11 ME» Attentie! Oplage 10000 Ex. Zaterdag 29 December 1883. FE UI LLETON. „GROEFWANG". No. 146. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk n. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAÏÏS Co., te Eaarlem. ADYERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Adver ten tien worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicité Etraugè.re G. L. DAUBE Co. JOIIx. F. JONES, Sucr.. Parijs, 31bis, Faubourg Montmart.re. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDIENST. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56. 1.8, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50. 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30. 9.35, 9.50,11.5.11.50* 12.15, 1.5. 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20* 7.30,8.30,9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10.9.10. 10.20* 11.5, 1.23*, 2.45. 3.35, 5.10.6.27*, 7.20. 8.50, 9.50*. De crtrekuren zijn berekend Station Delftsclie Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2c klasse. Van Haarlem naar den Helder 6.51,10.7,1.37. tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38. 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. S.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, S,2S. In 't nommer, dat in den morgen van den len Januari 1884 zal ver schijnen, staat voor belanghebben den de gelegenheid open, om aan Familie, Vrienden en Begunstigers hun Nieuwjaarsgroet te brengen, tegen den prijs van ^25 Cent. Voor spoedige toe^ènding houden zich zeer aanbevolen de Uitgevers BOMA NS Co. ALGEMEEN OVERZICHT. De koning van Abyssinië komt de moeielijkheden, welke Egypte op dit oogenblik reeds van zijne eigene onderdanen ondervindt, ver- grooten door een inval in het land te doen. Ofschoon hij het aanbod van den profeet, die hem een bond genootschap voorsloeg, van de hand wees, blijkt hij er geenszins af kee- rig van, om op eigen gelegenheid eene poging te wagen, ten einde een deel van het rijk te bemachtigen. Onder andere omstandigheden zou men zich om eene vijandige hou ding van koning Johannes niet bij zonder ongerust maken, doch thans doet een enkel druppeltje de maat overloopen, zoodat men aldaar ook deze beweging met groote bezorgd heid gadeslaat. Hoe het met den Mahdi staat, weet niemand met ze kerheid te zeggen. Nu weder heet het, dat hij met een geduchte machc naar Khartoem oprukt, doch wij mogen niet vergeten, dat dit bericht van Fransche zijde komt. waar men er nog altijd vermaak in schijnt te scheppen, de toestand ernstiger voor te stellen, dan zij wer kelijk is. Die Franschen kunnen het (Een ronmn uit de achtste eeuw.) UIT nET IIO06DUITSCII VAX ADOLF GLASER. 43) Toen deze redevoering ten einde was, brak het geheele volk in luid g-ejubel uit, en de roep van her tog Wittekind, hertog Wittekind! klonk lang van alle kanteu. De arme, onwetende menschenWie het laatst tot hen sprak en de woor den eenigzins wist in te kleeden, had in hunne oogen terstond gelijk en kon ze leiden en wenden, waar heen hij wilde. Maar toch waren ook Editha's woorden niet zonder uitwerking ge- hieven. Toen de lieden weder naar hunne huizen terugkeerden, de man den Engelschen nog maar altijd niet vergeven, dat zij voor eigen rekening de verwarde zaken in Egypte redderden, toen de Kamer van Afgevaardigden geweigerd had de noodige gelden beschikbaar te stellen om dit voor gezamenlijke kosten te doen. Met zekere voorliefde spreken zij nog altijd van de moeielijkheden, welke Egypte aan de Britsclie regeering oplevert, hoewel het, zoo als wij vroeger reeds aantoonden, ook voor hen een ramp zou zijn. indien de vaïsche profeet werkelijk de overhand verkreeg. Er bestaat evenwel gegronde hoop dat het nimmer zoover zal komen. De Engelschen zullen op het uiter ste oogenhlilc het land, waarin zij met zooveel krachtsinspanning, ten koste van zulke groote offers de orde hersteld hebben, niet in den steek laten, en gesteld al dat het leger van den profeet overwinnend voorwaarts blijft gaan, dan zal hii ten slotte stuiten op de Britsche bajonetten, indien ten minste het geschut hem niet op eerbiedigen afstand van de troepen houdt. Eene zonderlinge verklaring van de ne derlaag door generaal Hicks gele den, geeft de ex-Khedive Ismael aan den correspondent van Daily Newsdie hem over den toestand in Afrika inlichtingen vroeg. Het gemis aan vaandels en muziek; zie daar zoo verklaarde deze de oorzaak van den ramp. Meer dan elders is het noodig den vijand hier een schitterend leger tegenover te stel len, want de pracht en het aanzien der soldaten is het begin der vic torie. Al weder voor den Egypti- schen landaard geen vleiende getui genis uit den mond van iemand, die het weten kan. nen hunne wapens te voorschijn brachten en uit de wapenkamers der burchten bij het verdeelen van zwaarden en lansen bijeenkwamen, praatte men veel over de betooverde heerendochter en hare wonderbare woorden. Dat de heeren het geringe volk minder achtten dan hunne paarden en honden, was hun be kend, want wanneer een gewoon man een edelling schade berokkende, kostte het hem het leven, zelfs als hij daarbij onschuldig was, terwijl de edellieden met het volk konden doen wat zij wilden en zelfs bij de zwaarste misdrijven de straf moch ten alkoopen. En zoo ook zelfs die Wippo van Siipplingenburg. voor wien geen vrouw veilig was en die reeds zoovele menschen krom en lam geslagen had, zoodat men in zijn gebied de meeste kreupelen vond' liet was een geluk dat de toeber eidselen voor den heertocht iu allerijl moesten volbracht worden, De Fransche Senaat heeft op dit oogenblik de begrootingen on derhanden, die de vorige weken door de kamer van afgevaardigden zijn goedgekeurd. Uit de berichten die daaromtrent tot ons komen, zou men mogen opmaken, dat de dis- cussiën weinig bijzonders opleveren en luttel nieuwe gezichtspunten aan bieden. Alleen heeft de senaat zich ont fermd over den aartsbisschop van Parijs, wiens jaarwedde met 30.000 fr. is verminderd, alsmede over de studenten, die tot he^en van den staat eene studiebeurs oütvingen om hunne studiën aan de semenariën te voltooien. Met overgroote meer derheid zijn de posten weder op de begrooting voor eeredienst gebracht, die door de kamer daarmede was ontlast. Of de meerderheid daarginds daarmede thans genoegen nemen zal, moet de toekomst leeren. Uit Tonkin weinig of geen nieuws. Dit alleen zou meu nog over de expe ditie kunnen mededeelen, dat in Parijs men algemeen van gevoelen is, dat admiraal Courbet reeds naar Bac-Ninh op marsch is. De houding der bevolking zelve moet evenwel eer vijandig dan welwillend genoemd worden, zoodat het niet onwaar schijnlijk is, dat ook voor de toe komst deze verovering een lastpost voor de Frausche natie zal blijken. Voor de eer en den roem evenwel hebben zij alles over, zoodat in den eersten tijd althans zij zich al zeer weinig om de verhooging hunner lasten zullen bekommeren, indien deze ten minste worden aangewend voor dit doel. De Chineesche gezant heeft uitdrukkelijk verklaard, dat er nog geen sprake van is, alle betrek kingen met Frankrijk af te snijden, zooals door enkelen werd beweerd. De man wacht alleen op instructiën want hier en daar gingen verschei dene ontevreden stemmen op. Terwijl het leger zich bijeentrok, was ook de tijding van den op stand naar Aken doorgedrongen en de koning nam daar reeds zijne maatregelen. Geen gering opzien had het onder de Saksische edellieden verwekt, toen men vernam dat de heer Heino onder allerlei voorwendsels te huis bleef. Men was in den beginne er wel toe geneigd, hem tot deelneming- te dwingen of zijn gebied te ver-: woesten, doch men had tot zulk een maatregel geen tijd genoeg en men stelde de uitvoering van dit plan tot aan den terugkeer van den veldtocht uit. j Voor dat heer Krodo zelve naar het leger vertrok, trad hij het ver trek zijner dochter Editha binnen, die sedert den dag der bijeenkomst als een groote zondares, achter slot en grendel werd gehouden. Toen uit Peking, die, zooals gewoonlijk, nogal lang- uitblijven. Wel verze kerde hij, dat zijne regeering nog altijd veel waarde hecht aan het bezit dezer laatste vesting. De inwoners van Barcelona blij ven het den Duitschen kroonprins hoogst kwalijk nemen, dat hij in hunne stad slechts zoo korten tijd vertoefde, al had ieder zich uitge sloofd om den hoogen gast zoo goed mogelijk te ontvangen. De veront schuldiging welke hij daarvoor aan- lxlgi gat, als zoude hij onverwijld toen Pr hem geen land te be naar Rome moeten, houden, zoo zeg- zeilen is. gen zij, geen steek, daar de vorst op een 'der Middellandsche Zee eilan- in Amerika denkt men er «ra den geruimen tijd vertoefde en al- stig- over om den lOOsten verjaardag daar nauwkeurig alles in oogen- van {je vrijmaking der staten fees- schouw genomen had. Een groot telijk te herdenken. Men heeft het aantal der Spaansche bladen valt plan opgevat voor den grooten strij de moppering van de eerstgenoem- der y0or de goede zaak een monu- Parijs afgezien hebben, hoe zij het best de zaken in de war kunnen sturen. Twee hunner hebben het zelfs zoo bont gemaakt, dat hun voor de zittingen den toegang is ontzegd. De Oroaten mogen echter wel voorzichtig zijn. Het is toch bekend dat de nieuwe ban, ondanks zijne verzoenende houding, voor geen klein geruchtje vervaard is, zoodat. het niet tot de onmogelijkheden be hoort, dat hij de heeren naar huis zendt en zonder volksvertegenwoor diging regeert, wanneer hij begrijpt den bij. Hunne toon getuigt niet van een grooten invloed op de per sonen, evenmin als van ingenomen heid met de Duitschers. Van een verbond, zoo verklaren zij openlijk, kan met geen mogelijkheid iets ko men, want de belangen der bevol king van beide rijken staan dikwijls lijnrecht tegenover elkander. Geheel anders oordeelt men echter in Italië, waar nog ieder opgetogen is over het bezoek en zich gouden bergen daarvan belooft. De uitslag zal het leeren, wie van heiden gelijk heeft. In den Croatischen landdag moet het er nog al gespookt heb ben. Ofschoou de partij van orde en recht op dit oogenblik de over hand heeft, vinden de ontevredenen niettemin hunne vertegenwoor digers, en deze moeten het stellig van de Iersche afgevaardigden in Engeland of van de radikalen te ment op te richten, en reeds is een aanzienlijke som bijeen, die echter nog niet geheel ter beschikking is. Aan het welslagen der onderneming twijfelt echter wel niemand. BIXXEXLAM). Haarlem, 28 Dec. '83. Woensdagavond is alhier in den ouderdom van 74 jaren overleden, de heer O. D. Emrik, hoofd van de gunstig bekende firma Emrik Binger, steendrukkers alhier. Tijdens de bewoners afwezig waren, is vermoedelijk in den nacht van Woensdag op Donderdag dief stal gepleegd door middel van in klimming ten huize van den heer Van der Togt, aan het Staten Bol werk alhier. De dief of dieven heb ben zich den toegang verschaft door het opschuiven van een raam aan de straat en hebben ontvreemd een Editha haar vader met donkere blik ken het vertrek zag binnentreden, geloofde zij te moeten stikken, zoo kromp haar hart in de borst te zamen. Toch bedwong- zij zich en tond met deemoedig gebogen hoofd voor hem. Hij overstelpte haar met de hevigste smaadredenen, die zij zich geduldig liet welgevallen zij was ook op mishandelingen voor bereid maar hij hield deze voorj overtollig, daar hij haar vonnis reeds had geveld en haar een straf had toegedacht, die met de ergste mis handeling gelijk stond. Geen edelman van onzen stam. - zoo sprak hij tot haar, zal u. ontaard schepsel, meer tot vrouw i bcgeeren, het minste Wippo, dien gij met schaamtelooze snoodheid hebt beleedigd. Maar hij zal vol-! doening hebben. Niet de heer van Süppling-enburg zal u in zijn hui.: voeren, maar ik geef u aan een der geringste knechten tot vrouw. Dat is besloten en zoodra wij wederkee- ren, wordt het uitgevoerd. Toen hij de woorden sprak ik geef u tot vrouw aan een knecht zakte zij ineen en verhief toen het hoofd, hem vrij in 't gelaat ziende. Vader, zeide zij toen smee- kend, neem dat woord terug. Ik weet. dat ik in uw macht ben, maar ik kan den man verpletteren, die zich mijns ondanks wil nade ren. Er zijn sterke lieden onder Wippo's knechten, antwoordde hoonend haar vader, mijn oor deel is geveld. En daarmede mijn doodvon nis! antwoordde Editha. Welaan dan, het is mi j onver schillig, of ik in een wereld voort leef, waar alles zich omkeert, de edelen denken en handelen als de minderen, vaders limine dochters de schande ten prooi geven en geen

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1