Oplage 10000 Ex. Vrijdag 30 November 1883. No. 123. ABONNEMENTSPRIJ S: ADVERTENTIËN: FEUILLETON. „GROEFWANG". Yoor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk v. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dayeiijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Bruikers-Uitgevers: BOMAHS Co., te Haarlem. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co, JOHx. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Eauhourg Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDlENSTDe met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8. 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13. 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4.10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10,10.20* 11.5, 1.23* 2.45, 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9 30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station II. IJ. S. M. 7.55. 10.15. 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort near Haarlem. Bericht aan onze lezers. Zij die zich nog in den loop van dit jaar abon- neer enontvangen als premie le. den boetenden Woman: He Vloek des Vaders. 2e. JE en prachtigen in vier kleuren gedrukten wand kalender. ALGEMEEN OVERZICHT. Nu de zaken in Tonkin zulk eene ernstige wending nemen, en er alle kans bestaat, dat de moeielijkheden, welke de Fransche regeering daar ondervindt, tot eenen oorlog tusschen dezen staat en China zullen leiden, acht de Engelsche regeering het noodig tusschenbeiden te komen. Engeland heeft te veel belang bij den loop der gebeurtenissen in het verre oosten om onverschillig toe schouwer te blijven bij alles wat er voorvalt, en daarom heeft de minis ter van buitenl&ndsche zaken, aan de regeeringen der kibbelende staten zijne bemiddeling aangeboden. Mag men de berichten daaromtrent ge- looven, dan zou dit aanbod bij ieder der partijen een gunstig onthaal ge vonden hebben. Geen van beiden verlangt een oorlog eti hoogstwaar schijnlijk zouden zij gaarne de ge legenheid aangrijpen om zich zonder schade voor het prestige terug te trekken, indien deze zich slechts aanbood. Men verneemt verder, dat op last zijner regeering Lord Lyons, gezant te Parijs, aan Markies Tseng den raad heeft gegeven, om het bezetten van Bac-Ninli en Sontay, door de Fransche troepen, niet te ver hinderen, en dat kabinet van Parijs niet langer te ontstemmen door het verstrekken van allerlei inlichtingen (Ecu roman uit de achtste eeuw.) UIT MKT HOOGDUITSCH VAN ADOLF GLASER. 21) Oude kennissen van vroegere ja ren werden vernieuwd, vroolijke scherts weerklonken ieder der bergbeklimmers was in blijde ver rukking, want allen hadden zich voorgenomen om in hunne vrije dagen eens volop te genieten, en na den langen tijd van ellende en de plaag van den winter zich weer eens van ganscher harte in het le ven te verheugen. Daar boven had men het gezicht op zulk een druk gewoel, dat Groef- wang daéreerst eens zijne ellende volkomen vergat en zich door het aan de pers, die minder met de diplomatieke bescheiden overeenko men. Uit dit alles kan men gemak kelijk opmaken, dat de Engelsche regeering geenszins van plan is, zich vijandig tegenover de eischen van Frankrijk te plaatsen, en mis schien maakt het besef van deze waarheid de Chineesche regeering wat handelbaarder. Waar toch de mogelijkheid bestaat, dat de twee machtigste, koloniale mogendheden zich tegen het Hemelsche rijk ver binden, daar zal China zich nog wel twee malen bedenken, voor en aleer het tot feitelijkheden overgaat, die eene vredebreuk onvermijdelijk ma ken. Hoewel in Frankrijk nog niet ieder aan het behoud van den vrede wanhoopt, achten velen het toch noodig, de strijdkrachten op het be dreigde gebied aanmerkelijk te ver sterken, daar zij in een groot machts vertoon het krachtigste middel zien om China in bedwang te houden en ondoordachte maatregelen te voor komen. Men is ongerust, dat, als het er op aankomt, de krachten van het operatie-leger te kort zullen schieten, en een mogelijke nederlaag kan de ernstigste gevolgen hebben, daarvan is men niet minder over tuigd. Intusschen blijft het te hopen, dat het de scherpzinnigheid der Engelsche staatslieden gelukke, eene openlijke botsing te voorkomen, door het ontdekken van een middenweg, die voor ieder aannemelijk is. De Fransche Senaat houdt zich in af wachting van gewichtige voorstel len bezig met kleinere wetsont werpen; waaronder het voorstel om enkele bezoldigde staatsbeambten onvereenigbaar te verklaren met liet mandaat van afgevaardigde, bovenaan staat. In Engeland heeft zich de laat ste dagen eene beweging geopen baard tegen de slechte huisvesting der mindere klassen. De leider der conservatieven, markies Salisbury, heeft de zaak op het apèl gebracht, door de noodzakelijkheid te betoo- gen, eener wettelijke regeling dezer kwestie. Hij scheen niet afkeerig van het denkbeeld om van staats wege geriefelijke en gezonde wo ningen voor den werkenden stand te doen bouwen, doch zijn plan kon niet op algemeene instemming bogen. Wel erkende men algemeen de wenschelijkheid van maatregelen om in den ellendigen- toestand, die op dit oogenblik heerscht, verandering te brengen, doch over de wijze, waarop men hiertoe zou geraken, was men het niet eens. De minister Chamberlain o.a. verwacht van par ticulieren ondernemingsgeest in deze meer Heil, dan van staatsbemoeiing, j indien men er slechts toe overging de krotten, die thans woningen heeten, onbewoonbaar te verklaren, en den stedelijken regeeringen het rechtte geven, die tot Jagen prijs te ontei genen. De «huisjesmelkers» (zooals de eigenaars in Amsterdamschen stijl genoemd zouden worden) rekenen er op, dat tot eene onteigening be-j sloten zal worden, en naar de te genwoordige wetten, zouden zij daarbij zeker goede zaken maken. Onteigening tegea hoogen prijs, zou gelijk staan met eene premie op de schraapzucht, en hierin moet de wet voorzien. Intusschen mag men uit de eenstemmigheid, die er om trent het hoofddenkbeeld der kwes tie bestaat, afleiden, dat er spoedig iets gedaan zal worden. De Transvaalsclie deputatie heeft hare werkzaamheden te Lon den, voorloopig althans, ten einde gebracht en vertoeft op dit oogen- grootsclie, onverwachte schouwspel geheel liet innemen. Duizenden men- schen golfden daar dooreen, allen gelijkberechtigd en allen vervuld met hetzelfde verlangen naar een onbeperkt genot. Gelijk een mieren hoop liep en draafde alles door el kander. Ieder had iets te zoeken, ieder had iets te verrichten. Kleine I boomstammen, stangen en groote stukken boomschors werden gebruikt Jom hutten te bouwen tot beschut-1 ting tegen de koude nachtlucht of mogelijk onweder. Stukken rots wer den eveneens opgestapeld en overal I waar een groot rotsblok omhoog I stak, had men dat dadelijk tot toe- vluchtsoort gekozen. Snel stelden de I aangekomenen hutten of legerste-l den te zamen, waar zij de meege-; brachte dierenhuiden uitspreidden j en levensmiddelen en dranken in veiligheid brachten. Reusachtige hoopen rijs en gekapt hout waren bijeen gebracht en niet alleen flik- - kerden overal kleine vuren, maar midden in de vlakte was ook reeds het ontzachlijk groote hoofdvuur aan gestoken, dat onophoudelijk opflik kerde, geheele ladingen hout ver slond, ver in het dal zijn schijnsel wierp en in de onmiddelijke nabij heid een sterken gloed verspreidde. Daar in het Saksenland ieder den wensch koesterde minstens eenmaal in zijn leven het groote lentefeest op den Broeken mede te maken, zoo stroomde uit alle landstreken het volk te zamen, en wie het ge woel voor de eerste maal zag, kon aanvankelijk maar niet begrij pen waar zulk een ontzachlijk aan tal menschenvandaan konden komen. Ofschoon het eigenlijke feest eerst den volgenden dag begon, was toch het grootste aantal deelnemers reeds annwezig, en daar Groefwang's ont roerd en bedroefd uiterlijk het me delijden der vrouwen had opgewekt, ontbrak het hem niet aan een on- blik te Birmingham. Uit het gespro kene op de anti-Transvaalsche mee ting, welke Maandag op Mansion House door den Londenschen Lord Mayor is gepresideerd, mag men opmaken, dat de afgevaardigden nog geenszins wanhopen, aan den uit slag hunner pogingen. Zij hebben goede verwachtingen van de vriend schappelijke gezindheid der regeering te hunnen opzichte, en vertrouwen dat deze zich niet zal laten beheer- sclien door de scherpe taal en de bedreigingen van de vijanden der republiek. De regeering evenwel, heeft van hare plannen nog niets laten hooren, zoodat nog niets met zekerheid daaromtrent te zeggen valt. Waarschijnlijk wil zij zich eerst voldoende op de hoogte van den toestand stellen, voor zij eene be slissing neemt, die, hoe zij ook mag uitvallen, nog al aan eene scherpe kritiek zal bloot staan, 't Is voor haar in ieder geval een lastige taak. Omtrent het verblijf van den Duitschen kroonprins te Madrid verneemt men nader, dat bij onder de bevolking aldaar meer en meer populair begint te worden. Zijne flinke, forsche gestalte, vraagt de bewondering van de Spanjaarden, die niet ongevoelig zijn voor licha melijk schoon, terwijl zijne minzaam heid insgelijks een zeer gunstigen indruk maakt. De terugreis, die op den 3den December a. s. zal plaats hebben, is, wat de route betreft, nog niet vastgesteld. Het gerucht, dat hij besloten zou zijn om die over Frankrijk te nemeu, klinkt te vreemd, dan dat wij daaraan zonder eene nadere en wel eene offlcieele be vestiging, geloof kunnen slaan. De gezindheid der Fransche bevolking tegenover alles wat Duiisch is, zal derkomen en aan beschutting. Tot diep in den nacht duurde het jube- I len, eten en drinken voort, en alleen j de onuitsprekelijke vermoeidheid, die na de vele aandoeningen en de I moeielijkheden van den weg, den j schrijver overweldigde, deed hem ten laatste den slaap vatten, waaruit I hij dikwijls werd opgeschrikt door i het rumoer, en zag dan als in een j droom het geweldige vuur zich te- gen den donkeren nachthemel af- tcekenen, en zwarte gestalten zich I er rondom bewegen. Den volgenden morgen werd we- j cler met wederzijdsch toeroepen en een onophoudelijk gejuich begroet. Men was nu bijeen en gevoelde zich reeds als ic het rijk der droo- I men, waarin geene toestanden uit het dagelijksche leven werden er kend. Zij, die het thuis het hardst hadden, wilden hier nu eens op de meest uitgelaten wijze hun gemoed lucht geven. De kinderen want he i niet onbekend zijn, en wij rn'iyen toch zeker wel aannemen, dat hij den Franschen zonder nood zaak niet het middel aan de hand zal doen, om nogmaals eene mani festatie tegen Duitschland te hou den. Niemand wordt gaarne in het openbaar beleedigd en wel het aller minst vorstelijke personen. De Turksche officieren, die in liet Egyptische leger een commando bekleeden, hadden geweigerd aan liet bevel der regeering om naar j Soudan op te trekken gevolg te J geven. Het schijnt 'evenwel den op- 1 volger van generaal Hicks. Baker- paeha, gelukt hunnen tegenstand te overwinnen, althans men bericht, I uit Cairo, dat zij zich bereid ver- klaard hebben, tegen den vijand op te rukken. Met de officieren is even- wel nog niet alles gewonnen. Er bestaat voldoende grond om het leger, waarover de Egyptische re geering meent te kunnen beschik ken, te wantrouwen, daar bij de verschillende gevechten maar al te duidelijk gebleken is, dat de solda ten in de opstandelingen eer vrien den dan vijanden zien. Eene zeld zaamheid is het niet, wannneer ge heele bataljons met hunne wapene* tot de opstandelingen overloopen, en met dezen gemeene zaak make*. Zendelingen van den profeet zijn dan ook bereids in het geheele land werkzaam om de bevolking te be werken, en haar op zijne komst voor te bereiden. De Egyptenaar, die nog altijd in den verbannen Arabi-pacha een martelaar voor de nationale en godsdienstige zaak ziet, is geenszins afkeerig van het denkbeeld, dat de Mahdi het werktuig is, in de hand van Allah, om het land aan den invloed van vreemde ongeloovigen te onttrekken: alleen de vuurmonden de moeders hadden niet alleen, de aankomende knapen en meisjes me degenomen, maar ook kleine kin dereu, die den weg niet te voet j konden afleggen, op den rug me- Idegedragen, terwijl de mannen de manden met voorraad medevoer den alzoo de kindereu verdeel den zich groepsgewijze in het woud, waar zij rijs en tallooze dennenap pels opzamelden, om die dan vol I ijver in de vlammen te werpen. In tusschen zochten de oudere lieden i elkander op, stoeiden te zamen, j of klaagden wederzijds hun nood. Muzikanten waren aanwezig en vedelden en bliezen uit al hun 1 macht, terwijl jongens en meisjes op den maat sprongen, zich naar j alle kanten draaiden, en op en af I golfden in de nabijheid der muzi- I kanten. I Ook had men hier en daar plaat sen om te dobbelen, en verscliei- i dene goochelaarstroepen waren aan-

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1