Ia. populair mm i Zaterdag 5 Januari 1884. fêr Oplage 10000 Ex. Zaterdag 5 Januari 1884. No. 151. ABONNEMENTSPRIJS: ADVEBTENTIËN: FEUILLETON. 2) BINNENLAND. HUMS OM t, beJ ïchts zen- itili/\ CÖ- x>pe| •gen. j dei< van mte j of I ief. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk v. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAHS k Co., te Haarlem. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. - Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de l'ublicit.é Etrangère G. L. DAUBE Co, JOHx. F. JONES. Sucr.. Parijs. 31bis. Faubourg Afontmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. :i, Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39», 11.56, 1.8, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40. 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*. 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30. 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26. 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10.10.20*, 11.5, 1.23* 2.45. 3.35, 5.10. 6.27*, 7.20, S.50, 9.50*. De v ertrekuren zijn berekend Station Delftsehe Poort. Van Haarlem naar den Helder 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. S.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10. 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station 11. IJ. ,S. AI. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. S.26 10.49, 12.42. 4.17, 6.15, S.2S. ALGEMEEN OVERZICHT. Nu eenmaal door het bezoek, dat de Duitsche kroonprins aan den koning van Italië te Rome bracht, het ijs gebroken is, meenen de Ita lianen dat thans alles, wat een be- zoek der overige Europeesche vor sten in den weg stond, is opgeruimd. Eerst heette het, dat de keizer van Oostenrijk zijn aangekondigde con tra-visite in het begin van dit jaar zou brengen en thans weder wordt ons uit Rome geseind, dat men daar weldra den koning van Spanje ver wacht. De Madridsche bladen even wel haasten zich het gerucht te weerspreken. Dezelfde bezwaren, die er bestonden en nog altijd niet zijn weggenomen tegen een bezoek van keizer Frans Jozef, gelden ook voor Alphonsus. Al heeft de Duitsche kroonprins door zijn bezoek aan ko ning Humbert feitelijk het bestaan van het eene Italië erkend, de beide vorsten waarover thans de geruch ten loopen, verkeeren in een ander geval. Z. H. de Paus heeft nog altijd geen afstand gedaan van zijne waardigheid als wereldlijk vorst, zoodat voor de overgroote meerder heid der katholieken Rome niet de hoofdstad van Italië, maar die van den kerkelijken staat is. Als katho lieke vorsten die het bewind voeren over volken, die voor het grootste gedeelte den katholieken godsdienst belijden, kunnen noch Frans Jozef noch koning Alphonsus den koning van Italië te Rome gaan begroeten. Voor den protestantschenDuitschen kroonprins bestonden natuurlijk niet dezelfde bezwaren, want hij kwam als vertegenwoordiger van een vorst, die zich in deze kwestie geen partij behoefde te stellen. De Fransche regeering gaat naar men uit Marseille aan de Daily A'ens meldt, nog steeds voort versterkin gen naar Tonkin te zenden. In de vorige week hebben zich wederom een duizendtal manschappen inge scheept en nog meerderen wachten i op de eerste gelegenheid om de reis naar Azië te ondernemen. Blijkbaar vertrouwt de regeering op dit oogen- blik China nog niet te best, want het is vooral met het oog op de oorlogstoebereidselen van dezen staat, dat men te Parijs een geduchte ver sterking van het expeditie-korps noodzakelijk acht. Op het oorlogs terrein zelf gaan de Franschen lang zaam maar zeker voorwaarts in de richting van Bac-Ninh. De benden der zwarte vlaggen trachten hen op alle mogelijke wijzen den weg te versperren, doch tot heden gelukt hen die poging al bijzonder slecht. In de verschillende schermutselingen toch, die zij met de Fransche troe pen gevoerd hebben, werden zij her haaldelijk met groot verlies terug geslagen, terwijl het hun zelden gelukte hunnen vijanden veel af breuk te doen. Officieel onthoudt de Chineesche regeering zich tot heden van elke inmenging. Dat zij even wel in stilte het met de onzijdigheid zoo nauw niet neemt en de Tonki- neezen krachtdadigheid, zoowel met amunitie als soldaten bijstaat., is voor niemand een geheim. Frankrijk houdt zich intusschen als merkt het daar niets van, want een openlijke oorlog met het Hemelsche rijk zou voor dit oogenblik al bijzonder slecht te pas komen. Omtrent het lot van de vreemde lingen, die in het Chineesche rijk verkeereu, maakt men zich tamelijk wel ongerust. De handelingen toch, welke zich de zwarte benden tegen- Waar is de Vader? August HNIEliERS. Het was, in den vollen zin des I woords, een huisgezin van den be schaafden stempelde wellevend heid, de goede manieren waren als in haar vergroeid, kortom, vormden met haar een volkomen geheel, wa- i' ren haar gansch eigen. Toen de jonge rentenier ten tweede t male terugkeerde, werd er muziek j gemaakt en toonden de meisjes hierin I een merkwaardig talent. De derde maal bezocht men de l kleine bloemkas, en dronk men thee I onder de varanda. Gansch het huis was met eene bijzondere stemmigheid en netheid onderhouden; doch toen mijnheer Van Vel them eens, bij eene zekere gelegenheid, wachten moest en naast de veranda een deur zag openstaan, dreef hij de nieuwegierigheid zoo ver, zich in eene hem onbekende kamer te wagen. Dit vertrek wac zeer goed ge meubileerd, doch de meubels waren van voor dertig jarenop den schoor steenmantel, op de pronktafeltjes. op de tafel zelve stonden een aan tal curiositeiten. Als wij «curiositeiten» zeggen, bedoelen wij zoowel natuurwonde ren als fantasieën van menschelijken geest en nijverheid, doch de laatste waren van die soort, dat men elders hiervan geen exemplaar aantreft. Wij laten hier eenige versteende i plantgewassen, daar eenige rijk ge- kleurde zeeschelpen, ginds rotskris- j tallen, stalactieten of stalagmieten iter zijde, en wijzen op verschillende i beeldjes in potaarde, welke allen over de christenen, die zij op hun- nenweg ontmoeten, veroorloven, doen duidelijk zien. wat dezen van de fanatieke Chineezen te verwachten hebben indien werkelijk de oorlog uitbreekt. Zonder genade toch werd eene rustige bevolking opgeofferd aan den godsdiensthaat, en het ver haal der gruwelen, door den vluch tenden vijand bedreven, doet voor zeker iedereen huiveren. 't Is daarom vooral te hopen, dat de vertoogen van Rusland en Ame rika, bij het hof te Peking inge diend, dezen invloed mogen hebben, dat zij het uitbreken der openlijke vijandelijkheden voorkomen. De om standigheid, dat tot heden, ondanks de voorwaartsche beweging der Fransche troepen, China niets van zich liet hooren, doen ons van de toekomst het beste verwachten. De Duitsche regeering wijdt thans al hare zorgen aan de kust verdediging. Overtuigd, dat hare marine geenszins opgewassen is te gen die van Engeland en Frankrijk, neemt zij de noodige voorzorgsmaat regelen om zich tegen eenen aan val van de zeezijde te wapenen. Thans weder heeft zij een krediet van ruim drie millioen mark aan gevraagd, ten einde daarvoor een 19 tal torpedo-booten te laten vervaar digen. Reeds zijn deze vaartuigen in het land zelve besteld, en nie mand twijfelt dan ook aan het toe staan dezer gelden, omdat men maar al te goed weet, dat ondanks den minder goeden toestand van de financiën des rijks, de volksverte genwoordiging voor dit doel geene gelden zal weigeren. In den cul- turkampf heeft de regeering weder een stap gedaan, die van toenade ring getuigt. Zij heeft namelijk be vel gegeven in enkele districten de door dezelfde hand schenen gemaakt te zijn. Hier de dood als saletjonker ge kleed en die een waaier voor het aangezicht houdt om dit laatste ean eene coquette dame, die hij aan den arm heeft, te verbergen; daar een soort van Mephistopheles, welke spottend in een hangspiegel loert; ginds een dikke drinkebroer, een advokaat, duivels, gendarmes, deur waarders deze grinnekend, gene lachend, een andere weenend allen met komische of satirieke uit- drukkingen en bondingen. Als vorm mocht daar soms wel iets op af te wijzen vallen, gewis; doch over het algemeen genomen, lag er in de opvatting, in de sameu- 1 stelling en in de uitdrukking een jdiepen zin: elk was een greep in i het menschelijke leven. Op de tafel stond een zwart ge verfde doos, en op dezer deksel een kring gekleurde beeldjes, ruw ge- toelagen der geestelijken zoowel van de hoogere als der lagere klassen uit te betalen, en het verbod om kerkelijke bedieningen te verrichten, ingetrokken. Algemeen brengt men deze maatregelen in verband met het jongste bezoek door den kroon prins te Rome afgelegd, en men verwacht eerlang nog meerdere der- j gelijke besluiten. Dat vooral de katholieke bevol king hiermede hoogelijk ingenomen is, behoeft voorzeker geen betoog. In Rusland heeft vooral op den keizer de jongste aanslag der nihi listen, waarvan kolonel Siderkin het slachtoffer was, een pijnlijken indruk gemaakt. Als de aanleiding tot dezen po- litieken moord wordt opgegeven, dat de kolonel op het spoor was gekomen van eenen aanslag tegen het leven des keizers en de perso nen, die men van medeplichtigheid verdacht, waaronder ook eene zekere mevrouw Van Wolkenstein zich be vond, had doen gevangen nemen. De kolonel werd door een der eedgenooten in een huis gelokt, waar hij eerst door revolverschoten ge- woud en daarna met ijzeren stan gen verder afgemaakt werd. Hij moet zich dapper hebben verdedigd, doch te vergeefs. In de ontsteltenis, die het vernemen van dezen aan slag veroorzaakte, vonden de moor denaars gelegenheid om te ontsnap pen, en tot heden is men hen niet op het spoor. Men verneemt, dat tengevolge dezer gebeurtenis, de keizerlijke familie hare terugreis naar St. Petersburg voor onbepaal- den tijd heeft uitgesteld. Uit Egypte wordt bericht dat de oneenigheid tusschen de regee ring van den Khedive en de Euro- peesche consuls, waaronder voorna- j melijk de Eugèlsche, met den dag I toeneemt.In de tegenwoordige moeie- I lijke omstandigheden kunnen die geschillen voor het rijk hoogst nood lottig worden, en liet is daarom dan ook dat men algemeen eene wijziging in het ministerie verwacht. Van het tooneel des opstands ver neemt men in de laatste dagen niets, zoodat men mag aannemen, dat daar alles blijft zooal-: het voor enkele dagen was. In Spanje is men in de laatste dagen weder niet geilst omtrent de houding van het leger. Kleine ka- zerneoproertjes, die echter voorloo- pig geen ernstig karakter hebben, doen vermoeden, dat er weder iets broeit, en de overheid is dan ook voortdurend op hare hoede, 't Is te hopen, dat de vrees ongegrond blijkt, want bij de bestaande politieke ver warring in de kamer, kon een her haling der ongeregeldheden wel eens ernstiger gevolgen hebben dan voor enkele maanden geleden. sneden maar vol geestige uitdruk king. Hand aan hand stonden daar de koning met den bedelaar, de rech ter met den gauwdief, de woekeraar met den geldleener al de manne lijke figuren met vrouwelijke door- mengd. Mijnheer Albert beschouwde dit alles met eene mengelingvau nieuws gierigheid en verwondering. Aan den muur hing een flink geschilderd portret: het was dat van een man van een dertigtal ja- I ren, met een mager, scherp getee- kend, vinnig, spotziek en vroolijk gelaat. Hij zat achterover in een leuning- i stoel, had eene witte slaapmuts i schuins op de zwarte, krullende 'bikken, hield in de eene hand een glas schuimende champagne, in de Amdere een sigaar en blies den zil- 1 veren damp dezer laatste naar de zoldering. Haarlem, 4 Januari 1884. Onlangs is door den heer H. F. Best eervol ontslag gevraagd uit zijne betrekking van commies ter provinciale griffie van Noord-Hol land, met ingang van 1 dezer. Dit eervol ontslag werd hem bij besluit van Gedeputeerde Staten van 19 December 1883 verleend, onder dankbetuiging voor de vele goede diensten, door hem gedurende bijna vijftig jaren aan de provincie be wezen. Sedert April 1834 aan de provinciale griffie in onderscheidene bureaux, laatstelijk als chef der al- gemeene secretarie, werkzaam, zul- In die wolken vormden zich, ne velig, allerlei figuren van grooten en machtigen in de wereldde vroolijke man scheen ze allen uaar de maan te blazen. Bij het zien van dit portret moest men wel glimlachen, willen of niet; 't was gewis de luim van een kuns tenaar. een studenteugril of iets dergelijks. Doch als men het portret in be trekking bracht met hetgeen men zoo al in de kamer zag, kon men denken dat alles met elkander in harmonie was, en aan een bepaald denkbeeld van den man op de schilderij, vasthing. Mijnheer Van Velthem wendde zich rechts en links, en vond nog andere curiositeiten: opgezette vo gels, opgevulde katten, honden en vossen, rattenstaarten en misschien wel galgekoorden. Eindelijk keerde hij, schier werk tuigelijk, tot de tafel waarop de

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1