POPULAIR MI» I Oplage 10000 Ex. Donderdag 29 November 1883. No. 122. Bericht aan onze lezers. FEUILLETON. „GR OEF WANG". AARLEM'S DA ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel liet Rijk x>. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAHS Co., te Haarlem. ADYERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Pablicité Etrangèrc G. L. DAUBE Co, JOHx. F. JONES, Sucr., Parijs. 31bis. Faubourg Montmartre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40. 7-13, 7.44* 8.54,9.46,10.23. 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WTNTERDIENST. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10, 10.20* 11.5, 1.23* 2.45, 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Zij die zich nog in den loop van dit jaar abon neer en ontvangen at» premie le. den boetenden Woman Mte Vloek des Vaders. 2e. Een prachtig en in vier kleuren gedrukten wand kalender. »!\\Ë\LA\D Haarlem, 28 Nov. '83. Maandagavond is de Turksche admiraal Suleiman Pacha en de hem toegevoegde secretaris van den Sultan alhier teruggekeerd van het Loo, waar zij Z. M. den Koning, namens den Sultan van Turkije, eene hooge ridderorde hebben aangeboden. Beiden werden na afloop der audiëntie aan Z. M.'s tafel genoodigd benevens den Min. van buitenland- sche zaken, die de afgevaardigden van de Porte naar bet Loo bege leidde. De trekking van de eerste tien seriën der Tentoonstellings-verloting zal plaats hebben op Vrijdag 30 dezer, 's voormiddags te 10 uur, in bet VolAspaleis, ten overstaan van den notaris mr. J. F. Wertheim en onder toezicht van den beer Kristen, daartoe aangewezen door den Bur gemeester. Houders van loten hebben bij de trekking vrijen toegang. Haarlemmermeer. Naar men verneemt heeft het gemeente bestuur besloten, aan Z. M. den Koning een adres van adbaesie te zenden aan bet adres van het hoofd bestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw, verzoekende afdoende maatregelen te doen beramen tegen de besmettelijke longziekte. (Een roman uit de achtste eeuw.) UIT HET HOOGDCITSCH VAN ADOLF GLASER. 20) En nu, wat gebeurde daar zoo even? De beerendoebter verdedigde een knecht tegenover baar broeder en outnam hem bet recht, den aan hanger van bun stamvijaud, een geheim christen, te dooden. Als ver lamd stonden een oogenblik de aan wezigen, toen nam de oude beer bet woord en zeide op gematigden toon Zij beeft gelijk, gij moogt hem niets doen. Laat bet deez' keer zoo blijven, maar als bij zijn chris tendom niet afzweert, dan zal ik er zelf eens een woordje in meespreken. Gisteren-namiddag te 2 uur is afgebrand eene boerderij, bewoond door C. J. v. d. Kraats, aan den Sloterweg, bij den Vijfhuizersweg. Alles was tegen brandschade ver zekerd. Amsterdam. Tegen den beer W. Pierre de Boer, directeur van bet theater Tivoli in de Nes alhier, ii proces-verbaal opgemaakt, na voor afgaande waarschuwing, wegens overtreding van de wet op den kin derarbeid daar een kind van 6 jaar bij bet uitvoeren van kunstverrich tingen gebruikt werd. Tusschen de loods van de Stoomvaart-Maatschappij Nederland en den kaaimuur van de Handels kade, is bet metselwerk met het daarop liggende bouten plankier over een lengte van ongeveer 25 meters weggezakt. Men schrijft dit toe aan het «malen» van een stoom boot, waardoor de ondergrond zou zijn weggespoeld. Naar men verneemt, bebbeü de hoofden van de openbare lagere scholen der le klasse alhier, gunstig geadviseerd op het verzoek der Soci aal-Democratische Vereeniging bier ter stede tot den Raad gericht, om aan de kinderen dier scholen, wier ouders dit begeeren, iederen dag een goede portie warm eten te ver strekken. (D. v. Ned.) Een liefhebbend echtgenoot, woonachtig in de Laurierstraat alhier, beeft zijn wederhelft zoodanig mis handeld, dat zij aan de gevolgen is overleden. Na de begrafenisplech tigheid op bet R. K. kerkhof is de dader door de politie in hechtenis genomen. Twee knapen speelden Zondag op de oude Turfmarkt. Zij gingen op eenige pakschuiten, om aldaar bun spel voort te zetten, en zagen onder een zeil een pak met kistjes Neef Heiuo heeft alle aanhangers der nieuwe leer in zijn gebied tot den afstand ervan gedwongen en ij zullen wel middel vinden, dit k bier door te zetten. Dit gezegd hebbende stond bij op en verliet het verblijf, om weder naar de gezelschapszaal terug te keeren, waar de wapenbroeders der beeren wachtten. Scheldend en dreigend sloot zijn zoon zich bij liern aanvrouwe Radegonde wierp een valschen blik op de beide vrouwen en den schrij ver, en verliet ook bet vertrek. Ëen oogenblik bleef alles stom. Groefwang waagde het niet een der vrouwen in 't gelaat te zien, maar overweldigd door zijne aandoenin gen, naderde bij Editha, knielde voor haar neder, boog zijn hoofd ter aarde, en den zoom van baar kleed aanvattende, drukte bij er zijne lippen op. Wrevelig onttrok zij hem met sigaren staan. Fluks namen zij het B. en W. ten aauzien van bet ver- besluit, om de touwen van bet zoek van den raad van beheer der zeil los te snijden, bet pak te ope-Koninklijke Vereeniging «Het Ne- nen en daaruit twee kistjes met derlandsch Tooneel», om op de be- sigaren te stelen. De knapen zijn opgespoord. Dat zoo iets in een drukke buurt, vlak bij den schild wacht der Nederl. Bank gebeurde, bewijst bun groote brutaliteit. Duinkerken. Nolt, alias Pettijn, wiens uitlevering door de Fransche Regeering aan de onze is toegestaan, en die alhier is aangehouden, is door den komman- dant van bet datachement maré- chausées te Scheveningen, vergezeld van een zijner manschappen, op last grooting der gemeente van 1884 een bedrag uit te trekken tot ondersteu ning en instandhouding van het Nationaal Tooneel, werd zonder be raadslaging of stemming door den Henri Joseph Raad goedgekeurd. Dezer dagen moeten zich in eene der nieuw aangelegde straten in het noordwestelijk deel van Den Haag twee achtereenvolgende nach ten omstreeks 2 ure een paar mans personen hebben vertoond voor de 4 deur van het bovenhuis eener alleen van den proc.-generaal van daar wonende dame, die uit de stad ge- gevankelijk afgehaald en over zee naar ons land en vervolgens naar de gevangenis op de Prinsegracht in Den Haag overgebracht, om eer lang voor het Hof terecht te staan ter zake van diefstal. 's-Hage. De gemeenteraad heeft gisteren met groote meerderheid be sloten lo. tot het inwinnen van deskundige voorlichting omtrent het plan-Hora Siccama om subsidie in de kosten van aanleg van een zee haven: 2o. tot bereidverklaring om dit plan geldelijk te steunen, wan neer het voldoende zal gebleken zijn of, zoo noodig, eene wijziging zal hebben ondergaan. Het praeadvies van B. en W. op het verzoek van een aantal klein handelaars in sterken drank om ver laging van het vergunningsrecht tot op f10 van elke f 100 huurwaarde, strekkende om het verzoek te wijzen van de hand, werd zonder stemming goedgekeurd, hoewel dé heer Riet stap een poging waagde om het recht tot f 15 te verlagen, hetgeen echter bij den Raad geen ondersteuning vond. Ook het afwijzend praeadvies van een heftigen ruk haar kleed. Verwijder ui riep zij op heeschen toon, ga uit mijne oogen! Smartelijk getroffen sloeg de jonge man zijne oogen tot haar op. Gij hebt mij beschermd, zeide hij met bevende stem, en nu spreekt gij in toorn tot mij. Heb ik u beleedigd? Is nu uw haat mijn deel geworden? Haat ging zij voort. Weet ik dan nog wat haat, wat liefde, wat recht of onrecht is? Is in mij niet alles omgekeerd en veranderd? En stampvoetende riep zij nog een maal: Verlaat mij! Ga! Ik zal gaan, en waarheen? Wilt gij dat ik zonder steun of hoede, onbeschermd en ongewapend het woeste woud in zal loopen ten prooi der wilde dieren. En als ik hier blijf, wat staat mij dan te wachten Zal ik mijn weg langs gebaande gaan was en op een brieve aan de deur had aangekondigd dat zij niet thuis was. Het schijnt, dat bedoelde manspersonen van hare afwezigheid hebben gebruik gemaakt om de wo ning binnen te dringen. Althans toen de politie, naar waarschuwing van de buren, wien het bevreemd had beweging ten huize van de af wezige bewoonster te hooren, een onderzoek instelde, zou het gebleken zijn dat op den traplooper voetstap pen waren achtergelaten en de straat deur op eene kier stond. De nachtelijke bezoekers moeten evenwel onverrichterzake huiswaarts zijn gekeerd, daar de bewoonster vóór haar vertrek alle deuren der binnenkamers had gesloten. Scheveningen. De brieven bestellers hebben bij reeders en kooplieden welwillende ondersteu ning gevonden voor hun verzoek om 's Zondags van de bestelling van couranten en gedrukte stukken te worden ontheven, ten einde op die wijze de Zondagsrust slechts voer het allernoodzakelijkste te missen. Oud-AIblas. Dinsdag nacht te half twee werd de molenaar M. K. uit den slaap gewekt doordien een losgebrande balk naar beneden stort te, en hij ontwaarde tot zijn schrik dat de molen reeds in lichtelaaie stond. Hoewel met levensgevaar, hebben allen, man, vrouw en drie kinderen, zich nog tijdig kunnen redden. Vijf minuten later zouden de gevolgen voor het gezin ernstiger zijn geweest, daar de molen op het punt stond van instorten. Daar de nachtwaker van Streef kerk, op twee uren afetands, reeds te half een den brand heeft waar genomen, is het vrij zeker dat de beide nachtwakers te Oud-Alblas niet op hunnen post waren. Had men den brand tijdig ontdekt, dan zou er veel gered hebben kunnen worden. Dordrecht. Door den gemeente raad is gisteren tot geneesheer in het krankzinnigengesticht gekozen dr. Cowan, geneesheer te Meer-en- Berg, met 11 stemmen tegen 9, die uitgebracht waren op dr. Littel. te Delft. Maastricht. De opbrengst de r collecte, alhier gehouden voor de noodlijdenden in Indië, bedraagt, met inbegrip van twee weldadigheids feesten, gegeven door Momusende Sint Servatiussocieteit, ƒ2610.43. Heijthuizen. Alweder is het den wachtmeester der marêchausées mogen gelukken eene flinke aan houding te doen. Er werd ni. in den nacht van Zaterdag op Zondag, ten huize van den landbouwer P. R., ingebroken en eene vrij aanzienlijke som gelds ontvreemd. De wachtmeester der maréchausées, Zondagochtend hier mede in kennis gesteld, arresteerde nog dienzelfden dag een vroeger wegens diefstal veroordeelden 18- jarigen landbouwer, als vermoede lijke dader. Naar 't schijnt moet hij wegen zoeken, als wanneer men mij zal vinden en terugvoeren? Wat is het lot van een lijfeigene, die zich tegen zijn heer verzet? Zij zullen mij tot den dood toe mishan delen, en niemand zal in staat zijn, den weerloozen slaaf te bescher men. Een woeste kreet klonk uit haar horst. Beveel hem te gaan, meue, zeide zij tot Gerrita gewend, en hare stem smoorde in de hevigheid harer gemoedsbeweging; beveel hem te gaan, of ik kan mij zelve niet meer beheerschen en ik dood hem met eigen hand. Gerrita, die dit alles met sprake- looze verwondering had aangehoord, vatte nu verschrikt het woord op en zeide Doe wat zij verlangt, en ga. Ik zal zeggen dat ik u naar Hein- rode heb teruggezonden en niemand zal uw vlucht nasporen en u vervol- Indien gij blijft, zijt gij ver loren; voort dus, ga spoedig. Gij zijt vrij! Groefwang sprong op, en terwijl Editha hare armen om Gerrita's hals geklemd hield en haar gezicht aan dier boezem verborg, snelde hij als een waanzinnige heen. Te voren had hij het evangelie boek gegrepen en het met smee kenden blik aan Editha's voeten gelegd. Het was hem of hij een wissen dood te gemoet ging. Waarheen hij zijne schreden zou richten, wist hij niet. De geheele wereld scheen hem een eenzaamheid toe, en toen hij in het open veld kwam, volgde hij een voetpad, zonder te weten waarheen dit hem zou voeren. StPeds liep hij verder en hij zou door zijn geloopen zonder plau eu zouder doel, totdat hij van vermoeidheid en hart zeer dood terneder gevallen zou zijn, toen na korten tijd een onver-

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1