POPULAIR MUS-1 Maandag 3 December 1883. 125. Bij iit Blaft Behoort een Bijvoepel. Oplage; 10000 ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk n. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTB.A AT No. 9. Drnkkers-Uitgeïers: BOHAHS Co., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten G. L. DAÜBE Co. JOHx. F. JONES. mi, VERTREKUREN der WINTERDEENST. De met een ^^eteekeode treinen alleen lc en 2u klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2 39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13. 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50. 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30, 9.35, 9.50.11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20* 7.30, 8.30,9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10,10.20* 11.5, 1.23* 2.45. 3.35, 5.10. 6.27* 7.20. 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftscbe Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4 59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,2S. Bericht aan onze lezers. die zich nog in den loop van dit jaar abon neerenontvangen als premie: le. den boetenden Hornan: Mfr Vloek des Vaders. 2e. JEen prachtigen in vier kleuren gedrukte n wand kalender. Sint Nicolaas. Rijdt er mee naar Amsterdam Van Amsterdam naar Spanje heb ik in mijn jeugd wel eens gehoord, doch wij hopen dat de goede Sint vooreerst van dit reisplan nog Wat af wil zien, namelijk dat hij zijn vertrek wat uitstellen wil, tot den lang door jong en oud verbeiden dag van den 6den dezer maand. En dat hij het doet, getuigen reeds be halve in zoovele andere plaatsen, die hij met een bezoek vereert, ook de vele winkels in onze stad waar hij zijne dépöts en étalages heeft opge slagen. De eene straat in en de an dere uit krioelt het reeds 's avonds van de menschen, waarvan sommi gen hunne kinderen verrassingen willen koopen, anderen voor hunne vrienden en bekenden cadeautjes uit kiezen en op allerlei wijzen de St. Nicolaasavond tot een der genoege- lijksten van bet seizoen willen maken, Hoe het ook zij, er is gelegenheid te over, zoodat iedereen aan zijne wenschen zal kunnen voldoen. Ook wij willen onze St. Nicolaas- wandeling eens gaan maken en kie zen daarvoor de Zaterdagavond uit om al het schoons eens in oogen- sGhouw te nemen. Wat een drukte wat een gewoel reeds allerwege, een voorproefje van den eigenlijken avond. Ieder heeft iets te bestellen, ieder heeft iets te verrichten. V&Jen, die ook slechts voor hun genoegen langs de helder verlichte spiegel-> ruiten gaan, om daar eens al die pracht en heerlijkheid op hun ge mak te bewonderen en met meer kalmte dan anderen, de geschikte avond om te koopen denken af te wachten nl. de St. Nicolaasavond, welke meening door anderen wel eens wordt bestreden. Kom aannu de wandeling maar eéns aangetredenhet is nog vroeg en we hebben beden avond nog veel af te zienvoor we naar lmis kunnen gaan omonze gedachten over het St. Nieolaasfeest in de ko lommen van het Haarlemsch Dag blad weer te geven. Het eerst dan maar eens de Ane gang door. Wat een zee van licht en een gewoel van menschen ligt daar voor onze oogen. Hu'is aan huis, winkel aan winliel. Het eerste wat ons oog ontmoet is de schoone zaak in bont en pelterijen van den heer Slager. Hoewel wij reeds vroe ger over dezen grooten winkel heb ben uitgewijd, is hetgeen wij er nu aanschouwen buiten beschrijving smaakvol en magnifiek, en wij ge- looven wel dat de annonce, door den heer Slager in Haarlemss Dag blad geplaatst, waarheid bevat, n.l. dat zijne eerste kwaliteit, eigen fa brikaat, prachtige bewerking en groote keuze, ruimschoots door zijne goederen, alle volgens de laatste mode, wordt gekenmerkt. Wezenlijk vindt men hier op 't gebied van St Nicolaas-gesChenken, zulk eene uit gebreide keuze, dat men met noegen de étalage van den heer Slager zal gaan bezichtigen, om 't een of ander nuttig en elegant cadeau te koopen, b. v. een mantel van Sealskin, omzoomd met Kamt- schatka-bever, in de grootste ver scheidenheid en in prijzen ran 300 tot 800 gulden. Nu richten wij onze schreden naar de naastgelegen Bazar van mej. de wed. Noteman, waar wij direct zulk eene kolossale sorteering speelgoed artikelen aantreffen, dat men, zon der overdrijving, daarmede wel alle kinderen in de stad gelukkig zou kunnen maken. Bijzonder smaakvol en fraai is er alles geëtaleerd en de nette bedie ning en geringe prijs: «alle arti kelen voor 30 cents», moeten een ieder doen besluiten dezen winkel met een bezoek te vereeren. Dadelijk na het verlaten van dezen bazar, wordt ons oog getroffen door de allerprachtigste étalage van de firma Yastenhoven, waar èn de wijze van uitstalling èn de pracht der voorwerpen zeker wel boven alle kritiek op dit gebied verheven zijn. Jong en oud, rijk en arm, staat dus ook voor dezen keurig ingerichten winkel zijne oogen te verlustigen; tevens is het aange naam dat de prijzing der artikelen, derwijze is ingericht, dat niemand zich daarin kan vergissen. Wij ver laten de sierlijke winkel, die op ons een goeden indruk heeft nagelaten om de daarna volgende étalage van de wed. Fetter en Zonen te gaan bewonderen. Fijn is inderdaad het schilder- en crayonwerk, benevens de andere voortbrengselen op 't ge bied van schilderkunst en photo- jrafie. Aquarellen en schilderstuk ken doen niet weiüig blijken, dat men de producten van meesters in de kunst a'kier te aanschouwen krijgt en dat men bij de firma Fetter moet zijn om, wat betreft schoone kunst, wezenlijk de fraaiste voortbrengselen te kunnen koo pen. Het bois-antique en cuivre poli, de smaakvolle Weener en an dere portretlijstjes, door de firma eenige dagen geleden in Haarlemi's Dagblad geannonceerd, kunnen bij uitstek als St. Nicolaas-cadeaux die nen en wij wenschen de firma dan ook een ruim bezoek toe. Nu zullen wij eens verderop gaan kijken, doch alvorens wij onze wandeling in de Anegang voortzetten begeven wij ons in de Schacbelstraat naar bet uitgebreide magazijn van den heer Van Niel. Waarlijk! deze heer heeft er voor gezorgd dat wij van den winter geen last behoeven te heb ben van koude handen of voeten, en zijne uitgebreide collectie van voetbankjes, mof- en voetzakwar- mers, schapenvachten, waterstoven, voetkussens, tafelkleeden; salon kleedjes enz. enz., doen ons wel zien dat men in Schachelstraat 21 moet zijn om zich eens iets recht degelijks en sierlijks voor het win terseizoen te verschaffen. Nadat wij ons eenigen tijd het magazijn van den heer Van Niel hebben opgehouden om zijn uitgebreiden voorraad eens nauw keurig op te nemen, verlaten wij de Schachelstraat, den heer van Niel een goed debiet met den St. Nicolaas toewenschende. Al dadelijk wordt ons oog ge troffen door den fraaien speelgoed winkel van den heer Wassmann, die. inderdaad, niet voor anderen behoeft onder te doen; ja, wat meer zegt, eene étalage ten toon stelt, waar men zeker kan zijn solied en fraai kinderspeelgoed aan te treffen en daarom kunnen wij een ieder gerust aanbevelen den winkel van den heer Wassmann met een bezoek te vereeren. Wij gaan nu nog voorbij den speelgoedwinkel van den heer F renay die alhoewel niet op zoo grooten voet, toch sierlijk en smaakvol is geëta leerd en wij gelooven dat men er meenig goede keuze kan doen. En nu staan wij voor den alombekenden Matador. Met welk een pracht zijn de goederen aldaar uitgestald! Alle mogelijke heeren- en kindercostuums zijn aldaar op de smaakvolste wijze ten toon gespreid, en de eigenaar dige étalage doet onwillekeurig in ons de vraag opkomen: «Hoe is het mogelijk alleen uit die rijke verschei denheid van costuums, die door so liditeit en lage prijzen uitmunten, eene étalage daar te stellen, waarop het oog aaugenaam rust door de ver schillend aangebrachte winterklee- dingstukken, 'savonds door een over vloedig licht bestraaldmet de tus- scbengevoegdesprekende kleuren, waardoor liet goed fraai uitkomt, zulk een aangenaam geheel te vormen .Wij bewonderen dus de tact en flinke smaak waarmede deze firma dit alles heeft weten daar te stellen en wij gelooven daarom ook niet te veel te zeggen, dat zij hier ter stede de fraaiste étalage bezit op 't gebied van gemaakte goederen in alle stof fen en genres en daarom een druk bezoek haar ten deel zal vallen. Nu komen wij voor den grooten goud en zilverwinkel van den heer de Laat. Eene uitgezochte keuze op 't gebied van goud-, zilver- en bi- iouteriewerk doet ons oogenblikke- lijk zien, wat eene ontzachlijke waar de aan edele metalen in edelgesteen ten zich daar aan ons vertoont. De fraaie collectie dameshorloges, pa rures, broches en wat verder tot het vak behoort, doen ons dadelijk in zien, dat, wil men eens een fijn en kostbaar cadeau geven, men daar moet zijn om eene uitgebreide keuze te kunnen hebben. Dat ook deze firma met menig bezoek zal worden vereerd lijdt geen twijfelwant steeds zullen er nog wel jonge dames en jonge heeren zijn, die van papa en mama eens een fraai horloge, ketting of een of ander krijgen, waar naar zij zoo vurig hebben verlangd. Ook voor de ouders is hier nog menige keuze te doen en zonder twijfel zal dan ook bij gelegenheid van St. Nicolaas, de firma niet over een slecht bezoek hebben te kla gen, daar gij tot de keurigst en smaakvolst geëtaleerden op haar ge bied, hier in de stad behoort. Zoo zijn wij dan nu de Anegang ten einde en bevinden wij ons in de Groote Houtstraat en besluiten eerst eens deze naar de zijde van de Groote Markt in te loopen. Talrijk is ook hier St. Nicolaas vertegen woordigd en na een vluchtig oog op de étalages van den heer Leusen de Gezusters Grasveld en nog zoo vele andere geworpen te hebben, naderen wij de Groote Markt; doch alvorens aldaar de winkels in oogen- schouw te nemen, stappen we even den sigarenwinkel van den heer Mulder binnen links om in de Ko ningstraat. Jongens, jongens! wat is die man fijn geëtaleerd, de wezen lijk kunstvolle étalage verdient lei goederen voorhanden is, zullen wij ons hier niet te lang ophouden, maar nog even bij den heer Pander een blik in zijn kolossaal magazijn werpen. Wel verbazend wat een sor teering voetwarmers, vloerkleeden in de prachtigste soorten, loopers en fraaie bekleedsels zijn hier aanwe zig, ongetwijfeld, sommige voor St. Nicolaas bij uitstek geschikt. En nu de Barteljorisstraat inNa eenige winkels van allerlei artikelen, de een al fraaier dan de ander te heb ben bewonderd, komen wij aan de fraaie étalage in hoeden, van den heer Jung. «Ontzachlijk, welk een voorraad!» moet men onwillekeurig zeggen, en dat dezelve fijn is, be hoeft zeker geen betoog, iedereen kent reeds de uitstekende kwaliteit en fijne smaak, die deze firma ken merkt, en die zeker wel velen zal aanmoedigen, om nog eens een of andere fijne dameshoed naar de mode van dit seizoen, te gaan koopen. Ter loops merken wij den grooten win kel van den heer Jager op. De beide ridders staan te kijken of ze zeggen willen«Jongen, jongen in die oude tijd in de middeleeuw, en wisten wij van geen St. Nicolaas, en toen ging het er hier in Haarlem toch heel anders op toe dan nu, toen Witte van Haamstede ons aanvoerde om de Vlamingen bij het Mannepadte verslaan», en als onze goede Kos ter die daar midden op de markt de letter aan de menschen toont, als het symbool zijner groote uit vinding, eens kon zien, hoe het in zijne geboorteplaats was veranderd, en hoe zijn huis tot een der groot ste zaken in deze stad is ingericht, dan zou hij haast niet kunnen ge looven welk een verbazende vlucht de vooruitgang sedert de middel eeuwen heeft genomen. In alle gevallen hebben wij een prettige avond gehad, en lang zal nog al het schoons in onze herin- ieders aandacht en dan de uitmun- nering blijven voortleven. Om alle tende kwaliteit van zijne sigaren! winkels van neringdoenden meteen Neen, als ik een kistje van 't een bezoek te vereeren op één avond Neen, als ik een kistje of ander merk wil opdoen, dan naar Mulder, Koningstraat 44. Eu nu onze keel een weinig droog op is eene onmogelijkheid!; doch we ge looven wel de voornaamste in onze stad bezichtigd te hebben. Op onze is geworden, en wij weder de Ko- terugkomst gaan wij toch nog even ningstraat ziju uitgegaan en onder de hand een blik hebben gesla gen in het fraaie, drukke magazijn van den beer Bies aldaar, zal een heerlijk glas bier bij den heer Brink- mann onze eenige aangename oogen- blikken verschaffen. Daar het nu reeds tamelijk laat den welbekenden banket- chocoladewinkel van den heer Ter Plegt op de Oude Groenmarkt. Er staan daar echter zooveel menschen binnen en buiten dat wij haast niets kunnen zien van de massa's gebak chocolade- en suikerwerk, waarmede deze firma is uitgestald; wij koopen is geworden, willen wij nog spoe-er echter nog gauw een pakje van dig het voornaamste gedeelte der Groote Markt gaan bezien, en dan nog even de Barteljorisstraat inloo- pen. Eerst richten wij onze schreden naar den heer Von der Möhlen's magazijn, reusachtig groot, en daar wij al dadelijk zien dat er voor dames wel een uitgebreide keuze van aller- haar alombekende. heerlijke chocola de en staan nu voor den winkel van de firma Kolkixieijer van der Stadt wier sierlijke étalage op 't gebied van dames-artikelen alleszins be zienswaardig- is. In 't. voorbijgaan werpen wjj in de Lange Veerstraat een vluchtigen blik op de talrijke

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1