BINNENLAND. genwoordiging heeft den vorst ver zacht, den sultan den dank van het geheele volk daarvoor te willen overbrengen, en deze heeft aan die opdracht voldaan. Dat de Sobranje een dergelijk besluit door hare an tipathie tegen Rusland werd inge geven. is niet onmogelijk. Haarlem, 5 Januari 1884. Door wijlen mejuffrouw A. M. Huyghens Backer is gelegateerd aan de diaconie der Nederduitsch Herv. gemeente alhier, voor hare armen, een bedrag van i'500. In de zoogenaamde bruidenbus is in 1883 gestort een bedrag van f347.70. Bij koninklijk besluit van 2 Jan. iS84 No. 11 is de heer J. P. Sprenger van Eyk, in verband met zijne benoeming tot minister van koloniën, eervol ontheven van de betrekking van lid van den Raad van Nederlandsch-Indië, en is hem voorts, te rekenen van den dag waar op zijne benoeming tot minister van koloniën zal ingaan, een eervol ont slag uit den Indischen dienst ver leend, met behoud van aanspraak op pensioen. Wij vernemen, dat bij het tusschen Nederland en Spanje ge sloten handelsverdrag het recht van 5 pCt. op de Spaansche producten is behouden, met Bepaling dat de thans geheven wordende accijnzen niet verhoogd en geen andere rech ten geheven mogen worden. Dagblad Gisteren overleed te 's Hage de lieer W. Hoevers, sedert 1864 predikant bij de Hervormde gemeente aldaar. Hij was de eenige leeraar die, na het vertrek van den pre dikant Zaalberg de moderne richting in de hofstad vertegenwoordigde. De ontslapene hielp de vereeni- g'ing «Licht, Liefde en Leven» stich ten, die in hem haar voorzitter ver liest. Hij verwierf veler achting, ook van de tegenstanders zijner richting op godsdienstig gebied. Hoe het Rijk medewerkt om met name nieuwe halve centen, waaraan toch ontegenzeggelijk be hoefte bestaat, in omloop te brengen, blijkt uit het volgendeEen koop man te Woerden, die reeds gerui- men tijd er toe had medegewerkt, de oude centen in te houden en aan het postkantoor in betaling te geven, wensche tegen nieuwjaar voorzien te zijn van niewe halve centen,en had tot dat doel eene bode op Utrecht order gegeven, o. a. voor f 5 vau die pasmunt bij den betaalmeester te halen. Maar de bode kreeg daar ten antwoord: dat men voor minder dan 25(zegge vijf-en-twintig) gulden van die halve centen niet afgaf, daar zij in zakken tot dat bedrag waren afgeteld! Het zal nu moet blijken, hoe men zich eerlang op kleine plaatsen bij gebrek aan die pasmunt zal moeten redden. (U. D.) Omtrent den loop der bevol king der gemeente Rotterdam ge durende 't jaar 1883 kan de N. R Ct. voorloopig het navolgende me- dedeelen. Op 31 December 1882 bestond de bevolking uit 75,656 mannen en 86,484 vrouwen, te zamen 162,140 zielenzij onderging sedert eene vermeerdering-, door geboorten en vestiging in de gemeente, met 8973 mannen en 8968 vrouwen, te zamen Wel verplicht mevrouw. Mijnheer Van Leefdael is zeer tevreden. Een glimp van voldoening tin telde in Albert's oogen. Hij verlangt echter, zoo het mogelijk is, dat de zaak geen voort gang hebbe, voordat hij hier in Antwerpen zal wedergekeerd zijn, hervatte mevrouw; hij meent, alvorens tot eene beslissing te ko men, met u een onderhoud te moe ten hebben, en verlangt dat gij nogmaals geduld zoudt willen ne men, totdat hij in Antwerpen zal teruggekeerd zijn. Donker werd het oog des jongen mans; de hoop, die een oogenblik voor dat oog geflikkerd had, was weer verdwenen. En die terugkeer ving Albert aan. Zal in 't najaar plaats hebben. Indien dit de eisch van mijn heer Van Leefdael is 17,941 zielen, en eene verminde ring, door overlijden en vertrek uit de gemeente, met 7144 mannen en 6936 vrouwen, te zamen 14,080 zielen; zoodat de werkelijke bevol king op 31 December 1883 bestaat uit 77,485 mannen en 88,516 vrou wen, te zamen 166,001 zielen. 't Getal huwelijken in 't afge- loopen jaar gesloten bedraagt 1252. Er werden 40 echtscheidingen in geschreven. In den laatsten tijd zijn er dui zenden zilveren «trade dollars» uit New-York naar Europa gescheept. Een Hamburgsche stoomboot nam er onlangs nog* 100.000 mede. Die verzendingen hebben geen ander doel dan die muntstukken, in Ame rika voor 85 cents opgekocht, tegen 100 cents in handen te spelen aan personen die naar Amerika verhui zen. Menig landverhuizer kwam, vooral in den laatsten tijd, tot de treurige en zeer teleurstellende ontdekking, dat waar hij te New-York aan komende meende bv. 100 dol lars te bezitten, hij slechts een waarde van 85 dollars had mee gebracht. Bij het inwisselen van Hollandsch geld tegen Amerikaansch zilver zij de landverhuizer dus op zijn hoede en wachte zich voor de stukken waarop duidelijk de woorden «Trade Dollar» gestempeld staan. {Bord. Ct - In een Zeeuwscke g*emeente heeft de burgemeester den veldwach ter verboden te rookenbij niet na koming van dit verbod zou men den man zijn baantje ontnemen. Nu voeg-t de Zutph. Ct. aan dit bericht liet volgende toeNaar men ons uit Winterswijk meldt, heeft de veldwachter G. aldaar, die in het begin van het vorig jaar voor zijne 25jarige getrouwe en eerli jke plichts betrachting' een prachtig' zilveren horloge met dito ketting ten ge schenke ontving, om dezelfde reden die straf werkelijk ondergaan. Gelukkig, dat zulke kleinsteedsche handelingen hoogst zelden voorko men, anders zou het de moeite loo- nen zulk een burgemeester het on betamelijke zijner handeling- onder het oog te brengen, indien en dit wordt er niet bij gezeg'd het verbod van rooken niet geldt gedu rende de oogenblikken, dat de veld wachter in tegenwoordigheid van den burgemeester is. Dan zou het verschil maken; op het platteland kan het er wel wat heel familiaar naar toegaan, vooral in Zeeland. De officieren, die het muziek korps van het regiment grenadiers en jagers op zijn kunstreis door Bel- gie hebben vergezeld, zijn, met den directeur, den heer Völlmar, door La Vestiaire Liberale te Luik tot eere-leden benoemd en ontvingen dezer dagen de keurig bewerkte diploma's van dat eere-lidmaatschap. Men meldt ons omtrent den nieuwen minister van Koloniën een niet onaardige bijzonderheid. Toen hij examen deed voor de registra tie, had hij reeds zelf daarover een werk uitgegeven, en zijn examina tor gebruikte dat om hem er uit te exa mineeren, daar deze slechts de initialen S. V. E. als schrijver kende. Gelukkige examinandus, die volgens zijn eigen boek geëxami neerd wordt. {Am. Ct.) Naar wij vernemen, zal jhr. mr. A. E. De Savorni» Lobman het professoraat in de rechten aan de Vrije Universiteit te Amsterdam Niet de eisch, viel me vrouw in; maar het verlangen, en dit verlangen moet u, denk ik, heilig zijn. Ik zal het eerbiedigen, me vrouw. Het zij mij toegelaten u te zeggen, dat het voorbehoud, hetwelk ik u onlangs verzocht in het oog te 'nemen, geen breeder kring kan erlangen en u tevens te verzoeken alle verdere verklaringen met mijne dochter daar te laten, totdat haar vader hieromtrent zijne beslissing zal hebben genomen. Mijnheer Yan Velthem zweeg. Ik begrijp, mijnheer Albert, zeide mevrouw, dat gij met on geduld eene oplossing van het groote vraagpunt tegemoet ziet; doch de vader blijft de vader en ik verlang dat mijne kinderen dit gezag immer blijven eerbiedigendat het als een erfgoed in de familie worde voort geplant. Later zult gij mij dank- aannemen, derhalve ontsla? vragen uit zijn betrekking als raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch, maar het lidmaatschap der Tweede Kamer bij zijn nieuwe be trekking blijven waarnemen. (Ni Zutf. Ct.) Aan de Weesperzijde onder Die- merbrug (nabij Amsterdam) werd gisterenavond een botboer aange rand en van zijne gouden liemds- knoopen beroofd. De daders kozen het kazepad. Gisterennacht werd te Amster dam de 18e man van het katoen- dieven-komplot dóór de politie ge arresteerd. In een zaakje, dat eerstdaags voor den kantonrechter te Amsterdam zal worden behandeld, heeft de beschul digde, een inwoner van Nieuwer- amstel, niet minder dan 108 getui gen k décharge doen -oproepen. Naar de Amst. Ct. verneemt heb ben de geruchtmakende lieden Yan den Dolder en J. Kooymans met echtgenooten reeds besloten hun verblijf in de Czaar Peterstraat te Amsterdam te verlaten: Men zegt, dat zij voornemens zijn zich naar Utrecht te begeven. Niettegenstaande de spoedig ge volg-de waarschuwing tegen hen, zijn op de geplaatste advertentien, waar van melding- gemaakt is, kleine sommen ontvangen. Het dienstmeisje van een gezin te Enkhuizen bevond zich met de drie kindertjes in een slaapvertrekje om ze daar te kleeden en op te passen, 't Was kond en vorstig, waarom men er een komfoor met gloeiende kolen had heengebracht. Daar het plan bestond dat het meisje met de kindertjes een bezoek zou brengen aan haar moeder, ging men, ongeduldig geworden, naar het ka mertje, waar men de meid met twee van de drie kinderen bewusteloos vond liggen. Het oudste kindje, dat reeds in de kleeren was, had het vertrek verlaten. Nog juist bij tijds werden ook de anderen in de buiten lucht gebracht, waar ze weer bij kwamen. Iu de afgeloopen week had de rijksambtenaar F. te Rotterdam, be last met het toezicht op het inladen van belastbare goederen op een schip, aan de Boompjes liggende, het on geluk te struikelen en in het ruim te vallen. Ofschoon gewond, bleef hij toch zijn dienst waarnemen, totdat hij eindelijk door zware pijn dit moest opgeven. Gisteren is hij aan de gevolgen van den val over leden. Hij laat eene vrouw met drie kinderen achter. De Amh. Ct. verneemt, dat bij de Arnhemsche Burger-Yereeniging het plan bestaat om het eerste «Car- nevalfeest» te doen plaats hebben op Zaterdag 19 dezer, en bij genoeg zame deelneming, dit feest door een gecostumeerden optocht te doen voorafgaan. Een veelbelovend 19-jarig jong- mensch te Arnhemdie reeds 4 maanden celstraf ondergaan en op dit oogenblik nog 8 maanden te goed heeft, maakte zich Woensdag weder bij familie van goud en zilver mees ter en beleende het. Hij werd na- baar zijn voor de beslissing, heden genomen. Ik geloot dit gaarne, mevrouw; ik beken echter dat het antwoord eene teleurstelling voor mij is; ik had mij gevleid de zaak binnen kort tot een goed einde te zullen brengen. Ik zal echter wachten.- Ik dank u, mijnheer Albert, en mevrouw stak den jongman de hand toe. Er zijn echter inlichtingen, die mevrouw mij zonder twijfel on middellijk geven kan, hervatte mijnheer Van Velthem. Mevrouw zag verwonderd op. Welke inlichtingen bedoelt mijnheer Albert? vroeg- zij en dit niet zonder eene trilling in de stem te verraden, Misschien be trekkelijk onze fortuin? Dat juist is het minste wat mij bekommert, mevrouw. Doch er zijn 't is misschien al te pijnlijk voor u. ';uurlrk gearresteerd en kan zoo doende voor beide feiten achtereen volgend hoeten. Een jonkman te Harderwijk, die na geruimen tijd kennis te hebben gehad aan een meisje en dezer da gen in ondertrouw was opgenomen, heeft gisteren na zijn soldij, (hij is gewezen militair) te hebben ont vangen, met de zuster zijner aan staande het hazenpad gekozen. In het afgeloopen jaar zijn van het koloniaal werfdepot te Harder wijk naar Oost-Indië vertrokken 1725 militairen, dat is 3 minder dan het jaar 1882. Van de 1725 militairen, die in dit jaar zijn aangenomen, 1219 Nederlanders, 369 Duitschers, 56 Belgen, 26Franschen, 44 Zwit sers, 5 Oostenrijkers, 1 Deen, 1 En- gelschman, 4 Luxemburgers, totaal 506 vreemdelingen. In 188o zijn naar West-Indië verzonden 80 mili tairen, en wel naar Curacao 21 Nederlanders, 1 Belg en 5 Fran- schen; naar Suriname 42 Neder landers en 8 Duitschers. Oudejaarsavond ontstond bij den heer J. Luik te Gorredijk, door het omvallen van een petroleumlampje van de beddeplank, brand in de bed stede, waarin een jongetje van 8 jaren lag-. Het kind sprong- in zijn brandende kleeren uit het bed, zoo dat de vlammen spoedig gedoofd konden worden, doordien men liet kind naar een nabijzijnde sloot snelde. Ook werd het vuur in de bedstede spoedig- gebluscht. Het tengere knaapje is intusschen helaas in den avond van 1 Januari over leden. In het tuchthuis te Leeuwarden waren op den lsten dezer 386 ge vangenen, waarvan 11 levenslang veroordeelden. Uit eene nadere mededeeliug- uit Zwolle blijkt dat Woénsdag-avond 10 uur, bij aankomst te Muiden van de stoomboot «Koophandel,» niet de ketel, maar een bout uit den ketel is g-esprongen, waardoor de stoker het leven verloor. Uit Winschoten wordt van 3 Jan. gemeld: Ondanks de tallooze voor beelden en herhaalde waarschuwin gen bracht gisteren avond de zes tienjarige zoon van een praamsehip- per alhier een pot met gloeiende kolen in het vooronder - de nach telijke verblijfplaats van den fiinken jongen om den vochtigen toestand van het kleine verblijf te verdrijven. Weinig tijds later begaf hij zich ter ruste, de kap echter sluitende. Toen de moeder heden morgen in de vroegte tot haren schrik in het achteronder het deksel van denko- lenpot zag ligg'en, ontdekte ze wel dra dat de zoon tegen haren wil van een nabij wonenden bakker kolen had gekocht en bij het ter ruste gaan bovendien verzuimd had den pot te sluiten. Die onvoorzichtig-heid werd met den dood geboet. Donderdagavond is de personen trein van Akkrum te Grouw tegen een goederentrein aangereden. De locomotief werd erg beschadigd, en vier wagens werden geheel vernield. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De weg is gedeeltelijk ver sperd. Mevrouw bedwong- z>eh. Sedert eenigen tijd, her vatte Albert aarzelend, zijn er geruchten van verschillenden aard in omloop. Welke geruchten? Betreffende het verledene van mijnheer Yan Leefdaelook betref fende het tegenwoordige. En gij wensoht daaromtrent gerustgesteld te zijn, mijnheer? viel mevrouw in, die inmiddels in een der rieten leuningstoelen had plaatsgenomen, en alzoo eene vluch tige ontroering- had bemeesterd. Toen zij het hoofd weer oplichtte en mijnheer Van Velthem ander maal in het oog staarde, lag er een glimlach vol vertrouwen op haar gelaat te lezen. Geloof mij, mijnheer Albert, dat verledene en ook het tegen woordige zijn eerlijk. Ik twijfel er niet aan, me vrouw. Het carnevals-gezelschap Jocus te Veuloo zal ter gelegenheid der aan staande vasten-avonden weder een optocht houden, waarbij de alge- meene armen ook weder zullen be dacht worden. De maréchausées te Eindhoven deden Donderdag een goede vangst. P. S., wisselwachter aan 't station te Utrecht, werd gearresteerd we gens diefstal aan voormeld station, Vroeger dezelfde betrekking in Eind hoven hebbende bekleed, bekend* hij thans bij zijne aanhouding aan het station aldaar een baal linnen gestolen, doch het grootste deel daar van verkocht te hebben aan den baanwachter L. R., heden nog- in diezelfde betrekking bij den dienst der staatsspoorwegen te Eindhoven. De laatste ontkende alle schuld, doch bij een onderzoek in zijne wo ning kwam veel linnen en andere voorwerpen van waarde voor den dag, waarvan hij de herkomst niet kon opgeven. Heler en steler zijn gistermorgen gevankelijk naar Den Bosch getransporteerd. Uit Noordbroek schrijft men dd. 2 Januari: Jl. Zondag is in het Noord- broeksterdiep, onder de gemeente Sappemeei', g-evonden het lijk van den arbeider Jan Pronk, te Stoots- korn woonachtig. Zaterdagavond van de fabriekte Sappemeer, waar hij werkzaam was, vertrokken, is hij niet in zijne woning- teruggekeerd. Eenige kwetsuren aan het hoofd en het op den weg- verspreid vinden van eenig-e voorwerpen, die hij bij zich had (eenige winkelwaren, zijn pet en stok) hebben het vermoeden doen ontstaan, dat aan een geweld- dadig-en dood kan worden gedacht; 't is echter ook niet onmogelijk, dat het ongeval alleen aan mis bruik van sterken drank te wijten is. De politie doet ijverig-onderzoek. Woensdag- genoot de lieer J. Vin cent, burgemeester van Holten, he. voorrecht zijn 40jarige ambtsver vulling- te herdenken. Onderschei dene blijken van belangstelling- vie len hem ten deel: De gemeenteraad en andere ingezetenen boden hem een prachtig mahoniehouten schrijf bureau aan met bijvoeging van een album, waarin de namen der aan bieders vermeld staan. Ook ontving-.de jubilaris van an dere corporatien en particulieren: een paar fijne gravures, een zilve ren inktstel, een kostbaren spiegel, van de jongedochtersvereeniging Dorcas een met zilver gemonteerden presidentshamei' met toepasselijke inscriptie, enz. Rij de aanbieding- dezer geschen ken werden toepasselijke woorden gesproken, waarbij in herinnering werd gebracht, wat onder het be stuur van den jubilaris al zoo tot stand was gekomen tot nut der ge meente, welke toespraken door den jubiliris werden beantwoord. Door eenig-e heeren werd den ju bilaris eene serenade te paard ge- kracht, waarbij zich eene massa in woners aansloten. GEMENGD NIEUWS. In den omtrek van Luik hoort men sinds eenigen tijd schier dage lijks van kerken, die bestolen wor den. De laatst geplunderde is di* van Vaux-sous-Chèvremont. waar niet slechts de offerblokken gele digd, maar ook verscheiden gouden Zoover ik weet zult g-ij u nooit uwe nieuwe familie, indien, gij onze Veva tot vrouw neemt, behoeven te schamen. In het ver ledene ligt, wel is waar, een lange rij van rampen, en waarin onze aanzienlijke fortuin werd meege sleept, <ïoch in het tegenwoordige zult g-ij niets vinden dan een eer lijk werk, ter Opbouwing- van het geen destijds werd afgebroken. Ik heb er de overtuiging van, mevrouw, mompelde Albert, die juist op dit teêr punt niet veel wist te zeggen. Mag- ik u echter vragen waar mijnheer Van Leef dael zich ophoudt? (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2