BIX\E\LAXD. schien het verstandigst, de schreeu wers stil te laten begaan, en zich in het besef van eigen kracht en -waardigheid te houden, alsof het niets merktedoch wij kunnen het ons nest begrijpen, dat de herhaalde aanvallen, waaraan de verschillende regeeringspersonen in het land van de zijde der Fransche pers bloot staan, ook ten slotte den kalme het geduld doen verliezen, en menig oprecht vaderlander zijns ondanks naar de pen grijpt, om in een krach tig artikel een antwoord te geven op de taal van hem, die zich een zoo heftig en onverzoenlijk vüand toont. Jammer evenwel is het, dat zulk een antwoord soms den stem pel der geraaktheid draagt en het dikwijls woorden bevat, die beter niet geschreven waren, daar zij den licht geraakten tegenstander kwet sen, en hem de brandstoffen leveren voor het vuur van den volkshaat, dat hij bezig* is te stoken. Niet on aardig" gevonden is het motief het welk de Kol. Zlg. geeft voor de ver schillende verdragen, die Duitsch- land in den laatsten tijd gesloten heeft, of bezig is tot stand te bren gen. Duitschland, zoo beweert het, wil den vrede, doch om deze te be houden is het noodig een macht te scheppen, die het naar revanche hakende Frankrijk in bedwang houdt. Vandaar dat streven naar aaneen sluiting. Ter keuze liepen Donderdag' en Vrijdag te Parijs geruchten omtrent den ongunstigen loop, dien de expedi tie in Tonkin nam. Men verzekerde, dat de zwarte vlaggen op de troepen eene beslissende overwinning" had den behaald, dat de oorlog met China feitelijk was uitgebroken, en de Fransche oorlogsvloot Canton reeds gebombardeerd had. De re geering. wie van dit alles niets be kend was, haastte zich natuurlijk op de meest stellige wijze die ge ruchten te weerspreken, en deed zelfs een onderzoek instellen naar de bron, waaruit zij kwamen. Al heel spoedig was de persoon, die ze liad uitgestrooid, gevonden en gie- vangen genomen, en nu bleek het, dat hij alles op de brutaalste wijze had verzonnen. Intusschen vorde ren de onderhandelingen met China al bitter weinig. De Fransche re geering- kan er niet toe besluiten, de eischen, die Markies Tseng na mens de zijnen stelt, in te willigen; ja zelfs meent men met zekerheid te kunnen melden, dat besloten zou zijn, in het begin dezer week Son- Tay aan te vallen. Omtrent de com missie voor de kredietaanvrage ver neemt men nader, dat zij een men gelmoes is van personen, die over de kwestie geheel tegenovergestelde meeniugen hebben, zoodat het moeie- lijk is, na te gaan, hoe haar rap port zal zijn, gunstig of ongunstig". Over het algemeen evenwel ver trouwt men., dat de regeering ook deze keer de overwinning op hare tegenstanders zal behalen, en men haar de noodige gelden wel zal toestaan. De persoon, die te Parijs in hech tenis is genomen, omdat hij een aan slag tegen den president der repu bliek in den zin had, blijkt volgens de laatste berichten krankzinnig" te zijn. 't Is dan ook wel wat al te dwaas, iemand van het leven te be- rooven. die, zooals Grévy, een der onschadelijkste machthebbenden in den lande is. rengebied Heinrode, strekte zich uit van de oevers der Elbe tot aan den voet van het Hartzgebergte, en was daarom tot volksplanting zeer goed geschikt. Wel was er echter veel boschgrond en somtijds ging de weg langs groote moerassen, bij welke gelegenheid de rijknecht allerlei mededeelingen deed van koene rit ten door zulke gevaarlijke plaatsen; maar de boomen werden grooter en menigvuldiger al naarmate zij meer het gebergte naderden, dat steeds duidelijker zijne machtige kruinen in de nevelachtige verte omhoog stak. Zij hadden den geheelen dag gereden, en hadden slechts hier en daar enkele houthakkers of zeer arme lieden gezien, zooals men die in de wildernis overal vond. Slechts tegen den avond bemerkten zij, dat zij een bewoonde landstreek nader den. Voor de nacht inviel, hadden zij Krodenburg bereikt, waar zij door de bedienden goed ontvangen werden en hun een onderkomen werd verschaft. Groetwang's gids De memorie, door de Transvaal- sche deputatie bij de Engelsche regeering ingediend, maakte gisteren het onderwerp eener bespreking in den ministerraad uit. Hoe men daar over de zaken dacht, is nog niet uitgelekt. Intusschen zit de vreemd soortige vereen ig'ing tot bescher ming der inboorlingen niet stil, en heeft zij wederom eene uitvoerig'e memorie ingediend ter bestrijding* van het verweerschrift der deputatie tegende beschuldigingenwaaraau het Transvaalsche volk blootstaat.Daariu houdt de vereenig'ing vol, dat de arme zwartjes wel degelijk mis handeld worden. De Duitsclie Kroonprins is gis teren naar Italië vertrokken om van daar uit zijne reis naar Spanje voort te zetten. Koning Humbert heeft hem aangeboden te Genua zijn in trek te nemen in het koninklijk pa leis aldaar. Over die reis is in enkele Fransche dagbladen thans ook een woordje gesproken; JohnLemoiime betoogde in het Journal des Débals, dat de zaak werkelijk niet waard was, zoo de aandacht te trekken, al zij dit, in Duitschland doet. In geen geval, zoo meent hij, is er voor Frankrijk eenige reden zich daar over ongerust te maken, Eene poli tiek van onzijdigheid bij eenen mo- genlijken oorlog is te zeer in Span- je's welbegrepen belang, dan dat men in die reis iets meer zou be hoeven te zien dan eene eenvoudige beleefdheids visite, 't Is zeker voor de Franscken wel de wijste partij het aldus op te vatten. Andermaal verzekert men thans, dat er ernstige onderhandeling*en gevoerd worden, om in het begin van het volgende jaar eene samen komst, tnssclien den keizer van Oostenrijk, de koningen van Spanje, Italië en Servië, en den kroonprins van Duitschland mogelijk te maken. Frans Jozef zou er voor zijn, die bijeenkomst t,e Napels te hoaden, doch koning Humbert stelde Turin voer, waar eene tentoonstelling* van de voortbrengselen der Italiaansche nijverheid gehouden zal worden. Een definitief besluit, zoo verzekert de bron, waaruit het geheel bericht komt, is nog niet genomen. De Servische regeering* schijnt er over te denken, dat de jongste opstand minder het gevolg van eene plotseling opgekomen ontevreden heid, dan wel het uitvloeisel van eene lang beraamde samenzwering- is. Het is daarom dan ook, dat zij voor de toekomst nog geenszins ge rust is, en krachtige voorzorgsmaat regelen noodig blijft achten. Wel is alles op dit oogenblik tamelijk rus tig*. doch zij vermoedt, dat er nog meer broedt, en de leiders slechts op eene goede gelegenheid wachten om andermaal de va&n des oproers omhoog" te heffen. De personen, die bij de laatste gebeurtenissen gevan gen g*enomen zijn, blijven daarom ook in hechtenis en hunne zaak is aan eene bijzondere rechtbank ter onderzoek gegeven. In zake het geschil tusschen Ru- menië en Rusland hangende is men, zoo meldt men ons uit Sofia, tot eene schikking gekomen. Rusland heeft een deel van zijne eischen laten vallen en de Rumeensche regeering grooter zelfstandigheid toegekend. De minister van oorlog en hegeleider werd dadelijk bij den heeraangediend, op den eerste scheen men echter niet veel acht meer te slaan. Daar hij zijn evangelieboek niet uit de hand legde, zoo werd hij door de dienstknechten en, vrou wen van den hof met schuwe be wondering opgenomen, want zij had den liever een lans of een zwaard, dan een boek ui de handen van een jongen man g*ezien. Hij bekom merde er zich weinig om. Den vol genden morgen werd hem een kleine ruimte in een der dienaarswoningen, als een bijzondere verblijfplaats,aan gewezen en tot zijn grootste ver wondering trof hij daar alles aan, wat voor schvi i ven noodig was, zoo wel een tafel en stiften als perka mentbladen en Ueurstof. En daar nu de rijknecht den volgenden mor gen met de paarden naar Heinrode terugkeerde, bleef Groefwang bij de bedienden van den heer Krodo achter. Alhoewel het tegenwoordige Gos- zal door den vorst, onder goedkeu ring van den Czaar worden benoemd, doch kan door dezen ook zonder de toestemming van Rusland wor den ontslagen. Hij is verantwoor delijk aan de nationale vergadering voor zijn beheer. De Russische officieren blijven nog van deze jaren aan het Rumeensche leger verbonden, en zijn gehoorzaam heid aan de vorst en trouw aan de grondwet verschuldigd. Bovendien is er heslist, dat zoowel de minister als de officieren, zich hebben te ont houden aan elke inmenging in de hinnenlandsche politiek. Wederom is in Rusland en thans wel te Wilna een nummer van het welbekende nihilistische orgaan ver schenen, waarin wel wordt erkend, dat de gelederen dezer partij aan merkelijk gedund zijn, doch tevens wordt verzekerd, dat zij er nog geens zins aan denkt haar verzet tegen de bestaande toestanden op te g-even. Omtrent liet Egyptische leger, dat in Soudan onder generaal Hicks tegen den valsclien profeet strijdt, ko men steeds ongunstige berichten in. Zoo heet het nu weder dat het ge- heele corps door nederlagen en de sertie is vernietigd'. Men zal echter wel doen, eerst eene nadere beves tiging- hiervan af te wachten, voor men er onbepaald geloof aan slaat. In Oost-Rumelië heerscht onder de bevolking groote ontevredenheid tegen den Sultan. Bij gelegenheid der jongste godsdienstige feesten, heeft deze -de hoofden van onder scheidene godsdiensten hij zich aan tafel genoodigd, doch hij sloot den Bulgaarschen exarch uit. De afge vaardigden ter provinciale verga deringhebben zich de zaak aan getrokken, den gouverneur Alekto pacha gevraagd, zijne bemiddeling" tusschen den Sultan en den exarch te verleenen. Naar men verneemt, heeft deze laatste zich daartoe bereid ver klaard. Haarlem, 19 Nov. '83. Hedenmorgen omstreeks 10 ure is Johannes Schouten oud 34 jaren, werkman hij de Gemeentereiniging bij het rijden met een g'eladen wagen bespannen met een paard, van de Gravesteenenbrug, uitgegleden, on der den wagen g*eraakt, die over zijn hoofd is gereden, waardoor hevige bloedstorting en hersendruk- king ontstond. In eene naast bijzijnde tapperij gebracht, is hij een half uur daarna overleden. Hij laat eene weduwe en drie kinderen achter. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn tot her vatting der werkzaamheden bijeen geroepen tegen Donderdag 29 Nov., des avonds te 8 ure. Uit Breda is voor Indief 3615.81 aan de hoofdcommissie opgezon den. Daaronder is een bedrag van f 2060.451/2 begrepen als opbrengst van de fancy-fair, f 753.14 als op brengst eener opera-voorstelling door officieren, f 431.64 van eene. tooneel- voorstelling door onderofficieren, en f 196.98 als opbrengst eener collecte onder de cadetten der K, M. Academie. Een aantal eigenaren van koper-, lood-, zink- en ijzergieterijen hebben zich tot den Koning g-ewend lar in den Harz, eerst na den tijd waarin ons verhaal plaats vindt, door menschen, die in die landstreek bergwerken aanlegden, gesticht is geworden, zoo treft men daar nog zoovele overblijfselen uit de heiden wereld aan, dat men met gerustheid kan aannemen, dat daar vroeger eene nederzetting- heeft bestaan, die, evenals Heinrode, onder heerschappij' van een edelman, met. name Krodo, stond en aan wien ze haar naam ontleende. Wonderbaar is het verlangen dat de mensch naar zijn vaderland heeft. Alles wat Groefwang op den Kro denburg in het Hartzgebergte be leefde, hield steeds de herinnering aan zijn dierbaar Heinrode wakker. Wel waren zeden en gewoonten hier bijna geheel dezelfden als daar, en dit zal wel overal zoo zijn ge-1 weest waar Saksers woonden, en met weinig uitzondering ook daar, waar de naaste stamgenoten hunne woonsteden hadden, maar de natuur deed zich toch iets anders voor, met een adres, waarin zij Z. M. verzoeken, maatregelen te nemen ten einde «in verhouding tot de tegenwoordige buitenlandsche tarief- wetten, het Nederlandsche tarief van invoerrechten te doen wijzigen, en wel zoodanig dat bij den invoer hier te lande, alle producten van vreemde nijverheid evenzoo mogen belast worden als zulks met die van Nederland in de omliggende landen het geval is.» Haarlemmermeer.. In de ringvaart om deze gemeente nabij deBennebroekerweg (oostzijde) dreet lieden 17 November een schuitje, dat men reeds gister morgen aan de overzijde van de ringvaart had zien liggen, en door een stoomboot was losgeraakt, en waarop men, ook gister niets anders dan een hond had be merkt. Daar men sedert Donderdag mid dag" niets meer van de personen, die toen op dit schuitje waren, had be merkt, ging de persoon P. E. aan boord, opende het luikje van het zoogenaamde kajuitje eu vond daarin 2 lijken, manspersonen, in zittende houding-. Aan de voeten dierlijken stond een ijzeren pot met asch, klaar blijkelijk van verganen turfkolen, zoodat men met zekerheid mag- aan nemen dat beide personen door turf- kolendamp zijn gestikt; wie de on- gelnkkig-en zijn, is nog niet met zekerheid bekend, men vermoed in woners dezer gemeente. De burgemeester, spoedig ter plaatse aanwezig, liet beide lijken overbren gen naar liet lijkenhuisje op de al- gemeene begraafplaats aan het Hoofddorp. IJmuiden. Het stoomschip Condorvan Liverpool naar Amster dam, is gaperen morgen ongeveer te 3 uur op de Noodpier g-estrand. Het schip is geheel onder water. Van de equipage zijn twaalf man verdronken. Van de tien in het want g"evluchten zijn acht man g*ered door middel van den vuurpijltoe stel, terwijl twee man onderweg uit den zak zijn gevallen en verdronken. Het schip is weg; van de lading tracht men te bergen. Amsterdam. Van de scheeps werf der Koninklijke Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen is met goed g-evolg te water gelaten het stoomschip Oranje-Nassau, voor den koninklijken Westindischen mail dienst. De Amsterdamsche politie heeft de hand gelegd op zekeren v. R., die er sedert eenigen tijd zijn werk van maakte om argelooze personen, bij voorkeur vreemdeling-en, tot zich in liuis te lokken, en hen van hunne kostbaarheden te berooven. Zoo had hij dezer dagen nog van een Duitscher een horloge met ketting ontroofd. Hij is thans naar de cellulaire ge vangenis overgebracht. In de Van Svvindenstraat te Amsterdam werd dezer dagen eene vrouw, bekend onder den naam'van «dronkenLotje,» met de jeneverflesch naast zich, dood op bed gevonden. Naarden. De politie waar schuwt een ieder, vooral logement houders, teg*en zekere dame, zich noemende en in de nachtreg'isters latende inschrijven als de weduwe Wiesaar geb. Kuijke, naar gissing 40 jaren oud, gekleed in donker grijze japon, dito regenmantel, hoed met veer, vergezeld van een jonge tje van 5 en een meisje van lOjari- want het woud was woester en de meer nabij zijnde Blocksberg deed andere toestanden ontstaan. Of men echter al des winters in de sneeuw moeielijk zich een weg kon banen, of dat op andere tijden die streken waar men den gTond door uitroeiing- bewoonbaar had gemaakt en men- schenwoningen werden aangetrof fen, door het water zoo waren door weekt, dat ze onbeg'aanbaar waren en de huizen dikwijls ineen stort ten, aan dat alles was Groefwang reeds van kindsheid af g'ewoon. Ook hier vlogen de raven bij zwer men in de nabijheid der woningen rond en vervulden de lucht met hun gekras. Maar er waren in de nabij heid zijner nieuwe' woonplaats veel meer gevaarlijke roofdieren in de wouden, en de lieden, die gelijk overal den geheelen winter lui op hunne berenhuiden lagen uitgestrekt, werden vaak genoeg door angst- geschrei en woeste oploopen opge schrikt, om met strijdbijlen en spe ren tegen de roofdieren derwilder- gen leeftijd, opgevende te Arnhem woonachtig te zijn. Zij spreekt grof en is bijzonder sluw; laat zich het beste voorzetten, en weet zich zon der betaling uit de voeten te maken, om elders op nieuw haar geluk te beproeven. Maassluis. Het Engelsche stoomschip Zaterdagavond in ballast naar Bilbao vertrokken, is door stormweder teruggestormd en gister ochtend 8 uur even he noorden den Nieuwen Waterweg gestrand; de sleepboot Zierikzee vertrok met de reddingsboot van hier derwaarts. Schiedam. Ook het tweede slachtoffer, LI. Etman, van het on geluk-, voorgevallen in de branderij van de firma B. A. J. Wittkamph, is in het Roomsch-Katholieke Wees huis overleden. De zorgvuldige ver pleging, welke hij daar genoot, was niet in staat hem van de zware be komen brandwonden te doen her stellen. Utrecht. - Zaterdag ochtend is een van Amsterdam komende goe derentrein aan liet station van den Oosterspoorweg teg-en een g-oederen- waggon gereden, waardoor d& lo comotief uit het spoor geraakte en dé waggon beschadigd w Jrd. Vrijdagavond te half acht, juist toen de sneltrein van Arnhem komende het Rijuspoorstation te Utrecht moest binnenrijden, heeft zich een heer, eigenaar eener dis tilleerderij aldaar, van het perron op de rails laten vallen. Hij had reeds geruimen tijd op het perron heen en weer g'eloopen en was wel opgemerkt, doch door de beambten aangezien voor iemand, die een be kende van den te verwachten trein moest afhalen. Er is dan ook geen twijfel of de daad is met voorbe dachten rade geschied. Toen de per soon op de rails lag, schoot een werkman toe om hem weg te sleu ren, maar 't was te laat en voor de oogen van honderden toeschou wers werd het lichaan van den on gelukkige door de bezems voor aan de locomotief eerst nog terzijde ge worpen, zoodat het bovenlijf tusschen de rails en het perron kwam, maar de boenen bleven op de rails en werden door de wielen van het ge vaarte afgereden. Aan stoppen was geen denken geweest, de machinist was reeds remmende, toen de onge lukkige zich op de rails wierp. Alles geschiedde in enkele secon den. Het verminkte lichaam werd naar het stedelijk ziekenhuis ge bracht; onderweg was de ongeluk kige echter reeds aan de gevolgen overleden. Men kent de oorzaak van deze treurige daad nog niet. Breda. Als eene bijzon derheid wordt medegedeeld, dat een bejaarde, dienstbode, Martha Gobel, is gestorven, die zestig ach tereenvolgende jaren hij den heer G. Van Alphen en familie aldaar had gediend. Al de leden dier familie geleidden de trouwe vrouw graf waarts. Schouwen. Volgens sein van den vuurtoren is het stoomschip Burgemeester de Waelvan Dantzig naar Rotterdam bestemd en te Ant werpen thuis hehoorende, gestrand, en vermoedelijk zit er nog een schip aan den grond. De reddingsboot uit Brouwershaven is daarheen ge zonden. Heinoo. Het is meer dan waarschijnlijk dat de heide mannen, die jl. Zondag den moord gepleegd hebben, over de Pruisische grenzen ontvlucht zijn. Zondag hebben zich twee vreemdelingen teVroomshoop nie, zooals wolven, heren en oer ossen den strijd te wagen. Zoo waren ook daar de kracht des arms eu de on verschrokkenheid de meest gewaar deerde eigenschappen, en het scheen werkelijk alsof in die landstreek de kiem van een hooger, geestelijk le ven door de leer des heils verkon digd, geen vruchtharen bodem vin den kon. Daar waar de mensch aanhoudend tegen de natuurkrach ten heeft te strijden, om aan den grond zijn onderhoud te ontwoeke ren en zich tegen verscheurende dieren te verdedigen, zoo konden zachtere gevoelens als die van het medelijden, bezwaarlijk ingang vin den en zonder dat, viel er aan ver spreiding van het christendom niet te denken. (Wordt vervolg dl)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2