Oplage 10000 Ex. Vrijdag 23 November 1883. No. 117. FEUILLETON. GR OEF WANG". A BONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand.40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgeyers: BOMAHS Co., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co, JOH?.'. F. JONES, Sucr.. Parijs, 31bis, Faubourg Montmartre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. S.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39», 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* S.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, S.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. WINTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10,10.20* 11.5, 1.23* 2.45.3.35,5.10,6.27*, 7.20, 8.50, 9.60*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftscne Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7-55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Sericht aan onze lezers. Zij die zich nog in den loop vnn dit jaar abon neer en* ontvangen als premie le. den boetenden IIoman De Vloek des Vaders. 2e. Ken praehfigen in vier kleuren gedrukten wand kalender. "Verzekering volkszaak. Verzekering Humaniteitszaak. Verzekering Godsdienstplicht. (Slot.) Te beweren, dat de christen niet voor de toekomst moet zorgen, zou eene verkeerde uitlegging van het Evangelium zijn, want de mensch, die in zijne jeugd alleen voor den dag leeft, alles uitgeeft wat hij ver dient, niets weglegt voor den ouden dag en voor ziekten, die onvermij delijke uitgaven van hem vorderen en hem zijne gewone verdiensten ontnemen, die mensch kan met recht als een dwaas aangemerkt worden. Neen, de godsdienst be schouwt de levensverzekering als eene zedelijke handeling, omdat die handeling in overeenstemming met rechtvaardigheid en liefde is. De heer Garrière, professor van Saint Sulpice, verklaart in zijn Traité des contratsdat alle Godgeleerden de verzekering-en als zeer wettige en zeer nuttige overeenkomsten be schouwen, omdat zij zeer in over eenstemming zijn met de rechtvaar digheid en zeer voordeelig zoo voor het algemeen als voor het hij zonder belang zijn. De kardinaal Cousset behandelt in zijne Théologie morale evenzeer de verzekeringen en de lijfrenten. De eerste levensverzeke- ringmaatschai pij was eerst van het jaar 1706. Thomas Allen, bisschop van Oxford, was de stichter. (Een roman uit de achtste eeuw.) UIT HET IIOOGDUITSCH VAN ADOLF GLASER. 15) Toevallig stond hij nu een oogen- blik naast jonkvrouw Gerrita en uitte hetzelfde verlangen, waarop zij hem met hoogmoedig'en blik te verstaan g-af, dat deze feesten een gruwel waren voor de edelgeboren bewoners der landstreek, en deze ze verafschuwden. Dit gezegde deed hem weder herinneren, dat hij uit het geringe, ondergeschikte volk afstamde en liet slechts aan zijne kunst dankte dat hij onder de voor name lieden werd geduld. Iedere keer dat het volk voor het feest der nieuwe bladen, den Verboden is de buitensporige liefde voor rijkdommen, het zich uitslui tend bezighouden met stoffelijke be langen. De godsdienst verbiedt ech ter niet 'rijkdom, die rechtmatig door arbeid verkregen en met rechtvaar digheid en liefde billijk verdeeld tvordt. De meest gewone behoedzaam heid schrijft ons toch voor, onze uitgaven zoo te regelen, dat wij ieder jaar iets kunnen ter zijde legg om ons en de onzen in de toekomst tegen nood te beveiligen. Dat doel is op geene wijze zoo gemakkelijk te bereiken als door de levensverzekering, die in den grond der zaken slechts eene vindingrijke en snelle vermeerdering van het bespaarde is. Het kost ons voorze ker eenige moeite ons te onthouden van het tegenwoordige genot onzer inkomsten, doch deze opofferingen, met liefde gedaan, zullen te gemak kelijker gemaakt worden door den godsdienst, altijd gereed om mati ging onzer begeerten in te boeze men en die ons met de Goddelijke hulp de noodige kracht en energie schenkt om onze plichten te ver vullen. Zoo komt de abt Quéant tot de gewis veel beteekenende en diep in grijpende gevolgtrekking, dat de levensverzekering voor alle christe nen een maatschappelijke en gods dienstige plicht is. Was een huis vader er zeker van, veel jaren te zullen leven gewis zou hij dan met meer voordeel voor zich en de zijnen kunnen sparen. Doch wie bezit die zekerheid. De levensverze kering biedt hem de zekerheid, dat de zijnen bij zijn overlijden, wan neer dit ook moge plaats hebben, tegen nood en ellende zullen ge vrijwaard zijn. De huisvader, die geen geldelijk vermogen bezit en haveroogst en de kortste dagen, drie maal drie dagen werd toegestaan; als wanneer de arme lijfeigenen zich op hunne wijze ook eens vrij ge voelden, waren voor de edelen da gen van afschuw eu die plaatsen waar alsdan het volk bijeenkwam, hunne oogen beruchte oorden van woeste uitgelatenheid. Spoedig was men in 't hartje van den winter. Bijna gereg'eld iederen dag las Groefwang de vrouwen iets uit het evangelieboek voor of zij schreven runen en letters en stelden woorden samen, die de vrouwen met ekleurde draden op lijnwaad tracht ten na te bootsen. De misnoegdheid die de jonge man op den eersten dag had gevoeld, toen jonkvrouw Gerrita hem haar plan mededeelde, I was reeds na weinige dagen ver-1 i dwenen en spoedig' was hij van J I een geheel tegenovergesteld gevoe-1 len, daar hij het oogenblik niet kon I I afwachten tot hij in de vrouwen- i zich niet verzekert, is daarom dan ook strafbaar. Groot is de verant woordelijkheid, die hij op zich laadt, wanneer hij van zijne dagelijksche verdiensten niet iets bespaart en dat bij eene verzekeringmaatschappij stort, ten einde hierdoor zijne na bestaanden bij zijn overlijden eene uitkeering te ver-.ekeren. Zonder die voorzorg kan een braaf huisvader nooit gerust het hoofd nederleggen. III. Eere den geestelijke, die zoo voor eene goede zaak pleit als de abt Quéant doet. sue houding tegen over de verzekering is niet passief maar bepaald actief. Wordt zóó en op zulk eene wel sprekende wijze op het nut en de hooge zedelijke waarde der verze kering gewezen eindelijk zal de onvruchtbare logge masse van voor oordeel en onverschilligheid de tegenstand opgeven eindelijk zal dan de rots der onkunde en onbe dachtzaamheid te pletter geslagen worden. Dit is niet alleen waar voor het verzekeringsidée, maar voor alle ethische en dus uit reine bron voortvloeiende denkbeelden. Begeven wij ons thans van het gebied der theorie op dat der prak tijk. dan moeten wij vooral er op wijzen, dat het volstrekt niet on verschillig is, bij welke maatschappij men zich doet verzekeren. Er zijn maatschappijen, die reeds bij de oprichting de kiemen van ondergang in zich droegen, omdat men als aanloksel lage tarieven ge kozen en niet geluisterd had naai de waarschuwende stem van weten schap en ervaring. En wanneer het a posteriori blijk dat zulk eene maatschappij aan hare verplichting niet voldoen kan dubbel is dan ramp. Al het bespaarde is ver zaal werd ontboden; ja, op dagen dat dit niet het geval was, werd hij droefgeestig en wist hij niet hoe hij den tijd door zou brengen. Groefwang moest spoedig beken nen dat de tegenwoordigheid der heerendochter hem deze bijeenkom sten zoo lief en dierbaar maakte; dat hij spoedig nergens anders meer aan dacht, en er steeds op uit was, nieuwe onderwerpen van gesprek te verzinnen, om het lieve gezicht, der zachtzinnige Editha vriendelijk op hem gericht te zien. Wel is waar was hij er zeer verdrietig onder, dat ook Editha, gelijk de andere edel- vrouwen van zijn geboorteland van de mannen was geen sprake aan het lijden en sterven van den Heiland geen heteekenis hechtte. Veel liever hoorden zij, wanneer Gerrita de geschiedenis van den ouden Hildebrand en zijn zoon Ha- dubrand, of van den gehoornden Siegfried, of van den strijd der vrou- loren gegaan en het doel, waarvoor men spaarde verzorging bij over lijden der nabestaanden is niet bereikt. Dat is een ijselijke toestand, Ook een ordeloos en kwistig beheer kan tot gelijke teleurstelling leiden. Vooral wat de wetenschappelijke grondslagen eener verzekeringsin stelling betreft, is het voor den leek zeer moeielijk zich te vergewissen of die goed zijn, terwijl hij ook niet altijd gelegenheid heeft dienaan gaande een deskundige te raadple gen. De zaak staat dus volstrekt niet gelijk met het sluiten van iedere andere overeenkomst of met het aan gaan van een koop. Voorlichting van de vak- en dagbladpers is dus voor het publiek van het grootste belang. Wat de vakpers betreft, deze bepaalt zich hier te lande alleen tot de «Verzekeringsbode», die, steeds haar roeping en doel getrouw, met de meest mogelijke onpartijdigheid inlichtingen verstrekt omtrent het verzekeringswezen in 't algemeen, de levensverzekering in het bij zonder en zijne kolommen voortdu rend openstelt voor loyalen strijd, om zoo door strijd en wrijving van denkbeelden tot naarheid te komen. Tot bereiking van het goede doel is de vakpers alleen echter voors hands niet bij machte. Zij heeft het bondgenootschap, den steun der dag bladpers nog noodig. De onderhavige artikelen strekken om een stap op dien weg te doen. Wij beginnen thans met den in druk weer te geven die op ons ge maakt heeft de lezing van de statuten en verdere stukken, betreffende de eerste Neierlandsche verzekering- maatschappii op het leven tegen invaliditeit en ongelukken, gevestigd te 's-Gravenhage. De indruk was zeer gunstig. Wij staan hier blijkbaar tegenover eene ernstige onderneming. wen Grimhilde en Brunhilde en den bloedigen wraak aan het koningshof I te Worms uit haar hoofd opdischte. jDan straalden de oogen der harts tochtelijke vrouwen en de schoone Editha klapte in de handen en prees de helden die met het zwaard hunne vijanden hadden vernietigd. Bij zulke gesprekken was het den schrijver of hem het hart in de horst werd saamgedrukt cn zijn keel werd toegeknepen; dan zag hij dikwijls in gedachte het beeld van den dooden Anselmus die de zieken idoor de kracht van het evangelie. I troost en lafenis had gebracht. Wel waren ook Gerrita en Editha steeds bereid voor de ongelukkigen zorg te dragen, en den zieken en gebrek- kigen voedsel of versterkende dran ken te zenden, maar dit geschiedde toch meestal met afgewend harten I zonder die ware menschenliefde, die i uit de leer van het evangelie voort- I vloeit. Zoowel hare grondwet de statu ten als de voorwaarden van ver zekering, instructiën enz. doen blij ken, dat men partij heeft getrokken van zoo hier te lande als elders op gedane ervaring, dat men de eischen der wetenschap met die eener goede en zuivere administratie heeft in overeenstemming gebracht. Al dadelijk wijzen wij op de voor treffelijke bepaling van art. 32 der statuten, krachtens welke ook aan de verzekerden deel wordt toegekend in het toezicht op den gang van zaken. Zij toch hebben volgens dit artikel recht de vergadering van aandeelhouders hij te wonen en daarin eene adviscerende stem uit te bren gen. Bovendien worden luidens art. 10 na het vaststellen der eerste balans door verzekerden van afdeel ing I bij meerderheid van stemmen twee commissarissen uit de verzekerden, die dezelfde rechten hebben, gekozen. De bepalingen omtrent de zeker heidsfondsen getuigen van groote voorzichtigheid. Ieder der beide ai- deelingen heeft haar afzonderlijk zekerheidsfonds. Zij dienen elk (art. 38) «tot dekking der eventueele ver liezen in de respectieve afdeelingen, «met dien verstande, dat het eene «zekerheidsfonds nimmer voor de ver st liezen in de andere afdeeling zal «mogen worden aangesproken.» Ook met betrekking tot het vast stellen der maxima voor beide zeker heidsfondsen is men oordeelkundig en hoogst omzichtig te werk gegaan. Ofschoon de twee afdeelingen finan cieel seherp van elkander geschei den zijn, heeft men voor beide slechts ééne administratie. Dit heeft zoo voor aandeelhouders als verzekerden het gunstig gevolg, dat de kosten van beheer (over beide afdeelingen om- Levensverzekering en dergelijke. De winter verstreek, en het hart van den schrijver teerde van den eenen dag in den ander van de blikken die de schoone Editha hem schonk. Het feest der korte dagen werd hier, even als in het dorp Heinrode, met vroolijke opgewektheid gevierd. Bijna nog des middernachts hoorde men een luid jubelen en uitroepen de vuren werden ontstoken, de den- neboomen opgericht en dennetakken op de vuren verbrand, zoodat de lucht met heerlijke geuren bezwangerd werd. Dan kwamen overal de jonge lieden, die zich in dierenhuiden liad- den gehuld en van grauw mos I haarden aangehecht, in de huizen I en bedreigden de kinderen, dié in hun angst luide schreeuwden en zich aan hunne moeders vastklem den. Om hen weder gerust te stellen, I werden hun dan allerlei uit hout I gesneden voorwerpen om mede te spelen, geschonken en daarna steeg I de vreugde ten top hij de aanstaande

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1