populair mis-1 Oplage 10000 Ex. No. 153. FEUILLETON. 4> Dinsdag 8 Januari 1884. HunfismuD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk u. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMANS Co., te Eaarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publieité Etrangère G. L. DAUBE Co, JOHx. I'. JONES, Suer., Parijs, 31bis, Eaubourg Moutmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2 39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 3.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43», 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30. 9.35, 9.50,11.5.11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45. 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. WiNTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51.10.7,1.37, tot Alkmaar. 5 2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40. 8.10,9.10. 10.20* 11.5, 1.23* 2.45, 3.35, 5.10, 6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsclie Poort. Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17. 6.15, 8,28. AIXiEMEEN OVERZICHT. De Egyptische regeering, zich bewust van het gevaar, dat ieder oogenblik een meer dreigend karak ter aanneemt en het talrden van Engeland, heeft eene krachtige nota tot de Britsche regeering gericht, waarin zij met nadruk aandrin.-en op de beantwoording van deze vraag: zal Engeland ons te hulp komen, of moeten wij ons zeiven trachten te redden Met het oog op den toe stand waarin het land op dit oogen blik verkeert, zoo betoogt zij in dit staatsstuk, is het nemen van een definitief besluit noodzakelijk ge worden, daar elk uitstel gevaarlijk voor den staat kan worden. Yoor het geval Engeland niet kan be sluiten hare troepen naar Soedan te zenden, om de opstandelingen in hun eig*en gebied aan te tasten, denkt men er te Cairo ernstig over, deze provincie aan haar lot over te laten, door de Egyptische krijgs macht uit de steden terug te trek ken en haar te verzamelen op de grenzen van het eigenlijke rijk. 't Zal dan aan Turkije worden over gelaten, het ontruimde gebied te be zetten of den profeet in het onge stoord bezit van het vermeesterde land te laten, terwijl de Khedive vertrouwt, dat zijn leger van 15000 man in staat zal zijn, het voortdrin- gen van den vijand te beletten. Mag men de berichten van enkele Lon- densche bladen gelooven, dan zijn de Britsche autoriteiten in Egypte eenstemmig van gevoelen, dat het voorEngelands invloed, daar te lande, gevaarlijk zou zijn, de gestelde vraag ontkennend te beantwoorden. Alles wat deze mogendheid tot hier toe deed om de rust te herstellen, zou Waar is de Vader? August SNIEDERS. Laat mij toe u te verzoeken, ook met dit laatste, nog eenige maanden geduld te hebben. Mijn heer Van Leefdael is de kamer die u wel eens gezien hebt, moet eenigszins ten bewijze strekken een tamelijk wonderlijk man, en toen hij Antwerpen, ten g*evolge van geldelijke ongelukken, moest verlaten, brak hij hier alle betrek kingen af, verborg zijn bestaan en wilde niet dat men wetên zou, waar hij zijne fortuin zou trachten te herstellen. Wilt gij ook die nieuwe bepalingen eerbiedigen, mijnheer Albert? Indien verloren gaan, wanneer men door verkeerde zuinigheid of overgroote voorzichtigheid misleid, zich tot half werk zou willen bepalen.Eene krijgs macht van 15000 man zou volgens dezelfde personen voldoende zijn, om de oproerlingen tot onderwer ping te brengen en de rust aller wegen te herstellen. Natuurlijk ziet men met spanning de beslissing van H. M. regeering in deze kwestie te gemoet, en velen gelooven, dat men er ten slotte toe zal overgaan om het verzoek in te willigen. Met het oog op den on- gunstigenstaat der financiën, hebben de Europeesche ambtenaren en op hun voorbeeld insgelijks de minis ters er in bewilligd, dat hunne trac- tementen eene belangrijke vermin dering ondergaan. Eene besparing van bijna 450,000 Turksche ponden zou daardoor verkregen worden, waarlijk geene onaanzienlijke be zuiniging Dé Duitsche regeering heeft last gegeven, de tot heden ingehouden tractementen der geestelijken in de bisdommen Culm, Ermeland en Hil- dersheim weder uit te betalen. Al gemeen brengt men dit besluit in verband met het jongste bezoek van den kroonprins op het vatikaan, en* gelooft men dat het eene belang rijke schrede is op den wep: der algeheele beslechting van de ker kelijke geschillen. Yoor de Pruisi sche katholieken heeft zich het nieuwe jaar al zeer gunstig ingezet en beantwoordt het vervolg aan de hierdoor opgewekte verwachtingen, dan is het niet onmogelijk dat 1884 de vrede brengen zal na een strijd, die door alle partijen wordt afge keurd. Laat mij u nogmaals verze keren, dat er achter die geheimen of, zoo gij wilt, die grillen, hoege naamd niets onrustwekkend, indien gij wilt, niets oneerlijk verborgen zit. Het publiek moet praten, en, het moet u niet vreemd zijn, tim mert altijd g-aarne romans. Ik zal wachten, mevrouw, zeide mijnheer Albert met vaste stem. En als de wereld in hare ver onderstellingen blijft volharden? Ik ben in alle gevallen niet gewoon, mevrouw, mij erg te be kommeren om 'tgeen de wereld zegt; ik zal wachten, geduldig wachten. Ik dank u nogmaals. Na dit gesprek had mijnheer Van Velthem, eene onder alle opzichten keurige voorbehouding aangenomen; hij kwam zelfs minder dan vroeger in het huis, bepaalde zich dit als het ware in stilte te bespieden en zich tot over de ooren verliefd te maken. 't Blijkt thans, dat wij juist ge zien hadden, toen wij twijfel opper den omtrent het aangekondigde be zoek van den Oostenrijkschen keizer en den Spaansehen koning te Rome. Heette het toen, dat de ontvangst van den kroonprins de bezwaren uit den weg had geruimd, welke een dergelijk bezoek verhinderden, thans heeft eene nota van kardinaal Ja- cobini aan de kabinetten van Europa, allen twijfel daaromtrent weggeno men. Daarin verklaart de staatsse cretaris van Z. H., dat de inschik kelijkheid, jegens een Protestantsch vorst aan den dag gelegd, in geen geval op de katholieke vorsten zal worden toegepast. Ons bevreemdt deze verklaring volstrekt niet, daar zij bij het standpunt, hetwelk de H. stoel ten opzichte van de inlij ving van den kerkelijken staat bij het eene Italië inneemt, al moeielijk anders geweest kon zijn. Wij ver trouwen dat de Italianen, voorloopig althans, zich het genoegen zullen moeten ontzeggen om Frans Jozef in hunne nieuwe hoofdstad te be groeten. Wederom heet het thans, dat in September van het vorige jaar Italië officieel tot het Oostenrijksch- Duïtsch verbond is toegetreden, even wel zonder de verplichting op zich te nemen, ingeval van eenen oorlog met Frankrijk hulptroepen te leveren. Wederkeerig hadden de drie mo gendheden zich verbonden, elkanders rechten en aanspraken te erkennen, terwijl Italië inzonderheid zich van elke vijandige houding tegenover Oostenrijk zou onthouden. Voor de partij Italia irredenta, welke, zooals men weet, vijandig tegenover dit rijk staat, en de teruggave derlta- liaansche gewesten van Oostenrijk eicht, zal deze tijding, indien zij Men ziet, de eenzaamheid is dik wijls gevaarlijker dan het gezelschap. Eens of tweemaal per week, stak hij de straat over en belde aan hef huis van mevrouw Van Leefdael. De ontvangst was altijd hartelijk; doch van de zijde van Veva niets meer dan stil vriendschappelijk, ter wijl Liva in haren omgang gemeen zamer was, omdat zij een paar jaren jonger en van vroolijker gemoeds stemming was, dan wel hare oudste zuster. De liefde mocht dan ook aan het halte ld gehoorzamen, toch onder hielden een aantal nietigheden, snuis terijen; een woord, een wenk, een glimlach en wat zoo al meer, de goede verstandhouding tusschen beiden. Men zag het najaar met verlan gen te gemoet. Allengs, zooals alles wat een eindelijk gewoon wordt, bekommer den zich de menschen niet meer met de personen in de eenzame I zich nader bevestigt, zeker eene j teleurstelling zijn. j De kwestie der arbeiderswoningen I vraagt in Engeland nog steeds de j aandacht van de regeermg en de pers. In het begin der volgende par- lementszitting verwacht men dien aangaande een wetsontwerp van het kabinet, doch inmiddels heeft de minister er de gemeentebesturen reeds opmerkzaam op gemaakt, dat de tegenwoordige bepalingen haar reeds de middelen aan de hand doen, om eenige verbetering in de bestaande ellendige toestanden te brengen. Dat zij die middelen zullen aangrijpen, is te verwachten; vooral nu in den laatsten tijd de zaak zoozeer op den voorgrond gedrongen is, dat zij het onderwerp van verscheidene dag bladartikelen uitmaakt. Van de Transvaalsche deputatie is eindelijk deze week het antwoord op de haar door Lord Derby gedane voorstellen ingekomen. Een beslist antwoord op de vragen, die daarin gesteld waren, geeft zij niet; eigenlijk behelst hare missive een tegenvoorstel, dat in ver scheidene opziehten afwijkt van dat der Britsche regeering. In beginsel wil zij dekafferhoof- den zelve laten beslissen of zij onder het bestuur der republiek, of onder dat van de Engelsche overheden wenschen te staan. Tevens was zij bereid de onzijdigverklaring goed te keuren van den handelsweg of het recht tot het heffen van invoer rechten aan te nemen. Voor het ge val, dat deze voorstellen de goed keuring der regeering niet konden verwerven, zouden de boeren ge noegen nemen met eene grensschei ding door den Britschen commissaris, in overleg met de Transvaalsche overheden, vast te stellen, indien die grenslijn het behoud van den vrede voldoende kon waarborgen. Eene be slissing hierop is tot nu toe niet ge vallen. Men verwacht, dat de minis terraad weldra daarover zal beraad slagen. De nadere bijzonderheden, welke omtrent den moord op kolonel Sou- derkin die te St. Petersburg is ge pleegd, bekend worden, geven ons een treurig beeld van de toestanden, die daar heerschen. Bij het opsporen van personen, medeplichtig aan nihilistische aanslagen, maakt de politie niet zelden gebruik van de diensten van ex-samenzweerders, die hunne partij verraden, en, zoodra zij le kans gunstig zien, wederom tot hunne oude vrienden overloopen. Ook thans vreder is het slachtoffer in de strikken van zulk een ellende ling gevallen. Een door den kolonel begenadigd nihilist was reeds ge- ruimen tijd in dienst der geheime politie, en had verscheidene zijner vorige bondgenooten aan de wraak der overheid overgeleverd. Thans evenwel had hij zich laten overha len om zijnen weldoener in den val te lokken. Onder voorwendsel, dat hij hoogstbelangrijke mededeelingen te doen had, wist hij den man bij zich aan huls te krijgen, en nauwe lijks waren zij gezeten of drie revol verschoten, uit een naburig vertrek gelost, maakten een einde aan het leven van het ongelukkig slachtoffer der politieke hartstochten. Reeds zijn een dertigtal personen in hechtenis genomen, beschuldigd van mede plichtigheid aan deze misdaad, doch de hoofdschuldigen heeft men tot nu toe niet kunnen ontdekken. In de verwarring, welke na de volvoe ring van het feit ontstond, vonden zij gelegenheid om te ontsnappen, straat, en vergaten zij andermaal dien wonderlijken Van Leefdael. De wereld moet overigens het nieuws van den dag volgen, en is dus niet genegen zich langen tijd met hetzelfde onderwerp bezig te houden. Een nieuws moet al bijzonder be langrijk zijn, wil het acht dagen lang* het snaterend publiek bezig houden, en zelfs het meest belang wekkende, kan er niet in gelukken zoo lang op de planken te blijven. III. AAN BOORD EN TE ROTTERDAM. De Van Leefdael's werden ver geten en de tijd deed de terughou ding allengs slijten, zelfs in dezer voege dat wij op den Zondag mor gen de familie, vergezeld door mijn heer Van Velthem, aan boord der stoomboot ontmoeten. t Hindert mevrouw en de meisjes in den aanvang wel eenigszins; doch het publiek kent haar weinig of nietniemand let overigens op zijn buurman. Men ziet naar den groenen wal, naar eene moeielijk opvarende schuit, naar een langzaam afdrijvend beurt schip, welks patroon, aan het roer staande, de ruim bevolkte stoomboot aangaapt. Men luistert achteloos naar het gebruis des waters, dat schuimend j voor den boeg splijt en wit als melk i langs de flanken van het schip weg glijdt; men hoort het klotsen en j botsen dat uit de machinekamer j opstijgt, en tusschen al dat gedruisch klinkt de stem van den straatzan ger en soms het getokkel op de guitaar. Mevrouw Van Leefdael had den zanger herhaalde malen met de oogen gezocht en telkens als de man, die overigens een sterk en gezond i uiterlijk had, haar het blikken j schaaltje toestak, wierp zij er eenige centen in.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1