KI WEM AM) geslagen) niet lioog behoeven te zijn. Uit eenige voorloopige opgaven, die ons onder de oogen kwamen, blijkt werkelijk, dat die kosten van beheer betrekkelijk zeer gering zijn. Door het invoeren der zoogenaamde kleine verzekering (verzekeringen met wekelijksche premiebetaling) tracht de maatschappij de weldaad der verzekering ook onder het bereik van den arbeider te brengen. Zij tracht hen, die van beperkte mid delen moeten leven, in de gelegen heid te stellen eenigszins voor de nabestaanden te zorgen en tevens te concurreeren met de begrafenisfond sen woekerplanten der verzekering, instellingen die veelal op vicieuse grondslagen berusten en veelal tot grove misbruiken aanleiding geven. De maatschappij geeft namelijk gelegenheid om kleine sommen te verzekeren ter bestrijding der kosten die liet overlijden veroorzaakt. Zie hier een voorbeeld: A., metselaar, oud 27 jaar, wenschte bij zijn over lijden, ter bestrijding van begrafenis- en andere kosten, of om aan zijne vrouw eene kleine som te verzeke ren, waarmede zij, zoo noodig, een zaakje kon beginnen, een kapitaaltje van f 300 na te laten. Hij betaalt daartoe (volgens tarief A) wekelijks voor elke f100, die hij wenschtna te laten, 5 cents, dus voor f 300 3 maal 5 cent is gelijk 15 cent, ver meerderd met het ophaalloon bere kend ad V2 cent per t 50 verzekerd kapitaal. Mocht A. nu, zelfs nadat hij slechts ééne week de premie heeft betaald, overlijden, dan ont vangt zijne vrouw of erfgenamen toch de volle verzekerde som van f 300. Wanneer A. bij het sluiten der ver zekering de voorwaarden stelt om in de maanden November, December, Januari of Februari geen premie te betalen, omdat hij dan veelal zonder werk is, dan wordt hetgeen hij in die maanden niet betaalt, over de overige maanden bijgerekend en daar 4 maanden juist Vj gedeelte van het jaar is, moet A. ook in de overige maanden J/s aan premie meer betalen. De instructies ademen een milden geest. Wij noemen slechts enkele voorschriften. De vertegenwoordigers mogen niet exploiteeren in het agentschap van anderen. Van déloyale concurrentie met andere verzekeringmaatschap pijen hebben de agenten zich te onthouden. Voor het geneeskundig onderzoek zijn voortreffelijke waarborgen ge steld. Het is voor personen van het mannelijk geslacht anders ingericht dan voor personen van het vrouwe lijk geslacht. Het geneeskundig on derzoek kan voor vrouwen hoege naamd geen bezwaar opleveren. Dit is van groot belang. In den regel toch zijn de dames tegen levensver zekering wegens het verplicht ge neeskundig onderzoek. Daarom heeft deze maatschappij met dit bezwaar rekening gehouden. De meestmoge- lijke discretie moet door den genees heer worden in acht genomen. Wij hebben de meeste bepalingen letterlijk overgenomen. Zij spreken voor zich zeiven, hebben geen aan beveling noodig. Ten slotte voegen wij hier alleen dit bij Deze maatschappij 's-Graven- hage's eersteling heeft weten schap met humaniteit geconciliëerd. Ook zij ging blijkbaar, evenals de waardige abbé Quéant, van de stel ling1 uit: De verzekering is op de MENSCHENLIEFDE GEGROND. feestdagen, wanneer alle arbeid rustte en de grootste kluchten wer den uitgevoerd. De lieden in den burcht bleven op deze dagen tamelijk rustig te huis ofschoon ook hier een soort van feest werd voorbereid. Heer Ivrodo bracht de avonden natuurlijk met zijne wapenbroeders op de be renhuiden door, en de vrouwen bleef gelegenheid genoeg over, om zich over hunne lievelingsonderwerpen te onderhouden. Ook later leefde men op deze wijze voort, en hoewel men op heldere winterdagen somtijds ter jacht toog, bepaalde men zich over 'talgemeen slechts tot het huis, en men kon zich niets gezelligers voorstellen, dan de avonden aan het haardvuur in het verblijf der vrouwen, waar deze hun sierlijken arbeid voor zich hadden, en de schrijver hun voor las, of met jonkvrouw Gerrita over 'teen of ander redekavelde. ALGEMEEN OVERZICHT. De Fransche volksvertegenwoor diging heeft, evenals de onze, haren arbeid aangevangen. De kamer van afgevaardigden heeft de begrooting onder handen, terwijl de senaat de verschillende contracten met de spoor wegmaatschappijen, in den laatsten tijd door de regeeringgeslotenjonder- zoekt. Een en ander brengt weder eenig leven in de politieke brouwerij, waar het in den laatsten tijd tame lijk stil was. Het budget van den minister van landbouw loopt in de kamer nogal goed van stapel, daar de verschillende wijzigingen, die door de oppositie daarop zijn voor gesteld, bijna allen zijn verworpen, zoodat de minister voldoening heeft van zijn werk. 't Is waar, dat zijne begrooting wel het minst tot een strijd tusschen de verschillende par tijen aanleiding zal geven, doch het is desniettemin voor de regeering een gunstig verschijnsel, dat het tot heden zoo vlot van de hand gaat. Ook de Senaat brengt weinig wij zigingen in de contracten, zooals ze door de kamer zijn goedgekeurd, en waar er nog eenige discussie gevoerd wordt, daar zijn het meer de locale belangen, die ten sprake komen. Ook uit Tonkin luiden de laatste berich ten tamelijk gunstig. De Chineesche troepen hebben zich tot heden niet alleen van elke openlijke inmenging- onthouden, maar zelts wordt ons uit New-York geseind, dat zij zich terug trekken en eene stelling in de na bijheid van Sontay ontruimd hebben. Admiraal Courbet heeft dan ook aan zijne regeering gemeld, dat de ontvangen versterkingen voor het oogenblik voldoende te achten zijn, zoodat hij het niet noodig oordeelt, ze door andere te laten volgen. De minister heeft dan ook de reis der gereedstaande troepen afgecom- mandeerd, en alleen last gegeven, dat zij zich gereed moeten houden om op de eerste aanvrage van den opperbevelhebber, naar het oorlogs- tooneel te kunnen vertrekken. Dat is alvast geen ongunstig teeken. Omtrent den stand der onderhan delingen met markies Tseng ver neemt men weinig nieuws. Blijk baar neemt de Chineesche regeering eene afwachtende houding aan, of wel zij schrikt op het laatste oogen blik terug voor eenen oorlog met de machtige Westerschemogendheid. Wij zullen thans maar afwachten wat zij doen zal, wanneer de Fran- j sche troepen naar Bac-Ninh opruk ken. Voor het oogenblik wordt hun dit nog door het weder belet, die de wegen voor het oorlogsmaterieel onbegaanbaar maakt. Enkele heetgebakerde organen der Fransche pers, nemen het de bankiersfirma «Le Credit Lyonnais» kwalijk, dat zij een Spaansche spoorwegleeningaandemarktbrengt. 't Schijnt wel alsot zij, ondanks de verzekeringen der Spaansche pers, dat van een verbond tusschen deze mogendheid en Duitschland geen sprake kan zijn, nog niet gerust zijn omtrent de houding tegenover Frankrijk van den zuidelijken na buur, in de toekomst. Zij spraken er tenminste over, of het reeds een voldongen feit is, dat het materieel, hetwelk voor de gelden dezer lee ning aangeschaft zal worden, een maal dienst moet doen tegen het vaderland van den geldschieter. Intusschen vinden deze opmerkingen en die vrees weinig instemming bij Toen de dagen nu langzamerhand weder begonnen te lengen en ieder een zich in de aanstaande lente verheugde, geraakte de jonge man in een zonderlingen tweestrijd, want hoe diep in hem het verlangen naar de schoone zomerdagen had wortel- geschoten, en hoe uitgelaten hij steeds bij het schoonste jaarfeest, dat der jonge bladen, geweest was, ditmaal wist hij niet goed of hij niet liever zou wenschen, dat de winter nog wat duurde; want hij zag bij de nadering van betere da gen, de genoeglijke uren van zijn gezellig samenzijn in het vrouwen verblijf van den Krodenburg allengs verminderen. Overigens deed hem deze tijd er zeer ernstig over den ken, dat hij de gelegenheid niet mocht laten voorbijgaan om het groote lentefeest op den Broeken of Blocksberg van nabij te zien. De edellieden en hunne vrouwen mochten er al over denken wat zij de kalme en bezadigde meerderheid, die - de toekomst wat minder duister inziet. De onderhandelingen tusschen Z. H. den Paus en de Duitscke regee ring, in zake de kerkelijke wetten, vorderen slecht. Zij schijnen voor namelijk af te stuiten op den formeelen eisch van von Bismarck, dat de beide afgezette bisschoppen, Mgr. Mélgérs en Mgr. Ledochowski, hun ontslag zullen nemen, 't Kan nog lang duren, eer beide partijen het volkomen eens zijn, al verlangt ook ieder naar het einde van den strijd. De Pruisische landdag is gisteren met eene troonrede geopend, waarin, zooals wij in het begin dezer week reeds berichtten, op den gunstigen toestand van 's lands schatkist wordt gewezen. Het was voornamelijk aan de voordeelige staatsexploitatie der| spoorwegen te danken, zoo meldde de troonrede, dat het afgeloopen dienstjaar een voordeeHg saldo op leverde en men het nieuwe kon be ginnen. zonder tot eene leening zijn toevlucht te moeten nemen. Zulke taal heeft men in de laatste jaren in Pruisen niet gehoord. Intusschen behoeft men er zich nog geenszins mede te vleien, dat weldra het oogen blik gekomen zal zijn, waarop men aan eene vermindering der werke lijk drukkende lasten zal kunnen gaan denken. Enkele lioogere uit gaven staan voor de deur en daar onder bekleedt de vermindering van het salaris der landsambtenaren eene eerste plaats. De Hongaarsche landdag heeft in een harer laatste bijeenkomsten eene wet g*oedgekeurd. waarbij het huwelijk tusschen Christenen en Israëlieten wordt toegestaan. Tegen dit voorstel openbaarde zich eerst nog al wat oppositie, doch de verkla ring van den minister, dat eene ver werping voedsel zou geven aan de anti-semitischebewegingen het volk haar zou beschouwen als eene vij andige daad tegenover de Israëlieten, overwon dien tegenstand, zoodat ten slotte de wet met overgroote meerderheid werd aangenomen. Het Italiaansche kabinet De- pretis, heeft het in den laatsten tijd zwaar te verantwoorden. Zijn tegen standers zijn, naar het schijnt, van plan, het te doen vallen, niet omdat de president-minister minder in den smaak valt, maar meer omdat het bestanddeelen bevat, die voor het oogenblik minder gewild zijn. Wordt de wet op het hooger onderwijs verworpen, wat vrij waarschijnlijk is, dan zou er eene crisis ontstaan en de heer Depritis naar men ge looft met de vorming van een nieuw ministerie belast worden. Den hee- ren Mangliani en Mancini zou dan vrij zeker eene portefeuille worden aangeboden. Door den koning is eene commissie benoemd, om te onderzoe ken wat Italië doen moet, wanneer in 1885 de thans geldende muntcon- ventie is afgeloopen. De politie te Weenen is een geheime drukkerij op het spoor ge komen, waar in den laatsten tijd ver scheidene revolutionnaire geschrif ten gedrukt warden, die ingrooten getale door het land zijn verspreid. De werklieden en de eigenaars zijn gevangen genomen, terwijl op den nog aanwezigen voorraad beslag gelegd is. wilden; hij was vast besloten ziine vrijheid in die dagen ten nutte te maken, om het merkwaardige feest vieren op die hoogte te leeren ken nen. Vooraf echter waren er omstan digheden, die hem een andere merk waardigheid, waar hij reeds lang naar had gewenscht, zouden leeren kennen. Eens verscheen er een bode op den burcht, die den heer Krodo dringend naar een groote bijeen komst te Paderborn ontbood, en er de mededeeling bijvoegde, dat de zaak geen uitstel kon gedoogen en in den kortsten tijd moest warden afgehandeld. Geen aarzelen gold en nu opeens dacht de heer aan de tegenwoordigheid van den schrijver en wilde daarvan voor zich ook voordeel hebben. Want iemand die de schrijfkunst verstond naar zulke vergaderingen mede te nemen, gaf een bijzonder aanzien en werd eigenlijk alleen De Servische krijgsraad, die in de jongste oproeren recht spreken moet, laat er geen gras over groeien. Reeds is het doodvonnis, over twee der aanvoerders uitgesproken, vol- trokken en nog andere executiën staan voor de deur. Waarschijnlijk brengt dit onder de ontevredenen, die niet tot de heldhaftigsten be- hooren, een heilzamen schrik te weeg. Omtrent de Egyptische troepen bevestigen zich meer en meer de ongunstige berichten, welke men meende te moeten wantrouwen. Vooral wordt door de officieren ge klaagd over de verregaande laf hartigheid der soldaten, die elk ge regeld gevecht eenvoudig onmoge lijk maakt. Uit Kaapstad wordt geseind, dat Monkozane, de chef van Bechuanen- land, zich tot de Engelsche regee ring heeft gewend, met het verzoek, om zijn land in bezit te nemen, zijn volk te beschermen, pachthoeven onder de blanken te verdeelen, of anders onder een Engelschen resident een voldoende politiemacht te or- ganiseeren. Hij was volkomen be reid, de kosten, aan dien laatsten maatregel verbonden, te betalen, 't Schijnt daar dus tegenwoordig ook al geen couleur de rose te zijn. Haarlem, 22 Nov. '83. De Afdeeling Haarlem der Nederl. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank hield Dinsdagavond hare eerste openbaje vergadering in dit saizoen voor een zeer talrijk publiek. De voorzitter, de heer Zee man, gaf een kort overzigt van het geen op het gebied der afschaffing in de vorige maanden had plaats gehad en deelde het verhandelde in de laatst gehouden openbare verga dering te Gouda mede. Hij wees er o. a. op, dat velen in den lande de vrees koesteren, dat tengevolge van petitien en verzoekschriften de tegen woordige minister van Binnenland- sche Zaken toegevend zou worden in de toepassing der drankwet, met name ten opzichte der bepaling-, die met 1884 intreedt. Spreker koesterde die vrees niet. De minister Heems kerk, zeide hij, is een der mede oprichters van de Nederlandsche Vereeniging en een warm voorstan der der afschaffingszaakZijne Exel- lentie is een eerlijk Hollander en hij zal in het werk, door minister Modderman aangevangen, niet ver slappen. Daarna tot zijne lezing overgaande, besprak de heer Zeeman het veelvuldig klagen, dat van alle zijden tegenwoordig gehoord wordt, het minst over eigene gebreken. De workman klaagt over slapte van werk, maar nimmer over de borrels, die nutteloos en schadelijk verbruikt zijn. De voorbeelden, door den spre ker aangehaald, dan eens boertig, dan eens hoog ernstig, deden hem de welverdiende algemeene toejui ching deelachtig worden. H In de gisteren gehouden Raads zitting is de verordening op de hef fing der plaatselijke directe belasting op enkele punten gewijzigd. Amsterdam. De gemeente raad heeft gisteren met 28 tegen 2 stemmen verworpen een amende ment van den heer Sillem om de door de zeer voorname heeren ge daan. Men berichtte den schrijver aldus het verlangen van den ouden heer; hij ontving een nieuw kleed en de mededeeling zich op den bepaalden dag gereed te houden. Dat zoo overhaaste vertrek van den ouden heer Krodo, bij wien zich eenige zijner vertrouwdste krijgers en een aantal dienaren zouden aansluiten, bracht den geheelen hof in opschudding, en zoo werd eensklaps een onverwachte stoor nis in de gewone levenswijze ge bracht. Hoe eenvoudig deze op den burcht gewoonlijk ook was, wan neer men op een vergaderingsdag, of somtijds op een groot feest moest verschijnen, werd alles in 't wrerk gesteld om schitterend en prachtig op te treden. Al waren er nog zoo vele vrouwen bij, zoo waren er toch haast geene banden genoeg om alle kleeding, sieraden en wrat verder pri - lien a Beurs alleen voor Nèderïah te sm.' V). -'rijswaag 'l internationaal. Op voorstel heer Bake werd besloten den van verzending vóór de plam st<1 188- of ning van het programma, me bei 'I e into n-ijvb lis1 k"e- -I leden bek, nd te k. d> 'l :v.eVlb:,,- zi neren. tii>jo!"*jk Ko' - :iaal M; -vun zc-u 1 den ingericht, is eergisteren de; tief vóór de som van 15,000gul aan het comité der internatio: Landbouwtentoonstelling van 3 overgegaan en zoo snrciig 1 v iousroeping het was andc- •r oOt het verzekeren tegen brand- ovaar aan te sporen, zich zeiven vergat, is toch stellig het toppunt, van verzuim. Dit was niettemin het geval met een agent in branchfssn- rantiën, wiens onverzekerde inboe del onlangs in de Wage maarstraat een prooi der vlammen werd. Eergisterenavond werd een tapijt in een bank van leening in beslag genomen. De bankhouder kende het gelaat nog van den per soon die het tapijt had beleend, en het toeval wilde, dat die persoon denzelfden avond een nieuwe jas kwam beleenen. De bankhouder riep natuurlijk aanstonds de hulp der politie in, die den dief in hechtenis nam. De jas bleek eenige uren te voren uit een winkel in de Anje lierstraat ontvreemd te zijn. De aan gehoudene heeft reeds verscheidene malen met de justitie kennis gemaakt. Utrecht. Het U. D. ver neemt dat het Comité voor volks- koffihuizen van vele zijden steun vindt. Reeds moet voor ruim f 14,000 zijn deel genomen. Nochtans meent men niet te moeten beginnen, vóór dat ook de overige f 11,000 van de le serie der aandeelen zijn ge plaatst. Het Comité toch wenscht deze nuttige zaak zoo op te nemen, dat haar welslagen verzekerd zij en dat tevens voor de oprichters beter uitzicht wordt geopend op eene bescheiden rente van hun geld, naast de voldoening van iets goeds er mee te hebben verricht. Opnieuw zal daarom de medewer king worden ingeroepen van allen die nog achterbleven, om van hun belangstelling in dit nieuwe bol werk tegen sterkedrankmisbruik en ongebondenheid te doen blijken. Velp. Door de duisternis misleid, viel gisteren avond, onge veer half negen, een bejaard ver pleegde van het koloniaal militair invalidenhuis in de Beek aan den Velperweg. Zijn hulpgeroep werd gelukkig gehoord door een paar personen, die dan ook dadelijk toe snelden en den drenkeling uit het water haalden. Het bleek dat hunne hulp niet overbodig was geweest, aangezien de man nagenoeg geheel het gebruik zijner handen miste, doordien hem bijna alle vingers ont braken. Bibberend van koude, doch innig dankbaar, werd hij door een der bovenbedoelde personen tot aan het gesticht gebracht. Veiiloo. De goederentrein, die heden middag van Venloo naar tot de uitrusting behoorde, snel bij een te brengen. Ditmaal scheen de zaak van zoo ernstigen en dringenden aard, dat van het medenemen van vrouwen geen sprake kon zijn; ook was het voor dezen bij het vochtige, koude we der en de geheel doorweekte wegen een moeielijke reis geweest. In de grootste haast werden nu de beste kleederen van den heer in orde ge bracht, wapens schoon gemaakt en paarden beslagen, voor betaling* dierenhuiden uitgekozen en voor nog iemand onder al die toebereid selen goed tot bezinning was ge komen, zat op een morgen de heer met zijn gevolg voor het aanbreken van den dag te paard en reed door den nevel van den vorstigen winter dag op den weg naar Westfalen. Gerrita en Editha hadden van den heer teeder afscheid genomen, den schrijversknecht hidden zij geen blik gegund. C Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2