bronzen pendule en een barometer. Ook is de secretaire opengebroken waarin echter geene waarde aan wezig- was. Door den tuin is de woning weder verlaten, waarvan de deur werd opengevonden. In den afgeloopen nacht ten ruim 3 ure is een hevige brand uitgebroken in den garen, band en manufactuurwinkel van Mej. Paals in de Lange Veerstraat No. 33 alhier, vermoedelijk ontstaan door onvoor zichtigheid met vuur, dat in den avond in den winkel was gebruikt. Door de buren, die de bewoonster met moeite hebben gered, werd de brand ontdekt. De belendende per- eeelen waren reeds aangetast maar zijn door de brandweer behouden. Het perceel, drie verdiepingen hoog, is geheel uitgebrand. Aan de over kant zijn eenige spiegelruiten ge sprongen. Een aantal spuiten heb ben water gegeven. Ten ruim 5*/s ure was de brand geheel gebluscht. Alles is tegen brandschade verzekerd. Met de Haarl-.Zandvoort spoor weg Mij., zijn in de maand Nov. 1883 vervoerd: 5203 passagiers, waarvan de opbrengst was 1135.84 van goederen - 398.93 van diversen - 355.82s Totaal ƒ1890.595"" Zijnde per dag en per kilometer ƒ7.416. De prijs, door Z. K. H. Alexan der der Nederlanden, prins van Oranje, uitgeloofd voor de interna tionale harddraverij op schaatsen, in Engeland te houden, bestaat uit een kristallen vaas, met zilver ge monteerd, met leeuwenkoppen van j massief zilver tot handvatsels en zilveren leeuwen tot voet. De Great-Eastern-spoorweg heeft retourbiljetten van Rotterdam naar Cambridge voor den prijs eener enkele reis beschikbaar gesteld voor mededingers aan dezen wedstrijd, leden van ijsclubs op het vasteland en voor het publiek in 't algemeen dat mocht wenschen den wedstrijd bij te wonen. 'Het comité van uitvoering heeft bepaald, dat de banen 1400 meters lang zullen zijn, doch dat het van den toestand van het ijs zal afhan gen of er twee- of driemaal een rit gemaakt zal moeten worden. De eerste winner zal ontvangen: de vaas van den prins v«n Oranje, i •tot een waarde van 25 pond ster ling (f300), een beurs van 50 pond sterling (f 600) en den titel van «Speed skating champion of the world#. De tweede winner zal 25 pond sterling (f305), de derde en de vierde zullen elk 12.10 pond sterling (f144) ontvangen. Naar Het Vad. verneemt, moe ten in het begin van Januari a. s. ongeveer 50 Volendaramer visschers in hechtenis gaan, wegens het vis- schen in den kwakkuil, in strijd met de wet op de zeevisscherij. On geveer 30 andere visschers uit Vo- lendam zijn voor hetzelfde feit ge dagvaard. Naar wij vernemen, kan weldra de indiening verwacht worden van het wetsontwerp, waarbij het ver- koopen van sterken drank in het klein ook na 1 Mei aanstaande ver- eenigbaar zal worden verklaard met eenige andere bedrijven, onder an dere dat van koffiehuishouder en banketbakker. (Ar. R. Cl.) De bekende reukwaterfabri kant Boldoot te Amsterdam, hofle verancier van het Nederlandsche en eer meer bestaat. Ik zal het verdu ren, dat gij mij aan een knecht tot vrouw geeft, want bij dien Wippo is zelfs de laag geboren menseh in zijn hart nog een edelman. Maar ik weet, wat het zeggen wil in uwe nabijheid en onder uwe oogen de vrouw van een knecht te zijn. Zoo trek dan heen in den strijd tegen de Franken en overwin. Als gij wederkeert, zult gij vernemen, dat ik weet, wat een heerendoch ter betaamd. Met u voortleven kan ik niet meer, noch in datgene wat gij eer noemt, noch in de schande, die gij mij hebt toegedacht. Voor mij is slechts een uitweg, dat is de dood. De oude Krodo wist daarop niets te antwoorden, want hij verstond zijne dochter sedert langen tijd niet meer. Hij stormde voort, gaf de bewaking van Editha aan een man over, op wien hij zich ten dien op zichte vast kon verlaten en reed het Portugeesclie Hof, heeft thans) gelijke onderscheiding ontvangen van de koninginnen van Italië en België, zeker een nieuw bewijs dat dit Nederlandsche fabrikaat ook in den vreemde op prijs wordt ge steld. Zandvoort. Woensdag zijn de ingezetenen opnieuw gewezen op het gevaarlijke dynamiet, dat ook hier op strand aanspoelt, en in herinnering gebracht wat voor wei nig dagen te Katwijk a/d Rijn voorviel. Het gevondene dynamiet 1 is aau den voet van het duin op 1000 meter buiten de vuurtoren weggeborgen, en wordt daar be- waakt. Ook is een vaatje buskruit aangedreven, terwijl het strand als bezaaid is met vierkante stukjes perkamentpapier, afkomstig van de verpakking van het dynamiet, blijk baar aan liet étiquette, dat op som mige nog /.eer goed leesbaar is. Woensdagavond werd alhier in de kerk der Herv. Gemeente feest gevierd. Daartoe in staat gesteld door twee milde bijdragen van kin dervrienden buiten de gemeente, en verder door bijdragen en giften van ingezetenen, had de predikant een kolossalen kerstboom doen plaatsen, en alle kinderen van de Herv. Ge meente uitgenoodigd, dien boom t« komen zien en van zijne gaven te genieten. Aan die uitnoodiging werd door een 400tal gretig gehoor ge geven, terwijl het overige van het gebouw weldra opgevuld was door een overgroot aantal belangstellen den. Onder toespraken, zingen en orgelspel werden zoo een paar uren recht feestelijk doorgebracht, en wij twijfelen niet, of deze eerste kerst boom in Zandvoort zal, zoowel bij grooten als bij kleinen, de aange naamste herinnering' achterlaten. Amsterdam. Per Holland- sche spoor zijn aan het Centraal station, ter gelegenheid van het Kerstfeest, van 11. Zondag af, van hier vertrokken 18,459, en aange komen ongeveer 24,000 passagiers. De werklieden aan 's Lands Werf te Amsterdam, die bij den jongsten brand hunne gereedschap pen verloren, hebben daarvan op gave moeten doen. De geleden schade zal hun wellicht van 'sRijks wege vergoed worden. Leiden. Naar aanleiding van de alhier plaats gehad hebbende vergiftiging zijn gisteren wederom twee lijken, reeds in 1881 ter aarde besteld opgegraven, zoo ook heden, en zulks ter inwendige schouwing. Deze lijken zijn insgelijks van fa milieleden der verdachte vrouw. 's-Hage. Gedurende de zitting van het gerechtshof van Woensdag is de heer v. H., gepensionneerd ambtenaar, die als toehoorder op de gereserveerde tribune was gezeten, door een beroerte getroffen. Buiten de zaal gebracht, overleed hij kor ten tijd daarna in het rechtsgebonw. De overledene werd per vigelante naar zijne woning aan de Nieuwe Haven gebracht. In de kas van een wachtmees ter der huzaren, belast met admi nistratie van de cantine alhier, zou een tekort van f 17 a 18000 ontdekt zijn. De militaire autoriteitstelteen onderzoek in. De verdachte is in voorloopige bewaring. Een jonge man, die in de boe ken der justitie nog voor eenige weken gevangenisstraf gedebiteerd stond wegens, na een loopend pro toen aan het hoofd zijner manschap pen naar de plaats, waar het leger der Saksers zich zou verzame len. Ditmaal was koning Karei snel ler ter plaatse aanwezig, als de Saksers hadden vermoed; hij bevond zich reeds in de nabijheid van het Teutoburgerwoud, toen Wittekind hem met zijne scharen ontmoette. De koning was bovendien de om standigheid gunstig geweest, dat hij zijne troepen onder de wapens had gehouden, terwijl Wittekind allerlei zwarigheden bij de strijd- baarmaking te overwinnen had. Karei had nu zijne raadgevers ter zijde, en alles was er op ingericht, dat hij stap voor stap, zooals hij met het zwaard den weg baande, de Saksische landen in den Fran- kischen geest herschiep, om de over wonnenen dadelijk in het genot van alle voordeelen van hoogere bescha ving te stellen. Er moest voortaan ces, tegen hem gewezen veroordee lingen, stond in de afgeloopen week raar te kijken, toen hij, uit de ouder lijke woning op straat komende, door twee dienaren van politie onder den arm werd genomen en naar de Prin segracht gebracht, tot het ondergaan zijner straf. Het meest verrassende was voor den betrokken persoon wel hierin gelegen, dat hij genoodzaakt werd af te rekenen op het ©ogenblik dat hij, na een huiselijk partijtje, zijn aanstaande huiswaarts wilde ge leiden. Buiten gekomen, werd de minnaar door den sterken arm meedoogen- loos van de zijde zijner geliefde weggerukt. Scheveningen. Aan den Scheveningschen Weg tegenover den Kanaalweg zullen op het terrein «Nieuw Plantlust» weldra drie vil la's verrijzen. Met het afgraven van het terrein voor de vergrooting van de Galeries is men dezer dagen aangevangen. Schiedam. W oensdagmorgen zijn door de politie op straat aan gehouden J. M. M. en P. V., wo nende sedert eenige weken aldaar in de Vlaardingerstraat, die beiden reeds ter zake van diefstal gevan genisstraf hebben ondergaan, eerst genoemde meer dan 11 jaar. Zij vervoerden eene hoeveelheid touw, hoogstwaarschijnlijk van diefstal af komstig. Rotterdam. Woensdag-mor gen, ongeveer 11 uur, kwamen twee heeren te paard van den Bergschen- weg de Schiekade langs rijden. Even vóór het viaduct schrikte een der paarden vermoedelijk van de tram. Ondanks den krachtigen greep van den ruiter, zwenkte het paard en liep hollende terug in de rich ting van waar het gekomen was. Pijlsnel schoot het de Schie langs, geen acht gevende op de hand zijns meesters, die op dien gevaarlijken tocht overvloedig gelegenheid had om zijne tegenwoordigheid van geest en zijne bedrevenheid in de rijkunst te doen bewonderen. Alles zou on getwijfeld goed afgeloopen zijn, als de moeielijke opgang der brug aan 't einde, der Schie het paard geen parten gespeeld liad. De steile hel ling deed het dier zijne richting verliezen. De ruiter, die het gevaar hier voorzag, had den moed en het besef om zich toen. alle pogingen om het dier in bedwang te krijgen vruchteloos ziende, van zijn paard te laten afglijden, juist bijtijds daar het ontstelde dier onmiddellijk hals over kop de Schie iuschoot. Zijn ruiter had het slechte aan eigen tegenwoordigheid van geest te dan ken, dat hij dit koude bad niet mede maakte en er zonder letsel afkwam. Aan toeloop van belangstellenden natuurlijk geen gebrek; niet zonder moeite gelukte het dezen het paard, dat gelukkig geen schade bekomen had, weer op het droge te brengen. (R. A\) Men zal zich herinneren, dat voor eenigen tijd een kassiersbe- diende, zekere V. P., in gezelschap van eene buffetjuffrouw en met me deneming' van ruim f 5000, aan zijn patroon alhier toebehoorende, ver dween. Sedert geruimen tijd waande men hem verdronken op zijne reis naar Amerika. Thans echter heeft hij zich bij de justitie aangemeld en is in verzekerde bewaring ge nomen. Kapelle a/d IJsel. Gisteren heeft de heer Salomonson aan ieder slechts een gToot rijk onder zijn scepter bestaan, en daar zijne in stellingen overal duurzaam waren, handel en nijverheid opbloeiden en het mindere volk door publieke werken, zooals groote bouwonder nemingen, den aanleg' van straten en bruggenbouw zijn eigen ver dienste vond, zoo werd allengs de nieuwe heerschappij vaster en slechts de trotsche edellieden zagen deze verandering van zaken met weer zin aan. De eerste groote slag had bij Detmold plaats en voerde tot geene volkomen beslissing, hoe bloedig- hij ook was. Koning Karei ging naar Paderborn terug, en het was voor beide legers noodzakelijk, dat een korte wapenstilstand om zich te herstellen plaats vond. De Saksers rukten iets verder naar het noorden en de tweede groote slag vond plaats in de na bijheid van Osnabrück bij het ri der werklieden zijner fabriek alhier (ongeveer honderd in getal) een groot krentebrood, vijf ons witte kaas en een gulden uitgereikt. Venendaal. Alhier heeft ze kere J. H. de onvoorzichtigheid ge had een fleschje met buskruit met zijn sigaar aan te steken. Het fleschje sprong en behalve eenige wonden die hij bekwam, werd hem het lin keroog ontnomen. Wassenaar. De zoon eener weduwe alhier, die als soldaat te Delft in garnizoen lag, is Woens dagavond onder de gemeente Voor burg op noodlottige wijze om het leven gekomen. Bij eene woorde wisseling, die op 't laatst in eene kleine vechtpartij overging, is hij voorover in den Leidschen Vliet ge vallen en verdronken. Zevenhuizen. Onlaugswerd gemeld van de Wilp, dat een jonge ling en een meisje, die op het punt stonden van met elkaar in het huwe lijk te treden, zich naar Amerika hadden begevenzonder vooraf iemand met hun vertrek in kennis te stellen. Een ander meisje, dat in de (gem. Leek) woont en waarmee de jongeling weinige weken vóór zijn vertrek nog verkeering gehad had, verkeert in staat van zwanger schap en is thans lijdende aan hevige aanvallen van krankzinnigheid. Bergen-op-Zoom. De geza menlijke adjudanten-onderofficier, alhier in garnizoen, hebben het voorrecht gehad, de f 20,000 uit de Staatsloterij te trekken. Kokengen. Aan een der in woners van deze plaats heeft de tentoonstellings-loterii eene verras sing bereid. B. Koren, mr. metse laar aldaar, trok den 3en prijs van de 8e serie, op de lijst aangewezen tegen 5000 fr., van Armand Schwab et frères ('Zwitserland), 1 chrono meter tourbillon-bulletin. Het is een prachtig stuk, met uur-, minuut-, seconde- en datumwijzer, en daaren boven met slagwerk. De binnenkast is versierd met 4e portretten van HIT. MM. den koning en de konin gin, evenals het geheele stuk fraai in goud bewerkt. Hoewel liet bij verkoop wel geen 5000 fr. zal op brengen, is het toch van groote waarde. Venloo. Zaterdagavond hield de kamer van koophandel alhier eene vergadering, ten einde te be raadslagen, welke middelen het beste aan te wenden zijn tegen de onge lijke heffing van invoerrechten aan de verschillende Pruisische grens- kantoren op enkele producten, en om verbetering te brengen in den dienst van het postkantoor alhier. Beide onderwerpen zouden door schriftelijk ingewonnen inlichtingen bekrachtigd worden, die der kamer het volste recht geven om verbete ring te bewerkstelligen. Intusschen kon op geen van beide onderwer pen een besluit vallen, omdat één lid zich in zulke ongepaste woorden uitliet, dat eenige leden genookzaakt waren ue vergadering- te verlaten. GEMENGDTlËüW«T~ Thans weer heet de Internatio nale tentoonstelling in 1885 van Antwerpen verzekerd te zijn. De koning zou zeer gunstig gezind zijn voor het plan, en de regeering zal dus moeten eindigen met toe te ge ven. Reeds alle vreemde landen hebben liunne hulp toegezegd; al leen Duitschland uiet. Maandag* jl. reed op den spoor weg van Louisville naar Chicago viertje Hase. Dit tweede, nog bloe diger gevecht, besliste, waarbij de Saksers zulk een nederlaag leden, dat Wittekind terugwijken en zich het eerste naar de met meerbosch begroeide streken in het Harzge- bergte moest wenden, waarheen Karei hem vervolgde. Hoe klopte Groefwang steeds het hart met fellere slagen, toen hij na langen tijd en onder geheel an dere omstandigheden in 't gevolg van den zegevierenden koning der Franken zijn geboorteplaats na derde. De tijd van het lentefeest was aangebroken eu terwijl in de laat ste jaren de winter veel langer duurde en bijna den zomer in den snellen overgang de hand had ge reikt, lachte in dit jaar de aarde weder eenmaal in de schoonste lentetooi en lokte eveneens in de frischgroene landstreek. Wel moch ten de oude vrouwen en wat ver een personentrein op eene brug over de Blauwe rivier, in de buurt van Salan, in den staat Indiana. De pij lers der brug waren door den he- vigen stroom van het hooge water ondermijnd. De locomotief bereikte juist den oever, toen drie personen wagens naar beneden stortten. Tot overmaat van ramp geraakten de wagens nog in brand. Acht perso nen vonden den dood, terwijl tien werden gekwetst. Dertien duizend gevangenen zijn onlangs te Lubeck ontsnapt. Het waren nl. levende karpers die daar uit Zweden met een daartoe ingericht schip aangevoerd werden. Toen men een aantal er van te voor schijn wilde halen om ze te ver- koopen, bleek het, dat er een paar planken van de scheepsafdeeling waarin zij vervoerd werden los wa ren gegaan en al de visschen in de Trave een goed heenkomen gezocht hadden. Een groote bende smokkelaars is te Parijs ontdektZij voerden Belgische sigaren van geringe qua- liteit Frankrijk binnen, bevochtig den ze, maakten ze plat, lieten ze vervolgens drogen en deden ze dan in witte dozen, die er aantrekkelijk uitzagen. Om de koopers nog meer te lokken, werd om eiken sigaar een rood bandje gedaan, waarop in gouden letters stond: «Voor den adel» of wel «Block en Cie., ITa- bana.» Het spreekt vanzelf,dat deze «fijne Havanna's», die bij inkoop 3 centimes het stuk kostten, maar voor 75 centimes verkocht werden, den fabrikanten een aardig sommetje opleverden. Reeds zijn 20,000 dozen in beslag genomen en de politie is andere depots op het spoor. De oudste voddenraper van Parijs «le père Moroau» is in hon derdjarigen ouderdom overleden. De grijsaard stierf van gebrek aan voed sel, ofschoon eene som van 20,500 fr. in eene oude kast werd gevonden. In het hooge noorden van Zwe den, te Jockmock in Lapland, op de grenzen der eeuwigdurende sneeuw, stierf onlangs op bijna 88-jarigen leeftijd de weduwe van den Luther- schen geestelijke VVesterluud, wien? huwelijk met 18 kinderen gezegend was, waarvan echter 2 op volwassen leeftijd stierven. De waardige ma trone werd beweend door 16 kinde ren, 73 kleinkinderen en tal van achterkleinkinderen. Van het leven vol zorg en ontbering van een met zulk een kroost gezegende predi kantsvrouw, hoog in het ijzige Lap land, waar nog slechts haver groeien wil, kan men zich in onze streken moeilijk een voorstelling maken. Karei XV bezocht in 1853, als kroon prinsregent, die afgelegen pastorie en het gezin maakte, ondanks de armoede die er geleden werd, zulk een gunstigen indruk op hem, dat hij een der knapen, die hem den weg gewezen had. op zijne kosten tot officier liet opleiden. De Italiaansche luitenant de Rensi aanvaardde de terugreisnaar zijn vaderland: de geheele beman ning' der Dymphna, zoowel hooger als lag'er geplaatsten, vergezelden hem tot aan het spoorwegstation, waar bij het vertrek van den trein een luid hoera opging. De heer De Rensi zou zijne reis voortzetten met de stoomboot Samso, welker gezag voerder, luitenant Anholm, als luite nant bij de Italiaansche marine ge diend heeft en een oude kennis van den heer De Rensi is, die toen ter- tijd adelborst was. der van den veldtocht in hutten en hoven was achtergebleven, ook in dit jaar het gewone gebruik doen gelden, maar zeker waagden zij zich slechts heimelijk en in stillen, donkeren nacht op de kruinen der bergen, waar in plaats van het vroe gere heidensche geraas, nu slechts duistere tooverspreuken en vreese- lijke verwenschingen bij het flik kerende rijsvuur werden uitgespro ken. Het was den koning zeer wel bekend, hoe de voorname heeren des lands zich tegenover hem had den gehouden. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2