BINNENLAND onbeslagen ten ijs behoeft te komen. De Fransche kamer van afge vaardigden heeft een besluit geno men, krachtens hetwelk, ook aan vrouwen, die eenig handelsbedrijf uitoefenen, ook het stemrecht wordt toegekend. Dat is eene belangrijke schrede, om te komen tot volkomen gelijkstelling tusschen de leden van heide sexen. Het centrum heeft in den Prui- siscüeii landdag weder eens eene poging gewaagd om de hatelijke Mei-wetten weder een torsche stoot te geven. Naar men verneemt, heeft het een voorstel ingediend tot her stel der oude bepalingen in de grond wet, die bij het instellen der be wuste wetten gewijzigd moesten worden. Of 't veel zal helpen? Te Alexandrië, waar men het Egyptische leger beter kan beoor- deelen, dan wij daartoe hier instaat zijn, meent meu, dat van het geheele driedaagschë gevecht, geen tittel of jota aan is, en de troepen doodeen voudig tot den profeet overgeloopen zijn, na alvorens hunne Europee- sche officieren gedood te hebben. Zoo iets schijnt daar niet tot de zeldzaamheden te belmoren, doch het doet ons tevens zien, hoeveel vertrouwen men op inlandsche sol daten of recruten kan stellen. Een vijftal officieren te Barce lona zijn in hechtenis genomen, als verdacht van republikeinsche woelin gen. De eerste berichten zouden ons hebben doen veronderstellen dat ge heel Barcelona in opstand g'ekomen was. Gelukkig heeft de geheele zaak al zeer weinig te beteeken, en bleef de bevolking zelfs voor een groot gedeelte onku'ndig van de feiten. Toen het vorige jaar de Griek- sche begrootiug' een nadeelig saldo van 14 milloen aanwees, riep elk daarover ach en wee. Thans blijkt het evenwel, dat de inkomsten aan merkelijk de raming hébben over schreden. waardoor het te kort tot 3 millioen is geslonken. Een pret tige verrassing voor den minister van finantiën en.... de bevolkini'. Thans heeft men bij het vaststellen van het budget ook op diegrootere ontvangsten gerekend, en het zoo weten aan te leggen, dat dit met een voordeelig* saldo sluit. De president Chester Arthur van de Vereen. Staten van N.-Amerika heeft eergisteren het congres g'e- opend, met eene rede, waarin hij een blik sloeg op den toestand van heden, en de maatregelen opsomde, die de regeering voornemens is te nemen, om in enkele takken van bestuur de zoo hoognoodige zuinig heid aan te brengen. In het bijzon der wees hij op den bij uitstek gunstigen toestand der financiën, die het mogelijk maakte zonder het opleggen van nieuwe lasten krach tig voort te gaan met de aflossing de bestaande staatsschuld. Ook be toogde hij dat de zeemacht aan merkelijke versterking behoeft. 7t Was hier niet te doen om de Vereen. Staten als eene zeemogend heid te beschouwen, en haar met machtiger rijken te laten concur- reeren, doch men moest ten allen tijde in staat zijn om krachtig op te treden waar de rechten van Amerikaansche burgers worden ge- vluchteling hielden, die door den oorlog uit zijn vaderland was ver dreven. Hij weersprak dit vermoeden en vernam nu wat hem geheel onbe kend was gebleven en hem in 't diepst van zijn ziel bedroefde. Dag en nacht smeekte hij onder tranen en gebed tot God, maar het lot van zijn vaderland en het Saksenvolk had zich wreedaardig' gekeerd. Reeds toen Wittekind de bijeen komst te Paderborn bijeenriep, had de koning der Franken te Worms aan den Rijn een rijksdag gehou den. Daar altijd in de wereld de een op de zwakheid van den ander zijne plannen bouwt, waren de Noor mannen, bij de tijding, dat hun buurman Wittekind zich tegen de Franken uitrustte, in zijn land ge drongen en hij had zich genood zaakt gezien, deze erge vijanden eerst te verdrijven. In andere Sak sische landstreken hadden de lente- schonden. Thans is de marine, zoo wordt het er algemeen voorgehou den, daartoe niet in staat. Verbete ring van het oude bestaande, aan bouw van nieuwe vaartuigen was thans het motto en daarbij komt het roordeelig saldo goed ten stade. Haarlem, 6 Dec. '83. Aanstaanden Zondag omstreeks half een uur, zal de kapitein, waar nemend kommandant der schutterij. W. J. P. Travaglino, voor het front van het bataillon, op het Wilsons- plein het eereteeken voor 15jarigen trouwen dienst uitreiken aan den sergeant-majoor J. van Maas winkel en de sergeanten .J. II. van Heulen en H. van Ake. Tevens zullen de nieuw benoemde officieren de Heeren jhr. F. Teding van Berkhout en B. J. Prins wor den geïnstalleerd. Bij ongunstig weder wordt deze parade acht dagen later gehouden. De Eerste Kamer der Staten- Geueraal is uiteengegaan to,t 27 Dec. e. k. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is een adres ge richt door den heer Roelof Schu- rink Azn. Jr., tabaksfabrikant te Steenwijk, die zich beklaagt over de handelingen der hoofd-administratie van het koloniaal werfdepot te Har derwijk, bij eene op 12 November gehouden uitbesteding van geriefe lijkheden enz. ten behoeve van naai de Overzeesche bezittingen vertrek kende suppletietroepen. De adressant beweert dat de firma P. SchuckiDg Cool te Beverwijk blijkbaar is gepriviligiëerd boven de andere inschrijvers, en dat haar, niettegenstaande er lagere inschrij vers waren, de inschrijving is ge gund. De inschrijvingen waren zoodanig ingericht, dat ieder inschrijver ver schillende monsters van de rook- en pruimtabak kon inleveren, en de hoofd-administratie behield zich voor daaruit eene keuze te doen. Daar gelaten of deze wijze van uitbeste ding wel de voorkeur verdient, daar zij de deur openzet voor knoeierij en verkeerde praktijken, en of het niet wenschelijk ware dat, zooals vroeg-er het geval was, de aanne mers moesten leveren naar ten bu- reele liggende standaard-monsters,' trekt het zegt adressant zeer de aandaeht, dat aan de firma P. Schuckiug Cool, ten tweeden male, ofschoon geen laagste inschrijfster zijnde, zelfs in dit geval nagenoeg de hoogste, de levering werd ge gund. Adressant verzoekt ten slotte, dat het de Kamer moge behagen, maat regelen te nemen, waardoor derge lijke onbillijkheden in 't vervolg worden voorkomen. De Algemeene Rekenkamer heeft de aandacht er op gevestigd, dat bij de verschillende departemen ten van algemeen bestuur ten aan zien der berekening van trak tement enz., over gebroken tijdvak ken, op verschillende wijzen wordt gehandeld. Het komt de Kamer wenschelijk voor, dat voor die betrekking door alle departementen een zelfde grond slag worde aangenomen, waarom zij in overweging heeft gegeven, bij de bedoelde berekening, te beginnen met de betalingen ten laste van het feesten de uitrusting tot den krijg vertraagd, en zoo waren reeds de Franken de grenzen overgetrokken, voor dat men hun een leger tegen over kon stellen en de tegenstand van enkele losse troepen, die hun tegemoet rukten, hadden hun zege tocht niet gestuit. Het verschanste leger bij Ehresburg, dicht bij de grenzen, was dadelijk in hunne handen gevallen en daarna waren zij steeds doorgetrokken tot zij aan de plaats kwamen, waar het heilig dom van alle Saksische stammen zich bevond. Groefwang-'s hart brak bijna onder den tweestrijd, waarin het lot van zijn vaderland hem had gedompeld. Drie dagen waren er noodig geweest om bij Paderborn het groote gedenk- teeken der Saksische onafhankelijk heid te verwoesten, de hooge zuil te doen vallen, en de heilige linde te vellen. De vrome monniken, die het hem vertelden, voegden er bij, dienstjaar 1884, het jaar op 360 en de maand, onverschillig welke op 30 dagen te rekenen. De Staats-Courant bevat de statuten der naamlooze vennoot schappen: «Maatschappij tot beheer van het administratiekantoor van Amerikaansche Spoorwegwaarden», opgericht door Wertheim en Com- pertz, Westendorp en Compagnie en F. W. Oewel, te Amsterdam, kapi taal f250,000, en de «Nederlandsch- Amerikaansche Land-Maatschappij te Amsterdam, met een kapitaal van f5,000,000. Men sehrijft aan het 77. D. uit Rotterdam: Blijkens de menigvuldige adressen, die reeds bij de Regeeringinkwamen, is door vele steenfabrikanten in ons land aangedrong'en op ondersteuning dier industrie, door het gebruik van inlandsche gebakken steen voor te schrijven bij aanbestedingen van wege het Rijk. Een zeer opmerke lijk verschijnsel mag het daarom geacht worden, dat, ondanks deze stemmen vóór bescherming, de meer derheid der leden vau de Vereeni- ging van T.Tselsteenfabrikanten, die Dinsdagmiddag in het Poolsche kof fiehuis in de Hoofdsteeg alhier eene vergadering- hielden, zich tegen be scherming verklaarden. Met ruimen blik werd door verschillende sprekers, als daar zijn: de heeren Schelling' jr. en sr., Lans en Vroege, de schuld van het verval dezer industrie in eig-en boezem gezocht. De steenfa brieken ziin niet met hun tijd mee gegaan en laten zich door het bui tenland overvleugelen, was het oor deel dier Spekers. Wel meenden sommige sprekers, dat de Regeering', waar de binnenlandsche steen zoo goed is als de buitenlandsche, geen buitenlaudsche voor moest schrijven, maar over het geheel waren de leden voor algeheele vrije concurrentie. Aan de sterrewacht te Utrecht is het bericht ontvangen, dat de heer Palisa (vroeger te Pola, thans observator aan de sterrewacht te Weenen), den 28sten November jl. eene nieuwe planeet ontdekt heeft, op 49 gr. 48 m. R. O. en 15 gr. 53 m. Noorderdeclinatie. Zij is van de 12. grootte, en de 236e der aste roïden. J. A. C. O. Blijkens van de Belgische Re- g'eering ontvangen berichten zal de verlenging' van den kunstweg van Rethij over Postel naar de Neder- landsche grenzen door de zorg- en op kosten van het staatsbestuur wor den uitgevoerd. In verband met de aansluiting, die door den aanleg van den keiweg van Eersel naar de Bel gische grenzen zal worden verkre gen, zal nu een belangrijk verkeer worden geopend. Amsterdam. Aan het D. v. Z.-H. schrijft men van hier: Door de commissaris van politie der 5e sectie werd dezer dagen bij herhaling in de couranten een op roeping gedaan naar den schrijver van een ongeteekenden brief, waar door de politie een gewichtig'e dienst was bewezen, en waarvoor zij den onbekenden schrijver rijkelijk wilde beloonen. Tot nog toe liet de anony mus echter niets van zich hoorea, en verdiept men zich in g'issingen, zoodat niet weinigen zich hier een geval denken als de verklikking van de inbraak door de paneelzagers Lavertu, ongeveer driejaren geleden. Ofschoon de politie opheldering-en niet in haar belang acht, kan het vermoedelijk voor de rust van on- dat de bewakers van het heiligdom en de weinige bewoners der plaats deels in den strijd vielen, deels in de wouden vluchtten. De Saksers beproefden de herin- neringsteekens van hun roemrijken voortijd in veiligheid te brengen; men moet weten, dat ook het zil veren tafelgereedschap van den Ro- meinschen veldheer was weggevoerd en begraven geworden. Daar de Frankische krijgers bij de inspannning', die de vernietiging van het geweldige bouwwerk van hen vorderde, bijna van dorst ver smachtten, daar er in de geheele landstreek geen water was te vin den, vreesden eenigen, dat de toorn der heidensche godheid, voor wier beeld zij de Irmenzuil hielden, hun ondergang had besloten. Zij door zochten de geheele omgeving, totdat eindelijk een hunner op een verbór g-en plaats in het woud een fris- sche bron ontdekte, die hen allen gerusten toch nuttig zijn, mede te deelen wat van deze zaak bekend is geworden. Aan het bureau der 5e sectie werd nl. eenige dagen geleden aangifte gedaan van een diefstal van 10 balen koopmansgoederen uit een gebouw in de nabijheid der Houthaven, doch reeds in den namiddag van den dag der aangifte ontving de commissaris een ongeteekenden brief, waarin werd medegedeeld dat de gestolen balen op een terrein buiten de Leid- sche-poort te vinden waren, wat, bij onderzoek door een paar recher cheurs, werkelijk het geval bleek te zijn. De anonyme schrijver be richtte voorts, dat hij zich bekend wilde maken, als de heer Stork tot dat einde op een bepaalde plaats wilde verschijnen. Aan deze uitnoodiging' gaf de com missaris echter, zeker om gewichtige redenen, geen gevolg, en vandaar dat de schrijver tot nog toe onbe kend bleef. In de vaste onderstelling dat de gestolen goederen wel zouden worden afgehaald, waardoor de die ven als vanzelf zouden werden ont dekt, liet de politie de plek in den omtrek zoowel des daags als des nachts zorgvuldig- bewakendoch er kwam niemand opdagen, zoodat ein delijk de voorwerpen weder naar de plaats van herkomst zijn terugge bracht. Deze diefstal als de verplaatsing van de goederen aldus moet genoemd worden is dus in duisternis ge huld; maar het geheimzinnig-ste er van ligt in de poging van den'brief schrijver, om een samenkomst met den heer Stork te hebben. De wachtmeester die geleider was van den transportwagen alhier, toen de huzaar, die den wagen reed, ernstig gewond werd, doordien hij in zwaar beschonken toestand tusschen de paarden en den wagen viel, (ter wijl de wachtmeester eveneens in beschonken toestand verkeerde), is te dier zake tot gewoon huzaar gede gradeerd. Hilversum. P. De K. Don derdag jl. bezig zijnde met het uit mesten van een varkenshok, had het ongeluk te struikelen en zijn hand aan een spijker te bezeeren. De bloeding willende stuiten, zonder de wond uit te wasschen, leg-de hij hierop, volgens het dwaze volksge loof, een stukje grauw papier, met het treurig gevolg dat de geheele arm den volgenden morgen opge zwollen wras en hij binnen drie da gen aan de gevolgen fetterkoorts) overleed. Nieirwediep. Bij het lossen van de stoomboot «Albana» in de Binnenhaven, had een werkman, vader van vijf nog- jeugdige kinderen, het ongeluk door een losschietend zwaar blok op het hoofd te worden getroffen, waardoor hij bijna levenloos werd opg-enomen. Hij is naar het marine hospitaal vervoerd. De toestand is zeer zorgwekkend en geeft geen hoop op herstel. Purmerend. Toen de Pur- merender stoomboot Zaterdagmid dag, door het kanaal varende, langs de schietbaan van Claudius Civilis kwam, vloog een kogel van daar eerst tegen de koelkast der boot en kwetste, bij het terugspringen, een op het dek staand mineur aan den voet. Noordwijk a/Zee. Van hier wordt aan het Alg. HandelsM. ge schreven: Tot mijn groot genoegen kan ik melden, dat onze visschervloot be- verkwikte en hun geloof aan den christengod weer herstelde. Hoe dikwijls vroeg Goefwang zichzelven af: Was het dan noodig, dat de koning' dit trotsche, vrije volk dien smaad moest aandoen. Als christen moest zich de jonge Sakser over het gevolg verheugen, want op de plaats waar de Irmenzuil had gestaan, liet de koning nu een christelijke kerk bouwen, en tot pand der vrede, moesten de Saksers toestaan, dat de christelijke geloofs boden ong'ehinderd en onder zijne bescherming in 't land vertoeven en prediken mochten. De dood van zijn goeden meester Anselmus was aldus g'ewroken. Maar toch kon zijn hart er zich niet in verheugen, want hij kende den onbuigzamen geest zijner lands lieden, en hij wist, dat zij in die pen wrok zwijgend zouden verduren, totdat het oogenblik der wrake daar was. houden en wel aan het strand is teruggekomen. De hooge prijzen van steur- en pekelharing, en de weinige verliezen van netten, zijn reden dat er bijzon der veel geld besomd is; de netto- opbrengst van 13 schuiten bedraagt f 121,000, zoodat ze door elkander besomd hebben f 9300, een som welke, zoover men weet, niet één jaar (door elkander genomen) ge haald is. Daar er ook niemand van onze plaats verongelukt is, hebben we alle reden tot dankbaarheid. Ylaardingen. Betreffende den aardappelkoopman Jan Van Marion te Rokanje verneemt de ScMed. Ct. nog nader dat aan den brig-adier-majoor der rijksveldwacht J. H. Bax en de rijksveldwachters II. Houmes en J. P. Letschert in de brigade Schiedam kennis werd gegeven van het voorgevallene met J. v. M., en dat deze liad verklaard dat hij den inhoud der portefeuille, zijnde f540, te Rotterdam bij den koopman D. C. op den Goudsche- weg had ontvangen. Een onmiddel lijk bij D. C. ingesteld onderzoek bracht aan het licht dat deze aan J. v. M. geen geld had betaald en hem zelfs niet kende. Daarna beg'aven genoemde rijks- politiebeambten zich weder naar Vlaardingen, waar J. v. M. die aldaar ondertrouwd was, zich bevond, en mocht het hun, na zich wel 2 ure met J. v. M. bezig gehouden te hebben, gelukken, hem tot de bekentenis te brengen, dat alles door hem ver zonnen was,omdat zijne bruid meende dat hij nog een weinig geld ten huwelijk zoude brengen, doch dat hij door achteruitgang- in zijn handel niets bezat. De portefeuille is eer- gistermorgen te 10 ure. op de plaats waar J. v. M. zeide aangerand te zijn, door gemelde Bax en Letschert verscheurd teruggevonden. Rotterdam. Bij den gemeen teraad is het voorstel ingediend om, wegens den aankoop der nieuwe gas fabriek, een leening te sluiten van drie millioen, op denzelfden voet als de leening van vijf millioen in het vorige jaar, doch met korter termijn voor de aflossing. Maandag-avond 11 uren, is eene onbekende vrouw in een winkel aan de Zeevischmarkt, waar zij verzocht even te mogen uitrusten, in elkan der gezakt, waarna zij weinig of geen teekenen van leven meer gaf. Onmiddellijk daarop naar het Zie kenhuis gebracht, kon aldaar slechts de dood worden geconstateerd. Haar signalement is als volgt: ouderdom tusschen de 50 en 60 jaren, lengte tamelijk, aangezicht ovaal, haar en wenkbrauwen blond grijzend, voorhoofd hoog, neus spits, mond gewoon, kin rond, tamelijk gezet en gekleed met grijze japon, twee bruine gestreepts omslagdoe ken, de eene iets donkerder van kleur dan de andere, zwart zijden schortje, zwarte muts met paarsch fluweel en gele bloemen, zwarte overrok, blauw baaien dito en zwart baaien dito, rood baaien onderbroek en borstrok, nieuw linnen of katoe nen hemd en flanellen dito, bruine kousen, lage zwart lederen schoenen met elastiek op de wreef. Zij droeg zwarte belletjes in de ooren en een zilveren ring' aan de linkerhand. Hun, die inlichtingen omtrent dit lijk kunnen geven, wordt ver zocht zich te vervoegen aan het politie-bureau in de 1ste afdeeling (Groote Pauwensteeg). joq; UUA pppmnuz^e'BAx mm ^oiqoS do 9pu9U9^9'vj 'maqonxjo-E) Twaalf gijzelaars uit de edellie den des lands, hadden zij moeten afstaan. Wie kon daaronder zijn? Het werd hem koud, als hij over al de jammer en woede nadacht, die daar moesten heerschen. Zijn hart was verscheurd, en hij wist niet, hoe hij deze ellende te boven zou komen. Toch zweefde er steeds een naam op zijne lippen, als hij er aan dacht, hoe 'de trotsche vrouwen op de burchten der Saksische edellie den zouden treuren over de geschand vlekte grootheid van hun vaderland. Wordt vervólgd

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2