Oplage 10000 Ex. Dinsdag 11 December 1883. No. 132. FEUILLETON. „GROEFWANG". HAARLEmS DA ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk v. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: EO MANS k Co,, te Haarlem. ADV KRTEXTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicitc Etrangère G. L. DATJBE Co, JOHx. F. JONES, Sucr., Parijs. 31bis, Faubourg Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. - WINTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen lc en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56. 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4.10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43* 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5.11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30,8.30,9.50,11.-. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40. 8.10, 9.10,10.20*, 11.5, 1.23*, 2.45. 3.35, 5.10, 6.27* 7.20, S.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsclic Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station II. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, S,2S. Bericht aan onze lezers. T,ij die zich nog in den loop van dit jaar abort- neerenontvangen als premie Ie. den boetenden Roman JDe 91 och des Waders. 2e. Wen prachtig en in vier kleuren gedrukten wand kalender. ALGEMEEN OVERZICHT. Het débat in de Fransche kamer van afgevaardigden over de crediet- aanvrage der regeering, is Vrijdag 11. aangevangen. Een aantal sprekers is ingeschrevan op de rollen der débatten, want de voornaamste woordvoerders der onderscheiden par tijen schijnen over deze zaak hunne wijsheid te moeten luchten. Natuur lijk is het de credietaanvrage zelve niet, die zooveel stof tot bespreking geeft. Men is het er vrij wel over eens, dat er geld moet zijn, en dat het onverantwoordelijk zou zijn thans nu de zaken eenmaal zoover geko men zijn, de regeering de middelen te onthouden, om de eer en de waar digheid van Frankrijk op te houden. Zelfs de radikale linkerzijde heeft besloten voor het toestaan der ge vraagde g-elden te stemmen, doch zij wijst er met nadruk op, dat dit besluit geenszins een bewijs van vertrouwen in het ministerie is. Nu, daaromtrent zal de heer Ferry zich dan ook wel geene illusiën gevormd hebben. Meer dan ooit toch staat zijne staatkunde vijandig tegenover die der roode republikeinen, en hoogstwaarschijnlijk zou hij al bitter weinig er mede ingenomen zijn, wan neer hem van dien kant steun werd (Een roman uit de achtste eeuw.) UIT HET HOOGDUITSCH VAN ADOLF GLASER. 29) Daarna eerst wendde hij zich tot "zijn gast en scheen blijkbaar in een aangename stemming te zijn, want hij groette dezen zeer vriendelijk en zeide hem, dat de opperraadsheer des konings, heer Alcuin, reeds over hem had gesproken en de koning zelf nieuwsgierig was, den jongen Sakser te spreken. Hij, Eginhard, moest de brief van den abt Fulda aan den koning voor lezen en zoo Groefwang een oogen- blik wilde wachten, zou hij weer spoedig terug zijn. Hij ging toen door de deur naar d'e binnenkamer en liet den Sakser alleen achter. Groetwang droeg het gewaad eens beloofd. Toch neemt dit niet weg, dat zij het hem nog lastig genoeg kunnen maken. Het valt niet te ont kennen, dat er zoowel op politiek als militair gebied, enkele onhandig heden hebben plaats gehad, en het is daarvan vooral dat de tegenstanders van de regeering zich bedienen om haar afbreuk te doen. Vooral het krachtig optreden van Ferry tegen de radikalen en hunne vrienden, de anarchisten,heeft hem de verbittering dezer partij op den hals gehaald, en tot op zekere hoogte vindt zij na tuurlijk in haren strijd steun bij de monarchalen, die zeker al evenmin reden hebben zich over het oestuur van het tegenwoordig kabinet te ver heugen. Ofschoon derhalvehetcrediet nagenoeg met algemeene stemmen zal worden toegestaan, is het nog geenszins uitgemaakt, in welken vorm de kamer haar besluit zal in- kleeden. De kwestie van vertrouwen wordt zeker gesteld, en daarover zal het er bij de stemming nog al span nen. Intusschen gelooft men tamelijk algemeen, dat het ministerie, gelijk bij vroegere gelegenheden, ook thans weder zal zegevieren. Vrijdag den 2den Dec. hadden de Parijsche anar chisten bestemd, tot het houden van eene revolutionnaire demonstratie op de Place de la Bourse.Een paar dagen te voren waren er groote plakkaten aan de muren gehecht, waarbij in de meest opruiende taal, de werk lieden werden aangespoord de demon stratie mede te maken. In eene ver gadering, die Zondags te voren ge houden was, werd hiertoe besloten, en het is waarlijk niet de schuld van de leiders der partij, dat Parijs voor een groot schandaal bewaard gebleven is. De politie, tijdig ge waarschuwd, nam hare maatregelen kweekelings en had zich zoo goed mogelijk voor het bezoek op den koninklijken burcht voorbereid. Maar toch klopte zijn hart niet weinig, toen hij bedacht, dat hij nu weldra voor den geduchtsten man zijns tijds zou verschijnen. Het duurde niet lang of de geheimschrijver kwam terug, maar hij zeide, dat Groef wang nog eenige oogenblikken wach ten moest, tot de koning hem het teeken om binnen te treden zou ge ven. Intusschen deelde hij hem op 't vriendelijkst mede, hoe hij zich tegenover den koning had te gedra gen en hoe hij hem moest antwoor den. In deze korte oogenblikken van gesprek, gevoelde Groefwang zich buitengewoon tot Eginhard aange trokken. Beiden waren haast van gelijken leeftijd; het edele voorko men, de welluidende toon zijner stem en de bedaardheid van Eginhard's wezen oefende op Groefwang een sterken invloed uit, en daar hij al zeer spoedig bemerkte, dat eerstge noemde ook grondige, wetenschap- zóó, dat de proclamatiën onmiddelijk werden afgescheurd toen zij waren aangeplakt en de personen, die deze taak op zich genomen hadden, achter slot en grendel gebracht werden, Van de bijeenkomst kwam, zooals te begrijpen is, onder deze omstan digheden niets. Indien het niet zoo hoogst ernstig ware, zou het haast vermakelijk zijn al den onzin, dien de anarchistische raddraaiers zoo al debiteeren, eens nauwkeurig te ont leden. Niets beduidende phrasen zijn het, en wij kunnen het ons best be grijpen, dat het fatsoenlijke deel der natie zich met walging van de lieden, die zoo denken, spreken en schrijven, afwendt. Gelukkig vinden zij, voor- loopig althans, zelfs bij de groote meerderheid der Parijsche bevolking weinig steun, zoodat het gevaar, dat van dien kant dreigt, nog niet veel beteekent. De commune van 1871 heeft echter doen zien, waartoe het komen kan, als men niet op zijne hoede is. In Duitschland maakte het be richt, hetwelk door het agentschap Wolft" aan de onderscheidene dag bladen werd medegedeeld, als was de Duitsche Kroonprins voornemens, bij zijnen terugkeer uit Spanje de reis over Rome te doen, met het doel om Z. H. den Paus aldaar een bezoek te brengen, zeer veel sen satie. Men bracht het natuurlijk onmiddellijk in verband met de hangende kerkelijke geschillen, en de katholieken verheugden zich reeds bij voorbaat met het vooruitzicht op eene spoedige, minnelijke schik king. Of dit voornemen bij den prins nu werkelijk bestaan heeft of dat het slecht» een verzinsel van den een of anderen grappenmaker pelijke kennis bezat, zoo begreep hij al spoedig, dat Eginhard reeds op jeugdigen leeftijd een gewichtige betrekking bekleedde. Nog waren zij in druk gesprek gewikkeld, toen een heldere toon, die door den slag op een metalen schijf scheen voortgebracht, den be zoeker opmerkzaam maakte, want het was het teeken tot binnentre den. Eginhard schoof den dubbelen voorhang, die de deuropening in den muur sloot ter zijde en wenkte den Sakser om binnen te treden. In het eerste oogenblik was het dezen, alsof alles met hem in een kring ronddraaide, toen bevond hij zich in het eenvoudige, koninklijke vertrek, dat slechts door wapenen, geweien van herten en schilden was versierd, maar toch eau diepen in druk maakte, tegenover den koning, die op een klein ivoren plat bezig was zich in 't schrijven te oefenen. Het kwam Groefwang te pas, dat hij in zijn vaderland aan groote en held haftige mansgestalten gewend was was. weet men niet; zooveel is even wel zeker, dat de officieuse Nord- Deutsche A lig. Zeitung thans in vrij vinnige bewoordingen het gerucht logenstraft. Gaat de prins werkelijk naar Rome, zoo verzekert het blad, dan zal hij in de eerste plaats zijne opwachting bij den koning maken. Er zijn er evenwel, die, ondanks deze tegenspraak, blijven beweren, dat het voornemen om den Heiligen Vader een bezoek te brengen wer kelijk bij den prins heeft bestaan, doch dat prins Bismarck uit ver schillende verschijnselen heeft op gemaakt, dat bij een groot gedeelte des Duitschen volks, alsmede bij enkele naburige mogendheden, dit bezoek een slechten indruk maken zou. Daarom moet clan ook op het laatste oogenblik van Berlijn tegen bevel naar Madrid gezonden zijn. terwijl de heftige taal, waarin het bericht als logen wordt gebrand merkt, alleen moet strekken, om ieder te doen gelooven, dat er zelfs aan de mogelijkheid van zoo iets niet gedacht is. Intusschen zal het centrum weder eene poging wagen, om op andere wijze een einde aan den strijd te maken. Toen de Mei- wetten zouden worden ingevoerd, was het noodig uit de grondwet een drietal artikelen te lichten, die met de voorgestelde bepalingen om trent de' benoeming van geestelijken als anderszins in strijd waren, en nu is door deze partij bij den landdag het voorstel ingediend om deze arti kelen wederom in de constitutie op te nemen. Hoe het met dit voorstel zal afloopen, is nog niet met zeker heid te zeggen. Het lot daarvan hangt voornamelijk af van de hou ding die de regeering en de con servatieven zullen aannemen. Tot en dat de strenge gelaatstrekken des konings hem nog een zachten indruk gaven in vergelijking met de trot- sche en dreigende blikken, die vroe ger zoo vaak op hem waren ge- I richt. J De koning beval hem nader te j treden en verzocht hem in korte I trekken zijne levensgeschiedenis te vertellen. Groefwang deed dit op eenvoudige wijze en de koning vond er blijkbaar welgevallen in. want hij zeide, dat zijn schrijver hem den brief van den abt van Fulda had j voorgelezen en het plan van om- werking van het evangelie, in den 'geest der Saksische begrippen zeer had aanbevolen. Ik zelve, i I voegde hij er nog aan toe, heb j in vroeger tijd de schrijfkunst wel is waar als een nuttige, onontbeer lijke zaak beschouwd, maar toch als een voor een man onwaardige bezigheid; ik ben er echter anders lover gaan denken en begin nu nog op gevorderden leeftijd, de chrijf- teekens te leereu. Het valtm moei- ernstige debatten zal het evenwel zeker aanleiding geven. Tusschen den Engelschen gezant te Madrid en de Spaansche regee- ring is eene voorloopige overeen- j komst gesloten, die, naar men ver moedt, weldra tot een formeel han delsverdrag zal leiden. Over het algemeen houdt men het er voor, dat bij de Spaansche regeering het voornemen bestaat tot eene algeheele herziening van de bestaande tarie ven van invoerrechten over te gaan. Die herziening zou dan eene belang rijke vermindering dier rechten be oogen; terwijl de regeering hoopt, daardoor den handel des lands aan merkelijk te verbeteren. Vrijdag 11. is in de Italiaansche kamer van afgevaardigden een schan daal voorgevallen, dat algemeen af keuring verwekt. De ex- minister van binnealandsche zaken, Nicotera, ont moette in een der gangen van den heer Lovito, secretaris-generaal van zijnen opvolger, Depretis, en spuwde hem in het gelaat. Natuurlijk was een duel hiervan het gevolgjNico- tera verwondde zijnen tegenstander aan den arm, doch deze greep daarop diens wapen en bracht hem daar mede een drietal houwen toe. Naar men verneemt, moet Nicotero zo© op den heer Lovito vertoond zijn, omdat hij vermoedt, dat het op diens aanraden is, dat men den schrij ver eener brochure, waarin het be leid van den ex-minister scherp wordt afgekeurd, eene onderschei ding heeft toegekend. De rechtbank te Lausanne in Zwit serland heeft het vonnis, waarbij zeven leden van het leger des heils lijk deze kleine teekens in 't hoofd te prenten, en mijne handen, die slechts het zwaard en de zweep hebben gevoerd, willen er zich niet al te best naar voegen om fraaie krullen en haaltjes voort te brengen. Ik zal er wel nooit vaardigheid in krijgen, daartoe behoort een vlugge, jeugdige natuur. Maar ik begrijp de beteekenis dezer nieuwigheden en besef de groote macht, die het geschreven woord heeft verkregen. Hoogedele heer, zeide Groef wang, waarom zult gij uzelven vermoeien, daar u toch anderen ten dienste staan, die de schrijfkunst grondig hebben geleerd. Wel hebt ge geluk, ant woordde de koning, dat van mijne zijde de moeite vergeefsch is, maar mijne zonen moeten zich op het schrift toeleggen, want deze kunst is iets zeldzaams en het is licht te begrijpen, dat het volk een toover- kracht in haar vermoedt. Het ijzeren wapen doodt en wondt in de onmiddelijke nabijheid, maar

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1