mm ie» i „GROEFWANG". Oplage 10000 Ex. Maandag- 12 November 1883. No. 107. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. DruMters^Uitgeyers: BQMANS CoM te Haarlem* A.DVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag IS uur. Hoofdagenten voor bet Buitenland: Compagnie Generale de Publicité Etrangèro G. L. DAUBE Co, JOHn. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Faubourg Montmartrc. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.16, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20* 7.30,8.30,9.50,11.—. WXNTEKDIENST. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10,10.20*, 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35,5.10,6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. He vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. 7.55, 10.15, 11.38, 4.59, 8.3. M. 1.33, Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Gericht aan onze lezers. TAj die sich nog in den loop van dit jaar abon- nceren, ontvangen als premie le. den boeienden SS oman lie Vloek des Vaders. 2e. Ven praehfigen in vier Meuren gedrukten wanti kalender. ALGEMEEN OVERZICHT. Het aangekondigde wetsvoorstel, waarbij de Fransche regeering een nieuw krediet van negen millioen francs vraagt, ten behoeve der Ton kin-expeditie, is bij de kamers inge diend en daarmede de aanleiding gegeven tot eene herhaling der wei nig opwekkende discussiën, die voor een paar weken, gedurende twee volle dagen, de aandacht der volks vertegenwoordigers vorderden. Het lijdt toch geen twijfel of de radicalen zullen nogmaals beproeven der re- geering* afbreuk ce doen, en mis schien gelukt het hun, na de jongste onthullingen van den Chineeschen gezant, een grooter stemmental voor eene motie van afkeuring te winnen. Immers, niet weinigen zijn er, die het den minister hoogst kwalijk nemen, dat hij te zijner verdediging gebruik maakt van eene dépêche, welker inhoud, zooals hij wist, of ten minste weten kon, niet overeen komstig de waarheid was. De ver klaringen, die de officieuse pers ter verontschuldiging van dit feit bij brengt, achten zij te naïf om eenig gewicht in de schaal te leggen, en het is daarom dan ook, dat zij deze handelwijze blijven beschouwen als een geringschatting van de achting aan de kamer verschuldigd. Blijkens FEUILLETON. (Een roman uit den achtsten eeuw.) UIT IIET HOOGDUITSCH VAJI ADOLF GLASER. 5) Toen de morgendienst was geëin digd, gebruikte men een eenvoudig ontbijt, en daarna werd de arbeid aangevangen. Groefvvang vernam op dien dag- eene menigte dingen, waar van hij vroeger nooit iets had ge weten. Van alles scheen hem echter een boek, dat broed- Anselmus opensloeg en waarin ie jougeling eene menigte teekens aanschouwde, die hij in den beginne maar niet wist waarvoor hij ze zou houden, het merkwaardigste toe. Hij begreep echter vrij vlug, dat de samenvoe ging van die teekens, woorden en latere berichten van het oorlogs terrein, is niet de eigentlijke vesting Bac-Ninh maar wel eene versterking, die van de verdedigingswerken om deze stad den sleutel uitmaakt, bij verrassing genomen. Een twintigtal soldaten onder aanvoering van slechts een enkel officier drong haar binnen zonder op eenigen tegenstand te stuiten, en toen zij eenmaal zich er geves tigd hadden, bleven zij haar bezetten en men gelooft, dat zij bij het her vatten der eigenlijke operatiën, van onberekenbaar nut zal kunnen zijn. De Fransche minister Waldeck Rousseau die dezer dagen bij gele genheid van een feestmaal, de alge meene politiek van het kabinet waarvan hij lid uitmaakt, besprak, wierp ook een terugblik op de onder scheidene aanvallen, waaraan de regeering in den laatsten tijd van de zijde der radikalen blootstond. Hij achtte de houding dier heeren verderfelijk voor de rust en de ge leidelijke ontwikkeling des lands daar zij kunstmatig eene agitatie in het leven houdt, die noodlottig kan worden. Toch zou men zich vergissen, zoo ging hij een weing ondeugend voort, indien men meende dat men de gezindheid der aanval lers moest afmeten, naar de heftig heidhunner beschuldigingen. Geens zins; dezelfde heeren, die voor een uur geleden het ministerie zochten te verpletteren, naderen in de pauze de beschuldigden omden een of anderen gunsteling in de welwil lende aandacht van den minister bij het begeven van eene landsbetrek king, aan te bevelen. Het behoeft zeker niet gezegd te worden, dat (He woorden eene groote mate van hilariteit opwekten, terwijl zij den radicalen als een donderslag in de ooren klonken. Zou het eciuer niet zinnen voorstelde; en de zaak kwam hem lang zoo moeielijk niet voor, als zij later menigeen in het dorp toescheen, daar sommigen volstrekt niet konden begrijpen, hoe het mo gelijk was, dat het geschrevene iets zeide. Velen hielden het voor tooverij, en de vijanden der christelijke broe ders vonden juist in die kennis van letterteekens eene zware beschul diging; en zoo werd iets, dat der menschheid het meest tot eer had gestrekt, dezen goeden menschen ten verderve. Hoe de tijd voor den jongeling ten einde spoedde, wist hij niet. Des namiddags gingen vier der broeders naar de verschillende dor pen en de anderen bleven thuis aan hunnen arbeid. Onderweg vertelde broeder Anselmus, dat zij in het land waren gezonden, om de leer des heils te verspreiden. Op Groefwangs vragen, waarvan in alle parlementen zoo gaan, vraagt zeker menigeen. President Grévy is een weinig ongesteld, doch zijne ziekte is niet van dien aard, dat zij bezorgdheid wekt, of hem zelfs verhinderd aan den arbeid zijner ministers deel te nemen. De hooge leeftijd van den Duit- schen keizer belet dezen vorst na tuurlijk om, zooals het onder ge kroonde hoofden gewoonte is, het bezoek van den koning van Spanje te Madrid met een tegenbezoek te beantwoorden. Het is daarom dat de kroonprins in deze de taak van zijnen vader op zich zal nemen, en daartoe van uit Napels, in het begin der volgenden week waarschijnlijk naar Spanje zal oversteken. Eene drietal Duitsche oorlogsbo dems zal het jacht, waarop de prins den overtocht denkt te doen, bege leiden. Zou dit voor de Parijsche heethoofden nog niet eens eene goede gelegenheid zijn, tot het maken van een kabaal, dat zij eene anti-Prui sische manifestatie gelieven te noe men? Ook de Oostenrijksche regee ring is weer aan het onderhandelen met die van Italië over het reeds lang uitgestelde tegenbezoek van keizer Frans Josef, aan koning Hum- bert. Zooals men weet eischte oor spronkelijk de laatstgenoemde, dat Rome als de plaats der samenkomst zou aangewezen worden, doch hier tegen bestond hij de Oostenrijksche keizer nog al eenig bezwaar, omdat het hem dan moeielijk zou vallen als hoofd eener Katholieke mogend heid, Z. H. den Paus voorbij te gaan. Nu evenwel schijnt men het over deze zaak eens te zijn, althans van verschillende zijden wordt be- sommige zeer kinderachtig waren, zeide hij, dat alle aanhang'ers der christelijke leer er toe verplicht waren, die zooveel in hun vermo gen was, uit te breiden; wat nu echter hem en zijne medgezelden in deze landstreek had gebracht, zou hij hem later mededeelen, wanneer hij hem beter zou kunnen begrijpen. Toen zij in het dorp aankwamen, werd de jonge Sakser omringd en ondervraagd, naar hetgeen hij zooal had gezien en ondervonden; en of schoon hij bemerkte, dat de menschen geheel andere dingen verwacht had den te hooren, zoo waren er even wel ook enkelen die besloten, toch ook die merkwaardige nederzetting der priesters te gaan bezichtigden. Het duurde niet lang of er vond een geregeld verkeer plaats, tusschen de omliggende dorpen en de stich ting der christelijke broeders. Daar Groefwang's vader sedert lang was gestorven, kreeg hij zonder veel richt, dat de ontmoeting der beide vorsten te Napels zou plaats hebben. Voorloopig is de dag nog niet vast gesteld, zoodat het nog zoo onmo gelijk niet is, dat de geheele zaak nog op de lange baan geschoven wordt. De aardigheid is er dan trouwens door de langdurige onderhandelingen reeds af. De ongeregeldheden in Servië schijnen voornamelijk te wijten te zijn, aan de uitvoering van een vroe ger genomen besluit, waarbij de ont wapening der burgermacht gelast werd. In den tijd, toen dit rijk nog geen vast leger bezat, was ieder bur ger soldaat, en ontving alzoo van de regeering de wapenen, waarmede hij in tijd van nood de veiligheid van land en stad moest verdedigen. Nu die wa, enen opgeëischt worden, en de beambten zoo hier en daar niet altijd met de noodige bezadigdheid en kalmte hunne opdracht daarom trent vervullen, heeft de ontevreden heid der bevolking haar toppunt bereikt, en is het op sommige plaatsen tot daden van openlijk verzet ge komen. De regeering neemt krach tige maatregelen om de beweging te onderdrukken, doch juist het be zit der opgevorderde wapenen, stelt de bevolking in staat haar vermeend recht met kracht te handhaven. De radikale partij, die voornamelijk van het gebeurde de schuld draagt, stelt natuurlijk het ministerie in het onge lijk, en geeft de regeering de raad, aan de eischen der ontevredenen toe te geven, eu de bevolking in het rustig bezit te laten van de wapenen, waarmede zij in vroegeren tijd, de vrijheid van den staat heeft verde digd. Voor het nieuw te vormen leger, zoo zeggen hare dagbladen, zou dan zonder groot bezwaar voor de financiën des rijks eene geheel moeite van zijne moeder de toe stemming, om zich geheel bij broe der Anselmus aan te sluiten, en later zelfs voor goed in het broeder huis te gaan. Nadat de verschijning der broeders niet meer dat opzien verwekte, be gonnen zij verder aan hunne plan nen gevolg te geven. Zij stonden hunne aanhangers toe, op een be paalden dag tot hun te komen en hunne godsdienstoefeningen bij te wonen. Wat hun echter het meest aan 't hart? lag, was de formeele opname in hun ^ond, en daar waar hunne leer ing< g vond, riepen zij de menschen op tot den doop. Niemand zou gelooven, welke dwaze meeningen al spoedig door de menschen werden geuit, en hoe weinige er in staat waren om ook aelfs de eenvoudigste beginselen van het geloof te begrijpen. In de ge heele landstreek was er ook geen nieuwe bewapeningaangeschaftkun- nen worden. Intusschen is op som mige plaatsen, de staat vati beleg afgekondigd, en verwacht men wel dra eene botsing tusschen de ge regelde troepen en de opstandelingen. Op den koning moet het geheele voorval een uiterst pijnlijken indruk gemaakt hebben, doch ook hij is van oordeel, dat men geene schrede achterwaarts moet zetten, maar in tegendeel tot krachtige maatregelen zijne toevlucht moet nemen. Uit Rusland komt weder eens het bericht, dat de politie eeu aantal arrestatiën heeft gedaan, daar zij eene uitgebreide nihilistische samen zwering op het spoor gekomen was. Het hoofd van het komplot moei: wederom eene vrouw, Vera Philip- pova geheeten, zijn, en met haar zijn een veertigtal officiereu ia hech tenis genomen. Dat klinkt geheel anders, als het bericht dat wij voor enkele dagen plaatsten, waarin werd beweerd, dat de partij der ontevre denen besloten had, voorloopig van alle verdere daden van geweld af te zien, ten einde eene vreedzame om wenteling voor te bereiden. Het is evenwel een onrustbarend ver schijnsel, dat in het leger het ni hilisme zooveel aanhangers telt. Komt het eenmaal tot eene uitbars ting, dan kan den Czaar zich op de trouw zijner soldaten al zeer weinig verlaten. Het hoofd der Spaansclie repu blikeinen Ruiz Zorilla, die in het buitenland vertoeft, is door den krijgsraad, belast met de behande ling der jongste soldatenoproertjes, opgeroepen, om zich over zijne da den te verantwoorden. Dat 'hij aan die oproeping geen gevolg zal ge- enkele, behalve Groefwang, die in het minst bevroedde, hoe de onster felijkheid der ziel verstaan moest worden. De meesten meendeu, dat de doode lichamen weder levend wer den; en daar de christelijke broeders er ook op aandrongen, dat de doo- den niet zouden worden verbrand, maar begraven moesten worden, zoo waren de bijgeloovigen overtuigd, dat de lijken na eenigen tijd uit het graf komen en weder voortleven zouden. Het was zeer natuurlijk, dat de verschijning der christelijke priesters ook op het heerenhuis niet onbemerkt; bleef, maar in den eersten tijd kon niemand te weten komen, hoe men er daar over dacht. Er waren even wel bewijzen genoeg, dat zij nauw keurig bespied werden; maar keer Hein o was het nog niet eeu», hoe hij zich tegenover hen zou gedra gen. Wel was het, zoover menscken- geheugen reikte, bekend, dat de vrouwen van de Ileiuroder burcht

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1