BURGERLIJKE STAND. en arbeidde rustig1 voort, totdat ein delijk de zaak haar beslag1 verkreeg. Daar naderde de dag, waarop de zaak, hoewel voltooid, voorgoed te gronde zou gaan, zoo redeneerde men vrij algemeen te Berlijn, want de kolossale vijver zou worden verpacht. Geen mensch biedt er om zoo te zeggen een penning voor. Maar hoe men verbaasd stond, toen men zag en hoorde dat hij de openbare ver pachting van dit water ver over de 2500 mark aan huur werd geboden voor een tijd van vier jaren en daaren boven voor de eerstvolgende vier maanden een gelijk bedrag. De pachter is een zeer solide pach ter, namelijk een der voornaamste veehandelaren der hoofdstad, een man die groote zaken doet, zoodat er geen beduchtheid behoeft te be staan, dat de man een dwaze specu latie heeft ondernomen. Er is nog een voorwaarde aan ver bonden, namelijk dat des winters bij vriezend weer er schaatsenrijders- banen mogen aangelegd worden. VARIA. «Yan zijn vrienden moet men het hebben», zeide onlangs iemand die met een vriend dezelfde kamer be woonde. Op een onbewaakt oogen- blik jmrners nam deze de gelegen heid waar om uit de kist van zijn kameraad vijf gulden te ontvreem den. De dader werd aangehouden en zal zijn vriendschapsblijk hebben te verantwoorden. Yan de prijzen der tentoonstel- lings-verloting zijn enkele voorname hier ter stede gevallen. Een der gelukkige winners van een prijs van f5000, werd Vrijdag ter beurze in triumf door den effec- tenhoelc gedragen. Een spotvogel riep uitnauw weten ze aan de beurs dat iemand geld heeft, of ze lichten je op. Zoo erg is 't gelukkig niet. De vrouw van een voornaam koopman wordt op straat door een hevigen regen overvallen. Om te schuilen gaat zij naar een belenden galanteriewinkel, waar zij vaak koopt en vraagt ook nu een en ander te zien. «Hoe komt 't toch, dat het zoo stil is in den winkel, zegt zij tot den nieuwen bediende, die haar voorkomend te woord staat; het is anders hier veel drukker. «O, me vrouw, antwoordt de bediende onbe dacht «zie eens wat een w®er, welke fatsoenlijke dame gaat nu uit?» Ook een ZiekeDienstbode. Dokter, ik heb sinds langen tijd niet meer zoo veel eetlust dan vroeger. Dokter. Zoo! en waar hebt ge pijn? Dienstbode. Pijn heb ik niet. Dokter. Maar waarom wil je dan meer eetlust hebben? Dienstbode. Omdat ik van nijd schier verga, als ik zie, hoe mijne mevrouw er zich in verheugt dat ik minder eet dan vroeger. Ens'clschc Kroniek. (Slot.) Een onvermijdelijk gevolg. Uit een toestand als deze moet noodzakelijk onzedelijkheid geboren worden. Terecht heeft iemand ge zegd, dat het huwelijk in deze wij ken een onbekende instelling is. Uw vraag of de mannen en vrouwen, die hier samenleven, gehuwd zijn, zal met een glimlach beantwoord worden. Wie zou zich om zpoiets nog bekommeren in eene omgéving, waar zedeloosheid iets heel gewoons ondeugd een alledaagscb ver schijnsel is? Geheele stegen worden dan ook enkel door dieven, publieke vrouwen en ontslagen tuchthuis boeven bewoond. In een enkele straat telt men onder 35 huizen slechts twee, die niet ingericht zim tot bordeelen. Een andere wijk be vat 34 van deze huizen, die tezamen bewoond worden door 428 gevallen vrouwen en meisjes, welke laatsten in de meeste gevallen niet ouder zijn dan 12 jaar! In een buurt die ruim 10,000 bewoners bevat, winnen niet minder dan 400 vrouwelijke personen op onzedelijke wijze haar brood, en ook hier zijn meisjes onder, die den veertienjarigen leeftijd nog: niet bereikt hebben. Men kan zich eenigszins een denkbeeld vormen van het lage peil, waartoe de zede lijkheid van de bevolking dier buur ten gezonken is, bij 't vernemen van het volgende geval, aan een zendeling van het East-end over komen. Dezen zendeling was het gelukt een jong meisje van haar ontuchtig leven te bekeeren en haar eene betrekking te bezorgen bij een familie, die zich buitenslands ging vestigen. Toen hij haar had uitge leide gedaan tot Southampton, ont moette hij op zijn terugweg de grootmoeder van het meisje, die hem in gezelschap van eenige buur vrouwen onder heftige bewoordingen verweet, dat hij gemeen genoeg was geweest om een arme oude vrouw te berooven van haar eenig middel van bestaan. De troost der jeneverjlesck. De ellende die in deze wijken voortspruit uit het misbruik van sterken drank is reeds dikwijls op aangrijpende wijze geschilderd, maar kan nauwelijks met te sterke kleu ren gemaald worden. In Eustonroad telt men één kroeg op iedere 100 personen, vrouwen en kinderen me- degerekend. In den onmiddellijken omtrek van een kerk in Orange- street (Leicester-square) zijn hon derd jeneverpaleizen, van welke de meeste op zeer royalen voet zijn ingericht; en dit is slechts een klei nigheid bij wat in armere wijken is waargenomen. Een blik in deze schitterende zalen, waarin een have- looze menigte zich om de toonban ken verdringt, doet u ijzen wanneer gij herdenkt hoeveel zonde en ellende daar haar oorsprong vinden; maar een andere blik in de ellendig-e krotten, die deze buurten in grooten getale opleveren, zal u het antwoord geven op de vraag waarom zoovele armen juist daar bijeen zijn. De bestaanmiddelen van de armsten ondier de armen. Daar zijn er in deze wijken die trachten een eerlijk stuk brood te verdienen, zelfs winnen zij 't in aan tal van hen die leven van schande lijk bedrijf, maar ookwat verdie nen zij er? Een kind van zeven jaar kan door diefstal gemakkelijk zes gulden 's weeks winnen, maar wat zal zijn arbeid opbrengen met het maken van lucifersdoosjes, waarvoor twaalf centen per gros wordt be taald, terwijl de vervaardigers zelf moeten zorgen voor het drogen der doosjes, voor lijm en touw Zoo hij evenveel wil verdienen als de jeug dige dief, moet hij zes-en-vijftig gros lucifersdoosjes maken in de week, of 1296 per dag, hetgeen een volstrekte onmogelijkheid is. Vrou wen die zich bezig houden met het vervaardigen van onderbroeken, met inbegrip van het omnaaien, het om- boren der knoopsgaten en het aan zetten der knoopen, ontvangen daar voor twaalf en een halve cent per paar, en moeten dan nog zelf het garen leveren. Het vervaardigen van manshemden wordt betaald met 50 cents per dozijn; witte voorschoten met 3 stuivers de twaalf; kinder mutsjes van een gulden tot een daalder per dozijn, ln een der hui zen trof men een weduwe aan, die met haar half onnoozele dochter stroomatrassen maakte tegen 7 cents het stuk. Elders-vindt men een vrouw die een zieken man en een jong kind te verzorgen had. Zij was bezig met het naaien van hemden, tegen een loon van drie stuivers het dozijn, maar met al haar mogelijke best kon zij daar mee niet meer verdienen dan 30 centen per dag, terwijl zij daarvan dan nog het garen zelf moest be kostigen. Een andere vrouw met een lamme hand onderhield zichzelf en haar man door het maken van luci fersdoosjes, tegen bovengenoemde royale betaling, en van dit weinige geld moest zij een meisje, dat haar hielp, een stuiver per twee dozijn betalen. Op een andere plaats trof den bezoekers het schouwspel van een moeder, die van de kleértjes harer vier kinderen zooveel had bijeengepakt als slechts mogelijk! was, zonder de kleinen geheel naakt te laten loopen, en met dat pakje onder den arm de droeve reis had I g'emaakt naar den lommerd. Zij had er niet meer op kunnen krijgen dan twee kwartjes en was thuis geko-1 men met een half mud steenkolen en een lang tarwebrood. EERSTE KAMER DER STATEN-QENERAAL. Bij het onderzoek in de afdee- lingen van het wetsontwerp tot uit voering der internationale overeen komst tot wering der druifluis (Phyl loxera) was men in twee afdeelin- gen vrij algemeen van gevoelen, dat een regeling bij de wet de voor keur had verdiend boven een rege ling bij Kon. besluit. Wel is door de in het oorspronkelijk ontwerp gebrachte wijziging een regeling bij de wet in uitzicht gesteld, maar toch zal de gewenschte wet nog 2 jaar op zich kunnen laten wachten. Ook werd de wensch uitgesproken, dat de Regeering het toezicht zal trachten te regelen op zoo min kostbare wijze als mogelijk zal zijn. Ten opzichte van het ontwerp tot i verhooging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1882, werd een algemeene opmerking gemaakt. Men wenschte nl. dat naast de uit gaven ook voor de middelen tot dekking gezorgd worde. Wel wordt daarin voorzien door het creëeren van vlottende schuld, maar met leed wezen zag men dien weg bewan delen. Door veel leden werd dan ook de wensch uitgesproken, dat indien de belasting-kwestie niet tot oplossing gebracht is vóór dat de wet op de middelen in behande ling komt, de Regeering aan die wet een bepaling moge toevoegen, die haar slechts voor 4 of 6 maan den van kracht doen zijn, opdat zij bij den abnormalen toestand, waarin onze financiën alsdan zouden blij ven verkeeren, niet het karakter zou hebben eener normale wet op de middelen, maar alleen dat eener credietwet. Men stelde daarop prijs, uitsluitend uit een financieel oog punt. Politieke beschouwingen over het tegenwoordige ministerie waren aan den uitgesproken wensch ge heel vreemd. Andere leden meen den zich van het uitdrukken van dezen wensch te moeten onthouden. In het algemeen was men inge nomen met het voorstel van wet tot wijziging van art. 65 der wet op het lager onderwijs. Enkele le den echter wezen er op, hoezeer zij zich niet. wilden verzetten tegen de voorgestelde wijziging, dat thans zal vervallen een waarborg door de wet bedoeld. Daarom vroeg men, of, nu de hoofdonderwijzersakte voor het huis- en schoolonderwijs in een vreemde taal niet meer zal worden gevorderd, niet de zeer ge ringe eischen bij het programma voor het examen ter verkrijging eener akte van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de Fran- sche, Hoogduitsche of Engelsche taal dienen te worden verhoogd. 13 en 14 jaar uit Voenendaal, die door dc rechtbank te Arnhem tot 21 dagen gevan genisstraf werd veroordeeld, is tegen dat vonnis in hooger beroep gekomen. KERKNIEUWS. Katholieke Kerk. Eergisteren is de R. K. Kerk van den H. Frauciscus Scaverius, de vroegere „Krijtberg" op den Singel te Amsterdam, plechtig aan den H. Dienst gewijd door den bisschop van Haarlem, mgr. Bottomanue, daarin bijgestaan door verscheidene geestelijken. Eene groote schare geloovigen woonde de plechtigheid bij. ONDERWIJS. Bij Kon. besluit van 2 dezer is benoemd tot schoolopziener in liet arrondissement Yeendam mr. E. A. Smidt H.J.zn., en aan dr. J. Pcnn, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Noord-Holland. KUNSTNIEUWS. Men leest in »De Zweep-. „Groot weldadigheidsconcert ten voordeelc J ereem°m° der slachtoffers van Java op 16 December te 'Gent. «Men meldt, dat dit weldadigheidsfeest schitterend belooft te zijn. De twee voor naamste maatschappijen der stad, de Koren en de Mclomanen. verleenen hnnuc mede hulp aan het feest. De officieren van het leger en de burgerwacht, alsook talrijke Disponibelf 10s '8 a fl0s,£ntr. Dec. - 10s g -10 Jan. - 105 3 ui/ Fcbr. - lOy» - - Jan. Maart lev. - 10' 4 - 10"/8» In consumtie vrij aan boord f 12. Bij kleinigheden f 1 a f 1 hooger. De voorraad aan het Ainsterdamsch Petro- leum-Entr. bcdr. op 24 Nov.. 45.56S vaten. Afgeleverd7,696 Voorraad op heden37,872 Verwacht wordende ladingen Louise (zeilkl. 1 Nov.) 6,644 In lading10,000 Alkmaar, 1 Dec. Ter veemarkt aange voerd 4 paardenvette kalveren, 14 nuchtere dito, 69 schapenlammeren, vette varken, SI magere dito, 203 biggen, 9 bok en geiten, 7 koeien en ossen. De prijzen waren als volgtvette kalveren f anuchtere dito f 12 a 29, schapen f 14 a 2S, lammeren f a vette varkens a conts per kg., magere dito f 13 a 18, bok of geiten f 3 a 8 koeien en ossen f 175 a295, paarden f 75 a 150, biggen f4 a 6; allen per stuk. Schiedam, 3 Dec.Moutwijn f 12.50, Jene ver f19.Amst. Proef f 19.75, Spoeling f 2.idem door de Schiedamsche Spoeling- BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 3 Dec. 1883. Prijzen der onderstaande effecten. gcuoteer- pCt. de koers. - 65" RECHTSZAKEN. De arrondissementsrechtbank te 's Hage deed gisteren uitspraak in de zaak van den tooneeldirecteur Nieuwcnhuis, beklaagd van overtreding der wet op liet auteursrecht, door de opvoering van een tooneelstuk ge naamd „Zwarte Griet", in strekking enjandere opzichten alle overeenkomst hebbende met het drama van den heer Rosier Faassen, die dan ook daarin zijn werk herkende. De rechtbank sprak overeenkomstig het gevoelen van het M. den beklaagde vrij, op grond dat wel gebleken was, dat het door hem vervaardigde tooneelstuk veel over eenkomst had met het drama van Faassen, doch dat het bewijs niet geleverd is, dat het stuk, door N. onder dien naam opgevoerd, hetzelfde was. Wegens willekeurige aanhouding van een burger heeft dezelfde rechtbank veroordeeld tot een celstraf van 4 weken den gewezen politicdienaar L. B., en van 6 weken den vroegeren nachtwaker der politie J. S. Bei den hadden iemand, alleen omdat hij wegens eene bekeuring weigerde zijn naam op te geven, ofschoon zij dezen gomakkelijk konden te weten komen, naar het politiebureau ge sleurd,waar de aangchoudeue.die niet beschon ken en niets te zijnen laste bad, onmiddellijk door den wachthebbenden inspecteur iu vrij- i beid werd gesteld. Een niet onbelangrijke kwestie is voor I de arroudissements-rcchtbank te Arnhem bc- slist. Dc douairière V. geb. B. leende voor eenige jaren een geldsom aan den heer C. onder borgstelling van den lieer V. De heer 'C. failleerde, welk faillissement eindigde met een behoorlijk gehomologeerd accoord, en toen nu de douairière V., die zich van elke medewerking tot het accoord onthouden had,1 van den heer V. betaling van het restaut1 vorderde, weigerde deze ait. op grond dat d®or het accoord schuldverbiutcuis was tcniot- gegaan en alzoo de borg ipso jure ontslagen. De rechtbank heeft, na gehoord te hebben i de pleidooien, gevoerd voor de eischeresse door mr. E. Schcidius, en voor den heer V. door mr. H. H. Van Capelle, bij breed voerig vonnis de verwering verworpen en den neer V. veroordeeld tot betaling, ook der kosten van het proces. De drankverkoopster aan kinderen van jongelieden wedijveren om aan de onder-1 Nederland. Cert. Werk. Scb. 21 neming den besten uitslag te verzekeren, j 1 3 Wij vernemen, dat Z. M. den Koning (der - 4 Belgen) zijne hoogc voldoening uitgedrukt Hongarije. Obl. Leening 1867. 5 heeft over de pogingen, welke men te Gent doet om den overstroomden van Java ter hulp te komen. De ontvangst vau het m*zick der grenadiers en jagers van Z. M. Willem III der Nederlanden zal treffend zijn. Al de maatschappijen zullen tot den stoet uit- genoodigd worden en wij mogen van nu af reods verzekeren, dat verscheidene muzieken van het leger en der burgerwacht den stoet zullen bijwonen. Een hartelijke receptie zal insgelijks door ons leger aan de Ncdcrland- schc officieren, die de muziekanten zullen vergezellen, gedaan worden. Dit zal bewijzen hoe gauscli Belgiè, en bijzonder het leger, aan de betoogingen waarvan onze koninklijke familie in Holland bet voorwerp was, ge voelig was. «.Wij vernemen dat de koninklijke zang maatschappij de Melomauen, les Emigrants Irlandais en de koormaatschappij dc Tyrol zullen uitvoeren. „Het college van burgemeester en schepe nen hebben het inriclitings-comité bericht gegeven, dat het officieel het muziek der grenadiers en jagers van Z. M. den Koning der Nederlanden zal ontvangen." RIVIERBERICHTEN- Vreeswijk, 3 Dec. 3.45 M. boven AP 3.07 M. onder N. P. Keulen, 3 Dec. 3.39 M. boven 0. Italië. Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. 7' 101 96 81 S8 65n A 65' 52' 98' Goudleenin» 5 Obl. Paus. Leening 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N.) 5 u zilv.Jaa.-Juli) 5 Obl. buitl. 1853-SO. 3 bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Amst. L. 20-100 5 Obl. buitenl. 1867, 1S71 751' J 24' - Obl. buit. 18762 I 43'/. u „(Perpetuele) 4 53» 8 binnl. f 12500- 250001' Obl. binul. f1000- 5000 1\ Obl. Alg.Sch. 1865. 5 - 1869. 6 Obl. Leen. 1S76. 4 N.-Amerika. Obl. Ver.-St.lS76. 4!/..|ll2' 1877. 4 120' 4 91' 22'/'. 8' u 10» 63» Columbia. Peru. 26' 4 ll1. 8»/. 1181 4 151 MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 4 December. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Katwijker Zand f a Noord- wijker Zand f a Hillegommer dito f a Geldersche Fleur f a dito Blauwe f2.30 a Friesche Hamburgers f a dito Jammen f 1.80 a 1.90, dito Engelsche fl.40 a 1.50, Zeeuw- sche Spuische Jammen f2.— a 2.70, Blauwe f2.20 a 2.30, Flakkecsche Jammen f 1.50 a .90, Footers fl.20 a 1.40, Bloksche dito f a Pruisische Hamburgers f2.25 a 2.30, dito Saksische fl.40 a 1.70, Gronin ger Jammen f a Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerd: - vette kalveren, le kwal. f 0.2e kwal. f0.— per kg. 4 Gras- f a 58 nuchtere dito f10.a 20. schapen en lammeren f— a vette varkens 40 a 50 ct. per kilogram- biggen f a paarden f a 402 runderen, le kwal. f0.82, 2e kwal. f0.74, 3e kwal. f 0.68 per kg. melk- en kalfkoeien f 110 a- 310 p. st. Koffie. Verkocht werden 427 bn. Java W.-I. B. alhier gedopt, ex diverse schepen. Tabak. Aangevoerd per P. Caland59vn. Maryland. Tin. Banka f53'/s, loco Billiton f513/.,, termijn f 52*/4. Margarine. Afgedaan 25 tierces Lincoln ex Amsterdam. Petroleum kalm, loco fl05/s E., Jau. Maart fl0'/4 a lO'/s- Tarwe zonder noteeriug, op levering on veranderd: Maart f259. Rogge flauw; per 2100 KG. a. c. z. k., Galatz f165, mindere dito van hoord f157, Taganrog f 162, Bessarabischef 161 van boord. 51'/., 118' 50" ,s 82' 86' 4 Obligatiën4'/a Leening 1S70 6 1872 5 Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. Nederland. Holl.IJz.sp.Aand. M. tot Expl. St. spw. Aand. |114 Cent.spw. gest.Obl. 70*/® Ind. spw. Aand.153' Rijn spw. volg. Aand116*/, Boxtel Wezel Obl. 4' 19 Boxtel Wezel Obl. 1875 5 Italië. Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Rusland. Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Cbark. Obl. f1000. Morscliausk Syaran Aand5 Riaschk Wiasma Aand5 Amerika. Chicago N. W. Cert. Aaud. divid.i N.-York Lake Erie W. S- Aand. i 31 Illinois Cert. Aand. j 133' 4 Miss Kansas Texas Obl. Cert7 |l05'/4 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 109 Rotterdam 3 lOO'/s Gem. Crediet. 3 94» 4 Belgie. Stad Antwer pen 18743 95"/lt Oostenrijk. Staatsl. 1S54. 4 100'/, I860. 5 110'4 1864. 140'/, Rusland. 1864. 5 126' 1S66. 5 122 Geldkoers, prolongatie 4' 3 pCt. 14S' Commissariaat va» Politie t« Haarlem. De voorwerpen zijn dadelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te bekomen. Een granaten armband van twee snoeren Soteenng va„ dc Commissie voor den sluiting, cce mcuwejdteo l.rumc Graanhandel Rogge op lerering Maart iets j k.nderboczclaar, ecu lager, Mei flauw" Mart f160, 159, 100, i ?"derst,uk, Tan gwdm ooAel, eemg. Mei f 163 162 ss® s'eutels en vier sleutels aan ccn ket- Notcering vau Mcnue Thole. Koolzaad I op 800 KG. Olie zonder handel. I Allcs °P straat «cvouden- Raapolie traag; vliegend per 100 KG. Terug te bekomen bij juffrouw Kruyt, I^S'/j, Dec. f 37'/4. 38, 37ó's. Mei f SS3/,, 39. wi'xkcli^ter in dameshanawerken, Bartel- Lijnolie in een doen; vliegend per 100 i jorisstraat, ecuc portcmouuaie met papieren KG. f211/.., 2174, in de stad f211 /4, Dec. eu zilvergeld. f2174, 21, 21'/,, Jan. e.k. Mei f22'/,, 22' MaartMci f225/s, 221/;, JuniAug. f2374, Sept.Dec. 1884 f 237s- Petroleum-bericht van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amsterdam. 1 Dec. De Amorikaanschc Pctroleum-notccringcn waren sedert ons laatste bericht volgens Reu ters telegram: New-York S" -S* g,S's. 8* ct. per gall., Philadelphia S1 4,J S* 4. S3 8' ct. per galt. Ruwe Olie 118. 118, 117, - 117. ct. per' vat. de consumptie waren de prijzen wederom iets hooger terwijl het aanbod van loco partijen op sommige mo menten zeer spaarzaam was. De markt stuit zeer vast voor loco;doch latere lev. blijven weinig attentie trekken. In de Tramwagens achtergelaten. Een zwarte handmof en een paar hand schoenen. bevallen 1 Dec. D. Frausen, geb. Kleïntante, z. J. van Eedcu, geb. Zijfstra, d. 2. J. W. Bij groote vraag voor de consumptie waren Dekker, geb. Grootendorst, d. G. A. Jochcmsz, geb. Lamme, z. overleden i 1 Dec. J. C. van Galon, 14 md. d., Tul- penstraat. C. G. vau Langevcld, 57 j-, De notcering is lieden bij minstens 25 vn., j Gasthuissingel. 2. Een levenloos aauge* te ontvangen aan het Amsterdamsch Petro- j geven kind van het vrouwelijk geslacht van leum-EntrcpótI G. v. d. Brink, Klein Heiligland.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 3