terloo aangetrokken, doch met zijn! regiment daaraangekomen na afloop van den slag. Vervolgens is hij Frankrijk binnengetrokken en heeft, bij Campré met moed en beleid acht huzaren en een onderofficier van zijn regiment, die in een kelder werden opgesloten gehouden, verlost. Na herstel van den vrede is hij met zijn regiment naar Duitschland terugge keerd, heeft in bezetting gelegen te Fritzlar, en is van daar op 16 Oct. 1.818 ten gevolge van ongeschiktheid voor den militairen dienst door be komen wonden op de meest eervolle wijze uit den dienst ontslagen. Kort daarna huwde hij met eene Xeder- landsche vrouw en vestigde hij zich te Haarlem, waar hij gedurende een aantal jaren liet beroep van vleesch- houwer heeft uitgeoefend. Boller was een braaf en oppassend man en bekend aks een stil en vreed zaam burger. Hij bereikte den leef tijd van bijna 91 jaren. De gehouden winter-collecte ten behoeve van de armen der Chr. reref. Gem. Ged. Oudegracht, heeft Donderdag opgebracht de som van f 508.70. H. M. de Koningin is Donder dagavond te 10 uur op 'filet Loo» van Arolsen teruggekeerd. Naar wij vernemen, zal de kolonel chef der genie in Oost-Indie, de heer G. E. V. L. Van Zuylen, die voornemens was wegens redenen van gezondheid in het aanstaande vooijaar zijn pensioen te vragen, ten minste nog een jaar in ïndie blijven, omdat zijn gezondheid, na zijn terugkeer van een inspectiereis, veel verbeterd is. De tentoonstelling werd gis teren bezocht door baron Lamber- mont, secretaris-generaal bij het departement van buitenlaudsehe za ken te Brussel, en een van België's beste diplomaten. Wij herinneren, dat aan zijn pogingen grooteudeels de afkoop van den Sclieldetol (1863) te danken is geweest, eene gebeur tenis welke niet weinig heeft bij gedragen tot de geheele verzoening fusschen Nederland en Beïgie, wel ke in de laatste dagen zoo geluk kig is bekroond. Aanstaande Woensdag des avonds ten 6 ure zal de definitieve sluiting* der Amsterdamsche tentoon stelling plaats hebben. De collecte voor het Varna- comité heeft te Breda opgebracht f526.10. Aan een particulier schrijven uit Nederland ontleent de Sur in. Ct. het volgende: Over de Chiueesche immigratie kan ik melden, dat daarin eenige lichtpunten komen. Er ismomenta- neel hier te lande een agent (Chinees van geboorte), die naar Brazilië moet, om met de Regeering te onderhan delen over de Chineesche immigratie; gaarne zou hij op dezelfde conditiën met het Surinaamsche gouvernement in onderhandeling willen treden. Die condities moeten zeer voor- deelig en zijn, naar men zegt, bil lijker dan die van het Britsch-Indi- sche gouvernement; dat tenminste zeggen de personen, die de voor- waarden gelezen hebben en bekend zijn met die der koelie-immigratie. Amsterdam. Den lsten No vember a. s. lioopt M. L. Dolhein, concierge van het Leesmuseum, den dag te herdenken, waarop hij 40 jaren geleden deze betrekking aan vaardde. op weinige plaatsen vindt men eenig struikgewas, en daaronder spelen een distel en de ortiga, eene drie tot vier voet 'iiooge brandnetel, welke verschrikkelijk brandt en puisten veroorzaakt, die dikwijls drie weken lang pijn doen, een groote rol. Maar prijzend noem ik den Cereus peru- vian uswelks groote hoogroode bloe sems de steilste en kaalste rotswan den bedekken. Ik maakte Giebel daar opmerk zaam op. Daar binnen in 't land zijn planten en boomen, ofschoon velen er van schrammen en steken; maar wij hebben nu met den maneschijn te doen eu moeten ons haasten als wij de Senorita nog willen spreken, i waut het gebeurt wel eens, dat zij reeds des avonds naar zee roeit. I lij sgrong de heuvels af naar de eigentlijke stad toe, en toen hii ein delijk de richting van de Armen- dral insloeg steeg het vermoeden Ilij is een man die zich noch met I hart en ziel aan de zaken wijdt,; en de liefde en voorkoineuheid waar mede hij dit steeds «leed en nog* doet, zal zeker waardeerend blij ken op den dag zijns jubileums door allen die hem aan deze inrichting meer van nabij hebben leeren ken nen. Men heeft weleens meer ge hoord van het preutsche zemel- knoopstertje, dat begon te blozen toen er sprake was van iets lezen met «bloote» oog. Thans is zij ech ter bijna overtroffen door iemand, van wien men het allerminst ver wachten zou, een sergeant-maj. Een milicien treedt aan met een knoop te weinig aan zijn wapen rok en wordt daarover door den sergeant volgenderwijze onderhou den; Je moest je wel wat schamen, zeg ik je, om daar waarachtig half; nakend onder de wapens te komen aanzetten. Nijkerk. Alhier heeft dezer dagen een volksoploop plaats ge had voor de huizen van den wet houder Scliussler en het raadslid Malga, naar aanleiding van het raadsbesluit, waardoor geen stoom- tram in onze gemeente zal kunnen komen. De politie kwam nog in tijds tusschen beide en belette alzoo het plegen van gewelddadigheden. 's Hertogenbosch. Donder dagochtend is de Aadijk nabij 's Hertogenbosch aan den Hint- ha nmdscheu kant doorgebroken. Een aanzienlijk deel van «'t Hoog veld» en van den polder «de Bene den Aa» is daardoor onder water gezet. Men vermoedt, dat kwaad willigheid aan dit feit niet vreemd is. Tilburg. 't Is niet aan te raden zich alhier onder een appel boom te slapen te leggen. Volgens een Helmondsch blad groeien daar appelen, die ruim 18 pond wegen. Tot hier toe schünt er wel is waar slechts één van die zwaarte gesteeld te zijn, die daarom tegen 10 cents per persoon bij den eigenaar te zien is doch 't is goed bij tijds te waarschuwen. Zulk een voorbeeld van vrucht baarheid mocht eens veel navolging vinden. Venloo. Wegens een vrij groot tekort, dat in het kantoor der Berg-Mark.-spoorwegmaatsch. be vonden werd, is de adsistent H. Reu ter ontslagen. Deze echter wil de zaak voor den Pruisischen rech ter gebracht hebben, omdat hij zich niet verantwoordelijk stelt voor een tekort dat in het kantoor bevonden is, waar zoovele andere personen toegang hebben en komen kunnen, ook wanneer hij afwezig is. Zwolle. In de Donderdag avond gehouden vergadering der Coöperatieve Zwolsche Winkelver- eeniging is over het boekjaar 1 October 1882/30 September 1883 verslag gegeven, waaruit blijkt, dat op 1 dezer het aan de leden der Vereeniging toebehoorend kapitaal is: in voorhanden winkelgoederen f3056.7573, winkel- en kantoorin ventaris f 423.12, belegde gelden in het winkelhuis f2776.617» in massa f 1640.99, te zamen f7897.48. Er is verkocht voor f 28,860.15 aan wiukelgoederen aan leden en voor f 1069.157s aan nietleden; de daarop behaalde onzuivere winst is f4731.36 of 15.8 pCt. Het ledental is van 280 verminderd tot 249, onder welke na aftrek van de waarde der roe rende goederen en ran 10 pCt. ten bij mij mij op, of liever de vrees, dat hij mij naar een aanzienlijke dame geleiden mocht; ik maakte hem daarom op mijn toilet opmerk zaam, dat er volstrekt niet uitzag, om daarmee een voorname vrouw een bezoek te brengen. Hij scheen in het geheel geen acht op mijne woorden te slaan; maar ik stelde mi; weer gerust toen wij de Almendral overstaken en onze schreden naar den zeekant richten. Hoogst beschaafde dames waren daar in 't geheel niet te vinden, ik wist zulks reeds bij ondervinding; maar toen wij eindelijk ook de laat ste huizen van de stad, die veel op hutten geleken, achter ons hadden en de zon juist in de zee neerdaalde, zeide ik lachende: Waar duivel sleept ge mij toch heen? Hier woont immers geen sterveling meer. Hij wees zwijgend naar de be koorlijke groepen van donkere ba bate der reservekas een som is te verdeelen van 1' 2125.40 zijnde 7.35 pCt. der aan de leden verkochte winkelgoederen. Leeuwarden. In de alhier gehouden zitting van den gemeen teraad is besloten tot verhooging van de jaarwedden der beide in specteurs van politie mn f 1000 tot f 1200, van de dienaren van politie der 1ste klasse van 680 tot 750, van die der 2de klasse van 520 tot f 600 en om die der 3de klasse, die f 500 genieten, na vijf-jarigen dienst f 50 toe te ken nen. Een werkman die dezer dagen per spoor alhier aankwam en door ,de zijnen werd afgehaald, werd onmiddellijk naar het bureau van politie medegenomen, als verdacht van diefstal van bankpapier. Aanvankelijke ontkentenis mocht niet baten; bij nauwkeurig onder zoek werd in de voering van's mans pet het corpus delicti gevonden, waarna hij zijn schuld beleed. In een vlaag* van wanhoop trachtte hij zich in een arrestantenkamer, het leven te benemen. LAATSTE BERICHTEN. BERLIJN, 26 Oct. In het Kei zerlijke Maria-iustituut, meisjes kostschool, te Warschau in eene geheime drukkerij der Nihillisten ontdekt, waar het tijdschrift Prole tariat werd gedrukt. Twee onder wijzeressen van het instituut zijn in hechtenis genomen. PARIJS, 26 Oct. In de Couloirs der Kamer van Afgevaardigden werd verzekerd, dat de uiterste linkerzijde heden weder bijeeu kwam en de interpellatie van den keer Granet, over Tonkin, op aanstaanden Maan dag bepaalde. KOLONIËN. Door het centraal comité zijn aan de meeste Europeesche slachtoffers van de Krakatau-ramp reeds f500 k f 1000 per gezin verstrekt, zoodat men gerust kan zeggen, dat er op royale wijze bijgesprongen wordt. Naar men verneemt, zal de mijn ingenieur Verbeek eerstdaags het eilaud Krakatau bezoeken, om een wetenschappelijk verslag op te maken van de jongste uitbarsting van den vulkaan. Bij het centraal comité is een gift ingekomen van den koning van Siam, groot f 10,000, en van de koningin, ad f5000, voor de slachtoffers van Krakatau. De Java Ct. bevat een zeer uit voerig rapport van de reis van den luit. ter zee Koster en den genees heer Vorderman naar TelokBetong en verschillende kampongs langs de Lampongbaai. Het eerst is Kalianda bij Katim- bang bezocht. De heer Koster ver nam omtrent het bericht van con troleur Beijerinck, dat men hem zou vermoord hebben, als de hopperbarge langer uitgebleven was, later van den controleur Wijnveldt van Tand- jong-Karang, dat het Lampongsch hoofd, dat den controleur Beijerinck brutaal bejegend had, in een opge wonden toestand verkeerde, door het bericht, dat zijn zoon, die eenige dagen vóór het ongeluk te Katim- bang, wegens diefstal was gevangen gezet, met allen die in de gevangenis waren, was omgekomen. Met een poging om aan de westkust der baai noordelijker dan Gebang saltrotsen, die kleine bochten, holen en plateau's vormden, welke door den hoogsten vloed nauwelijks be sproeid werden en waarvan men een heerlijk gezicht op de stad en de haven had. Nadat wij korten tijd door het kleine labyrinth in de rotsen gedoold hadden bleven wij eensklaps voor een kleine hut staan. Eenige manden met ooft, meest appelen, stonden voor de deur op den grond; de vermoedelijke eige- nare,-. kwam naar buiten. 't Was waarlijk een bekoorlijk Ischepsel, klein zoo als bijna alle vrouwen in Chili, met het pikzwarte haar. de brandende, vonkelende oogen, de weelderige en slanke ge stalte. den sierlijken voet en de nog sierlijker hand, welke bijna alle vrouwen bezitten, en al deze voor treffelijke eigenschappen schenen mij bij dit kleine slanke wezen op de verwoudelijkste wijze der wereld bij elkaar gevoegd te zijn. te landen op 5 paal van Telok, ging een halve dag verloren. Men lieeft hard gewerkt met wa terscheppen en filtreeren, om den hinder van het puimsteen te over winnen, doch vergeefs. Volgens een bij het departement van Oorlog ontvangan telegram van den militairen commandant der Lam- pongsche districten zijn één Europe aan en een drietal inlandsche militai ren bij de ramp omgekomen. Het fort zelf schijnt niet veel geleden te hebben, doch de daarbuiten staande cantine is verwoest. Alle drink water is bedorven, zoodat het uren ver, moet worden gezocht. Het gar nizoen houdt zich voornamelijk bezig met de behulpzame hand tc bieden bij het begraven van lijken, die in grooten getale verspreid liggen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De Tweede Kamer is bijeenge roepen tegen Woensdag 7 Novem ber. des namiddags half vier. Op 12 November zal de Kamer' de beraadslaging aanvangen over de Indische begrooting. De Begrooting der Algemeene Landsdrukkerij over 1884 is geraamd op f256,254, of f288 minder dan voor 1883. De inkomsten der drukkerij zullen over 1882 vermoedelijk bedragen f 300,685.81. De uitgaven in dat jaar f 249.031.43. Vermoedelijk batig slot f51,654,38. Nog is ingediend eene Verhoo- ging der begrooting van de Alge meene Landsdrukkerij, dienst 1883, ad f 10.000, waarvan f4000 te vin den door af- en overschrijving uit den post voor onvoorziene uitgaven. In den steedstoenemenden omvang van het werk voor verschillende takken van dienst, als: posterijen, telegraphie, directe belastingen en registratie, moet voornamelijk de reden gezocht worden van de meer dere uitgaven voor arbeidsloon. Bij gunstig weder tot sluiting van dit Zomerseizoen Negenendertigste Muziekuitvoering in den Hout op Zondag 28 Oct. 1883, van 2 tot 4 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. MüL- LER, Kapelmeester. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. 1. De Harmonie-Marsch. M. H. Muller. 2. Ouverture. La Muette de Portici. Auber. air. M.H. Muller. 3. War o zo if- ft'alzer. La- bitskyarr. J. Strating. 4. Lieblings Klivnge au dein Reicho der TöneCarl. Tweede Afdeeling. 5. Ouverture. ZampaHérold. 6. Potpourri. Burlesque. Clement. Finale. RECHTSZAKEN. De „Millioenenjuffrouw". De behandeling der zaak van de //milli oenenjuffrouw is gisteren voortgezet. Adv. Haas, van Amsterdam, zijn pleitrede ver volgende, betoogde dat de diefstal onbewezen was, daar prijs en object der juweelen waren overeengekomen en Bosch op 24 Juli vrij willig Jaantje iu het bezit er van heeft ge steld, en uit eigen schriftelijke verklaring Bosch volgt dat f 1000 is betaald als waar borg voor te doene avances voor het tc be stellen collier. Van Zutphen, die geen verdediger had, riep de clementie van het Hof iu en vroeg even tueel cellulaire straf. Mr. Van Gigch, voor Van der Heem eu Consenheim optredende, concludeerde tot vrijspraak, omdat Van der Daar, zoo als bekend, ieder kuns tenaar een weinig gek is, ofschoon elke gek daaaom nog geen kuns tenaar is, begon ik terstond op het charmante schepseltje verliefd te worden. Verkiezen de senores van mijne vruchten vroeg zij met een al lerliefste stem en met een uitdruk king van onschuld en vrijmoedig heid welke ik aan dit gedeelte der havenkust nog niet had aangetroffen. Mijne hartstocht maakte reuzen schreden; Giebel zeide':! Neen, senorita Mercedes: er is geen spraak van appelen en ap- pelsinen. maar deze heer, een oude, veeljarige vriend wenscht u op uwe nachtelijke uitstapjes te vergezel len. De senorita scheen geen aanstoot te vinden aan de tamelijk groote onmogelijkheid van een langdurig'en omgang, daar ik toen nog een vla. baard was. Zij nam mij bovendien Heem .slechts twee armbanden in pand had genomen voor f500, door hem aan Jozef Brandei geleend, en geen wettige bekentenis van schuld aau heling van gestolen goed heeft afgelegd. De uitspraak is bepaald op Vrijdag 2 Nov. a.s. ten 3 uur. AANBESTEDINGEN. DINSDAG 30 October. Haarlem, 10 ure. De commissie van toezicht over het gesticht Meerenberg, in het lokaal Felix Favore Smedestraat no. 23: de levering van manufacturen, saaijet, garen, lint, knoopen, wollen en molton dekens, ta pijtgoederen enz., als; 400 M. blauwe baai, 400 M. rood boezelaarsbont, 200 M. blauw idein, 500 M. bombazijn, 2000 M. chits, in 1 partij, iu diverse patronen, 100 M. geel damast, 500 stuks wollen dekens 2c soort, 500 stuks molton dekens 2e soort, 1000 AL hemdenlinneu voor mannen, 1000 M. idem voor vrouwen, in 1 partij, 300 M. grijs katoen japonnenstof, 300 Al. blauw gestreept katoen dubbeldraads, 200 Al. wit katoen. S00 M. idem voor gordijnen, 200 M. grijs katoen, 100 AI. zwart idem. 2000 M. ongebleekt katoen. 100 M. blauw laken voor patiënten 300 M. idem linnen. 300 AL idem geruit matrassen linnen, stoelemat, 300 Af. grijs voering linnen, 600 AI. vaatdoeken linnen, 500 M. zwart merinos, 400 AI. wit molton voor mannen, 600 Al. wit idem voor vrouwen; 400 stuks manspetten gesorteerd, 400 Al. bruine rips, 100 kg. zwarte saaijet, 100 kg. grijze idem, 500 stuks zakdoeken voor man nen, 500 stuks idem voor vrouwen, 2200 M. zo.'nerstof in 1 partij, in diverse patronen 50 kg. divers naaigaren, 200 pakjes lint, 50 gros knoopen, 700 paren mans- en vrouwen schoenen van verschillende steken, ISO stuks handdoeken, 10S stuks servetten, 10S stuks tafellakens, 48 stuks theedoeken, 780 stuks bedlakens, 300 Al. Schotsch tapijtgoed, 400 Al. gewoon wol tapijtgoed, 12 stuks tafel- kleeden, 6 stuks Schotsche karpetten, 12 stuks wollen idem, 40 stuks bedkleedjes, 400 AL neteldoek en 600 AI. cocosmatten. ARMENZORG. Behalve aan het burgerlijk armbestuur heeft de heer O. Kleinjan ook f 5000 aan de diaconie-urmen te Koon gelegateerd. Door wijlen den heer F. Meijjes, in leven emeritus-predikant te Groenloo, is aan elk der nagcuoemde instellingen een legaat vermaakt, ieder groot f 500, vrij van succes sierecht, als aanIs liet N ederlandsch Zen dinggenootschap te Rotterdam, 2". de kerk voogdij te Leersum, 3 de diaconie te Leer- sum, 4'. de kerkvoogdij der hervormde ge meente van Winterswijk, 5 de Prins Hen drik-Stichting te Egmond aan Zee, 6'. het Doofstommeninstituut to Groningen, cn 7'. de kerkvoogdij der hervormde gemeente van Groenloo. In d» /-Toevlucht voor behoeftigen" op de Passeerdergracht te Amsterdam werden in den afge'oopen winter gebruikt: 53,787 portién brood eu koffie, 30.803 portion rijst, boekweitengort en soep, 16,433 portiën spijs met gehakt rundvleesch. Aan 31,564 perso nen werd nachtverblijf verstrekt, terwijl 454 aanvragen om informatie omtrent behoeftige personen cn bedelaars werd verstrekt. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Door de afdeeling "Mestbereiding en Mest» verkoop." directeur de heer Voorbeijtel, der Stadsreiniging 1e Amsterdam werd, naar wij verueinen, dozer dagen voor rekening der Nederlandse!)c Handelmaatschappij verzonden een partijtje, in vaten verpakte Amsterdam sche compost per stoomschip Prins Hendrik met bestemming naar Ned.-Indië, Soerabaja. Als deze proef goed uitvalt, waaraan wij niet twijfclcu, dan kon de Amsterdamsche compost, als ballast naar Indië verzonden, een scboone toekomst te genioet gaan en zou zij een geduchte conourrent voor kunstmest stoffen kunnen worden, daar de compost tot het vormen cener humuslaag al de gewenschte voordeden aanbiedt, wat met kunstmeststoffen geenszins het geval is. Dat intusschen de deugdelijkheid der Am sterdamsche oompost ook hier te lande meer en meer wordt gewaardeerd, bewijst het dage lij les toeaemend debiet. Als ceu bewijs van hoeveel belang de vecdeeling van raarktgrondon is, diene dat alleen uit de- maalschap Harskamp, onder de gemeente Eede, reeds meer dan 100 aan vragen ziju ingekomen bij het gemeentebe stuur, tot het doen van ontginningen. Zon der twijfel zal zulks voor deze gemeente in het vervolg belangrijke voordeden kunnen afwerpen. De voortdurende landaanwinning teHclc- naveen verschaft den peclbewoners te Eind hoven aanhoudende welvaart. In 1S82 leverde de vervcniug 778,939 ton turf, 2 hectaren werden in cultuur gebracht, zoodat op het slechts met een vluchtigen blik op, maar vestigde bare zwarte oogen doordringend op Giebel, die van zijn kant met- de handen diep in zijn rokzak, even als een Engelsebman, haar insgelijks stijf en strak aan gaapte. Zij scheen intusschen volkomen bevredigd, sloot de deur van haar huisje en nadat zij ons een laag bankje toegeschoven had, hurkte zij, zoo als het hier de gewoonte is, peder, en leunde met den rug* tegen den leemen muur van hare hut, vervaardigde met een vlugheid, die men alleen aan de westkust aantreft, eene cigarette, en nadat zij deze aan liet kolenbekken, dat op den grond stond, had aangesto ken, werd het gesprek begonnen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2