BINNENLAND. op de vreemdelingen, de bedelaars en de landloopers te verscherpen. Waarschijnlijk zal men overgaan tot het oprichten van een bereden politiecorps,daar zulk eene brigade zonder twijfel het best tegen der gelijke aanvallen kan optreden. Er bestaat hoop, dat ten langen laatste Japan voor den Europee- schen handel opengesteld zal wor den. De Mikado moet ten minste het voornemen hebben, een dergelijk besluit uit te vaardigen, doch daar aan stelt hij deze voorwaarden, dat de vreemdelingen aan de inland- sche rechtspraak onderworpen zullen zijn. Frankrijk en Duitschland be nevens Engeland moeten reeds in die. voorwaarde hebben toegestemd. Dat is alzoo een nieuw veld, het welk den Europceschen handelaar ter bearbeiding gegeven wordt. Haarlem, 4 Dec. '83. Hoogst aangenaam is het ons te vernemen, dat de letterlievende ver- J. J. Cremer, niet tevreden met alleen hare verdienstelijke gaven in onze stad ten toon te spreiden, zich ook thans in het buitenland en wel in België wil doen hooren. Zij zal namelijk deel nemen aan het Internationale concours, dat den 16en December te Tongeren (België) zal worden gehouden. Waarlijk geen geringe onderne ming, die met niet weinig moeielijk- heden gepaard zal gaan De geko zen stukken, vooral het eerste Simon TurcM of de Italianen te Antwerpenhet bekende werk van Conscience, ten dienste gemaakt voor het tooneel, is geen gemakkelijk stuk, doch dat zonder twijfel in den smaak der Zuid-Nederlanders zal vallen en dat, naar wij hopen, ook hier ter stede met genoegen zal wor den ontvang'en. De Vereeniging Cremer is name lijk van plan beide stukken, die voor 't concours zullen dienen, vóór hun vertrek, tegen een billijk entré» alhier in den stadsschouwburg op te voeren. Moge een talrijke opkomst den avond van den 9den December blijk geven van sympathie voor de vereeniging* en de leden eenigzins t.ot gemoetkoming strekken voor de niet geringe, onvermijdelijke kosten, die de deelneming aan het concours medesleept, welk concours de leden in staat zal stellen ook eens in het buitenland, naar wij hopen, succes te behalen, en welke poging niet alleen hen maar ook diegenen, die moeite en volharding* op prijs stellen en de vereeniging steunen, tot eer zal verstrekken. Gisterenavond is door de politie alhier eene jeugdige dievenbende bestaande uit zeven jongens van 10 tot 16 jaren, aangehouden, die zich aan verschillende diefstallen in win kels en kelders hebben schuldig ge maakt. Bij het wegnemen van een flesch wijn werden zij op heeterdaad betrapt. De oudste heeft reeds meer malen wegens diefstal getucht. v Door Z. K. H. den Prins van Oranje is f 200 geschonken voor het te Vlissingen op te richten ge- denkteeken voor Elisabeth Wolff en Agatha Deken. Naar aan de Midd. Cl. uit Den Haag* geschreven wordt, zou op den heer Heemskerk «van hoo- ger zijde» pressie worden uitgeoefend, dene dagen en nachten door wou den en heidevlakten; wat zijne be stemming en wat van hem worden zou, daarvan kon hij zich niet het minste denkbeeld vormen. Toen hij daarover nadacht, over viel hem zulk eene grenzelooze ver twijfeling. dat het een weldaad scheen, als zijne lichaamssmarten zijne gedachten er van afleidden. Wel waren er oogenblikken dat de betoovering der wildernis zijn hart innam; als hij daarin met Lo was achtergebleven, en aan hare zijde hier of daar in de eenzaam heid een oogenblik rust genoot. Het lentekleed van het woud om gaf de beide, jonge lieden dan in al zijne uitgestrektheid. Het geheim zinnige ruischen en suizen, de roe pende stemmen der vogels, het voorbijhuppelen van schuwe eek horentjes, die van tak tot tak spron gen, het geritsel van kleine dieren in het struikgewas, het gel» m dei om aan den heer Van Sypesteyn de portefeuille van Koloniën op te dragen. De minister van Financiën zal, naar het Vad. meldt, in de memorie van beantwoording bij zijn belas ting-ontwerp zijn definitieve plannen ontwikkelen. Het centraal bestuur van het Algemeen Nederlandsck Werklieden- Verbond heeft ook in een adres aan de Tweede Kamer het voorstel der heeren Van Delden c. s. ondersteund, voor zoover dat in beginsel bedoelt een heffing uit het inkomen, dat niet verkregen wordt door eenigen arbeid, die reeds aan het recht van patent onderworpen is. Het wenscht, dat die heffing tot zoodanig bedrag worde verhoogd, dat daarmede het tekort der gewone uitgaven voor 1884 geheel worde gedekt, en er dus geen verhoogd recht op de thee, noch verhoogde accijns op het ge distilleerd, beidan vmede in de voor stellen des heeren Van Delden c. s. begrepen, worde geheven. Door den vorigen minister van oorlog was bevolen dat in alle gar nizoenen waar zich bereden troepen bevinden, een g'rooter of kleiner ge tal paarden,.gedurende één jaar (van Nov. 83 tot Nov. 84) in plaats van op stroo op turfstrooisel geplaatst zouden worden. Deze proefneming heeft de gunstigste resultaten opge leverd, zoowel met betrekking tot de deugdelijkheid als duurte der mest stof. De heer Quadekker, paarden arts 2e klasse te Breda, heeft in een breedvoerig schrijven in het week blad «Turf en Steen-industrie» aan getoond, dat de mest voor turfstrooi sel in de meeste gevallen verkies lijker is voor bemesting dan stroo- mest, alsmede dat eerstgenoemde mest veel voordeeliger is. Voorden landbouwer kan het nuttig zijn eene proef daar mede te nemen. Sinds de «Eerste Nederland- sche Verzekering-Maatschappij op het Leven, tegen Invaliditeit en On gelukken voor de werkgevers de ge legenheid opende hunne werklieden gecombineerd tegen ongelukken te verzekeren, verneemt het Vad.., dat onder meerdere de volgende maat schappijen en patroons daarvan g*e- bruik maakten, nl.de Noord-Bra- bantsche stoomtramweg-maatschap pij,de stoomtram Gouda—Bodegraven de IJsel-stoomtramweg-maatschap- pij, de stoomboot-reederij Fop Smit Co., de Duinwater-ijs en mineraalwa- terfabriek te 's-Hage, de Zuid-Holl. boek- en Handelsdrulck., te 's-Hage, de Gebr. Hesselink en Co., groot handelaars te Arnhem, de brood fabriek (E. Helder en Co.) te Zwolle enz., enz. De Transvaal-Deputatie, thans te Londen, is voornemens, na haar komst te Amsterdam, een bezoek te brengen te Amersfoort aan prof. dr. P. Harting, den kloeken verdediger der Transvaalsche belangen. Reeds heeft zich te Amersfoort een com missie, onder voorzitterschap van den burgemeester jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck, gevormd, om de deputatie feestelijk te ontvangen. Amsterdam. Hier ter stede is opgericht eene Vereeniging, die zich ten doel stelt om, tegen betaling van een jaarlijksche contributie, ten bedrage van fl, jongelieden van de beide Israëlietische gemeenten uit te huwelijken. De Vereeniging draagt den naam van«Genootschap ten voordeele van ongehuwde Am- sterdamsche Israëlieten». insektenwereld en al die duizend eigenaardigheden der eenzaamheid in 't woud, die zoo vertrouwelijk zich bij den geest indringen, riepen in Groefwang's veel omvattenden geest de echo wakker. Toch kon het niet uitblijven dat ook Lo's deelneming in hem, begon te verkoelen. Het hartstochtelijke meisje werd het moede om zich voor een droefgeestig, in zichzelven ge keerd mensch af te slooven, die hare liefkozingen ternauwernood op merkte. De aanvoerder der bende had her haaldelijk getracht hem eenige kunst stukken te leeren, en kleine toeren met kogels en stangen, die met de handen konden worden verricht, waren vrij goed gegaan, maar toch had de leermeester reeds gezien, dat de leerling voor deze dingen wei nig geschikt was, hetgeen oneenig- heid, woordenstrijd en twist tusschen eerstgenoemde en Lo uitlokte, die Zekere J. F., een koetsier, bezocht den 15en November jl. een tapperij op de Nieuwmarkt. Hij kreeg met den kastelein twist, welke hem op de straat zette. Den volgen den dag moest de koetsier in het Gasthuis opgenomeu worden en over leed eenige dagen later. Door de politie wordt onderzocht of er eenig verband bestaat tusschen het «ver wijderen» uit de tapperij en't over lijden. De schietoefeningen op de dezer dagen zoo dikwijls besproken schiet baan bij het Vosje zijn op last van den garnizoens-commandant tot nader order gestaakt. Waarschijn lijk is dit het gevolg van het uit gebracht rapport eener commissie omtrent den toestand der schietbaan. Leiden. Gister ochtend is door den eersten trein van hier in de nabijheid van het station Den Haag van de Holl. spoorwegmaatschappij de wegarbeider C. Hutz aangereden. Hij is onmiddellijk naar zijne woning overgebracht, waar hem geneeskun dige hulp verleend werd. De toestand van den patient wordt als niet gevaarlijk beschouwd. Delft. In de vorige week werd diefstal gepleeg'd ten huize van den landbouwer T. aan de Wateringvest te Delft, waarvan wij melding rnaak- I ten, en bij die gelegenheid eene som van ƒ1400 aan bankpapier ontvreemd. Zondag nu zeer vroeg in den mor gen werd bij den bestolene in een blauw couvert, zonder adres en voor zien van zes lakken 1200 aan bank papier bezorgd, blijkbaar van den diefstal afkomstig. De persoon, die den brief bezorgde, is door niemand opgemerkt. Rotterdam.Door de politie al hier is aangehouden de paarden- scheerder, die in de gemeente Zeven huizen tegen betaling een hit ge schoren zou hebben, zonder daartoe vau den eigenaar last of vergunning t'e hebben bekomen. Hij is, na ge hoord te zijn, bij proces-verbaal op vrije voeten gesteld. De commissaris van politie in de 3e afdeeling te Rotterdam acht het, in het belang van den handel en van het publiek, noodig, meê te deelen, dat zich in de Sophiastraat aldaar een nieuwe firma heeft ge vestigd. De handelsoperatien worden gedaan op naam van M. C. Yan Moorsel. Veel wordt door die firma gekocht, o.a. boter en zoetemelksche kaas, honden en ook andere zaken. M. C. Van Moorsel is Maria Cor nelia Van Moorsel, vrouw van Pie- ter Verschoor, vroeger pakhuis knecht. Het is den commissaris g*ebleken, dat de correspondentie wordt ge voerd door een man genaamd Schoenmacher, in vele plaatsen van ons land bekend, en tegen wien reeds bij herhaling werd gewaar schuwd. Gouda. In tegenwoordigheid van burg. en weth., vele Raads leden en tal van andere autoriteiten werd gister de waterleiding op plech tige wijze geopend. Nadat het ter rein met watertoren, bassins enz. bezichtigd was, werden de genoo- digden op het Raadhuis gerecipi eerd, waar mr. W. van de Vliet, pres.-commissaris der Gouasche Wa terleiding-Maatschappij, een woord van dank sprak voor de ondervonden medewerking* en een woord van aanbeveling voor het vervolg. Gou da's burgemeester, mr. van Bergen I.Tzendoorn, wenschte daarop de Maatschappij geluk met de tot stand tot vergoeding' daarvoor niet eens de troost had, dat de teederheid, die zij aan den schrijver verspilde, met gelijken hartstocht werd be antwoord. Den tweeden of derden avond bemerkte Lo, dat haar vriend het voortgaan weer bijzonder zwaar viel en zij wist het door te zetten, dat men 'hem toestond een tijd lang op den wagen te liggen, om niet ge noodzaakt te zijn achter te blijven. Zij zelve had zich met eenige zaken belast, die anders op den wagen werden vervoerd en hem op dezen zoo goed het ging, eene legerstede bereid. Hij gevoelde hoe zeer deze nieuwe last de gelieele bende tegen hem moest maken en er behoorde inderdaad de g*eheele invloed van het verstandige meisje toe, om het besluit, den vreemdeling in het woud achter te laten, te be strijden. Groefwang's. toestand werd steeds onhoudbaarder, en hij was koming der zaak en uitte de beste wensehen voor de resultaten in het vervolg. Utrecht. Zondagavond is een koffiehuisbezoeker, die eene wedden schap had aangegaan om eene haring door te slikken, bij dat bedrijf gestikt. Eindhoven,. Voor een aantal jaren overleed een dame, die bij uiterste wilsbeschikking een stuk land aan het St.-Catharine-Gilde, in 1580 door den schutterkoning Karei XV opgericht, vermaakte. Zij liet de bepaling volgen, dat de jaar lijksche rente moet dienen, om de kinderen op de openbare school tel kens in de maand Nov., op broodjes, «Toten», te onthalen en den kleinen daarna een vrijen dag te schenken. Het tijdelijk bestuur van het Gilde is met die uitdeeling belast en be paalt de hoeveelheid voor ieder kind naarmate het schoonste schrift, dat hun wordt aangeboden. Ook de leden van het Gilde, die door een jaarlijk sche contributie een kas vormen, houden op dien dag een gezellige bijeenkomst, gevolgd door een maal tijd, waarbij steeds gulle vroolijk- heid heerscht. Breda. Bij het reg. veld-ar- tillerie is een muziekkorps opge richt, onder leiding van den staf- trompetter, de heer Lantinga. De eerste groote repetitie had reeds plaats in .de voor die gelegenheid net versierde cantine en voldeed zoodanig, dat men in de toekomst iets goeds van dit korps mag ver wachten. Zwaluwe. Zaterdagavond 11. brak te ongeveer 10 uur een hevige brand uit in de bouwschuur van J. Walraven, te Binnen-Moerdijk. In ongeveer een uur tijds lag alles in asch. Vijf paarden en drie koeien kwamen in de vlammen om. Dit is thans de vierde maal dat bij voor noemden Walraven nagenoeg alles verbrandde. Brakel. Door den timmerman G. W. Fukkens alhier, is een zelf werkende karnmolen uitgevonden, die slechts om de D/a uur opge wonden behoeft te worden. Het is naar men meldt een zeer eenvoudig, doch practisch werktuig, dat minder kost dan molens, die door een hond of paard gedreven worden. (N. v. d. D Wijmbritseradeel. De heer A. De B., lid van den Gemeenteraad alhier, is met zijn zoontje en eene zijner voormalige dienstboden, een meisje van ongeveer 20 jaar, spoor loos verdwenen, met achterlating zijner vrouw en drie jonge kinderen. Het gerucht loopt, dat de man naar Transvaal is vertrokken. Hijum. Een landbouwer die met zijn gezin het vleesch van een aan miltvuur lijdend kalf had ge geten, is tengevolge daarvan gestor ven. De andere ledën van het gezin werden ong'esteld, doch zijn blijven leven. Oud-Zevenaar. Door den heer De Nerée van Babberich en Camp- huysen, onder Oud-Zevenaar, is op zijn riddergoed Babberich een ge bouw gesticht, dat als koffiehuis wordt ingericht. Er zal geen sterke drank worden uitgereikt, omdat juist de bedoeling is, door de stichting van dat koffiehuis het misbruik van sterken drank alhier te beteugelen. Deventer. Kapitein L. Por- theine met de stoomboot Salland, ontmoette Zaterdagmiddag op zijne reis van hier naar Rotterdam, op de er dicht aan toe om de gevaren der wildernis boven een langer verblijf onder die menschen te verkiezen. Nauwelijks was hij een weinig bekomen of hij verliet den wagen weder, om niet langer de ontmoe digende taal aan te hooren, die zijn hulpelooze toestand uitlokte. Weder had men een dag gereisd. De lente was nu reeds zoover heen, dat de hoornen overal in den fris- schen bladertooi prijkten en de ge- heele wereld evenzoo in de schoon ste dos der jeugd straalde. Blijkbaar naderden zij een land, waar de zon sneller den nevel vaneen scheurde, want hare stralen drongen warmer en levendiger door bosch en woud, en bewerkten ook, dat de gooche laars vroolijker en opgewekter voort trokken. Daar zij gewoon waren geen en kel dier dat zij konden vangen, als voedsel te versmaden, zoo viel er bij de legerplaatsen steeds iets te Zuiderzee, dwars van Harderwijk, eene praam, genaamd vrouw Fem- metje, schipper H. Veltman, welke met het geheele tuig overboord lag in hol water; diep geladen met straatmest. De opvarenden uit zeven personen bestaande, wilde het vaar tuig verlaten, doch de gezagvoer der Portheine besloot het schip naar Kampen te slepen, wat hem na het tuig losgekapt te hebben, goed is geluk, alhoewel hij daarvoor een groot gedeelte van den afgelegden weg weder terug moest. Alzoo werd hier door beleid en flinke zeeman schap een bodem behouden, waar voor de g*ezagvoerder, boven den dank van den eigenaar van schip en lading, een flinke gratificatie toekomt. Eigenaar van schip en lading is de heer A. D. Pot, ver- veener te Smilde. Het vaartuig was niet geassureerd. Slochteren. Werd onlangs gemeld dat er in het werk-of arm huis alhier, zulke schromelijke on regelmatigheden waren voorgeko men, dat de vader en moeder waren ontslagen en zelfs de justitie zich er mee bemoeid heeft, thans is in eene andere gemeente van de pro- vincieGroningen iets dergelijks voor gekomen. In Wedde heeft de ge meenteraad op advies van het arm bestuur besloten den vader en de moeder van het armhuis te ontslaan. Verschillende feiten moeten hiertoe aanleiding gegeven hebben. Reeds vroeger is er sprake van geweest biertoe over te gaan, maar steeds had men eenig medelijden met den ouden man, die als vader fung*eert. (N. R. Ct.) GEMENGD NIEUWS. Naar de Arbeiterfreund mede deelt, begint het door velen in Enge land gegeven voorbeeld navolging te vinden en zijn er ook reeds in Duitschland verscheidene firma's die het werkloon aan hun personeel niet Zaterdags, maar Vrijdags uit betalen. Dit heeft vooral het voor deel, dat de vrouwen der gehuwde werklieden des Zaterdags haar in- koopen kunnen doen en de Zondag* geheel aan rust of ontspanning kan gewijd wordenvoorts dat de spaar zaamheid er door bevorderd wordt, want daar de werkman Zaterdag ochtend weder op zijn werk moet wezen, komt hij er zoo licht niet toe den Vrijdagavond in de herberg te gaan doorbrengenook nog, dat de spaarbanken wel des Zaterdags, doch slechts zeiden des Zondags open zijn. Het schoenerschip Koravan Newcastle naar Le Moule, was in de Noordzee in aanvaring met de brik Alonavan Grimsby naar St. Valery. De Kora is gezonken en de Alona dreef met 9 koppon in de Noordzee. Vier man van de Kora en drie van de Alona zijn hier aange bracht door schipper Gerrit Vrolijk. In het Treptower-park bij Ber lijn heeft de commissie van beheer een kolossalen vijver doen graven. Nauwelijks was er van dit plan iets uitgelekt en had men vernomen, dat die vijver was bestemd gedeeltelijk voor karperteelt en gedeeltelijk om als bewaarplaats te dienen voor visck ten behoeve van de consumtie in 't bijzonder van de hoofdstad, daar daalde een stortvloed van allerlei sarcastische, meer of minder vinnige en bijtende spotredenen óp het hoofd der genoemde commissie neder. Zij liet schimp en scherts onbeantwoord braden en te gebruiken en bij het vleesch voegden zij, wat aan voed-, sel in de dorpen bijeen was ge bracht. Toen de avond weder daalde, was Groefwang ondanks zijn weer zin nogmaals genoodzaakt, om óf achter te blijven óf Lo's verzoek in te willigen en zich verder te laten rijden. Zijn voet was sterk gezwollen, en tevergeefs trachtte hij om steu nende op Lo's schouder zich voort te sleepen. Eindelijk was dan de overmaat van jammer en ellende over hem uitgestort en de schaamte, die zijn ziel folterde, hield g'elijken tred met zijne lichamelijke pijnen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2