Raai fler Gemeente Haarlem, stremd. De g-eheele omtrek is als in eene zee herschapen. Uit Ylissingen seint men Op Speijkerplaat zit eene Engel- «che bark vast, vermoedelijk de Weldon, gezagvoerder Wright. Het schip heeft de ankers verloren. In het dok is gesleept de Spaansche bark Yruchulo. gezagvoerder Car- caga; ook dit schip heeft de ankers verloren. De reddingsboot Willem IIIte Brouwershaven, welke zich gister middag naar een ter reede gekomen schip begaf, is tweemaal omgesla gen; de schipper en nog een der opvarenden zijn verdronken. De boot met de overige 5 man is te Bomme- nede aangekomen. Te Kalantsoog is gister ochtend gestrand de Groninger brik Vreden- Jtovengeladen met cokes, van Lon den bestemd naar Harlingen. Het schip is geheel vergaan. Van de bemanning, bestaande uit 8 koppen, zijn er 2 verdronken; de overige 6 zijn behouden op wrakken aange dreven. De zee staat zeer hol, de duinen zijn reeds sterk afgenomen. Uit de Lemmer wordt geseint: Stormweder. Water 2.71 boven volwas. De nooddammen zijn gelegd. Angstige oogenblikken. Onder .Toure zijn de polderdijken doorgebroken. GEMENGD NIEUWS. Een onzer correspondenten schrijft ons: Het Ilbl. maakte onlangs melding van een dienstbode die met koe pootjes in plaats van koeponnetjes thuis kwam. Ziehier een voorval van gelijken aard, waarvan ik te Vlissingen eens getuige was. Een mijner kameraden, kapitein S., was des middags te twee uur van een vermoeiden militairen marsch thuis gekomen. Na zich wat verfrischt te hebben, begaf hij zich te bed om wat uit te rusten. Alvorens daartoe over te gaan stelde hij zijn oppasser drie rijks daalders ter hand, om daarvoor cou ponnetjes te halen. «Van Buffelen» een bijnaam als cadeau van zijn heer ging met het geld de straat op, na vooraf zijn heer ten stelligste verzekerd te hebben, dat hij ze goed kende en wel zorgen zou dat hij ze had als «mijnheer» wakker werd. Een paar uren daarna kwam «Van Buffelen» zijn heer wekken en deelde hem tegelijk mede: dat hij er vier gekregen had; hij had ze maar op de voorkamer «gezet.» Zijn heer, wien dat woord «gezet» wel wat vreemd in de ooren klonk, begaf zich naar voren en zag in het mid den der kamer vier kolossale koe- kepannen op den vloer liggen. Juist kwam ik de kamer binnen om ge- tuig-e te zijn van een zeer interes sante samenspraak tusschen den heer en «Van Buffelen». D.v.Z.-II De dunne koeldraden van de electrisclie gloeilampen, welke Edi son uit Bamboesstengels, Swam uit katoendraden, Maxin uit papier en andere electrici uit andere stoffen vervaardigden, worden door den Ame rikaan Stanley uit menschenhaar bereid, dat na van 't vet zijn ont daan, in metalen busjes het proces der verkoling ondergaat. Zoo komt de grootste domkop er misschien nog toe, om de maat schappij te helpen verlichten. «Het Verslag van het Laud- bou w-Departement. te Washington, doet voor de maand December een terruggang van 13 pet. in den oogst verwachten, vergeleken met het vorige jaar. De katoenoogst zal on geveer 6 millioen balen, en wellicht meer dan dat bedragen. Die van maïs zal volgens de laatst ontvangen in lichtingen eenigszins beneden de vroegere schattingen blijven. De ge- lieele opbrengst van koorn zal meer dan 400 millioen bushel beloopeu, die van haver zal grooter zijn dan 500 millioen. De oogst van rogge en gerst zal in hoeveelheid wat beneden dien van 1882 blijven. Een Amerikaansch blad deelt het volgende mede uit de loopbaan van een kleermakersdochter. Dertig jaar geleden t rad een Ame rikaan, die thans te Barijs woont5 te Springfield in den winkel van den Duitschen kleermaker Heusler, om een bestelling te doen, toen hij in een aangrenzende kamer twee jonge meisjes een duet hoorde zin gen. Daar Heusler zag dat zijn klant behagen daarin schepte, noodigde hij hem binnen en stelde hij hem zijne beide dochters, Elise en Rose voor. De oudste was 15 jaar en of schoon beiden slechts het gewone onderwijs hadden ontvangen, trof het den vreemdeling dat hij hier met twee talenten van den eersten rang te doen had. Het gevolg was, dat Heusler op zijn raad besloot zijn dochters voor de muziek op te leiden. Rose, de jongste, trad echter op jeugdigen leeftijd in het huwe lijk. De oudste studeerde voort en werd aan de opera verbonden. Thans heet zij niet meer Elise Heusler, doch gravin d'Edla en is zij morganatisch gehuwd met Fer dinand, koning van Portugal, den vader van den thans regeerenden koning van dat rijk. Dezer dagen was zij met haar gemaal te Parijs en daar stelde zij hem den Ameri kaan voor, die het eerst haar talen ten ontdekte. Sedert 28 jaren wordt te Salk Dake City, in den Staat Utah in Noord-Amerika gebouwd aan den hoofdtempel der Mormonen. Het gansche gebouw is massief van gra niet met muren ter dikte van 10 voet opgetrokken; zij hebben een hoogte van 85 voet en deze muren zijn thans geheel gereed. Men heeft er tot heden een ver bazende som aan ten koste gelegd, maar het kostbaarste en duurste ge deelte van den bouw komt eerst aan. Men berekent dat men binnen 6 h 8 jaren over de Y/2 millioen zal hebben besteed indien aan de vast gestelde plannen de vaste hand wordt gehouden. Zij hebben dus wel het voornemen niet Utah te verlaten. Te Weenen is weer een af schuwelijke moord gepleegd. Een 26-jarige schoenmaker, Johan Nie- metz geheeten, die wegens desertie reeds met de gevangenis had ken nis gemaakt, wandelde Zaterdagjl. met een Slovakisch meisje, waarmede hij omgang had, lang den Donau- oever tusschen de Ferdinand- en de Aspern-brug. Kort te voren had hij in het plantsoen op het Karlsplein zich een stevigen knuppel gesneden. Het meisje liep een paar passen voor hem uit, toen zij plotseling', door een hevigen slag op het hoofd getroffen, neerzonk. De onverlaat bracht haar daarop nog eenige sla gen met den stok toe en wierp toen haar lijk in de rivier. Dit alles ge beurde "s avonds om zeven uur, zon der dat een der talrijke voorbijgan gers er iets van merkte. Na het volbrengen van zijn daad begaf Niemetz zich, met een knuppel in de eene, en het mes in de andere hand, naar de naastbijgelegen poli tiepost en deelde daar mede wat hij had verricht. Onmiddellijk werd hij naar de gevangenis overgebracht. In de grootste lucifersfabrie ken te Jönköping is op 27 Novem ber jl. het bewijs gegeven wat de industrie op het gebied thans kan tot stand brengen. Niettegenstaande de fabriek vroeger reeds op verba zend groote schaal arbeidde, hadden de eigenaren een groot aantal nieuw uitgevonden machines doen opstel len, en in tegenwoordigheid van zeer vele genoodigden werd in 't openbaar de eerste proef afgelegd van de verhoogde werkkracht. Aan het eene einde van de fabriek lagen hoog opgestapeld reusachtige gekante stammen van 't hout waar van de lucifers worden vervaardigd. Daar ving men aan met de stoom- zagen en zoo ging de arbeid voort, verdeeld over een menigte machines en handen van mannen, vrouwen en kinderen, om aan het andere einde der fabriek als verzendbare waar, doosjes van gelijke maat en gelijk aantal lucifers inhoudende, te voorschijn te komen. Er werden dien dag ruim een millioen doosjes vervaardigd. Sedert dien tijd is het kleinste aantal doosjes per dag af geleverd, niet lager gedaald dan tot- iets over de 994,000 stuks. Gaat men na, dat deze tak van nijverheid op zulk een schaal te Jönköping wordt gedreven, dan ver baasd het niemand meer, dat wij hier zooveel luciferdoosjes zien, ver sierd met de beide halfronden dei- aarde of een kasteel met drie torens in het front ontmoeten. Toen verleden Vrijdag te Re- nesse een paartje in den echt wilde treden, moest de ambtenaar van den burgeliiken stand het ongehuwd weer laten vertrekken, omdat er in den naam van de moeder der bruid een fout was. Verscheidene familie leden uit Holland hadden dus een vergeefsche reis gemaakt. Zondag kwamen de verbeterde stukken en des avonds was het trouwfeest. Zoo dra dan ook de klok twaalf had geslagen en de rustdag voorbij was, begon de ambtenaar van den bur gerlijken stand de huwelijksbetrek king, die nu zonder stoornis afliep. De Dymphna is na eene af wezigheid van 17 maanden, eindelijk 11. Zondag te Kopenhagen terugge keerd. De heer Gamel, die reeds te Gothenhurg een bezoek aan de boot gebracht had, was de eerste, die zoodra het schip voor Kyaesthus- broen vertuid lag, aan boord ging, en spoedig daarna stapte de officie ren en wetenschappelijke leden dei- expeditie en bijna de geheele be manning aan wal. Alleen luitenant Olsen en een paar man bleven aan boord. Het duurde niet lang, of een menigte bootjes legden bij de Dymph- na aan en daar de bevelhebber wel willend toestond, dat men het schip bekeek, was het weldra vol men- schen, die blijkbaar met groote be langstelling- alle localiteiten in oogenschouw namen en vooral veel pret hadden in de honden met hunne jongen. In de feestelijke bijeenkomst op Vrijdagavond van het Natuur kundig genootschap ter eere van de- expeditie, zal luitenant Hovg-aard van verschillende punten in de ge schiedenis der expeditie opheldering geven, terwijl daarna door de leden (heeren en dames) een souper, bij inteekening, zal gehouden worden. De bemanning is op een baige- noodigd, te geven door de zeemans- vereeniging. Te New-Yorlc zegt Buck, ver spreidde zich onlangs het gerucht, dat een jong meisje den dag na de bruiloft haar pianino verkocht had om voor het geld zich een naai machine en stof voor hemden voor het huishouden aan te schaffen. Weinige weken later waren ook haar vier zusters deels verloofd, deels reeds gehuwd. KOLONIËN. BATAVIA, 7 Nov. Verslap ran de belangrijkste mili taire verrichtingen in Atjeh en On- derhooriyhedenvan 23 September tot en met 20 October. (Slot.) Met het overige gedeelte zijner troepenmacht rukte de etappen-com mandant naar Tjot-Basetoel, waar hij te 9 uur 55 min. v. m. aankwam. De commandant van dien post had, in den vroegen morgen van dien dag, gewapende benden van Lamara Toenang naar Lepong ziende trek ken, een kanon van 8 c. m. V. onder dekking van 20 bajonetten op een heuvel, 200 passen ten westen der versterking gelegen, in batterij ge bracht en die benden onder vuur genomen. Terwijl nu het vuur van dien vuurmond op Lepong gericht werd met het doel den aanval op dien kampong voor te bereiden, rukte de kolonne Van den Abeelen tegen den zuidoostrand van dat oord ten aanval op, en werd tevens een deta chement van 1 officier en 50 bajo netten, behoorende tot het garnizoen van Tjot-Basetoel, naar passar Sama- gani gezonden, met last daar stelling te nemen en naar Relong- vluchtende vijanden den pas af te snijden. De kolonne Van den Bosch ontving tevens het sein om van de zijde van Dilip Lepong aan te vallen. Zoo- doende werd 's vijands stelling, ge legen op eene terreinverheffing' te midden van een drassige sawah, dooi de koloune Van den Abeelen in de flank en door de kolonne Van den Bosch in het front aangetast en ge nomen; de vijand vluchtte naar het gebergte. Aan onze zijde werden gewond de le luitenant Almerood.1 1 Europeesch hoornblazer, 3 Euro- peesche fuseliers en 1 inlandsche fuselier. Na nog- 1/i uur 's vijands stelling- bezet gehouden te hebben, nam de majoor Van den Abeelen den terug- marscli naar Anagaloeng aan, waar hij te 1 uur n. m. aankwam. Den 18en October ontwikkelde zich een vuurgevecht tusschen de dekking van het transport Anaga loengTjot-Basetoel, die in kam pang Lepong- positie genomen had, en een vijandelijke bende, welke in de heuvels had post gevat. Nadat de vijand geweken was, werd naar Anagaloeng teruggemarcheerd met een verlies aan licht gewonden van 1 Europeesch sergeant en 3 Euro- peesche fuseliers. Ten einde de militaire comman danten van onze hoofdposten in de XXII en XXVI Moekim in staat te stellen zoo noodig, zonder nadere lastgeving af te wachten, tegen vij andelijke benden te ageeren, samen scholingen te voorkomen en het ter rein, in ruimen kring om hun posten gelegen, door een uitgebreiden pa- trouilledienst voor den vijand zoo onveilig mogelijk te maken, werden den 12en October zeven mobiele kolonnes, elk ter sterkte van eene compagnie, geformeerd en wel twee te Anagaloeng van het 10e bataljon, twee te Glé-kambing van het 11e bataljon, twee te Toengkoep van het 15e bataljon en eene kolonne te Lambaroe van het 12e bataljon in fanterie. De gewone patrouillediensten tot doorkruising van het terrein, het op vatten van verdachten, enz. werd ook in -lit tijdvak in de IV en VI Moekim, Messigit Raja en de XXVI Moekim geregeld verricht- Zoo rukte o. a. den 24en Septem ber jl., des morgens te 4 ure, een detachement van Boekit-Seboen uit, i met opdracht eenige kwaadwilligen die zich in kampong Lamgaboes op hielden, te arresteeren. Deze arres tatie gelukte in zooverre, dat drie gewapenden in de Messigit van ge noemden kampong opgevat werden. Zoo werd den 7en October in de onmiddellijke nabijheid van Ivroeng- Raba een der moordenaars van den in kampong Langkroek vermoorden gids in hechtenis genomen; terwijl den 13en October door een van Keta- pan Doea uitgezonden detachement in kampong Le-oe onder anderen twee verdachte lieden uit de IV Moekim werden gevangen genomen en den 16en October door een van dienzelfden post uitgerukte patrouille zeker werd Si-Him,een berucht ma- raudeur, in kampong Goewa opge spoord. Ontdekt wordeude vloog ge noemde Atjelier met opgeheven kle wang op den sergeant der patrouille aan, waarop hij door een geweer schot werd neergelegd. Djerir werd herhaaldelijk bescho ten op den 9en October jl. werd dientengevolge een Europeesch fuse lier gewond. Ook op Long Lemoh, Tjot-Basetoel, Lepong-Arra, Senelop en Banteh Karang loste de vijand nu en dan eenige schoten. Den 30en September jl. werd daardoor een inlandsche fuselier van het garni zoen Tjot-Basetoel gewond. VERGADERING van den van Woensdag 12 December 1883. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad werd tot regent van het Elisabeths-Gastliuis verko zen de heer A. van Stralen, tot re gent van het Babara-Gasthuis jhr. Q. Hoeufft, tot lid van de commissie l van toezicht op de Gymnastiekschool de heer W. du Celliée Muller, en tot curator van het Gymnasium jhr. mr. Rethaan Macaré. Tot onderwij zeres aan school C is benoemd mej. M. E. Koolhoven, en tot eerste on derwijzer aan de Opleidingsschool voor jongens de heer C. de Boer. Tot leden van de commissie van toezicht op het M. O. zijn gekozen: de heeren mr. R. H. Gallandat Huet, S. J. graaf van Limburg Stirum, mr. A. W. Thöne, II. F. Waller; tot lid der commissie van het gas- contraet de heer dr. E. H. von Baumhauer. Tot stads-vroedvrouw is benoemd mej. van Velsen. Vervol gens werd het nieuwe beschrijvings- biljet vastgesteld, werden B. en W. gemachtigd tot den verkoop van eenig-e boomen en is besloten tot de aanstelling van 2 ambtenaren, ten dienste van het beteekenen van stuk ken, rakende de belastingen en hef fingen der gemeente. Er werd eene Raads-commissie benoemd om in overleg te treden met de H. IJ. Spoorweg-Maatschappij, betreffende de overweg-en van Jans- en Kruis weg. Hiervoor werden de heeren Mirandolle, Retliaau Macaré en van de Boll aang-ewezen, Aangenomen werd een voorstel van B. en W. om I afwijzend te beschikken op een ver zoek van den heer Broese van Groe- nou, om meer g-eraeentewater ter I berging van hout. De herstemming I omtrent het verzoek der stoomtram weg-Maatschappij werd uitgesteld en afwijzend werd beschikt op het verzoek van den heer A. H. Koster, tot. wederinhuring van weiland aan de Oude Brouwerskolk. RECHTSZAKEN. In de gisteren gehouden terechtzitting ran het gerechtshof te Amsterdam heeft de adv.- gen. mr. Op te Noort getracht aan te toonen, dat de bekentenis der vier beschuldigden van het namaken en in omloop brengen van valsche bankbiljetten door ten processe ge bleken omstandigheden voldoende is gestaafd. Volgens spreker was Doorenbosch do hoofd aanlegger. Dc lithograaf Salzedo heeft zich aangemeld op eene advertentie waarbij zoo danige deskundige gevraagd werd. Hij heeft, hoewel hij bekwaam in zijn vak is en het geldelijk uict noodig had. zich laten overhalen om met Vlietstra de valsche bankbiljetten te maken. Doorenbosch cn Exter waren dc geld schieters. Zij zijn ook tegenwoordig geweest bij het aanschaffen van grondstoffen en ma teriaal. De zolder in de Laurierstraat, die als werk plaats diende, was door Exter op eens anderen naam gehuurd. Door versohillende voorzorgen hebben beschuldigden getracht alles daar in het geheim te doen plaat s vinden. De valseh- heid der aangehouden biljetten en de uitgifte daarvan achtte spreker bewezen. Aan het beleid en doorzicht van den veldwachter A. Sybrandi te Scharucgoutum in Vriesland heeft men de ontdekking van het misdrijf en de aanhouding der drio laatste beschuldigden te danken. Spreker acht eene ernstige straf noodza kelijk, vooral in den tijd waarin het gebruik van bankbiljetten als betaal- en ruilmiddel, dank zij dc soliditeit van de Nederlandsche Bank, algemeen is geworden en veel grooter dan voor 1S54, ioeu de wel tegen het onder- werpelijkc misdrijf dc doodstraf bedreigde. Nu is daarvoor eene tuchthuisstraf van 5 20 jaren in dc plaats getreden. Tegen Doo renbosch als den hoofdaanlegger eisehtespr. eene tnchuisstraf van elf, tegen Salzedo, Vlietstra en Exter eene van tien jaren en tegen ieder hunner betuling van twee geld boeten, groot f50. De advocaat mr. .1Schouten trachtte voor den eersten beschuldigde, den lith. Salzedo, aan te tooncn dat zijne bekentenis op zich zelve staat en niet behoorlijk van elders wordt bevestigd, daar de verklaringen zijner mede beschuldigden hem niet mogen bezwa ren. Overigens wijst hij er op dat deze ijverige, bekwame en door goed gedrag zieli onder scheidende man, alleen door hebzucht tot dit misdrijf zich heeft doen verleiden. Hij beveelt hem subsidiair in 's hofs clementie aan. De advocaat mr. K. J. Philips Az. spreekt over den aard vau deze misdaden en wijst op verschillende verzachtende omstandigheden voor dc drie laatste beschuldigden. Ten aan zien van Exter oppert hij twijfel aan het bewijs der medeplichtigheid. Hij dringt aan op de toepassing van celstraf. Woensdag a,s. uitspraak. LEGER EN VLOOT. De heer H. Zeehuizen, arts. officier va» gezondheid 2do kl. van Zr. Ms. landmacht geb. te Leeuwarden, is gisteren aan de Universiteit te Amsterdam bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met een academisch proefschrift, getiteld. „Over temporaine aa« cemie van spieren cn zenuwen. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Dinsdagochtend is een eerste proef ge nomen met de verzending van levende visch van Amsterdam naar het buitenland. Drie duizend kilo visch: karper, paling en bliek zijn in groote houten met zink bekleedc waterkisteu op den trein geladen en naar Leipzig vertrokken. Men hoopt dat ze daar zwemmende zal aankomen. De heer Kurowsky is de onder nemer van deze gezelschapsreizcn. T. AANBESTEDINGEN. Aan het departement van waterstaat, han del on nijverheid te 's Hagc, is gisteren aau- bestecd het maken van stationsgebouwen cn verdere werken voor den spoorweg Gronin gen—Delfzijl. Minste inschrijver dc heer E. M. Itood te. 's Hagc, voor f 620,000. RIVIERBERISHTEH, Vreeswijk, 12 Dcc. 3.16 M. boven AP 3.36 M. onder N. P. Keulen, 12 Dcc. 3.00 M. boven 0. Maastricht, 11 Doc. Hoogte der Maas 1.76 boven 0. M. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 13 December. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: katwijkcrZand f a Noord- wijker Zand f a Hillegommcr dito f a Gcldcrsche Pleur f a I dito Blauwe f2.20 a 2.40, Friesche Hamburgers f a dito Jammen f 1.SO a 1.90,cUtoEngclsche fl.50 a 1.60, Zecuw- sche Spuisclie Jammen f2.a 2.70, Blauwe f2.20 a 2.40, Flakkcesche Jammen fl.50 a j 1.90, Footers f 1.- a 1.60, Bloksche dito f a Pruisische Hamburgers f 2.25 a 2.30, dito Saksische f 1.70 a 2.20, Gronin ger Jammen fl.SO a 1.90. Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 173 vette kalveren, 1c kwal. f 0.90. 2e kwal. f0.70 per kg. 1 Gras- f— a 50 nuchtere dito f10.a 16. schapen lammeren f - - a 206 vette varkens 42 a 49 ct. per kilogram- biggen fa - paarden f a ---; runderen, le kwal. f0.--, kwuL f0.3e kwal.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 3