BINNENLAND. bestaat er nog- hoop, dat het uit zenden eener tweede expeditie, waar voor men reeds bevreesd was, on- noodig zal blijken. In Tonkin trou wens kan de republiek al hare krach ten best gebruiken. Er is niets nieuws meer noodig. Tusschen de regeering van de Oostenrijksch-Hongaarscliemo- j uarchie en Frankrijk zijn onderhan delingen geopend over het sluiten vau nieuwe handelsverdragen. De kamer van afgevaardigden en de senaat zijn reeds gisteren bijeenge komen ten einde enkele spoedver- eischende wetjes af te maken en de begrootingen definitief vast te stel len. Naar men wil, zal de regeering beiden voorstellen, zoo spoedig mo gelijk weder uiteen te gaan, en hunnei zittingen tot half Februari te ver dagen. Enkele Parijsche dagbladen evenwel spreken dit gerucht op de meest stellige wijze tegen. Haarlem, 9 Januari 1884. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is bij besluit van 2 dezer aan den heer dr. F. M. Cowan, benoemd tot geneesheer aan het krankzinnigen-gesticht te Dordrecht, overeenkomstig het door hem gedane verzoek eervol ontslag verleend als 4e geneesheer in het gesticht Mee- renberg, onder dankzegging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten, terwijl gezegd college in plaats van den heer Cowan tot 4en geueeslieer in het gesticht Meeren-I berg heeft benoemd den heer dr. W. Coert, thans prorector. In de residentie is gisteren aangekomen Z. D. H. de Erfgroot- hertog van Oldenburg. IJ. K. H. Prinses Hendrik, vergezeld van den hofmaarschalk van haar Huis, ver welkomde den vorst aan het Rijn spoorstation. Z. K. IJ. zal eenige dagen in de residentie doorbrengen als gast van H. K. IJ. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter verga dering bijeengeroepen tegen Maan dag den 14en Jan. e. k. des avonds te zeven ure. Bij circulaire heeft de Minis ter van Justitie, naar aanleiding van de deswege wederom daarover ge voerde beraadslaging in de Tweede Kamer, de aandacht der ambtena ren van het openbaar ministerie ge vestigd op de slechte verhouding die vaak wordt aangetroffen tus schen het bedrag der opgelegde boete en den duur der subsidiaire gevangenisstraf. Zich geheel aan sluitende bij de meening, dat, door het opleggen van betrekkelijk hooge subsidiaire straffen, de rechter in vele gevallen de betaling der geld boete kan bevorderen, en in aan merking nemende dat alleen ter zake der drankwet, die een vast minimum van f0.50 kent, in 1882 meer dan 28000 strafdagen in de huizen van bewaring zijn onder gaan, heeft de minister de procu reurs-generaal uitgenoodigd den ambtenaren van het O. M. aan te bevelen, om bij hunne requisitoiren steeds te letten op de wenschelijk- heid eener behoorlijke verhouding tusschen boete en subsidiaire straf. Als regel zou men kunnen aanne- contrasten heb ik te Londen meer dan elders opgemerkt. Deze vallen ons des te meer op, daar zij ons vreemd zijn in onze Nederlandsehe steden. Dat belet niet dat wij hier ook een welvarenden en zelfs rijken middelstand hebben. De maatschap pelijke tegenstrijdigheid valt er slechts zoo sterk in het oog, omdat de twee uiterste punten der samen leving, rijkdom en armoede, hier zoo buitengewoon kenmerkend zijn. Gij vindt zelden op het vasteland zooveel opgestapelden rijkdom als hier; gij vindt er de naakte armoe evenmin ooit zoo verschrikkelijk. Een en ander is in het oog vallend; de koets van den Lord, met ge- pruikte heiducs, treft u, evenals de voetganger, die zwart van honger u voorbijsloft. Maar, geloof mij, wie in Londen wil of kan werken, want willen is niet altijd kunnen, vindt, er tot in de meeste wonderlijke, de meest fantastische, de meest onbe- men, dat dóór één dag gevangenis straf vooral niet meer aan boete moet kunnen worden gekweten dan de veroordeelde geacht wordt per dag te verdienen. Herhaaldelijk is in den laatsten tijd ter kennisse van den Minister van Justitie gebracht, dat door som mige deurwaarders aan de betrok ken partijen, voor exploten en an deren, bij het tarief van justitiekosten en salarissen, vastgesteld bij de wet van den 28 Augustus 1843 Staats blad No. 39), bedoelde verrichtingen, kosten worden in rekening gebracht die niet, althans niet tot het in rekening gebrachte bedrag, gerecht vaardigd worden door dat tarief. Zoo is gebleken lo. dat te veel schrijfloon wordt gerekend. 2o. dat zegelgeld wordt gerekend voor het repertoire, niettegenstaande daarvoor geene kosten kunnen ge vorderd worden, omdat het reper toire niet wordt gehouden in het belang van partijen. 3o. dat in strijd met het tarief wordt berekend salaris voor twee exploten voor het doen van eene sommatie en dagvaarding- bij het zelfde exploot, en op gelijke wijze wordt gehandeld bij de beteekening van een vonnis met bevel, bij het zelfde exploot. 4o. dat onder de kosten van liet exploot worden berekend kosten voor briefwisseling en voor het be zorgen en afhalen van het exploot ten kantore der registratie, in weer wil daarvoor bij het tarief geene kosten zijn toegestaan. De minister heeft nu de aange stelde deurwaarders doen aanschrij ven dat zij zich voortaan stiptelijk aan genoemd tarief zullen hebben te ge dragen, bij gebreke waarvan zij zich blootstellen aan toepassing van art. 14 van Reglement no. IV, vastge steld bij kon. besluit van 14 Sept. 1838 (Stil. no. 36), en aan de straf fen bepaald bij art. 174 Wetboek van Strafrecht. Tevens is onder hunne aandacht gebracht, dat de bij art. 11 van dat reglement voorgeschreven specifica tie zoodanig moet geschieden, dat het doel van het voorschrift wordt bereikt, zoodat aan den voet der exploten afzonderlijk moeten worden opgegeven het salaris voor het ex ploot, het schrijfloon, de zegelgel den voor het exploot en voor de afschriften en registratierecht. Naar men verneemt, hebben gisteren de president en de secretaris der Vereeniging Vergunningde hh. T. H. Arends en D. Petersen, een onderhoud gehad met den Minister van justitie over de belangen van den kleinhandel in sterken drank. Het zachte winterweder lokt blijkbaar de vogels uit zich eens bijzonder opgewekt te toonen. De bedrijvige lijster laat zich hooren in liet bosch, met haar eigenaardi- gen schreeuw, gelijk zij dat doet in Maart als zij het zoo druk heeft voordat het engagement er dóór is, en de spreeuwen zitten op de tele graafdraden van den spoorweg te tjilpen. Weerprofeten zullen daarin misschien gaarne meer willen zien, b. v. teekenen van eene vroege lente, hetgeen hun veroorloofd is, teeke nen die ook nooit kunnen missen met de komst van den ooievaar in verband te staan, hoe menigmaal deze vogel de overtuiging gaf dat hij zich vergist had en den aftocht aannam tot wederziens. Bij zulk grjjpelijke en door u nooit verstaan bare beroepen, een middel om geld te winnen. Dat geloof ik. En zie, toen ik vandaag op het kantoor kwam, had ik daarvan andermaal een bewijs. Kunt ge ge- looven, dat een man, die met eene poppenkas reist, schier alle maan den, als hij in Londen verblijft, honderd ii honderdvijftig pond op de bank storten komt en hij deze niet onaardige som met zijne pop penkas verdiend lieeft? Verwonderlijk! Nu moet ik bekennen, dat die man met zijne poppen een zoo diep zinnig karakter aan zijn spel weet te verspreiden, dat een aantal fa- milien hem tot het geven van voor stellingen ten harent uitnoodigen, en hem daarvoor eiken avond eenige ponden betalen. Ik ken daarbij geen ijveriger mensch, dan die man met de poppenkas en ik ben zeker, dat, ai| God hem het leven spaart, hij eene gelegenheid worden reizigers ook wel eens voor ooievaars aan gezien, hetgeen aan verbijstering bij de vreugde over eene zoo vroege lente kan worden toegeschreven en j vergeeflijk is. Bij de heeren J. H. Trottier, Jlandboogstraat No. 9; Gebr. Voss, lakenhandelaars, Warmoesstraat I Gebr. Storm, lakenhandelaars, Spui straat; Langemeijer en Stöcker, Damstraat, Prinsengracht en Halve maansteeg; Grüning, Nieuwendijk; Hamburger, Prinsengracht bij de Rozenstraat, en B. F. Ferrari, Zee dijk No. 92, allen te Amsterdam, ligt het volgende adres ter teekening: Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Hoog-Edelmogende Heeren De ondergeteekeuden, allen kleederma kers, geven hoogst eërbiediglijk te kennen Dat door den overgrooten invoer van ge maakte kleedingstnkken uit Duitschland hun nijverheid meer en meer kwijnende wordt; Dat toch door de hooge invoerrechten vau Duitschland de uitvoer van gemaakte kleederen van huu zijde onmogelijk is, en de lage invoerrechten in Nederland ooi- zaak zijn, dat lniitenlaiulsche fabrikanten de markt alhier overvoeren Dat diezelfde bnitenlandsche Fabrikanten door de groote uitgestrektheid vau hun eigen land en door den invoer hier te lande hun werklieden het gelieele jaar door werk kunnen verschaften, terwijl de ondergeteekeuden slechts eenige maandéh in het voor- eu najaar door het maken van kleeding naar maat voldoende werk kunnen bekomen; Dat zij, wanneer zij slechts gedurende een bekwamen tijd voor gelijke rechten als hun naburen beschermd werden, zij zeer zeker in staat zouden zijn voor den zelfden prijs als genoemde buitenlanders hun werk af te leveren, daar zij alsdan ook voortdurend en 'dus ook goedkooper kondon werken en doen werken. Redenen waarom zij u hoogst eerbie dig, doch dringend verzoeken, door een tariefherziening hun nijverheid en belan gen voor verderen ondergang te behoeden en door een verhoogd invoerrecht ben de mededinging met het buitenland mogelijk tc maken. Hetwelk doende, enz. Naar men aan het N. v. d. D. meldt, moet onze consul te Kon- stantinopel betrokken zijn bij het stranden van het Fransche schip Niemen, welk schip, naar men wil, expres en zonder noodzaak op strand gezet is, onder medeweten van de F ransche assurantie-maatschappij. Onze consul, die van deze maat schappij directeur was, heeft zich het leven henomen. De Fransche admiraal te Konstantinopel doet nog onderzoek. Het Handelsblad, verneemt dat aan de Ned. Bell-telephoon-maat- schappij de opdracht is verstrekt om voor den heer Friedr. Krupp een centraal-station met 63 telephoon- posten te Essen aan te leggen. De waardeering van den arbeid onzer telephoonmaatschappij, die uit deze opdracht blijkt, springt te meer in het oog, wanneer men bedenkt dat de groote industrieel op -wiens fa brieksterreinen de aanleg zal plaats hebben, eerst door zijne kundige ingenieurs de verschillende tele- phoontoestellen en stelsels nauw keurig heeft doen onderzoeken. Reeds verschillende malen is door de justitie gewaarschuwd tegen Jeanne Anna Francois Van der Meer van Kuffeler; toch gaat deze persoon voort met bestellingen te doen bij winkeliers te Amsterdam. Thans moeten de goederen aan het met zijne poppen eene ronde fortuin zal bijeenzamelen. Overigens, hij is de eenige niet; ik zou u meer dan een voorbeeld kunnen aanhalen.... De jongeling luisterde met be langstellende aandacht. Ik heb mijnen kassier order gegeven den man der poppen mor gen herwaarts te zenden, en heb op die vertooning mijne familiebetrek kingen en vrienden verzocht. Gij zult zien en oordeelt n. Voor ons allen is het feest, voor u. Voor mij zal het insgelijks een onuitsprekelijk genoegen zijn, al was het slechts het gezelschap. De zon was verdwenen; daar waar vroeger de horizon gloeiend rood was, tegen welken gloed zich de stad afteekende, strekte zich nu een zwarte band uit, hoven welken een flauwe lichtglans gewis de weerkaatsing van het licht der dui- zende gaslantaarns. De stad was niet meer zichtbaar; doch, als men scherp luisterde. station LoenenVreeland geadres seerd worden. Een winkelier aldaar kreeg dezer dagen eene bestelling van wollen dekens, doch herinnerde zich g-elukkig eene vroegere waar schuwing. Door eene combinatie van Am- sterdamsche handelaars, zijn te Ve- nendaal onderhandelingen aange knoopt met enkele landeigenaren ter verkrijging van genoegzamen grond, voor de oprichting van eene fabriek hoofdzakelijk van baai en laken. Maandag avond stortten te Am sterdam in de Nieuwe Stad een paar in aanbouw zijnde heerenhuizen in elkander. Het werkvolk had ze ge lukkig juist verlaten. Men vreest dat de belendende perceelen, zoo ze niet krachtig worden gesteund, niet lang op eigen beenen zullen kunnen staan. Volgens te Nieuwediep ontvangen berichten, is het passeeren der linie gebruikelijke Neptunusfeest aan boord van Zr. Ms, schroefstoomschip Tromp, geheel gestoord door het machine-personeel dat, te midden dei- feestvreugde, beschonken te voor schijn kwam. Daar men het echter nog niet in de gelegenheid had ge steld zich aan het gebruik van spiri tualiën te buiten te gaan, vermoedde men onmiddellijk dat het zich die op een of andere oneerlijke wijze had aangeschaft. Uit een onderzoek bleek dan ook. dat een der stokers zich met een valschen sleutel toe gang had weten te verschaffen tot een der kasten, waarin de officieren huil geestrijke dranken veilig waan den. De krijgsraad heeft zich deze zaak aangetrokken. Een zeer geacht ingezetene van 's-Hage, de heer B. Edersheim, lid van de bekende firma IJ. Eders heim, is Zaterdagavond, na eene kortstondige ongesteldheid en geheel onverwacht, aan zijn familie en zijn nuttigen werkkring ontvallen, nog in de volle kracht van den manne- lijken leeftijd. Om zijn voorbeeldige eerlijkheid en oprechte godsvrucht was de heer Edersheim alg-emeen bemind en voor zeer velen een ver trouwbare vraagbaak op financieel gebied. Voor de Israëlietische ge meente, waarvan hij een der ijve rigste bestuurders was, is zijn dood een zeer gevoelig verlies en de ar men zullen in hem een weldoener missen, wiens nagedachtenis bij hen eu bij allendie den ontslapene hebben g-ekend. in dankbare her innering blijven zal. Vaderl De fraaie overdekte markt van de 's-Gravenhaagsche Marktmaat schappij in de Eerste Wagenstraat, nadert hare geheele voltooiing en zal waarschijnlijk reeds in de tweede helft van deze maand worden inge wijd en geopend. Een groot aantal winkels en staanplaatsen zijn reeds verhuurd. Te YTries heeft Maandag nacht eene brutale inbraak met diefstal plaats gehad in de villa «Rezzago» van den heer Mesdag- te 's-Graven- hage. De dieven hebben door het stukslaan eener ruit zich toegang verschaft. Alle kamers, alle kasten enz. zijn doorsnuffeld, overal waren vetdruppelen eener kaars. De politie doet ijverig onderzoek. hoorde men verre, zeer verre nog een dof gedommel. dat uit het mie rennest opsteeg. De maan blonk aan den donker- blauwen trans, en gaf aan het land schap en de rivier nieuwe schoon heden. In de villa van Mr. Eterson wa ren de lichten ontstoken, doch de glazen deuren, die op de veranda uitkwamen, bleven open, terwijl de gastheer met drie of vier per sonen, die inmiddels aangekomen waren, het avondmaal nuttigde. De man met de poppenkas komt morgen, had de gastheer gezegd, en ik noodig u uit van de partij te zijn, en die uitnoo- diging werd met zooveel geestdrift aangenomen, dat mijnheer Van Velthem wel gedwongen was eene wezenlijke waarde aan de voorstel ling te geven. Deze der genoodigden, had den man met de poppen reeds hier, gene daar gezien; een anderen had Door den brigadier-majoor der rijksveldwacht J. H. Bax, te Schie dam, en den brigadier B. Tilly, te Ouwerschie, werd Maandag bij den veehouder P. IJoogerbrugge te Ketel, een onderzoek ingesteld betreffende diefstal door zijne dienstbode Maria Weers, oud 14 jaar, wonende te Onwerschie, gepleegd. Het is hun toen g-ebleken dat genoemde dienst bode in den loop der maand Dec. jl. bij herhaling hij voornoemden vee houder met een sleutel de secretaire heeft geopend en er op onderschei dene tijden geld uit heeft ontvreemd, tot een gezamenlijk bedrag van pl. m. f50. Deze gelden bracht zij tel kens hij hare moeder, die er klee deren en gouden en zilveren sieraden voor heeft gekocht. Ook is nog g-e bleken dat dit meisje op verschillende tijden in winkels te Onwerschie uit de laden der toonbanken geld heeft ontvreemd, dat zij versnoepte. Van een en ander ie, nadat zij tot be kentenis was gebracht, proces-ver- baal opgemaakt. Dezer dag-en is aan den IJoek van Holland, g-emeente 's-Gravenzande, ten zuiden van den Waterweg, aan het strand gevonden een lijk van het vrouwelijk geslacht, oud naar gis sing 30 jaren, aangezicht rond, oogen grijs, neus klein, mond groot, haai en wenkbrauwen blond; gekleed met wit flanellen onderhemd, ka toenen overhemd met een wit kantje aan den hals, grijs korsetj met ko peren sluiting, zwart Orleans pakje, bruine japon, met zwarte strepen aan den onderkant, wit baaien rok met katoenen boord. Op het lijk zijn voorts gevonden twee gouden ringen, waarvan één met de letters IJ. O. K. en eene portemonnaie waarin zich bevonden twaalf verschillende En- gelsche munten en twee slecht lees bare stukjes papier, waarop de naam Jane William voorkomt. Inlichting omtrent de herkomst van die drenkeling wordt door den Burgemeester van 's-Gravenzande verzocht. Vijf jaren geleden werd door het Arnhemsche politiecorps onderling- een uitkeeringsfonds bij overlijden opgericht, waarvan reeds enkele weduwen, die door het overlijden van hunnen echtgenoot terstond broo deloos werden, de voordeelen hebben genoten. Elk lid betaalt daarin eene vaste bijdrage van f 0.50 's maand. De stand dier kas bedraagt thans f 1605,4672! terwijl de uitkeering over het jaar 1884 vastgesteld is op f350. De Raad van Dantumadeel (Fr.), heeft op een voorstel van Ged. Staten om op de begrooting een post uit te trekken voor een brandspuit, afwij zend beschikt, omdat een brandspuit in de gemeente toch geen nut kan doen eu Ged. Staten volgens het lid Sijtzama spoedig achter ieders wel een brandspuit kunnen eischcn. Door de politie te Leeuwarden is de vermoedelijke moeder van het aan den Marsumer straatweg, in een zwart fluweelen reiszak, gevonden kinderlijkje opgespoord en ter be schikking der justitie gesteld. Of schoon zij beweert van niets af te weten, is bij geneeskundig onder zoek gebleken dat zij kort g-eleden was bevallen, waarvan overigens verscheidene sporen in hare woning hem in eene afgelegen zaal te Lon den zien spelen, doch allen wensch- ten dat spel weer te zien, te meer daar iedere vertooning, volgens de luimen van den man en de omstan digheden waarin hij zich bevond, gewijzigd werd. Den volgenden dag kwamen de nichtjes, neefjes, ooms. tantes en vrienden op het landhuis aan, want de voorstelling was voor sommigen ook wel eene hijzaak: een groot diner was bij dezen de hoofdkwestie. Men vergat den man met de poppen, en slechts toen het licht reeds ontstoken was, en de huisheer het teeken van opstaan gaf, gingen de genoodigden naar de luchtige gaanderij, naast de eetzaal, waar de man met de poppen wachtte. (Wordt vervolgd.')

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2