POPULAIR ME* I Oplage 10000 Ex. Dinsdag 27 November 1883. No. 120. FEUILLETON. „GROEFWANG' ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkeruitgevers: BQMANS Co», te Haarlem» ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale Je Publicitc Etranpère G. L. DAUBE Co, JOILv F. JONES. Sucr.. Parijs. 31bis. I'a>J>ourg Montmartrc. Van Haarlem naar Amsterdam. 7-—. 8.32, S.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Amsterdam naar Van Haarlem naar Haarlem. Rotterdam. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30. 9.35, 7.53*. 8.33,9.4,10.13.12.12* 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 12.46,1.53, 3.50. 4.16, 5.12, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.43*, 8.1, 10.13. W iN TERDIEN ST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10,10.20*, 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35. 5.10. 6.27*, 7.20, S.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Dclftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station II. IJ. S. M. 7-55, 10.15, 11.36, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49. 12.42. 4.17, 6.15. S,2S. Bericht aan onze lezers. Zij die zich nog in den loop van dit jaar abon- neeren. ontvangen als premie: le. den boeienden Woman: We Vloek des l aders. 2e. Wen prachtigen in vier Meuren gedrukt en wand kalender. Verordening op het Bestraten, Rioleeren en Verlichten van nieuw geprojecteerde straten in onze ge meente. (Slot.) IH. Ik kan u een voorbeeld noemen en daaruit laten zien dat al is een zaak ook nog zoo nuttig voor al degenendie er in betrokken zijn en tot aller voordeel, men altijd menschen zal vinden, die op eens andermans zak loopen. Het was betreffende eene straat, waarin nog geene steenen waren en waar aan de eene zijde vijf buizen of tien woningen waren gebouwd van één eigenaar en aan de andere zijde reeds twaalf buizen of 21 woningen gebouwd werden. Nu verzochten eenige eigenaren om gezamentlijk die geprojecteerde straat waarin bet gras nog stond te groeien, op te hoogen met zand, ten einde de toekomende bewoners in de af gewerkte buizen in staat te stellen droogvoets in hunne woningen te komen, maar jawel, dejspeculanten- bouwondernemers hadden verstand genoeg om bet nut daarvan te be grijpen en waren bereid om dadelijk bun aandeel te betalen, waardoor voor de overigen nog maar een klein aandeel overbleef. Maar tweedaar- (Een roman uit dc achtste eeuw.) UIT IÏET nOOGDTJITSCH VAN ADOLF GLASER. 18) Daar allen bij de bootdzaak be trokken waren, werd de bijeenkomst spoedig door beer Wittekind geslo ten, die nog den dag bekend maakte, waarop zich de verschillende edel lieden met hunne mannen bij Os- nabrück in Westfalen moest ver eenigen. Des namiddags had een groot ge- meenschappelijk maal ter eere van den god Innen in diens heiligdom plaats. De groote drinkhorens gin gen geregeld daarbij rond, en menig held die auders voor geen vijand terugweek, ondervond den invloed van hadden bezwaren in bun aan deel; de eene had een buisje en bezat, naar men ons wilde beweren, om streeks een halve ton gouds; deze had wel een paar dichte laarzen en zou er wel doorbaggeren; de an dere, een man die bouwde van de overgegaarde penningen die bij ver diende met het tappen van sterken drank en bijna geheel aan den werkman, wiens vrouw en kinderen, God weet bet, misschien naar die centen zaten te verlangen om er brood voor te koopen, om den honger te stillen, die zeide er nog geen belang bij te hebben, want zijn woningen waren nog niet klaar en bij zou ze toch wel verburen. Zie daar, mijne lezers, een klein staaltje van die zoo gewensebte eendracht onder de menschen en evenzoo gaat bet met de uitvoering van bestraten, rioleeren en verlichten, der nieuw geprojecteerde straten. Voorwaar, voorwaar, ik zeg bet u, bewoners van de in duister gestelde straten, er zal al een won derlijke eendracht onder de eige naars der perceelen moeten komen of eene andere verordening, of gij loopt kans van altijd in duis ternis gebuid te blijven. Is bet dan wonder, als ik zeg dat de ontwerper dezer verordening geen rekening gehouden heeft met de tweedracht der menschen, maar is bet ook wonder, als ik zeg dat hij tot het ontwerpen van een zoodanige verordening die practiscbe kennis niet heeft gehad, welke daarvoor ver- eisebt wordt. Ik badmijzelve maar wat verkleind en eens inzage ge nomen van dusdanige verordenin gen in andere groote steden; men mag dan denken dat is naaperij, welnu, zulks treft dan ook maar de ontwerper, als de verordening maar goed, nuttig en uitvoerbaar was des bedwelmenden dranks. De vroo- lijkheid en de strijdlust stegen steeds hooger en ten laatste werden er allerlei oorlogsliederen gezongen, die in bun wilde ruwheid oor- verdoovend waren. Groefwaug sloop zoo spoedig mogelijk naar zijn ver blijf, waar bij allerlei aanteekenin- gen maakte en zich het liefelijke beeld der heerendochter voor den geest baalde. Meer dan ooit onder vond hij hier in de eenzaamheid der vreemde landstreek, waar bet woest geschreeuw slechts dof tot hem doordrong, dat een innig ver langen hem naar Editha trok, en voor de eerste maal werd hij bewust welk eene dwaasheid die gedachte aan de dochter van den edelman j was. Hij richtte zijne gedachten op Anselmus en zeide de gebeden op, die hij van hem had geleerd. Zoo gelukte het hem zijn vurig gemoed wat tot bedaren te brengen, en hij sliep in, terwijl buiten de schorre geweest voor het algemeen belang en tevens voordeelig voor de ge meentekas, en waarlijk men had zulk een ontwerp wel kunnen vinden. Ik weet een groote stad in ons land, die heeft ook eene verordening op nieuw geprojecteerde straten, welke voordeelig werkt èn voor ge meente èn grondeigenaars èn bouwers, dus allen zijn gebaat; men komt tot het doel, en de uitvoering is in het belang der openbare orde, veiligheid, gezondheid, zedelijkheid, enz. enz. Ik bedoel te 's-Gravenhage. Wan neer daar een gror deigenaar zijn land tot bouwgrond wil exploiteeren, dan is hij verplicht om daarvan een plan aan het gemeentebestuur over te leggen. Wordt dit plan goedge keurd, dan wordt hem het peil aan gegeven op welke hoogte hij de nieuw geprojecteerde straat of stra ten moet ophoogen en dadelijk met een klinkerbestrating moet bestraten. Voor en aleer dit is geschied mag er geen huis gebouwd worden, dus er is nog niet gebouwd of de straat ligt reeds in zijn geheel er in. Nu zal men misschien beweren dat zulks nogal een bezwaar is voor den grond eigenaar om die uitgave eerst te moeten doen. O neen, geachte lezers, toch niet, want in den regel zijn de grondeigenaars kapitalisten. Zijn zij dat niet, dan rijst hun land direct, bij het leggen van zulk een straat, zoodanig in waarde, dat zij gemak kelijk daarvoor geld kunnen krijgen, want hun grond krijgt aan weers zijden der straat direct zooveel waar den dat hij er dubbel goed mede is. De bouwer kan ook vanzelf wat meer voor zulke bouwgrond geven, want hij weet dat hij met den grond te betalen overal af is, en geen bijzondere posten van straat er meer bijkomen, en wanneer zijn huizen ge- kelen nog steeds krijgszangen op haalden en het gewoel geen einde nemen wilde. Den volgenden morgen werd bij tijds de terugtocht aanvaard en het schoone lenteweder had den weg reeds zooveel verbeterd, dat de paar den goed voorwaarts konden. Ter zelfder tijd waren meer naburige edellieden, waarhij ook heerHeino, vertrokken, welke zich allengs van Krodo afscheidden en spoedig rechts of links hunne eigen wegen insloegen. Eindelijk was het doel der reis bereikt en kwam Krodo met zijn gevolg op den heerenhof aan, terwijl het hart van den schrijver hevig klopte, toen hij de vrouwen uit hun verblijf zag komen om de thuisko menden te begroeten. Den volgenden dag kon men be merken wat een groot opzien het nieuws maakte, dat de heer mede bracht. Bij het eentonige leven, ge durende den langen vredestijd, wan- bouwd zijn, de toegang tot die hui zen reeds in een goede bestrating ligt. Beiden zijn dus gebaat.de grond eigenaar maakt meer geld voor zijn grond, de bouwer is in eens klaar. En nu de gemeente. Het behoeft zeker geen betoog dat de vierk. Meter khnkerbestrating meer kost dan een gulden en wij kun nen gerust aannemen van ƒ1.50, dus brengt zoodanige verordening 50 ets. per Meter voor de gemeente meer op; terwijl men niet behoeft te vree zen voor klachten, want men heeft een straat, die bij de bebouwing van de .verschillende perceelen, door hout- en steenvrachten natuurlijk in ongelijkheid wordt gebracht, hetgeen trouwens met iedere nieuwe straat het geval is. Zoodra nu die straat voor een groot gedeelte is bebouwd, worden er de gas en waterleidingen, zoomede de riolen door de gemeente ingelegd, en de klinkerbestrating verstraat, trottoirs aangelegd, gaslantaarns gezet en de straat is in orde, tot gerief der burgerij en op de voor- deeligste en meest spoedige manier in het belang der openbare orde, veiligheid, gezondheid, zedelijkheid, maar ook tevenszuinigheid. J. M. B. ALGEMEEN OVERZICHT. Het groote politieke nieuws van den dag is zeker wel het laatste be richt omtrent den afloop der Egyp tische expeditie tegen den valschen profeet in Soudan. Van officieele ijde worden thans de geruchten bevestigd, die reeds geruimen tijd daaromtrent de ronde deden, en er is thans helaas geen twijfel aan de waarheid der tijdingen, die een vol komen nederlaag der troepen onder neer hoogstens aan de grenzen in het noorden of het oosten een ge vecht had plaats gehad, moest het uitzicht op een grooten heertocht wel alle bewoners in spanning bren- gen. De volgende dagen was men dan ook in de grootste onrust en bezig met het bijeenbrengen van jonge lieden, die de wapens konden han- teeren. Nu konden de vertrouwde dienaars van den heer niet meer vadzig op hun beerenhuid liggenzij moesten overal heenrijden en in alle dorpen en op afgelegen hoven oproepingen doen. De smid had een menigte hel pers noodig en werkte dag en nacht om oude wapens schoon te maken en nieuwe te smeden. Zoo snel mogelijk moest het kleine leger op de been zijn, maar het bleek spoedig dat de lieden zich het genoegen van het lentefeest niet wilden laten ontzeggen en dat het generaal Hicks meldden, meer moge lijk. Zelfs blijkt die waarheid ern stiger te zijn, dan men aanvankelijk meende. Niet alleen was de neder laag zoo volkomen mogelijk, maar bijna geen enkel man ontkwam aan de algemeene slachting welke de aanhangers van den Mahdi ouder de Epygtenaren aanrichtten. Bij het begin van zijnen tocht, scheen de fortuin Hicks te begun stigen. Twee malen geraakte hij met den vijand slaags en beide keeren had hij het geluk hem terug te drij ven. Eensklaps scheen het als was het geheele land van de oproerige henden gezuiverd, zoodat men be sloot de woestijn van hoog Soudan in te trekken, om den vijandin zijn meest versterkte stellingen aan te treffen. De levensmiddelen werden op talrijke kameelen geladen, en welgemoed ondernam men den tocht. Doch de bezwaren zouden zich eerst later doen gevoelen. In den aanvang was men zoo gelukkig overal het noodige drinkwater te vinden, waardoor men den meegenomen voor raad kon sparen, doch alleng. eer den de waterkuilen schaarscher en ook de voorraad verminderde zoo snel, dat het te voorzien was, dat ook deze weldra opgebruikt zou zijn. Met de levensmiddelen ging het even zoo. Had men gehoopt, zoo hier en daar nog wel iets bruikbaars aan te treffen; die hoop bleek spoedig ijdel, en weldra werd het noodig de manschappen op half rantsoen te stellen. Tot overmaat van ramp stier ven de lastdieren, die den nog overi gen voorraad moesten dragen hij hoopen, en met vreugde begroette de schaar, die uit 25000 manschap pen bestond, dan ook eindelijk be woonde streken. Helaas, dat oord van uitkomst, zooals, men gemeend had, zou weldra de plaats van een er juist deze keer eens bijzonder luidruchtig op toe zou gaau. Met de toebereidselen tot den krijgstocht verbonden de menschen tegelijk de aanstalten tot het groote, volgens overoude gebruiken be staande volksfeest op den Broeken, dien niet alleen werd gekozen om dat hij hoven andere hoogten uit stak, maar ook omdat zijn kruin vrij van boom- en plantengroei en dus bij uitnemendheid tot het vie ren van dat luidruchtige feest ge schikt was. Reeds kwamen de menschen uit alle oorden bijeen, want velen had den reeds vroeger van hunne hee rendiensten vrijaf gekregen. Daar kwam onverwachts de zoon van heer Krodo vergezeld door zijne ge malin uit den Harzburg over, om van zijnen vader nauwkeurige in- I lichtingen in te winnen betreffende hetgeen deze te Paderborn had be leefd.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1