeide mijn vriend, wordt door 't welbehagen, dat men in gekleurde lithographieën vindt; terwijl de bovenste tot kenteeken heeft de waardeering en de kennis van het antieke. Als ik maar een voudig de opmerking maak, dat ik gedurende de twee maanden welke ik tot op mijne kennismaking met den kunstenaar, in Chili doorge bracht had, bijna geen nieuw kunst product onder oogen gehad heb, behalve alleen Fransche, gekleurde lithographieën, en als ik er bijvoeg, dat men, en zooals ik geloof niet alleen om mij g-enoegen te doen, mijne eigene teekening-en uitbundig prees, zoo is van de eene zijde daar door voldingend bewezen, dat de smaak in dit land nog verscheidene trappen te bestijgen heeft, voor hij Phydias, Myron, Naucydes, Praxi teles en Lvsippus heeft bereiktmaar van den anderen kant is het ook licht te verklaren dat ik, zoodra mij de aankomst van den kunstenaar «laten wij nu gaan, want ik wil voor het op dit oogenblik zoo natte weder, en wie weet hoe lang wij het nog zullen honden, daar de mooie, zachte avonden wel gepas seerd zullen zijn, nog een paar beste laarzen koopen». Daarop vroeg hij mij waar of hij gaan zou, en waar hij goed terecht kon. Het was voor mij als Haarlemmer, maar een werk van een oogenblik, om hem ver schillende winkels op dat gebied op te noemen. Ik ried hem aan: de firma Theys in den Anegang, en nog zoovele andere in die straat, evenals de firma Van Deurzen in de Zijlstraat, die 'op 't- oogenblik een finalen uitverkoop houdt, ook diens buurman, den heer v. d. Pluim, mede bekend als een soliede winkel, waar men g-oed terecht kan, enz., enz. «Ja,» zeide hij, «dat is keus ge noeg, maar zijn wij hiér dicht bij no. 38 in de Gierstraat, die adver teert ook nogal eens in Haarlem's Dagllacl, en verleden nog zag ik er zulke koopjes; daar wilde ik wel eens gaan zien.» Wij verlieten nu de Koningstraat en begaven ons naar dé Gierstraat, maar nog niet direct naar no. 38; wij vestigden eerst onze aandacht op die groote, sedert zoovele jaren bekende zaak van de wed. Veel en Zoon, die een der eerste zaken in onze stad vertegenwoordigt. Die firma heeft jaren lang de- eigen aardigheid gehad, om hare winkel juffrouwen in gewone kleeding, met een eenvoudige kornetmuts als hoofd tooisel, in haar winkel te laten pa- reeren, welke kleederdracht in de laatste tijd en, misschien door be zwaren van de zijde van het per soneel, is veranderd, en thans, even als in alle winkels, wachten de dames, in fraai toilet en met gekapt hoofd, de bezoekers af, die de- zoo ter ooren was gekomen, terstond naar hem toe ging, om weer eens een paar goede teekeningen te zien. Ik vond in hem een uitmunten den jongen man, dien ik Windier noemen wil, eenvoudig omdat ik mij niet herinner ooit iemand ge kend te hebben die dezen naam droeg, en een onaangename verwis seling van namen dus onmogelijk is. Windier verhaalde mij dat hij de eerste maal de reis met een ver mogenden kunstliefhebber gedaan had, die helaas gestorven was; dat het hem echter door de hulp van twee Duitsche landslieden gelukt was, eenige jaren in het land te kunnen doorbrengen, maar dat hij eindelijk haar huis teruggekeerd was, veel geluk met zijn meege brachte schetsen had gehad en nu weer was gekomen om een nieuwe verzameling aan te leggen. Hij toonde mij daarop verschil lende gekleurde schetsen, en was "ter goeder faam bekendstaande firma komen begunstigen. Deze straat bevat nog een aantal 'manufactuurwinkels, waaronder ook die van den heer Sanders, een zaak sinds jaren hier bekend, wel mag genoemd worden. Al pratende kwamen wij voor no. 38, en de keuze daar was zoo groot, dat mijn vriend maar besloot om in weinige oogenblikken, met beslistheid een paar laarzen te koo pen, die hij bij de nog in 't ver schiet zijnde wandelingen, in deugd kan beproeven. (Wordt vervolgd ALGEMEE\ OVERZICHT. Wederom wordt de aandacht van ieder, die de politieke gebeurtenissen van den dag met opmerkzaamheid gade slaat, getrokken door de tijdin gen van het eiland Madagascar. Er schijnt voor de Franschen reden van bezorgdheid te bestaan, omtrent de nakoming van vroeger gesloten overeenkomsten, ten minste het ge rucht doet in de binnen-, zoowel als in de buitenlandsche pers de ronde, dat de nieuwe koningin geweigerd heeft, het eens gesloten verdrag te erkennen. Blijkt het, dat dit gerucht waarheid bevat, dan staat het natuur lijk vast, dat de Fransche oorlog schepen, die nog altijd yoorTamatave gestatiomieerd zijn, weder krachtig zullen optreden, en de kanonnen op, nieuw een woordje meespreken zul len. Misschien zal de vrees voor een herhaald bombardement meer uit werken, dan al de vertoogen welke de Fransche gezanten bij de Hovas vermochten. De berichten uit Tonkin luiden een weinig gunstiger, of beter gezegd minder ongunstig. Reeds zijn enkele versterkingen aangekomen, verheugd, dat ik die streken, welke ik reeds bereisd had, zeer goed her kende. Vond men thuis bij ons, zeide ik, de lucht niet wat blauw, het zonlicht niet te schitterend en de Cordillera's niet te hoog? - Waarlijk, vertelde hij lachend, dat alles vond men in den beginne te sterk, te veel' gemanierd, en op sommige landschappen, welke ik voor eenige kunstliefhebbers in het groot vervaardigde, moest dit alles, goed- of kwaadschiks, getemperd, verzacht worden; er moesten aan den wolkeloozen hemel eenige wol ken opgedrongen worden; want de meesten daar in ons vaderland we ten beter hoe het er hier uitziet, dan wij, die op de plaats zelve, de zaken met eigene oogen hebben aan schouwd. Een landschap bij maneschijn zou zonder twijfel bij hun meer ge loof vinden, zeide ik. die het den Fransche mogelijk zullen maken zich te handhaven in de positiën, die zij tot hiertoe innamen, tot tijd en wijle eene grootere troe penmacht hen in staat, zal stellen krachtiger op te treden, dan hun tot heden mogelijk was. Of China dan tevens meer ontzag voor de Fran sche wapenen zal krijgen, en daar door gemakkelijker tot toegeven te bewegen zal zijn, moet de toekomst leeren. In de Fransclie kamer van af gevaardigden, is den loop der discus- si en tot nu toe gunstiger voor de regèering, dan zij zelve kon verwach ten. De interpeliatiën, waarvoor mei> vreesde, blijven uit, of zoo ze al ge daan worden, hebben zij geen bepaald, vijandig karakter. De radikalen even wel schijnen er de regeering op te willen voorbereiden, 'dat uitstel deze geen afstel is, want zij hébben te verstaan gegeven, dat zij het hu\ hebben hunne vragen tot een nader te bepalen dag1 uit te stellen. De oorzaken van deze betrekkelijk kalme stemming der anders nog al woel- ziekep afgevaardigden, zal zeker voornamelijk wel hier -in gezocht moeten worden, dat het kabin t wij selijk besloten heeft de vragers vom te zijn, door hun eene gedrukte nota van inlichtingen, ter hand te ■stéllen. Poeder is in Rusland een num mer van het geheime revolutionnaire orgaan verschenen, waarin de onte vredenen al hunne grieven tegen de regeering van den tegenwoordigen Czaar opsommen, en met krachten klem herstel hunner rechten vragen. Met nadruk protesteeren ze daarbij oók tegen de behandeling welke de veroordeelden van hunne partij on- defgaan," wanneer zij in de gevan genis of ter verbanningsplaats wor- De kunstenaar staarde mij eenige oogenblikken uitvorschend aantoen zeide hij: Hoe bedoelt gij dat? Hoe ik dat bedoel Ik geloof dat het maanlicht hier nog intensiever en krachtiger is dan bij ons en door zijne helderheid verrast, als wij de eerste nachten gedurende de volle maan beschouwen. Maar betrekke lijk heersclit er toch niet zulk een scherp en bijna gril onderscheid tusschen licht en schaduw als b;j het zonnelicht; het gebrek aanlucht- perspectief valt bij 't maanlicht niet in 't oog, de dampen en nevels die des nachts hier aan de zeekusten uit het water opstijgen, verzachten de al te scherpe omtrekken. Die ellendige snijder! riep Windier knorrig uit;*hij heeft dus toch gebabbeld! Een snijder? vroeg ik ten hoogste verwonderd. Wat voor een snijder? Hoe komt een lid van

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1