leutóen eu Huisraad, AFSLAG. BEURSBERICHTEN. BURGERLIJKE STARR. ADVERTENTIES. Verkooplokaal Verkooping reeds bekend hebben, en is bet ge- stolene ontdekt. Middelburg. De commissie die zich alhier heeft gevormd om op den St. Nicolaasavond aan arme kinderen eene aangename verrassing te bereiden, heeft hare pogingen ge lukkig geslaagd gezien. Behalve 2000 geschenken van allerlei aard, is er nog eene som van f 600 voor dat doel ingekomen. Ruim 1100 kinderen zullen daarvan genieten. Ook uit andere plaatsen van Zee land worden berichten ontvangen van inzamelingen voor liet St. Nico- laasfeest van behoeftige kinderen. Eefde. Bij gelegenheid van een zoogenaamd «pannenbier» heeft zich een der werklieden aan jenever doodgedronken. Leeuwarden. Het Hoofdbe stuur der Friesche Maatschappij van Landbouw heeft -getracht het peti tionnement tegen de longziekte in het spoelingdistrict zoo algemeen mogelijk te maken, en vindt ook veel sympathie, maar niet bij allen. Zaterdag was in den Raad van Won- seradeel een adres van adhaesie aan de ordemaar den een had het dood maken van vee, dat gezond was, geweldig aangedaan een ander zag' er een oordeel Gods in, anders moest men die ziekte reeds geheel hebben overwonnen. Toen in rond vraag gebracht werd om in beginsel uit te maken of er een adres van adhaesie van Z. M. den Koning zou gezonden worden, en, als dit voor stel aangenomen was, het concept adres te behandelen, werd dat ver worpen met 8 tegen 4 stemmen. Groningen. Bij de Kamer van koophandel alhier zijn klachten ingekomen betreffende den slecht geregelaen toestand, waarin de turf handel alhier verkeerd, bij gemis van alle zekerheid, dat de kooper van den schipper ontvangt de. hoeveel heid, waarvoor hij dezen betaalt. Vroeger werden de wagens waar mede het vervoer van de schepen naar de koopers geschiedde, geijkt, en hielden 15 dubb. heet. in. Sinds lang heeft die ijking niet meer plaats. Eene Commissie uit de Kamer houdt zich onledig met het onderzoek dei- zaak. Maten, (bij TerapelEen koe jongen die een der hem toever trouwde beesten sarde, is door het verwoede dier aangevallen, en zoo danig' gestooten, dat hij 's avonds van dienzelfden dag stierf. GEMENGD NIEUWS. De gunstige invloed van het stelsel van vergunningen op de ver mindering van dronkenschap is in Rusland niet bijzonder groot geble ken. Wel is sedert 1864, toen dat stelsel daar te lande is ingevoerd, het aantal drankhuizen zeer ver minderd, nl. van 172,439 tot 137,000; de grootste vermindering nl. met 70.500 kwamen op het platte land voor. Volgens de officieele statistiek is het gebruik van sterken drank sedert 1864 ook afgenomen, nl. van 2.31 gallon per hoofd tot 2.03. Toch wordt geklaagd, dat de gevallen van dronkenschap en vooral sterf gevallen wegens misbruik zeer zijn gestegen. Men schrijft die eenerzijds toe aan den grooten omvang dien de smokkelarij heeft genomen, en anderzijds aan de omstandigheid, dat het opheffen van zoovele drank huizen, de matige drinkers tot dronk aards heeft gemaakt. Daar nl. de tapperijen nu verder van veler wo ningen zijn verwijderd, drinken niet weinigen in eens den voorraad op dien zij anders over vele dagen ver deelden. Dezer dagen ontwaarde men bij Lambeth-brug te Londen in de Theems een rumoerigen gast, die een geduchte opschudding verwekte onder de waterbewoners. Zonder verwijl werd er jacht op hem ge maakt en men bracht den vreemden bezoeker zoo in 't nauw, dat hij zich op genade of ongenade moest overgeven. Voor het eerst bij men- schenkeugenis haalde men aldaar, tot groote vorbazing van allen, die den strijd hadden bijgewoond, een zeehond uit de rivier. Hij heeft den zonderlingen tocht met zijn leven geboet. -De herbouw van de op 28 December 1879 ingestorte Taybrug is sedert het begin van het vorige jaar in vollen gang en wordt gere kend in 1885 voltooid te zullen zijn. Het werk werd aangenomen door de Glasgowsche firma Arrol Co. Van de oude Tay-brug wordt de op den noordelijken oever nog aan wezige massive viaduct weder ge bezigd, maar van haar uiteinde af heeft eene afwijking der richting plaats, ten gevolge waarvan het bouwwerk thans ongeveer 20 M. meer stroom opwaarts komt. De wijdte der opening stemt nagenoeg overeen met die van de oude brug. Van de 13 hoofdopeningen in het midden, zullen er 11 elk 75 en 2 elk 68 M. spanwijdte bekomen. De pij lers worden gemaakt van ijzeren, met beton gevulde cylinders, welker wijdte 4 a 7 M. bedraagteen deel der pijlers is met gegoten ijzer, een ander met blik ommanteld. De plaatsing der cylinders geschiedt op eig'enaardige wijze met hulp van 2 gekoppelde groote pontons, die gedurende het gebruik niet drijvend blijven, maar door hydraulischen druk aan reusachtige ijzeren palen (die door den bodem des pontons dringende op den grond worden gesteld) tot op de vereischte hoogte uit liet water worden opgeheven. Reeds moeten met behulp van deze wel niet zeer dure, maar naar het schijnt nogal gewaagde inrichting, ongeveer 20 der hooge pijlers ge lukkig opgesteld zijn. Men meldt dat de heer J. M. Ledeboer te Borne een automati- schen wissel zal hebben uitgevon den, waardoor] het onmogelijk wordt, dat een trein die een voorgeschre ven weg moet volgen op een ver keerd spoor komt. Voor sneltreinen is deze vinding van 't grootste be lang, daar, al liggen al de wissels verkeerd, de trein volgens den uit vinder toch op de goede rails moet blijven. Het toestel is buiten bereik van het dienstpersoneel, zoodat die niets aan den loop van den trein kunnen veranderen. De heer Lede boer is bezig octrooi in't buitenland te nemen. uitvoering der druifluis-conventie, na bestrijding door velen van het overlaten der regeling aan een Kon. Besluit en na aanneming met 29 tegen 27 stemmen van een amen dement. De Jong, om binnen 2 jaar het Koninklijk Besluit tot regeling aan de wettelijke bekrachtiging te onderwerpen. Daarna is de discussie over de Staatsbegrooting aangevangen. De heer Tak van Poortvliet be toogde uitvoerig, dat de handelin gen der Regeering zijn Programma van 1882 rechtvaardigen, dat name lijk de financiën, de militaire kwestie en het kiesrecht herziening eischen. Hij zou het een heerlijken dag vin den, als de Kabinetten, uit den drang der omstandigheden geboren, op hielden en plaats maakten voor Re geeringen, die haar kracht zochten in het beginsel. De tegenwoordige toestand bederft de staatsinstellingen en zou het einde der eeuw gelijk maken aan haar begin. De minister Heemskerk consta teerde, dat de oorzaak van den finan- cieelen toestand ligt aan de openbare werken, door de vertegenwoordiging zelf gewenscht als de uitdrukking der kiezers. Acht de Kamer nooi het Kabinet te doen aftreden en een parlementair Kabinet te doen op treden, zij doe het hoe- eer hoe liever, maar wete dat het de verplichting meebrengt, om zelf op te treden. Het voortdurend afbreken van Ka binetten bederft en sloopt het gezag. De heer Schaepman stemde met den minister in. Hij weet aan de schoolwet de oorzaak van den toe stand en zal vóór de Begrooting stemmen. De heer Corver Hooft zou tegen stemmen als de begrootingen niet bezuinigt werden. Bonowatic ca K A S) alles lading Drenthe; 134 ba. Java ex Drenthe; 49 bn. Java W.- I. BDjabang ex Prins van Oranje; 490 en 413 bn. Java "W.-I. B. alhier gedopt en per diverse schepen aangevoerd. Tin. Billiton Jan.levering gedaan tot f 51:,/« en daarvoor nog plaatsbaar, levering wordt op f52''o gehouden; Banka nominaal. Petroleum onveranderd. Margarine. De gisteren als afgedane jgegeveue 40 tons Harrison waren niet ex Leerdam, doch ex Zaandam. Tarwe op levering geen koers. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering iets lager, Maart f163, 162, Mei f165, 164. Noteering van Menue Thole. Koolzaad zonder handel. Raapolie iets trager; Dec. fS67/a, 36s/4, Mei f 33'/s. Lijnolie traag; vliegend in de stad f 21'/, Doe. f21; Jan.Mei f22'/8. Schiedam, 27 Nov.Moutwijn f 12.50, Jene ver f 19.Amst. Proef f 19.75, Spoeling f 1.80, idem door de Schiedamsche Spoeling- Verecniging fl.80. Belangrijk is de geluksaanlcondiging van SA MUEL HECKSCTIER Senr. in Ham- burg, welke zich in het huidig noïn- rner van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in de omstreken ge wonnen bedragen, eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op deze ad vertentie acht te geven. MARKTBERICHTEN. Haarlem, 28 Nov. Aangcv. 13 koeien. Prijs f220 tot f160 TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van Maandag. De heer Huber heeft na beëdi ging zitting genomen. Ingekomen is een Konklijk Be sluit, waarbij het ontslag van den minister van Koloniën is aangeno men, en de minister van Oorlog interimair met de portefeuille van Koloniën is belast. Zitting van gisteren. Aangenomen is het ontwerp tot wacht toeval zijn weg kruiste. Groefwang bevond zich plotseling te midden van een menigte men- schen, die onder druk gepraat en gelach hun weg vervolgden en op wien hij niet eerder acht sloeg, dan toen hij uit zijne droomen wakker geschud, zich midden onder hen be vond. Waar gaat gij heen, kame raad klonk hem van alle zijden tegemoet, hebt gij den goeden weg wel te pakken? Naar omhoog, voert hier de weg, naar den Blocksberg. Verschrikt sloeg de schrijver de oogen op. Hij bevond zich op den weg tusschen den Krodenhurg en den Harzburg* en was in zijn ver warring naar de bezitting van zijn doodsvijand geloopen. Hij sloeg zijne oogen naar den burcht op. Daar verhief zich drei gend de machtige zuil, het zinne beeld der strenge rechtspleging. Voor hem had zij hare beteekenis verlo ren. Een zedelijke verordening door menschen in 't leven geroepen, en die door de ruwe vuist van onge naakbare heeren werd gehandhaafd, mocht wel op haar plaats zijn, daar waar de menschen ieder oogenblik weder tot den trap van met hoo- gere werktuigen begaafde dieren dreigden te vervallen, maar hij, bij wien het licht van liet evangelie was doorgedrongen, die in de vreeze Gods den maatstaf voor zijne han delingen vond, voor hem was dat zinnebeeld krachteloos, want hij vreesde do macht van aardsche heeren niet. Bliksemsnel doorkruisten deze ge dachten het brein van den jongen schrijver. Eene vrouw uit de me nigte, die tot hem was doorgedron gen, volgde den blik zijner oogen en zeide vervolgens: Vreest ge voor dien Krodo, -150 -115 Amsterdam, 27 Nov. 1S83. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer- pCt. de koers. Nederland. Cert. Werk. Sck. 2' 2.64'Vu 77' U 101'/., 97 81'/a Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. -100 4 paard. stieren. 3 vaarzen. pinken. - vette kalv. - 1 gras kalv. - 50 17 nucht kalv. - 18 1 schapen. - 40 lamineren. - u varken. 0. 28 Nov. 1883. Aangevoerd en verkookt 66 stapels kaas, uitmakende 7771 kazen, wegende 16,129 kg. Hoogste prijs per 50 kg. f 35.50. Amsterdam, 28 November. De prijzen der Aardappelen waren als volgtKatwijker Zand f a Noord- wijker Zand f a Hillegommer dito f 3.a 4.60, Gelderscbe Pleur f 1.25 a 1.50, dito Blauwe f a Priesche Hamburgers f a dito Jammen fl.80 a 1.90, dito Engelsche fl.40 a L50, Zeeuw- sche Spuiscbe Jammen f2.a 2.70, Blauwe f2.35 a 2.40, Plakkeesche Jammen fl.70 a 2.10, Pooters fl.20 a 1.40, Bloksebe dito f a Pruisische Hamburgers f2.25 a 2.40, dito Saksische f 2.20 a Gronin ger Jammen fl.60 a 1.75. Koffie. Uit de eerste hand werden ver kocht 1101 bn. Java W.-I. B. (Pangoensarie Hongarije. Obl. Leeuiug 1S67. 5 Goudleening 5 Italië. Obl. Paus. Leeuiug 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N.) 5 u zilv.Jau.-Juli) 5 Obl. buitl. 1853-80. 3 bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Amst. L. 20—100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871 75 1» 4 Obl. buit. 1876. 2 „(Perpetuele) 4 binnl. f 12500- 250001»/4 Obl. binnl. f1000- 5000 I1/* Obl. Alg.Scb. 1865. 5 1869. 6 Obl. Leen. 1876. 5 N.-Amerika. Obl. Yer.-St. 1876. 4'/» 1877. 4 Columbia. Obligation4' 3 Peru. Leening 1870 6 1872 5 Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. Nederland. Holl.IJz. sp.Aand. M. tot Expli St. spw. Aana. n Cent.spw. gest.Obl. Ind. spw. Aand. Rijn spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl. 4' Boxtel Wezel Obl. 1875 5 Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. Morschansk Syaran Aand5 Riascbk Wiasma Aand5 Chicago N. W. Cert. Aand. divid. N.-YorkLake Erie W. S. Aand. H Illinois Cert.Aand. H Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 ,t u Rotterdam 3 Gem. Crediet. 3 Belgie. Stad Antwer- daar boven? Gij hebt zeker iets mis dreven, waardoor gij zoo angstig naar hem opziet. Kom mede op den berg naar het feest der jonge lente bladen. Daar zijn wij allen vrij en niemand kan er u iets maken. Kom mede, kom mede! riepen ook nu de overigen hem toe, en voor hij geheel tot zijn bezin ning was gekomen, had men hem eenige schreden ver medegetrokken en hij gevoelde dat men hem wel willend voorwaarts leidde, terwijl het kom mede, kom mede, nog altijd in zijne ooren klonk. Bijna werktuigelijk liet hij het zich welgevallen, dat men hem medetrok en het schaterend gelach, en het drukke gepraat, rukte hem voor eenige oogenblikken uit zijne ongelukkige stemming. In den beginne ging de weg nu eens weinig dan weer sterk glooi end omhoog, dan weer liep hfi af tot aan een kleinen stroom en vok Italië. Rusland. Amerika. 65UI6 65' 4 52", 24'/, 43 '/a 52'Vfl 7'»/l. 10'/a 61 1127/8 120' 26' o 12' 8«/s 118S; 8 151 114 707/8 1533/4 1167/a 19 51\'4 118' 4 503/s 8674 146',4 1053/s 10874 100'/3 947. pen 1874. Oostenrijk. Staatsl. 1854. 1860. 1864. Rusland. 1864. V 1866. Geldkoers, prolongatie 3 9574 100» 4 lil'/, 142' 4 127 12174 a 4 pCt. LEBER EN VLOOT. Bij koninklijk besluit van 26 dezer is aan den majoor H. Beijerman, adjudant van Z. K. H. aen Prins van Oranje, en nan Z. Ms. ordonnans-officier, den ritmeester jhr. W. F. H. Van de Poll, beiden van den grooten staf, vergunning verleend tot bet aannemen en dragen dor versierselen, respectievelijk van commandeur en van officier der Leo- lodsorde. hun door Z. M. den Koning van 3elgië geschonken. RIVIERBERICHTEN, Vreeswijk, £27 Nov. 3.56 M. boven AP 2.96 M. onder N. P. Keulen, 27 Nov. 3.40 M. boven 0. Maastricht, 26 Nov. Hoogte der Maas 2.49 boven 0. M. eenigen tijd den oever om vervol gens weer onafgebroken omhoog te gaan, tot in de nabijheid van den top des Blockbergs. De zuivere lucht, die steeds meer hare vochtige be- standdeelen verloor, al naarmate zij liooger kwamen, werkte weldadig op de longen en verdreef gedeelte lijk de droefgeestigheid, die de ge- heele ziel des jongelings als de ne vel in het dal omhulde. Dat de lucht frisscher werd, had geen invloed op de vroolijkheid, want de zon scheen nog aangena mer dan in de vochtige dalen. Ook was de lente vroegtijdiger gekomen, dan over 't algemeen in de vorige jaren en vele hoornen prijkten reeds in den zachten, groenen bladerdos, terwijl bij andere de bladerknoppen reeds even door hun omhulsel bra ken. Spoedig echter werd het ge boomte schaarscher en niet meer zoo krachtig en overvloedig, terwijl de sappige grasperken met bonte ONDERWIJS. Bij de akte-examens m. o. voor boekhouden is o. a. geslaagd de heer D. J. Koff, van Haarlem. -Bij een der commissiën, belast met het examineeren van candidaton voor akten van het middelbaar onderwijs, heeft eene dame aangifte gedaan, welke „ineens" de geheele akte voor wiskunde verlangt. Gedurende de twintig jaar dat deze exa mens worden afgenomen, is deze aanvrage niet gedaan, wel éénmaal door een candidaat van bet mannelijk geslacht. Het is dus eeu merkwaardigheid, die wel vermelding verdient. Negen professoren zullen nu gedurende acht dagen (duur van liet examen) eens de proef nemen of die dame wel vast in haar schoene-u staat. R. Nbl. AANBESTEDINGEN. Eergisteren is te Amsterdam aanbesteed liet maken, leveren en stellen van een balu strade van gehouwen steen voor do brug over den Amstel, z.g. Hoogesluis, en bij komende werken. Minste inschrijver de lieer E. Stolzenberg te Roermond, voor f42,274. ARMENZORG. Door wijlen den hcor J. P. Nix is aan dc Vereeniging van den H. Vincentius van Paolo (afdceling van den II. Joseph) te Haarlem eene som van f200 vermaakt. bevallen 25 Nov. J. E. L. v. d. Berg, geb. Tom- bergh, z. E. E. M. Serné, geb. Kuijken, z. M. Schweitzer, geb. Kruup, z. 26. E. D. van Beek, geb. Moet, z. C. Hund, geb. Stokman, z. J. M. de Graaf, geb. Heemskerk, z. 27. M. Heijboer, geb. Nie- kerk, z. overleden 25 Nov. J. M. Kooij, 1 md. d., Korte Jansstraac. 26. M. E. Knop, 6 md. d^ Groot Heiligland. 11. Roosdorp, 6S j.' Groote Houtstraat. 27- P. M. van Servelle' 72 j., wed. H. v. d. Faugen, Barrevoetesteeg' op Vrijdag den 30 Nov. 1883, des 's morgens ten 10 uur, ten over staan van den Deurwaarder J. F. WALBRINK, van eene partij henevens het RESTANT van een IJZERWINKEL* Alles Donderdag van af 10 tot 3 uur voor ieder te zien. N. D. DE LEUK, Makelaa/r. VARKENSVLEESCH en SPEK. De ondergeteekende bericht, dat hij hem bijna alle Artikelen met 10 Cents per Kilogram zijn ver- Ph. AMI I.I VU. Korte Bcgi/jnestraat 18. madeliefjes, steeds zeldzamer wer den. Ten laatste vertoonden zich nog enkele wanstaltige dennenstrui ken tusschen woest door een ge worpen rotsblokken. Eindelijk ver dween ook dit en nu lag het doel der wandeling voor de oogen. Slechts met dun gras en mos bedekt, en als bezaaid met reusachtige rots blokken, verhief zich de kruin van den Blocksberg ver hoven de an dere hoogten rondom, in de blauwe lucht. Het aantal der lieden, die den schrijver vergezelden, was onder weg aanmerkelijk toegenoTnen, want van alle kanten stroomde men toe: mannen, vrouwen en kinderen be groetten elkander onder luid geju bel, waar zij elkander ontmoetten, en sloten zich bij de anderen aan, om het gemeenschappelijk doel nader te komen. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2