Oplage 10000 Ex. Maandag 14 Januari 1884. No. 158. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk v. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algenieene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drckkers-Uitgeïers: 3 OM AN S k Co., ts Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentien worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten, voor liet BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHx. E. JONES. Sncr.. Parijs. 31 bis. laubourg Montmartre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56. 1.8. 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13. 7.44* 8.51,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Amsterdam naar Van Haarlem naar Haarlem. Rotterdam. 6.15. 7.30*. 8.10, S.30. 9.35, 7-53*. 8.33,9.4.10.13.12.12* 9.50,11.5.11.50* 12.15, 1.5, 12.46.1.53, 3.50. 4.16, 5.12, 1.30, 3.26, 3.45. 4.30. 4.4" 5.43*, 8.1, 10.13. WINTERDXENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. 5.20*, 7.30,8.30,9.50,11.- Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40. 8.10 <U0,10.20* 11.5, 1.23*, 2.45; 3.35, 5.10, 6.27* 7.20, 8.50, 9.50* De \ert.rekuren zijn berekend Station Delftscbe Poort. Van Haarlem naar den Helder 6.51,10.7, 1.37, tot Aikmaa 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38. 1.33, 4 59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. S.26 10.49. 12.42, 4.17, 6.15, S,28. ALGEMEEN OVERZICHT. Het besluit van Engeland om Soedan aan zijn lot over te laten en de Egyptische regeering den raad te geven hare troepen uit dit gebied terug te trekken, wordt door de buitenlandsclie pers en in het bijzonder door de Oostenrijksche en Fransche dagbladen al bijzonder slecht opgenomen. De Neue l<reie Presse laakt deze houding van het kabinet Gladstone, en betoogt dat zij niet in overeenstemming is met de politiek vroeger ten opzichte van dit land gevolgd. Na de leiding van het staatsbestuur g*eheel op zich ge nomen te hebben, en 18 maanden lang feitelijk' te hebben geregeerd, laat het Egypte aan zijne eigene onvoldoende krachten over en staat het toe, dat eene provincie wordt prijs gegeven aan den eersten den hesten stoutmoedigen avonturier, die, gesteund door de nationale partij, wier hoofdbeginsel de haat tegen de vreemdelingen is, het durft te wagen zich met het verzwakte, ontzenuwde Egyptische leger te meten, 't Is waar, zoo vervolgt het blad, het Britsche kabinet heeft beloofd, het eigenlijke rijk krachtig te zullen verdedigen, doch het is te vreezen, dat in dit geval die hulp te laat zal komen. Het prestige van Enge land toch heeft thans een gevoeliger, knak gekregen, en al verklaart de Khedive ook, dat hij zich voortaan geheel op de leiding zijner vrienden, de Britten, zal vertrouwen, is het zeer de vraag of zijne landgenooten, hem daartoe in de gelegenheid zullen blijven stellen. Over het geheel toch .is hij hij het eigenlijke volk niet gewild, en zijne positie zou reeds lang onhoudbaar gebleken zijn, in dien de vrees voor de Britsche bajo netten hem niet zoo krachtig steunde, jlntusschen spannen de Engelsche J generaal Wood, en de quasi Egypte- j naar Bakcr-pacha alle krachten in, I om tot eene goede organisatie der 1 tegenwoordige krijgsmacht te gera- ken. De voornaamste bezwaren even wel waarop beide heeren stuiten, i zijn het gebrek aan goede vertrouw- bare soldaten en het gemis van be kwame en dappere officieren. Zij, die met den toestand daarginds be kend zijn, twijfelen er dan ook sterk aan, of dit legertje wel in staat zal zijn den schok te wederstaan. indien de scharen van den Mahdi het op het lijf komen vallen, en zij gelooven stellig, dat ten slotte de Engelsche •oldaten geroepen zullen worden om den overwinnaar in zijnen tocht te stuiten. De Fransche dagbladen zijn in hunne taal, als vanouds nog hef tiger dan de Oostenrijksche en open lijk beschuldigt onder anderen de République Francaise de Britsche re geering er van, dat zij het recht der menschheid, de belangen van dui zenden vreemdelingen in Egypte heeft opgeofferd aan haar eigen voor deel. De Ivhedive komt er in deze artikelen niet beter af. Van hem heet het niet meer of minder dan dat hij is «een gelukzoeker», een gewetenloos werktuig van den vori- gen Khedive, een schaamtelooze aan bidder van de rijzende zon, die tot alles in staat is, enz. enz. Dat het nieuwe ministerie, gekozen onder het programma, Engeland's wil zij wet, beter in den smaak dier heeren politici zou vallen, had zeker niemand verwacht, zoodat het vonnis dat hierover geveld wordt, ons geens zins verwondert. Tot heden hebben de Engelsche bladen niet geantwoord op al de liefelijkheden, die men hun land en hunne regeering naar het hoofd heeft geworpen, doch wij ver- Waar is de Vader? DOOR August SNIEDE It S. 9) Mijnheer Van Velthem's hoofd brandde: hij vreesde een oogenblik zinneloos te zijn of dit te zullen worden. Indien hij eens plotseling*, onver wacht «Van Leefdael» riep? Doch neen, 't zou beter zijn den man van van naderbij te leeren kennen en het geheim allengs te ontsluieren ja, gewis? Toen de man in de kamer zijn brief geëindigd had, richtte hij zich op, stapte een paar maal achteloos en met de handen in de zakken door de kamer, bleef voor de pop pen staan, nam nu deze, dan gene in de hand en beschouwde ze met een smartelijken glimlach op het ge laat. Een oogenblik daarna schonk hij zich uit eene flesch eene zekere hoeveelheid cognac, wierp er een paar klompjes suiker in, vermengde den sterken drank met water en dronk het glas, in twee of drie teu gen en met zekere gulzigheid, ledig. Dan naderde hij het bed, waarop het meisje rustte, bleef een oogen blik stilstaan en weerde liefderijk de zwarte haren weg, die door het woelen in de oogen der slaapster gevallen waren. Eindelijk scheen hij zich te be reiden naar bed te gaan: hij boog de kniëen voor de legerstee van het kind, en deed zijn avondgebed Neen, dat is geen slecht man, zeker niet Hij, die 's avonds in de eenzaam heid, als niemand het ziet, tenzij God daarboven, de knieën plooit, trouwen dat Times eu Daily News zich niet onbetuigd zullen laten. In Tonkin hebben de Anamieten weder eens een aanval beproefd op enkele der posten, die door de Fran sche troepen zijn bezet; doch naai de telegrammen uit Hongkong meld den, bekwam hun die poging al bijs ter slecht, daar zij met groot ver lies werden teruggeslagen. Te Honoï heeft een vreeselijke ontploffing plaats gehad, die den Franschen op een groot verlies aan amunitie en geschut te staan gekomen is, daar twee batterijen totaal vernield, en 400,000 patronen verloren gegaan zijn. Gelukkig heeft het onheil be trekkelijk weinig verlies van men- schenlevens ten gevolge gehad, en is de eigenlijke handelswijk als door een wonder gespaard gebleven. Om trent de houding van China weet niemand iets met zekerheid te zeg gen. Dan weer schijnt het, dat men van eenen oorlog afkeerig is, of ten minste de gevolgen vreest, terwijl een oogenblik later men het wil doen voorkomen, als waren de krijgstoe rustingen in vollen gang. Thans weder heeft de onderko ning van Canton aan de consuls der vreemde mogendheden mede gedeeld, dat hij de haven dezer stad in staat van verdediging zal brengen en zich door het leggen van torpedo's en het opwerpen van enkele versterkingen, tegen eene overrompeling zal trachten te vrij waren. Hieruit zou men mogen op maken, dat door hem nog altijd ge dacht wordt aan de mogelijkheid van eenen oorlog, hoewel de bruske verzekeringen en dreigementen, van de regeering te Peking of haren vertegenwoordiger in Europa, sedert geruimen tijd niet meer gehoord werden. In de nabijheid van Sontay of Bac-Ninh evenwel merkt men van Chineesche zijde niets verdachts, j hoewel het gansch niet onmogelijk is, dat toebereidselen voor een aan staand krachtig optreden in alle stilte plaats hebben. De tegenspraak van het voor Frankrijk zoo bij uitstek gunstige bericht, omtrent eene schikking met Madagascar, laat niet lang op zich j wachten. Aan de Standard wordt door haren particulieren correspon-1 dent te Tamatave geseind, dat er van het sluiten van eene vrede vol- j strekt geen sprake geweest is, ja,1 dat integendeel de onderhandelin gen hieromtrent zijn afgesprongen daar de Horas hardnekkig blijven weigeren het protectoraat van Frank rijk te erkennen. Of hier de waarheid thans ook in het midden gelegen is, zal de toekomst moeten leeren. In den laatsten tijd werd in som mige Duitsche bladen het gerucht verspreid, dat de afgebroken onder handelingen tusschen de Duitsche regeering en den Heiligen Stoel we derom waren aangeknoopt. Die ge ruchten werden op de meest stel lige wijze weersproken, door den Romeinschen correspondent van het Berliner Tageblattdoch de Germa- nia hield hare bewering vol en voor spelde nieuwe concessiën. Of nu de nieuwe bewijzen van inschikkeliik- heid werkelijk het uitvloeisel zijn van extra besprekingen, of wel, dat zij geheel aan de goede gezindheid der regeering hun onstaan te dan ken hebben, weten wij niet, doch werkelijk zijn er weder belangrijke besluiten uitgevaardigd. Besloten schijnt er te zijn tot het verleenen van gratie aan den bisschop van is gewis een rechtschapen man of wil zulks worden. Nu nam de poppenman de lamp op, en verdween in eene naburige kamer. Albert keerde diep ontroerd naar het landhuis terug. Was het eene zinsbegoocheling? Was de man met de poppen inderdaad de vader zij ner Veva. zijner toekomende? Hebt gij al ooit opgemerkt, lezer, dat de denkbeelden die ons in een slapeloozen nacht bestormen, vooral die welke uit eene zwaarmoedige bron voortkomen, in de donkere eenzaamheid, nog donkerder wor- den Familie-eer, onbevlekte naam en menschelijke opzicht verdrongen zich beurtelings in den geest van den jongeling, en het huwelijk dat hij zich had voorgespiegeld, werd meer en meer eene onmogelijkheid voor hem. Het eerste licht dat door de glas ruiten speelde, vond Van Velthein nog wakende; de wonderlijke ge schiedenis was eene wezenlijke nacht merrie geworden. Hij stond op en bleef in gedach ten verzonken voor het venster staan. 't Was een heerlijke, zonnige, wij zouden zeggen, bloemrijke morgen: het zonlicht schitterde op het water der rivier, reeds door de kleine stoombooten, door de roeispanen der schippers bewogen of door de boeg van het zeilschip gekliefd. In de verte zag Albert den vaal- hlauwen steenweg, met een groenen zoom van boomen omzet. Op deze baan, doch reeds verre, bewoog zich een wagen, met eene huif van gewast linnen overspan nen. Alsof dit gevaarte eenigermate met de denkbeelden des jongeliugs in betrekking stond, greep hij den verrekijker, dien de gastheer daar, ten gebruike zijner genoodigdeu, Munster, alsook tot het toestaan, dat j de vakante plaatsen in dit Bisdom bezet zullen worden. Naar de jongste berichten uit St.-Petersburg zijn de moordenaars van Suderkin gevat en reeds naar de gevangenis opgezonden. Dit schijnt evenwel de nihilisten geens zins te ontmoedigen, want nog an dere hooge staatsambtenaren heb ben mede hun doodvonnis reeds ont vangen. Onder deze staan graaf Tolstoi en de procureur-generaal aan het gerechtshof te St.-Petersburg bovenaan op de lijst der veroordeel den, en (flinke voorzorgsmaatregelen zijn dientengevolge genomen om hunne personen tegen misdadige aanslagen in bescherming te nemen. De lijfwacht van den eerste is ver sterkt tot 30 man, terwijl ook den rechterlijken ambtenaar eenige per sonen zijn toegevoegd om hem te verdedigen. Inmiddels is het hof' door een en ander weder zeer ontstemd, en de keizer moet enkele hervormingen, waartoe reeds in beginsel was be sloten, voor onbepaalden tijd heb ben uitgesteld. Ook zijn verschei dene arbeiders in hechtenis geno men, die men verdacht deel uit te maken van de geheime genoot schappen, en bij wie verscheidene revolutionnaire geschriften gevon den zijn. In de Spaansehe kamer van af gevaardigden is het bij de laatste zittingen nog al onstuimig toege gaan. De heftige redevoeringen van sommige republikeinen, waaronder een en nog wel een officier zich door opruiende taal bijzonder on derscheidde, gaven tot tooneelen aanleiding, die bijna de schorsing der vergadering ten gevolge had- gelegd had en richtte hem op den huifwagen. Naast den wagen ging de man met de poppen, om welhaast in de verte te verdwijnen; hij was reeds op weg om naar Londen terug te keeren. VII. EEN NACHT IN EEN LOGEMENT. Twee dagen na het gebeurde was mijnheer Van Vel them te Londen, en, dank zij deu bankier Eterson, had hij van den boekhoudereen slim en scherpzinnig man eenige inlichtingen, opzichtens den man met de poppenkas, ontvangen. De kassier kende den kunstenaar onder geen anderen naam dan onder dien -'-an Mr. Trump; hij wist ta melijk juist waar de man gewoon lijk huisde, doch zijne gewone leef wijze was hem onbekend. De laatste echter, nogmaals dank

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1