BINNENLAND. sloten onder zeker voorbehoud, het nieuwe bewind te steunen. In de Grieksche kamer, van afgevaardigden, die Donderdag a.s. hare werkzaamheden hoopt te her vatten, zal onniiddelijk een voorstel in behandeling genomen worden ter hervorming der marine. De regee ring vertrouwt er op dat de meer derheid in de kamer gezind zal zijn hierin met haar mede te gaan. Haarlem, 6 Nov. '83. Gisteren-morgen is uit het Don kere Spaarne het lijk opgehaald van een korporaal der huzaren, oud 22 jaren, die sedert ruim twee weken van het corps afwezig was. Uit Cohstantinopel is in een telegram van 3 November aan de Köln. Zeit. bericht, dat de Sultan het grootlint der Nischan-Jontair aan den Koning der Nederlanden geschonken heeft. T Het Vaderland zegt, dat de grondwetscommissie voorloopig is uiteengegaan. Zij heeft haar taak in hoofdzaak volbracht, doch zal over eenigen tijd opnieuw bijeen komen, om haar eind-rapport vast te stellen. De Tweede Kamer zal Don derdag a. s. een aantal kleinere wetsontwerpen onderzoeken, waar- ouder eenige, die betrekking heb ben op de invoering van het Straf wetboek. De minister van financien1 maakt bekend dat het saldo vau 's Rijks schatkist op 3 dezer be droeg: bij de Nederlandsche bank f 1,090,053,69 en bij de betaalmees ters f 4,885,366.70 alzoo tezamen f5,975,420.39. Bij de Italiaansche legatie is tot attaché benoemd de heer Jules César graaf Vinei, tot dusver attaché aan de legatie te Kopenhagen. De Duitsche gezant, baron Von Alvensleben. en de Spaansche gezant, markies d'Arcicollar, zijn van hun buiteulandsch verlof in de residentie teruggekeerd. Binnen enkele dagen worden ook de vorige gezanten terugverwacht, zoodat alsdan weder al de hoofden der gezantschappen op hun post zul len zijn. In het nummer der Transvaal- sche Volksstem van 11 September 11. komt een merkwaardige advertentie voor. Zij betreft niet meer of min der dan het bouwen in Nieuw- Schotland van een nieuwe stad, die men eerst van plan was Roburnja te doopen, maar thans «Amsterdam» noemen wil. In de advertentie wor den niet minder dan 250 erven, ge legen op het bedoelde gebied, ten openbaren verkoop aangekondigd. Mr wordt van gezegd, dat het ter rein gunstig gelegen is aan de Ly- tole-rivier, in een gezonde, hooge en drooge landstreek, en dat de te bouwen stad een schoone toekomst als handels-station tegemoet gaat. De geprojecteerde lijnen van den Delagoa-spoorweg zullen er op af standen, resp. van 25 en 9 mijlen, langs loopen. Er zijn steenkolen mijnen in de nabijheid en veel hout. De advertentie is onderteekend door de heeren Simson Schap- pert, die zich noemen «secretarissen van de stad Amsterdam »-maat- sehap ijf en gedagteekend Pretoria, 7 September 11. stuursche beooro jeling op'teeneof andere ieis aan te merken hebben, laten wij om J: n troosten met de gedachte, dat eene volkomen ge trouwe voorstelling van de toestan den uit dién vervlogen tijd eene "onmogelijkheid is, en dat wij in ieder geval slechts eene der waarheid zooveel mogelijk getrouwe beschrij ving geven. Hoe arm komt ons zulk een Oud- Saksisch dorp voor, liggende langs de helling van een berg, en op kor ten afstand door dichte bosschen omgeven. Rondom het heerenhuis, of liever rondom de groepen huizen en ge bouwen die den hof van den land heer vormen, liggen wijd en zijt huizen en hutten verstrooid. Dit is Meinrode, en wij zien terstond, dat de plek waarop men het heeft ge bouwd, vroeger eveneens met ge boomte bedekt was en dat eerst eene Naar men verneemt, worden te Amsterdam reeds verschillende toebereidselen gemaakt voor een feestelijke ontvangst, te bereiden aan de Transvaalsche deputatie, die van Londen, waar zij thans haar natio nale belangen bepleit, zich ook her waarts zal begeven, om aan Neer- lands hoofdstad, alsmede aan de re sidentie een bezoek te brengen. De trekkingen voor de ten toonstellingsloterij geschieden zoo danig, dat elk lot van eene serie kans heeft een der prijzen te winnen voor elke serie bestemd, om daarna deel te nemen aan de trekking voor de bekende hoofdprijzen. Het geval kan zich dus voordoen, dat een nommer, waarop reeds een serieprijs is gevallen, tot de uitverkorene voor een der hoofdprijzen mee gaat be- hooren. De trekkingen hebben plaats te Amsterdam, ingevolge het konink lijk besluit van 1 April 1883, No. 10 ten overstaan van een notaris, en wellicht ten raadhuize. Ten einde zoo degelijk mogelijk de verloting in te richten, en opdat geene abui zen kunnen voorkomen, noch bij de prijzenverdeeling over de verschil lende serieti, noch bij de toewijzing, is de eerste trekking door het uit voerend bewind der tentoonstelling bepaald op 30 November, in plaats van op 10 dezer, zooals aanvanke lijk was vastgesteld, daar er geen kans bestaat tegen dien tijd gereed te zijn. Eerst na het sluiten der tentoonstelling toch heeft men met de verdeeling, schikking- en numme ring der 8000 voorwerpen kunnen beginnen. De overige serien volgen in verschillende trekkingen, geleidelijk telkens 10 tegelijk, totdat op den laatsten dag der trekking, als alle serieprijzeu tot hunne bestemming zijn gekomen, de winnende nummers der hoofdprijzen worden getrokken. Zeer ernstig, onder behoorlijke lei ding en waarborg, worden de werk zaamheden, die aan de trekkingen voorafgaan, verricht, en is die om vangrijke arbeid eenmaal gereed, dan loopt het geheel als van een leien dakje behoorlijk van stapel. De houders van loten dienen vooral hunne bewijzen niet te vernietigen na de serie-trekkingen, want een serieniet kan een winnend nummer worden voor de hoofdprijzen. De dag der laatste trekking is nog niet bepaald. Het hier onderstaande is een vervolg van de volksvergaderingover algemeeu stemrecht, (zie ons vorig nummer) Zondagmiddag te Amster dam, in het gebouw der vrije ge meente gehouden: De heer Ileldt ging voort: Te Groningen heeft het weinig- gescheeld, of men weerde Van Hou ten, den onafhankelijken en warmen vriend des volks {Luide toejuiching). Wij willen algemeen stemrecht, niet omdat dit alleen in al onze be hoeften voorzien en ons naar de vol maaktheid voeren zalwie dat meent is krankzinnig. Het alge meen stemrecht moet mede dit ge lukkige gevolg hebben, dat de werk lieden zich nauwer aaneensluiten en vereenigen, ten einde mannen af te vaardigen, die hunne belangen kennen en bepleiten kunnen. Juist thans, nu herziening der Grondwet aan de orde en het rapport der daarvoor benoemde Staatscommissie uitgebracht is, is het oogenblik déar om aan te dringen op het verkrijgen van hetgeen men verlangt. Een menigte hoornen met moeite moes ten worden uitgeroeid, alvorens de menschen er zicli konden neder zetten. Tamelijk ver naar den zoom van het woud breidt het dorp zich uit: bijna ieder huis en elke hut heeft een klein stukje grond, waarop des zomers de lieflijk golvende haver groeit, waaruit enkele, bont ge kleurde bloemen te voorschijn ko men. Ongeveer aan 't einde van het dorp staat een gering huisje, dat aan eene arme weduwe toebehoort, wier bijna eenige bezitting in een knaap van omstreeks tien jaren bestaat, die van kindsbeen af tamelijk zwak, voor de moeder een voorwerp van de tederste zorgj uitmaakte. Daar reeds onder de jeugd lichaamskracht als de voornaamste deugd gold, moest de knaap zich van ieder dei- jongens van zijn leeftijd menige vernedering en mishandeling laten volks-petitionuement, buiten alle vreemde invloeden verkregen. O mocht het eene karrevracht vol zijn! moge het de vracht zijn van de vergaderingen hier en elders belegd. Warme toejuichingen De heer Gerhard was de tweede spreker, die na zijn toorn over de lamlendigheid der Nederlanders te hebben uitgesproken, die zich hunne burgerrechten laten onthouden, op de grootsche gevolgen wees, welke het algemeen stemrecht hebben zal, dat in staat is armoede, handels crisissen en alle maatschappelijke kwalen, ja tot zekere Hoogte cho lera en andere ziekten, weg te ne men. Wanneer de toestand niette min nog niet beter is in landen, waar het algemeen stemrecht be staat, dan is dat het gevolg van de verkeerde maatschappelijke en staat kundige inrichting. Als voorbeeld wijst hij op het sluiten van fabrie ken bij plaatselijke overproductie, terwijl duizenden elders zonder ar beid rondloopeu. Slechts door alge meen stemrecht kan de maatschap pelijke toestand verbeterd worden, opdat niet het woord van den mi nister Modderman vervuld worde en eene ontzaglijke revolutie de verandering brenge, die niet lang meer uit te stellen is. Nog meer eene waarschuwing dan eene be dreiging is het, die hij tot de be zittende klasse richten wil. Luid ruchtige en langdurige toejuiching.) De lieer Siebeulist wijst op ver schillende gebreken in ons Staats bestuur, zooals het toekennen van kwalijk verdiende pensioenen en andere ongerechtigheden. Hij wil geen geweld prediken. Er is gezegd men zal geleidelijk handelen, maar hij hoopt dat de machthebbenden dan ook dien weg niet onmogelijk zullen maken. Hij dringt er op aan, dat de duizenden, die hier naar hij meent tegenwoordig zijn, zich ook niet onbetuigd zullen laten, wan neer er eerlang een volks-petition- i nemen t op touw word gezet. (Toe juichingen.) De lieer Weelink voegde daar nog een kort woord tot opwekking bij, waarna gelegenheid tot debat gegeven werd. Een telegram van instemming wordt ontvangen"' en voorgelezen van de Zwolscbe werklied en-ver een iging. De heer Hagedoorn merkt, in tegenspraak met eene bewering van den heer Heldt, op, dat wanneer het algemeen stemrecht eenmaal inge voerd zil zijn, het wenschelijk zal wezen werklieden naar de Staten- Generaal te vaardigen. De heer De Ligt waarschuwt tegen den invloed van witgedaste en kaal geschoren heeren, die de beweging zullen willen tegenhouden. Ondanks de herhaalde oproeping van den Voorzitter vraagt niemand het woord om het beginsel van het algemeen stemrecht te bestrijden. De heer Heldt verduidelijkt zijn gevoelen in dezen zin, dat, ofschoon een alleszins bekwaam werkman zeker niet te verwerpen zou zijn, bij gelooft dat men in den regel eene betere keus zal doen onder gestu deerde personen, die hart voor den werkman hebben, zooals nu de heer Van Houten is. Men moet niet in ieder, die niet met zijne handen werkt, een kapitalist of een vijand des volks zien. Daarna wordt voorgesteld en een parig- aangenomen eene motie van den volgenden inhoud: welgevallen, hetgeen hem al vroeg schuw en terughoudend maakte. Zijne moeder had vroeger op het heerenhuis gediend en was nog steeds door de vrouw des landheers, vrouwe Ilse en de andere vrouwen aldaar,zeer gezien. Zoo dikwijls als zij op den hof iets had verricht, bracht zij zij haar kind een sappigen appel, of eene gedroogde vrucht mede, en dan dacht hij steeds dat er op de wereld geen heerlijker iets te be denken was. Daar bij aldus op vroegen leef tijd de zoete vruchten smaakte, die men er op den heerenhof op nahield, zoo had hij ook eens eene ontmoe ting die wel geschikt was, hem dui delijk het onderscheid te leeren ken nen, dat tusschen de bewoners van het heerenhuis en de lieden van het dorp bestond. Eens, 't was in den herfst en de bladeren der boomen begonnen reeds geel te worden, terwijl eikels en «De vergadering, overwegende dat de grondwet geen leugens mag be vatten; dat art. 74, waarin staat, dat de Staten-Generaal het geheele Nederlandsche volk vertegenwoor digen een leugen is, daar 7/8 gedeelte der mannelijke, meerdeijarige inge zetenen is buitengesloten dat elk burger gelijk recht heeft en dus door zijne stem invloed moet kunnen uit oefenen op de regeering des lands, spreekt als hare overtuiging uit, dat de dadelijke invoering van algemeen stemrecht in 's lands belang is, en dat allen die het tegenhouden eene onderdrukking bestendigen tegen het belang van het algemeen.» Op voorstel van den heer Bos wordt besloten de motie per telegraaf ter kennis te brengen van de Voor zitters der Eerste en der Tweede Kamer. Drie leden van het bureau werden in commissie benoemd om het telegram naar het hoofdkantoor te brengeude heer Heldt verzocht, op grond van dringende familie omstandigheden, van die taak ver schoond te blijven. Men besloot in optocht de commissie te begeleiden. Aldus werd gedaan, en in goede orde trok men, te midden der Zon dagsdruk te, door de hoofdstraten. Toen de commissie bet telegraafkan toor binnenging, en ook toen zij van daar terugkwam, werd eenige malen «hoera! leve het algemeen stemrecht!» enz. geroepen. Daarna ging de me nigte geleidelijk uiteen. De politie gaf zich eenige moeite om voor het postkantoor den open baren weg vrij te houden, doch be moeide zich overigens wijselijk niet met de zaak. Een van de leiders klopte een agent vertrouwelijk op den schouder met de woorden«Ga jij maar naar huis, er valt voor jullie hier niets te doen, hoor!» De be waarder der openbare orde scheen dat volkomen met hem eens te wezen. -De Zeer-eerw. heer O. A. Spit sen, pastoor te Zwolle, heeft op de najaarsvergadering der Vereeniging voor Overijselsch Recht en Geschie denis mededeeling' gedaan van een door hem onder de eigendommen der R. K. gemeente te Deventer gevonden handschrift, dat in bruik leen is afgestaan aan het aartsbis schoppelijk museum te Utrecht. Het is de oudst bekende autograaf vau Thomas a Ivempis, 'geschreven in 1399, toen hij te Deventer sckola- rius van het Florentiushuis was. In het Maandll. v. d. Ver. t. d. Kwakzalverij, leest men: Voor 't eerst hebben wij dezer dagen gezien, dat de fabrikant van Zwitzersche pillen begonnen is, de attesten met bekende namen, die hij op allerlei wijzen in Duitsckland heeft weten bijeen te krijgen, ook in Ne derland bekend te maken. Gaat hij daarmede voort, dan zul len wij weldra in de gelegenheid zijn, het voor onze hoogleeraren diep vernederende schouwspel te ontwaren, dat een hunner collega's prof. Hertz te Amsterdam, zich in dienst heeft gesteld van een der onbeschaamdste kwakzalvers van den teg-enwoordigen tijd, want, zoo als wij in no. 8 van 't Maandblad reeds hebben medegedeeld, is toch door dezen ook een getuigschrift afgegeven. ^Tegenover zulk een feit komt ons in herinnering, wat wij onlangs ergens hebben gelezen, dat bij be noemingen, ook voor 'tï-Iooger On derwijs, de Reg-eering', behalve op bekwaamheid, zou behooren toe te zien op karakter. beukenoten rijpten, had hij, evenals andere knapen, in 't struikgewas ha zelnoten gezocht, en wilde juist met rijken buit beladen naar zijne moe der terugkeeren, toen hij van de kant van liet heerenhuis, twee lie den te paard naar hem toe zag- ko men. Daar alles wat aldaar voor viel in het dorp uitvoerig werd be sproken, wist hij reeds dat de lieden van dat huis bezoek hadden en de jongste zuster van vrouwe Ilse, zich voor de eerste maal in Heinrode bevond. Vóór dat zulk een kind eenigzins te paard vertrouwd was, viel aan geen rijden te denkenen het was daarom dat liet jeugdige meisje zich met veel lust iu de nieuwe kunst oefende. Toen de beide gestalten te paard naderden, bemerkte de knaap, dat het wezenlijk de jonge zuster van de vrouw des landheers was, die aan de zijde van haar volwassen broeder, den jongen heer Ivrodo van Wij betwijfelen niet of de handel wijze van den Amsterdamschen hoogleeraar vindt bij al de Neder landsche geneeskundigen algemeen afkeuring, maar toch hadden wij daarvan in 't openbaar, b. v. door een der organen der medische we reld, wel eenig bewijs willen zien. Dat het feit aan de aandacht ontsnapt zou wezen, is moeielijk te gelooven, als men in aanmerking neemt dat van verschillende zijden ons er op is gewezen, terwijl van eene o vereenkomstige handeling door den Duitschen Frerichs e. a. ge pleegd, wel melding is gemaakt en bovendien ons bovenbedoeld artikel, door overneming in een veelgelezen dagblad, in wijden kring is bekend geworden. (HBl.) Onderstaand adres is door de vereeniging van kleinhandel in ster ken drank, te Rotterdam, aan de ministers van Justitie en Binnen- laudsche Zaken verzonden Aan Himie Exccllenliën de mi nisters van justitie en hin- nenlandscke zaken. Geven met verschuldigden eerbied te kennen Ondergeteekenden, allen drank- verkoopers beneden de twee liter, of daarbij belanghebbenden, en voor den verkoop van sterken drank in het algemeen gepatenteerden. 1. Dat zij, die door hunne zware patentplichten reeds zeer gedrukt zijn in hunne affaire, eerbiedig te kennen geven, dat hun het gemeen schappelijk recht, toegestaan aan alle Nederlanders in den meest wet tigen zin worde toebedeeld, door na melijk de betaling der vergunnings- penningen te doen staken, of de schatting voor het vergunningsrecht gelijdelijk te doen werken over het gansche land en voor het verkrij gen van dat minimum van f 10 per honderd, bedoeld bij art. 6 der drank wet. 2. Het recht van vergunning uit sluitend te doen werken in liet be lang- van den verzoeker of huurder, zoodat de huurder of houder der vergunning persoonlijk is en blijft eigenaar van het bovenbedoeld recht. 3. Een scherp toezicht te doen uitoefenen op die huizen, waar door verkoop van slechten drank de bedoeling der drankwet g-eheel wordt over het hoofd gezien en de eerlijke verkooper wordt benadeeld in zijn ordelijk bedrijf, door niet het hoofd te kunnen bieden aan oneerlijke concurrenten in bovenbedoelde loca- liteiten. Redenen waarom requestranten, gesteund door de Grondwet, ver trouwende op den rechtvaardig heidszin van de Nederlandsche re geering, Uwe Excellentiën eerbiedig verzoeken, de noodige stappen te willen doen, die kunnen strekken tot een groot deel der Nederland sche neringdoenden te ontheffen van een drukkende last, die reeds menig huisgezin in droevige omstandighe den heeft gebracht, en ten hoogste ongunstig- werkt op de fabricage van een echt Nederlandsch product, dat niet alleen duizenden in den lande levensonderhoud verschaft, maar ook tot de verste gewesten wordt geëxploiteerd. 't Welk doende enz. Rotterdam. Eergisteren na middag omstreeks 4 uur is het praamsckip Het goed vertrouwen, bevaren door den schipper Willem ICrodenburg, een rijtoer door het woud maakte. De bewoners van Heinrode waren aan geene al te ruwe behandeling van den kant der bewoners van het heerenhuis ge wend anders zou de knaap zich dadelijk uit de voeten gemaakt, en zich iu het kreupelhout hebben ver scholen. Nu echter bleef hij aan de zijde van den weg staan en keek opmerkzaam naar de naderende ge stalten. De kinderen van het dorp had den meest allen lichtblond haar, en bij de volwassenen ging de lichte kleur meestal in een ietwat don kerder over, maar nooit had de knaap tot dusverre zulk eene buitenge wone haarkleur gezien, als die van de kleine zuster van vrouwe Ilse van Krodenburg. (Wordt vervolg dj

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2