Stel van B. en VV., tot verhooging der jaarwedde van den commissaris van politie van f 2600 tot f2800, ver worpen met 16 tegen 5 stemmen; insgelijks een verzoek van de agenten van politie tot verhooging hunner jaarwedde. Het stedelijk Museum van Schilderijen en Oudheden op het Raadhuis is in de afgeloopen maand October bezocht door 377 personen tegen en 486 zonder betaling. Bij de heden door Burg. en VVeth. gehoudeu aanbesteding van het maken van bestrating en riolee- ring van de Delftstraat alhier, zijn ingekomen 10 inschrijvingsbiljetten, hoogste inschrijver de heer London alhier voor f 4365, laagste inschrij ver de heer Th. J. Verzijlbergh mede alhier, voor de som van f 3440 aan welken laatsten het werk is gegund. Te rekenen vanaf heden zullen de telegraafkantoren der Haarlem Zandvoort spoorwegmaatschappij te Haarlem (Bolwerk), O verveen en Zandvoort, dagelijks open zijn van 8 ure voor tot 9 ure namiddags. De Minister van financiën brengt ter kenuisse van belanghebbenden, dat de oude centen, welke ingevolge het koninklijk besluit van 15 Oc tober 1883 op 1°. Januari a. s. op houden gangbare munt te zijn, van heden af aan alle kantoren der be taalmeesters en van de ontvangers en kommies-ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen ter inwisseling kunnen aange boden worden op de uren, waarop die kantoren voor het publiek ge opend zijn. Bij de Dinsdag gehouden ver kiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het district Gouda zijn uitgebracht 2360 geldige stemmen. De heer Huber had 1484 en de heer j Thorbecke 871 stemmen. Gekozen! Mr. H. H. Huber. Bij koninklijk besluit van 29 dezer is het houden van jaarmark ten te Oud-Beierland verboden tot dat de minister van binnenlandsche zaken in de Nederl. Staats-Courant zal hebben bekend gemaakt, dat de pokken aldaar niet meer epidemisch worden waargenomen. De N. Rott. Ct. meldde, dat met den winterdienst, die heden een aanvang neemt, de reizigers van en naar het buitenland, die om Rotter dam trekken, bij de Ylissingsche en Parijsclie sneltreinen te Rotterdam zullen moeten overstappen! Er zijn geen doorgaande waggons meer in die treinen. «Het is bijna ongeloofelijk», roept de N. Rott. Ct. en omdat wij het niet gelooven konden, hebben wij er onderzoek naar gedaan, maar helaas! vernomen dat dit ongeloofe- lijke maar al te waar is. De reden hebben wij niet te weten kunnen komen en die zal dan ook vermoe delijk zeer diep liggen «zoo diep dat een gewoon menschenverstand er niet bij kan.» Alweder een feit, dat de rijen zal versterken der voorstanders van Naasting en Staatsexploitatie. (Alg. Hbl.) Vanwege het bureau voor microscopisch onderzoek onder lei ding van den heer Van Ledden Hulsebosch, te Amsterdam, ont vangt het Handelsblad de volgende mededeeling Naar aanleiding van het door verschillende personen aan mij' op gedragen onderzoek van ingelegde 't Was een heerlijke streek, zoo als zij er meer zijn aan de kust die zich noordwaarts van Valparaiso uitstrekt. Donkere, fantastisch gegroepeerde rotsmassa's vormden daar een kleine bocht, welke somtijds bij hoogen vloed geheel met water was gevuld maar thans droog lag en met zand bedekt was. Aan de rotsranden, in zijne spleten en op kleine plateau's, welke door de rotsen gevormd wer den, woekerde een bekoorlijke, over vloedige plantengroeimaar in dezen nacht had ik geen tijd om er de schoonheden van te bewonderen. Onze boot schoot schielijk en goed bestuurd door de vertakkingen der rotsen langs den oever en spoedig waren wij volkomen door struiken en overhangende slingerplanten be dekt; nu sprong onze geheele man schap met Mercedes aan 't hoofd, zich door de struiken werkende, aan land. paling, in verschillende vischhuizen gekocht, acht ik het wenschelijk in het algemeen belang er op te wijzen, dat de personen, die van deze visch hadden gebruik gemaakt, allen zon der onderscheid onwel zijn gewor den en geneeskundige hulp hebben ingeroepen. Het onderzoek leerde, dat de visch en de gelei vrij waren van schade lijke zware metalen, maar dat de visch bedeeld was met eene aan zienlijke hoeveelheid splijtzwammen (bacteriën) van bijzonder groote af meting. IJnmiden. De spoorlijn LT- muidenVelzen zal thans spoedig gered zijn, alsook het station, dat zeer voldoende is ingericht. Devis- scherslieden zien met genoegen het oogenblik tegemoet, dat de dienst op het spoor een aanvang zal ne men. Amsterdam. De naaimachi- nenfabriek van G. M. Pfaff, te Kai- serslautern, heeft op de tentoonstel ling alhier geïllustreerde prijscouran ten afgegeven, waaraan een kosteloos lot was toegevoegd, recht gevende op eene fraaie, met paarlmoer inge legde haudnaaimachine. Daar het evenwel het aantal der uitgegevene loten het bepaalde ge tal van 25,000 heeft overschreden, heeft de fabriek daarin eene aanlei ding gevonden de kans te vergroo- ten, en in plaats van één, zes naai machines tot dit doel beschikbaar gesteld. Bij de heden plaats gehad heb bende trekking werden de navolgende nommers uitgeloot, t. w.: No. 77, 202, 244, 4224, 7028, 13761. De naaimachines, op bovengenoemde nummers gevallen, kunnen bij den heer H. Briickmann, Spuistraat 121 en Daniël Stalperstraat 36 alhier, door de winners in ontvangst geno men worden. Het Kon. Zoöl. Gen. Natura Artis Magistra heeft van Prins Ro land Bonaparte, die deze week Am sterdam verlaat, een moufflon of bergschaap ten geschenke gekregen. De prins heeft het dier, een ram, veel op een gems gelijkend, met groote platte horen, van zijne be zittingen op Corsika hierheen laten brengen. Artis bezat tot op ditoogen blik enkel wijfjes moufflons en van eene andere soort dan de Corsi- kaansche. {A.) De heer Zimmerman, chef van deu stoomtraradienst aan het station der Nederl. Rijnspoorwegmij. alhier, is belast met de waarneming der betrekking van stationchef te Alfen gedurende 4 k 6 maanden. In de Wittenburgerstaat kreeg een bekend dronkaard een beroerte, waarin hij bleef. Eene jonge dame, die op de tentoonstelling reeds van het begin af, werkzaam was loten te verkoo- pen, is met een aantal loten en eenig geld, dat zij van hare vak- genooten wist te leen te krijgen, doch niet terug gaf, verdwenen. Zij is echter reeds gevonden en zal zich voor dit feit voor den burger lijken rechter hebben te verant woorden. Naar men verneemt, is heden te Amsterdam bij het schijfschieten een marinier door een scherpe pa troon doodelijk gekwetst. Het getal der slachtoffers van den maatregel, die schieten met scherpe patronen voorschrijft, is dus weder met een vermeerderd. Neem 't geweer, zeide zij j tot mij, terwijl zij en de anderen de gesmokkelde waren opnamen; en nu klauterden wij haastig langb een soortgelijken rotswand naar bo ven als die, welke mij in de ver- wenschte boot geleid had. Wat mij aangaat, het klauteren ging mij bijzonder goed van de hand, misschien dat ik door het nederda len reeds eenige kennis verworven had, of dat, zoo als men zegt, klim men gemakkelijker valt, dan dalen, maar misschien ook om de reden dat ik op geen zeer grooten afstand de stemmen onzer vervolgers hoorde, die ons vloekende verwenschten en elkander tot spoed opwekten. Wij hadden nu de hoogte van de rots bereikt en Mercedes drukte mijne hand veelbelovend in de hare. Senor, zeide zij, wacht hier nog een oogenblik en houdt mij den rug vrij. Als de schurken over het zand loopen, kunt gij eerst Enkhuizen. Voor het door- loopen van den tramweg Hoorn Enkhuizen is de koninklijke goed keuring verkregen. De tram zal dus langs den geheelen weg Hoorn Enkhuizen worden uitgebreid. Leiden. Het is gebleken dat de zich alhier genoemd hebbende lui tenant De J., die bij eenen winke lier te Leiden een ring met juweel ontvreemd heeft, dezelfde persoon is, die eenige dagen geleden te Haarlem is aangehouden, als hebbende zich te Amsterdam schuldig gemaakt aan diefstal en oplichting van gouden sieraden. Zwijndrecht. Dingsdagmorgen te acht uren bleek het dat op de veerstoomhoot tusschen Dordrecht en Zwijndrecht de ketel droog was gestookt. Onmiddelijk werd ter voorkoming van springen de dienst per stoomboot gestaakt en met den meesten spoed het vuur onder den ketel weggehaald. Dat is nu in korten tijd het twee de geval van dien aard. Den vori- gen keer was de machinist-stoker stilletjes weggeloopen, als wetende geen raad meer met de zaak. Is dat geen bewijs dat het bestuur van Dordrecht, dat het veer exploi teert, goed personeel in dienst neemt? Men zegt dat voor de geringe loonen aan dat veer geen goed per soneel te krijgen is. Een machi nist-stoker verdient 8.50 's weeks en doet daavoor tusschen dag en nacht 12 uren dienst. Arnhem. - In een woning hoorde een surveilleerend nacht agent van politie alhier om hulp roepen. Hij verschafte zich daarop toegang en vond man en vrouw druk aan het vechten, hetwelk even wel bij zijn komst terstond werd gestaakt, met dat onderscheid, dat nu de agent werd toegetakeld en verwond. Nijkerk. De oploop waarvan wij gemeld hebben heeft zich gis terenavond enkel bepaald tot het huis van het raadslid, den heer Malga, waar eene ruit ingegooid is. De verschillende alhier aanwezige auto riteiten waren op het terrein tegen woordig en maanden de personen aan zich bedaard te houden en naar huis te gaan. de artillerie patrouil leerde door de straten en met be hulp der politie gelukte het aan deze dat de oploop geen grooter omvang kreeg, zoodat het omstreeks 11 ure allerwege rustig was. Heden is door den burgemeester eene verordening uitgevaardigd, hou dende verbod van openbare samen scholingen van meer dan 4 personen. Verder is door den burgemeester eene proclamatie gericht tot de inge zetenen, waarbij hunne medewerking ingeroepen wordt tot handhaving der bovengenoemde verordening. Rij sen. Er heerscht sedert ge- ruimen tijd groote oneenigheid tus schen de leden der Chr. Geref. ge meente. Het geschil loopt over het eigendomsrecht der kerk. Sedert het vertrek van den laatsten predikant, ongeveer een paar maanden geleden, wordt de kerk dag en nacht door eene. partij bewaakt. Onderscheiden malen komen er nu predikanten van elders, om de godsdienstoefening-en waar te nemen, maar telkens wordt hun dit door de groote menigte belet, soms op een wijze dat er politie aan te pas komt. De vorige week heeft men zelfs den predikant der Chr. Geref. gemeente Van den Ham uit de kerk gedrongen. nog gemakkelijk een paar dood schieten; volg ons dan en bezoek mij mórgen! Zij zeide dit met zulk eene be koorlijke schuchterheid, dat ik vol strijdensmoed op den rotskant hurkte om den vijand af te "wachten en haar den rug te dekken. Ik was een groote, een ontzag gelijke groote ezel! Daar onze vij anden den oever nog niet betreden hadden, wierp ik een blik op mijne kameraden, en zag dat Mercedes en hare lieden, voor aan de lange Ra mon, zich ijlings voortspoedden. De douanen waren nu bij den oever gekomen en ik zag terstond dat zij niet begrepen waar onze boot gebleven was, want zij waren niet, zoo als wij, bij de rotsen maar aan bet zandige gedeelte van den oever geland, en zonder twijfel daar vast geraakt; zij moesten dus, om op het drooge te komen zekeren afstand door 't water waden, waar- De rechtbank zal beslissen, welke van de partijen gelijk beeft. (N. R. Ct.) Malden. In eene tapperij, onder Heumen, ontstond gisterenna middag twist tusschen zekeren C. S. en H. H., beiden kaasventers te Nijmegen, waarbij de eerste aan den laatste met een groot kaasmes twee ernstige verwondingen aan het hoofd j en in het aanzicht toebracht, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dader stond als een vechtersbaas bekend, die meermalen met de justitie heeft kennis gemaakt, en die zich voor deze nieuwe daad van geweld weder voor den rechter zal hebben te verantwoorden. 's-Hertogenbosch. Beheer- deren van het gereformeerd wees huis alhier hebben de in die in richting verpleegd wordende kinde ren voorzien van winterjassen en wintermantels, die aan deugdelijk heid van stof netheid van vorm paren. (Gelukkige kinderen.) Eindhoven. Eene 70-jarige weduwe, die eenige maanden geleden met een 21-jarigen jongeling in het huwelijksbootje wilde stappen, doch toen nog slechts een paar maanden weduwe was, zoodat er een wettig beletsel bestond om onmiddelijk een tweede huwelijk aan te gaan, is thans nu de gestelde termijn ver streken is, met haren jeugdigen ge liefde in ondertrouw opgenomen. Maastricht. Gelijk men weet, zal over eenigen tijd het station van den Staatsspoorweg alhier tot vereenigd station dienen van het Staatsspoor en van de Grand Cen tral Beige. Daarvoor zal er een nieuw gedeelte aan toegevoegd wor den, bestemd voor den douane-dienst. Bij de nieuwe regeling zullen de treinen naar en van Holland aan de eene zijde en die naar en van Duitschland en Belgie aan de an dere zijde van het gebouw vertrek ken en aankomen. Elke Maatschap pij behoudt haar eigen chef. Het ongemak voor reizigers, die thans om van het eene station op het andere te komen, minstens een kwartier noodig hebben, is dan tevens op geheven. Veenhuizen. Daar het ver moeden bestond, dat Eedde Kies, wonende te Haulerwijk, gedurig winkelgoederen, sterken drank enz. aan verpleegden in de kolonie Veen- huizen verkocht en zich daartoe des nachts in den omtrek van de gestichten achter boom en struik schuil hield, begaf de heer J. De Rapper, deurwaarder der belastin gen te Assen, zich Vrijdagmiddag jl. naar Veenhuizeu en vroeg, tot bereiking van zijn doel, de adsis- tentie van twee rijksveldwachters, welke hem gereede werd verleend. Fedde Kies, er op rekenende dat de deurwaarder 's morgens niet zoo vroeg op het terrein kon wezen waar hij zijn handel dreef, was daar weer aangekomen met een groote mand en twee zakken met tabak, suiker, kaas enz., toen on geveer 7 uur een aantal verpleeg den naderde, Fedde Kies uit zijn schuilhoek voor den dag kwam en de negotie een begin nam. Op 't onverwachts brachten de deurwaarder en de beide veldwach ters stoornis in die morgennegotie. De eerste vroeg Fedde Kies om zijn patent als koopman, 't welk hij niet bezat, en daarop werden de goe deren in beslag genomen, ook die welke reeds in 't bezit van de ver pleegden waren, procesverbaal te- over zij nu beraadslaagden. Het einde van hun onderhoud was, dat de eene helft van hen, zes man, terugging, de boot vlot en verdere aanstalten maakten om weer in zee te komen, terwijl de andere zes zich langs de zandige bocht verspreid den en langzaam de rotsen nader den, om zonder twijfel haar te door zoeken, terwijl de anderen in dien tijd langs de rotsen hun onderzoek in 't werk stelden. Had ik nu een weinig verstand gebruikt, dan was ik zonder ge raas zoo haastig mogelijk wegge loopen, zulks ware zelfs in 't belang der smokkelaars geweest, want het was nog niet zeker dat de douanen hun onderzoek verder doorgezet zou den hebben. Maar, ik wilde immers haar den den rug vrij houden, en daarenboven duidelijk toonen, dat ik zulks deed. Daarom moest ik noodzakelijk schieten, en, schoon mijn wang mij veel pijn deed, bracht gen Fedde Kies opgemaakt en de bewuste goederen per wagen naar Assen vervoerd en daar ten kan tore van den ontvanger der belas tingen gedeponeerd. Deze expeditie was niet zonder gevaar, want men weet het, Fedde Kies is niet voor een klein ge ruchtje vervaard, en ook was het te voorzien, dat de verpleegden, die het een en ander, duur genoeg, gekocht en contant betaald hadden, dit wel niet eens vrijwillig, zonder teruggave van hun geld, zouden afstaan. Intusschen, de zoo weinig ver wachte overrompeling ontnam hun allen moed en zoo wel Fedde Kies als de koopers voldeden, zonder tegenkanting, aan 't geen hun door den deurwaarder werd gelast. Het was inderdaad een wel over legd en flink uitgevoerd plan en er zal nu voorgoed een einde zijn gemaakt aan een bedrijf, dat, vooral ook door den verkoop van sterken drank aan verpleegden, bedenkelijke gevolgen kon hebban. De beide veldwachters, die den heer De Rapper bijstand verleenden, W. Idsinga en E. Nai<ken, deden hun plicht, maar verdienden toch allen lof voor de bereidwilligheid, waarmede zij den ambtenaar der belastingen hunne hulp hebben ver leend. (Ass. Ct.) Westergoo. Een vierjarig kind van den heer V. D., alhier, speelde alleen achter het huis. Toen de moeder het zou roepen, was het kind verdwenen, en kort daarop werd het uit eene nabij zijnde mod dersloot levenloos opgehaald. Wommels. Ten bewijze van sterke daling in de waarde der lan derijen in deze environs kan dienen, dat jl. Zaterdag hier land werd verkocht voor f575 per pondemaat (36s/4 are), waarvoor weinig jaren geleden f1100 per pondemaat is betaald. Genderingen. «Maandag voormiddag werd in bet aangren zend Pruisische dorp Yehlingeu een afschuwelijke misdaad gepleegd. Een kleermaker namelijk wachtte zijn broeder op, viel hem verrader lijk aan en stiet hem een mes zoo diep in het hart, dat het ongeluk kige slachtoffer een paar scheden van de plaats dood neerviel. De misdadiger dwaalde heden, vóór de moord hier bekend was, blootshoofds en met bloed bevlekt langs de boe renwoningen te Mechelen, onder deze gemeente, rond, geld bedelende om zich naar Amerika te begeven. Het gerucht loopt dat de booswicht zich reeds opgehangen heeft; vol gens een latere tijding zou hij ech ter nog achtervolgd worden door de politie van deze en omliggende gemeenten." T GEMENGD NIEUWS. Het onrustwekkende getal mis daden der laatste dagen te Parijs is met een vermeerderd. In een huis der Avenue St. Ouen is een 20jarig beeldschoon meisje vermoord gevon den. De dader had haar geworgd door middel van een servet, dat nog om haar hals was gewonden; de lende nen waren doorboord met een drie kantige vijl, en ten slotte had de booswicht zijn slachtoffer met het zelfde voorwerp letterlijk aan den grond genageld. De dader is onbe kend; blijkbaar is wraak of jalousie de drijfveer van zijn gruwel geweest. ik het geweer aan den schouder en gaf vuur. Dezen keer had ik werkelijk op een der mannen gemikt, en schoon niemand getroffen was, sprongen zij toch allen terug. Maar in den vol genden oogenblik beantwoordden zij mijne uitdaging met drie of vier schoten en ik werd bij deze gele genheid een zeer eigenaardig snor ren in de lucht gewaar, 't welk ik nog heden houd voor het gonzen van een kogel, schoon ik later niet zoo gelukkig was, zoo iets meer te hooren. Ik had intusschen nog eens ge laden, en gaf, zeer onverschillig aanleggende, nogmaals vuur. Ik werd dezen keer slechts met één schot beantwoord, de anderen liepen storm met stille trom, dat wil zeggen, zij liepen naar den rotswand van waar ik geschoten had, en maakten zich waarschijn lijk gereed, om er tegen op te klau teren. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2