POPULAIR NIEUWS- M ADVERTENTIEBLAD. Oplage 10000 Ex. Vrijdag 21 December 1883. No. 141. FEUILLETON. „GROEFWANG". MUMS DMUD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zan- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOHAHS Co., te Haariem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicity Etrangère Cr. L. DATJBE Co, JOHn. F. JONES, Su,er.. Parijs, 31bis, Faubourg Montmartre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Amsterdam naar Van Haarlem naar Haarlem. Rotterdam. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35. 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. 9.50,11.5.11.50*. 12.15, 1.5 1.3/3, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45. 5.SO*, 7.30, 8.30, 9.50,11.- WINTERDIENST. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40. 8.10. 9.10,10.20* 11.5, 1.23* 2.45,3.35,5.10,6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsclie Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57- Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. .26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Bericht aan onze lezers. Zij die aich nog in den loop van dit jaar abon neer en% ontvangen als premie le. den boetenden ÏÏSontan: She Block des Vaders. 2e. Men in vier kleuren ge drukten wandkalender. ALGEMEEN OVERZICHT. Het nieuwe, door de Fransche regeering aangevraagde Tonkin-cre- diet, waaromtrent wij gisteren me dedeelden dat het bij de kamer van afgevaardigden in beraadslaging was, is met overgroote meerderheid, 320 tegen 180 stemmen, toegestaan. Eene uiterst levendige discussie ging natuurlijk aan dit besluit vooraf. Heftig waren de aanvallen door de radikalen tegen het ministerie ge richt, maar niet minder krachtig was de verdediging van den heer Ferry. De aangevraagde gelden, zoo beweerde hij, waren onmisbaar om een eenmaal door de kamer geno men besluit ten uitvoer te leggen. De regeering wist wel degelijk wat zij wilde en met vasten tred ging zij' voortdurend rechtstreeks op het doel af, dat zij voor oogen had.'In de kamer en ook daarbuiten, ging de minister voofrt, is eene partij voortdurend werkzaam om de repu bliek, zooals deze thans is ingericht, hij de bevolking in discrediet t« brengen. Zij tracht het voortestel- len, als was de regeering niet bij machte de bestaande moeielijkhecen het hoofd te bieden, als ontbrak haar de krachl om ten uitvoer te leggen, wat zij zich had voorgesteld, te beëindigen wat zij was aange vangen. De nieuwe versterkingen, (Een roman uit de achtste eeuw.) UIT IIET HOOGDUITSCH VAN ADOLF GLASER. 38) De berichten die in den volgen den tijd uit Saksen kwamen, luidden helaas, zeer ongunstig. Wel was de eerste opstand onderdrukt gewor den, en daar de koning tot be scherming van het door de Sorben bedreigde Thiiringen eens wilde be proeven of de Saksische krijgslie den zich onder Frankische aanvoe ring zouden schikken, liet hij voor de eerste maal een leger, dat deels uit Franken, deels uit Saksers be stond, tegen den vijand oprukken. Maar dit deed de verbittering der Saksers ten top voeren, en terwijl die naar Azie gezonden waren, zijn voldoende voor de tegenwoordige behoeften, zoodat Frankrijk geens zins den tegenstand van China be hoeft te vreezen. Wiltgij, zoo voe{_ de redenaar er bij, een kabinet, dat zich aan alle, zelfs aan de dwaaste in terpellatie stoort, welnu kies dan in onze plaats een ander, maar in geen geval zullen wij, zoolang de natie het bestuur des lands aan ons toe vertrouwd, eene andere politiek vol gen, dan die welke tot heden onze daden bestuurde. Natuurlijk gaf deze redevoering tot luide teekenen van toestemming van de zijde der meer derheid aanleiding, terwijl de radi kalen niet nalieten hunne afkeuring luide te doen blijken. Bij de behandeling van de be grooting der middelen kwamen de adressen ter sprake door de papier- fabriekanten ingediend, om de voor hunne industrie zoo drukkende pa pierbelasting afgeschaft te krijgen. Niemand, zelfs niet de minister van finantiën of de commissie van rap porteurs bestreed de wenschelijkheid van zulk een maatregel doch.... de staat der landskas gedoogde op dit oogenblik die afschaffing niet. Was later de toestand gunstiger, dan wilde men de adressanten wel de verzekering geven, dat men het eerst aan hun verzoek zou denken. De Kamer was het met deze rede neering geheel eens, zoodat alles bij het oude blijft, hoewel voor de toe komst het uitzicht op eene betere regeling behouden blijft. Uit Londen kwam gisteren het onrustbarend gerucht, dat men een nieuw buskruit- of liever dynamiet- verraad op het spoor was, dat, werd het verwezenlijkt, voorzeker alle vroe gere in de schaduw gesteld zou hebben. Er was toch van niet meer de Frankische aanvoerders nu wer kelijk tegen de Sorben optrokken, stelden de Saksische edellieden her tog Wittekind, die juist weder de Noormannen van de grenzen van zijn gebied had verdreven aan den spits van een door henzelven sa mengebracht leger. Groefwangs hart sprong op, toen hij hij deze gele genheid weder de namen van de heeren uit zijn bedrukt vaderland vernam, want bij die opstokers, welke Wittekind uitgeroepen en de Saksers voor hem hadden opgeroe pen en verzameld, werden in 't bij zonder de beide Krodos en Wippo van Süpplingenburg genoemd. Eens liet de koning den jong-en Sakser bij zich ontbieden en ont ving hem met de toornige woorden, waarvan de beteekenis echter nietj bepaald hem g-old -. Wat zegt ge nu van de beroem- i den trouw uwer landslieden? Zij j zijn halsstarrig en verraderlijk, maar i of minder sprake, dan van het plan om de Londen-Bridge en de gevan genis van Newgate in de lucht te doen springen. Aanstonds werden door de politie strenge voorzorgs maatregelen genomen, die evenwel niet tot de ontdekking der samen zweerders leidden. Zelfs sprekende laatste berichten er van, dat het geheele verhaal verzonnen is en men vermoedt dat de een of andere grappenmaker een loopje met de politie heeft willen nemen. Als dit zoo is, pleit de uitvinding daarvan niet voor den persoon, die ze ge daan heeft, way, de groote onge rustheid waarin de bewoners van Londen op deze tijding verkeerden, is waarlijk een te dure prijs voor eene zoo weinig beteekenende aar digheid. Dat men evenwel na de voltrekking van het doodvonnis aan O'Donnell omtrent de plannen der Fenians niet gerust is, blijkt uit de maatregelen, welke de regeering neemt om het leven van elk harer leden te beschermen. De grijze staats man, Gladstone, is ondanks alles, wat hij reeds voor Ierland deed, de persoon op wien de ontevredenen het felst gebeten zijn, en voor hem derhalve was men extra waakzaam. Een wacht van vertrouwde solda ten, omringde hem telkens als hij uitging, en men droeg er zorg voor de verdachte personen steeds van hem verwijderd te houden. Hoogstwaarschijnlijk neemt de Duitsclie kroonprins dezen avond den terugtocht naar zijn vaderland aan. Hij moet, zoo zeggen de Ita- liaansche bladen, bij uitstek ingeno men zijn met de ontvangsten hem zoowel in Spanje als in Italië bereid. Ook over het bezoek bij Z. H. den Paus moet hij ten hoogste vol daan zijn. Onderscheidene bladen mijn geduld is ten eiude en de oor log die ik hun nu aandoe, zal hen óf geheel huigen óf geheel vernie tigen. Nogmaals wilde de aangesprokene trachten den koning- tot zachtheid te stemmen, maar Karei antwoordde: Het is u gelukt, mijn vriend Alcuin voor uwe inzichten te win nen, maar er zijn tijden, dat boeken wijsheid niet meer helpt en vuist en ijzer hunne rechten doen g-elden. Ik weet het reeds lang, dat die noordelijke barbaren iedere nieu wigheid met tegenzin aannemen en vijandig tegen de fijnere zeden ge stemd zijn, zelfs wanneer deze ver betering in hun toestand brengen. Onder vrijheid verstaan zij het on gestoorde verharden in domheid en ruwheid. Toen ik jaren geleden voor j de eerste maal in Italië kwam en daar de ondervinding opdeed, dat j de stoffen die wij droegen zoo grof en slecht waren, als ze daar geen i geven zich de moeite om de beteeke nis van dit bezoek tot eene eenvou dige beleefdheidsvisite terug te bren gen, doch de meerderheid der bevol king denkt er anders over. Deze verwacht vooral in Duitschland van dit bezoek in den leop van den strijd over kerkelijke zaken, een gun stig resultaat. Voor heide partijen is het te hopen, dat men zich hierin niet vergisse, doch verkeerd is het stellig, zich in alles slechts gouden bergen te heioven van de samen komst van de beide vorsten. De Italiaansche kamer van afgevaar digden heeft met groote meerderheid een votum van vertrouwen in het ministerie Depretis uitgebracht. Al weder zijn er uit Egypte nadere bijzonderheden omtrent den ongelukkigen uitslag van de expe ditie onder generaal Hicks de wereld ingezonden. Een ooggetuige, die de algemeene slachting is ontkomen, verhaalt, dat het bergachtig terrein het den generaal onmogelijk maakte zijne troepen te vereenig-en, zoodat onderscheidene afdeeliugen ieder af zonderlijk streden, en het leger, aldus verbrokkeld, voor de overmacht be zweek. De aanvoerder was een der laatsten die viel. Wanhopig ver dedigde hij met sabel en revolver zijn leven, doch door vermoeidheid uitgeput werd ook hij weldra over mand en stierf hij den heldendood. Zijne dapperheid moet zelfs zoo den eerbied der opstandelingen ge wekt hebben, dat zij besloten op de plek, waar hij viel, een gedenkteeken te zijner eere op te richten. Schooner bewijs van hoogachting is zeker wel nimmer een held te beurt gevallen. Yan belangrijke gebeurtenissen op het oorlogsveld leest men de laatste dagen niet; zoodat men zou begin nen te gelooven, dat beide partijen slaaf meer aan het lijf duldde, liet ik wevers uit Italië en Griekenland komen en lokte hen door alle mo gelijke voordeelen in de ruwe land streken van ons noordelijk vader land. Wat was mijn dank? Men klaagde er over, dat ik de vreemde arbeid boven den eigen voortrok en gewone lieden uit verre landen ge lijkstelde met de edellieden des lands. Gij geleerden stelt u de menschen anders voor dan zij zijn, en daarom zal geen uwer met mij ten oorlog- trekken. Ditmaal zal ik ze noch ver- schoonen noch sparen, maar met de scherpte van het zwaard den grond in gereedheid brengen, waarin gij dan later het zaad der beschaving- moogt strooien. Yoor u heb ik het kloorster Lorsch uitgekozen, waar gij in alle eenzaamheid uw Saksisch evangeliegedicht kunt uit werken. Alcuin en Eginhard zullen van hier uit de aang-elegenheden des rijks besturen, terwijl ik my zel- zich te zwak voelen om elkander aan te vallen, of dat zij zich tot een geduchten strijd gereed maken. In ieder geval zijn de veroveringen van den Mahdi een weinig tot staan gebracht. De regeering tracht de fellah's, die weigeren hunne schul den, aan de Joodsche of Coptische godsdiensten te voldoen, tot andere gedachten te brengen, ofschoon het te betwijfelen valt of dit wel geluk ken zal. Waar niets is verliest zelfs de keizer zijn recht. Het hoofd der Spaansche repu blikeinen, Ruiz Zorilla, eeeft in een manifest, waarin hij ook de jongste soldatenoproeren zijdelings in be- seherming neemt, de voornaamste eischen zijner partij publiek gemaakt. In dit stuk geeft hij de verzekering, dat hij den Spaanschen bodem niet meer zal betredenvooraleer de laatste om politieke redenen uitge zette landgenoot is teruggekeerd. Yoor het koningschap is de vol bloed republikein gevaarlijk, als hij buitenslands vertoeft, dan wel als hij onder het toezicht der regeering-, die natuurlijk tegen uitspattingen waken kan, binnenslands ae beweging be stuurt. Natuurlijk heeft de politie aanstonds op deze geschriften be slag- gelegd en is tegen de versprei ders daarvan eene vervolging in gesteld. De Pruisische kamer van afge vaardigden heeft den minister Von Puttkamer bij het behandelen zijner begrooting eene nederlaag laten on dergaan, door, ondanks de krachtige bestrijding van dit voorstel, een post van 4500 mark te schrappen, welke som ter beschikking van den mi nister gesteld was, reeds sedert jaren, om daaruit de kleine belooningen voor de verdienstelijkste personen ven aan het hoofd des legers stel, met het zwaard in de vuist om de oproerlingen mijne macht te doen gevoelen. Wat was er tegen zulk eene me- dedeeling te zeggen Diep bedroefd trok Groefwang- zich terug. Reeds de volgende dagen bracht de koning zijn plan ten uitvoer. Maar groote spoed werd ook vereischt, want de berichten, die uit de oproerige lan den kwamen, bewezen, dat de oude heidensche haat tegen de christelijke instellingen fel ontbrandde, want overal werden kerken en kloosters verwoest, de zendelingen gedood en monniken en priesters verjaagd. Het kleine leger onder Theodorik had de macht der Saksers te licht ge teld, de enkele aanvoerders waren onvoorzichtig- te werk gegaan, waar op zij overwonnen werden en met zware verliezen zich tot aan den Rijn terugtrekken moesten. Op de reis naar Lorsch, die de

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1