De Nachtspoken van Lnnden. BEURSBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. ADVERTEXT1ESV. spoorwegpersoneel trachtte een in gezetene alhier reeds terstond na opening der spoorbaan gebruik van de gelegenheid te maken om koste loos een reisje naar Geldermalsen te maken. Daartoe nam hij in een goederenwagen plaats, maar toeval lig was deze niet aangehaakt, zoo dat onze man achterbleef, terwijl de trein vertrok. Utrecht. Een aangenaam en geanimeerd feest verschafte Dins dagavond de Utrechtsche Carrousel- Societeit aan zijne werkende en toeziende leden. Het gecostumeerd en gemaskerd rijden toch, op de laatste algemeene vergadering be sloten, had plaats. Dat de lust nog voor de carrousel bestaat, was dan ook duidelijk zichtbaar aan het groote aantal gecostumeerden, waar onder van de meest verschillende soorten. Boeren uit verschillende provinciën met hunne wederhelften in keurige en miniatuurwagens ge zeten, reden onder de vroolijke mu ziek van den heer De Vries en zijn voor dit doel zoo uitstekend orkest, rondverder Turken, Algerijnen, huurkoetsiers, jockeys, een kikvorsch, alles ging in een vroolijke verwar ring door elkaar. 's-Bosch. Een oppassend jong- mensch, van beroep kuiper, oud ruim 21 jaren, verloor Maandagnamiddag op eene noodlottige wijze het leven. In de brouwerij van den heer Van Gulick werkzaam zijnde, werd hij ongesteld en begaf zich buiten het gebouw; het schijnt dat hem eene duizeling overvallen is, waardoor liij in de rivier de binnen-Dieze is gevallen en verdronk; Maandagna middag is zijn lijk daaruit opgehaald. Rilland. De stormen der laatste dagen veroorzaakten weder groote schade aan het nieuwe werk van den Zimmermanspolder, onder deze gemeente. Het aantal polder werkers, aldaar dagelijks aan 't delven en kruien, beloopt bijna 300, terwijl een 50tal vletters vetten grond aanbrengen. GEMENGD NIEUWS. Te A. kwam onlangs tegen mid dernacht een jichtlijder in een coupé en smeekte om hulp. De wonder doctor was dadelijk bereid, die te verstrekken en ging om dit te doen uit de kamer, ten einde het noodige voor de kuur te halen. Toen hij terugkwam, waren het rijtuig en de zieke niet alleen verdwenen, maar de doctor miste ook een bankbiljet van f1000 en 2 horloges uit een openstaande kast. De jicht zat den zieke dus in de vingers, hij had het zoogenaamde chiragra. VCt.) Eene 85-jarige vrouw uit Eker- sund in Noorwegen, vertrok in Oc tober naar New-York met de stoom boot Heimdal, maar kwam verleden week met de Island in Christiania terug. Zij heeft een zoon, die te Brooklyn woont. Deze had herhaal delijk bij haar aangedrongen, dat zij tot hem zoude komenhij zou voor haar zorg'eu. Bij de aankomst te Castle Garden werd de zoon, wiens adres de moeder vertoonde, gehaald, maar in plaats van blijd schap aan den dag te leggen bij het wederzien van zijne oude moeder, wilde hij niet, dat zij de boot zou verlaten en zeide, dat hij met moeite voor zich zelf, "zoveel te minder voor haar, kon zorg*en. De cominis- 'sonnair te Castle Garden wendde zich daarop dadelijk naar den agent der stoombootmaatschappijen Thing- valla met het verzoek, de vrouw met het eerste schip terug te zenden, ingevolge de Amerikaansclie wet, welke verbiedt personen aan land te zetten, van wie te voorzien is, dat zij ten laste van den Staat zul len komen. De arme vrouw, die haar laatste spaarpenning aan de reis besteed had, verkeerde in een wanhopigen toestand, maar is nu weder, na eene zeer zorgvuldige behandeling aan boord, waar onder andere ongeveer 80 kronen voor haar werd ingezameld, tamelijk wel te moede. Zij heeft de brieven be waard, die haar zoon haar gezonden heeft en naar deze te oordeelen. had zij alle reden eene geheel andere ontvangst te verwachten, dan haar ten deel viel. Te Cartignies, bij Avesnes, in het Frapsche Noorder-departement, heeft zeker landbouwDruet ge naamd, door geheel ongerechtvaar digde ijverzucht gedreven, zijne vrouw verleden Zaterdag op een veld gelokt en met drie revolverschoten afgemaakt. Naar huis gegaan, schoot hij zijn tweejarig kind, het den loop van het pistool in den mond ste kende, door het hoofd, legde zich toen te bed en maakte op dezelfde wijze een einde aan zijn eigen leven. Op last van den Belgischen minister van financien is een ver slag openbaar gemaakt van den buitenlandschen handel door Belgie in 1182 gedreven. Daaruit blijkt o.a. dat de gedeclareerde waarde der uitgevoerde artikelen bedroeg 2,563.900,000 franken, de invoer voor binnenlandsch verbruik, rechts- streeksche doorvoer en opslag in entrepót bedroeg 2,851,600,000 fr., uitmakende een totaal wat het Bui- tenlandsch handelsverkeer betreft van 5,415,500,000 of 3 percent meer dan in 1881. De waarde van den uitvoer naar Frankrijk overtreft den invoer van daar met 30 percent, naar Engeland met 32 en naar Nederland met 46 percent; daarentegen gaat den in voer uit Duitschland den uitvoer derwaarts met 7 percent te boven. Wat het handelsverkeer ter zee betreft, dit werd in gemeld jaar onderhouden door 6395 ingekomen en 6271 vertrokken stoom- en zeil schepen!, met een inhoud van 4 inillioen ton, zoowel wat de inge komen als de uitgevaren schepen aangaat. Tijdens den zwaren storm van Zaterdag, zijn de tien opvarenden van een Deensch schip dat bij Calais gestrand was, gered door de on verschrokkenheid van den douanen- officier Bastei, die door de woedende golven heen al zwemmende een lijn aan boord bracht. Te Gent houdt men zich druk bezig met de oplossing van wat tot dusver een raadsel is. Een paar dagen geleden verdronk 's avonds in de Ricolettenlei, bij de St. Mi- chielsbrug, een man, die dengenen, welke hem trachtten te helpen, doch allen het hoofd schenen te hebben verloren, toeriep, dat men er zou dus een misdaad in het spel zijn zijn beenen had vastgebonden. Het lijk van den ongelukke is nog niet gevonden, en men verdiept zich in i gissingen, wie de man is, en of wezenlijk aan misdaad of zelfmoord te denken valt. Als men in aan merking neemt, dat in den laatsten tijd in België elf personen verdwe nen, kan men zich de ongerustheid voorstellen van familiën, wanneer een lid, buiten waarschuwing, af wezig blijft. (Vervolg). «Gij hebt zeker al veel vreemde dingen bijgewoond?» waagde ik te vragen, toen ik mijn kans schoon zag. «Ongetwijfeld krijgt gij dikwijls te doen met een soort van men- schen, van wie 't gewone publiek het bestaan niet eens vermoedt». Terwijl ik sprak was hij begon nen met 't omwasschen der kommen en schoteltjes, doch op 't vernemen mijner laatste woorden hield hij1 eensklaps op, en met een half om- gedroogde kom in de eene en de handdoek in de andere hand zag hij mij verwonderd, en naar ik meende, ietwat achterdochtig aan. «Hadt gij die gedachte reeds vroe ger». vroeg hij eenigszins haastig, «of komt zij zoo eensklaps bij u op?» Ik antwoordde, dat, volgens mijne meening, het doen der vraag nogal voor de hand lag doch dat ik niet hoopte hem beleedigd te hebben. «Wat ik eigenlijk wou weten», zeide hij, het werk geheel latende rusten en de armen voor de borst vormende, «wat ik eigenlijk wou weten, is uwe meening over de kwestie, wat iemand die een vracht i van dergelijke ondervinding had opgedaan, daar ten slotte aan zou hebben?» Ik gaf hem als mijne meening op dit punt te kennen, dat er slechts één manier was om de aldus opge dane ondervinding productief te ma ken, en dat deze bestond in het1 opschrijven en doen drukken van 't geen men had opgemerkt en gade geslagen. «Er een boek van te maken; is dat uw bedoeling?» zeide hij, mij' willende verbeteren. «Juist». «Denkt gij, dat gij 't zoudt kun nen? Gesteld dat gij evengoed als ik in de gelegenheid waart om ge gevens te verzamelen, denkt gij dat gij 't zoudt kunnen? «Misschien niet; misschien ook....» «Gij zoudt 't niet kunnen», viel hij mij op beslisten toon in de rede. «Gij denkt misschien van ja, maar ik zeg u, kunnen zoudt gij'tniet.» «Hoe zegt gij dit met zooveel zekerheid, als 'k vragen mag?» «Omdat», was 't antwoord, mij met zuchtend gefluister gegeven «omdat ik 't beproefd heb. «En tevergeefs?» «Tevergeefs», bevestigde hij met nadruk; «gij weet dus nu hoeveel kans van slagen gij hebt». Tegen zulk een besliste redenee ring was 't niet geraden langer te argumenteeren. Ik liet 't dan bij de betuiging dat ik dankaar was, op zoo afdoende wijze genezen te zijn van 't voeden eener ijdele hoop. «Niet te danken», zeide hii, blijk baar voldaan; «ik dacht alleen dat mijne ondervinding op dit punt u misschien van dienst kon zijn want bij niets spelen ijdelheid en zelfbe drog een zoo groote rol als bij het schrijven van boeken, en gij zoudt er misschien de proef van willen nemen. Neem een ^oorbeeld aan mij en doe het niet. Ik ben een levend bewijs van de ellendige gevolgen, die zulk een poging na zich sleept. Ik wil er nu niet verder over uit weiden», vervolgde hij, na een lange poos de uitwerking te hebben afge wacht, die zijn laatste gezegde op mij moest maken, «maar een waar heid is het». Gij denkt misschien, dat ik voor dit vak ben opgeleid?» Ik zeide hem, wat trouwens de waarheid was, dat ik gedurende ons gesprek daaraan zeer was begon nen te twijfelen. «Gij had daarin gelijk», hernam hij dankbaar; «ik zie dat ik te doen heb met iemand die gewoon is na te denken. Neen, ik ben voor dit vak niet grootgebracht. Ik kwam er in tegen wil en dank, alleen doordien ik mij in het hoofd had gezet om een boek te schrijven. Toen die gedachte 't eerst in mij opkwam, bekleedde ik een goede betrekking. Ik heb altijd veel van lezen g-ehouden, weet u. Ik las Dickens en Ainsworth en dit soort van schrijvers, totdat ik op het laatst begon te gelooven dat ik 't ook wel kou. Het kwam mij voor, dat, wanneer ik maar eenmaal de stof bijeen had, ik alsdan niet meer moeite zou hebben met 't schrijven van een boek dan een kleermaker met 't maken van een pantalon of een jas. Ik was gewoon den nacht rond te zwerven, altijd broedende over mijn plannen, en op die wijze maakte ik ook kennis met de kof- fiekelders en hunne bezoekers. Op een dier nachtelijke wandelingen kwam ik eensklaps tot de ontdek king: dat is juist wat gij noodig hebtkoop een koffiekelder en de typen die gij zoekt zullen vanzelf tot u komen; gij kunt ze dan op uw gemak bestudeereu, en zijt be vrijd van uwe vermoeiende nachte lijke zwerftochten. bezitters»Snoeit thans uwen wijnstok. Snijdt zooveel mogelijk alle, oude ranken weg, en spaart alleen de nieuwe, die dit jaar gegroeid zijn, bil* voorkeur de dikste en kortledigste. Bindt die slangsgewijze aan het latwerk, in krommingen en bochten, zooveel het zonder breken geschieden kan. Bemest uwen wijn gaard met roet en bloed, en gij zult eenige weken vroeger dan anderen overvlood Tan rijpe druiven hebben." De heer G. is de predikant Goudschaal, te Schecmda, die sedert ruim veertig jaren deze wijze van een wijnstok te behandelen toepast. Zijne druif staat tegen den zuidelijken muur zijner pas torie vroeger droeg zij slecht. Een Engelsch- maa, die hem in 1S4Q eens bezocht, voegde hem toe, dat zulks zijn eigen schuld was; de boom zou wel goed dragen, als hij maar goed behandeld werd. Toen leerde hij snoeien in den herfst, en al het oude hout wegsnoeien en de eenjarige ranken tn velerlei bochten leiden, en geen jaar is sedert voorbijgegaan', dat hij niet overvloed van rijpe druiven had, zoodat hij zelfs ankerwijn kon maken. RECHTSZAKEN. Daniël Schoolenaar, becldhouwersknecht te Amsterdam, die voor acht dagen voor het gerechtshof aldaar ter zake van poging tot moord op zijn vroegere beminde terecht stond, is bij arrest van gisteren deswege tot een cel straf van 1 jaar veroordeeld. De ,,Millioenenjuffrouw". De cassatie voorziening tegen het arrest van het gerechtshof te s Ilage, betreffende de veroordeeling van de z.g. „millioenen- juörouw' en haar medeplichtige Van Zutphen zal den 24n dezer voor den Hoogen Raad worden behandeld. LEGER EN VLOOT. Naar wij uit goede bron vernemen, is een groot gedcelle der heide onder Heoze en Sierksel door den Staat aangekocht, waar schijnlijk voor een daar te vestigen kamp. Meierijsche Ct.» De le luit. W. G. L. YauTcngnagell de Raad vau het -3e bataljon 7c reg. inf. te Amsterdam wordt overgeplaatst bij bet 5e bataljon van dat reg. te Naarden, en zulks met ingang van 1 Febr. 1S84. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Blijkens iugekomeu ambtsberichten, zijn in bet tijdperk van vier weken, dat op 1 Dcc. jl. is geëindigd, geen gevallen van longziekte buiten het afgesloten gedeelte van liet spoelingdistrict waargenomen. In de slachterijen daarbinnen bleken de longen van 4 runderen van vier veehouders door longziekte te zijn aangetast. ,St. Ct.' In de rProv. Gron. Ct.- geeft de heer G. te Sch. den volgenden raad aan wijnstok- KUNSTNIEUWS. Men bericht dat het Leven van Prins Frederik der Nederlanden, waarover de heer F. De Bas, belangrijke bouwstoffen verza melde, in 4 deelen het licht zal zien bij de firma Roclants te Schiedam. Een 50-tal gra vuren zullen het werk opluisteren. R!V!ERBER!GHTEN. Vreeswijk, 5jDec. 3.11 M. boven AP 3.41 M. onder N. P. Keülhs, 5 Dec. 3.23 M. boven 0. Maastricht, 4 Dec. Hoogte der Maas 2.27 boven 0. M. Amsterdam, 5 Dec. 1883. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer- pCt. de koers. Nederland. Cert. Werk. Sch. 2' 3 Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. Hongarije. Obl. Leening 1867. 5 Goudleeaiuo;5 Italië. Obl. Paus. Lcening 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N.J 5 zilv.Jan.-Juli) 5 Obl. buitl. 1853-80. 3 bij Ilope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1S77 Amst. L. 20—100 5 Obl. buitenl. IS67, 1871 75 1', Obl. buit. 18762 v (Perpetuele) 4 binul. f 12500- 250001» Obl. binnl. f1000- 5000 1' Obl. Alg. Seh. 1865. 5 1869. 6 Obl. Leen. 1876. 4 N.-Amkrika. Obl. Ver.-St. 1876. 4'/- v 1877. 4 Columbia. Obligation4's Peru. Leeuiug 1870 6 1S72 .5 Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. Nederland. Holl.IJz.sp.Aand. M. tot Expl. St. spw. Aand. Cent.spw. gest.Obl. Ind. spw. Aand.K Rijn spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl. 4' Boxtel Wezel Obl. 1S755 Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Gr. Spw. Mts. Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. Morscliausk Syaran Aand5 Riaschk Wiasma Aand5 Chicago N. W. Cert. Aand. divid. N.-York Lake Erie W. S- Aand. v Illinois Cert.Aand. Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 n u Rotterdam 3 v Gem. Crediet. 3 Belgie. Stad Antwer pen 18743 Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 1S60. 5 1864. Rusland. h 1S64. 5 1866. 5 Geldkoers, prolongatie, 4 pCt. 73 s 101' s 96 803 s 88 657 s 65» 9 5£»/w Italië. Rusland. Amerika. 93' 94'/, 43'/. 5S'/4 22' 7'» 10' le 63" u 113 120", 26' 4 11' u S' 2 118' 151 114 71 154 1167/a 19 51T/j 118» s 50' 83' - 14S3 30' 133' ;6 ,108s', 100". 943 96' I 9sr s 1112 1140 1126''. il22' 4 MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 6 December. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Katwijker Zand f a Noord- wijker Zand f a Ilillegommcr dito f a Geldcrsche Fleur f a dito Blauwe f2.40 a Friesche Hamburgers f a dito Jammen f 1.80 a 1.90, dito Engelsclic f 1.10 a 1.50, Zeeuw- sche Spuische Jammen f2.40 a 2.60, Blauwe f 2.20 a 2.40. Flakkccsclie Jammen fl.50 a 1.90, Footers f!.20 a 1.40, Blokschc dito f a Pruisische Hamburgers f2.25 a 2.30, dito Saksische fl.40 a 1.70, Gronin ger Jammen fl.SO a 1.90. Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 199 vette kalveren, le kwal. f0.90, 2e kwal. f0.70 per kg. .1 Gras- f a 39 nuchtere dito f10.a 16. schapen en lammeren fu 95 vette varkens 38 a 47 ct. per kilogram- biggen f a - paarden f a runderen, le kwal. f0.—2e kwal. f0.—. 3e kwal. f 0.per kg. melk- en kalfkoeien f a- p. st. Margarine. Afgedaan 198 tierces Har rison ex Amsterdam; 100 dito Progress ex veiling 20 Nov. f85 v. c. Cacao. Afgedaau werden 172 bn. Suri- naamsch tot a 2 ct. boven taxatie. Tin loco Bilitoa f51V«, termijn f52, Banka f53'/«. Petroleum kalm, loco flO»/# E„ Jan. Maart f 103/( a 7/s. Tarwe zonder noteering, op levering fl lager, Maart f258. Voorraad op 1 dezer alhier 4153 a/d Zaan 325 last. Rogge stil; per 2100 KG. a. c. z. k. Ta ganrog f162. Voorraad op 1 dezer alhier 5941 a/d Zaan 1750 last. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering iets hooger, Maart f 160, 161, Mei f 162, 163, 164,163. Noteering van Menne Tholc. Raapolie flauw; vliegend per 100 KG, f38'/., Mei f38'/;. Lijnolie traagvliegend per 100 KG. f 21V*. 21'/., Jan. c.k. Mei f22. 22'/s, 22, Maart Mei f 223/«, 225/,, J uniAug. f 23%, Sept Dec. Alkmaar, 4 Dec. Ter veemarkt aange voerd - paarden60 vette kalveren, 8 nuchtere dito, 387 schapenlammeren, 216 vette varken, 5 magere dito, biggen, 1 bok en geiten. - koeien en ossen. De prijzen waren als volgtvette kalveren f 45 a 115, nuchtere dito f 12 a 29, schapen f32 a 42, lammeren favette varkens 42 a 55 cents per kg., magere dito f 13 a 18, bok of geiten f 5 a - koeien en ossen fa paarden f a biggen f a allen per stuk. Schiedam, 5 Dec. Moutwijn f 12.50, Jene ver f19.Amst. Proef f 19.75, Spoeling f 2.idem door de Schicdamscho Spoeling- Vereeniging fl.SO. Commissariaat van Politie te Uaarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te bekomen. Een granaten armband van twee snoeren met gouden sluiting, een nieuwe v ilten bruine dameshoed, een nieuwe kindcrboezolaar, een ouderstuk van een gouden oorbel, eenige losse sleutels en vier sleutels aan een ket tinkje. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen bij juffrouw Kruyt, winkelierster in damesbandwerken, Bartel- jorisstraat. eene portemonnaie met papieren en zilvergeld. In de Tramwagens achtergelaten. Een zwarte handmof en een paar hand schoenen. bevallen i 3 Dec. A. C. Molenaar, geb. Homborg, z. C. M. Waalewijn, geb. Langcveld, z. 5. M. Andréa, geb. Craije, d. ondertrouwd 5 Dec. L. Wezenaar en M. Steenmcijer M. Kouw en J. G. Brinkman. C. v d. Putten en T. Mulder. A. Wilshaus cn A. C. Dietz. getrouwd 5 Dec. H. J. de Bruijn en H. Rademaker. J. Treuren en S. E. Majoor. R. Too- riuga cn E. de Graaff. H. Heemskerk en JE. Martin. overleden 2 Dec. J. Daniels, 81 j. echtg. van P. Krnger, Nauwe Gcldcloozepad. 3. C. G. Reemer, 21 md. z., Campliuijsstraat. C. Hogerwerf, 52 j., Oranjestraat. 4. H. W. van Ginkel, 77 j. wed. 11. J. Reerink, Park laan. W. C. van Vliet, 27 j-, Lange Annastraat. G. B. A. Dictzel, 2 md. z., Witte Ilcercnstecg. Voorspoedig- bevallen van een JONGEN HENRIETTE TEN BOSCH— o verbs. Den Haag, 1 Dec. 1883. Voorspoedig bevallen van eene ZOON Mevr. S. A. L. PAPE—Twist. Warmond, 2 Dec. 1883. Geboren PIETER RUDOLPH, Zoon van: A. C. ZEEMAN en M. J. BENTZ VAN DEN BERG. Kralingen5 Dec. 1883. Ondertrouwd: C. TINKELENBERG en E. J. IIANSSENS. Abcoude, 4 Dec. 1883. Heden overleed, in den ouder dom van 77 jaar, onze waarde Moeder en Behuwdmoeder. Mevr. Wed. Dr. H. F. A. SASSE— Witkop. Dr. A. SASSE. Uit aller naam. Zaandam, 29 Nov. 1883.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 3