raai Hicks manmoedig1 tot den laat- sten man tegen de overmacht ge streden hebben. Het lijk van bet ongelukkig legerhoofd heeft men gevonden, naar men verzekert met een zwaard in de eene en een revol ver in de andere hand. De Egyptische regeering heeft Mahmoed-pacha, den opperbevel hebber te Khartoem, die, zooals onze lezers zich zullen herinneren, zijne soldaten door den vijand in de pan liet hakken en zelf rustig en veilig in de stad bleef, van zijn commando ontheven en in zijne plaats Sulei- man-Niazi benoemd. Hoogstwaar schijnlijk is laatstgenoemde slechts tot tijdelijk opperbevelhebber aan gesteld, in afwachting dat Baker- pacha met zijne voorbereidende maat regelen gereed is, wanneer hij zelf de leiding in handen zal nemen. Die toebereidselen nemen nog al heel wat tijd in beslag, zoo zelfs, dat men reeds hier en daar er over hoort mompelen, dat de generaal slechts tijd zoekt te winuen. Intus- schen kan er geen twijfel meer be staan, over de waarheid van het gerucht, dat ook de inwoners van Sennaar zich bij de oproerige be weging hebben aangesloten. De minister van financien in de Vereenigde Staten, heeft een drietal wetsontwerpen bij het con gres ingediend, tot strekking heb bende, om ten 1ste het aan munten van zilver te beperken, ten 2e de han delsdollars in te trekken, en ten 3e over te g-aan tot amortisatie van een gedeelte der 41/. pCt. staatsschuld. BIWTNLAM). Haarlem, 15 Dec. '83. Alhier werden dezer dagen op eene publieke verkooping verkocht40 stuks blauwe Chineesche porseleinen bordjes voor den prijs van ƒ1020; ook 2 koperen kanonnetjes op voet stukjes ƒ00010 groene rijnwijn glazen ƒ80; 12 dito 50. Te Gro ningen werd in deze week besteed: voor een gouden dames-étui of neces saire, stijl Louis XVI (goudswaarde ƒ80) ƒ1000, en voor een marineren beeldje ƒ1600. In de vergadering van den ge neeskundigen raad van N.Holland gaf de heer dr. R. H. Saltet een zeer belangrijk overzicht van een voorloopig onderzoek, omtrent het drinkwater dat in de provincie ge bruikt wordt. Van de 732,000 in woners gebruiken ruim de helft, 379,000, in 3 gemeenten water uit duinwaterleiding en nog- 44,000 bo vendien regenwater; Weesp heeft eene leiding uit de rivier en gebruikt tevens regenwater, welke watersoort algemeen of bijna algemeen nog door 156,000 in 84 g-emeenten wordt ge bezigd. De overige gemeenten be helpen zich met water uit rivieren of slooten, regenwater en grondwa ter, het laatste bepaaldelijk in 17 gemeenten met 41,000 inwoners. Bij droogte helpt de Amst. waterleiding 28 gemeenten met 77,000 inwoners; andere gemeenten trekken dan haar water uit nabijgelegen plaatsen. Eene waarneming te Ilpendam heeft ge leerd, dat ongeveer 100 liter dage lijks per inwoner beschikbaar zoude komen, als het regenwater werd opgezameld, zoodat een nader onder zoek wenschelijk werd geacht om- Met een ernstig gelaat antwoordde deze, dat daar heden een godsoor deel zou plaats vinden, en dat daar om van wijd en zijd de lieden kwa men toestroomen. Een g-odsoordeel vroeg de Sakser verwonderd, en waarop heeft het betrekking? Op een moord, antwoordde de ander, die de aangewezen dader hardnekkig loochent. Hij moet de proef van het gloeiende ijzer doorstaan en als hij het er gelukkig afbrengt, heelt God zelve voor hem getuigenis afgelegd. Maar hij zal het niet door staan, zeide Groefwang huive rend. Moeilijk, antwoordde de ander, want volgens mijne mee ning doorstaat niemand haar, maar wat ik daar peg is laster, en ik wilde ook slechts aanvoeren, dat slechts een wonder menschen in staat kan stellen, zulke proeven te doorstaan. Een derde persoon had opmerk zaam toegeluisterd. trent het verzamelen van regenwater voor geval van waternood en het geven van voorschriften aan de ge meentebesturen, voor de inrichting der bewaarplaatsen van regenwater. H. K. H. Prinses Hendrik wordt lieden per Rijnspoor in de residen tie terug verwacht. De heer Bergsma was gisteren voor het eerst na ziju val weder in de Kamer tegenwoordig. De Dok- kumsehe afgevaardigde heeft -deu rechterarm nog in een draagband. De passagierstrein die gister morgen te 10,15 van het Centraal station naar Winterswijk vertrok, kwam even buiten het station in botsing met de stoomtramHilver sum. De tram ontspoorde en van den trein bekwamen drie waggons be langrijke uitwendige schade. Per soonlijke ongelukken zijn bij deze nogal krachtige botsing niet te be treuren, maar aan onderscheidene passagiers moest hulp worden ver leend, daar ze door de gevolgen van den hevigen sehok in zwijm waren gevallen. Zandvoort. De hier gestrande schoener Content behoeft niet afge bracht te worden; de ontzettende storm en de verschrikkelijke zeeën van de laatste dagen hebben bet sloopingswerk verricht, de wrakstuk ken van de Content liggen op strand. Gisterenmorgen zijn eenige battings aangegloeid benevens buskruit en dynamiet. De ingezetenen zijn bij bekkenslag tegen laatstgenoemde strandgoederen gewaarschuwd. De zee bereikte hier Donderdag een ongekende hoogte en stond den gan- schen dag, zelfs bij laag water, tegen de duinen. Deze zijn door afslag 1 a 2 meter afgenomen, sommige zelfs tot in de kruin gescheurd. Ofschoon de -woedende storm hier en daar in de gemeente aan veranda's, ramen, schoorsteenen en daken nogal schade heeft aangericht, hebben wij geen persoonlijke onheilen te betreuren. Amsterdam. Sedert een paar maanden bevindt zich de bode van den schuttersraad alhier, tamboer majoor bij de schutterij, in hechte nis. De bode heeft jaren achtereen van de hoeten, die hij van de nala tige schutters had in te vorderen, een groot gedeelte niet verantwoord. Met allerlei uitvluchten omtrent wanbetaling, onmogelijkheid tot in vordering wegens het gevaar dat hij liep onheusch te worden beje gend, pertinente weigering tot be taling enz., wist hij geruimen tijd het hoofd boven water te houden, tot dat, na de belangrijke verande ringen die in het commando en het beheer onzer schutterij zijn ontstaan, uit een onderzoek zijn schuld bleek. Binnenkort komt de zaak in be handeling bij de rechtbank. Men zegt dat daar allerlei eigenaardige onthullingen zullen worden verno men omtrent de zeden en gewoon ten hij de dienstdoende schutterij te Amsterdam. In de Daniël Stalperstraat was eergisteren een groote opschudding, Een werkman hield wel van vleesch maar niet van visch. Moeder de vrouw vond het vleesch echter wat te kostbaar in deze dure tijden, en bakte botjes. Doch manlief wilde niet onder den pantoffel zitten en wierp al de visch het raam uit. Geschieden er dan zulke won deren? vroeg nu deze. Men zegt het, antwoordde de eerste vreemdeling spettend, maar een ieder heeft het van hooren zeggen, zelf heeft niemand het beleefd, 't Is eindelijk ook on verschillig. Wat komt het er op aan, of er eens een onder duizen den zich de handen verbrandt en dan nog bovendien wordt gehangen, indien het geloof aan het oordeel slechts onder 'tvolk bestaan blijft en de vrees er voor de menschen van misdaad terughoudt. Vreeselijke gedachte! zeide Groefwang met inwendige afschuw, en voegde er bijDe man loo- chend aldus de daad? Waarom was anders het gods oordeel noodig, gaf de ander ten antwoord. Was het een vrije of een edelman, dan zou hij wellicht op eede af ondervraagd worden en kon zich daardoor zuiveren, nu ech ter, als rondreizend koopman, wordt hij opgehangen, want de lieve God Daardoor kwam er een groote op loop en de twist verloor eenigszins zijn «huiselijk» karakter. Een horlogemaker alhier, die in de zomermaanden voor verschil lende klanten horloges moest nazien, beleende ze en vertrok met de noor derzon. Thans heeft hij zich uit eigen be weging bij de politie aangemeld. Twee zoogenaamde kooplieden, die hun waar langs de huizen rondventen, ontvreemdden gisteren ochtend een stuk goed uit een ma nufactuurwinkel. Op de Spuistraat echter kregen ze twist over den buit. De pol'tie kwam tusschen bei den en nam de beiden heeren in arrest. In de Kromme Elleboogsteeg had men groote moeite, om te voor komen, dat de arrestanten door het publiek werden ontzet. Als een bewijs van achter uitgang meldt men, dat Maandag avond 18 perceelen van wege verschillende hypotjjeek-banken in Frascdti zullen worden verkocht, waarvan 13 perceelen nog niet eens zijn afgewerkt. 'Anna Paulownapolder. In het westelijk gedeelte dezer gemeente zijn onlangs 15 hectaren land met een nog tamelijk nieuwe en goed ingerichte boerenwoning verkocht voor de kapitale som van.zestig gulden. 's-Hage. Vrijdagvoormiddag had op de begraafplaats Eilc-eu- Duinen de teraardebestelling plaats van den heer W. F. Peltzer, voor malig gemachtigde van H. K. H. de groothertogin van Saxen-Weimar, oud-tliesaurier van wijlen Koning Willem II en van Z. Iv. H. Prins Hendrik. Z. Iv. II. de Prins van Oranje was bij deze plechtigheid vertegenwoordigd door Hd. adju dant. luitenant-kolonel Hojel, ter wijl de kamerheer van de hertogin van Saksen-Weimar, baron d'Yvoy van Mijdrecht, als vertegenwoordi ger van de Hertogin aanwezig was. Ook werd aan de geopende groeve opgemerkt eene commissie uit de loge der vrijmetselaren, waarvan de overledene lid was. Alvorens het stoffelijk overschot ten grave daalde, herdacht de heer mr. G. Delprat een overledene als vriend en schetste in warme bewoordingen het werk zame leven van den heer Peltzer en het groot vertrouwen dat de vorstelijke personen, in wier dienst hij was, hem schonken. Een talrijke menigte was op de begraafplaats aanwezig. Scheveningen. Omtrent het alhier gestrande schip vernemen wij nog dat het vermoedelijk is genaamd Echo, kapitein Scales. De lading bestond uit 40 duizend kilo dyna miet en 16 duizend kilo buskruit en was bestemd naar Engeland. Den 9en December was het van Maas sluis vertrokken. Afzenders waren: Rhein. Dynamit-Fabrik, Opladen bei Coin, en Vereinigte Rh. Westph. Pulverfabriken Coin. Aangaande het gestrande schip Echolynne alhier, verneemt het Vad. dat bij de berging- van de tuigage en het onderzoeken van het wrak gebleken is, dat het vaartuig zoowel in- als uitwendig- veel te wenschen overliet, de zeilen gereefd waren en nergens een kleedingstuk van een zeeman te vinden was. Men gelooft dus niet, dat de bemanning door de zware stortzeeën over boord is ge slagen het vermoeden ligt voor de zal hem bezwaarlijk door een won der redden. Een plotselinge gedachte deed Groefwang een oogenblik duize len. Een rondreizend koopman? vroeg hij gejaagd; en wanneer en waar is de daad verricht? De vreemdeling keek hem een oogenblik vol verbazing aan. Gij moet wel zeer ver hier van daan ko men, zeide hij, daar gij in 't geheel niets van de zaak af weet. Daags nadat de koning ten oor log- trok, is een man, die met een koninklijke boodschap van Worms naar Heilbronn werd gezonden, op raadselachtige wijze verdwenen en er kan geen twijfel bestaan, dat hij vermoord is geworden, want men heeft beschreven bladen, die hij hij zich droeg, verstrooid in 't woud gevonden. Nu is het echter bewe zen, dat die koopman in zijn gezel schap reisde en men meent dat hij de moordenaar is. En gij denkt bij tijds in Worms hand, dat reeds voor den storm de opvarenden, hetzij met eene boot, 't zij op een ander vaartuig een goed heenkomen hebben g-ezocht en het vaartuig, waarvan de lading zeker contrabande mocht heeten, aan zijn lot hebben overgelaten. Schiedam Gepasseerden Zon dag-namiddag is alhier aan het commissariaat van politie in bewa ring gebracht de brievenbesteller S. d. G., die in beschonken toe stand met een wagen met postpak ketten op straat werd aangetroffen. Bij een onderzoek, ingesteld naar aanleiding van eenige toen in zijn bezit gevonden ineengefrommelde stukjes papier, is gebleken dat hij zich ook heeft schuldig g-emaakt aan verduistering' van aan de post ter bezorging toevertrouwde brie ven, waarvan proces-verbaal is op gemaakt. Rotterdam. De gemeente raad heeft heden, bij de behande ling- van een voorstel tot verbetering der openbare privaten, met 22 tegen 9 stemmen de voorkeur gegeven aan het rioolstelsel boven het ton nenstelsel tot afvoer van faecaliën. Hellevoetsluis. In ons zee gat is een Engelsch stoomschip ver gaan waarbij al de opvarenden zijn omgekomen. De reddingsboot, die er gisteren ochtend naar toe is ge weest, kwam terug met twee lijken; men had er nog- twee gezien, doch niét kunnen bereiken. Aan het strand van Rockanje zijn verscheidene lij ken van de bemanning- aangespoeld. Het schip was gedeeltelijk uitge brand; vermoedelijk is deze brand ontstaan door het ontsteken van vuurseinen. De bemanning- moet een harden doodstrijd gehad, hebben. Door twee vaartuigen zijn aange bracht en door den Britschen, con- sulairen agent in ontvang-genomen; 13 vaten honig-, 230 koehuiden, 20 balen palmpitten, en 1 kist met ver nis in blikken. N. R. Ct. Hattem. De burgemeester ontving- vóór een paar dagen, van een in zijne gemeente onbekend persoon, zich noemende A. C. J. Roodewijn uit Ommerschan3 een brief, waarin de schrijver mededeelde, dat hij zich in die kolonie bevindt en liet hem tegen de horst stuit om daar zijn leven door te brengen, waarom hij den burgemeester ver zoekt, hem f 25 te sturen, daar hij anders eene poging zou doen om diefstal te plegen. De burgemeester moest het maar weten; hij wist er nu alles van. 's Bosch. Gistermorgen is het lijk van den burgemeester mr. Yan Lansehot plechtig ter aarde besteld in den familiekelder te SintMichiels Gestel. De lijkkoets was met kran sen bezaaid en werd voorafgegaan door twee rijtuigen, waarin de wet houders en de drie oudste raadsleden. Achter de lijkkoets volgden meer dan 30 met omfloersde brandende lantaarns voorziene statierijtuigen, waarin familie, belangstellenden en tal van deputatiën. Onder hen die den betreurden overledene mede grafwaarts leidden, zag men den commissaris des Ro llings, de vertegenwoordigers van het hof, de rechtbank, het kanton gerecht, leg-er, schutterij, weerbaar heid, kon. maréchausée, Kamer van Koophandel, gymnasium, rijks H. B. school, burger avondschool, water schap enz. enz. Op het kerkhof en hij het graf deed het muziekkorps te komen? vroeg- de Sakser door een angstig gevoel beklemd. Als wij niet lang praten en vlug- onzen weg vervolgen, zullen wij juist op tijd aankomen, ant woordde de vreemdeling, terwijl hij zijn paard aanspoorde. Groefwang zweeg en zette zijn paard zoo sterk aan, dat de vreem deling hem voortdurend scherp toevoegde, dat hij wel zeer naar het schouwspel moest haken en eindelijk zelfs met een mismoedige aanmerking achterbleef. De Sakser snelde nu steeds vooruit, zijn paard tot meerderen spoed aanzettende. Eindelijk vertoonde zich Worms aan zijne oogen. Hij kwam aan de strafplaats aan, waar de galg stond en Groefwang zag- aan de daar ge maakte toebereidselen dat men den uitslag van het godsoordeel in 't geheel niet in twijfel trok. Meer tengevolge zijner gespannen toestand dan van vermoeidheid, stond hem het zweet op het voorhoofd en somtijds klonk een kuchend ge- van het 5de regiment infanterie zich hooren. Aan de groeve schetste de oudste wethouder, de heer Pompe, de ver diensten van den overledene en wees op het groote verlies, dat zoowel de gemeente als zijne vrouw en kinderen had geleden. Voor de den overledene bewezen eer werd namens weduwe en familie bedankt door zijn oudsten broeder, den raadsheer mr. T. Van Lansehot. Lage-Zwaluwe. Eergisteren morgen omstreeks half acht brak een felle brand uit in eene vlascit- schuur, even buiten de kom der ge meente staande. Aangewakkerd door den hevigen wind, lag alles met den aanwezigen voorraad bewerkt vlas, zijnde een 250 steen, in minder dan een uur in de asch. In den voormiddag van denzelf den dag- verdronken in het gezicht van eene g-roote menigte 2 schip pers, wier schuit door den storm, bij het havenhoofd aldaar, omsloeg. Hartverscheurend was hun geroep om hulp, doch redding was onmo- gelijk. In verband met het bericht dat g-een pogingen zijn aangewend tot redding der te Zwalüwe voor- bijdrijvendeschipbreukelingen, wordt uit Lage-Zwaluwe gemeld, dat door schipper W. Ten Iiaaf eene hoot is uitgerust en bemand, doch geen kans ziende de haven uit te roeien, is hij toen op een geruimen afstand onder den dijk met zijn vaartuig gebleven om hij g-unstige gelegen heid eene poging- te doen om de schipbreukelingen te naderen. Toen echter het wrak geheel omsloeg' en de menschen door de golven wer den meegevoerd, zag hij, hoewel noode, van de gevaarlijke onderne ming af. Groningên. Donderdag had in het ziekenhuis alhier, door den hoogleeraar Ranke, plaats de ver wijdering van twee kogels uit de schedelbeenderen van den oudsten der beide boerenknechts, die op den onlangs onder de gemeente Raalte plaats gehad hebbenden moord en roof er het leven heelt afgebracht. De derde kogel kon niet worden gevonden. Ook bij deze gelegenheid moet de verwonde, die nog- slechts 20 jaar oud is, zich weer zeer kor daat hebben gehouden. Ter Apel. De vroeger tame lijk aanzienlijke aanvoer en doorvoer van koren te dezer plaatse is groo- tendeels geheel opgehouden, door de verbeterde gemeenschap met Gro ningen, de hoofdmarkt, maar ook tengevolge der mindere korenop brengst op de venen, die zooals men weet, overgebrand worden, om dan het zaad in die aschlaag te ont vangen. De mindere opbrengsten zijn te wijten aan het langdurig bran den, zoodat het veen «doodgebrand» is. Niettegenstaande dit is Ter Apel toch steeds een bloeiend hoekje, voornamelijk door de nabijheid der veenexploitatie, die zeer bijdraagt tot de welvaart der ingezetenen, zoo dat men dan ook flinke winkels, groote houthandelaars en druk ver keer op dit plaatsje aantreft. Wat men er evenwel, tot ieders verwon dering midden in zulk eene flinke buurtschap tevergeefs zoekt, is eene brandspuit en eene straatverlichting bij de lange winteravonden, 't Is wenschelijk dat de ingezetenen, die dezen winter een dansmeester in staat stellen hier aan een 2o 30 tal leerlingen onderwijs te geven, zich ook eens de genoemde zaken zullen aantrekken. luid uit zijn beklemde borst. Ein delijk kwam hij ter plaatse aan waar de terechtstelling plaats zon vinden. Een opgepropte menigte was er aanwezig en daaronder ve len te paard, zoodat de nadering van den vreemdeling niet in 't oog viel. Midden op 't plein was een tribune opgericht, waarop het ko lenbekken met het gloeiend g-e- maakte ijzer stond. Rondom ont waarde men een tallooze menigte, waaronder ook eenige vrouwen, die met angstige blikken, sidderend en bevend naar de toebereidselen za- g-en. Blijkbaar waren het de bloed verwanten en bekenden van den beschuldigde. De rechter stond op de tribune en had juist de aan klacht voorgelezen, dat in zulke ge vallen verplichtend was. De veroor deelde stond gereed om de vreese lijke marteling te ondergaan. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2