BINNENLAND. tegen hen verleend is geworden; «Lit zuilen ze evenmin te weten ko men, als ik het wist, en ik raad hun aan, op die risico niet in Duitsch land te komen, want van het door hen zoo hoog opgeschroefde aange rande recht als Nederlander blijft in Duitschland niet veel over. Daar geldt het recht van den sterkste en de Duitsche regeering maalt weinig om het betoog onzer Haagsche heeren. Gebeurde zoo iets hier te lande met een Duitscher, hemel en aarde zouden door Berlijn bewogen wor den, om satisfactie te verkrijgen. Ontvang, Mijnheer de Redacteur, mijn welmeenenden dank voor de afgestane ruimte. Met de meeste hoogachting UEd. dw. dienaar, H. S. P. S. Vriendelijk verzoek ik de Hollandsche bladen, dezen brief over te nemen, opdat het publiek op deze zaak attent gemaakt worde. ALGEMEEN OVERZICHT. Was de vorige week de begroo ting voor Oorlog in de Fransche kamer van Afgevaardigden bijna zonder eenige discussie afgehamerd, minder gemakkelijk ging het, om die van justitie goedgekeurd te krij gen. Vooral bij den post, bestemd tot geheime uitgaven ter beschik king van den minister, was nog al eenige oppositie, die somwijlen tot een heftig debat aanleiding gaf. Blijkbaar vertrouwden de radicalen den minister maar half, en waren zij er voor bevreesd, dat degelden, die aldus werden toegestaan, een middel in de hand van het kabinet konden worden, om bij verkiezin gen als anderszins in haar voordeel t« werken. Of de minister van justitie al opmerkte, dat het vooral ter op sporing en aanhouding van gevaar lijke misdadigers was, dat de geheime politie eenigszins onbekrompen over sommige gelden kon beschikken, het baatte hem bij die heeren wei nig; de radikale linkerzijde bleef zich met kracht tegen dezen be- grootingspost verzetten. Gelukkig evenwel dacht de meerderheid van de kamer er anders over; althans zij stond de aangevraagde gelden toe. Ook bij het departement van Buitenlandsche Zaken ging het er een enkele maal warmpjes toe. Hier gold het den gezant bij het vatikaan, welke betrekking de oppositie ins gelijks wilde laten vervallen. Minis ter Ferry verklaarde zich vooral met het oog op het concordaat, sterk tegen een zoodanigen maatregel, en RaspaiPs amendement, om den daar toe strekkenden post uit de begroo ting te lichten, werd dan ook met 325 tegen 191 stemmen verworpen. De ongunstige berichten omtrent de houding van China en de toe bereidselen die deze staat 'tot een geduchten oorlog maakt, blijven aanhouden. De Chineesehe krijgs macht in de nabijheid van Canton, wordt aanmerkelijk versterkt en ins gelijks wordt krachtig gearbeid om andere kustplaatsen van eenige be- teekenis, in voldoenden staat van tegenweer te brengen. Aan de wijze waarop Markies Tseng zich tegen woordig evenwel te Parijs houdt, zou men niet zeggen, dat de toe stand zoo gespannen is. De gezant staat op den besten voet met den minister van buitenlandsche zaken, Na een jaar waren de staatkundige verhoudingen weder omgekeerd en daar Bertalda hem geen rechtma- tigen opvolger in 't vooruitzicht stelde, zond hij haar naar haarva der terug en huwde Hildegard, de dochter van den hertog van Zwaben die hem kort daarna, gedurende zijn oponthoud in Saksen, een zoon, zijn troonsopvolger had geschonken. De vijandelijke koning der Longobarden was overwonnen en onttroond en een gedeelte van zijn landwas aan den paus geschonken, waardoor deze met Karei een verbond voor vrede en oorlog sloot. De kinderen van Himil- trude bleven aan het hof huns va ders. Groefwang werd na eenigen tijd door den koning naar het nieuw gebouwde klooster Corvey aan den' Wezer gezonden om te zien hoever, de bouwkunst was gevorderd. Daarna verwachtte de koning den schrij ver in Aken, waar Karei korten tijd te vertoeven dacht, om zich tot woont de soirées die deze geeft bij en gedraagt zich zoo, als men mag verwachten van den vertegenwoor diger eener mogendheid met welke Frankrijk op den meest vriendschap- pelijken voet verkeert. Van krasse verklaringen, vreesaanjagende me morandums en dreigende ultima tums, verneemt men op dit oogen- blik niets, zoodat het moeielijk valt, iets zekers omtrent de plannen van China mede te deelen. Als de politiek van den gezant maar geen list is, om de Fransche regeering op een dwaalspoor te bren gen omtrent die plannen. Het zou heel goed kunnen zijn dat het hof te Peking tijd zoekt te winnen tot het geheel met de voorbereidende maatreg'elen gereed zal zijn. Intus- schen mogen wij wel veronderstel len, dat Ferry zich niet zoo gemak kelijk om den tuin zal laten leiden en er wel voor zal zorgen, dat hij voldoende op de hoogte blijft van hetgeen er in het Hemelsche rijk voorvalt. Een verzuim in deze zou voor Frankrijk ernstige gevolgen kunnen hebben. Uit Anam verneemt men nader, dat daar werkelijk eene omwenteling heeft plaats gehad, die den keizer den troon en het leven kostte. Naar de laatste berichten meldden, heeft de Fransche regeering het voornemen een nieuw erediet voor Tonkin aan te vragen en wel ten bedrage van 20 millioen francs. De 9 millioen, die deze week zijn toe gestaan, zouden slechts voldoende zijn om de kosten der onderneming tot Januari a. s. te dekken. Vooralsnog' evenwel, bestaat er weinig vrees, dat die omwenteling voor de Fransche troepen gevaarlijk zal worden, want de beweging schijnt zich meer tegen Turkschen dan wel tegen den Franschen invloed te rich ten. Zooals onze lezers reeds weten, denkt de Engelsche regeering er ernstig aan, om het stemrecht, vooral voor de plattelandsbevolking-, aan merkelijk uit te breiden. Over het ge heel draagt dit plan de goedkeuring van de liberalen weg, doch thans schijnt er eenig verschil van gevoe len te bestaan over de vraag of die uitbreiding alleen voor Schotland en Engeland of insgelijks voor Ier land zal gelden. Enkelen zijn er, die bij den tegenwoordigen stand van zaken op het groene eiland zulk een maatregel gevaarlijk achten en haar daarom tot een later tijdstip verschoven willen zien, doch anderen meenen, dat men in deze voor Ier land geene uitzondering behoeft te maken. Het ministerie schijnt ins gelijks het laatste gevoelen toege daan, en bij de heropening' van de parlementszitting verwacht men dan ook de noodige wetsvoorstellen in dien geest. Gladstone rekent er op, dat het hem zal mogen gelukken de geheele liberale partij tot zijn gevoelen over te halen. De Engel sche bladen zijn nog altijd slecht te spreken, over hetgeen er in de Transvaal is voorgevallen met het Kafferhoofd Mampoer, die, zooals men weet, door de boeren is ter dood gebracht. Daily News en Times die tot heden nog al de partij der boeren trokken, verklaren thans openlijk, dat hun vertrouwen in de Transvaal aanmerkelijk is vermin derd. Thans eerst, zoo beweert de Times, kan men zien wat de in boorlingen te wachten staat, wan- een nieuwen, grooten krijgstocht naar Spanje uit te rusten, op welken tocht de Sakser hem begeleiden moest. Toen Groefwang na korten tijd in Aken aankwam, kwam hij daar in een groote drukte, daar alles met de toebereidselen voor den nieuwen krijgstocht bezig was. Ditmaal zou deze zich ver uitstrekken, want de koning was door den stadhouder van Saragossa tegen den Khalif Abderrahman, die met zijne Mooren den eersten had verdreven, te hulp ge roepen geworden, en in Karel's stoute geest kwam voorts de herinnering op dat hij het werk zijns grootvaders, die de Mooren de les had gelezen en Europa voor hen had bewaard, voort zetten moest. Die dagen, toen Karei Martel de Arabieren naar Spanje had teruggedreven, daar zij het Frankenland dreigden te overstroo- men, leefden in de verbeeldingskracht der jongere helden als een schitte. neer men hen aan hun lot over laat. Wij gelooven, dat deze on doordachte daad, de zaak der re publiek meer kwaad zal doen, dan al de oorlogen, die zij tot hiertoe tegen Engeland heeft gevoerdYooral voor de deputatie moet het zeer onaangenaam zijn, wanneer zij zulke gegronde verwijten moet aanhooren, zonder er iets tegen te kunnen zeg- gen. De reis van den Duitschen kroon prins naar Rome, maakt nog steeds een onderwerp van bespreking uit in de voornaamste binnenlandsche dagbladen. Slechts weinigen zijn er, die de hooge politieke beteekenis van dien tocht ontkennen en er een voudig eene beleefdheidsvisite in zien, al wil men haar van Duitsch officieele zijde dan ook als zoodanig beschouwd hebben; omtrent de ver wachtingen, die men omtrent den uitslag koestert,bestaat evenwel min der eenstemmigheid. "Of zij den ker- kelijken strijd in Duitschland eene schrede nader tot zijne oplossing zal brengen wordt van de eene zijde betwijfeld, van de andere als zeker geacht. De toekomst zal het leeren welke van beide meeningen de waar- heid bevat. De Spaansche Cortes zijn heden geopend met eene troonrede, waarin vooral gewezen werd op de gunstige verhouding-, waarin het rijk tegen over de verschillende Europeesche mogendheden staat. Dat bij deze be schouwing het. jongste hooge bezoek niet vergeten werd, behoeft zeker geen betoog. Over de belangrijke vraagstukken van binnenlandsche politiek evenwel, die teeder de aan dacht van het geheele volk vragen, als daar zijn, het onderwijs, het bur gerlijk huwelijk en het algemeen stemrecht, bewaart deze redevoering evenwel het stilzwijgen. Alleen werd door den koning medegedeeld, dat eerdaags een nieuw handels-tractaat met Engeland aan het oordeel der afgevaardigden onderworpen zal worden. De berichten uit Egypte, vooral die van de laatste dagen, munten niet uit door eenstemmig-heid. Ter wijl van de eene zijde verzekerd wordt, dat 't gevaar voor de staat nog, altijd even groot is als voor eenige dagen geleden, meldt men daaren tegen van den anderen kant, dat de macht van «den valschen profeet» zoo goed als gebroken is, daar zijne aanhangers hem langzamerhand al len begeven, zoodat hij zich bijna zonder strijdkrachten zou bevinden. Zelfs voegt men er bij, dat het nog lang zoo zeker niet is, of ge neraal Hicks werkelijk gedood is in den slag; kameeldrijvers verze keren, dat het hem gelukt is met het grootste deel van zijn leger zich bij bevriende stammen in veiligheid te brengen. Vooralsnog vinden deze geruchten weinig geloof, zoodat bij na niemand twijfelt aan het onge lukkig lot, dat de expeditie naar Soedan trof. Haarlem, 17 Dec. '83. LI. Zaterdagavond is door de politie alhier aangehouden de met selaar M. V. in het bezit van een rende, roemvolle tijd voort en de jonge Sakser werd zelve door een strijdlustig gevoel bevangen en medegesleept, toen hij zag, met welk een ijver men zich in Aken uitrustte. Voor den koning moch ten de oorlogen met de Saksers van evenveel, misschien van grooter ge wicht zijn, maar voor de jongere legeraanvoerders, met den dapperen Roland aan het hoofd, had de veld tocht tegen de Mooren veel grooter aantrekkelijkheid. Daar had men niet alleen tegen mannen te strijden en een betrekkelijk ruw volk in onherbergzame wildernissen en moe rassen te vervolgen, maar de lachende natuur van het zuiden lokte met onweerstaanbare kracht en in het dichterlijk land van Provence en in de geurige tuinen van Spanje, waar bij het maanlicht betooverende bron nen ruischten, hoopten de overwin naars op geheimzinnige avonturenmet donkeroogige Spaanschen en met de aanvallige, bruine vrouwen der Moo- zilveren cylinderhorloge dat hij even te voren in een koffijhuis in de Zijlstraat aan een bezoeker had ontvreemd. Bij Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, voorzitter der centrale commissie tot het inzamelen van giften ter leniging der ramp in Nederlandsch- Indië, zijn door bemiddeling van den heer D. Bles, consul der Nederlan den te Manchester, van verschillende personen giften ontvangen tot een gezamenlijk bedrag van 1679 pd. st. 6 sh., 8 p. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is de sluiting der jacht op klein wild in deze provin cie bepaald op Maandag 31 Decem ber e. k., met zonsondergang. In de verschillende garnizoens plaatsen bieden zich in de laatste dagen meer dan gewoonlijk perso nen aan voor vrijwillig'e dienstne ming. Gebrek aan werk en lage loonen zijn hiervan hoofdzakelijk de beweegredenen. De persoon, op wien volgens het DU. de justitie de hand gelegd heeft als vermoedelijke dader van den gruwelijken moord, eenige jaren geleden, g-edurende eene kermis te Delft op een zeer jeugdig meisje ge pleegd, is volgens het Vad. voor eene geheel andere zaak gearres teerd, doch er bestaan eenige ver moedens dat bij ook aan de Delft- sche misdaad schuldig' is. In een buitengewoon nummer van het politieblad staat gesigna leerd Walter, Gottlob, ambtenaar te Bremerhaven, geboren 23 Dec. 1847 te Erfurt, lengte meer dan middel matig, gestalte gezet, haar licht bruin en aan de uiteinden gekroesd, knevel rossig, oogen lichtbruin en tranend; kleeding: grijze gestreepte broek, bruine overjas en kleine bruine hoed; hij heeft wellicht zijn reis- pas met een anderen naam ver- valscht. De Senaat der Vrije en I-Ianzee- stad Breinen heeft zijne uitlevering- gevraagd ter zake van ontvreemding of verduistering, gepleegd door een openbaar ambtenaar met bewaring of ontvangsten belast. Dezen gesignaleerde op te sporen en aan te houden, de gelden in be slag te nemen en daarvan onmid- delijk bericht te geven aan het De partement van Justitie, wordt ver zocht. Amsterdam. De Amsterdam- sche politie heeft dezer dagen een löjarig Duitsch meisje uit een ver dacht huis verlost. Zij was met eene vriendin van denzelfden leeftijd door eene als dame gekleede 'Duitsche vrouw, op voorspiegeling van eene prachtige betrekking te Amsterdam te zullen krijgen, daarheen geko men. Die vrouw is gevlucht, en het meisje door de zorgen der politie naar hare woonplaats teruggebracht. Zaterdag ochtend werd alhier een gevangene ontslagen die eene maand gevangenisstraf had onder gaan voor een diefstal van leder. Zaterdag avond te 6 ure werd hij opnieuw naar de cel gebracht, daar hij zich aan diefstal van een paar bottines had schuldig gemaakt. Dezer dagen is melding ge maakt van het tweede huwelijk eener vrouw, wier eerste huwelijk nog niet op wettelijke wijze was geëindigd. Naar men verneemt is in dit geval geen sprake van eenige nalatigheid ren. Voor de helden van dien tijd, wier geheele leven en streven slechts krijgsroem was, was een tocht tegen de Saksers of een ander noordelijk volk als een zwaar werk, dat men uit plichtsgevoel naar krachten ver richt, maar de tocht tegen de Moo ren was een genot, een onderneming door schoonheid en roem bekroond; daar wachtten hen geheimzinnige, zoete genietingen en zelfs in den dood omstraalde hen het gezang en de sage met onvergelijkelijken glans. Indien men tegen de Saksers ten velde trok, droeg een ieder zorg- voor een voudige, stevige kleederen en men dacht er slechts aan, hoe men den vijand kon verschrikken en men het het langst in 'tveld tegen hem vol kon houden; nu echter moest men zich in de fraaiste en smaakvolste klee deren en wapenrustingen vertoonen en wat een ieder aan ksstbaarhe- den en zeldzame sieraden bezat, moest tot verfraaiing op schild of helm prijken. bij den ambtenaar van den burger lijken stand, maar had de vrouw zelve bij het inleveren harer papie ren haar vroeger huwelijk verzwegen. 's Hage. De gepensionneerde majoor van de artillerie C, W. Yoet, die onlangs alhier in het Noordeinde bij het oversteken van de straat, werd overreden, is Zaterdagochtend, hoogstwaarschijnlijk aan de gevol gen van dit ongeval, overleden. Zoowel in zijn militair als in zijn burgerlijk leven, genoot hij veler achting. Hij bereikte den hoogen ouderdom van ruim 82 jaren. Soheveningen. Het dynamiet en kruit alhier zijn door militairen bijeengebracht aan den voet der duinen en thans op de wrakstukken gesjord. Aanhoudend blijven groote hoeveelheden aldaar aanspoelen die onmiddellijk: worden geborgen. Het gevaarlijke goedje blijft dus voor- loopig aan de duinketen onder sterk militair cordon. Rotterdam. In het Politieblad bericht de hoofdcommissaris van politie alhier, dat bij hem van den directeur van crimineele zaken te Londen het verzoek is ingekomen tot opsporing' van Louis Bondurand, alias Ernest Bondurand ofDumont, oud 38 a 40 jaren, lang 5 voet, 6 7 duim (Engelsche maat), gezet, breed geschouderd, donker uitzicht, baar, knevel, baard en oogen zwart, draagt gewoonlijk een kort jasje, somtijds een boogen hoed, ook wel een harden vilten hoed; spreekt Fransch en zeer-weinig Engelsch. Hij is betrokken in een komplot van bezitters van ontplofbare stof fen voor een misdadig doel. 's Bosch. Yan hier wordt ge- meldt, dat gisterennacht om 4 uren door een feilen brand in de asch is gelegd de kapitale branderij van den heer H. Kies, staande in de nabijheid van de woning van den commissaris des Konings, de bureaux van gewestelijk bestuur, het rijks archief en de artilleriekazeme. Ge lukkig was het stil weder, Vijf ge- meentelijke spuiten en die van de artillerie waren spoedig ter plaatse. De brandweer was omstreeks half zes den brand meester. Het g'ebouw is voor f 25,000 verzekerd bij de 's Bossche maatschappij. Venloo. De hoo'fdconducteur van den goederentrein Venloo Kempen, die men aan het koflie- smokkelen onschuldig hield, heeft zich Zaterdag middag van het leven beroofd. Hij laat eene vrouw met vijf jeugdige kinderen achter. Leeuwarden. Alhier is een jongman in arrest genomen wegens misbruik van vertrouwen teg'enover een horlogemaker, dien hij voor bijna f 1000 nadeel moet hebben toegebracht, door horlog'es enz., die hij van dezen onder zich had, ten eigen bate te verkoopen. GEMENGD NIEUWS. Onlangs werd melding gemaakt, dat de torenklok te Kapelle 10 jaar lang hetzelfde uur aanwijst, waarna de Midd. Courant een bericht be vatte, dat de wijzer van het toren uurwerk te Jerseke bij menschen- geheugenis niet van zijn plaats is ge weest. Als het waar is, dat er al tijd baas boven baas is, zooals het spreekwoord zegt, dan wint Sittard het van de beide genoemde plaat sen, wijl de wijzerplaat van het to renuurwerk dier stad wel cijfers, maar geen wijzers heeft. De koning ontving den schrijver met zijn gewone vriendelijkheid. Yoor een volk als de Mooren, dat op zoo hoogen trap van beschaving stond, wilde hij niet als de baarhaar uit het noorden verschijnen en het was hem er nu slechts om te doen, een aantal geleerde mannen in zijn gevolg mede te voeren. Alcuin zou voor dezen keer in Aken achterblij ven, daar de aangelegenheden in het rijk zijn toezicht noodig maak ten; maar behalve Eginhard en Groefwang had hij nog de geleerde en dichterlijke Angilbert in zijn ge volg opgenomen. Toen de koning met hem enkele zaken betreffende de voortzetting van liet bouwwerk in Corvey, waar hij van plan was om bij het klooster een school te stichten, had besproken, vroeg hij aan Groefwang diens meening be treffende den vooruitgang der chris telijke leer onder het Sakservolk. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2