utiiyiïimiii. Oplage 10000 Ex. Woensdag 12 December 1883. No. 133. FEUILLETON. „GROEFWANG". HIWnSDl ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk t>. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOM AKS k Co., te Haarlem, AD VERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten Toor liet Buitenland: Compagnie Géucrale de Publicité Etrangère G. L. DAXJBE Co. JOIIx. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis. Faubourg Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32. 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56. 1.8, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44. 5.42, 6.40, 7.13. 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4.10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43* 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15. 7.30* 8.10, S.30, 9.35, 9.50,11.5,11,50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40. 8.10,9.10, 10.20*. 11.5, 1.23* 2.45, 3.35, 5.10. 6.27*, 7.20. S.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsclic Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51.10.7, 1.37, tot Alkmaar, 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8.28. Bericht aan ms lezers. TAj die zich nog in den loop van dit jaar abon- neeren% ontvangen als premie le. den boetenden Roman He Vloek des Vaders. 2e. Eïen praehtigen in vier kleuren gedrukten wand kalender. ALGEMEEN OVERZICHT. De laatste berichten uit Egypte luiden weder niet bijzonder gunstig voor den Khedive. Twee malen zijn afdeelingen van zijn leger met de benden van den profeet slaags ge weest. en beide keeren was de uit slag hun noodlottig. Den 5den, zoo luiden de telegrammen uit Cairo, trokken 5 compagnieën Bashi-Bo- zoeks, en negers van Suakim op, om de opstandelingen, die zich, zooals de spionnen meldden, in de nabijheid van deze stad genesteld hadden, te verslaan. Op het onverwachts even wel, werden zij van alle zijden aan - gevallen door den vijand en na een hardnekkig gevecht totaal versla gen. Slechts 50 man ontkwamen om d« tijding der geleden nederlaag aan Mahmoed-pacha te brengen. Ongeveer de helft der geredden bestond uit officieren, zoodat men hieruit zou mogen opmaken, dat dezen juist niet door hunne dapper heid hebben uitgemunt. Het eenige stuk geschut hetwelk de troepen met zich voerden, viel den overwin naars in handen, want in de over haaste vlucht dacht niemand er aan, het mede te voereu, of het tenminste onbruikbaar te maken. Eene kleine afdeeling van 700 man trok den volgenden dag andermaal tegen den vijand op, doch haar ging het niet j beter, Ook zij werd totaal verslagen jen slechts een tiental manschappen I gelukte het, door eeue overhaaste I vlucht, zich uit de algemeene slach- ting te redden. De opperbevelheb ber, Mahmoed-Pacha, waarschijnlijk zich te zeer van zijn eigen waarde bewust, »m zich aan het gevaar bloot te stellen, was stilletjes achter de muren gebleven en wachtte daal den uitslag der onderneming af. Misschien dankt hij op dit oogen- blik Allah, die hem voor een zoo groot gevaar heeft behoed, en het land heeft bewaard voor het verlies van een zoo wijs, zoo metdig en zoo voorzichtig generaal. Intusschen houdt Baker-pacha, de I opvolger van generaal Hicks zich nog steeds onledig- met de toebe reidselen roor den aanstaanden g-roo- ten veldtoeht. Tegen den löden van deze maand hoopt hij daarmede ge reed te zijn, en dan zal het oorlogs spel voor goed een aanvang nemen. De Egyptenaren zelf maken zich echter weinig illusiën van de geheele onderneming. Zij zijn zich maar al te wel bewust, dat de strijdkrachten, waarover de generaal beschikt, óf te gering in getal, óf te weinig ver trouwbaar zijn, om op een goeden uitslag te mogen rekenen. Wanneer, zoo redeneeren zij, men nu nog de dwaasheid begint bij gewaagde on dernemingen de beste krachten te verspillen, zooals Mahmoed-pacha de j vorige week heeft gedaan, wat zal er dan van den krijgstocht terecht komen? Daarbij komt, dat de offi cieren geenszins zoo dapper zijn, dat zij door hun voorbeeld den soldaten vertrouwen inboezemen. De Engel- sche bezettingstroepen, en de Brit- (Een romau uit de achtste eeuw.) UIT HET HOOGDUITSCH VAN ADOLF GLASER. i0) Het jonge meisje, zeide Eginhard ten slotte, dat gij on langs bij mij zaagt, is eveneens eene dochter des konings, en heet Emma. Zij is van eene andere ge aardheid als hare vriendinnen, want terwijl dezen aan jachten en andere uitspanningen deelnemen, is haar geest meer tot edeler bezigheden geneigd en ondanks hare jeugd is zij ervaren in talen en stelt ijverig belang in alle vooruitgang der schoone kunsten. Bij deze woorden dwaalden Groef- wang's gedachten naar de dichte wouden van het Harzgebergte, en voor zijn geest zag hij het beeld der goudlokkige Editha, die mis schien niet zoo bevallig en sierlijk, als de jonge koningsdochter was, maar in haar koele fierheid het hart van den jongen Sakser meer boeide, verrijzen. Allengs toch ontwaarde men een groot onderscheid tusschen Groefwang en Eginhard, maar deze ontdekking verkoelde hunne weder- zijdsche vriendschap niet. De Sakser hield meer van een stil, beschou wend leven, de andere neigde meer door zijne beweeglijkheid tot het wereldsche over; zooals Groefwang dag en nacht kon zitten om zich in oude perkamenten te verdiepen, en den inhoud van het evangelie na te vorschen, hield zich Egin- hards verbeeldingskracht bezig met het ontwerpen van grootsche kunst werken en den aanleg van fraaie tuinen. Hij was een kunstenaar, be gaafd met een rijk en overvloedig scheppingsvermogen, en zooals de Sakser zich ijverig verdiepte om de sche vloot, zietdaar het laatste plecht anker, waarop zij hunne hoop ves tigen. De Franselie kamer van afge vaardigden heeft Zaterdag 11. het débat over het aaugevraagde Tonkin crediet niet ten einde gebrachtgis teren werd het voortgezet, en ver moedelijk zal ook heden deze ge wichtige kwestie, de aandacht der vergaderinggevraagd hebben. Waar toe zulk woordenspel eigenlijk dient, is zeker den heeren sprekers zeiven niet recht duidelijk. Niemand twijfelt er aan, of met bijna algemeene stem men zullen de beuoodigde gelden worden toegestaan. Evenmin denkt een der partijen er aan, om thans het ministerie den voet te lichten, want men is overtuigd, dat zoo iets onder de tegenwoordige omstandig heden noodlottig voor de belangen des lands zou zijn. Intusschen gaat de kostbare nationale tijd te loor, en al zijn de gehouden redevoerin gen ook nog zoo pikant, al putten de sprekers zich uit in een overvloed van geestigheden, al sleept ook de een of de andere welsprekende rede naars zijne hoorders mede, het volk begrijpt zeer goed, dat praatjes het land niet vooruitbrengen. De begroo tingen wachten op afdoeming, want 1 Januari nadert met rassche schre den, en de senaat moet voor dien tijd ook nog een woordje meespreken. Voor den minister, die op de dui zend en een vragen, die hem ge daan zijn, moet antwoorden, is het gelukkig dat hij iets nieuws kan mededeelen. al heeft het dan ook niet veel om het lijf. Wij deeldeu het reeds mede, dat een aanval der Chineezen op de post Hai Dzoung, door de troepen is ageslagen. Cour bet herhaalt alle dagen zijne ver waarheid aan 't licht te brengen, was Eginhards geest geheel aan de schoonheid gewijd, en als hij den vreemdeling mededeelde, wat hij al- zoo met den koning in Italië en voornamelijk in Rome had gezien, dan schitterde zijn oog en zijn ge heel e ziel werd daardoor aangenaam geroerd. Hij dweepte met de werken van schilder- en beeldhouwkunst, maar vooral meende hij, moest den Duitschers liefde voor schoone voort brengselen van kunst worden inge prent door fraaie gebouwen, des te meer daar men in de noordelijke landstreken besloten ruimten moest maken, die de vervaardiging van kunstwerken en openbare heilig dommen waardig waren. Toen Groefwang te Worms aan kwam, was de koning eerst sedert korten tijd aldaar aangekomen. Ko ning Desiderius, die hij overwonnen had, was voorloopig in een kloos ter te Heilbronn, aan de rivier de Neckar gelegen, in bewaring ge zekering dat de operatiën aanstonds met kracht zullen worden aange vangen, doch tot heden blijft het slechts bij eene belofte. Nu China weinig kans heeft op de hulp van de eene of andere Europeesche mo gendheid, heeft het zich tot Japan gewend met het voorstel om, ingeval de oorlog werkelijk mocht uitbre ken, een verbond van aanval en verdediging te sluiten. De Mikado evenwel schijnt weinig lust te heb ben, om dit voorstel aan te nemen. Althans, naar men uit Hongkong mededeelt, heeft hij het geheel af geslagen, en zich alleen laten over halen tot de belofte van strikte on zijdigheid. Daaronder zou hij dau tevens verstaan, dat hij het den Franschen oorlogschepen niet zou vergunnen, zich in een der havens van zijn rijk van kolen te voorzien. «Dankaar maar niet voldaan!» zal de zoon des Hemels zeker wel uitge roepen hebben, toen men hem dit antwoord berichtte. 't Is toch nog zoo onmogelijk niet, dat de kroonprins van Duitsch- land op zijne terugreis naar zijn vaderland, Rome zal aandoen. In de eerste plaats zal hij daar even wel den koning een bezoek bren gen, om daarna eene visite op het vatikaan te maken. Dat voornemen valt natuurlijk weinig in den smaak van de echte cultuurkampfers, en allerlei spottende opmerkingen ge ven zij er op ten beste. Wij geloo- ven evenwel niet, dat de prins zich daaraan bijzonder zal storen, want Bismack, wiens staatkunde ook hij is toegedaan, heeft zich nooit bij zonder veel bekommerd om de aan merkingen, die de pers zich zooal op zijne regeerinjsdaden veroorlooft. Algemeen houdt men het er echter bracht, maar men zeide, dat de ko ning hem daar niet zou laten, en jhem naar Corvev in Zuid-Framken- land zou doen vervoeren. In ieder geval scheen koning Karei van plan om voorloopig eenigen tijd te rusten en in vrede te leven, want erwer den werklieden ontboden, om den burcht te Worms nit te breiden en i de verouderde zalen opnieuw te verfraaien. Ook liet de koning zijne gunstelingen bij zich nitnoodigen en spoedig ging het er aan het hof alles even druk en levendig op toe. Dagelijks waren er maaltijden, i feestelijkheden en jachten, waarbij de vrouwen en jonge heeren in prachtige zijden kleeren prijkten, die met de veeren van vreemde vo gels, zeldzaam bontwerk, goud en edelgesteenten waren versierd. Ei- Jgeniijk hield de koning niet van ideze overdreven pracht en hij nam jze alleen bij de vrouwen van zijne hofhouding voor lief, daar zij zich 'zelden eens aan de gezellige ver voor, dat dit bezoek in verband staat met den wensch der regeering- om tot eene oplossing der bestaande kerkelijke moeielijkheden te geraken. Als het waar is, wat de corres pondenten van eenige Duitsche bla den, die eene audiëntie bij den ko ning vau Spanje gehad hebben, ver halen, dan moet deze vorst zich nog al tamelijk scherp tegenover Frank rijk hebben uitgelaten. Zijn volk, zoo moet hij den heeren verzekerd hebben, had een onoverwinnelijken afkeer van de Fransche natie, die het land zoo dikwerf heeft bena deeld, en die nog onlangs alle Span jaarden in den persoon huns konings zoo diep hadden gehoond. Daaraan, z(?o meende de koning, was dan ook voornamelijk de hartelijke ontvangst te danken, die den kroonprins van de zijde der bevolking was bereid. Wanneer men nagaat, dat de be richten uit Madrid van eene zekere koele houding der Spaanjaarden tegenover den Duitschen vorstentelg gewaagden, eeue koelheid, die eerst langzamerhand in sjunpathie over sloeg, dan wordt hot meer en meer onwaarschijnlijk, dat de vorst zich in dezen geest heeft uitgelaten. Der gelijke verklaringen zouden dan ook ten eenen male in strijd zijn, met de woorden door Alphonsus bij eene vroegere gelegenheid gesproken, welke van eene vriendschappelijke gezindheid tegenover den noorde lijken nabuur getuigden. In Amerika schijnt men er over te denken, zich voor den ter dood veroordeelden O'Donnell, den moor denaar van Carey, in de bres te stel len. Bij den president der Vereenigde Staten zijn stappen gedaan om dezen te bewegen voor den moordenaar maken konden overgeven, daar zijne veelvuldige krijgstochten in vreemde landen hen daarvan onthielden. Was het eens slecht weer, zoodat de regen het verblijf in het open veld onmogelijk maakte, dan was de levenswijze eenigszins gelijk aan dien op den Krodenburg. Koning- Karei bleef dan met zijne vertrou welingen graaf Richard Zondervrees, Heer Milon van Angelland en graaf Garin in de groote gezelschapszaal, alwaar zij zich te goed deden en over staatkunde spraken. Intusschen kwamen de vrouwen in de groote kamer der vrouwenafdeeling bijeen, om zich door luitspel en allerlei vertellingen te vermaken. De jonge heeren, die daar op verzoek der da mes dikwijls vertoefden, verstonden zich uitstekend op vroolijken zang en het opdissen van overdreven ge schiedenissen; maar zij dreven het somtijds zoover, dat er geen einde aan het lachen kwam, en Koningin Hildegard en hare schoonzuster,

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1