Raad der Gemeente Haarlem, BEURSBERICHTEN. Nopens liet omkomen van den Italiaanschen Afrika-r'eiziger Peter Sacconi zijn tlians nadere berichten ontvangen. De reiziger is den 11 Augustus jl. vermoord, en met hem 3 van zijne 13 bedienden, en wel op den weg' van Harrar naar het land Ogaden. Een Somalihoofd had den reiziger gewaarschuwd, omdat de oorlog tusschen vijandelijke stam men het land verwoestte. Maar Sac coni wilde niet afzien van den roem, dat hij de eerste was, die de Italiaansche vlag op de oevers van den onbekenden Uobi heeft geplant. Het is den ontkomen, wakkeren be diende van den reiziger Jassin niet gelukt, het reisdagboek te redden. Deze verongelukte, zeer gewaagde reis is dus voor de geografische wetenschappen nutteioos geweest. In den tunnel tusschen St. Goar ert Oberwesel is een sneltrein met een goederentrein in botsing'geko men. Yan de passagiers is eene dame licht gekwetst. Ook twee man nen van het personeel hebben lichte verwondingen bekomen. Het mate rieel heeft veel schade geleden. De Surinaamsche inboorlingen die op de tentoonstelling zijn ge weest, zijn na eene voorspoedige reis den 6en November jl. in goeden welstand te Paramaribo aangekomen. In de gasfabriek te Halber- stadt is Zaterdag voormiddag een retort gesprongen en brand uitge broken. De directeur en eenige werk lieden werden onder het puin be dolven. Bij de afzending van dit bericht was het nog niet bekend, of zij waren omgekomen. Het Duitsche stoomschip Cata niagezagvoerder Peyn, van Ham burg' naar Antwerpen, gisteren te Vlissingen gepasseerd, heeft op de hoogte van Ameland, den 13den dezer gered, drie man van de ont redderde Engelsche vischsloep Zïl- pak en de geheele bemanning (zeven man) van de Duitsche schoener Ca- öarina, kapt.- Giese, in zinkenden staat verlaten; alsook op 25 mijl NNW. van Westkappel de geheele bemanning (zeven man) van den Engelschen driemaster Tai\ kapitein Pearmon, welk vaartuig insgelijks ontredderd en zinkende was. Die zeventien personen zijn allen behou den te Antwerpen geland. Van de Zilpak waren twee man over boord geslagen en verdronken. Aan een particulieren brief uit Kaap de Goede Hoop is het volgen de ontleend: Ongeveer 6 weken geleden be klommen een tiental kostschoolleer lingen den tafelberg; juist zou men ie gereed gemaakte koffie gebrui ken, toen één van hen zich verwij derde en zich nog verder waagde, ten einde zijne makkers te bewegen hem te volgen. Van dit o ogenblik af is hij niet meer gezien; zijn voogd loofde ten laatste 100 pd. st. uit aan dengeen, die den berg nog eens goed wilde onderzoeken, en den tweeden dag daarna vond men eenige overblijfselen van den ongelukkigen knaap. Menigeen, die zich als hij waagde, heeft hetzelfde lot onder gaan, Men moet al bijzonder op den tafelberg bekend zijn, wil men op die berg niet verdwalen en zich zien prijsgegeven aan honden, vogels of jakhalzen. Te "Weenen maken onder de Kerstfeest-verrassingen de muziek- gevende sigaren grooten opgang. De rooker behoeft dit kruid, dat de gewone tabak op een haar ge lijkt, slechts aan te steken om een zacht klagend geluid te hooren. Elke sigaar heeft slechts één toon, zoodat een heerengezelschap in staat is om, al rookende, de fraaiste stuk ken uit te voeren. Vermoedelijk zal deze nieuwe uitvinding, die de beide soorten van genot aldus weet te vereenigen, ook op het gebied dei- toonkunst eene groote verandering brengen, daar er nu spoedig ook wel rook-concerten zullen worden gegeven, of muziek waar een luchtje aan is. Het Hof van Assises van Bra bant heeft met de zes Brusselsche kelderdie ven niet gelachen. De lichtst gestrafte kreeg niet minder dan 10 jaren gevangenisterwijl de kapitein zekere Gasperd Dirks, werd veroor deeld tot 20 jaren dwangarbeid. Bovendien heeft laatsgenoemde voor goed zijn burgerrechten verloren, en blijven de andere veroordeelden 20 jaren daarvan verstoken. Vooreen paar dagen is in het licht verschenen de Ranglijst der Deitsche marine voor 1884, nadat vooraf exemplaren daarvan waren toegezonden aan de konmgin van Beieren, Saksen en Wurtemburg, be nevens aan de overige regeerende vorsten en aan de 3 Hanse-steden. Daaruit blijkt dat het korps offi cieren der marine bestaat uit acht schouten-bij-nacht en actie ven dienst en 2 officieren van dien rang h la suite gevoerd. Kapiteins ter zee zijn er 24, korvet kapiteins (rang van bataljonschef) 55, kapitein-luitenants 88, luitenants- ter-zee 2de klasse 103; adelborsten lste en lagere klassen 112. De vloot bestaat uit 7 groote ge pantserde bodems, fregatten van de grootste soort en 6 gepantserde kor vetten, die als kruisers kunnen die nen, benevens 10 kanonneerbooten le klasse. Voor kustverdediging zijn aanwe zig 1 gepantserde bodem, 13 ge pantserde kanonneerbooten, 4 vaar tuigen voor 't leggen van zeemijnen en 1 kanonneerboot 2de klassewij ders opleidingsvaartuigen, transport schepen, dito voor den havendienst, enz. enz. Voor eenigen tijd werd ge meld, dat de stad Stassfurt wel is waar niet is gebouwd op een vul kaan, maar toch op een afgrond. Beneden de stad is een zoutmijn, aan het domein behoorende, waar van de bovenste aardlaag tot dekking der mijngangen op vele plaatsen niet meer in staat is den last der daarop gebouwde huizen te dragen. Bijna voortdurend siddert en beeft de grond, tengevolge waar van muren scheuren, huizen ver zakken en nog erger tooneelen wor den tegemoet gezien. Lang heeft de staat geweigerd hulp te verleenen; nu eindelijk is hij schoorvoetend daartoe overge gaan. Een bedrag van 100,000 mark is daarvoor beschikbaar gesteld. Een afdoende taxatie van de noo- digste herstellingen kan voorloopig niet geschieden, want schier dage lijks hebben nieuwe instortingen in de mijngangen plaats, die onmid dellijk aanleiding geven tot schud dingen van de oppervlakte des bo dems. De toestand der bevolking is zeer gevaarlijk. Kwakzalverij. - «Een goed geloof en een kurken zieldoet loven drijven zegt het spreekwoordOnderstaande advertentien, overgenomen uit het Amerikaansche Philadelphia Week blad Mind and Matter van 17 Nov. 11. leveren wel het bewijs, dat onder de Amerikanen de humbug* nog niet is uitgestorven en dat er kwak zalvers gevonden worden, waarvoor de Europeeschen de vlag moeten strijken. Br. Arbie E. Cutters Electro-me- dicale amuletten. De aanwijzingen, noodig tot het vinden der wortels en kruiden waar uit deze amuletten worden samen gesteld, ziin gegeven door den geest van Dr. John C. Warren, die in het aardsche leven een bekwaam dokter en apotheker was. Nadat de amu letten gereed zijn, worden zij ge magnetiseerd door de geesten van apothekers, daarna geladen met Elec- tricieteit en in de wereld gezonden om hunne leven- en gezondheid brengende roeping te vervullen. Zij voorkomt Diphteritus, Kinder pokken, Croup, Scharlakenkoorts, Catharr, en alle mogelijke aanste kelijke ziekten, doordat zij de op name van de kiemen dezer ziekten in het menschelijk organisme ver hinderen. Met ieder amulet gaat een geest mede van ,de groep der Wic kets Island Home en een ieder die een amulet besteld, wordt mede werker en lid van de geestentroep, die de roeping heeft over dit eiland te waken. De amuletten zijn tevens groote hulpmiddelen tot het ontwikkelen van medianimische gaven. Prijs per post 50 cents. Diagnosen en mededeelingen omtrent ziekten, met toezending van amulet 1.06 dollar in postzegels of per aange- teekenden brief, aangezien wij hier g*een postkantoor hebben, waar post wissels worden uitbetaald. Adres Dr. Arbie E. Cutter. East Warcham-Mass. Uit erkentelijkheid voor het bij testament kwijtschelden van alle achterstallige huren volgden meer dan 6000 huurders dezer dagen te Parijs het lijk van hun huisheer grafwaarts. I De financieele kosten der reor- (ganisatie van de door denjongsten brand te Brussel vernielde bibliotheek der Kamer zijn op fr. 300,000 ge schat. Wat het gebouw zelf be treft, zou reeds een aanbod zijn ge daan, om het voor fr. 1,500,000 in zijn vroegeren staat te herstellen. De gedrukte handelstoestand heeft genoopt tot het sluiten van alle steenkoolmijnen langs de rivier Menongabela, bij Pittsburg. In deze week werd! liet werk in 70 putten gestaakt, zoodat 6000 werklieden leeg loopen. Toen vóór een paar dagen te Frankfort de sociaal-democratische leider Rudolph Döll begraven werd, trad een zijner vrienden vooruit en legde, «namens de sociaal-democra ten van Duitschland» een krans op de kist. De aanwezige inspecteur van politie, zich verzettende tegen het «houden van redevoeringen» op zulk een tijd en plaats, deed weldra de vergaderden, die voor het mee- rendeel roode rozetten droegen, uit eengaan. Hierdoor ontstond de groot ste verwarring, te midden waarvan een vrouw, in rouwgewaad, voor uittrad en een tweeden krans op de kist liet vallen, «in naam van de sociaal-democratische vrouwen van Frankfort.» Belasting van den Werkman. De heer mr. M. Mees te Rotter dam heeft in de vorige week in de WerkmoMsbode een becijfering ge geven, volgens welke de werkmans klasse per hoofd jaarlijks ongeveer f 1.32 betaalt aan accijnsen en in voerrechten, waarbij hij enkel azijn, bier, zout, petroleum en thee in aan merking nam. De heer Heldt, voor zitter van het Alg. Ned. Werklie denverbond, komt tegen die becijfe ring op en betoogt in het nummer van heden, dat nog 42 centen voor zeep (want de surrogaten, waarvan mr. M. een algemeen 'gebruik aan nam, worden slechts zeldzaam ge bezigd), 50 centen voor vleesch, 12 centen voor suiker (vooral voor de kinderen) f 5.39 voor jenever (die, hoe verkeert het ook zij, dan toch gebruikt wordt) in rekening moeten gebracht worden. Hij komt dan tot een cijfer van f 4.73 per hoofd aan accijnsen en invoerrecht op petro leum en thee. De bewering van mr. Mees, dat de werkman geen andere directe belasting betaalt dan de belasting op gebouwde eigendommen, die in den huur wordt teruggevonden, wordt mede door den heer Heldt bestreden. Ook in de personeele be- lating- wordt door den werkman, die eenigszins fatsoenlek wil wonen, bijgedragen. Te Amsterdam bijv. is zulk een woning, veelal maar een vertrek, niet beneden f 2.50 's weeks te verkrijgen, daardoor stijgt de huurwaarde volgens de wet tot f 82.50 'sjaars, welk bedrag reeds belastbaar is en tevens tot betaling voor meubelen en voor deuren, ven sters en stookplaatsen noopt. Patent wordt betaald door duizen den kleerenmakers, schoenmakers, meubelmakers, sigarenmakers, enz., die niet bij een patroon op diens werkplaats, maar voor verschillende patroons thuis werken. In de plaatselijke directe belasting te Amsterdam betalen, wegens de vrijstelling tot f 600, de meeste werklieden niet, maar elders, waar de grens der vrijstelling veel lager is, is dit wel het geval. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van Zaterdag 15 December. Bij het voortgezet debat over de Marinebegrooting bleven de heeren Viruly en Lieftinck des ministers plannen afkeuren en bestreden zij de begrooting, die daarop gegrond is. Men kan den minister niet van zijn richting afscheiden. De heer Reuther daarentegen en de heer Pompe zagen geen reden om tegen te stemmen, als de amen dementen werden aangenomen. De heer Wichers evenmin, te minder daar de minister niet meer zoo sterk blijft vasthouden aan zijn beginselen. De lieer Lieftinck kwam op tegen het geboeid vervoeren van jeugdige matrozen, die er van door waren gegaan. Die minister van oorlog verzekerde dat, zoolang hij de tijdelijke porte feuille van Koloniën behield, geen beslissing omtrent het auxiliair es kader zou worden genomen en dus het oordeel over de begrooting on afhankelijk van die zaak kon zijn. De heeren Van der Hoop en Keu- chenius verdedigden de handelwijze van luitenant Rovers, die reeds vroe ger vruchteloos getracht had langs hierarchischen weg de fouten aan te wijzen. De heer Keuchenis kwam daarbij op tegen het misbruiken van den naam van het Opperwezen door den Minister, wat in den tijd van De Ruijter, toen onze Marine zoo machtig en in aanzien was, niet zou gebeurd zijn. VERGADERING Woensdag 19 December 1883. des voormiddags 1 uur. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden Voortzetting van de onafgedane punten der vorige vergadering; ver der een voorstel van B. en W. be treffende de heffing van schoolgeld voor het onderwijs in den wapen handel en eene missive van J. van Reijendam betreffende de pacht van vischwater aan de Mooijenel. Amsterdam, 15 Dec. 1S83. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer- pCt. de koers. Nederland. Cert. Werk. Sch. - 3 4 Hongarije. Obl. Leening 1867- 5 Goudlecning 5 Italië. Obl. Paus. Leening 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N-) 5 zilv, Jan.-Juli) 5 Portugal. Obl. buitl. 1853-80. 3 Rusland. bij Hope Coipp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Amst. L. 20—100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1S67, 1871 75 1* Obl. buit. 1876. 2 //(Perpetuele) 4 binnl. f 12100- 25000D/z Obl. binnl. £1000- 5000 I1/. Obl. Alg. Sch. 1865. 5 Turkije. Egypts. Obl. Leen. 1876. 4 N.-Amerika. Obl. Yer.-St. 1876. 4'/, 1877. 4 Columbia. Obligation4'/» Peru. Leening 1870 6 1872 5 Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. Nederland. Holl.IJz. sp.Aand. a M. tot Expl. St. spw. Aana. Cent.spw. gest.Obl. u Ind. spw. Aand.a Rijn spw. volg. AandB Boxtel Wezel Obl. 41/. Boxtel Wezel Obl. 1875 5 Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Gr. Spw-Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kicw-Brest Aand. 5 Kursk Chark, Obl. f1000. Morschansk Syaran Aand5 Riaschk Wiasrna Aand5 Chicago N. W. Cert. Aand. divid. N.-York Lake Erie W. S. Aand. u Illinois Cert.Aand. B Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 a Rotterdam 3 h Gem. Crediet. 3 Belgie. Stad Antwer pen 18743 Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 I860. 1864. Rusland. 1864. 1866. Italië. Rusland. Amerika. 65 77'!» 01' K 96' 4 81 65" is 655 a 52»/g 24 44» 4 53»/4 77/u 9 */t 113l/s 1203/4 1183, 151 115 72 154 1161/» 19 513.'s 117»» 50 Va 84 86» 4 531/- 5 077s 101 943/4 967, 101 1117, 139 127 122 Geldkoers, prolongatie 4 a 4»/. pCt. ARMENZORG. Door wijlen den heer J. P. Nix, is be- iproken f 200 aan de R. K. armen te Haar lem, f200 aan het R. K. Weeshuis, genaamd St. Jaoob, en f 200 aan de R. K. sehool ge vestigd op de Oudegracht te Haarlem. RECHTSZAKEN. Eenigen tijd geleden werd melding ge maakt van een uitspraak der rechtbank te Amsterdam, waarbij werd beslist dat volgens de artt. 1245 vlg. B. en W. alleen aan derde bezitters van onroerende goederen het recht toekomt om op het mede-hypo thecair verbondene vaste goed de schade te verhalen, ten gevolge van den executomlen verkoop hunner onroerende goederen geleden, zoodat hij die met een ander zijn eigendom RIVIERBERICKTEN, Vreeswijk, 15 Dec. 3.11 M. boven AP 3.56 M. onder N. P. Keulen, 15 Dcc. 3.04 M. boven 0. Maastricht, 14 Doo. Hoogte der Maas .60 boven 0. M. voor de schuld van een derde bezwaart, d« toepassing van gemelde wetsartikelen tegen den eigenaar der reeds bezwaarde goederen niet kan inroepen. De oorspronkelijk gedaagde kwam van dit vonnis in hoogor beroep bij het Hof aldaar, dat evenwel de uitspraak der rechtbank be vestigde. Voor den appellant werd gepleit door mr. K. Hazelhoft', voor den gcintimeerde door mr. H. J. Van Lier. KUNSTNIEUWS. Dezer dagen had de ook te Amsterdam zoo roemvol bekende tooneelspeler Ernst Possart den wensch te kennen gegeven om de#I te nemen aan een voorstelling, die te Wiesbaden zou plaats hebben tot stijving der kas van de Vereeniging tot ondersteu ning van Duitsche tooueelisteu. De heer Von Hülsen, intendant generaal der kon. theaters, verbood echter de optreding des heeren Possart in den kon. schouwburg t» Wiesbaden. De oorzaak hiervan moet worden gezocht in de bekende gebeurtenissen te Munchen. AANBESTEDINGEN. DONDERDAG 20 December. Haarlem, 1 ure. Regenten van het St. Elizabeth's of grooto gasthuis, in het gesticht, de levering van eenige levensbe hoeften voor ongeveer 50 personen, ged. 1S84. MARKTBERICHTEN. Haarlem, 17 Dec. 1888. Graan- en Zaadmarkt. Roode Tarwe f8.25 a Witte Tarwe f8.75 a 7-75, Roggo f7.— h 6.50, Haver f4. a 3.87s, Garst f 6.25 a 5.10 Groene Erwten f 9.75 a ^7.10, Bruin Mosterdzaad f— Karweizaad f—per 50 kilogram, Capucijuers f a Oliezaad f—Duivenbooncn f7.75 a 7.65, Paar- denboonen f7.65 a .-Kanariezaad f9. Amsterdam, 17 December. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: KatwijkcrZand f a Noord- wijker Zand f a Hillegommer dito f a Geldersche Pleur f a dito Blauwe f a Eriesche Hamburgers f a dito Jammen f 1.80 a 2.—, dito Engelsche fl.50 a 1.60, Zceuw- sche Spuisclie Jammen fl.80 a 2.70, Blauwe f2.20 a 2.30, Plakkeesche Jammen fl.50 a 1.90, Pooters fl.— a 1.25, Bloksche dito f a Pruisische Hamburgers f2.25 a 2.30, dito Saksische f 1.70 a 2.20, Gronin ger Jammen f 1,80 a 1.90. Koffie. De markt sloot in onveranderde stemming, met de uotooriug van 34'a 35 et. voor goed ordinaire Java. Uit de "eerste hand werdj gedurende dc afgoloopcu week afgedaan ruim 4800 bn. Java en Macassar. Suiker. Door meerderen aandrang van verkoopers van ruwe Suiker is de handel stil en dc markt wat gedrukt. Men noteert Beetwortel 3e klasse Dec,/Jan./lev. f227,, 2e klasse f2D/«, Crushed A S K en W S R f2874 a 2872. andere merken f7 a 3/< lager. Specerijen zonder bopaald nieuws; do afdoeningen der vorige week hebben wij reeds medegedeeld. Huiden. Bij inschrijving komen aan de markt op zeilende conditiën op 19 December a.s. per Zuid-Holland 402 stuks O.-I. Run der-, merk B R. Droogerijeu. Dinsdag IS dezer komen bij inschrijving aan de markt zes kisten Schildpad, aangevoerd per Prinses Aiualia en Prinses Wilhelmina. Bij inschrijving wer den eenige partijen Bindrottiug aangevoerd met diverse schepen afgedaan. Vruchten. Krenten. Prima soorten on veranderd vast in prijs; verregende kwaliteit wordt tot verschillende lagere prijzen aan geboden en brengt eene gedrukte stemming tewocg. Elemé flauw. Sultana Rozijn zonder omzet. Sucnde vast. De afloop der verschil lende veilingen werden reeds door ons ge meld. Katoen. De groote receipts in de Ame rikaansche havens blijven roods op alle mark ten drukken eu eene verdere prijsverlaging was daarvan het natuurlijke gevolg. Toch blijven verscheidene bekende autoriteiten vasthouden aan hunne oogst-schatting van 574 millioen balen, niettegenstaande hot dezer dagen verschonen Bureau-rapport van „6 millioen, mogelijk meer," spreekt en en kelen het geloof aan een cijfer van 67a millioen gaarne levendig wonschen te honden. Met groote belangstelling wordt daarom dagelijks naar de Amerikaansche dépoche uitgezien, want mot afvallende receipts wordt een ommekeer in den tegeuwoordigen toe stand van onzekerheid verwacht, die zoo ongunstig op de zaken workt. Deze markt is do laagste vau alle en met de bestaande voorraden zeker 00k van belang voor binnen- cu bniteulandscho spinners, die echter in den laatsten tijd weinig van zich lieten liooren. Wij vestigen daarom do aandacht op de noteeringen en de statistiek. Noteering van Vrijdag ter Beurse: Loco. Heden. 1S82. Good Middling33 337s c. 857» Strict Middling32» -32' 34»/^ Middling31' .31®', 34 Low Middling29' -30 32»/- Good Ordinairy27' -28 30'/- v Good Tinncveuy 26» 427'. 4 297e Good Dkollcrah* 26 2G','« 28»/- Goodfair Dholl23 24 267» Good Oomra 26 26'. 28» - Enll.goodf.Oomr 24 25 27'/» u Goodfair Oomra 23' -24 26'/; Fine Bengal26 26' 26 Good Bengal22 227; 23' Goodfair Bengal 20' .21' - 22 Spek eu Reuzel iets lager te notoerou. Bengaallndigo. Volgenstelegraphischc

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 3