BEURSBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. larsgroet scheen ter harte geno- len te hebben, in de Prinsengracht ij de Leidschestraat en verdronk, lijn lijk werd naar het politiebureel ervoerd. In de vorige week zijn voor den Dchter-commissaris te 's Hage opge- pgeroepen de geneeskundig-en, die er klaringen hebben gegeven be- reffende de ziekten, waaraan som- üige vermoedelijke slachtoffers der ,eidsche giftinengstei' zijn overleden. De schelpenvisschers te Scheve- jngen hebben gisteren, in overleg net den commissaris van politie ildaar, besloten bij het afleveren 'an schelpen deze te doen uitzoe ken onder toezicht der politie, zoo- ,at de koopers geen vrees behoeven koesteren dat. zij behalve schelpen iok dynamiet ontvangen. Alhier schrijft men van 1 Jan. tVas het vroegere jaar steeds ru- noerig op de straten bij gelegen- leid van oude- op nieuwjaarsdag, hans kunnen wij- met genoegen [ërmelden, dat er geen enkel schot s g-elost, geen enkel persoon wegens Ironkenscliap is in arrest genomen. De brand van den pelmolen de Veermg te Koog a/d Zaan, die en kele dag-en geleden plaats had,' heeft, kolg-ens de -1 msl.. dén leden van liet Pelders-contract aanleiding ge geven deze zaak in handen van den officier van justitie tc stellen, daar er vermoeden bestaat, dat de ramp het gevolg- zou zijn eener onvoor zichtigheid met licht, dat bij liet. plegen van diefstal in den molen zou zijn gebruikt, lu geen 4 dagen pas er in den molen gewerkt en toch zijn zakken gort gevonden op ieen plaats, waar zij niet behoorden. pEr zijn reeds twee personen in ver zekerde bewaring genomen. Trein 72 van den Oosterspoor weg, die Dinsdagmiddag van Amers foort naar Amsterdam vertrok, is pij het station ontspoord ten gevolge fvan een verkeerden wisselstand. De reizigers van vele aankomende en [Vertrekkende treinen moesten allen [overstappen, hetgeen voor de post administratie een groot ongerief was, nog meer door de groote hoeveel- [heden brieven op 1 Januari. Onge il ukken zijn er gelukkig niet bij (Voorgevallen. Dat bij het buiten omloop bren- jg-en van de oude koperen pasmunt niet genoeg voor nieuwe is gezorgd, blijkt uit het feit, dat een persoon uit Oud-Beierland zich bij den be taalmeester te Rotterdam vervoegde lom f 10 nieuwe halve centen, maar ten antwoord kreeg-: ik kan u niet helpen, ik heb ze niet. Op zijn her haald aandringen en zijne verzeke ring dat in zijne woonplaats de halve centen tot de zeldzaamheden be lmoren, werd hem voor f 1 verstrekt, -met de opmerking, dat hij er zuinig •mee moest zijn. I Een pas uit Veeuliuizen ontsla- gen kolonist heeft zich jl. Maandag J in de herberg v-an A. Hofstee eenige voorwerpen van waarde toegeëigend, waaronder een zwaar zilveren hor loge. Het horloge heeft hij te Nie- bert verkocht. Het is den veldwach ters van Marum spoedig gelukt hem op te sporen en te Leek te arres teer en. uur werd de kleine door den koster der R. O. kerk aan den Burgwal gevonden, in 't voorportaal der kerk, waar zij zat te slapen. Tot groote vreugde van allen, keerde zij be houden bij de bedroefde ouders terug. Werden er te Arnhem- in 1882 wegens dronkenschap 1057 personen bekeurd, in het afgeloopenjaar be droeg dat getal slechts 895, zoodat ook dkkr de goede werking dei- drankwet niet achterwege blijft. Te Assen, met een getal van ruim 1200 huizen, heeft in 't afgeloopen jaar geen enkele brand plaats ge had, waarhij de hulp der brandweer vereischt werd. j Toen eergisteren avond de trein van Geldermal.sen aan het station te Arnhem aankwam, stak de lam penist S. juist de rails over. Hij werd door den trein overreden, waar- bij zijne beide beenen en een arm werden vennorseld. In bet zieken huis gebracht, overleed hij daar spoedig. In den nacht van Zaterdag op Zon dag jl. is te Weert in het stationsge- I bouw, en wel in liet bureau van den j stationchef, ingebroken. De dief heeft getracht met een scherp voorwerp de brandkast en de geldlade te openen, doch is onverrichter zake moeten terugkeeren. Hij had zich toegang verschaft door het uitsnijden van eene glasruit. Een meisje van 6 jaar verliet Dinsdagnamiddag 3 ure, te Delft, de ouderlijke woning. Over haar uitblijven verontrust, werden allerlei pogingen aangewend om haar op te sporen. Woensdag-morgen om 6 T wee schooljongens waren alleen in een lokaal toen eenige klappers ontploften, niettegenstaande meesters uitdrukkelijk verbod. Een der jon gens ontkende bet; de andere, Ben, wilde het niet bekennen en niet ontkennen, en kreeg voor zijn hard nekkigheid een Hink pak slaag-. Toen de jongens weer alleen wa ren. zeide de werkelijk schuldige: «Waarom ontkende je het niet?» «Omdat wij maar met ons beiden waren en een van beiden gelogen moest; hebben;» zei Ben. «Waarom zei je dan niet dat ik bet gedaan had?» «Omdat jij zeidet dat je liet niet g-edaan en ik je niet tot een leugenaar wilde maken.Dit trof den andere; de edelmoedigheid van Ben maakte indruk op hem. Toen-de school aan den gang- was, g-ing- de jonge schuldige naar meesters lesse naar en zeide: «mijnheer, ik kan niet langer een leugenaar zijn. Ik heb de voetzoekers afgestoken;» en hij harst in tranen uit. Het oog van den onderwijzer glin sterde, terwijl hij den berouw vollen zondaar aanzag en hij dacht aan de onverdiende tuchtiging-, die hij den anderen jongen had doen onder gaan. Voor de geheele klasse, met den schuldige aan de hand, alsof hij beiden wilde bijeenvoegen in het bekennen van hun ong-elnk, ging- de leeraar naar Ben's bank en zei hardop: «Ben, jongen, hij en ik vragen je verontschuldiging; wij zijn beiden te laken!» De klas was zoo stil als een muisje, zooals alle klassen van den ouden stempel, als er eene edele daad wordt verricht. Zóó stil, dat men bijna kon hoor en, hoe Ben's tranen op zijn boek vie len, terwijl hij van zijn zedelijken triomf genoot, die hemzelf even hard als de anderen overmande. En toen hij, om iets vriendelijks terug- te zeg-gen, uitriep«Lieve meester deed het luid hoezee van de geheele klas iets in de oogen van den ouden man komen, dat hij er moest uit- pir.ken, eer hij weer g-ing zitten. (Held. Ct.) Zondag- jl. werd uit de gemeente Hoek door den wachtmeester der inarechausées te Terneuzen gevan kelijk binnengebracht een jonge ling-, genaamd M. B. Hij wordt verdacht van den per soon, die hem liefderijk behandelde en in wiens dienst hij was, twee bankbiljetten, ieder van 60 g-ulden, te hebben ontstolen, henevens eenig klein geld. GEMENGD NIEUWS, In de stad Kansas van den staat Missouri (V. S.) woont de straf rechter White. Eenigen tijd geleden kwam hij een half uur over den tijd, dien hij zelf daarvoor had aan gewezen, ter rechtzitting. Strikt rechtvaardig, aarzelden hij niet zich zeiven eene boete van 25 gulden op te leggen wegens minachting van het gerecht. Te Chicago onthaalt een win kelier in manufacturen de dames, die voor de waarde van minstens een rijksdaalder bij hem koopen, op een ontbijt met koffie, koek en oes tersoep. Van struisvog-elvederen wordt in de Vereenig-e Staten een invoer recht geheven van 20 pCt. Om dat te besparen heeft de «Amerilcaan- sche Struisvogel-maatschappij» een agent naar de Kaapkolonie en Trans vaal gezonden, die eenigen tijd ge leden te New-Orleans is terugge komen met 23 struizen, welke 250 300 dollar per paar waard zijn en per stuk jaarlijks 50 vederen geven, voor elk waarvan van 5 tot 12 dollar kan worden gemaakt, De maatschappij stelt zich voor groote winstem te zullen maken. Het houden van zoogenaamde nacht waakdiensten op Oudejaars avond, vroeger slechts hij de Non- conformisten in zwang, wordt allengs ook bij andere Engelscbe kerkge nootschappen meer en meer gebrui kelijk. Zij beginnen een uur vóór, en eindigen een uur na klokslag twaalf. Te Londen werden zij dit maal o. a. gehouden in dePro-Catlie- dral van Kensington, waar men een Te Deum zong- en kardinaal Man ning- eene leerrede uitsprak, in de kerk van St. Alban's, in de Christ Curch van Westminster in Spur- gcon's Tabernakel. Op Oudejaars-avond vierden ook de Engelsche Positivisten hun jaar lijks «doodenfeest.» George Elliot's gedicht, «(9 may I join the choir invisible,» door den heer Henry Hol mes op muziek gezet, werd hij die gelegenheid door het koor en orkest der vereeniging uitgevoerd; en de voorzitter, Frederic Harrison, hield eene toespraak, met welke hij hulde bracht aan de edele dooden wiel werk en voorbeeld het menschdom ten goede hadden gestrekt. Het bleek dat de Positivisten niet min der dan 558 namen van zulke man nen in hunnen kalender hebben staan. Zondagavond beeft in een kerk van een der voorsteden van Weenen een ongehoord ergerlijk tooneel plaats gehad dat tot een herhaling- had kunnen leiden der catastrophe van het Ring-theater, zoo niet een samenloop van gunstige omstandig heden, dit hadde voorkomen. Een pater Jesuit preekte in de kerk van St. Jan, op het Ivepler-plein, voor een talrijke schaar, circa 3000 per sonen. De geestelijke had ongeveer een half uur g-esproken, toen nabij den preekstoel gefluit en gesis werd gehoord, en zelfs de kreet weerklonk: «Weg met den dwaas! We hebben geen jesuïeten noodig! De meerder heid der aanwezigen, niet wetende wat er gaande was, drong- onder luide kreeten van angst, naar de kleine zijdeur. Inmiddels begonnen werklieden in de nabijheid van den kansel met steenen naar den priester te gooien, die tot nu toe kalm op zijn plaats gebleven was. Alsnu ver liet hij echter den preekstoel en snelde naar de sacristij. Een kreet van «brand» deed middelerwijl onder de g-eloovigen een paniek ontstaan, als razeuden stormde de menigte naar de uitgangen; vrouwen en kin deren werden omvergeworpen en onder den voet getreden kortom, het was een tooneel van de ont- zettendste verwarring. Eindelijk kwam een inspecteur van politie met een tiental manschappen van het naburige politie-station opdagen. Zij maakten de ingangen vrij, hiel pen de op den grond liggenden overeind en zorgden voor een en geleidelijke ontruiming van het ge bouw. Zeventien personen werden gewond; onder dezen bevindt zich een man, wiens beide beenen zijn gebroken. Twee der steenenwerpers zijn in arrest genomen. In 1883 kwamen in de Ver- eenigde Staten 10,157 ,handelsfail lissementen voor, tegen 7574 in het vorige jaaren in Canada 1460, tegen 642 in 1882. Men gaat dus vooruit! Verleden Maandag- zijn te M'Daden in Texas, drie van inbraak en diefstal van paarden beschuldigde mannen door het volk naar een boschje buiten de stad gesleept en daar zonder vorm van proces opge hangen. Den dag daarna vielen zes vrienden der gehaugenen verschei dene personen aan, die aan de te rechtstelling- hadden medegedaan, en er ontstond een gevecht met ge weren en revolvers, waarbij drie mannen omkwamen en één doode- lijk gewond werd. Maandag jl. werd het faillis sement aangekondigd van Alexan der Brogden te Londen, (lid van het Parlement) eigenaar van steenkool mijnen en ijzersmelterijenhet pas sief wordt op 723,530 p. st. geschat. Voorts verneemt men het faillisse ment van Henry Brogden, in dezelfde takken van nijverheid werkzaam, met een passief van 720,645 p. st.; van John Faust Easbv, in steenko len te Bradford, met een passief van 100,000 p. st., en Milsted Co. te Londen, eigenaars van steenko lenmijnen, met een passief van 97,000 p. Gedurende de jongst verloopen twee jaren hebben de Engelsche werven bijna 2000 koopvaardijbo- dems afgeleverd. Een goed deel daarvan werd voor buitenlandsche rekening gebouwd, en vaart onder vreemde vlag. Doch na aftrek hier van blijft hetgeen er overschiet toch nog een sprekend getuigenis- van den steeds nog toenemenden bloei der Britsche koopvaardij. De scheepsbouwmeester Francis Elg-ar ie met alg-emeene stemmen gekozen tot professor in de sckeeps- bouwkunde aan de hoog-eschool te Glasgow. Deze leerstoel werd on langs met 17,000 p. st. begiftigd; door de weduwe van den grond legger der vermaarde scheepstimmer werf van Johu Elder. Alkmaar, 1 Jau. Ia hot jaar 1883 zïju oj» de Veemarkten alhier aangevoerd 79.5911 stuks Vee, zijnde 14,342 stuks minder dan ,iu 1882. In 1883 zijn op de Kaasmarkten alhier aangevoerd 19,313 stapels Kaas, wegende 4,461,123 KG., tegen 19,443 stapels, wegende 4,617,999 KG. in 1882. Schiedam, 2 Jan. Moutwijn f12. Jene ver f 18.50, Amst. Proef f 19.-Spoeling f 1.20, idem door de Schicdamsche Spoeling - Vereeniging fl.20. KERKNIEUWE, De lieer dr. J. P. Strieker, predikant te Amsterdam, heeft op groud van meer dan veertigjarigtin dienst emeritaat aangevraagd. Hij aanvaardde zijn dienstwerk te Driehuizen en Zuidsehermer den Dn Januari 1842, werd predikant te Hoorn in 1845, te Dordrecht 1S4-7, te Amsterdam in 1855. Israeliotisehe Kerk. De Israëlietïsche vereeniging tot wering der huisbedelarij te Maastricht, heeft in het afgeloopen jaar aan 265 doorreizende arme geloofsgenool.en onderstand verstrekt. Ouder deze waren vele Russische- vluchtelingen, die weder naar hun vaderland terugkeerden en hierin door dc vereeniging werden ge holpen. De buitengewone uitgaven die deze ondersteuning vorderde, werden gedeeltelijk vergoed door het hoofdoommité tot onder steuning der hulpbehoevende Israëlieten in Rusland, gevestigd te Amsterdam, dat nog eenige gelden in de algemeene kas beschik baar had. Ook de directie van den Grand Central Beige spoorweg liet zich niet, on betuigd, daar zij voor die ongelukkigen kos teloos vervoer naar Aken toestond. Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. LEGER EN VLOOT. In den loop van het jaar 1SS3 zijn voor de dienst in de O'.'erzessehe bezittingen aan genomen 1863 militairen, waaronder 526 vreemdelingen. Uit Oost-Iudié zijn teruggekeerd '1042 militairen. Van deze zijn uit de dienst ont slagen 456 wegens verstrijken van dcu dieast- tijd (aan 103 hunner moosl het certifioaat van goed gedrag worden onthouden;) 86 mot een paspoort 2de soort; 117 met tijdelijk en 383 met, voortdurend gagement. Het bedrag der pensioenen van dezo laatste categorie is p. m. f90,000. Op S Jan. a s. vertrekken van het instr. bat. te Kampen, ter aanvulling eener open plaats van korporaal naar de verschillende reg. inf. 51 korp. titulair, terwijl er S ter verdere opleiding bij het instructie bataljon zullen verblijven. Iu verband met dit ver trek zijn tegen 9 Jan. pi. in. 60 jongelingen opgeroepen, om ai3 volontair geplaatst te wordeu. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Volgens mededeeling van de Duitsohc regeering, zal in de maand October 1884 te Munciisu eene tenso'onstelling van melk, melkerij-producten en melk-indnstrie gehou den wordenwelke gedeeltelijk ook voor buitenlandsche inzenders is opengesteld. Tot het verkrijgen van inlichtingen wor den belanghebbenden verwezen naar 't hoofd bestuur der Hollandsche en der Friesche maatschappijen van landbouw, aan welke het programma voor de tentoonstelling is toegezonden. AANBESTEDINGEN. Hot bonwen van het stationsgebouw te Delft is gegund aan den heer M. A. J". Taverne tc 'sHagc, voor f104,300. RIVIERBERÏSHTEN, Vreeswijk, 2 .Tan. 2.99 M. boven AP .53 M. onder N. P. Keulen, 2 Jan. 3.13 M. boven 0. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 3 Januari. De prijzen der Aardappelen waren als volgt; Katwijker Zand f a Noord- wijker Zand f a Hillegommer dito f a Geldersche Fleur f a dito Blauwe f a Friesche Hamburgers f a dito Jammen fl.80 a 2.dito Engelsche f 1.50 a 1.60, Zceuw- schc Spuische Jammen f 1.80 a 2.70, Blauwe f2.20 a 2.30, Flakkeesche Jammen f 1.70 a 1.90, Pootors fl.20 a 1.30, Bloksche dito f a Pruisische Hamburgers f2.25 a 2.50, dito Saksische f 1.70 a 2.20, Gronin ger Jammen fl.80 a 1.90. Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 169 vette kalveren, le kwal. fl.,2e kwal. f0.S5 per kg. - Gras- f a 44 nuchtere dito f 7.a 12.2 schapen lammeren fa 76 vette varkens 42 a 4S ct. per kilogram- biggen f - a - paarden f a runderen, le kwal. f0. 2« kwal. f0. 3e kwal. f0. per kg. melk- eu s alfkoeion f a- p. st. Tarwe en Rogge zonder noteering, op levering onveranderd, Maart f257. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering onveran derd, Maart f164, 165, 164, 163, Mei f166, 165. Noteoring van Meun» Thole. Koolzaad op 800 KG. Olie zonder handel. Heunepolie vliegend f per 100 kg. Raapkoeken f100 a 1L0 per 1040 stuks. Lijutoekcn f10 a 13.50 per 104 stuks. Amsterdam, 2 Jan. 1884. Prijzen der onderstaande effecten. gcuoteer- pCt. de koers. Nederland. Cert. Werk. Sch. 2' 3 4 101 Hongarije. Obl. Leening 1S67. 5 97 Goudleening 5 Italië. Obl. Paus. Leening 1S60-64 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N.) 5 65Vi v zilv.,Tan.-Juli) 5' 66'a Obl. buitl. 1853-80. 3 52»,, bij Hope Comp, I Oude Russcu 5 OS1* t Obl. 1877 Amst. L. 20-100 5 91* Obl. buitcnl. 1867, 1871 75 1' 24 Obl. buit. 1876. 2 44*, u (Perpetuele) 4 5215..', binnl. f 12400- 250001' Obl. binnl. f 1000- 5000 1' Obl. Alg. Sch. 1865. 5 j 7 1S69. 6 9" |S Obl. Leen. 1876. 4 62* N.-Amekika. Obl. Ver.-St. 'lS76. 4I;'.,jll31/8 u 1S77. 4 121s, i Columbia. Obligation4' 3 28 Peru. Leeuiug 1870 0 18', 1S72 5 9Us Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. 119 Nederland. Holl.IJz. sp.Aand. 154 M. tot Expl. St. spw. Aand. 115' Cent-spw. gest.Obl. 717 Ind. spw. Aand.. u 1515;, Rijn spw. volg. Aand114 Boxtel Wezel Obl. 4' 20»/, Boxtel Wezel Obl. 1875 5 Italië. Zuid-Ital. Spw.Übl. 3 Rusland. Gr. Spw.Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. Morschansk Synrau Aand5 Riaschk Wiasma Aand5 Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. divid. N.-York Lake Eric W. S. Aand. 27 Illinois Cert. Aand. 1313/, Miss Kansas Texas Obl. Cert7 |l057,» PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 il07;' 9 i, h Rotterdam 3 100» u Gem. Crediet. 3 i 94» Belgie. n Stad Antwer pen 18743 96',, Oostenrijk. Staatsl. 1S54. 4 101',2 1860. 5 112s/s 1864. 1139 Rusland. 1864. 5 128»/s 1S665 |122' Geldkoers, prolongatie 4 pCt. 51s u 118 50*/, S4'5;,. Commissariaat van Politie to Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 nrc, voor de eigenaars terug te bekomen. Een onderstuk van een gouden oorbel, een plaiden armband, 2 maanden goleden gevonden, een gelakt stuk hout van ecu rijtuig, een mand, een Fransch schoolboek, cou paar glaeé handschoenen, een paar mili taire handschoenen, een grijze handschoen, een lustor boezelaar, een bril, een kuipers- priem, twee ledige zakken, een prot. kerk boek cn eenige losse sleutels. Voorts terug te bekomen bij Roozen Delft- straat no. 23, een flacon met zilveren dojv AUes op straat gevonden. In de Tramwagens achtergelaten. Een portemounaie met geld, een tasehje met Haarl. tramkaartjes, een taschjc met abonnementskaart, een zwarte handschoen cu ccn fleschje eau dc cologne. BEVALLEN 30 Dec. J. C. S. Appelboom, gob. van Maas, z. - 31. E. J. van Halen, geb. Wolft', d. - E. Scrné, geb. Bijster, d. - M. J. Cree- mors, geb. Breuriug. d. - 1 Jan. M. Spiering, geb. v. d. Nieuwenhof, z. - A. E. van Til, geb. Swenneker, d. - A. Koppen, geb. Ingc- neger, z. - 2. J. Dirks, geb. Kitsenroo, d. ONDERTROUWD 2 Jan. L. Miezenboek en A. Monnce. - B. F. Wchlage eu J. C. E. D. Quaujer. - J. B. Seheelings eu B. Proler. - B. Ernst eu A. Vermunicht. GETROUWD 2 Jan. IL L. Bormann eu J. de Iloij. OVERLEDEN 30 Deo. A. Kottman, 56 j., wed. C. Koot, Iissenstraat. - C. D. Veen, 70 j., wed. J. D. Sybrandi, Groote Houtstraat. - 31. S. E. Evers, 6 dg. d„ Brouwersvaart. - J. N. Smit, 5 j. z., Groot Heiligland. - 1 Jau. W. de Nieuwe, 2 md. d., Rozeuprieclatraat.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3