Oplage 10000 Ex. Woensdag- 21 November 1883. No. 115. Sint Nicolaas. FEUILLETON. „GROEFWANG". ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel liet Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEDTE HOUTSTRAAT No. 9. Drakkers-Uitgeyers: BOMAKS Co., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor bet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co, JOH». F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Faubourg Montmartre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. S.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39», 11.56, 1.8, 2.39», 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDIENST. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50», 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20», 7.30,8.30,9.50,11.—. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12», 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43», 8.1, 10.13. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10.10.20*. 11.5, 1.23* 2.45, 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station II. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33. 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. S.26 10.49. 12.42, 4.17, 6.15, 8,2S. iÜmm Bericht aan onze lezers. Xij die zich nog in den loop van dit jaar abon- neer enontvangen als premie: le. den boetenden Voman De Vloek des Vaders. 2e. JEen prachtigen in vier kleuren gedrukten wc^nd kalender. Wij beginnen met te melden dat het idee oorspronkelijk niet geheel van ons is en brengen daardoor gaarne hulde, zij het dan ook zonder zijn naam te noemen, aan den goeden kennis die ons, ongeveer een paar weken geleden, erover sprak. Het is nog wel tijds genoeg maar de voorbereiding kost licht een paar weken en de tijd vliegt zoo snel om dat wij waarlijk ons niet kunnen voorstellen dat wij bijna alweer Smt Nicolaas hebben. En toch, hoe spoedig zal die dag weer voor de deur staan, die Sint Nicolaas met al zijne verrassingen, zijne vreugde en zijne teleurstellingen! Sint Nicolaas met zijn overvloed voor deze, maar ook met zijn tekort koming voor gene. En de goede bisschop had het wel anders gewild. Hij had in elk gezin den kleinen vreugde willen bereiden, maar hoe vel en zijn er vertegenwoor digers van dat volk, waarvan De Genestet in zijn Sint Nicolaas-a.v<m& zegt: -Dat met een ziekelijk oog komt op uw lekkers azen. En met zijn bleeken neua kleeft aan de winkel glazen.*' Zij moeten hun vreugde alleen zoeken in het aanschouwen, want, hoe gaarne de ouders het ook zou den willen, hun middelen laten niet (Een roman uit de achtste eeuw.) UIT HET nOOGDUITSCH VA» ADOLF GLASER. 13) Aanvankelijk kon Groefwangmaar geen gelegenheid vinden om zich als aanhanger van de nieuwe leer te doeu gelden, want daaromtrent was aan den rijknecht van Heinrode door vrouwe Ilse het stilzwijgen bevolen, zoodat geen enkele der be dienden van den Krodenburg er het minste vermoeden van had. De hee renfamilie echter was, zooals overal, tegenover hunne onderhoorigen wei nig tot spreken genegen en misschien wisten zij aanvankelijk niet, dat de vreemdeling den doop had ontvan gen. toe dien kleinen eenige verrassing te bereiden. Welnu, zou daaraan niets te ver anderen wezen? In zoo menig gezin wordt nieuw speelgoed als verrassing binnenge bracht en de kasten staan nog vol van het oude. Zou nu van dat oude niet wat gemist kunnen worden? Zou zich nu niet uit elke wijk een paar per sonen of uit elke buurt éen bewo ner zich kunnen vereHnigen tot eene commissie welke een beroep deed op alle inwoners, die jaarlijks het Sint Nicolaosfeest met hunne klei nen vieren, om baar tc grotrpj) -wat nog goed en netjes is van vroegere geschenken, die op het punt staan van we6r door nieuwe te worden vervangen en dus overbodig zijn. Welnu, elk lid kent in zijn buurt van zelf de gezinnen waar kinderen zijn, die op zulk een avond anders niets ontvangen en die toch ozoo gelukkig zouden wezen met een ver rassing op den Sint Nicolaas-s.y ond van wiens zegeningen zij weinig of niets weten bij ondervinding en van wiens weldaden zij wel hebben ge hoord maar niet genoten! Daardoor kon elk lid een lijstje opmaken van die kinderen, terwijl dan de ingekomen geschenken, die zoo noodig nog door te geven finan- ciëele ondersteuning zouden aan te vullen zijn, onder lien konden wor den verdeeld. Maar bij de uitdeeling zou men den aard van den Sint Nicolaas- avond ongeschonden moeten bewa ren, ook tegenover de kleinen wien men iets wilde geven. Het geheel moet het karakter van verrassing bewaren. Er zou geen gelegenheid mogen bestaan dat ouders konden vragen voor hunne kinders; elk lid der Deze had door middel der bedien den reeds allerlei zaken betreffende de heerenfamilie gehoord en deze meermalen te paard en te voet ge zien. Enkele dagen was het schoon weder geweest en alsdan ging men ijverig ter jacht. Heer Krodo was een groote, woest- uitziende man. Zijne vrouw was reeds door vele winters gestorven, maar eene zijner zusters, die onge trouwd was, bestierde het huis. Hij had drie zoons en drie doch ters gehad. De oudste dochter was de heereuvrouw van Heinrode. De jongste dochter was nog in het ouderlijke huis. De oudste zoon, de gene van wien Groefwang de kloof in zijn gelaat had ontvangen, was nog niet lang geleden gehuwd, en woonde op den Hartisburg. De an dere kinderen waren op jeugdigen leeftijd gestorven. Destijds was in derdaad de sterfte eene bijzonder heid bij den Saksischen volksstam. commissie moest uit eigen oogen zien en, zonder ruggespraak met belanghebbenden, alleen met zijne medeleden of anderen, die daarbij zeiven niet betrokken kunnen zijn, bepalen waar de gave het best be steed zou zijn. Dan sloot men tevens bet idee van gift uit; dan ontnam men aan het geheel de stuitende gedachte die daarin voor de ouders soms mocht opgesloten wezen, dat wat zij niet kunnen doen door anderen, door hun bekenden wordt verricht, wien zij nog hun dank zouden moeten be tuigen. AToor. onlAc-a W.v streven moeten zijn. En gelooft men niet dat langs dien, toch waarlijk weinig kostbaren weg, er nog ontzachlijk veel gedaan tou kunnen worden dat zegen bracht en vreugde in zoo menigen kring; dat kinderen deed genieten en ouders de oogen met tranen van dankbaar heid zou vullen over het genot, hun kleinen verschaft? Op dat terrein valt nog veel te verrichten en wie in den door ons aangegeven geest werkzaam zou willen zijn doet, dunkt ons, een goed werk. Vooral u, moeders, die weldra weer zult beginnen met te over leggen wat gij voor uwe kinderen zult koopen, wensehen wij te vragen: och, denkt eens aan hen voor wie wij een lans breken. Slaat de han den eens aan het werk om in den door ons aangegeven geest zij het ook bij de uitvoering gewijzigd werkzaam te zijn. Wij houien ons overtuigd dat het u niet aan man nen-steun en mannen-hulp ontbre ken zal, wanneer gij die vraagt om u voor te lichten en bij te staan. En zoo gij dan een genoeglijken Sint Nicolaas-avond met al de uwen doorbrengt, dan durven wij u ver- Bij de arme lieden stiert de helft der kinderen op jeugdigen leeftijd, en op de hoven verloren velen op lateren leeftijd door woest rijden, jagen en andere gevaren, het leven. Indien m,eu de middelen had beze ten, om ziekten en wonden te ge nezen, ware dit anders geweest. Zoo echter bereikten er niet velen een lioogen ouderdom, meestal nog de vrouwen, die in huis bleven en aan niet veel gevaren waren blootge steld. Reeds hadden dienaren het aan Groefwang gezegd, dat hij moeilijk met de heeren in aanraking zou komen, daar deze met schrijvers niet veel op hadden; maar des heeren zuster, jonkvrouw Gerrita, hield van dergelijke zwakkelingen en oefende zich zelve in de kunst, welke ook meer voor vrouwen dan voor man nen bestemd was. Werkelijk kwam ook na eenigen tijd een vrouwelijke bediende om zekeren dat gij dubbel genot smaken zult bij de gedachte dat op zoo menige plaats, waar gij hebt ge holpen om voor Sint Nicolaas te spelen, blijde gezichten en dankbare harten zijn. En 't schoonst van alles vinden wij dat wij allen, van welke maatschappelijke betrekking en, naar wij hopen, van welke kerke lijke of godsdienstigegevoelens ook, hierbij hulp kunnen verleenen. ALGEMEEN OVERZICHT. De Duitsche kroonprins heeft loopig is hij naar Italië gegaan en te Genua afgestapt. De burgerlijke en militaire autoriteiten waren na tuurlijk aan het station om den hoogen gast te verwelkomen, en hem naar het koninklijk paleis te geleiden, dat voor zijn kortstondig verblijf aldaar in gereedheid ge bracht was. Gelijk de Belgische koning bij zijn bezoek aan Neêr- land's hoofdstad door zijne hier ver blijf houdende landgenooten werd begroet, zoo ook maakten in Genua de daar vertoevende Duitschers van de gelegenheid gebruik, om op vreemden bodem een telg uit bun dierbaar vorstenhuis hunne blijvende gehechtheid aan het moederland en den keizer te betuigen, en zag de kroonprins ziek spoedig omringd door een aantal personen, die hem als hun toekomstigen vorst begroet ten. Zooals bij dergelijke, half offi- cieele bezoeken gebruikelijk is, ver toonde de vorst zich bij zijne komst ten paleize aan het volk, zich in grooten getale aldaar p&zameld had, en hoewel eenige warhoofden eene poging waagden om door ge fluit en gesis een vijandige demon stratie te verwekken, hunne teekenen van afkeuring werden spoedig over stemd door een luid gejubel, dat de ingenomenheid van de overgroote meerderheid van het volk met den hoogen gast duidelijk deed uitkomen. Gisteren heeft de prins zijne reis per Duitschen oorlogsbodem voort gezet, en buiten ongelukken zal hij heden wel den Spaanschen grond betreden hebben. De Duitsche bla den verzekeren, dat zijn verblijf al daar vier weken zal duren en hij na het verstrijken van dien tijd te Valencia weder aan boord van zijn vaartuig zal stappen, om den te rugtocht te aanvaarden. Zij voegen regeering zeer van het oorspronke lijke reisplan, volgens hetwelk hij zich te Barcelona zou inschepen, is afgeweken, omdat de regoeriug be vreesd was voor eene vijandige ver tooning van de Franschen, die zich in deze laatste stad bevinden on van de bevolking, welke nog al als re- publikeinsch gezind bekend staat. De inwoners echter, zoowel vreem delingen als Spanjaarden, hebben tegen deze bewering protest aange- teekend en verklaren dat zij het zich tot eene eer gerekend zouden hebben, den gast van den vorst «ene ontvangst te bereiden, die zijner waardig was. Hoe dit zij, het feit is beslist in het voordeel van Va lencia, en Barcelona zal aan hare zuster de eer moeten afstaan den Duitschen kroonprins een afscheid toe te wuiven. De inwoners zullen zich daarover zeker gemakkelijker troosten, dan over het feit dat zij door deze verandering in Europa nog al in een kwaad blaadje ko men te staan. Omtrent de binnenlandsche poli tiek in Spanje, verneemt men na der, dat de republikeinsche partij, hem bij jonkvrouw Gerrita in de afdeeling der vrouwen te ontbieden. Zooals gebruikelijk was, moest hij zich voor die gelegenheid in een geheel nieuw gewaad, dat hem werd gegeven, steken en spoedig stond hij voor de vrouwe, wier gezicht hem dadelijk aan vrouwe Ilse van Hein rode 'deed herinneren, ofschoon zij er veel ouder uitzag. Zij deelde hem mede, dat de vrouwe van den Heinburg haar had laten mededeelen, dat hij de schrijfkunst verstond, en daar er nu slechte da gen voor de deur stonden, rekende zij er op door hem den tijd te ver korten en verstrooiing* te vinden. Dadelijk hief zij dan ook een lange klaagrede aan over de domheid en de ruwheid der haar omringende menschen. Zij zelve was in liaar jeugd door den vader van haar en Krodo op een verren tocht in het Frankenland mede genomen. Daar hadden ze haar gedurende een ge heel en winter bij een bevriende gra- venfamilie achtergelaten en haar vervolgens weder afgehaald. Langen tijd had het geduurd, voor zij zich weer aan de zeden en gebruiken van haar vaderland kon gewennen. Toen droeg zij geheel andere klee deren en haartooi en gebruikte ge heel andere uitdrukkingen, waarvan zij allengs weder afstand deed. Daar entegen had zij al hare voorliefde voor alles wat van ?t buitenland kwam behouden, en zij beroemde er zich niet weinig op, iets van de Romeinsche taal en het schrijven af te weten. Groefwang had een lang onder houd met jonkvrouw Gerrita, maar het schonk hem geen geringe vreugde, alhoewel het hem veel stof tot na denken gaf. Zijn twintigste jaar was hij te Heinrode ingetreden. Als kind had hij er gespeeldals knaap rond gedarteld en als aankomend man dikwijls van de ruwheid der jonge-

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1