populair mi Oplage 10000 Ex. Dinsdag 4 December 1883 No. 126. FEUILLETON. „GROEFWANG". HUMUS NH1D ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk t>. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: 30MAÏÏS Co., te Haarlem. ADV E RT ENT J RN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. IIoOfdagenten voor ln-t Buitenland: Compagnie Génerale Je Puhlicité EtraniArf G. L. DAÜBE fc Co. JOIix. P. JONES. Sucr.. Parijs. 31bjg. I'auhonrg MonTmnrrir. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WlNTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2c klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*. 11.56. 1.8. 2.39*, 3.5S, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13. 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4.10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15. 1.5. 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45. 5.20* 7.30, 8.30,9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10.9.10,10.20* 11.5, 1.23* 2 45. 3.35, 5.10, 6.27* 7.20. 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsclie Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30. 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7-55. 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. S.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,2S. Bericht aan onze lezers. 1Aj die zich nog in den loop vnn dit jaar abon- neerenontvangen als premie le, den boeienden fSoman lie Hoek des l aders. 2e. Ken prachtige n in vier kleuren gedrukten wand kalender. ALGEMEEN OVERZICHT. De toestand in Egypte eischt voor dit oogenblik al de aandacht van het Engelsche ministerie. Nu men begonnen is de hand in dit wespen nest te steken, door de orde te her stellen en het oproer tegen den tegen- woordigen Khedive met Britsche wapenen te beëindigen, heeft Enge land als het ware eene zekere ver antwoordelijkheid tegenover Europa op zich genomen, en is het als het ware aansprakelijk voor de gebeur tenissen, die zich aldaar kunnen voordoen. Het kabinet ziet bet daarom zeer goed in, dat het geen werkelijk toeschouwer mag blijven, wanneer de woeste borden uit Soedan, aan gevuurd door het bekende Makome- daansche fanatisme en gecomman deerd door denman, die zich als profeet uitgeeft, en door de menigte werke lijk als zoodanig begroet wordt, de rust in het pas bevredigde gebied op nieuw bedreigen en zelfs de regee ring in gevaar brengen. Het is der halve zeer natuurlijk, dat het bezet tingsleger, hetwelk reeds toebereid selen maakte om te vertrekken, bevel ontving, voorloopig althans die toe bereidselen te staken en zich gereed te houden om op het eerste bevel krachtig te kunnen optreden ter on dersteuning van het eigenlijke Egyp tische leger. De Engelsche regeering evenwel, is te zeer van bet groote ge wicht der mogelijke gebeurtenissen doordrongen om het daarbij te laten. Voor haar prestige is zij gedwongen tot eiken prijs overwinnaar te blijven, indien het tot eem treffen komt, en 'de 6000 man konden wel eens on voldoende blijken, wanneer zij den aanval van de gansche macht van den Mahdi hadden te wederstaan. Een enkele nederlaag zou voldoende zijn om niet alleen in Afrika, maar ingelijks in de Indische bezittingen het Engelsche gezag onherstelbare schade te berokkenen, en het is daarom dan ook, dat het gouvernement maat regelen neemt om de krijgsmacht in het bedreigde gebied belangrijk te vermeerderen. Niet alleen is de oorlogsvloot in de roode Zee aan merkelijk versterkt, maar ook heb ben de troepen van Malta en een geheel Indisch regement bevel gekre gen zich onmiddelijk gereed te ma ken, ten einde zonder verwijl zich naar Egypte in te schepen. Intus- schen zijn er nog altijd personen, die meenen, dat het zoo'n vaart niet zal loopen. en onder dezen bekleedt de ex-Khedive Ismaël-Pacha, die op dit oogenblik te Londen vertoeft, eene eerste plaats. Volgens een correspondent van de Daily News houdt hij de geruchten omtrent de macht van den profeet voor schroomelijk overdreven. Het is bijna onmogelijk, meent hij, dat deze een zoo groot aantal strijdbare mannen om zich verzameld heeft, en gesteld al, dat het aantal zijner volgelingen werkelijk tot 300,000 is gestegen, dan nog behoeft men zich in Europa over die macht geens zins ongerust te maken. Soldaten zijn het niet, alleen een ordelooze bende, die aan alles gebrek heeft en die zelfs hare bondgenooten meer last dan gemak geven. (Een roman uit de achtste eeuw.) UIT HET HOOGDUITSCII VAN ADOLF GLASER. 23) Hij wandelde dien dag zoo hier en daar nog eens rond en bekeek alles wat bezienswaardig was. Door de vuren zagen vele menschen, en voornamelijk de kinderen er zoo zwart en berookt uit als de kolen branders in bet boscli, maar daar over bekommerde zich niemand daar was geen onderscheid, en nie mand schaamde zich, om juist dat te schijnen zooals hij juist was. Ver mommingen trof men er in menigte aan, en als iemand zich eens hij zonder dol had uitgedoscht, dan volgen hem een groote drom van menschen en allen lachten en juich ten van ganscher harte. Tegen den avond begaf Groef- wang zich naar de plaats waar de goochelaarstroep den dag te voren zijne kunsten had verricht. Ook nu weder gaven de leden hunne hals brekende toeren ten beste en hoe gevaarlijker deze schenen, des te meer spoorde het volk hen door luide toejuichingen aau. Het was vaak huiveringwekkend om te zien, welke lichaamsverdraai ingen de kinderen moesten maken, maar hoe stouter zij deze ten uit voer brachten, hoe luider het volk er om lachte. Toen de jonge danseres optrad, drongen zich alle mannen onder de toeschouwers naar voren, en men kon onder hen eenige gestalten op merken, die zich totnogtoe op eenigen afstand hadden gehouden en wel geschikt waren, de opmerk- zaamheid te dezer plaatse tot zich Voor Khartoem maakte hij zich geenszins ongerust. Die vesting zou het lang genoeg tegen den Mahdi uithouden om de Egyptische re- geering gelegenheid te over te laten |om haar te ontzetten. Voor alles j raadde hij evenwel de Engelsche regeering af. hare soldaten naar het binnenland te zenden, ten einde den opstand te bedwingen. Het onge wone klimaat en de ongezonde land streken zouden stellig een aantal slachtoffers eischen. voor het leger gelegenheid gevonden zou hebben, zijne krachten met die van den vij and te meten. Wilde Engeland iets doen, dan moest het de inlandsche troepen voldoende wapenen en oefe nen en ze onder aanvoering van Britsche officieren naar de bedreigde grenzen zenden. Ferdinand de Lesseps, den ijveri- gen directeur van de Suez-kanaal- maatschappij is het ei ndelijk gelukt eene schikking met de Engelsche reeders te treffen, die in sommige opzichten vrij wel overeenkomt met het contract door hem voor eenigen tijd met de regeering gesloten, doch dat toenmaals door de belangheb bende personen zoo fel werd bestre den, dat de heer Gladstone zich ge noodzaakt zag, het weder in te trek ken. Een Engelsch kanaal onder Engelsch beheer, en Engelsch toe zicht was toen het wachtwoord, doch sedert zijn de bordjes verhangen, en begrepen de ontevredenen, dat die wensch een herschenschim was. Van haren kant heeft de maatschap pij insgelijks nog meer concessies gedaan, bevree>d als zij was voor het spookbeeld van een concurree renden waterweg van de Middelland- sche naar de Roode Zee. Het aandeel aan Engeland, zoowel in het bestuur van als in het toezicht op het ka naal, is aanmerkelijk uitgebreid, ter- te trekken. Het waren drie reusach tige personen van zwaren doch geen plompen lichaamsbouw. In hunne kleeding hadden zij niets opvallends, zoodat men ze ten naastebij voor krijgslieden kon houden. Ieder hun ner droeg een nuts, waarop twee of drie groote. - -hoone veereti. die echter niet van raven of kraaien, maar wel van de eene of andere vreemde vogel >rt afkomstig moe ten zijn. Blijkbaar was een hunner de aanvoerder, want hij wierp de vermetelste bin 'een in het rond en had eenbuiteng voon dreigend voor komen. Voortd- üd spraken zij met elkander op za hfen toon, en zagen met begeerige 'gen naar de ver leidelijke gestalte der danseres. Toen de nacht, aanbrak, trok de jonge vrouw z: -li in de hut terug, welke de goochelaars voor haar en hare bezitting* hadden gemaakt, en nu kon men zien, dat de drie in 't oog loopende vreemdelingen zich xvijl in de nieuwe overeenkomst tevens bepaald is, dat onmiddellijk maatregelen genomen zullen worden om de verbeteringen aan te brengen, waaraan de scheepvaart behoefte heeft. Het contract behoeft evenwel nog de goedkeuring der regeering. evenals die van de oorspronkelijke aandeelhouders, doch men gelooft dat geen hunner er eenig bezwaar tegen inbrengen zal. Zoo is dan eindelijk de kwestie, die reeds zoo veel hoofden op hol en zooveel pen nen in beweging bracht, tot veler genoegen opgelost. Uit Tonkin is de Fransche re geering het eerste bericht geworden, van een krachtdadig optreden der Chineesclie troepen tegen het bezet tingsleger. De onlangs genomen voorpost van Bac-Ninh, Hai Dzuong, bad een aanval van eene bende, groot ongeveer 2000 man, te verduren, welke zij evenwel glansrijk weder stond. Met groot verlies noodzaakte men den vijand terug te trekken. Het bloedig spel is intusschen daar mede begonnen, wie weet wat het einde nog zal zijn? De laatste berichten evenwel be vatten weder eene vrij onwaar schijnlijke verzekering dat de Chi- neezen jSontay werkelijk ontruimd hebben. Eene verkenning in de rich ting dezer vesting moet dit bewe zen hebben. De berichtgever zal het ons hoogstwaarschijnlijk niet kwalijk nemen, indien wij daaraan vooralsnog weinig geloof slaan. Misschien is het wel een list om den Franschen bevelhebber tot on voorzichtigheid te verlokken. Uit Petersburg wordt bericht, dat aldaar weder eenige arrestaties hebben plaats gehad, van personen, die men van revolutionnaire woelin- rondom haar hut in hinderlaag leg den en deze onafgebroken in 't oog- hielden. De danseres had gedurende de'voorstelling Groefwang herhaalde malen blikken toegeworpen, want zij had hem dadelijk herkend en hij wist nu, dat zij hem zou wach ten. Hij ging daarom op eene plaats staan, waar zij hem, jwanneer zij de hut verliet, gemakkelijk zou kun nen bemerken. Spoedig verscheen zij dan ook en wilde dadelijk naar Groefwang toesnellen. Zij bad ech ter nauwelijks eenige schreden ge daan, toen zij door den aanvoerder der gemelde vreemdelingen werd tegengehouden, die haar bij den arm greep en haar naar zich toe trekken wilde. Met een heftige be weging rukte zij zich los en snelde verder, doch het drietal omringde haar en gaven haar door ruwe vl ij- taal te verstaan, dat zij hen volgen moest. Daartoe scheen zij echter niet de minste lust te hebben en gen verdacht. Het schijnen ditmaal lieden uit de hoogere standen te zijn en onder hen moeten zelfs da mes voorkomen, die aan het hof verkeerden. Men spreekt zelfs van een geboren gravin, die mede in hechtenis genomen is. 't Is een rare maatschappij, die Russische! Wat men elders voor onmogelijk zou houden is daar werkelijkheid, en het verhoogt waarlijk onze eerbied voor de toestanden in den groot sten Europeeschen staat niet, wan- neer het ons soms vergund wordt, een kijkje achter de schermen te nemen. I)at er iets gedaan moet worden om het kwaad, dat al die per en dieper wortel schiet, tekee- ren, is duidelijk, doch het is niet minder klaar, dat. er vrij wat over leg en bekwaamheid noodig zal zijn om een geheel gezonden toe stand in het leven te roepen. Waar is de Hercules, die dezen Augias stal zal reinigen, mag de Czaar wel i uitroepen. Iu Italië heeft de meerderheid der kamer vau afgevaardigden, die, zooals men weet, op de hand der regeering is. eene afzonderlijke ver gadering gehouden, welke door den minister Depretis werd gepresideerd. Op die bijeenkomst gaf de premier zijne tevredenheid te kennen over het feit, dat zijne volgelingen hem trouw gebleven waren, terwijl hij den afgevaardigden tevens aanspoor de, ook in het vervolg met hem samen te werken in het belang des lands. In Croatië is door de benoeming van een nieuwen ban in den per soon van graaf Hedervarv, de laat ste hand gelegd aan de bevredi ging van dit gewest. Heden is hij reeds naar Agrara vertrokken om beproefde zich uit hunne omgeving los te maken. De vreemdeling ech ter, die voor hun aanvoerder scheen door te gaan, en die blijkbaar niet gewend was, met zulke vrouwen veel omslag te maken, greep haar op schaamtelooze wijze om het lichaam, ten einde haar vast te houden. Nu echter scheen de hartstochtelijke vrouw in de hevigste woede te ont branden. Zij scheurde zich los en plaatste zich dreigend en met opge heven hand tegenover den vreem deling, zeggende: Neem u in acht heer Wippo, ik ken u en hier hebt gij niets te zeggen. Indien uwe oogen u lief zijn, laat mij dan met rust en ga uws weegs. Hiermede liep zij vlug op den schrijver toe, greep hem bij de hand en wilde ijlings met hem weg vluchten. Maar de wellustige Wippo wilde zijn buit. niet laten varen. Het volk

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1