verworven heeft, is in alle opzichten j welverdiend. Na mijn poging, om u, Neder- landsche geldmannen, op te wekken, j ditmaal op vaderlandschen bodem iets groots, iets nuttigs, iets blij vends tot stand te brengen, waartoe g*ij door Fortuna is staat gesteld zijt, eindig ik met de behartigens waardige woorden van den grooten Engelschen economist Richard Cob- den, die voorspeld heeft, dat de toe komst behoort aan de Natie, die werkt en voortbrengt! Mogen deze schoone woorden door u, door allen in Nederland, die 't beproeven, tot waarheid gemaakt worden. Zij die er geld voor over hebben, om de ontginning van heideveld krachtig te steunen, met het doel om evenals Gaffart uit niets iets voort te brengen, wat navolgings- waard is, gelieven van hun instem ming blijk te geven aan .TULES VAN HASSELT. Kampen, 1 Jan. '84. YLf.KHEEN OVERZICHT. De Fransehe kamer van afge vaardigden is weder eens getuige geweest van een dier hartstochte lijke tooneelen, die daar helaas niet tot de zeldzaamheden belmoren. De radikale partij en hare leiding heb ben er voor gezorgd, dat het jaar 1883 op eene waardige wijze be sloten is. Aan de orde waren de verschillende wijzigingen in de be grooting van eeredienst, die daarin door den senaat gebracht waren. Zij betroffen de besluiten, waarbij de jaarwedde van den aartsbisschop van Parijs met 30,000 francs was verminderd en de gelden voor de studiebeurzen aan de semenariën geheel geschrapt waren. De minister Ferry, die zich trou wens reeds bij de behandeling der voorstellen hierop betrekking heb bende, sterk tegen dergelijke maat regelen liad verklaard, was ook thans op zijn post, en verzocht de meer derheid zich thans bij het besluit van den senaat neder te leggen, terwijl hij tevens zijn voornemen te kennen gaf. om bij de aanstaande grondwetswijziging in 1884, deze zaak nader te regelen. Hij wond er evenwel geen doekjes om, dat het geenszins zijn plan was, om in den geest der radikalen de voorstellen tot deze wijziging te doen, en deze verklaring lokte natuurlijk een le vendig protest van deze door gaans vrij luidruchtige lieden. In het kruisvuur van aanmerkingen en weerleggingen, hetwelk hiervan het gevolg was, werd het rumoer allengs zoo groot, dat de minister genoodzaakt was de tribune te ver laten. Inmiddels had de kemphaan Klovis Hugues nog g-elegeuheid ge vonden Ferry een dier onbeschoft heden toe te voegen, waarvan alleen de radikalen, soins ook de bonapar- tisten het geheim kennen. Vous êtes unjinsolent (gii zijteen onbeschaamde kerel), riep hij overluid, en op de aanmaning van den voorzitter zijne beleediging in te trekken, weigerde hij standvastig dit te doen. Plet ge duld der kamer was thans ten einde en met overgroote meerderheid sprak de vergadering de censuur over hem uit, met andere woorden, zij ver klaarde hem onwaardig de eerst volgende 15 zittingen bij te wonen, waardoor dan tevens zijne toelage als afgevaardigde, gedurende den tijd zijner verbanning komt te ver vallen en hij nog bovendien genood zaakt is het aanplakken te betalen van 200 afschriften van dit vonnis. Op* herhaalde, aanmaning van den voorzitter verliet hij onder de toe juiching zijner vrienden de zaal en 'zocht troost in eene vergadering van partijgenooten, waar hij zich als een martelaar voor de volkszaak liet bewonderen eu toejuichen. In de kamer intusschen was de orde langzamerhand hersteld, en volgens het verzoek van den minister legde thans de meerderheid zich bij het besluit van den senaat neder. Waar lijk geen opwekkend tooneel, dat werd afgespeeld in de vergadering van mannen, die geroepen zijn, de hoogste belangen van den staat te behartigen, en de eer der natie op te houden. Of dergelijke schandalen evenwel geschikt zijn om de repu bliek in de oogen van het volk te verheffen, valt sterk te betwijfelen. Omtrent den gang der zaken in Tonkin, verneemt men nader, dat door de veelvuldige verliezen welke de troepen bij de bestorming van Sontav geleden hebben, admiraal Courbet liet onraadzaam acht iets van belang te ondernemeu voor de versterkingen, die onderweg zijn, zi jn aangekomen. Het verlies moet aau beide zijden aanzienlijk geweest zijn. Van de Franschen zijn 1000-man en 36 officieren gedood of gewond, terwijl het verlies van den vijand op minstens 3000 man geschat wordt. Een buitenkansje was bet stellig, dat men in de vesting eene belang- rijke geldsom benevens uitmuntende Kruppkanonnen, vond, welke arti kelen natuurlijk uitstekend te pas komen. Van Amerikaanscbe zijde wordt bericht, dat Rusland en de vereenigde Staten aan China den raad gegeven hebben, zich niet in de Tonkinkwestie te mengen, en hare geregelde troepen uit Bac-Ninh terug te trekken. Als dit gerucht zich bevestigd en het hof te Peking volgt dien raad op, dan wordt lioogst- waarchijnlijk een noodlottig* con- I flict voorkomen, wat zeker door Frankrijk in de eerste plaats, en I alle Europeesche mogendheden bo- vendien ten zeerste toegejuicht zou I worden. Na de stoute taal evenwel die markies Tseng zoo nu en dan j gesproken heeft, zou een zoodanig terugtreden China nog al zwaar vallen moeten, zooals men licht begrijpen kan. De heer Sagasta, de leider der meerderheid in de Spaansclie cor- tes, heeft in eene rede, gehouden bij de discussie over het ontwerp- adres van antwoord op de troonrede, reeds duidelijk te kennen gegeven, dat hij nimmer zoa medewerken tot j wijziging der bestaande kieswet in den geest van het algemeen stem recht; zijne partij zou elk voorstel tot herziening der grondwet op dat principe, bestrijden. Natuurlijk ver- klaarde de minister-president zich door deze verklaringen teleurgesteld. Na al de concessiën, die hij reeds gedaan had, meeude hij eene andere houding der meerderheid te mogen verwachten. Hij voor zich wilde de verantwoordelijkheid van eene breuk tusschen de kamer en de regeering 'niet op zich nemen. Waarschijnlijk zullen wij derhalve in Spanje eene ministrieele crisis zien, waarvan, volgens sommigen, de oplossing reeds gevonien is. De tegenwoordige minister van oorlog zal een nietw kabinet samen stellen en daarna onmiddellijk tot de ontbinding der cortes overgaan. Wat er evenwel gebeuren zal, wan neer het beroep op de kiezers niet dat resultaat oplevert, wat men er van verwacht en dezelfde vertegen- i woordiging terugkomt, daaromtrent bewaard men nog het stilzwijgen. 't Is een heele toer om uit den politieken toestand, waarin Spanje op dit oogenblik verkeert, wijs te worden. De verschillende partijen, waaruit de cortes bestaat, kunnen het al slecht met elkander vinden, en omtrent de gevoelens der meer derheid weet niemand het rechte. Toch hebben de conservatieven de overhand, en het is vrij waarschijn lijk. dat bij de discussie omtrent het adres van antwoord op de troonrede, het ministerie de nederlaag zal lij den. Wat er dan gebeuren zal, weet men niet. Sommigen vermoeden, dat de koning het oude ministerie met enkele wijziging zal behouden en tot eene ontbinding der cortes zal overgaan, terwijl anderen integen deel het optreden van een kabinet Sagasta te gemoet zien. De toekomst j zal het leeren wie van beide het geraden heeft. In ieder geval, hoe j de zaken ook loopen,wordt de koning voor eene hoogst moeielijke keuze geplaatst. De Nihilisten in Rusland die kolonel Suderkin en zijn bediende hebben vermoord om een belang rijke geldsom machtig te worden, hebben, naar enkele Duitsche bla den mededeelden, in het hoofdkwar tier een brief achtergelaten, waarin zij graaf Toletoï en generaal Gressec mededeelen dat het thans hunne beurt is om door het wrekend staal te valleneen prettig vooruitzicht voor beiden, want een doodvonnis van het nihilisme is voorwaar geen zaak om mede te spotten. Die lieden beschikken over zulke geheime krachten, dat zij vroeg of laat liuu doel nog wel eens bereiken zullen, al mislukt ook de eerste aanslag eens. In Egypte moet het er, naar thans aan de Daily News bericht wordt, al langer hoe slechter uit beginnen te zien. De Mahdi staat gereed om eigenlijk Egypte binnen te rakken, het leger van den Khedive is nog niet gereed, en onder de Europeesche en inlaudsche officieren bestaatgroote oneenigheid. Daarbij komt de vij andige houding van den vorst der Abessyniers, zoodat het werkelijk treurig met dezen staat is gesteld. Tmrkije volhardt in zijne weigering om hulp te verleenen. en het is vrij waarschijnlijk dat al zeer spoedig het Engelseh kanon een woordje mede zal moeten spreken. Daar deze berichten uit Eugelsche bron komen en daarom als jobstij dingen meer vertrouwen verdienen, dan die welke Fransche bladen ons mededeelden, zijn zij zeker dichter bij de waarheid dan men wel ver moedt. De geruchten omtrent de aftreding van Tewfik-pacha en zijne vervanging door Ismael, den ex-khe- dive, houden aan en vinden meer en meer geloof. De Noorweegsche Folkething is naar huis gegaan, nadat zij in het geheele zittingsjaar de begrootingen had aangenomen, 2 wetten goedge keurd en 36 andere zonder vorm van proces in den boezem eener commissie begraven had, natuurlijk king te heïbheu bekleed, werd hij door den gouverneur-generaal Van Lansberge itot algemeen secretaris benoemd. Sedert 1 Augustus 1879 was de heer Sprenger Van Éyk lid va;.n den Raad van Neder- landsch-In/die, in welke betrekking hij zich oc>k meer in het bijzonder wederkeerige sympathie niet heeft met de fimancieele aangelegenheden ontbroken. Over het algefteên liet van Indie 'bezighield en o. a. in de men de politiek buiten beschouwing, tweede he lft van 1882 een reis deed j door enkeÖe gewesten, met het doel lom de gegevens te verzamelen voor 1 de versterking der middelen, noodig 1 geworden door de klimmende be hoeften. alleen omdat zij met dit ministerie niets te maken wil lebben. Wat zal het land dankbaai zijn voor zoo'n ijverige plichtsbetrachting Aan de verschillende koven heb ben natuurlijk de gebruikelijke Nieuwjaars-receptiën plaats gehad, waarop het aan betuigingen van BIXNENLAM) Haarlem, 3 Januari 1884. Do»r de directie der Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij is De heejr Sprenger verloor enkele maanden jgeleden in Indie zijn vrouw bekend gemaakt, dat de vierdaag- aan de o&olera; hij heeft geen kin- sche retourbiljetten van en.naar deren. Amsterdam aan alle stations der j Hij wordt door het Vad. geroemd maatschappij nog gedurende de als een man van rijpe ervaring, maand Januari worden afgegeven.vooral op het gebied van het finan- Het aantal aangeslotenen van j ciewezen, eu ook als een man van de Nederlandsche Bell-Telephoon; buitengewone bekwaamheid. Maatschappij klom in het afgeloo- pen jaar van 853 tot 1057; eene) De Minister van waterstaat heeft vermeerdering van 204 of ruim 19 pet.1 eene gunstige beschikking genomen Het aantal berichten in 1883 be-j op het verzoek om het hulp-tele- droeg 1,172,318, terwijl nog door graaf kantoor te IJmuiden met in de Telephoon-maatschappij 15,083gang van 15 Januari a. s. geopend telegrammen werden behandeld en te houden tot des morgens 5 uur. wel 8020 opgenomen en 7063 besteld. I Dank zij dien maatregel, is Amster- De volgende bijzonderheden 1 dam nacht en dag telegraphisch var- omtrent den nieuwen minister van I bonden met hare belangrijke haven. Koloniën worden aan het Rolt. Nbl. Met 1 Jan. is het vijftiende hulp van geachte zijde medegedeeld: l kantoor der rijks-telegraaf geopend, Jacobus Petrus Sprenger Van Eyk j namelijk aan de Overtoom, gemeente werd geboren in 1842 te Hilvaren-1 Nieuweramstel. beek, in Noord-Brabant, waar zijnAan de Weesperzijde te Am- vader predikant was. Deze laatste j sterdam heeft dezer dagen een "bru- woont thans als emeritus te Haarlem.tale aanranding plaats gehad. De Hij was de eenige zoonvan zijnbesteller P. B. van het Delftsche twee zusters is een overleden; ooklveer werd eensklaps door een circa zijn moeder verloor hij. I Zijn oom, de heer Van Meurs, j toen ontvanger der registratie te Zwolle, leidde hem voor dit vak op, en op 17 Juli 1862 werd hij cot surnumerair der registration en domei 34-jarig persoon met blond haar en rossigen knevel aangesproken en om een pruim tabak verzocht, toen om geld gevraagd en toen hij dit weigerde, bij den keel gegrepen. Het scheen dat die persoon gezien nen benoemd. Als zoodanig werdhad dat de besteller even te voren hij te Utrecht geplaatst, waar hijeen som van f300 ontvangen bad. van de gelegenheid gebruik maakte. De besteller bezat tegenwoordig- om in de rechten te studeeren, I beid vau geest genoeg om den aan- waarin hij candidaat is. Reeds vóór j rauder af te slaan, maar geen kracht zijn benoeming tot surnumerair om hem vast te houden, althans de schreef hij een handleiding voor de j aanrander ging op de vlucht toen Wet op het Notarisambt, waarvan een man met een kar aankwam en in 1879 een tweede druk, herzien is tot dusver niet ontdekt, door den heer Vroom, het licht heeft1 De Amsterdamsche nachtpo- gezien. j litie zal in sommig*e gedeelten dei' Den 30 Maart 1866 werd hij be- stad, voornamelijk in de nieuwe noemd tot ontvanger der registratie i wijken, versterkt worden. Er be te Tolen, op welke plaats hij echter j vinden zich daar verschillende per- niet geweest is, daar hij werkzaam I sonen van verdacht allooi op straat was aan de afdeeling Domeinen aanen er werden reeds hier en daar het Departement van Financien,pogingen tot inbraak gedaan, welke waar hij opklom tot den rang van1 nog door de politie verijdeld werden, inspecteur der registratie. H. Smit hoopt op 7 dezer Toen in 1872 de heer Motké in maand den dag te herdenken, dat commissie naar Indie werd gezon-hij 25 jaren onafgebroden als smid den, om het financiewezen aldaar aan ie Maatschappij «Paleis voor te onderzoeken en te hervormen, Volksvlijt» is werkzaam. Hij is een werd de heer Sprenger van Eijkzeer verdienstelijk werkman eu een aan die commissie toegevoegd. De j braaf huisvader van een talrijk ge dood van den beer Motké, korten zin. Het zal hem op zijn zilveren tijd na diens aankomst in Indie, Heest niet aan blijken van belang- maakte een einde aan de speciale i stelling ontbreken, zending. De heer Sprenger van Eijk Z. M. heeft benoemd tot subst.- ging in Indisehen dienst over alsgriffier hij de arrondissements-recht- hoofdinspecteur van Financien en I bank te Amsttrdam, jhr. mr. J. C. kon in zijn nieuwe betrekking, waar- Baud. adv. en proc. te Arnhem, in hem de bewerking eener nieuwe Rij het vervoer van een kinder regeling ven comptabiliteitsbeheer j lijkje per vigilante naar de begraaf- was opgedragen, zijn kennis en er-1 plaats brak gisterenmorgen op het varing aanwenden, om zooveel mo- Leidscheplein bet wiel van het rij- gelijk werkzaam te zijn in de rich- tuig. met het treurig gevolg dat ting, die de aanleiding tot zijn komst het lijkktetje op straat viel en de in Indie was geweest. In 1874 werd1 droevige vader mede in den val zich de heer Sprenger van Eyk directeur j min of meer ernstig* bezeerde, van het departement van Financien;1 Dinsdagmiddag viel een man, en na bijna drie jaren deze betrek- die meer dan den gewonen Nieuw- Albert bestudeert voor zijn ver maak. zelfs met eene zekere voor liefde, de plantekunde, vormt een herbarium, teekent zeer aardig, speelt piano, en doet verder wat elk jong en bedaard man doet: rookt sigaren, jaagt in het herfstseizoen, rijdt som wijlen te paard, reist in den zomer naar een badplaats en is wel eens vroolijk met de vroolijken. Een paar erfenissen hebben hem dien gansch onafhankelijken stand in de samenleving bezorgd. Ëen zeer aanzienlijk huis in het midden van Antwerpen, waar zijn vader vroeger woonde, heeft hij se dert eenigen tijd verlaten en ver huurd, en bewoont nu buiten de oude stad eene kleine, sierlijke wo ning met varanda, bloemkassen, hof en stalling voor een paard. Recht stil is het daar in en rond om die wopino -qn de jonge man kan zich saan al zijne liefhebb Maar zóó lief en aangenaam is de eenzaamheid niet, of men wordt wel eens moede den zomervogel te zien fladderen, de bijen te hooren gonzen, de zon en de rozen te zien schitteren, en in een van die oogen- blikken heeft Albert Van Veltbem zijne vertrekken, die uitzicht op den hof geven, verlaten en plaats ge nomen voor een venster dat op de straat uitzicht heeft. Wie woont tegenover hem in dat net burgerhuis? Hij weet het wel, doch hij heeft zich daarover tot uu toe niet bekommerd. Dat huis is bewoond door me vrouw Van Leefdael en hare twee dochters, die ook wel weten wie haar buurman is, doch zich daar omtrent evenmin verder hebben in gelaten. De gordijntjes van dat huis zijn altijd geslotende huisgenooten le ven dus in de kamers, die op den hof uitzicht hebben. Zelden gaat het drietal uit; zel den komt er bezoek; de Van Leef- dael's hebben echter vroeger, jaren geleden, tamelijk druk in de deftige wereld geleefd, doch 'tis of zij nu verlangen vergeten te worden. Voor een vijftiental jaren moet er iets ter Beurze hebben plaats gehad, waarin mijnbeer Van Leef dael erg betrokken was, waarin hij zelfs zijne fortuin gelaten heeft; doch liet rechte woord is niet ge kend of reeds vergeten. Vijftien jaren! 't Is in onzen tijd inderdaad eene eeuwigheidIn vijf tien jaar gaat in onze dagen een handelshuis driemaal ten onder, en komt er ook weer driemaal boven op. Zeker is 't, dat de familie sedert dien eenzaam en vergeten, doch altijd zeer fatsoenlijk leeft, en de reden der afzondering ten eenemale aan baar zelve moet geweten wor den. De vader leeft nog, doch hij be vindt zich in den vreemde, in eene plantage van Amerika zegt men en daar hermaakt hij zoo zegt men nog zijne fortuinmaar het juiste woord van dat alles is; bij het publiek niet bekend. Soms, doch zeer zelden, komt hij over, blijft eenige weken evenals! zijne familie achter de gordijntjes) verscholen, vertoont zich zelden, j verdwijnt dan weer en wordt an dermaal vergeten. Voor velen zelfs bestaat de va-, der niet meer. Albert Van Velthem heeft hem] nooit gezien, weet niets van hem dan wat hij eens ter loops en lang geleden, heeft hooren leggen, be kommerde zich overigens niet om j hem en de zijnen, tenzij toen hem, zooals wij zeiden, eens een oogen-' blik verveling overviel. Hoe het zij, en wij denken den! lezer verdere bijzonderheden te kun-1 nen sparen, eens trad de jonge man het huis van mevrouw Van Leef dael binnen, hetgeen menigeen, die voor de spion of achter de gor dijntjes zat te loeren, grootelijks verwonderde. De lezer kent reeds de drie be woonsters, en om het vierde schep sel, eene oude dienstmeid, zal liij zich gewis niet bekommeren. De ontvangst, door de dame des huizes den heer Van Velthem be wezen, was zeer onderscheiden; zij was welwillend, doch, in zekeren z;n, zeer terughoudend; de handel wijze der meisjes was zoo keurig, zedig als wenschelijk, zonder dat in iets een glimp van gemaaktheid doorstraalde. (Wordt vervolgdA

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2