POPULAIR ME* 1 Oplage 10000 Ex. Donderdag 10 Januari 1884. No. 155. FEUILLETON. 6) RLEnS DA ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel liet Rijk vmaand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRA AT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BQMAHS Co., te Haarlem. AD YERTENTIEN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHx. F. .TONES, Sucr., Parijs, 31bis, Faubourg Montmartre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.-. 8.32, 3.55, 0.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7-13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*. 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1. 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7-30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10.10.20*, 11.5, 1.23* 2.45, 3.35, 5.10, 6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Statio» Delftscbe Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. S.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. LT. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, S.3. Van Zandvoort naar i 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. ALGEMEEN OVERZICHT. De Engelsche regeering heeft, zooals wij verwachtten, spoedig de jongste nota van de Egyptische re geering beantwoord; ofschoon, naar wij veronderstellen, dat antwoord anders luidde, dan men het te Caïrp vermoed en misschien ook wel ge hoopt had. De vrees voor eene be zetting- door Turkije van een gedeelte van Soedan, heeft het Britsche kabi net er niet toe kunnen doen besluiten, om het leger aan de vermoeienissen en de gevaren, aan een krijgstocht in Soedan verbonden, bloot te stel len zoodat het dan ook den Khe dive heeft aangeraden dit gebied te ontruimen. Tegen eene bezetting van Soedan door Turkije, bestaat, zooals Lord Derby in zijne nota van ant woord verklaart, bij Eng-eland geen bezwaar, indien de kosten van eene expeditie tot dit doel niet ten laste van Egypte worden gebracht, doch door de Porte zelve worden bestre den en de Turksche hevelhebbers den stelligen last gegeven worde, de grenzen van eigenlijk Egypte niet te overschrijden. Turkije, zoo rede neert men in Londen, heeft oneindig meer belang bij het dempen van den opstand, die feitelijk ook tegen den kalif van Konstantinopel is ge richt, dan Engeland; zoodat het in de eerste plaats deze mogendheid is, die geroepen schijnt te zijn om krachtig tegen den valsch en profeet op te treden, 't Is anders nog lang niet zeker of de sultan de taak, hem door dezen handigen zet van het Britsche kabinet op de schouders geschoven, zal aanvaarden. De be rooide toestand zijner schatkist zal er hem zeker niet toe aanzetten. Laat Turkije Soedan aan zijnlot over Waar is de Vader? August SN IE DEUS. IV. BIJ DEN BANKIER ETERSON. De bankier Eterson bewoonde, op korten afstand van Londen, een prachtig landhuis, dat uitzicht had op de rivier de Theems, welke, landwaarts in, een minder drabbe- rig aanzien heeft dan wel in en om de wereldstad. Mr. Eterson had zijn kantoor in de City, kwam daar dagelijks eenige uren doorbrengen, en keerde daarna met spoortrein of stoomboot naar zijn villa terug. Deze laatste, zeiden wij, was een recht schoon en bekoorlijk verblijf, en den Mahdi in het ongestoord be zit van het veroverde grondgebied, dan staat het evenwel te vreezen, dat de overwinnaar, niet tevreden met het reeds behaalde succes, ook Egypte zelf zal aantasten, in welk geval Engeland natuurlijk maatrege len behoort te nemen om een verder doordringen van den vijand te be letten. Intusschen heeft de Britsche nota te Caïro reeds een geduchten storm onder de bewindslieden doen ontstaan. De meeste raadslieden van den Khedive weigeren het voorstel van Engeland goed te keuren, Tewfik zelf loopt te zeer aan den leiband zijner Engelsche vrienden om zich tegen hunnen raad te durven ver zetten. Eene ministerieele crisis is dan ook reeds het gevolg van deze oneenigheid. Het ministerie heeft en bloc zijn ontslag ingediend onder uiteenzetting der redenen, die het tot dit besluit brachten. Wat de op lossing dezer nieuwe moeielijkheid zal brengen, is een raadsel. Her haaldelijk deden reeds de geruchten de ronde, als zou tot eene afzetting van den Khedive besloten zijn, doch deze heeft thans uitdrukkelijk ver klaard, dat deze alle bezijden de waarheid zijn. Yoorloopig althans denkt hij er niet aan, zijne waardig heid neder te leggen. Alleen als hij tot de overtuiging komt, datt zijn heengaan het land nuttiger zal zijn dan zijn aanblijven, zal hij er toe kunnen besluiten, zijnen staf over te geven aan iemand, die beter in staat is, de moeielijkheden het hoofd te bieden. Nog gisteren echter kwamen de Londensche bladen met het be richt voor den dag, dat Tewfik door zijnen minderjarig'en zoon, onder re gentschap van den Britschsn ver tegenwoordiger Baring, vervangen zou worden. Eerst later zal het ons in de lente door bloesems, in den zomer door bloemen, in den herfst door vruchten omgeven. De bankier was een man van zoo wat zestig jaren, met een sneeuw wit hoofd, doch nog blozend en trisch van wezen, tamelijk gezet, opgeruimd en vroolijk van gemoed en met een recht gul karakter. De man was nooit gehuwd ge weest, doch had eene gansche schaar neven en nichtjes, die eens zijne ronde fortuin zouden erven. Middelerwijl leefde de bankier er ruim en breed van, en kon gewis alle handelszaken ter zijde laten; doch hii Was een werkzaam en on dernemend man, en zou niet weten wat met dien langen, vervelenden j* aan te vangen, als hij dezen niet deels op zijn kantoor besteden kon. Mr. Eterson was geen jager, geen sportman, geen vriend van hanen gevechten of bokspartijenhij hield van geen speeltafel in de club hij mogelijk zijn uit deze zoo tegen strijdige mededeelingen de juiste waarheid af te leiden. De Duitsehe nationaal liberale partij, heeft een gevoelig verlies ge leden door het afsterven van een barer voornaamste woordvoerders; den heer Eduard Lusher. In Amerika, waar hij tot herstel zijner geschokte gezondheid vertoefde, is hij over leden, en zijn lijk zal per scheeps gelegenheid naar het vaderland wor den overgevoerd. Prins Bismarck, die verscheidene malen de kracht van Lushers woord moest gevoelen, verliest in hem een geduchten tegen stander, die hem maar al te vaak in zijne plannen dwarsboomde, en door zijn redenaarstalent hem niet zel den eene nederlaag bezorgde. In den laatsten tijd evenwel woonde deze afgevaardigde de zittingen van den Rijksdag niet bij, omdat hij aan vlagen van verstandsverbijstering leed. Zijne bekwaamheden werden echter door vriend en vijand om het zeerst geroemd. Op den verjaardag van de terecht stelling van Oberdank hebben een paar samenzweerders te Venetië beproefd, eene anti-Oostenrijksche manifestatie op het touw te zetten, welke echter door de tijdige tusschen- komst van de politie werd belet. Zij wilden namelijk een bom in het huis van den consul dezer mogend heid werpen, en toen zij zagen, dat dit door de flinke voorzorgsmaat regel onmogelijk gemaakt was, wierpen zij uit wraak het projectiel in de woning van den prefect van politie, waar het echter ontplofte zonder eenige schade aan te richten. Onder het volk heeft deze aan slag eenige gisting te weeg gebracht, zoodat het noodig geoordeeld werd, enkele patrouilles de stad te laten doorkruisen. Van verdere rustver storingen bleef men echter ver schoond. was, kortom, onder die opzichten, geen Engelschman van den echten stempel. Doch al zijne neven en nichtjes bijeen trommelen, zijne oude vrien den uitnoodigen en met allen lustig en vroolijk maaltijd houden; dan, zich ruimgevend toonen in een goed werk en de kunst aanmoedig-en ziedaar eenige van zijne grootste genoegens. Op een namiddag' zat Mr. Eterson onder de veranda van zijn landhuis: 'twas er, voorwaar, paradijsachtig! De sierlijkste klimplanten kron kelen rondom de steunsels der ve randa; beneden in de parken groeien de prachtigste bloemen; het land schap is heuvelachtig en de hellin gen zijn met verschillende frnit- boomen en plantgewassen bezet. Op eenigen afstand van het land huis stroomt de rivier, waarop beur telings de stoomboot met golvende rookpluim, het schip met zwellend zeil voortsnellen. Er gaan enkele g'ernchten, als zou het jongste ongeluk, hetwelk den keizer van Rusland overkomen is, aan een politieken aanslag te wijten zijn. De Daily Telegrapheen te Londen verschijnend blad, geeft van het gebeurde de volgende lezing. De Czaar deed in zijne slede een tochtje en ontmoette op zijnen weg eenige personen als hoeren verkleed, die alleen op herhaalde aanmaning van den voerman voor den keizer uit den weg gingen, doch zoodra de slede gepasseerd was hunne ge weren losten en den vorst in den schouder troffen. De paarden, door de schoten verschrikt, sloegen op den loop, wat de moordenaars ver hinderde hun plan geheel te vol voeren. Tot heden voegt het blad er bij, is het de. politie nog niet mogen gelukken de misdadigers in handen te krijgen. Te St. Peters burg houdt men deze heele geschie denis voor een verzinsel, hoewel het ook daar eenigszins de aandacht trok, dat de officieele bladen eerst 10 dagen na het gebeurde er iets den volke van mededeelden. Hoe dit zij, dit is zeker, dat de wond geen oogenblik eenig' gevaar heeft opge leverd en de keizer bijna geheel hersteld is. De Polen zijn in de laatste da gen weder alles behalve tevreden over de Russische regeering. Ge hecht als ze zijn aan hun vader land, aan hunne zeden en niet het minst aan hunne taal, kunnen zij het maar slecht verkroppen dat deze laatste door de verbodsbepalingen In de verte ligt het onmeetbaar Londen, met zijne torenspitsen, dui zenden geveltoppen en dakendoch de afstand is zoo groot, dat de vor men der stad min of meer nevelig, maar altijd harmonieuser van toon worden dan wel van dichtbij gezien. De zon gaat in het westen, ach ter het reusachtige Londen, dat als eene tooverstad aan den horizon opreist, onder en overgiet de stad en den omtrek met een helderen glans. Zon men niet zeggen datgansch die stad in een lichtlaaien brand staat, die zijnen gloed tot op ver ren afstand, tot in het water van de Theems werpt? Mr. Eterson, in zijne veranda ge zeten, had dit prachtig tooneel reeds meer dan eens gaêgeslagen, en, hoe wel hij het altijd met genoegen beschouwde, was hij er juist niet meer geestdriftig voor. Dat was het geval niet met een jonkman, die naast den bankier stond van overheidswege allengs op den achtergrond gedrongen wordt. Ook vragen zij de opheffing' van de uitzonderingswetten, die na de opstanden tegen de Russische regee ring zijn uitgevaardigd en nog altijd van kracht blijven. De taal waarmede de Petersburg- sche dagbladen op al deze klachten antwoorden, is echter van dien aard, dat de Polen van de naaste toe komst, zeker geen herstel van hunne grieven behoeven te verwachten. Als het waar is wat aan de Mor ning Post uit Rome wordt geseind, dan hebben de Iersche fenians hunne bedreigingen met moord ook tot Z. H. den paus uitgestrekt. De be richtgever van dit blad meldt, dat de heiligen vader van een der hoof den dezer onverzoenlijke partij een schrijven heeft ontvangen, waarin hij met den dood wordt bedreigd, indien hij voortgaat de Engelsche regeering tegen de Iersche aansla gen in bescherming te nemen, 't Is haast al te dwaas om het te ge- looven. De laatste berichten uit Anam luiden voor de Franschen veel gun stiger dan de vorigen. Ofschoon na het vermoorden van den vroegeren vorst, de goede verstandhouding tus- schen hen en de inboorlingen nog niet geheel hersteld is, meent men toch de gegronde hoop te mogen koesteren, dat de oorlogspartij ten slotte het hoofd in den schoot zal leggen en bevreesd voor de Fran- sche wapenen van eene hernieu wing der vijandelijkheden af zal zien. Als de Fransche autoriteiten nu maar eeü weinig voorzichtig'zijn en alles trachten te vermijden wat tot eene uitbarsting kan leiden, dan en op dit oogenblik zijn gast was. Wij kennen hem reeds: het was mijnheer Albert Van Velthem, die van tijd tot tijd een uitroep van bewondering* liet hooren, en nog meer de rust en de kalmte van het landleven roemde, dewijl hij wist wat onmetelijk mierennest ginds, op eenigen afstand van hen, woelde. Een reusachtig mierennest, inderdaad! zeide Mr. Eterson. Ik heb vele steden, de voornaam ste in Europa, bezochtik heb her haalde malen te Parijs, dat men als zoo woelig wil voorstellen, vertoefd doch geen enkele stad kan in die j rustelooze woeling bij Londen ver geleken worden. Wat een wereld I van driften, verlangens, streven, I werking, kuiperij, schelmerij sprak de bankier eenigszins mijme- j rend voort, wat eene wrijving van onbeperkte weelde en grenzelooze armoede. - Inderdaadantwoordde Van I Velthem, die scherp afgeteekende

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1