Raai Ier tante Haarlem, BURGERLIJKE STAND. «en marinier werd doodgeschoten, is door den krijgsraad deswege ver oordeeld tot 2 dagen gevangenis straf en f 50 boete. Te Amsterdam zijn de "bekende ansjovisverkoopers weder bezig met waardelooze en oneetbare vissckjes aan den man te brengen onder den naam van Bergsche ansjovisch. Een 22jarig jongmensch uit Amsterdam, A. H., is hoogstwaar schijnlijk met een bedrag van f500 dat hij voor zijn vader te Deventer had ontvangen, naar Amerika ver trokken. Maandagochtend werd uit het privaat van een perceel aan de Utrechtschestraat het lijkje te voor schijn gehaald van een pasgeboren kind. Onmiddellijk werd door de politie een onderzoekingesteld, waar uit bleek dat de keukenmeid voor ongeveer vier weken geleden te Baarn, alwaar zij dienstbaar was, in het geheim was bevallen, het kind in een koffers herwaarts had vervoerd en in het privaat had ge worpen. De ongehuwde vrouw, moeder van twee kinderen, werd onmiddel lijk naar de cel gebracht. Alkmaar. De Afdeeling Alk maar der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft in hare jongste vergadering besloten tot het zenden van een adres aan de Tweede Kamer der Staten Generaal, waarbij ernstig wordt aanbevolen om bij het be staande tekort op de Staatsbegroo- ting, bij de met het oog daarop in te dienen financieele voorstellen, de belangen van den landbouw, welke nu reeds zwaar gedrukt wordt, niet uit het oog te verliezen. Door de Zouaven-Broederschap Fidei et Virtuti alhier, zullen in vereeniging met de daar bestaande commissie der Piusstichting, pogin gen worden aangewend om de gelden bijeen te breng'en, noodig voor het stichten van een R. K. oudemannen- en vrouwenhuis. Tessel. Tegen twee personen te Oost op Tessel P. K. en J. B. is door den rijksveldwachter Hardeman proces-verbaal opgemaakt wegens het stelen van goed, toebehoorende aan de equipage van het brikschip Swift. Reeds zijn eenige kleeding- stukken door genoemden veldwach ter in beslag genomen. Van een ma troos der Swif t moet o. a. een kof fer met al zijn goed en g'eld, pl. m. 40 Mark, zoek -wezen. De arme drom mel, nauwelijk aan den dood ont komen en in geen 18 maanden te huis geweest zijnde verliet schreiende ons eiland. Wij mogen niet nalaten te melden, dat zulke schandelijke daden hier, evenals elders, algemeen verfoeid worden. Leiden. Omtrent de vermoe delijke vergiftiging alhier kan de L. C. nog mededeelen, dat de toe stand van den man, die in het aca demisch ziekenhuis wordt verpleegd, schier hopeloos is. Ook zijn gister morgen op de R. K. begraafplaats op last der justitie twee kinderlijk jes opgegraven en naar het anato misch kabinet overgebracht; ook omtrent deze kinderen zou vermoe den van vergiftiging bestaan. 's Hage. De vergiftigingszaak uit Leiden maakt alhier een diepen indruk. Uit de aang'evang'en instruc tie zou nu reeds zijn gebleken, dat de in hechtenis genomen beklaagde zich aan meer dan één misdrijf heeft schuldig gemaakt. Noch omtrent het aantal van de door haar gemaakte slachtoffers, noch omtrent het mid del, door de beklaagde aangewend om onderscheidene barer familieleden door het toedienen van vergiftige bestanddeelen uit den weg te ruimen, schijnt zekerheid te zijn verkregen. Maar dit blijkt nu reeds duidelijk, dat men hier met een ontzettend strafgeding' te doen heeft, waarvan tot op dit oogenblik in Nederland geen voorbeeld heeft bestaan. De kapel van het regiment grenadiers en jagers, die eenekunst reis naar Belgie heeft gedaan, daar weldadigheids-concerten ten voor- deele van de slachtoffers van Kra- katau heeft gehouden, en met groote geestdrift door onze naburen werd ontvangen, is in de residentie terug gekeerd. De kolonel Klerck en vele andere personen waren bij de ont vangst tegenwoordig. De directeur van de kapel had een fraaien rui ker bij zich. De aanwezigen gaven blijken van tevredenheid over de wijze waarop de kapel zich van hare edele taak had gekweten. Loosduilien. Naar men ons mededeeld is Dinsdag van eene kleine hoeveelheid dynamiet, welke door de genie in de duinen onder deze gemeente is verbrand, een pa troon ter grootte van een rolletje van 50 centen met zóó hevigen knal ontploft, dat alle ruiten in het stand huis te Loosduinen, ruim vijf minu ten van de plek verwijderd, zijn gesprongen. De slag werd nog verre boven Monster gehoord. De kuil waarin het verbranden geschiedde was ruim tweemaal zoo groot ge worden als te voren. D Rotterdam. Door het tweede kantongerecht werden Dinsdag 144 personen wegens openbare dronken schap veroordeeld, van welke 44 voor het kantongerecht waren ver schenen, terwijl 100 afwezig waren gebleven. Onder de veroordeelden waren 8 vrouwen, van welke eene in den tijd van tien dagen 4 malen dronken op straat was aangetroffen. Groningen. Ook in acade miesteden, waar toch volstrekt geen gebrek is aan voldoende, goede en goedkoope geneeskundige hulp, bloeit nog altijd de tak der volksgenees kunst, die onbevoegdelijk hulp ver leent langs den g-eheel gehsimzin- zinnigen weg. Zoo kan men thans in een tapperskelder vlak bij de Groote markt te Groningen op markt dagen allerlei menschen verzameld zien, die daar hulp komen vragen bij een eenvoudig boertje van Stadse- kanaal, voor allerlei mogelijke en onmogelijke, werkelijke of inge beelde kwalen. De man geeft geen gewone geneesmiddelen en veroi'- dineert die ook niet, maar legt de handen op de zieke plaats, prevelt het een en ander en «praktiseert» dus geheel «bovennatuurlijk», dus volkomen in overeenstemming' met het reactionair standpunt in het zeer verlichte, laatste vierde gedeelte der 19e eeuw! De politie kaa tegen zulk een praktizijn niets doen. St. Maartensdijk (Zeeland). Alhier moet in de maand Januari a. s. ter inschrijving voor de natio nale militie een zeer ongelukkig persoon worden aangegeven. De romp bestaat uit een kleine mis vormde vleeschklomp; armen en beenen, ten deele de huid missend, zijn spiraalvormig gekromd, terwijl het gelaat vooruitstekend (prognaath) is als dat van een aap. Duidelijke geluiden vermag de ongelukkige niet uit te brengen; hij kan slechts gillen en kreunen. Het voedsel, waarvan hij den smaak ten eenen- male ontbeert, moet hem in den mond gebracht worden. Niettegen staande dit alles heeft de teedere moeder haar deerniswaardig/en zoon oneindig meer lief dan haar andere kinderen!» Vlissingen. In de afgeloopen week is het aantal werklieden aan de fabriek der kon. maatschappij «De Schelde» alhier tot boven de 700 gestegen, een cijfer, dat sedert het bestaan dezer inrichting nog nooit werd bereikt. Tilburg. Jl. Zondag werden er te Hasselt, eene buitenbuurt onder deze gemeente, vier kleine dreumes- sen zonder toezicht thuis gelaten. Aan den wand hing een geladen ge weer. Met vereende krachten slaag den zij er in het er af te tillen. Een oogenblik later ging het schot af en alle vier werden door hagelkorrels gewond. Gelukkig zijn die wondjes niet erg. Het schot is tegen den muur terecht gekomen en de hagel teruggespat. Ursem. Eene hier wonende jonge dochter, sedert jaren lijdende aan vallende ziekte, werd gisteren morgen, terwijl zij zich op het erf achter de woning bevond, door een toeval getroffen, met het noodlottig gevolg dat zij in een grooten water plas terecht kwam, waarin men haar eenige oogenblikken later levenloos vond liggen. Wilp. Een vreemd geval heeft zich alhier voorgedaan. Eene doch ter van flinke burgers zou huwen met iemand uit Duurswold. Alles was voor het huwelijk gereed, en daar verdwijnt eensklaps het minnende paar. Onder voorwendsel van de familie te zullen bezoeken, zijn de jougelui via Rotterdam naar Amerika vertrokken. Venloo. In de zaak der zoek geraakte kapitalen der Heutz-stich- ting en R. K. armen heeft het ge meentebestuur eenige rechtskundig» adviezen ingewonnen bij Limburg- sche advocaten. Die adviezen, bijna gelijkluidend, komen hierop neer, dat de regenten aansprakelijk zijn voor de verloren sommen, tenzij er termen aanwezig zijn om diefstal aan te nemen, in welk geval de verliezen uit de failliete massa zou den moeten vergoed worden. GEMENGD NIEUWS. Guichard, te Marseille in hech tenis genomen, naar aanleiding van den moord van den bankiersbediende Peyre of Père aldaar, heeft eene volledige bekentenis afgelegd. Een drietal vroeger gevangen gezette verdachten zijn in vrijheid gesteld. Zooals men zich herinneren zal, is het in den vorigen winter aan den leider der Finlandsche pool expeditie, prof. Lemmström uit Hel- singfors, gelukt, kunstmatig noor derlicht te verwekkeu. In velé tijd schriften en bladen werd echtereen onjuiste voorstelling gegeven van de wijze waarop hij dit deed. Deze bestond eenvoudig hierin, dat hij in Noordelijk Finland een berg van 800 h 1000 M. hoogte aan den top bedekte met een stelsel van g-eïso- leerde metaalspitsen, waaraan van den voet des bergs de aard-electri- citeit werd toegevoerd door middel van een metalen draad, eindigende in eene in het grondwater gezonken zinken plaat. Uit de verschillende metaalspuiten, die den bergtop om gaven als de stekels van een ge sloten distelknop, kwamen dan in den poolnacht lichtstralen voort, die eens de lengte van 120 M. bereik ten en in uiterlijk aanzien zoowel als bij spectroscopisch onderzoek de eigenaardigheden van noorderlicht stralen opleverden. Noch prof. Lemm ström, noch andere natuurkundigen achten door deze bij herhaling' ge lukte proeven het tot dusver duis tere vraagstuk, van het ontstaan van het noorderlicht afdoende opge helderd, zooals hier en daar is be weerd geworden. Maar niet te ont kennen is het, dat daarmede zekere mate van waarschijnlijkheid ver kregen is voor de stelling, dat bij het schijnen van Noorderlicht niet, zooals men ten tijde van Humboldt aannam, sprake is van een «mag netisch onweder», maar veeleer van eene stille ontbinding der aard- electriciteit in die van den damp kring, terwijl eerstgemelde, vrij wordende, zichtbaar uitstroomt in de droge lucht dier noordelijke breedten. Het noorderlicht zou dan niets anders zijn, dan een Sint- Elmsvuur in het groot, d. w. z. men zou het kunnen vergelijken met die hoogstens 1 M. hooge vlammen, die als er onweder aan de lucht is, niet zelden worden waargenomen op de spitsen van kerktorens, alsmede op uitstekeude punten van gebouwen, boomen, enz., ja zelfs spelende om de hoofden van menschen. VERGADERING van den van Woensdag 19 December 1883. In de heden gehouden Raadsver gadering werd besloten tot het vast stellen van het 2de suppletoire ko hier der plaatselijke directe belas ting. Een voorstel tot vergoeding van onkosten, voor de brug in het jaagpad aan het Noorder-Sparen ge maakt door den heer Figee, is ge steld in handen der rechtsgeleerde commissie. Het adres der N. Z.-H. Stoomtramweg-Maatschappij, om eene telefoonleiding te plaatsen in den Hout, is tot later uitgesteld, in afwachting' van nadere voorstel len, van wege die Maatschappij te doen. Een voorstel om de school gelden van het Gymnasium zoo te laten als zij zijn, in afwijking van een plan tot verhoog'ing, ingediend door de commissie van financien, werd aangenomen. Het voorstel van regenten van het Barbara-Gast- huit, om eenige graven te verkno pen en eene vaste, verplichte contri butie te doen afkoopen, is goedge keurd. "Voorts is besloten, aan den heer Bispink te berichten, dat hij zich met zijn verzoek omtrent de Delft zal hebben te richten aan het hoogheemraadschap van Rijn land; aan den heer J. G. Martin, concierge van den Doelen, voortaan eene toelage te verleenen van f 300; aan de bewoners van de Wilhelmi- nastraat te berichten, dat aan hunne bezwaren is tegemoet g»komen. Het rapport der commissie van finan cien omtrent de 5de suppletoire begrooting is goedgekeurd, en over eenkomstig hun voorstel een stukje grond verhuurd aan A. G. van Breemen. Het voorstel van dr. van Eyk, om in te trekken het Raadsbesluit tot het bouwen van 2 söholen, elk met 8 lokalen, is aan genomen, in afwachting van nieuwe voorstellen van B. en W. omtrent dit onderwerp. Eene verbetering aan het Stads Armen- en Ziekenhuis is vastgesteld, het tarief van on derstand conform de wenschen van het Burgerl. Armbestuur geregeld, de mededeeling der statuten van de Schuurman Schimmel -van Oute- ren-stichting voor kennisgeving aan genomen, evenals het verslag van den gasopzichter. Vervolgens is een nieuw reglement vastgesteld voor het Gymnasium, het rekest van P. van Thiel gesteld in han den van B. en W. en de overig-e stukken tot eene volgende vergade ring aangehouden. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gis teren uitspraak gedaan in de zaak van het namaken en uitgeven van valsche bankbil jetten en de vier beschuldigden, B. D. Lopez Salzedo, de lithograaf, S. J. Vlictstra, J. W. Doorenbosch en N. Exter, ieder veroor deeld tot 10 jaren tuchthuisstraf en 2 geld boeten van f50, of vier dagen gevangenis straf voor iedere boete. KERKNIEUWS. Chr. Ger. Kerk. •Beroepen: Te Leiden, ds. J. J. Impeta, te Schiedam. ONDERWiJS. Het eergisteravond geveilde huis, Keizers gracht 162, is, naar verneemt, voor dc uVrije Universiteit" aangekocht, die het tot universiteitsgebouw zal inrichten. LEGER EN VLOOT. Als een bewijs, dat het gebrek aan kader bij het wapen der infanterie gaandeweg ver mindert, diene dat op 15 Dee. jl. daarbij ontbraken 5S sergeanten, 5 fouriers en 356 korporaals, terwijl een jaar te voren het incompleet bestond uit 215 scrgcandfcö, 6 fouriers eu 431 korporaals- Uit de rekening en verantwoording van de directie der weduwen- en weezenkas voor de officieren der Landmacht over het jaar 18S2 blijkt, dat aan inschrijvingen op het Grootboek der Nationale Schuld, rentende 2'/s percent, voorhanden blijft eene kapitale som van f 4,350,000. Op den lu Januari 1SS2 bedroeg het getal der weduwen 513, hetwelk in dat jaar vermeerderd is met 15, te zamen 528. Daarentegen zijn er overleden 27, hertrouwd 3, te zamen 30. Waardoor op 1 Januari 1883 het getal gepensionneerde weduwen bedroeg 498. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 20 December. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Katwijker Zand f a Noord- wijker Zand f a Hillegommer dito f a Geldersche Fleur f a dito Blauwe f a Eriesche Hamburgers f a dito Jammen f 1.80 a 1.90, dito Engelsche f 1.50 a Zeeuw- sclie Spuisclie Jammen fl.SO a 2.70, Blauwe f2.10 a 2.30, Elakkeesche Jammen f 1.50 a 1.90, Footers fl.a 1.25, Bloksche dito f - a Pruisische Hamburgers f 2.25 a 2.50, dito Saksische f 1.70 a 2.20, Gronin ger Jammen fl.SO a 1.90. Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 2-19 vette kalveren, le kwal. f 0.952e kwal. f 0.80 per kg. 1 Gras- f a 62 nuchtere dito fll.a 18.—, 3 schapen lammeren 4a 72 vette varkous 42 a 50 ct. per kilogram- biggen f a - paarden f a runderen, le kwal. f0.2a kwal. f0.3e kwal. f0.per kg. melk- en kalfkoeien fa- p. st. Koffie. Afgedaan 870 bn. Java W.-LB. ex Soeuda. Tabak. Aangevoerd werden per Conrad 88 pn. Java Koeion en 262 pn. Java Koe- Ion B. Tarwe zonder noteering, op levering fl lager, Maart f25S. Van Rogge verkocht, per 2100 KG. a. c. z. k. Taganrog f163. Notccring van de Commmissie voor den Graanhandel Rogge op levering weinig ver anderd, Maart f163, 162-, Mei f165, 164. Noteering van Meuue Thole. Koolzaad op 800 KG. Olie zonder handel. Lijnzaad traag. Hennepolie vliegend f per 100 kg. Raapkoeken f 100 a 110 per 1040 stuks. Lijnkoeken f10 a 13.50 per 104 stuks. Huiden. Verkocht werden op zeilende conditiën 402 stuks Rundor-, merk BR per Zuid-Holland. Thee. Afgedaan bij inschrijving 842/4, 2:12 en 30 16 kn. Java. Tin en Petroleum onveranderd. Alkmaar, 18 Dec. Ter veemarkt aange voerd - paarden49 vette kalveren, 9 nuchtere dito, 1171 schapen lammeren, 216 vette varken, —magere dito, - biggen, 4 bok en geiten, 2 koeien en ossen. De prijzen waren als volgt: vette kalveren j f 40 a 115nuchtere dito f 14 a 29, schapen f24 a 40, lammeren favette varkens 38 a 53 cents per kgp, magere dito f i bok of geiten f 2 a 6 koeien en ossen f220 a 240, paarden f ik biggen f - a -; allen per stuk. Schiedam, 19 Dec. Moutwijn f 12.50, Jene ver f19.Amst. Proef f 19.75, Spoeling f 2.20, idem door de Schiedamschc Spoeliug- Vereeuiging f 1.50. RIVIERBERICHTEN. Vreeswijk, 19 Dec. 4.50 M. boven AP 2.02 M. onder N. P. Keulen, 19 Dec. 6.00 M. boven 0. Maastricht, 18 Dec. Hoogte dec Maas 3.35 boven 0. M. BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 19 Dec. 1883. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer- pCt. de koers. Nederland. Cert. Werk. Sch. 1 9| 657 :'s 101 96J', Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egyptb. Hongarije. Obl. Leening 1S67. 5 Goudleening 5 S01/.. Italte. Obl. Paus. Loeuing 1860-64 5 88 Oostenrijk. Obl.inpap,(Mei-N.) 5 657,1, zilv.Jau.-Juli) 5 65" 16 Obl. buitl. 1853-80. 3 52'/. bij Hope Comp. Oude Russeu 5 98 Obl. 1877 Amst. L. 20—100 5 90'8 Obl. buiteul. 1S67, 1871 75 1> 4 24 Obl. buit. 1876. 2 44*/, //(Perpetuele) 4 53*. binul. f12500- 250001' 4 Obl. binnl. f1000- 5000 1'/, 22'/- Obl. Alg. Sch. 1865. 5 7» o h 1869. 6 9»/I8 Obl. Leen. 1876. 4 62'/; N.-Amerika. Obl. Ver.-St. 1876. 4"-113l/s 1877. 4 120»/, Columbia. Obligation4' s 27'/j Peru. Leening 1370 6 101* 1872 5 73/, Oostenrijk. Aaud. Nat. Bank. divid. 118'/- Nederland. Holl.IJz.sp.Aaud. 152'/a M. tot Expl. St. spw. Aaud. n 115 Cent.spw. gest.Obl. n 72 Ind. spw. Aand.n 158 Rijn spw. volg. Aand116' Boxtel Wezel Obl. 41 s 18 Boxtel Wezel Obl. 1875 5 Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 51» 8 Gr. Spw. Mts.Aaud. 5 117"/'» Balt. spw. Aand. 3 50'/, Jclez Griasi Obl. 5 84 Kiew-Brest Aaud. 5 Kursk Cbark. Obl. f 1000. 86'/, Morschansk Syaran Aand5 53 Riaschk Wiasma Aand5 53 Chicago N. W. Cert. Aand. divid. 144»/, N.-York Lake Erie W. S. Aand. 29 »/4 Illinois Cert.Aaud. n 132'/- Miss Kansas Texas Obl. Cert7 106 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 107'/s h Rotterdam3 100'/, n Gem. Crediet. 3 94' Belgie. Stad Antwer pen 18743 96'/, Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 101'/, I860. 5 112'/, 1864. 140 Rusland. 1864. 5 127 1866. 5 122'/s Geldkoers, prolongatie 4 a 4'/s 'pCl. Italië. Rusland. Amerika. Commissariaat tm Politie to Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug tc bekomen. Een portemonnaie waarin ecu sleuteltje, twee wantjes, een doekje, ceu jas, een bruine paardendeken, een taschjc waarin breiwerk, een granaten oorknopje, een kuipmesje, een ijzeren kilogram en een koperen 5 hectogram, een tabakspijp, een pendulesleutel, een sleutel met deurkruk cu een aantal losse sleutels. Alles op straat gevonden. In de Tramwagens achtergelaten. Een sanella parapluie. Terug te bekomen bij den laudbouwer Rutte te Vèïseu, een pot boter en 25 lijn koeken, alhier aan de Groote Markt bij abuis in zijn wageu geplaatst. bevallen 18 Dec. J. T. v. d. Vossen, geb. v. 4. Waals, d. 19. J. Hollinga, geb. Stuttje, d. 10. B. M. Hopkes, geb. Zachte, z. ondertrouwd: 19 Dec. H. L. Bormaun cn J. de Meij. C. Kroon en A. A. de Paauw. L van Breukelen cn S. P. Rooijcrs. getrouwd i 19 Dee. C. P. K. Schram en J. G, E. Paardehaar. C. v. d. Putten cu T. Mulder. J. M. vau Norden en E. C. Vogelzang. L. Wezenaar en M. Steenmeijer. overleden i 17 Dec. E. P. Westerveld, 28 j., Verwulft. G. Andriessen, 10 md. d., Kruisweg. A. van Reulen, 29 j., Leidsche Vaart. H. Bardok, 56 j., Lange Raamstraat. C. i. Jorritsma, 74 j., Parklaan. IS. E. J. Kloin, 11 j. d., Ged. öudcgracht. II. Smolenaar», 8 md. z., Amst. Vaart.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 3