BIWEXLAND. algeheelen ondergang worden. Op| het onverwachts zag Ilicks zich van alle zijden omringd door de benden j van den profeet, wier getalsterkte ooggetuigen zoo ongeveer op 200,0001 nfl&n schatten. Er was geen denken aan, om den strijd te ontwijken. Overwinnen of sterven was hier letterlijk het wachtwoord, wantl een andere keuze had men niet.! Tegen eene zoo verpletterende over macht was noch al het beleid van den generaal, noch de dapperheid der manschappen opgewassen, en zonder een enkele uitzondering werd het geheele leger door de fanatieke volgelingen van den profeet neer gesabeld. Ook een der meest be kende oorlogscorrespondenten van de DaVy News liet zijn leven op het slagveld. Tot zoover bet ver haal van de noodlottige veldtoch ten. Eu thans ligt in Egypte de vraag, «wat nu?» ep aller lippen. De toestand is hoogst gevaarlijk. Het lijdt geen twijfel of de profeet zal met zijne benden Xoord-Oost- waarts komen afzakken en beproe ven, partij te trekken van het eens behaalde voordeel. Een Egyptisch leger, om de grenzen te dekken, bestaat niet meer; het ligt versla gen in de woestijn van hoog Soedan. Dat zich in dien toestand aller oogen op Engeland richten en van daar hulp verwachten, is waarlijk geen wonder. 6000 man van het Britsche leger bevinden zich nog op Egyp tisch grondgebied, en mocht men op hunne ondersteuning kunnen rekenen, dan acht men de toestand nog zoo gevaarlijk niet. Ook in Engeland zelf denken velen er even zoo over. De Times en de Daily News betoogen met nadruk, dat de regeering zich niet aan het gevaar mag blootstellen, om door de on tijdige terugroeping van het bezet tingsleger, al den invloed, dien zij zich, ten koste van stroomen bloeds en tonnen schats, daarginds wist te verwerven, te verliezen en het valt bijkans niet te betwijfelen, dat de regeering er evenzoo overdenkt. Andermaal, derhalve, zullen de En- gelsche soldaten thans in het vuur moeten, en er is zeer veel kans op, dat zij mi een zwaarder proef te doorstaan zullen hebben, dan bij de vorige onlusten. De Khedive heeft intusselien reeds last gegeven, enkele der verstafgelegene posten voorloo- pig prijs te geven, en de garnizoe nen dier plaatsen tot een grensleger samen te trekken. Op deze wijze lioopt hij het gevaar nog voor enkele weken te kunnen keeren. Het ver dere verdedigingsplan zal dan na tuurlijk in de eerste plaats afhangen van de houding der Engelsche regeering. Te Tonkin blijft zoo wat alles bij het oude. De aanhoudende re gens doorweken den bodem zooda nig, dat de Fransche legerafdeeliu- gen niets kunnen uitrichten, daar zij hun veldgeschut niet kunnen vervoeren. De spanning tusschen China en Frankrijk houdt aan, en er zijn maar weinigen, die nog aan de mogelijkheid van een minnelijke schikking geloof slaan. De Chinee- zen doen dan ook niets als hunne krijgsmacht op de grenzen ver sterken; opdat zij in voldoende mate gereed zullen zijn wanneer de Fran sche soldaten naar Bac-Ninh op rukken, wat, zooals men meldt, door hen als een formeele oorlogsver klaring zal worden aangemerkt. In tusselien is het door de regeering De jonge Krodo moest evenzoo mee ten velde trekken en een ge deelte van zijns vaders manschap pen aanvoeren. In de gezelschapszaal werd een maaltijd aangericht en toen de hee- ren zich aldaar te goed hadden ge daan, begaven zich de vrouwen naar hunne verblijven, terwijl de heide heeren en hunne vertrouwde krijgslieden het gesprek over den krijg en over de heldendaden van vroegeren tijd ijverig voortzetten. Tot zijne verrassing werd Groef- wang dien dag voor de eerste maal na zijne terugkomst bij de vrouwen ontboden, en het verwonderde hem des te meer daarom, omdat vrouwe Radegonde aanwezig was, van wie men moest veronderstellen dat zij zeker van de schrijfkunst ook het hare wilde weten. Misschien had lieer Krodo medegedeeld, dat de schrijver zich met den inkoop der geschenken voor zijne zuster en aangevraagde krediet, nog niet in de kamer van afgevaardigden be sproken. De commissie houdt zich nog steeds onledig met het onder zoek der kwestie en de lezing der stukken, die hierop betrekking heb ben. Zaterdag 11. zou zij daarmede gereed gekomen zijn, indien er ten minste niet onverhoopt iets in den weg gekomen is. Dan nog een paar dagen voor het opstellen en het be spreken van het rapport, en dan eerst is de zaak rijp om in open bare discussie gebracht te worden. Dat het met dat al best December kan worden, eer de regeering mach tiging erlangt om over de gelden te beschikken, zal zeker niemand bevreemden. Het spreekwoord «lang zaam gaat zeker» heeft groote kans van Nederland naar Frankrijk te verhuizen. V Uit de Transvaal wordt heden bericht, dat in het Bechuaneuland een volslagen regeeringloosheid heersekt eu iedereen er slechts doet, wat hij verkiest. De Boeren, die op dezen grens van de republiek wonen, schijnen zich in enkele om standigheden reeds als de meesters van dit land aan te stellen, ofschoon het meer eu meer onzeker wordt of Engeland wel ooit zijne toestem ming tot eene anexatie van dit ge bied geven zal. Bovendien gaan er geruchten van sommige willekeu rige handelingen tegenover de in boorlingen gepleegd, en wat die ge ruchten weieenigen schijn van waar heid geeft, is het feit, dat de waarnemende president J oubert naar de grenzen vertrokken is, om de Machten te onderzoeken. Intus selien behoeft het geen betoog, dat op den stand der onderhandelingen welkt} op dit oogenblik tusschen de deputatie en den Engelschen min., lord Derby, gevoerd worden, al die geruchten van hoogst nadeeligen invloed zijn. V Aan den oorlogstoestand in Zuid- Amerika, tusschen Chili en Peru zal zoo langzamerhand formeel een einde komen. Uit Lima wordt ge seind dat de besprekingen over de bepalingen waarop de vrede defini tief gesloten zal worden, goed vor deren. Het moet vooral aan de be middeling van machtige Amerikaan- sche mogendheden, waartoe in de eerste plaats de Vereenigde Staten gerekend worden, te danken zijn, dat de ONorwinnaar zijne eischen niet te hoog stelt en de overwonnene zich in het onvermijdelijke tracht te schikken. Haarlem, 26 Nov. '83. Dat iemand failleert is nog geen bewijs van oneerlijkheid. Zekere J. Swaanswijk, mandenmaker en rietwerker te dezer stede, failleerde, en sloot een akkoord van| 10%, welk akkoord bij vonnis der rechtbank te Haarlem dd. 20 Nov. jl. is gehomo logeerd, en de bedongen procenten ten kantore van den heer curator zijn gestort. De lieer Dekker, practizijn alhier, die het akkoord namens Swaanswijk voorstelde, bracht eene verrassing te weeg, daar ZEd. gepasseerde Za terdag is begonnen om aan al de Haarlemsche crediteuren de ontbre kende 90 aan te zuiveren. Mocht dit bewijs van eerlijkheid ook bij anderen navolging vinden. Het is- te wenschen dat de inge zetenen deze handelwijze op goeden prijs stellen, en met St. Nicolaas ook dezen man met inkoopen niet vergeten zijne dochter had belast en de vrou wen nu nieuwsgierig waren van de dingen, die de zaakwaarnemer van den heer van Engern had medege bracht, iets meer uit de mond van Groefwang vernemen. De Saksische wouden en bergen leverden niet veel op en de voor werpen, die van daar op markten werden aangevoerd, waren steeds dezelfde; terwijl de lieden uit de grenslanden steeds allerlei nieuwig heden medebrachten, dat de vrou wen o]) de hoven hoogst welkom was. Wel gebeurde het enkele ma len dat rondreizende kooplieden door het land trokken, maar het gebeurde toch weinig, daar er tallooze geva ren aan verbonden waren. Dus moest bet bij buitengewone gelegenheden ingeruilde, jaren lang strekken. Het hart van den schrijver bonsde he vig, toen hij de vrouwenkamer bin nentrad; want ofschoon hij had ge tracht door arbeid en gebed, dwaze Gisteren is het 125 jaar geleden dat de begrafenisbos De broederlijke Liefdebeurs werd opgericht. De dag wordt recht broederlijk en feestelijk herdacht. Onder de twaalf bestuur- deren bevinden zich nog vier, die het eeuwfeest hebben medegemaakt, waarvan een 42 jaar lid van het bestuur en daarvan 33 jaren presi dent is. De Coöperatieve Winkelvereeni- ging en Bakkerij van «des Werk- mans Vriend» alhier heeft, blijkens het dezer dagen uitgebracht verslag over het 3de kwartaal van 1883, in hare beide winkels (Spaaruwou- derstraat en Leidsche-vaart) en in de Bakkerij eene totale ontvangst gehad van f 14 515.87. De daarop genoten winst, na aftrek van rente, aflossing. salarissen en alle andere onkosten, wordt op de boekjes der leden bijgeschreven tot een bedrag van 81/3 percent over hetgeen ieder in die drie maanden blijkens de ingeleverde penningen in een der beide winkels of aan brood uit de bakkerij of een barer depóts heeft besteed. De commissaris van politie al hier verzoekt opsporing en opzen ding van Jacob Trovel, oud 11 jaar. geb. te Delft, lichaamsbouw tenger, oogen blauw, haar lichtblond, sprekende Hollandsch, Frausch en Duitsch. Die minderjarige is in de laatste helft van Aug. jl. door de moeder (weduwe), die te Haarlem iu het gasthuis lag, toevertrouwd aan de kermisreizigers «de Zoeloe's», die met hem vertrokken zijn en, vol gens information. de kermissen nog bezoeken. De heer J. H. Krelage, door de Keizerlijk Russische Tuinbouw- maatschappij tot haren vertegen woordiger voor Nederland benoemd meldt ons dat hem is medegedeeld, door de administratieve afdeeling der Internationale Tuinbouw-ten toonstelling te Petersburg van 1883 verdaagd van den 17—28 Mei 1884dat het oorspronkelijk pro gramma geheel en al van waarde blijft voor de tentoonstelling van 1884. De inschrijvingsformulieren voor de exposanten, het program ma van het Congres, zoowel als de kaarten die toegang geven tot het congres en de tentoonstelling, alsook de bewijzen rechtgevende op vrachtvermindering zoo voor reizigers als voor goederen, zullen te zijner tijd aan belanghebbenden worden toegezonden, Daar het vooruit te zien is, dat in het voorjaar van 1884 geen andere groote tuinbouwtentoonstel ling zal plaats hebben hoopt de tentoonstellings-cominissie niet al leen dat de gedane toezeggingen om deel te nemen aan de .entoon- stelling, de jury en het Congres, zullen gehandhaafd worden, maar dat er bovendien nog vele nieuwe aanvragen van toelating zullen bij komen. De heer Krelage is in staat aan belanghebbenden programma's der tentoonstelling te verstrekken, en is tevens bereid hun al die inlich tingen te verschaffen, waartoe hij door dc Commissie te St. Peters burg in de gelegendheid wordt gesteld. Volgens art. 2 al. 3 der Drank wet kunnen vergunningen boven het wettelijk maximum iu bijzondere gevallen worden verleend door B. en W. eener gemeente, na mach- gedachten te verbannen, was hem dit toch niet volkomen gelukt. Toen jonkvrouw Gerrita hem vriendelijk toesprak, scheen het hem toe, alsof een helder rood het gelaat van de schoone Editha overtoog. Gij hebt bij den inkoop der geschenken, die mijn broeder voor ons heeft meegebracht, een goede smaak getoond, zeide Gerrita, en het doet ons bijzonder veel genoegen. De tijd schijnt nu voorbij te zijn, waarin wij u bij onze oefeningen in de schrijfkunst noodig hadden. Geef ons heden nog eenmaal een bewijs van uwe vaardigheid en lees ons eenige plaatsen uit uw boek vocw. Daar ligt het. Gij kunt het dan ook tevens in bezit nemen, want gij zult wel niet achter willen blij ven, als alle mannen ten strijde trekken, en dan moogt gij uw eigen dom wel medenemen. De jonge man verbleekte bij deze tiging van Ged. Staten en bij ge motiveerd besluit in de Staatscourant te vermelden. Zij worden, zoodra zich de gelegenheid daartoe voor doet, binnen de grenzen van het maximum teruggebracht. Volgens mededeeling van den minister van Justitie zijn 335 der gelijke bijzondere vergunningen verleend2 in Zeeland en in Drente, 6 in Groningen, 8 in Utrecht, 20 in Overijsel, 22 in Friesland, 25 in Gelderland en Limburg, 40 in Noord brabant. 61 in Zuidholland en 124 iu Noordholland, te zamen in 135 gemeenten. In de meeste gemeenten bepaalt zich het getal tot 1 of 2 er waren 36 hij ter gelegenheid van tentoonstellingen of feesten eu vau tijdelijken aard, die meerendeels reeds zijn vervallen. De meeste zijn verleendin Am sterdam 77 (waarvan 8 reeds weder vervallen en 16 voor het terrein der tentoonstelling), Den Haag 29 en Zandvoort 16, waarvan 3 weder vervallen. Van de medailles voor de Tentoonstelling zagen we dezer da gen afbeeldingen iu het Nbl. v. d. Bockhandel. Voor zoover men uit deze af beel dingen besluiten mag tot het wer kelijk voorkomen, kunnen wij niet vinden, dat de ontwerper heel ge lukkig is geweest. De eene zijde maakt den indruk, dat men Z.M. den Koning een lint voorhoudt, om er aan te ruiken, eu zijn achterhoofd wordt tegengehouden als door het bekende toestel van den photograaf Op de keerzijde is de Faam afge beeld, die een krans in de hand houdt, maar zoo onrustig is haar beweging, dat men zich verwonde ren zou, indien zij op de slapen kwam van dengene voor wien hij bestemd is. Dc eerste indruk is, dat zij er het hoofd mee wil vangeu van het naakte jongetje, dat als ruiter te paard op een draperie zit, tenzij men uit diens houding moet opmaken, dat hij hard wegloopt om niet door den krans te worden ge raakt. {Arnh. CL) Gedurende de laatste vier da gen werden te Oud-Beierland 14 gevallen van pokken aangegeven, terwijl 10 personen aan die ziekte overleden. Sedert het begin der epi demie werden reeds 496 personen aangetast en overleden er 145. Het meisje te Hekelingen, dat na een bezoek te Oud-Beierland door de pokken werd aangetast, is aan die ziekte overleden. Haarlemmermeer. Een landbouwer, wonende aan den Slo- terweg alhier, reed Vrijdagavond uit met een jong paard voor eene tilbury, en had op den Kruisweg nabij Hoofddorp, het ongeluk, door het schrikken van zijn paard, uit het rijtuig te storten. Hij werd op genomen en in eene arbeiderswoning gedragen, waar spoedig geneeskun dige hulp aanwezig wasdesniette min gaf de man binnen weinige oogenblikken den geest. Amsterdam. Voor de be trekking van haven- en dokmeester der gemeente, opengevallen door het overlijden van den heer K.Ju nius van Hemert, worden door Burg. en Weth. aanbevolen de heeren: C. C. Vermeer, rijkshavenmeester te Rotterdam, oud-luit. ter zee le klasse; P. Zegers Veeckens, luite nant ter zee le klasse, en J. C. Van de Poll, expert van Veritas en expert- maritiem bij de rechtbank alhier. woorden, want hij had er inderdaad nog niet aan gedacht, dat hij met het evangelie in den arm en in het hoofd moest uittrekken tegen de vijanden van zijn geboorteland, die de leer des heils met wapengeweld daarheen wilden brengen. Hij wist niet wat te antwoorden, maar vrouwe Radegonde, die hem van den beginne af, met trotsclie blikken had gemeten, zeide op ter genden toon: Het schijnt toch waar te zijn, dat geleerdheid den moed uitdooft. Staat hij niet geheel versuft te kij ken als hij van den krijg hoort spreken? Het is waarlijk ook veel gemakkelijker de menschen met woorden te overwinnen, dan met de wapens in de hand. Wat is dat voor boek, waar gij uit lezen zult Dat is het evangelie van het heil des Christendoms, antwoordde Groefwang bedaard. En hoe zijt gij daaraan ge- Naar aanleiding van den brand in de Wagenaarstraat alhier, die voor een paar maanden plaats greep, wijst het publiek gerucht een zeke ren S. als de oorzaak daarvan aan. Het schijnt echter, dat hieromtrent nog geen zekere bewijzen gevonden zijn, want hoewel de man reeds meermalen in het verhoor geweest is, is hij nog steeds op vrije voeten. Intusschen blijkt de zeer opgewekte stemming, die over deze zaak in de buurten buiten de Muiderpoort heerscht, ook uit verschillende kleine, met een verdraaide hand geschreven biljetjes, die op het aanplakbord bij de Commelinstraat aangeplakt wor den en waarin op een ernstig onder zoek wordt aangedrongen. Vrijdag-namiddag omstreeks 4 uren viel op de Hoogte van den Kadijk een beschonken artillerist van den fouragewagen, met het on gelukkig gevolg, dat hij binnen eenige oogenblikken een lijk was. Volgens de Amst. Ct. waren de geleiders van den wagen dronken. De wachtmeester bewees dit door eenige malen van zijn paard te tuimelen, gelukkig zonder daarvan nadeelige gevolgen te ondervinden. Erger liep het af met den cavalerist, die de voorpaarden reed. In zeer beschonken staat door eenige burgers van het paard geno men en in den wagen gelegd, wilde hij, daarover heen hangende, zelf weder de teug'els in handen nemen, maar sloeg uit den wagen op den grond, met het noodlottig gevolg, dat de wielen den man over den hals gingen, waardoor de ongeluk kige onmiddelijk een lijk was. Vreemd is het zeker, dat militairen in dienst een dergelijk misbruik van sterken drank kunnen maken. Benningbroek. Dezer dagen is van hier naar Alkmaar gevanke lijk overgebracht zekere T., uit Abbekerk, die den heer Donker tweemaal per Jbrief met moord bedreigd had, wanneer hij geen f1200 van hem ontving. Toen hij zich den 18n dezer des avonds te 11 uren op de aangewe zen plaats vertoonde, waar het pakje door den koetsier van genoemden heer werd bezorgd, werd hij door dezen en drie te voren gewaar schuwde rijksveldwachters gegrepen en aan de politie overgeleverd. Rotterdam. Omtrent den vreemdeling, dezer dagen door de politie alhier, op verzoek van de Duitsche Regeering, in een hotel aldaar aangehouden, verneemt men, dat hij zich geruimen tijd in Den Haag heeft weten schuil te houden. Eindelijk door de politie aldaar opgeroepen, koos hij per rijtuig het hazepad naar Rotterdam. Op het bericht dat Tyrus (onder dien naam logeerde hij in Den Haag) naar Rotterdam was vertrokken, seinde de politie uit Den Haag naar Rot terdam, en werd hij dadelijk aldaar in een hotel gearresteerd. Deze voortvluchtige kassier was ruim voorzien van geldswaardig pa pier, hetwelk hij altijd in een papier gewikkeld bij zich droeg. Uit later gevonden papieren bleek, dat hij Carl Tiesing heette, onlangs in het Politieblad gesignaleerd. Misdadigers handelen dus niet zoo erg voorzichtig door met hunnen buit de wijk naar Nederland te nemen. Arnhem. Een Arnhemmer gaf aan een reparatie-kleermaker eene gekleede jas mede om te keeren. komen?vroeg vrouwe Radegonde. Zulke boeken trachtten de chris tenpredikers gewoonlijk in onze lan den in te voeren. Heeft zulk een het u geschonken? Het boek is de nalatenschap van den christelijken broeder Ansel- mus, die in mijn geboorteplaats werd gedood, toen hij de leer des heils verkondigde, antwoordde kalm de schrijver. Dus ondergaan ook hier te lande die vreemde indringers het zelfde lot, als bij ons in Friesland die Bonifacius in mijns vaders ge bied wedervoer? Ik was nog maar een kind toen die oude, zeventig jarige dwaas verslagen werd. De onwetende lieden daar meenden, dat hij schatten goud en zilver mede bracht en waren niet weinig ver wonderd toen zij slechts evangelie boeken vonden. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2