BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. gouden medaille toegekend. Behalve vele andere belooningen van dezelfde Maatschappij, is het thans de vierde gouden medaille, welke de heer De Vries voor zijn hulp onder soort gelijke omstandigheden heeft ver worven. De drie waggons vee, die aan het station Cranenburg stonden en noch naar Nederland noch naar Prui sen mochten, zijn Donderdag over Bokstel naar Belgie overgebracht. Tessel. Voor de Tesselsche zeedijken heeft men steeds het mate rieel, benoodigd voor de beglooiing, van elders moeten aanvoeren. Thans heeft men ontdekt, dat op het eiland zelf, een uitstekend materieel aan wezig' is. In een breeden heuvel op het eiland, «deHoogeberg» geheeten, zijn massa's stcenen ontdekt, waar van sommige een gewicht van meer dan 7000 kilo hebben. Voor reke ning van de firma Koning Co. worden de steenen uit den heuvel gegraven en tegen f 14 per last aan de dijksbesturen geleverd. 's-Hage. Gisteren is een bij zonder fraaie tentoonstelling van najaarsbloemen geopend vanwege de Ilaagsehe Tuinbouwvereeniging. Het hoofdbestanddeel der inzendin gen bestaat uit Chrysanthemums, waarvoor G. Van Kuylc te Utrecht, W. C. Van der Laan en J. P. Van der Laan in Den Haag, de meeste onderscheidingen hebben bekomen, voor andere planten J. W. Van Rijswijk Zoon. De Burgemeester, die de opening bijwoonde, gaf als overtuiging' te kennen, dat de tuin bouw ui den Haag eene schoone toekomst te gemoet gaat, nu hij in de laatste jaren een grooter vlucht had genomen. De heer R. C. Affnrtit te Watergraafsmeer, werd wegens zijn verdiensten als redacteur van Sempervirens tot eerelid benoemd. Scheveningen. Nog altijd klagen de schippers over de wille keur der Engelsche confraters, die hunne netten afhakken. De schuit van den reeder Jacob den Duik verloor op die wijze 26 netten met toebehooren; die van P. Knoester 24 enz. Het wordt tijd dat aan zulke handelingen een einde ge maakt worde. Stompwijk. De landbouwer Dorus Bohemen, die gisteren ochtend van hier naar Leiden reed, had het ongeluk met rijtuig en paard een jong beest in de Stompwijksche vaart te vallen. Zekere Jacobus I-lage sprong' den man na, bracht hem op het droge, doch men vreest voor Bohemens leven. Wel werd dadelijk geneeskundige hulp ver leend, doch de ongelukkige, die in het water onder zijn paard was ge raakt, was zóó gewond dat ook deze hulp weinig zal baten. De vader van Bohemen bevond zich mede in bet rijtuig, maar sprong er nog bijtijds uit. Zaltbommel. In plaats van den heer Franken, die ^ene betrek king kreeg bij de Engelsche gas maatschappij te Amsterdam, is tot directeur der gasfabriek b .moemd de heer Gezelle, thans als zoodanig te Schagen werkzaam. Zevenhuizen. Twee dienst meiden alhier (Groningen!geraakten Zondagavond, misleid door duister nis, in eene diepe en breedc .-.loot. Eene er van was zoo gelukkig met veel inspanning den wal te bereiken en op het droge te komen. Zij kon echter hare vriendin niet redden en liep daarom spoedig heen 'öm hulp te halen. Toen deze kwam op dagen, was het reeds te laat, Men vond de ongelukkige in de modder gestikt. Wadenooien. Op het riviertje de Linge, hier anders zoo stil, heersen t in de laatste weken eenige bedrij vigheid. De suikerbieten, waarvan de opbrengst dit jaar buitengewoon groot is, worden bier in massa's aangevoerd en in schuiten naar de suikerfabriek te Geldermalsen ver voerd. Voor de arbeiders, die met dit werk enkele stuivers per dag meer verdienen dan met andere werkzaamheden, is die drukte nog'al voordeelig, doch zeker minder ge- weascht voor hunne kinderen, hierbij behulpzaam, en die daardoor nog langer aan de school worden ont trokken. Door het gunstige weer in de laatste weken hebben de land bouwers hunne akkers beter kunnen bewerken dan in de 2 of 3 vorige jaren: ten deele is het voorzeker ook daaraan te danken, dat de uit gezaaide tarwe en het koolzaad zoo uitstekend te velde staan. Breda. Twee Duitsche echt paren zijn in hechtenis genomen, die alhier als kunstenmakers op de ker mis kwamen, onder beschuldiging- van te Boxtel eene broek te hebben ontvreemd. Bij het onderzoek bleek echter, dat -alieen de vrouwen daar aan schuldig' waren, die dan ook naar Den Bosch zijn opgezonden, terwijl de mannen over de grenzen zijn gebracht. De scheiding dezer arme familie, waarvan eene der vrouwen eerst twintig jaren telt en een kind van drie maanden met zich voert, moet nogal tot een aandoenlijk tooneel aanleiding hebben gegeven. De schamelijke kleeding van den man der zooeven g-enoemde vrouw heeft haar, volgens hare verklaring, alleen er toe gebracht, zich het be wuste kleedingstuk toe te eig'enen. Venloo. De arbeider Theod. Timmermans aan het staatsspoor alhier, had heden het ongeluk tus- schen de buffers van eenrangeeren- den trein te geraken, waardoor hij zeer zwaar gekwest naar het R. K. hospitaal is overgebracht. De onge lukkige is Dinsdag' jl. i» het hu welijk getreden en deed gisteren voor het eerst weder zijn dienst. Franeker. Eene curieuse ver kiezing. Bij de verkiezing' van twee leden voor de Kamer van koop handel en fabriéken,gevestigd alhier, werd te Sexbierum slechts één briefje ingeleverd, bevattende de namen der aftredende leden, die alzoo met ééne stem herkozen werden. Terwispel. Eene door den predikant alhier gehouden collecte ten behoeve van de arme Hervormde gemeente te Appelscha bracht 80 centen op. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. In de zitting van de Tweede Ka mer, bestemd tot hervatting van de werkzaamheden, werd medegedeeld, dat is ingekomen een telegram van J. Weelink, H. Gerhardt en J. C. Siehenlist, houdende mededeeling, namens de vergadering op den 4den dezer bijeengekomen in het lokaal der Vrije Gemeente te Amsterdam, van eene door haar aangenomen motie, betreffende de invoering van het algemeen stemrecht. Dit telegram werd voor kennis geving aangenomen. ven, behoeft zeker niet eens aan gestipt te worden. Intusschen blijkt uit dit feit ten duidelijkste, dat de krijgsraad in geenen deele de verzoenende poli tiek van het nieuwe ministerie is toegedaan. Haarlem, 10 Nov. '83. Gisterennamiddag is door de politie alhier aangehouden en naar het Huis van Arrest overgebracht, de beruchte dief Paulus Selraat, die door middel van insluiping een zilveren horloge had ontvreemd in eene arbeiders woning te Haarlemmermeer. Hij is vroeger meer dan 12 malen weg'ens diefstal veroordeeld. Ter uitvoering der bepalingen ran de op 3 Nov. 1881 te Bern ge-1 sloten internationale overeenkomst tot wering' van de druiüuis (Phyl loxera), waartoe Nederland zich door zijne toetreding tot die overeenkomst verbonden heeft, moeten eenige voor schriften worden gegeven. Die voorschriften betreffen het houden van toezicht door de Regee- ring op de boomkweekerijen, tuinen en alle inrichtingen, welke met het buitenland handel drijven in de boo- men, planten, gewassen en voort brengselen van land- en tuinbouw; het stellen van voorschriften ten op zichte van de wijze van vervoeren verpakking dier voorwerpen, en het toezicht op den in- en doorvoer van planten, gewassen enz., uit andere rijken afkomstig. Die voorschriften zullen het best bij koninklijk besluit kunnen wor den gegeven. Het tegenwoordig ontwerp van wet heeft ten doe-1 daartoe de noodige machtiging te verleenen. (H. bl.) Gelijk men weet, heeft de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Vereeniging tot de deputatie uit Pretoria een adres gericht. Daarop is door den heer Kriiger het vol gende geantwoord: «Veroorlooft mij, namens onze deputatie en het volk dat wij ver tegenwoordigen, uwe Vereeniging hartelijk te danken voor uwen wel komstgroet en de aanbieding van uwe zeer gewaardeerde hulp bij de werkzaamheden der deputatie in in Nederland, waarbij wij met vreug de opmerken, dat de belangstelling uwer Vereeniging, welke ons reeds zulke belangrijke diensten heeft be wezen, onverminderd blijft voort duren. «Niet voor de politieke quaestie alhier geregeld is, zullen wij D. V. naar Nederland kunnen overkomen; maar dan vertrouwen wij ook bij onze Hollandsche broeders hulp en steun te erlangen, even hartelijk en even algemeen als in verleden dagen; en niet het minst verwachten wij ondersteuning' met raad en daad van uwe Vereeniging. Wij zullen dan ook volgaarne alsdan in verdere on derhandelingen treden met mannen, die reeds getoond hebben, dat zij het wel meenen met ons land en volk.» De Maatschappij tot redding van Schijndooden en Drenkelingen, opgericht in 1867, heeft den heer E. J. De Vries, chirurgijn te Amster dam, voor het feit dat hij als ge neeskundige de levensgeesten van een schijndocde heeft opgewekt, de zicli somtijds de zieken aantrokken, en den meest verarmden lieden in het dorp, voeding of kleeding schon ken en daarom kon het niet uitblij ven, dat ook juist de aandacht der vrouwen op de nieuw aangekomen was gevestigd. Waarschijnlijk ech ter kregen zij van de heeren het bevel, zich zeer op een afstand te houden. Want wie de gezindheid van de mannen der Saksische stam kende, wist dadelijk dat de chris telijke broeders hun afkeer en ver- achtinginboezemden,daar zij in hunne oogen de werkzaamheden deden, die aan oude vrouwen toekwamen. Het bezoek uit Krodenburg was intusschen meermalen herhaald ge worden, en Groefwang had het aan komende, goudlokkige heerenkind somtijds van verre door het woud zien rijden. intusschen had hij een wezenlijk onweerstaanbaren aandrang om het schrijven te leereu hij zich ontdekt, en hij zag in den goeden Anselmus niet slechts den bode des heils, maar ook de bron van alle wetenschap. Natuurlijk was Groefwang de eerste geweest, die den doop had ontvan gen. Spoedig was de jongeling ia staat om zelf het evangelie te lezen, en nu kwam hij voor hem geheel wondervolle zaken te weten, er. dik wijls scheen hem het leven nietig toe, en slechts als voorbereiding tct. een leven hier namaals van waarde. Omtrent de leer der boetedoening, openbaarde broeder Anselnuis hem iets, dat hem in de hoogste mate verraste en inwendig lok7droefheid stemde. Het betrof zijne zending in deze landstreek. Hij vertelde dat hij in een ver verwijderd, schoon en rijk gezegend land htd geleefd en daar als priester ec-i zware zonde had begaan. Daarna had hij zich jaan den uitspraak zijner rechters I onderworpen, en tct boete een be- I devaart naar Rome gedaan, om den opper i bisschop en plaatsvervan ger G< Os zijn schuld te bekennen. Dat was bij zware overtredingen een voorgeschreven gebruik. Toen had de bisschop van Rome, hem en /es anderen, die eveneens zon daren waren, en een tocht naar Rome hadden moeten doen, uitge kozen om in de oerwouden van Ger manic, waar de leer des Christendoms nog niet was doorgedrongen, vijf jaar lang te vertoeven om met ijver en volharding het heidendom te be strijden. Keerden zij na. vijf jaar terug, zoo was hun hunne schuld vergeven, en indien zij in hunne pogingen waren geslaagd, mochten zij kiezen, hunne werkzaamheden in de plaatsen waar hunne leer ingang had g-e vonden, voor te zetten, ot in andere plaatsen weder opnieuw te beginnen. Vielen zij als slachtoffers van hun beroep, zoo hadden zij de kroon der martelaars en heiligen bij God verworven. LAATSTE BERICHTEN. KONSTANTINOPEL, 9 Nov. De verschillende documenten, met be trekking tot de invoering der tabaks regie, zijn gasteren uitgewisseld tus- schen de Rorte en den heer Devaux, als vertegenwoordiger van Europee- sche kapitalisten. WEENEN, 9 Nov. De begrootings- commissie der Delegatie van den Rijksraad hield gisteren eene bijeen komst, waarin de minister van bui- tenlandsche zaken verklaarde, dat de onlusten in Servië van plaatse lijken aard en door de maatregelen der Servische regeering reeds onder drukt zijn. ONDERWIJS. Naar men verneemt, heeft de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs te Amsterdum aan burgemeester en wethou ders liet voorstel gedaan, om in de pro gramma's voor de openbare middelbare scho len de oefeningen iu den wapenhaudcl als leervak op te nemen. LEGER EN VLOOT. Naar men verneemt, zal de officier-machi nist 2de klasse J. Gout, niet wegens onge schiktheid voor zijne betrekking, maar ten gevolge van ziekte den zeedienst verlaten, onder toekenniug van pensioen. RECHTSZAKEN. De huzaar d. M., van hot öereg. huzaren te 's Hage, die in de vorige maand een wachtmeester, die hein eene opmerking maakte, met. een mestsehop een slag tegen het hoofd gaf, zoodat de getroffene in liet, hospi taal moest, worden opgenomen, is door den krijgsraad aldaar veroordeeld tot eene gevan genisstraf van zes jaren, met vervallenver klaring van militairen stand. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 10 November. De prijzen der Aardappelen waren heden als volgt: Westlandschc Zand f a dito Klei f a Katwijker Zand f a Noordwijker Zand f a Hil- legommer dito f3.a 4.75, Sassenheimer dito f a Haarlemmer dito f a Geldersche Kralen f a dito Blauwe f2.25 a dito Jammen f a dito Meur f a dito Muisjes f a Miesche Hamburgers f a dito Jammen fl.80 a 2.dito Engel sche f 1.30 a 1.50, Zeeuwsche Makkeesehe Jammen fl.80 a 2.20, dito Spuische Jam men f 2.30 a 2.80, Pooters f 1.a 1.40, Blok- sche dito f a Pruisische Hambur gers f2.40 a Op Donderdag 29 Nov. komen in veiling bij de Ned. II.-M., ongeveer 11100 blokken Banka Tin, liggende te Amsterdam; 1.1000 bn. dito dito te Rotterdam; 5900 bn. Billi- ton Tin, liggende te Amsterdam en 800 bil. dito dito te Rotterdam. Koffie. Afgedaan zijn 443 bn., 305 bn. en 83 bn. Java W.-I. B. alhier gedopt, aan gevoerd per diverse schepen. Margarine. Verkocht werden 100 ticrc. Progress, uit de laatste veiling, tot f 90 v. c. en 10000 KG. Primis Wagenmann. Petroleum onveranderd. Tin. Billiton f541», termijn f55, Banka £56%. Tarwe zonder noteering, op levering najaar onveranderd, voorjaar fl lager, Nov. f243, Maart f255. Rogge bij gerijven als voren; per 2100 KG. a. c. z. k. Taganrog f 16, 163. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op le vering lager, Maart f165, 164, Mei f166, 165. Noteering van Menne Thole. Koolzaad op 800 KG. Olie zonder handel. Raapolie vast; vliegend per 100KG. f38, Mei f271.,, 37, 37%. Lijnolie willigvliegend per 100 KG. f203 21, Dec. f 20J s, JanMei f 213MaartMei f213 21%, 21%, Juni Aug. f221.,, 22'., Scpt.Dec. 1S84 f223 4. Heruiepolie vliegend fper 100 kg. Raapkoeken f100 a 110 per 1040 stuks. Lijnkoeken f10 a 13.50 per 104 stuks, Schiedam, 9 Nov. Moutwijn f 12.75, Jene ver f 19.25, Ainst. Proef f20.25. Spoeling f 1.70, idem door de Sehicdamsehe Spoeling- Vereeniging fl.50. Zwolle, 9 Nov. Boter. Prima le soort f30.a f32. -, afwijkende f 28.a f 29. tweede soort f22.50 a f24.—. Deze mededeeling had op den jongen Sakser een zeer diepen indruk gemaakt en hem zeer bedroefd, want hij kon zich maar niet begrijpen voor welke soort van misdaad broe der Anselmus thans boete deed. Daar deze zicb niet nader verklaarde, zoo kon hij er verder zelf ook niet over nadenken en besloot hij, ook niet verder naar den oorzaak te vorsclien, die Anselmus in zijn geboorteland had gebracht, maar zich slechts in diens tegenwoordigheid te verheu gen. Daarentegen had hij nu veel stof tot vragen over allerlei onderwer pen, en steeds was de goede Ansel mus bereid, om hem van de landen die hij had gezien en van hunne bewoners en dier zeden te vertellen. ITij sprak over zijn land, waar eer tijds de Romeinen heersckten, en waar nog steeds de overblijfselen hunner bouwwerken waren te zien', j Daar trof men ontzaggelijke water- Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken TE HAARLEM. Zondag 11 November 1883. Gedachtenis van de Kerkhervorming der 16e eeuw. Collecte voor het Fonds voor geestelijke behoeften in al de kerken der Ned. Herv. Gemeente, behalve de Bakenesser Kerk. Groote Kerk. Voormiddag 10 ure Smeding. Namiddag 2 ure Brutel de la Rivière. 's Avonds 6 ure Hoog. Nieuwe Kerk. Voormidd. 10 ure, Barger. Jans Kerk. Voormidd. 10 ure, Moltzer. Maandag Avond 6 ure Smeding. Catechisatie over Hand. 24 2225 12. Woensdag Avond 6 ure Snethlage. Bakenesser Kerk. Voormidd. 10 ure, (voorkinderen) Bremer. Godsdienstonderwijzer. Waalsche Kerk. Voormidd. 10 ure, E. Bourlier, pasteur a la Maye. Collecte pour ^'evangelisation en France et pour la Soeiétc de Gust Adolplie. Luthersche Kerk. Viering van het Lutherjubilé. Zaterdag Avond 8 ure, Mees en Poolipun. Zondag Voormid. 10 ure, Poolman en Mees. 's Avond 7 ure, Mees en Poolman. Colleote, gedeeltelijk ten voordeel© der triist. Ad.-Voreeiiiging, De liederen, door Koor en Gemeente te zingen, moeten van te voren gehaald worden bij den Koster of de JCrven Doosjes. Vcreenigde Doopsgezinde Kerk. Voormiddag 10 ure, de Vries. Voórber. 's Avonds 6 ure de Lnnoy. Avondmaal. Remonstrantsche Kerk. Voormiddag 10 ure, Ticlemnn. Herdenking van Luther's geboortedag, met medewer king van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Weiss, ll.ervormings- preek. Christelijke Gereformeerde Gemeente. God. O. Gr. Voormiddag 10 ure. Kerk inwijding. 's Avonds 5 ure, Mulder. KI. Heiligl. Voormiddag 10 en 's Avonds 5 ure, Schotel. Donderdag Avond lialf 8 ure, Schotel. Lokaal in de Ridderstraat. Zondag Avond 5 ure. Vergaderingen met de leden der le en 2e afdeeling der Haarl. kiudor-zendingvereeniging Spreker; II, Bremer, Godsdienstonderwijzer. OnderwerpLuther. Bewaarschool Lokaal Oranjestraat. Dinsdag Avond 8 ure, Smeding. Bijbellezing. Lokaal Jongelings Vereeniging. Lange Anuastraat. Donderdag Avond 8 ure, Barger. Bijbcll. Lokaal der Baptisten, Parklaan. Vrijdag Avond 8 uur. Zaterdag Voorm. 10 ure Prediking. Bewaarschool Lokaal Annastraat. Apostolische gemeente. Evangelieverkon diging. Voorm. hall' 11 ure en 's Avonds 6 ure. OnderwerpOver de wederkomst des Heeren. Lok. voor Vergaderingentot Heil des volks. (Graviunosteeg No. 3.) Voormiddag 10 uur en 's Avonds 6 uur, Vergadering van Gedoopte Christenen. Toegang vrij. 's Middags van half 1 tot half 2 uur, Zondagschool. De catechisaties van Maandag middag zullen door Ds. Snethlage a, s. Maandag niet gehouden worden. BEVALLEN I 6 Nov. A. Snoeks, geb. Schirukies, d. 8. D. van Veen, geb. Olkeman, z. C. van Looij, geb. Pfaff, z. A, Mostertman geb. v. d. Sluijs, d. C. la Dulc, geb. Nagtegaal, z. A. van Velzcn, geb. Zaal, z. G. de Klerk, geb. Zoet, z. 9. J. A. van Wort, geb. dc Nijs, d. C. W. F. Stroo Cloeck, geb. Asscs, d. OVERLEDEN I V Nov. J. DaitiCii, 45 j., Asterstraat 8. J. Soeterinans, 01 j., Spniirnwouderstraf.* E. Tiejema, 49 j., Essen straat. 9. J. A. Ovcrmeijer, 25 j., cohtg. vanH. Steffens. Lange Lakenstraat. leidingen, badhuizen en meer der gelijke inrichtingen aan, waarvan enkele gedeeltelijk waren verwoest, of niet meer gebruikt werden. Daarentegen had de christentijd nieuwe godshuizen en paleizen doen ontstaan, waarvan echter Groefwang te vergeefs zich een beeld trachtte te vormen; daar de huizen in ITein- rode voor hem het merkwaardigste was, dat hij kende. De wapens en huiden in den burcht, het vlecht werk en het spinsel in de zalen der vrouwen, dan de woningen der dienstbaren, de paardenstallen en het plein waar de paarden rondlie pen, dat alles was voor hem het toppunt van pracht en rijkdom; even wel ontstond in hem, door hetgeen, broeder Anselmus er van vertelde, een brandende begeerte om al die vreemde heerlijkheden zelf te aan schouwen en zijn geest door eigen waarneming te verrijken. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2