BINNENLAND. den gesleurd. O. a. bevat dit nummer ook een brief Yan Nekschajeff aan keizer Alexander III, waarbij hij bitter klaagt over de behandeling die de beambten der gevangenis te Petersburg hem en zijne medegevan genen aandoen. Dat het Russische gevangenisstelsel nog verre ten ach teren is bij dat van beschaafde wes- tersche staten, is bekend; dat de veroordeelden dikwijls veel te lijden hebben van hunne bewakers, tenzij liet hun mogelijk is de hebzucht dier barbaren te bevredigen, zouden de Polen kunnen betuigen, doch het is zeer de vraag of men hierin in den eersten tijd wel groote verbete ringen te gemoet kan zien. Er is nog zooveel te hervormen in dat groote Rijk, dat de beurt aan de gevangenissen nog vooreerst niet zal komen. In China duurt de ontevreden heid van de inlandsche bevolking en hare vijandige houding tegen over de Europeanen, nog steeds voort, en de overheden werpen de schuld van de verschillende onge regeldheden vooral op de vreemde lingen, die, in het besef, dat zij door hunne respectieve regeeringen tegen de Chineezen in bescherming ge nomen zullen worden, zichgrootere vrijheden veroorloven, dan in hun geval gepast of verstandig was. Vooral hebben twee moorden bij de inlanders kwaad bloed gezet, omdat den vreemdelingen, die ze bedreven, öf slechts eene lichte straf werd op gelegd, óf hen gelegenheid gegeven werd om te ontsnappen. Toch heeft de onderkoning van Canton, waar de gisting het hevigste is, de belofte afgelegd, dat hij zijn best zou doen, om verdere ongeregeldheden te voor komen, indien ten minste van hun nen kant de vreemdelingen zich zooveel mogelijk beijverden alle aan leidingen tot botsingen te vermijden. Het is voor de goedgezinden nu maar te wenschen, dat de consuls der verschillende mogendheden van hunne macht of hunne invloed ge bruik zullen maken, om de heet hoofden en on versta ndigen in be dwang te houden, opdat niet de goeden het met de kwaden moeten misgelden. De Engelsche ministers, die ge lijk het parlement, van hunne vrij late zomervakantie genoten, hebben Maandag 1.1. voor het eerst weder eens eene bijeenkomst gehad, die zeker niet veel belangrijks ople verde, want van het gesprokene of behandelde wordt geen woord ge rept. Er hebben zich dan ook in de vakantie weinig zaken van eenig aanbelang voorgedaan, zoodat geen enkele vraag van politiek gewicht beantwoord behoefde te worden. Wanneer het parlement weder bij eengeroepen zal worden is nog on bekend. Waarschijnlijk zullen daar nog wel eenige weken over ver- loopen, want de heeren houden zich thans nog met de edele jacht onle dig, een vermaak, dat hun zeker wel gegund is, na verscheidene maanden van afmattende parlemen taire arbeid. Tegen 1 December a. s. zullen de Spaansche Cortes hun werk aan vangen met het in behandeling ne men van de begrootingen van het nieuwe ministerie. Het kabinet neemt er, zooals hieruit blijkt, al de tijd toe, om die goed in elkander te /etten, iets wat misschien wel noo- :it hoogst eerbiedwaardig gild in mijr "hileensch landschap bij ma ne. 'i. dat ik zoo juist met zulk een •h.tekende kunstenaarsgeleerd- heiü netste», te pas? Ithei? die hond! ant woordde Windier. Giebel? Ik heb in mijn leven dien naam nog niet gehoord, en ken dus nog minder iemand die zoo heet? Maar ik, zeide de kunste naar thans lachende, ik ken den ouden schelm buitengewoon goed; hij woont nog, zoo als voor acht jaren op den Cerro de Carretas, en mijn eerste gang was naar hens, toen ik te Valparaiso was aange komen. Voor zoo ver ik weet, zeide ik, wonen op den Cerro de Car retas alleen uiterst onbemiddelde menschen, voorwerpen, die men soms met den naam van «bedelaars» pleegt te betitelen. dig zal zijn, daar het in den regel in Spanje nogal vrij wat hoofd breken kost, evenwicht te bren gen tusschen de ontvangsten en uitgaven. Het kabinet schijnt er niet aan te denken, het geschil tusschen Spanje en Frankrijk weder op te rakelen, want daarover wordt geen woord gesproken. Het is dan ook werkelijk de wijste partij, want bij eene oneenigheid tusschen deze beide rijken kan Spanje niets winnen, maar wel veel verliezen. In Egypte heeft het legerkorps, dat onder aanvoering van den En- gelschen generaal Hicks tegen den valschen profeet is opgetrokken, naar luid der laatste berichten uit Soedan, eene volkomen overwinning behaald, zoodat men de hoop koes tert, dat ook het gevaar, hetwelk van dien kant het pas bevredigde rijk dreigde, is afgewend. Wat den gezondheidstoestand aangaat, daar omtrent zijn de tijdingen minder bevredigend. De choleragevallen nemen te Alexandrie eer toe dan af, en ook in het binnenland zijn de opgaven hooger dan voor enkele dagen geleden. De gezondheidscom missie heeft dientengevolge haar toezicht verscherpt, terwijl ook de Europeesche staten weder meer op hunne hoede zijn. Voornamelijk schrijft men dezen achteruitgang toe. aan het gebrek aan goed drink water. Haarlem, 25 Oct. '83. Gisteren avond is aan het Station van de Holl. Spoorw. alhier aan gehouden Henry Boissevain, oud 30 jaren, geboren te Kaap de Goede Hoop, vergezeld van eene Engelsche dame, die zich te Amsterdam aan oplichting en diefstal van verschil lende, gouden voorwerpen hadden schuldig gemaakt. Zij zijn gevan kelijk naar Amsterdam overgebracht. Het Hand. van Antw. schrijft: «De tijding dat Koning Willem III, in April a. 3., een bezoek zal afleg gen aan het Belgische hof, is alom, in onze Vlaamsche gewesten, met voldoening ontvangen; koning Wil lem zal in ons midden, vanwege het volk, een onthaal ontvangen dat gedenkwaardig zal zijn in de ge schiedenis van zijn vorstenhuis. Willem III is een Brusselaar van geboorte, en de hoofdstad zal in hem een stadgenoot begroeten. Op 13 jarigen leeftijd verliet de Prins zijne geboortestadhij is die dus nog niet geheel vergeten, al zal hij haar evenals Antwerpen veel veranderd vinden. Men mag Willem III een triomftocht in België voorspellen; in de provincies zal men van harte meedoen. De Aprilfeesten zullen het historisch en schitterend complement zijn op de jubelfeesten van 1880.» Door bemiddeling der Neder- landscbe Handel-Maatschappij zijn sedert de laatste opgaven weder successievelijk aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java overgemaakt f 50,000, in het geheel derhalve f 410,000. Z. K. H. de kroonprins van Portugal woonde gisteravond in den Koninklijken Franschen Schouwburg alhier de opvoering bij van Le Chalet en La Traviata. De Prins die in een galarijtuig van Z. M. den Ko ning naar den Schouwburg werd Toen Giebel het dal van het paradijs, namelijk Valparaiso, bin nentrok, antwoordde de kunste naar, kon men hem werkelijk geen hoogeren rang toekennenmaar het gelukte hem door vlijt en ijver vooruit te komen, dat wil zeggen, geld te verdienen. Hij is nu een vermogend man, maar, 't zij uit ge woonte, 't zij misschien ook uit voor zichtigheid, hij bleef op den Cerra de Carretas wonen. Wat hij «voor zichtigheid» pleegt te noemen, zal ik u later meedeelen, en zoo ge er niet tegen hebt, zal ik zelf u aan den waardigen man voorstellen, want tk begin thans te gelooven dat hij u die geschiedenis van de studie bij maanlicht niet verhaald heeft. Op mijn woord niet, ant woordde ik; maar ik hoop die van u te zullen hooreu. Zonder twijfel is 't een liefdesgeschiedenis, waarin overzeesche sentimentaliteit heen geleid, werd bij den versier den toegang tot de koninklijke anti chambre ontvangen door den direc teur der Opera, den heer A. Voitus Van Hamme, en nam met zijn ge volg en den hem door Z. M. toe- ge voegden adjudant Taets van Ame- rongen van Woudenberg, plaats in de koninklijke loge. Bij zijn ver schijning hief het orkest het Por- tugeesche Volkslied aan en rezen de bezoekers van hun zetels op. De jeugdige Prins was blijkbaar door die beleefdheid zeer getroffen en beantwoordde haar zijnerzijds door het onmiddellijk daarna aan- geheveu Nederlandsch Volkslied warm toe te juchen. Haarlemmermeer, 25 Oct. In de op heden gehouden raadsver gadering is de begrooting voor den dienst 1884 vastgesteld op een be drag: in ontvangst en uitgaaf van 86531.88. De begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1884, op een bedrag- in ontvang en uitgaaf van 5603.15s In diezelfde raadsvergadering werd tot gemeente vroedvrouw (Standplaats Abenes) benoemd Me- jufvrouw Vader uit Amsterdam. Helder. Dinsdag avond is al hier aan het Molenplein, een gepen- sionneerd onderofficier der marine, door de duisternis tijdens een zwaar onweder misleid, te water geraakt en kort daarop levenloos opgehaald. 's-Gravenhage. Er werden in den laatsten tijd op de onder officierskamers van het regiment grenadiers en jagers alhier bij her haling verschillende voorwerpen en kleedingstukken, ook gouden en zilveren horloges, vermist, zonder dat men er tot nog toe in mocht slagen, de hand te leggen op den bedrijver dezer verschillende dief stallen. De dief, een grenadier-milicien uit Amsterdam, is evenwel giste ren-middag in de val geloopen, toen hij een sergeant een horloge te koop aanbood, dat deze als het zijne, hem vóór eenige dagen ont stolen herkende. De dader werd aanstonds in 't verhoor genomen en, na te hebben bekend, in voor- loopig arrest gebracht. (Vad.) Rotterdam. Door de archi tecten J. C. Van Wijk, en A. Salm G. Bzn. te Amsterdam is aan den Gemeenteraad te kennen gegeven, dat zij zich den steun hebben ver zekerd van kapitalisten en het be- noodigde kapitaal bijna bijeen heb ben tot het oprichten van overdek te markten, voornamelijk dienende tot verkoop van levensmiddelen voor dagelijksch gebruik. Zij verzoeken den Gemeenteraad, hun voor dat doel het Amstelveld en de Wester- markt of andere geschikte plaatsen in erfpacht af te staan, op zooda nige voorwaarden als de Raad ge past zal achten. De Rotterdamsche Slagers- vereeniging heeft zich opnieuw tot den Raad gewend met uiteenzetting harer bezwaren, thans tegen de ontwerp-verordening voor het be heer van het openbaar slachthuis alh.er. Utrecht. De sergeant-milicien de R. van het 5e bataljon 5e regi ment infanterie, die zich alhier op wacht door studenten liet overhalen om zich te bedrinken is door den re- gements-commandant gedegradeerd tot gewoon soldaat. Vlissingen. Men begint zich ernstig ongerust le maken over het de hoofdrol speelt. Men kan dat zoo uit het maanlicht opmaken. - De liefde in al hare bekoor lijke wijzigingen, zeide Windier, trekt zich, zooals de bekende, roode draad, door alles op de wereld heen. 't Is waar, op sommige plaat sen zoo dun als een herfstdraad, waar zij sterk moest zija als een! ankertouw, en op andere plaatsen weer zoo onvoeglijk dik, waar zij eigenlijk in 't geheel niet moest be staan. Zij is dus ook aanwezig in mijn verhaal, maar op verre na geene hoofdzaak; van sentimenta liteit is er nog minder sprake. Maar kom heden avond in de herberg aan de haven, welke door den reus- achtigen neger gehouden wordt. De gasten en spijzen daar, passen uit muntend bij hetgene ik u te ver tellen heb. Ik nam zijn voorstel aan, en be-! vond mij op den bepaalden tijd in de neger-herberg, in dat uitrnun- lang uitblijven van den Belgischen j zeeloods B, Vrijdag jl. van hier met een schoener naar zee vertrok ken en waarvan men tot nog toe niets vernomen heeft. Door binnengekomen schepen is een schoener gerapporteerd, die bij Schouwenbank gezonken ligt en waarvan alleen een gedeelte der masten boven water steekt, zoodat men vermoedt, dat dit eerstbedoeld vaartuig zou kunnen zijn, en de opvarenden waarschijnlijk zijn om gekomen. De vermiste is gehuwd en vader van acht jeugdigekinde ren. St.-Maartensdijk. Dezer da gen vermiste een ingezetene alhier, twee bankbiljetten, ieder groot ƒ200. De buitensporige uitgaven eener arbeidersvrouw uit zijne omgeving verwekten achterdocht, die inderdaad bij eene huiszoeking tot zekerheid werd. Volgens gerucht heeft ge noemde vrouw dan ook al bekend het geld uit eene geopende secretaire te hebben weggenomen. Verschil lende grappige staaltjes van de handelingen der dievegge met het gestolene worden verhaald. Het meest komische van deze is zeker, dat zij van den bestolene voor zijn eigen geld een flinken voorraad aardappelen kocht! Breda. Terwijl de heer V. met zijn echtgeDoote de Amster- damsche Tentoonstelling bezocht, hebben zich dieven toegang tot zijn woning in de Willemstraat weten te verschaffen, en moeten daaruit verschillende voorwerpen van waar de ziin ontvreemd. Nijmegen. Eerstdaags wordt alhier het bekende prachtige land goed «den Duckenburg», groot ruim 200 bunders, in veiling gebracht. Men zou het ten zeerste betreuren, zoo het ook in banden van sloopers viel, die de uitgestrekte bosschen en fraaie lanen met eeuwenoud geboomte lieten vallen. Dit landgoed behoorde vroeger toe aan den heer Seegers, die voor weinige jaren al hier overleed en die, met uitsluiting van alle familieleden of naastbe- staanden, zijn gebeele vermogen met dit landgoed aan zijne huis houdster vermaakte. Drenthe. Vooral in het wes telijk gedeelte, neemt de varkens ziekte zeer toe. Verscheiden boeren hebben reeds 8 k 10 varkens ver loren, die door die ziekte voorcon- sumtie geheel ongeschikt zijn. Winterswijk Zondagavond had alhier in eene herberg een vecht partij plaats tusschen een straten maker en een inwoner, welke laatste ten gevolge van ondergane mishan delingen Dinsdag is overleden. Jongstleden Zaterdag overleed alhier de oudste ingezetene, in den ouderdom van 94 jaren. Het vermo gen dat hij nalaat, bedraagt 21/* ton goudsde man leefde meer dan zuinig. Daar vrouw en kinderen allen hem zijn voorgegaan, komt dit niet onaardig kapitaaltje aan neven en nichten. Groningen. Iu Maart 1884 zal de cellulaire gevangenis alhier in dienst worden gesteld, en een deel der gevangenen uit Amsterdam aldaar worden overgebracht. Het huis van correctie, te Hoorn, blijft voorloopig; die bevolking zal men laten uitsterven. In de gevangenis te 's-Bosch zul len een 80-tal mannelijke gevange nen, volgens de nieuwe strafwet, geplaatst worden. Het personeel wordt uitgebreid. etnde hotel, waarvan ik reeds el ders melding gemaakt heb, en waar een voorwerp de spijzen gereed maakte aanga a&de wien niemand ooit vernomen heeft, of het een mensch of een aap, een mannetje of een wijfje wasWindier die reeds eenige oogenblikken op mij gewacht had, begon zonder verdere omstan digheden zijn verhaal. Als men jong is en zich alleen in een vreemd land bevindt, doet het ons altijd veel genoegen een landgenoot te ontmoeten, en daar er toen nog niet zoovele Duitschers naar Chili getrokken waren als he den, was Giebel voor mij een ware weldaad. De rijke Duitsche koop lieden, die toen te Valparaiso woon den, droegen mij vele teekeningen en schilderstukken op, eenvoudig om mij O]) eene niet beleedigende wijze in het leven te houden; ik ontving vele uituoodigingen van hen, en zij juist waren het aan Nieuw-Appel8cha. Voor de vijfde maal is tegen den beruchten schapendief J. A. De Jong, die te genwoordig wegens eene wonde aan het been niet gaan kan, procesver baal opgemaakt, ditmaal wegens het verkoopen vr deuren, vuur plaat, vensters enz. Au de door hem gehuurde woning. Alleen de bedstede is nog bewoonbaar, waarin hij ver blijf houdt. GEMENGD NIEUWS. Iu een Friesch blad leest men de volgende geboorte-advertentie: «Wij namen heden onze Margaretha als passagier in ons huwelijksbootje op. Aan boord van 't huikje is alles wel.» (Namen der ouders.) Voorbeelden van gedachteloos heid zijn niet zeldzaam, maar bui tengewoon verstrooid moet wel de metselaar geweest zijn, die zichzelf nagenoeg levend inmetselde. Hij had order gekregen in een kleine hoek vau een gerechtsgebouw een deuropening, die daar was dicht te- metselen en de muur aan de andere zijde door te slaan. De man ging aan het werk, metselt en met selt en toen hij bijna klaar was, slaat het middaguur, dat hem naar huis roept. Snel gooit hij troffel en kalkbak weg, en wil er uit, maar hoe Hij had wel de opening dicht gemetseld, maar vergeten eerst het nieuwe gat in de muur te maken. Er bleef hem niets anders over, dan het werk, dat hij reeds gedaan had, weer af te breken, om de volgende maal minder verstrooid te zijn. Iu ieder geval leert ons dit, dat er nog metselaars bestaan die vlug metselen! Onlangs zaten een deken en een niet rijke predikan der Engel sche kerk in een omnibus. De eerste vroeg den laatste«Hebt gij er ooit aan gedacht wat ge doen zoudt als ge het inkomen had van den hertog van Westminster!» «Neen,» was 't antwoord, «maar wel heb ik mij zelf eens gevraagd, wat de hertog zou doeu als hij 't mijne had.» Bij gelegenheid van de inter nationale tentoonstelling van Nizza doet de heer Rigail, ondernemer van stierengevechten, een schouwplaats bouwen van 60 meter in middellijn, die 6000 personen zal kunnen be vatten. De stieren, die dienst moeten doen, zullen gekozen worden onder de wildste in de engten van het oude Castilië. De beroemde Saturnïno Frutoazalde quadrille der toreadcres leiden. En dan te moeten erkennen dat de tentoonstellingen de krachtige voermiddelen zijn van beschaving! Onlangs was er sprake in de Engelsche bladen van de gebrekkige wapening der Londensche politie agenten, die, zooals reeds voorge komen is, eenvoudig met een stok staan tegenover met dolken en re volvers gewapende inbrekers. Thans heeft de minister van binnenlandsche zaken er in toegestemd, dat de politie-agenten in afgelegen wijken een revolver mogen dragen, altijd op voorwaarde, dat zij daarvan alleen gebruik zullen maken ter zelfver dediging en dan nog alleen, indien het hun blijkt, dat de inbreker een vuurwapen bij zich heeft, De gemeenteraad van Gent heeft aan Mevr. Conscience een brief vau rouwbeklag gezonden, waarin tevens gemeld wordt, dat de naam Hendrik Conscience zal gegeven wor den aan de nieuwe straat, langs de hoogeschool gelegen. wien ik voornamelijk mijn fortuin te danken heb. Maar de avonden kon ik slechts zelden ia hun huisselijken kring doorbrengen, en daar men hier te lande de avonden niet in de koffie huizen doorbrengt, tenminste niet op onze wijze, zou ik zonder Giebel aan de doodelijkste verveling zijn overgeleverd geweest. Ik was bij hem altijd welkom, en dikwijls zaten wij, keuvelende tot diep in den nacht, in zijn kleine woning, of voor de deur, terwijl wij allerhande plannen smeedden of aan ons vaderland dachten. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2