BINNENLAND. De lieer Novito, die, zooal* inen weet, onlangs een duel heeft gehad met den ex-minister Nicotera, waarbij het nog al schuins moet toegegaan zijn, heeft den koning van Italië zijn ontslag als onder-secretaris van staat bij het departement van Bin- nenlandsche zaken aangeboden, welk ontslag is aangenomen. Beide kam pioenen moeten nog al ernstig ver wond zijn, en waren de secondanten niet tusccken beiden gekomen, waar schijnlijk was het einde van de historie een werkelijke moord ge worden. De krijgsraad te Belgrado heeft van de deelnemers aan de jongste oproertjes er twee ter dood, een tot acht en een tot Ójarige gevangenis straf veroordeeld. De koning heeft het vonnis in zooverre gewijzigd, dat de doodstraf in lOjarige opslui ting is veranderd. Haarlem, 13 Dec. '83. Z. jVL de Koning-groothertog van Luxemburg heeft den heer Blet- terman, spoorweg-stationchef te Pyr- mont, tot ridder der orde -an de Eikenkroon benoemd. Heden overleed te 's-Hage op 65-jarigen leeftijd de heer W. F. Peltzer, gemachtigde van H. K. H. mevr. de groothertogin van Saksen - Weimar, oud-thesaurier van wijlen koning Willem II en Prins Hendrik der Nederlanden, ridder der orde van den Witten Valk van Saksen. Hij stond in hooge achting bij de vorstelijke familie. Naar de N. R. Ct. verneemt, is door den heer P. F. Meuleman, dirigeerend officier van gezondheid der 2de klasse te Bergen-op-Zoom, een aanklacht wegens laster inge diend tegen de redactie der MMdel- burgscJie Courant, naar aanleiding van haar bericht over de geneeskun dige behandeling van den onlangs aldaar overleden kapitein der infan terie H. C. De Korte. De Provinciale Noordbrabant- sche en 's Hertogenbossche Courant van heden is in rouw gehuld, we gens het overlijden, op 41 jarigen leeftijd, van den heer Mr. H. F. M. Yan Lansckot, sedert 18 October 1880 burgemeester van 's Bosch. Amsterdam. Het naamloos schrijven schijnt in de mode te ko men om strafbare feiten aan het licht te brengen. Wij vernemen, dat bij een der commissarissen van politie opnieuw dergelijk geschrijf is ontvangen, be vattende dat een vrouw, reeds vijf jaren geleden getrouwd, een tweede huwelijk heeft aangegaan, zonder zekerheid te hebben dat haar eerste man overleden is. Indien de beschuldiging waar blijkt te zijn, zou daaruit volgen, dat hier valsche papieren in het spel zijn of dat de ambtenaar van den burgerlijken stand zich niet be hoorlijk overtuigd heeft van de vol ledigheid der stukken. Iemand alhier was een aange- te.ekende brief met geld te wachten, die wat lang achterwege bleef. Hij schreef derhalve naar een afzender, die hem mededeelde, dat alles be hoorlijk was verzonden. Bij onderzoek bleek het, dat de kennisgeving wel hier ter stede was aangekomen, doeh verloren moet kunt gij nog met een volk gemeen hebben, dat de heiligste overtuigin gen uwer ziel bestrijdt? Alle ker ken en christelijke nederzettingen, die ik gesticht heb, zijn door hen in blinde woede verwoest, en ter wijl wij hier spreken, wordt mis schien reeds het klooster te Fulda, waar gij een tweede vaderland hebt gevonden, op vandalenwijze door hen verwoest. Voor een uur is mij de tijding* geworden, dat de vrome broeders, uwe vrienden en weldoe ners, naar Mainz gevlucht zijn en niets hebben medegenomen, dan het graf, dat liet gebeente van den hei ligen Bonifacius bevat. Kunt g*ij bij het hooren van zulke gruwelen nog wel van liefde en aanhanke lijkheid voor die barbaren spreken Groefwang* talmde een pogenblik, toen antwoordde hij onverschrokken: Sta mij toe, verheven heer, u te bekennen, dat mijn hart gebloeid heeft toen ik vernam hoe zwaar zijn geraakt en de brief door een onbekende is afgehaald, Zaterdagochtend zijn uit de Daniël Stalpertstraat met de noor derzon vertrokken een heereneene dame, die aldaar sedert acht dagen op gemeubeleerde kamers hadden gewoond. De heer had opgegeven te heeten Willix en gepensioneerd O. I. officier te zijn. Bij zijn vertrek was hij in grijs fantasiepak, en de dame in het zwart gekleed. Zij worden verdacht aldaar diefstal gepleegd te hebben en wel van 1 gouden dameshorloge met ketting, 1 dito heeren-horloge met medaillon, 1 zilveren horloge met dubbele kast en nog van verschil lende andere voorwerpen, ter ge zamenlijke waarde van circa f550. Men vermoedt dat zij zich naar het buitenland begeven hebben. Schagen. Bij een feilen Zuid westen storm brak gisternacht in de nabijheid dezer gemeente een hevige brand uit in een huis, be woond door twee gezinnen. Voordat de brandweer ter plaatse kon zijn, was de woning in een gloeiende puinhoop veranderd. De bewoonster van het eene gedeelte, eene bejaard* vrouw, werd met moeite gered. 's-Hage. Dinsdag omstreeks middernacht ontstond alhier, naar men zegt ten gevolge eener gas ontploffing, een brand met uitslaande vlam in het magazijn van mode en confectie-artikelen aan den hoek van het Plein en de Korte Houtstraat, eigenaar de winkelier v. L. De vlam deelde zich mede aan de achterge legen binnenkamers, maar werd dooi de brandweer, die spoedig uit het nabijgelegen politie-commissariaat en de grenadierskazerne aanrukte, tot het benedengedeelte van het perceel bedwongen. Het bovenhuis, bewoond door den heer v. B., bleef ongedeerd door het voortdureud nat houden van de vensters, waarvan zelfs geen ruit gesprongen is. De winkel met het assortiment mode artikelen beeft aanzienlijke schade geleden. Al de spiegelruiten zijn verbrijzeld, terwijl deuren en winkel kasten verbrand zijn. Tijdens het ongeval werd een persoon gearres teerd, die op heeterdaad betrapt werd op het wegvoeren van winkel goederen, zooals zijden stoffen, da meshoeden enz. Gelukkig was bij het uitbreken van den brand de wind nog* niet zoo krachtig als hij later werd. Kralingen. Gisterenmiddag werd aan de Noord alhier uit het water gered de 21-jarige jongeling B., wonende in de Diergaardestraat te Rotterdam. Bij onderzoek bleek dat hij er in was gesprongen om zich het leven te benemen, doch. toen hij er in lag, berouw kreeg. Te voren had hij zich ten huize van zijne ouders een steek in de borst toegebracht en uit deze wond bloedende, was hij naar Kralingen geloopen om zich te verdrinken. Hij werd onmiddellijk door een genees kundige verbonden en per vigelante naar zijn ouders gebracht. De wond is niet doodelijk. Huiselijke oneeuigheid moet hem tot zijn wanhopig besluit hebben gedreven. Rotterdam. Hoezeer honig beren niet tot de huisdieren bekoo- ren, schijnen er in deze gemeente particulieren te wonen, voor wie het niet genoeg is, zulk een beest in den Dierentuin dagelijks te kunnen aanschouwen en gadeslaan, maar die mijne stamgenooten door het onge luk van den laatsten krijg werden getroffen. Zijn zij slechts onwetende, ruwe heidenen, toch hangen zij met de taaie kracht van bun door den strijd om het bestaan verstaald ge moed aan hunne oude, eerwaardige zeden en instellingen. Nog is de wraak heilig bij hen, en toen ik vernam dat men hun heiligdom in Paderborn geschonden en vernietigd had, wist ik dat men hun fierheid door zulke daden slechts prikkelde en binnen korter en of langeren tijd de wraak hun tot vergelding zou aansporen. Welaan dan, ging de ko ning voort, ik zal den trotsch van dat wilde wolk buigen en uwe weigering overtuigd mij nog meer, dat men door goedheid bij u niets uitricht. Gij leeft daar in uwe wou den en dorpen gelijk halve wilden, en meent, dat de vooruitgang der menschheid een omweg maken en er zelf een in hun woning op na houden. Een bewoner van het Ilang of Yisschersdijk althans had zulk een honigbeer bij zich aan huis, en diens verblijf was met een ruit af gesloten. Door bet een of ander toe val had 11, Maandag de dienstmeid die ruit gebroken, zonder haar heer er kennis van te geven. Yan dit verzuim heeft de beer Maandagnacht gebruik gemaakt, om zijn eng ver blijf te ontloopen en de straat op te gaan, waar zijn eerste en laatste ontmoeting was twee inwoners van het naburige Zwijndrecht, H. Bakker en D. A. Staat. Door het brullend* dier achtervolgd, verweerden zij zich echter met een riem zoo goed, dat Bruintje ten laatste hot onderspit delfde en voor dood op de straat lag, waarna hij met behulp van nog eenige toegesnelde personen, met stokken gewapend, voor goed werd afgemaakt. Do politie kwam toen ook opdagen en nam den dooden beer mede naar haar bureau. Borculoo. In de hosschen van den heer Van de Kasteele, een half uur van hier gelegen, waar het wild zeer overvloedig is, omdat er weinig gejaagd wordt, verscheen jl. Vrijdag een bende van 21 personen, waarvan sommige het gelaat zwart, anderen geel g*emaakt hadden, en ook nog enkelen gemaskerd waren. Allen waren met geweren gewa pend, en hadden in korten tijd een massa hazen geschoten. Op den op zichter van den heer V. d. K., die met een aantal boeren deze onge- noode gasten wilde verdrijven of zoo mogelijk een van die liefheb bers vatten, werden de geweren aangelegd, zoodat hij het voor zich en de zijnen raadzaam oordeelde voor de overmacht te wijken. V) Eede. De welbekende Trui, huisvrouw van J. v. d. P., te Hars kamp, is gedagvaard voor het prov. gerechtshof te Arnhem, wegens het onbevoeg*d geven van lager onder wijs. Thans is uit Harskamp en omlig-gende buurten een adres, voor zien van 75 handteekeningen, aan het Gerechtshof verzonden in het belang der beklaagde en waarin wordt gezagd, dat de vrouw «gods dienstonderwijs» geeft, hetwelk de wet vrijlaat. Te Harskamp bestaat in het geheel geeue school. (Am Ct.) Raalte. Omtrent de daders van den moord onder Raalte ver neemt de Tm. Ct. nog de volg*ende bijzonderheden: Na de arrestatie van de gebroe ders Arends, die ten huize van zeke ren Anton Schepop, bij wien zij in kost waren, plaats had, is ook deze laatste gearresteerd, als vermoede lijk aan den moord medeplichtig'. Dat in geen geval reeds beslist is, dat de arrestatie tot niets heeft ge leid, blijkt wel daaruit, dat Maan dag jl. aan Ulkeman en meerdere personen, die de moordenaars zouden gezien hebben, de portretten der drie gearresteerden zijn voorgelegd. Op het eerste gezicht hiervan hebben allen verklaard, dat zij op den dag van den moord de twee personen, Anton Sehepop en Gradus Arends hebben gezien; ook Ulkeman moet daaruit beide personen als de daders herkend hebben. Of en in hoeverre de jonge Arends, die ook in arrest zit, in deze zaak betrokken is, is nog onbekend. De gearresteerden zijn te Kleef in arrest en er moet alle reden zijn om te mogen verwachten, dat de uitlevering spoedig zal plaats hebben, u voorbij zal gaan. Verblind volk! Wat wil ik dan? Niet alleen de vruchten van het evangelie, maar ook de vruchten eener hoogere ont wikkeling op alle levensgebied wil ik u brengen; de hulpbronnen die de natuur uw land heeft geschon ken, zullen rijker vloeien en de wel stand zal geboren worden. Terwijl het geestelijke leven door kerken en. scholen opgewekt en ge voed wordt, zullen de wegen des verkeers geopend, straten door de wouden aangelegd en de rivieren bevaarbaar worden gemaakt. Maar dat is uwe eenzijdige trotsch- heid, dat gij vóór u alleen blijven en u aan den natuurlijker, gang var, ontwikkeling der dingen, waarvan ik het werktuig ben, ontdekken en door uwe ruwe weerstandskracht de oude toestanden wilt behou den. De koning had deze woorden in edele -verver g gesproken en met Genoemden Schepop, van een zeer ongunstig uiterlijk, is ook een Ne derlander en geboren te Olst; hij is echter langen tijd te Raalte werk zaam geweest. De Storm. Yan den verschrikkelijken storm, die Woensdag op Donderdag' heeft gewoed, komen uit verschillende plaatsen berichten van de onheilen die hij heeft teweeggebracht in,o. a.: Te Amsterdam zijn een paar schoolgaande kinderen van de straat in de gracht langs de Oude Schans gewaaid, waaruit de kleinen ge lukkig werden gered. Schoorsteenen, dakpannen, zinken dakbedekkingen, looden platten hebben 't hard te verantwoorden gehad en op vele plaatsen in de stad hebben ze ge bukt voor de kracht van den wind. Yan perceel 9m indé Marnixstraat woei het halve dak weg en de spie gelruit van den winkel hoekHemony- en Govert-Flinkenstraat sloeg aan stukken. In het Oosterdok werden eenige schepen losgeslagen. Op den Overtoom werd een boer aan het g«zicht verwond door een stuk glas. Op het Leidsche plein woei een man omver en bezeerde zich aan het hoofd. Aan de Heerengracht bij de Muiderstraat viel voor een ge deelte het bovenstuk van een voor gevel op straat, zonder iemand te kwetsen. Op het Lange Bleekerspad woei een schutting omver op een achtjarig meisje, dat dientengevolge in hóógst bedenkelijken toestand naar het Buiten-Gasthuis moest wor den vervoerd. Alle weilanden en gronden tusschen den Schinkel en den Amstelveenschen weg* zijn ge heel overstroomd. Van het Vondel park tot Amstelveen is het rechts van den dijk één zee. Het water werd zoo opgezweept dat het over den weg vloog. Het rijden met ge sloten rijtuig' was er onmogelijk. De melkwagens werden van den eenen kant naar den anderen ge slingerd, terwijl voor voetgangers veel gevaar bestond. Een heer die met zijn kind tegen een boom ge waaid was, kon niet zonder hulp van anderen vrijkomen. In de Lijn baangracht bij de Gieterstraat ge raakte een knaapje van den wal af en werd door eenige polderwerkers gered. Op de Prinsengracht bij de Lauriergracht viel een zolderluik op een man en bezorgde hem een bloedende wond aan het hoofd. Het IJ geleek eene onstuimige zee. De schuitjes lagen allen geankerd. Vijf melkwagens zijn in de Water graafsmeer van den weg gewaaid en omgeslagen. Te Zanavoort heeft de storm be langrijke schade aangerichto. a. is een stuk van de veranda weggesla gen en over de gebouwen heen ver in het duin geworpen. De zee staat tot op weinige meters afstand van het duin en levert een grootschen aanblik op. De treinen waren vol reizigers om dit schouwspel te zien. De gestrande schoener «Content» zit nog vast bij hetcafé-restanrantNieuw-Zandvoort. Te Bergen-op-Zoom is de water stand ongekend hoog. Verscheidene dijken van oesterputten zijn doorge slagen, waardoor groote schade is aang'ericht. Vele huizen en ook de infanteriekazerne staan onder water. Te Scheveningen veroorzaakte de storm aan het strand groote schade. Vele schuiten drongen op en in elkander of klotsten tegen elkander verwondering had Groefwang hem aangehoord. Ik sta verwonderd over uwen hel deren en wereldomvattenden geest,— antwoordde deze; maar ik bid u, verbeven koning, het oog een oogenblik van de groote plannen, die het geluk van het geheele mensck- dom beoogeu, af te wenden en mij in mijne nietigheid een genadigen blik te gunnen. Indien gij mij zoudt. bevelen, geheel alleen en -decuts met mijn geloof, dat vast als een rots staat, toegerust, het evangelie aan de Saksors, Friezen of Wenden te verkondigen, zou ik vol vreugde gehoorzamen en den zekeren dood onbevreesd tegemoet gaan. Maar mede wapenen in de hand tegen mijne stamgenooten optrekken of verraad aan hen plegen, kan ik nooit. Is het in 't raadsbesluit des Heeren besloten, dat de heidensche trots met wapengeweld moet worden ge broken, dan zal Hij u zeker de Een tiental zijn zwaar beschadigd. Het water liep zóó hoog dat schui ten, die in winterlaag waren gesteld, toch nog last hadden van het water dat tegen de duinen staat. Te Pernis heeft de storm, die het water hoog opstuwden alle buiten landen opnieuw onder water gezet; van de passeerende stoombooten heeft geen enkele hier aangelegd; men was bevreesd voor den uiterdijk waar het water reeds over heen sloeg. Deze heeft zich echter goed gehou den; bij doorbraak ware de ramp niet te overzien geweest. Op de rivier drijft veel hout, zooals palen, deu ren, takken, enz. Te Rotterdam zijn andermaal de meeste havens door den hevigen Wester storm, welke den ganscken nackt. woedde, en den buitengewoon hoogen vloed overstroomd. Te even 1 uur braken ook de dammen van de werken van plan C door; deze staan alzoo ten 3den male onder wa ter. De ruïne is zeer groot. Verscheidene personen zijn omge waaid, een vrouw bekwam letsel, doordat zij tegen een lantaarnpaal geworpen werd. Gisteren namiddag ongeveer te 2 uren luidde de noodklok te Ivralin- gen om het dijkleger op te roepen, wijl de waterstand het noodpeil had bereikt. Te 3 ure was het gerezen tot 30 cM. boven noodpeil en om 4 ure tot 45 cM., waardoor een aan tal woningen, aan den zeedijk ge legen, een massa water binnenkre gen. Het water had eene ong-ekende hoogte bereikt. De dijk echter bewees opnieuw bij den hevigen storm die er woedde, dat men te Kralingen voor eene doorbraak niet beducht behoeft te zijn. Eenige zeilschepen hadden het op de Maas nogal hard te verantwoor den twee werden op den kant ge worpen en bekwamen eenige averij. Ongelukken zijn noch in de ge meente, noch op de rivier de Maas te betreuren. Te Charlois doet het opgejaagd* water door den storm veel last in het benedengedeelte van het dorp. Het water dringt bij het stoomge maal door de sluisdeuren binnen en heeft reeds een scheur in den dijk veroorzaakt; vele woningen bene- dendijks staan bloot aan instrooming. Eene oude vrouw is iu haar huisje, bij afwezigheid van haar man, door het water overvallen en heeft zoo den dood gevonden. Uit Elburg seint men: Gisterenochtend woedt alhier, ver gezeld van zware regenbuien, «en hevige storm, waardoor ket water in de Zuiderzee sterk wordt opge dreven. De peilsckaal teekende te 91/2 uur, circa 2 M. boven A. P. De buitenwaarden zijn reeds gekeel ondergeloopen en ket water blijft wassende. Wind west. Uit Zwolle: Op de Tkorbecke- grackt eu aan den buitenkant, in de Waterstraat enz., staat ket vrater reeds tegen de kuizen. De weg in ket Groote Mazenland loopt gekeel over, terwijl reeds in verscheidene straten binnen de stad het water door de riolen op straat staat. De dijkwachten van verschillend® polders zijn opgeroepen. Uit KaterveerDe peilschaal tee kende heden middag 4 uren reeds 2.36 M. boven A. P. De veerweg Geldersche zijde, alsmede alle uiter waarden en steenfabrieken, zijn on dergeloopen. Te Zwartsluis zijn de sluizen ge sloten en is alle scheepvaart ge- overwinning toekennen, en als ik dan met alle kracht die in mij is, kan bijdragen om het zaad van het evangelie en de liefderijke leer des heils verder uit te breiden, dan staat mijn bloed én leven en mijne geheele zielskracht daarvoor gereed. Wees genadig, verheven vorst en verlang niet iets van mij, wat ik niet kan ten uitvoer brengen zon de,r mijne handen, met het bloed Iers te bezoedelen. De koning wendde zich hij 't hooren dezer woorden van hem af en plaatste zich een oogenblik aan het geopende venster. Hij was in nadenken verzonken en het oog* van den jongen Sakser hing in angstige verwachting' aan zijae gestalte. Plot seling- draaide de koning zich om, trad op hem toe, en zeide op goe- digen toon: Ik ben met u tevreden. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2