Oplage 10000 Ex. Vrijdag 14 December 1883. No. 135. Bericht aan onze lezers. FEUILLETON. „GROEFWANG". HMHOSDI ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk v. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Znn- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BQMANS Co., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote lettere naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aange JOmen tot 's middag 12 uur. Hoofdagente!! voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co, JOHx. F. JONES, Suer.. Parijs, 31bis. Faubourg Montmartre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. S.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDIENST. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30. 9.35, 9.50,11.5.11.50* 12.15. 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46.1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10.9.10.10.20*, 11.5, 1.23*. 2.45. 3 35. 5.10, 6.27*, 7.20. S.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7, 1.37, tot Alkmaar, 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Kij die zich nog in den loop van dit jaar abon- neerenontvangen als premie le. den boetenden li oman: He Wloek des Waders. 2e. Een in vier kleuren ge drukten wand kalender. ALGEMEEN OVERZICHT. Hoewel de politieke hemel in Azië nog verre van helder is, dringt er toch van uit het oosten een licht straaltje door, dat wellicht den na derenden dag kan voorspellen. Die lichtstraal, in den vorm van een particulier telegram aan de Parij- sclie Temps uit Peking, geeft ons de hoop, dat China nog op het uiterste oogenblik er voor zal terugdeinzen om een oorlog met Frankrijk aan te gaan. De voornaamste rijksgroo- ten, zoo verzekert het blad. door den keizer tot eene vergadering bijeen geroepen om over de bestaande moeielijkheden te beraadslagen, en hem van advies te dienen, waren eenparig van gevoelen, dat de toe stand, waarin op dit oogenblik zich nog de Chineesclie vloot bevindt, een ernstigen oorlog met eene Euro- peesche'mogendheid, welke dan ook, niet raadzaam maakte. Wanneer het waar is, wat de Tetnps ons verze kert, dan bestaat er nog alle hoop op eene minnelijke schikking, waarbij dan Frankrijk voorzeker zijne voor naamste eischen zullen worden in gewilligd. Men kan toch moeielijk veronderstellen, dat het hof te Pe king tot eiken prijs een strijd wil aanvangen, die naar het oordeel van hen, die met de zaken bekend zijn, in het nadeel des lands moet uitvallen. Het zal trouwens spoedig genoeg blijken in hoeverre de be richten van de Temps vertrouwen verdienen. Markies Tseng heeft den heer Ferry eene nieuwe nota zijner regeering overhandigd, waarom trent spoedig het eene of andere zal uitlekken. Waait er te Peking werkelijk een vredelievende wind, dan zal diens invloed zich spoedig genoeg ook te Parijs doen gevoe len, en den gezant zal in dat geval wel geboden worden, een toontje lager te zingen, en zijne eischen wat te matigen, 't Zal China, in dien het haar met de onderhande lingen ernst is, zeker wel moeite kosten, de punten, die zij eerst te genover iedereen zoo brusk verde digde, los te laten, en het is te hopen, dat Frankrijk haar de taak niet te zwaar zal maken, door over matig veel te vragen. Wij vertrou wen evenwel, dat dit geenszins het geval zal zijn. De regeering te Pa rijs zal met beide handen de gele genheid aangrijpen om zich uit de moeielijkheden waarin zij zich thans bevindt te redden, wanneer dit kan geschieden zonder schade voor haar prestige en zonder hinder voor de eer des lands. Men zal evenwel in ieder geval verstandig doen met eerst nadere berichten hieromtrent af te wachten, voor en aleer men onvoorwaardelijk aan het bericht van de Temps geloof slaat. De Fransche kamer van afge vaardigden heeft na eene vrij on belangrijke discussie, de begroeting van oorlog ongewijzigd aangenomen Omtrent het bezoek van den Duitschen kroonprins aan Spanje, deelt baron des Michels, Fransen gezant te Madrid, zijn indrukken mede. Het hof, zoo verzekert hij, (Een roman uit de achtste eeuw.) UIT HET HOOGDUITSCn VAN ADOLF GLASER. 32) Spoedig was de geheele burcht in rep en roer. De vrouwen ver- horgen zich vol angst in hunne vertrekken en wachtten verdere tij dingen af; de koning' deelde dade lijk de gewichtigste bevelen mede. j en ofschoon uit iederen trek zijns gelaats de toorn sprak, die in hem was ontbrand, zoo bewaarde hij uiterlijk toch de grootste kalmte en j scheen geheel en al in zijn element j te zijn. Nog dienzelfden avond ver- trokken boden in alle richtingen om graven en vasallen op te roepen, ten einde den legertocht mede te maken, i ontving den prins met de meeste hartelijkheid, «Joch over het alge meen vond die gunstige stemming weinig weerklank bij het volk. In dien ook al koning Alphonsu6 ter bescherming van zijne kroon tegen de aanslagen der republikeinen, het geraden zou oordeelen, zich met Duitschland meer intiem in betrek king te stellen, dan is het nog verre van zeker of de natie daarmede wel gediend zou zijn. Dat de vorst trouwens meer en meer aan de mo gelijkheid van eene republiek be gint te denken, is zeker niet te ver wonderen. Voorloopig staat zijne troon nog vast genoeg, en is de volksgunst nog op zijne hand, doch de republikeinen winnen allengs veld, en in de wetenschap dat zij vooruitgaan, organiseeren zij bereids hunne partij om te kunnen optre den. wanneer het oogenblik van handelen gekomen is. Thans reeds hebben zij in eene Vrijdag 11. te Madrid gehouden vergadering hun politiek programma vastgesteld. Daarin staat natuurlijk volkssouve- reiniteit bovenaan, met welk begin sel, zooals van zelf spreekt, eene ver tegenwoordiging door het algemeen stemrecht aangewezen,gepaard gaat. Bovendien eischen zij scheiding van i kerk en staat, scheiding van de j wetgevende, de rechterlijke en de j uitvoerende macht, verantwoorde lijkheid van de rechters en het mi-1 nisterie, instelling eener jury voorl alle soorten van misdrijven, koste-1 looze rechtsbedeeling, leekenonder- wijs, verplicht en insgelijks koste loos, enz. enz. Ook de militaire dienstplicht voor allen, ontbreekt niet op de lange lijst hunner eischen. 't Zal zeker nog wel eenige jaren duren voor en aleer het zoover in Spanje gekomen is. De Russische czaar heeft Za terdag, bij gelegenheid van het feest van den heiligen Gregorins, waarop de grootvorsten Peter Nicolajewitsch en George Michaelowitsch meer- 1 derjarig verklaard zijn, den eersten toast uitgebracht op den Duitschen keizer. De betrekkingen tusschen beide keizerrijken, zoo verzekerde de czaar, waren van den meest v-riendschap- pelijken aard en over geheel Europa heerschte een vredelievende geest.1 't Schijnt dat men het telkens wil herhalen, hoe mooi op dit oogen- blik de zaken staan, als was men I bevreesd, dat de groote menigte er' anders over denkt. De Russische minister von Giers, J die, zooals men weet, onlangs een j bezoek aan Von Bismarck bracht, j en thans nog te Nizza vertoeft, ver- klaart zich bij uitstek tevreden1 over dat bezoek. Naar mijne over tuiging, zoo voegt hij er bij, is de: Europeesche vrede minstens voor één jaar verzekerd. Tijd gewonnen i is veel gewonnen, denken zeker de diplomaten. Wij gewone menschen zouden het zeker wenschelijk ach ten, dat men er in slaagde, voor een langeren tijd dan een jaar, de vrede te bewaren. Te Moskou hebben zich enkele ongeregeldheden van tamelijk on- schuldigen aard voorgedaan. De rijke koopman Guskie was gestor ven en had bij testament eene uit- deeling aan de armen bevolen. Daarbij nu ontstond zulk een groot gedrang, dat verscheidene personen onder den voet geraakten en dood getrapt werden. De valsche profeet in Egypte heeft getracht een verbond met ko ning Johannes van Abyssinie te sluiten, die, zooals men weet. tegen- Nog des nachts werden de tuighui zen ledig gemaakt en de wapenen in orde gebracht. De koning was overal en kon het oogenblik nau welijks afwachten, dat hij aan het hoofd des legers uit zou rukken. In de volgende dagen krioelde het van menschen in Worms en was er levendigheid allerwegen. Van alle kanten kwamen de vasallen met hunne gewapende manschappen. Daar z?g men de meest uiteen- loopende soorten van uitrustingen. Lansdragers, boogschutters, mannen met knotsen en bijlen, voetvolk en ruiterij. Eginhard moest steeds uit legging geven, want Groefwang vroeg naar alles wat hem vreemd I was. Bij deze gelegenheid bemerkte i Groefwang soms veel onderscheid in de bewapening der krijgsknech- tende lange messen zijner Saksi- j sche landslieden ontbraken hier ge heel. Terwijl in zijn land de schil- j Aen uit hout en boomschors waren saamgesteld en met runen be schilderd, waren ze hier van de heeren van schitterend metaal en met herinneringen of kostbare steenen versierd. Daar al de heeren voor den Salcser vreemd waren, had Eginhard ook nu weder genoeg te doen met hem hunne namen «n die der landstreken, over welke zij heerschten mede te deelen en hem van hun leven en hunne daden iets te vertellen. Onverwachts kwam een dienaar mede deelen, dat de koning den jongen Sakser oogenblikkelijk weaschte te spreken. Deze haastte zich om dit bevel te gehoorzamen, en hij stond ver baasd over de verandering die den grooten man in zoo korten tijd had ondergaan. Karei liet tien jongen man dadelijk voor zich komen, en de dienaren, die juist bezig waren, zwaarden en andere wapenen in ge reedheid te brengen en schoon te maken, moesten zich bij zijn bin- Inentreden verwijderen. Was de ko ning in dien tijd een schoon beeld van mannelijkheid, zoo geleek hij op dat oogenblik een waren krijgs god. Zijn oog vlamde en zijn ge heele wezen scheen van strijdlust doordrongen. Hij was juist op de schoonste leeftijd eens mans en in dien men niet had geweten, dat hij zijne beminde Himiltrude reeds als' jongeling tegen den wil zijns va ders in 't geheim had gehuwd, zoo zon men niet begrepen hebben, dat hij reeds de vader van eene aankomende, bloeiende maagd kon zijn. Levendig kwam hij op Groef wang toe. Ik denk u mede teu oorlog' te nemen, want gij kunt mij gewich tige diensten bewijzen, door uwe 1 kennis der landstreek en der zeden 1 van uw geboorteland. Alles verlaat j Worms. Eginhard zal de koningin en mijne dochter, benevens de an dere vrouwen van het hof. naar over dit zwaar beproefde land insge- lijks oorlogzuchtige plannen koes- tert. De brief welke de Mahdi van I dezen vorst in antwoord ontving, j is te karakteristiek om onzen lezers te onthouden. Hij luidt als volgt: «Moge de brief van Johannes, den uitverkorene des Heeren, koning van Sion, koning der koningen van Ethiopië en der omgelegen landen, geraken tot hem, die profeet is bij de Turken. Dank zij den God der heiligen, door de tusschenkomst van Onze Lieve Vrouwe van Sion zijn wij, ik en mijn leger welvarend. Geze gend zij ten allen tijde de barm hartigheiddes Allerhoogsten.En hoe gaat het u? Gij hebt mij geschre ven: ««Ik ben een groot profeet. Ik wil niet met u twist zoekenen zij de vrede tusschen ons.»» Ik weet niet of het Gods wil is, dat wij, ik en gij, elkander beoorlogen; maar wat hiervan ook zij, is de oorlog niet in onze harten? ik ben Christen en gij zijt Muzelman Waar ik ben, kunt gij niet zijnwaar gij zijt, kan ik niet in vrede leven. Geschreven in het kamp van Micaell-Bevri den lOen Sencé van het jaar 1875 (1882). Een curieus staatsstuk voorwaar, waarover onze heusche diplomaten zich vroolijk kunnen maken. Zoo veel kan de profeet er echter wel uit opmaken, dat hij niet op den steun van koning Johannes behoeft te rekenen. De Porte heeft den Europeeschen mogendheden te kennen gegeven, dat de oude handelstractaten nog tot Juni 1884 van kracht blijven. Tegen dien tijd hoopt zij gereed te zijn met hare plannen, waarbij zij een voor alle staten geldend uniform tarief wenscht in te stellen. Aken begeleiden en ons daarna iu 't Saksenland volgen. Gij echter kunt mij voordeel aanbrengen, als wij de oproerlingen in hunne holen en wouden opsporen en vervolgen moe ten. Deze woorden deden den jongen man niet weinig ontstellen. Hij her stelde zich echter spoedig, en zeide zoo bescheiden mogelijk: Sta mij toe, hoogedele heer koning, dat ik nederig het verzoek tot u richt om voor dat oogmerk van mijne hulp af te zien. Geheel mijn hart hangt aan mijn vader- land en ik verlang er vurig naar, weder onder mijne stamgenooten te I kunnen leven. Hoe zou ik in staat zijn om daar op genoemde wijze uwe majesteit van dienst te zijn. Een toornige wolk ging over het uitdrukkingsvolle gelaat des koning-s en snel zeide hij Hebben zij u niet verstoeten en vervolgd, om uw geloof? Wat

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1