Oplage 10000 Ex. Maandag 5 November 1883. No. 101. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRA AT No. 9. Drukkers-Uitgeyers: BOMANS Co., te Haarlem. ADVERTENTIE N: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Driemaal geplaatst wordt Tweemaal gerekend. Groote letters naar Plaatsruimte. Hoofdagenten voor bet Buitenland: Compagnie Générale de Publicity Etrangère G. L. DAUBE fc Co. J OHsF. JONES, Sucr., Parijs. 31bis, Faubourg Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. "WTNTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.— 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39», 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40. 7-13. 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46.1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*. 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30. 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45. 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30,9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, S.1U, 9.10,10.20*. 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, 8.50, 9.60*. De vertrekuren zijn berekend Station Deltlsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37. tot Alkmaar, 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55. 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Bericht aan onze lezers. In «n» no. van Woensdag zal als feuilleton een be gin worden gemaakt met den geschiedk. Roman getiteld «GHOl I WAIt." nït den tijd van karei den tgroote, naar liet Hoog- dnltseii van X dolf Glaser. Deze roman oogstte in Dnitscliland een ontzag lijk sucees in, daar hier van reeds den vierden drok i-« verschepen. Z*y die zich nog in den loop van dit jaar abbon- neeren. ontvangen al» premie: Ie. den boetenden Bloman Mie W'toek de» Waders. 2c. Wen prarhtigen in vier kleuren gedrukten wand kalender. ALGEMEEN OVERZICHT. Nu in Frankrijk de Tonkin interpellatie tot het verledene be hoort, en de kamer der afgevaar digden met overgroote meerderheid haar vertrouwen in het beleid en den geestkracht der regeering heeft uitgesproken, gaat men aan het napleiten, en onderwerpt de ver schillende redevoeringen, die daarbij gesproken zijn, aan een strenge kritiek. Het slechtst komen er de aanklagers zeker wel af. Hadden verscheidene personen een heime lijke hoop gekoesterd, dat de heer Granet en zijn even roode vriend Clémenceau belangrijke onthullin gen zouden doennieuwe argumen ten voor eene veroordeeling zouden bijbrengen, dan hebben zij zich deerlijk vergist, want de natie is uit die redevoeringen niets wijzer geworden, dan zij reeds was. De roode pers had reeds dag aan dag hetzelfde en in nog krachtiger taal gezegd, en dientengevolge wekten hunne aanvallen weinig belangstel ling. De regeeringspartij wijst daaren boven op het feit, dat de geheele beweging zich er slechts toe be paalde het kabinet ten val te bren gen, want wel keurden de aanval lers de daden en de houding der regeering af, doch zij bleven in ge breke, den weg aan te wijzen, die wel bewandeld had moeten worden. Omtrent deze heele geschiedenis zouden wij dus met recht, kunnen zeggen, «de bergen zouden baren, en zij brachten slechts eene geringe muis voort». De meer gewichtige beschuldigingen door de Engelsche dagbladen tegen Frankrijk inge bracht, hebben van deze zijde nog; geene verdediging, evenmin als eene verontschuldiging uitgelokt, zoodat zij nog altijd hare waaide blijven j behouden. Diezelfde dagbladen hou den tevens niet op te betoogen, dat een oorlog met China voor alle Europeesche mogendheden, en in het bijzonder voor Frankrijk, hoogst na- deelig moet zijn. China zal, zoo beweren zij, in den krijg met dezen westerschen staat, niet alleen staan, want al weerhoudt ook de vrede lievende Europeesche politiek, die op dit oogenblik de overhand heeft; andere rijken zich openlijk voor China in de bres te stellen, toch zullen de verschillende regeeringen het niet kunnen beletten, dat een ja .ital Èngelschen en Amerikanen, re gelederen van het Bcmelsche .•ijk gaan versterken. Het is daarom dan ook vooral, dat zij op gema tigdheid en omzichtigheid bij de Fransche diplomaten en bh' de mi litaire overheden in Tonkin blijven aandringen. Op het eiland Mada gascar is de toestand voor dit oogen blik nog verre van rooskleurig. De inlandsche bevolking is volstrekt niet gezind zich aan de Fransche eischen te onderwerpen, en schijnt besloten zich tot het uiterste te zullen blijven verzetten. Personen, die het volkskarakter der Horas kennen, beweren dat ook deze kwes tie moeielijkheden te over aan de Fransche regeering zal opleveren, want, zeggen zij, met het bombar- deeren der kustplaatsen door de vloot, is de zaak nog niet gewon nen. De bevolking zal hare schuil plaats gaan zoeken in de dichte wouden van het eiland, en besluiten de Fransche matrozen haar daarin te gaan opzoeken, dan zullen zij eerst recht den moed en de kracht van dat volkje ondervinden. In enkele Duitsche bladen doet het gerucht de ronde, dat in Noor wegen eene schikking tusschen het ministerie en de vertegenwoordiging wordt voorbereid, en het zeer waar schijnlijk is, dat zij weldra tot stand zal komen. Is dat gerucht waar, doch er is alle reden daaraan te twijfelen, dan zou voor enkele minis ters het proces, dat voor het rijks gerecht reeds tegen hen is aange vangen. worden gestaakt, en alleen een paar der bij de kwestie het meest geinteresseerde personen worden ge- vonnisd. De omstandigheid echter, dat het geheele kabinet eenstemmig de besluiten nam, waarover het ge schil loopt, maakt de vertrouwbaar heid dezer berichten zeer twijfel achtig, want het is toch moeielijk aan te nemen, dat op het beslissende oogenblik de meerderheid der minis ters hunne collega's in den steek laten. De zaak van het Olden- burgsche oproer is nog altijd in on derzoek. De keizer, die door het gebeurde pijnlijk is aangedaan, heeft persoonlijk zijn adjudant gezonden; om een onderzoek in te stellen, ter wijl ook de rijksregeering zich het gebeurde heeft aangetrokken. Over het algemeen evenwel, stelt men nu reeds den militairen commandant Steinmann in het ongelijk, en men spreekt luide den wensch uit, dat thans eens een flink voorbeeld ge steld zal worden. Reeds lang toch gingen er van onderscheidene zijden klachten op, over de onhebbelijk-! heden en de ruwheid van enkele legerhoofden, die, zegt men, schijnen te denken dat het geheele volk be staat om door hen genegerd te worden. In het noorden van Ierland, waar de Engelschgezinde bevolking, die onder den naam van de Orangiste bekend staat, vrij talrijk is, hebben zich tusschen haar en de nationale partij bloedige botsingen voorgedaan. Te Londonderry hield een aanhan ger van Parnell eene redevoering in eene bijeenkomst der patriotten, en nu trachtte de tegenstanders die bijeenkomst te verstoren. De mili taire macht moest tusschen heiden komen om de orde te herstellen, wat haar echter niet gelukte dan nadat van weerszijden eenige dooden waren gevallen en enkelen ernstige verwondingen hadden opgeloopen. Uit Spanje wordt bericht, dat de infante Eulalia, de negentienjarige zuster van koning Alphonsus weldra in het huwelijk denkt te treden met den kroonprins van Portugal, door welke verbintenis de vriendschappe lijke betrekkingen, die er tusschen beide naburige rijken reeds bestaat natuurlijk versterkt zullen worden. Het gerucht dat de koning van den laatsten staat er ernstig over denkt de regeering neder te leggen, heeft zich tot heden niet bevestigd. Vermeerderen sommige staten on ophoudelijk hunne schuld, door tel kens nieuwe leeningen te sluiten, in Amerika gaat het juist andersom. Daar wordt voortdurend de schuld afgelost, en gaat het zoo voort, dan zal er waarschijnlijk eenmaal een tijd komen dat zij geheel opgehou den heeft te bestaan. Gelukkig Amerika Tegen de voorgenomen ontrui ming van Egypte door de Engel sche troepen, gaan verscheidene stem men op, voornamelijk van de Euro peanen, die in dit land wonen. Blijkbaar stellen zij weinig vertrou wen op de bescherming der inland sche politie, zooals deze thans is georganiseerd, want zij spreken openlijk de vrees uit, dat zij, door Engeland geheel aan hun lot over gelaten, weder in dezelfden, onge- lukkigen toestand zullen geraken, waarin zij zich tijdens de beruchte moordenarijen, die aanleiding tot het optreden dezer mogendheid gaven, bevonden. Hoewel niet van ofilcieele zijde, bevestigt zich toch het ge rucht van een volkomen overwin ning der Egyptische troepen op de benden van den valschen profeet. BI\'\Ë\LA\I> Haarlem, 3 Nov. '83. De gemeentebegr. is vastgesteld tot een bedrag van f 1,034.645.20%. In den afgeloopen nacht ten ruim 1 ure is eene vrij nevige brand uit gebroken ten huize van S. Bakker, woonachtig in de Asterstraat no. 1 vermoedelijk ontstaan door onvoor zichtigheid met licht op den zolder, alwaar een aantal goederen aanwe zig waren, die bijna allen zijn ver brand. Toen de brand ontdekt werd sloegen de vlammen reeds uit het dak, maar werd door de krachtige hulp van de buren en eenige agen-1 ten van politie gebluscht. Alles was tegen brandschade verzekerd. Heden middag is naar men ons mededeelt zekere H. V. op het perron van het station der H. IJ. Spoor alhier gearresteerd, en naar het Bureau van politie gebracht. Bewuste persoon is sedert eenige dagen in staat van faillissement. Wij hebben het niet gezien maar men wil stellig verzekeren dat in den afgeloopen nacht de eerste sneeuwbui in dit saizoen is gevallen, waardoor de straten met een dunne laag sneeuw bedekt waren. De erfprins en de erfprinses van Bentheim-Bentheim worden te gen 15 Nov. op het lustslot Het Loo verwacht. De prinses is eene zuster van H. M. de Koningin. Met intrekking van vroegere bepalingen is door den minister van oorlog vastgesteld dat miliciens, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen en om eenigerlei reden niet op den bepaal den datum aan de oproeping vol doen, doch later onder de wapenen komen, ten allen tijde gedurende 6 weken in werkelijken dienst zullen blijven, onverschillig hoe lang de lichting waartoe zij behooren, voor de herhalingsoefening onder de wa penen geroepen is geweest. Volgens het D. v. N. heeft de Grondwetscommissie hare taak ten einde gebracht. Zij is gisteren met 't werk gereed gekomen. Tengevolge eener uitnoodiging van den president der Z-Afrikaan- sche Republiek is jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, heden naar Londen afgereisd, ten einde de TransvaaLche deputa tie ter zijde te staan bij haar on-i 1 derhandelingen met de Britsche Re geering, tot herziening der conventie op 3 Augustus 1881 te Pretoria i gesloten. (D.) De reden waarom de firma Adlon Todt weigerde aan het Comité der tentoonstelling de pacht som te betalen, is dat het Comité na aan die firma het uitsluitend recht tot het verkoopen op de ter reinen van hier, spiritualiën enz. verkocht te hebben, dezelfde ver gunning ook nog aan verscheidene anderen zou hebben gegeven. Toen daarop van wege het Comité op de Hollandsche restauratie en het Café au bon marché beslag werd gelegd, is door de firma Adlon Todt een voldoend bedrag gedepo neerd om dit te doen opheffen; er zal nu tot eene procedure worden overgegaan. De heer mr. A. E. K. Har- togh heeft ontslag genomen als lid en secretaris van de permanente Commissie uit de obligatiehouders der Ned. CentraalspoorwegMij. Amsterdam. In het kantoor van aanteekening der Noordholland- sche veren, op de Prins Hendrik kade, werd Donderdagnacht (voor de tweede maal van dit jaar) inge broken. De dieven hebben zich toe gang verschaft door de deur open te loopen. Het slot is er geheel uit. De lessenaar werd 'opengebroken, doch daarin bevond zich niets van hun gading. Al de pakken, op het kantoor aanwezig, zijn openge maakt. De dieven hebben 400 siga ren meegenomen. De inbraak heeft plaats gehad tusschen 12 en 1 uur. De Erven Lucas Bols schonken 80.000 glaasjes likeur in. Er wer den 45,000 liter Dortmünder bier ea 56,940 glazen Moezelwijn genut tigd, terwijl om de muziektent 210,000 stoelen verhuurd werden. Op de lijnen der Anisterdamsche Omnibus-Maatschappij werden van 1 Mei tot 31 Oct. 8.101,154 perso nen vervoerd. Het aantal ritten be droeg in dat. tijdvak 658,060, van gemiddeld 2 kilometer elk, of te zamen 1,370.635 kilometer, zijnde zoowat ruim drie malen de omtrek van onzen aardbol. Door de commissie van de ten- toonstelling(afdeelingNederlandsche Koloniën), is van de geëxposeerde voorwerpen een aanzienlijke hoeveel heid geschonken aan de Rijksland bouwschool te Wageningen. De jury heeft alsnog een eere diploma toegekend aan het. Anato misch Kabinet der Rijks-Universi teit te Leiden, voor de ingezonden verzameling van anthropologische voorwerpen van de eilanden Java, Madura en Sumatra. (L. D.) De heer M. H. Salomouson, handelaar in Peru-guano te Rot terdam, heeft zijn paviljoen, staande aan den ingang van de hoofdgalerij in de afdeeling Nederland, ten ge schenke gegeven aan een op te richten Internat. Landbouw .Vuseuni

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1